PDA

View Full Version : Μα πού πήγαν οι Sport Touring μοτοσυκλέτες;



Konstantinos
11/05/2017, 23:19
Έχω την αίσθηση ότι τα τελευταία χρόνια η κατηγορία των μεσαίων Sport Touring μοτοσυκλετών έχει εξαφανιστεί, τουλάχιστον όσον αφορά τους 4 Ιάπωνες κατασκευαστές.

Να διευκρινίσω ότι, όπως το καταλαβαίνω εγώ, μεσαία Sport Touring είναι μια μοτοσυκλέτα 600-1000cc, κατά προτίμηση 4-κύλινδρη, με κινητήρα και στήσιμο street, προστασία από τον αέρα (μίνι ή ολόσωμο fairing), θέση οδήγησης σχετικά όρθια (αλλά όχι όσο σε ένα on-off) και σέλα άνετη και ευρύχωρη για δύο. Ό,τι πρέπει δηλαδή για ένα σβέλτο και ξεκούραστο ταξίδι.

Παλιότερα, για παράδειγμα, υπήρχαν οι Honda CBF 600 & 1000, οι Yamaha Fazer 600 & 1000, Diversion 600, οι Suzuki GSF Bandit S 650 & 1250, οι Kawasaki ZR7S & Z750S.
Σήμερα, δεν μπορείς να πεις ότι κάποια από αυτές τις εταιρείες διαθέτει κάτι αντίστοιχο.

Τα Honda CB500F & CB650F, το Yamaha MT-07, το Suzuki SV650, τα Kawasaki Z650 & Ninja 650 δεν είναι φτιαγμένα για ταξίδι, ούτε ιδιαίτερα φιλικά για το συνεπιβάτη.

Τα Suzuki GSX-F 750 & 1000, τα Kawasaki Z900 & 1000 ανήκουν στην κατηγορία των streetfighters, δεν τα λες τουριστικά.

Τα Honda CB500X, NC750X, VFR800X & VFR1200X, τα Yamaha Tracer 700 & 900, το Kawasaki Versys 650, όσο καλά κι αν είναι για τουρισμό, δεν είναι ST. Είναι 2-κύλινδρα (με εξαίρεση το Tracer 900) και με on-off θέση οδήγησης.

Προφανώς για να έχουν κάνει τα εργοστάσια αυτή τη "στροφή" θα υπάρχει κάποιος λόγος. Ίσως τα ST να έχουν κάνει τον κύκλο τους, ίσως να μην τα ευνοεί η οικονομική συγκυρία, δεν γνωρίζω.

Ο λόγος πάντως που τα αναφέρω όλα αυτά, είναι γιατί μου λείπουν τέτοιου είδους μηχανάκια. Και αν άλλαζα το ZR7 για ένα τέτοιο θα έψαχνα.
Όχι ότι τα new age touring (NC, VFR, Tracer, Versys) είναι κακά μηχανάκια για τουριστική χρήση -κάθε άλλο. Απλώς μία χαμηλή, μακριά, 4-κύλινδρη touring street παραμένει για μένα η ιδανική μοτοσυκλέτα.

macedonas
11/05/2017, 23:32
Πότε έγιναν 2κύλινδρα τα vfr ?:confused:

Bob_o_mastoras
11/05/2017, 23:46
H αγορα κινειται σαφως προς τα on-off με 17αρες οσον αφορα τον τουρισμο αλλα ακομα παραγονται μηχανακια οπως τα περιγραφεις. Ζ1000sx, gsx-f, vfr.
Aλλα εφοσον οι επιδοσεις στα ψηλα μηχανακια εχουν ανεβει και η ανεση και χρηστικοτητα που προσφερουν ειναι ανωτερη προφανως ο κοσμος τα προτιμα και εκει κινουνται και οι κατασκευαστες.

astroman76
12/05/2017, 00:14
honda VFR800 1200
kawasaki ZZR1400 Z1000SX
Suzuki Hayabusa GSX1000S
yamaha FJR1300 Tracer900

astroman76
12/05/2017, 00:29
Παλιότερα, για παράδειγμα, υπήρχαν οι Honda CBF 600 & 1000, οι Yamaha Fazer 600 & 1000, Diversion 600, οι Suzuki GSF Bandit S 650 & 1250, οι Kawasaki ZR7S & Z750S.
Σήμερα, δεν μπορείς να πεις ότι κάποια από αυτές τις εταιρείες διαθέτει κάτι αντίστοιχο.

αν και νομιζω εχεις μπερδεψει λιγο τον ορισμο sport touring...

η honda εχει αντικαταστησει τα CB600F με το CBR650F επισης εχει στην γκαμα της VFR1200F & VFR800F

η yamaha εχει αντικαταστησει τα Fazer με MT/Tracer που onoff δεν τα λες... και φυσικα το FJR1300 οπως εγραψα πιο πανω... επισης το budget Diversion εγηνε Μτ07

η συζυκι εχει τo GSX1000F στην θεση του μεγαλου bandit 1250 στα μικρα θεωρησε οτι δεν υπαρχει τουριστικο κοινο!

η καβασακι εχει το Ninja650S στα μεσαια ΣΤ μετα Z1000SX GTR1400 ZZR

η ευρωπη επισης εχει αρκετα μικρα και μεγαλα ΣΤ στις γκαμες τις!

Δεινόσαυρος
12/05/2017, 00:33
H Suzuki δεν βγάζει ακόμα τον υδρόψυκτο ληστή (GSX1250FA), ή σταμάτησε;
H Yamaha συνεχίζει το FJR1300, τώρα 6-τάχυτο!
Η Kawasaki το Z1000SX, με βαλίτσες έτοιμο. Η πάρε ΖΖR-14 το απόλυτο Sport Tourer, κατ, εμε.
Η Honda το CB1000F, VFR1200, αν και λίγο παλιά.
BMW - κάτι σε RS, φαντάζομαι...
Triumph Trophy.
Guzzi Norge.
ακόμα και SD Duke 1290 GT αν το ξηλώσουμε λιγάκι

Δεν αντιλήφθηκα να λείπει κάτι στο είδος.

TONYBANDIT
12/05/2017, 04:28
Κωσταντινε αν κρινω απο τις μοτο που εχουμε εχεις στο μυαλο σου sport touring σαν τα zzr 600,1100,1200 cbr 600f ,blackbird 1100 κλπ.Αυτα τα μηχανακια ξεχασε τα.
Οι κατασκευαστες ακολουθουν την μοδα της εποχης.Ποια ειναι αυτη? Μοτοσυκλετες παιχνιδια για διασκεδαση.Τρανο παραδειγμα η καταργηση των fazer απο την yamaha και η αντικατασταση τους απο τα mt.
Με το fazer 600 04 εκανα 75000 σε 3 χρονια και γυρισα την μιση ευρωπη δικαβαλος και τριβαλιτσο.με το mt μπα αστο καλυτερα.
Ο αλλος δρομος ειναι αυτος που δημιουργησε η bmw πριν 35 χρονια περιπου και τους εχει παρει τα σωβρακα των ιαπωνων και οχι μονο .
GS το λενε ,υποσχεται περιπετεια,ανεση και οσοι πιστοι προσελθετε.
Αν σκεφτομουν να δωσω τον ληστη για καινουργια μοτο μονο το versys 1000 ειναι κοντα σε αυτα που θελω.Αυτα.

TONYBANDIT
12/05/2017, 04:32
Μιλαω για ιαπωνες παντα καθως τους ευρωπαιους δεν τους εμπιστευομαι ουτε για οικιακες συσκευες

Konstantinos
12/05/2017, 08:28
Κατ' αρχήν, sorry για το λάθος, μου διέφυγε ότι τα VFR είναι V4.

Μίλησα για μεσαία ST. Τα VFR1200, GSX1300, ZZR1400, GTR1400, FJR1300 δεν τα λες μεσαία.
Το VFR800X δεν είναι πλέον ST. Η ίδια η Honda το χαρακτηρίζει Adventure.
Το VFR800F δεν το έχω δει στον τιμοκατάλογο της Honda.
Το Tracer κάνει μεν για τουριστική χρήση, αλλά η θέση οδήγησης (πιο όρθια και κοντά στο τιμόνι) απέχει πολύ από του Fazer.
Το MT-07 είναι το αντίθετο του όρου ST.
Το CB650F επίσης. Το οδήγησα πρόσφατα. Έχει αρκετά επιθετική θέση οδήγησης. Νομίζω ότι θέλει να είναι streetfighter.
Αν δεν κάνω λάθος, τα GSX1000F, Z1000 είναι περισσότερο streetfighter.
Δεν έχω οδηγήσει το Ninja 650. Αν η σέλα του είναι όπως του Z650 δεν κάνει για τουριστική χρήση.

Όπως προείπα, αναφέρομαι μόνο στα γιαπωνέζικα.
Όσο κι αν μου αρέσουν τα ευρωπαϊκά, δεν θα αγόραζα για διάφορους λόγους.

devil's animal
12/05/2017, 08:38
ετσι οπως το θετεις μονο το versys 1000 ειναι μεσα στην γκαμα σου...γιαπωνεζικο τετρακυλινδρο που ειναι παρομοιας φιλοσοφιας με cbf και fazer...

Δεινόσαυρος
12/05/2017, 12:01
Tο GSX-650F, που είναι Bandit με φεριγκ βασικά, δεν βγαίνει πια;
Και άμα πεις το Crossrunner αντβε, γιατί έτσι το λέει η Honda, τότε και το χιλιάρι Versys αντβε δεν είναι επίσης; :D
Οντως, όμως η μόδα των 4-κυλ μεσαίων φαίνεται να φθήνει.
O tempora, o mores...

Konstantinos
12/05/2017, 12:12
Δυστυχώς τα GSF 650 & 1250 δεν βγαίνουν πια.
Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια η Suzuki πουλούσε το 650 στα 6.000€ και το 1250 στα 9.000€.
Νομίζω μάλιστα ότι αργότερα έριξε κι άλλο το 1250!
Δυστυχώς χάθηκε τότε η ευκαιρία...

irinia
12/05/2017, 12:17
H Suzuki δεν βγάζει ακόμα τον υδρόψυκτο ληστή (GSX1250FA), ή σταμάτησε;
H Yamaha συνεχίζει το FJR1300, τώρα 6-τάχυτο!
Η Kawasaki το Z1000SX, με βαλίτσες έτοιμο. Η πάρε ΖΖR-14 το απόλυτο Sport Tourer, κατ, εμε.
Η Honda το CB1000F, VFR1200, αν και λίγο παλιά.
BMW - κάτι σε RS, φαντάζομαι...
Triumph Trophy.
Guzzi Norge.
ακόμα και SD Duke 1290 GT αν το ξηλώσουμε λιγάκι

Δεν αντιλήφθηκα να λείπει κάτι στο είδος.





ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ..........ΟΜΩΣ




Για να απαντήσουμε και στον φίλο μας που εξέφρασε την απορία θα πω τα εξής.
Από τη στιγμή που οι κατασκευαστές κατάφεραν να βγάλουν μοτό με ίδια σχεδόν χαρακτηριστικά
με αυτές που χαρακτηρίζουμε σαν σπορ-τούρινγκ,ΑΛΛΑ και πολύ περισσότερο ευκολοδήγητες,
άνετες,οικονομικότερες ,λιγότερο χρονοβόρες στο σέρβις και πιο εύκολες σε αυτό......
και με δύο κυλίνδρους φυσικά,σε συνδυασμό με την αύξηση της αστυνόμευσης σε τρομερά επίπεδα,
το μεγάλο πλεονέκτημα αυτών των σπόρ-τούρινγκ..........ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ και σιγά σιγά στρεφόμαστε
όλοι στο ON-OFF,ή στο ΔΗΘΕΝ ON-OFF..!!
Γιαυτό και βλέπετε τις πωλήσεις αυτών των μηχανών στα ύψη..!!!
Γιατί να επιλέξω για παράδειγμα το Χόντα το cbf το 1000 το τετρακύλινδρο και να μην πάρω
το ελαφρότερο σε αίσθηση Άφρικα 1000 που με ελάχιστους περιορισμούς σε σχέση με το cbf κουβαλάει και την
τεχνολογία γιατί εκεί στρέφονται πλέον οι κατασκευαστές αλλά μπαίνει και χωματάκι,ταξιδεύει και τέλεια..??
Γιατί να πάρω τη μαούνα το gtr 1400 και να μην πάρω το βέρσυς 1000 που κάνει την ίδια δουλειά..??
Οικονομικότερα,κ.λ.π....Γιατί να πάρω το fjr 1300 και να μην πάρω το tracer 900 ή στη χειρότερη
το σούπερ τενερέ 1200 αφού μπορούν να μου προσφέρουν τα ίδια πράγματα οικονομικότερα με μεγαλύτερη άνεση,
με φθηνότερη συντήρηση κ.λ.π...κ.λ.π....??
Έχουμε αλλαγή εποχής για όσους δεν το κατάλαβαν,η αγορά πλέον στρέφεται αλλού εδώ και μερικά χρόνια.
Τα SS κατέληξαν να είναι μόνο για τις πίστες,τα αρκουδόγκαζα ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ
και τα σπόρ-τούρινγκ υπάρχουν μεν αλλά είναι είδος προς εξαφάνισην..!!
Γιατί κανείς δεν δίνει τόσα λεφτά πλέον τη στιγμή που παίρνει αυτά που θέλει με λιγότερα.
Σιγά μην πουλήσει η Τράιομφ το Τρόφυ από τη στιγμή που έχει το explorer 1200...!!!
Άσε η bmw το gs τα εξαφάνισε τελείως τα σπορ-τούρινγκ της..!!
Το μούλτι τα ίδια,μόνο αυτό πουλάει..!!
ΣΥΝΕΠΩΣ το αποτέλεσμα..........αναμενόμενο,κατά κάποιον τρόπο ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ τα σπορ τούρινγκ..!!!

Δεινόσαυρος
12/05/2017, 12:36
Σαν δίκιο νάχεις Τερενς, τετρακύλινδρο χαμηλό τούρερ = πια ΕΟ, Autostrada, Autobahn (wir fahrn fahrn) και δεν έχεις και τον πολλαπλό χαρακτήρα το αντβέ. Που στις στριμωγμένες εποχές μας φυσικά είναι ατου.

Πάντως αυτό το Μπεμβε το R1200RS που μόλις χάζευα (μου είχε διαφύγει) μια χαρά φαίνεται.

amyroukai
12/05/2017, 12:45
Πάντως αυτό το Μπεμβε το R1200RS που μόλις χάζευα (μου είχε διαφύγει) μια χαρά φαίνεται.
Έχει ακριβώς την ίδια θέση οδήγησης με το fazer μου και (αστείο...) πιο μεγάλη απόσταση σέλας/μαρσπιέ από το GS (τουλάχιστον όπως το οδήγησα εγώ, με τον ηλίθιο πωλητή να το δίνει σε άνθρωπο στο δικό μου μπόι με την σέλα στην χαμηλή θέση). Επίσης η πίσω σέλα έχει ίδιο σχήμα με την μπροστά, οπότε σχεδιάστηκε για κανονικούς ανθρώπους με κανονικούς κώλους. Όλες οι μοντέρνες σέλες που στενεύουν αρκετά/πολύ προς τα πίσω, απορώ ποιός ηλίθιος τις σκέφτηκε και ποιός βολεύεται εκεί πάνω.

Αλλά αν ψάχνει για τετρακύλινδρο "μεσαίο" κάποιος, απλά έχουν σβήσει εδώ και αρκετά χρόνια. Όχι, το bandit δεν είναι "sport", ούτε το Diversion. Το τελευταίο που έχει απομείνει είναι το CBR-F.

turrican
12/05/2017, 13:13
Μόλις έκανα την μετάβαση από το FZS 600 στο Tiger 955i.
Πριν το κάνω είχα τρομερή αγωνία για το κατά πόσον θα αντέξω να μου λείψει ο σπορ χαρακτήρας του φειζερ που τα τελευταία τεσσεράμισι χρόνια έκανε ότι του ζήτησα (ταξιδάκια εντός ελλάδος με σχετική άνεση, σπορ χαρακτηριστικά όταν του το ζητούσα, ΓΑΜΑΤΟ γιαπωνέζικο τετρακύλινδρο μοτέρ, άθραυστο, γραμμικό, φιλικό και όταν του το ζητούσα υστερικό κλπ κλπ).
Το Tiger νιώθω πως μου προσφέρει το 90% αυτών των χαρακτηριστικών, και τα συμπληρώνει με άλλα τόσα που λείπουν εγγενώς από μια χαμηλή μηχανή: άνετη θέση για το ύψος μου, πολύ πιο εύκολο φόρτωμα με βαλίτσες, δικάβαλο χωρίς υποψίες αχ και βαχ, αίσθηση χαλαρής οδήγησης (εντάξει, αυτό είναι αμφιλεγόμενο αλλά η δύναμη από το μοτέρ δεν λείπει όταν π.χ. θέλω βραδάκι να ξεχαρμανιάσω με μικρές τζούρες αντικοινωνικής συμπεριφοράς μέσα στην πόλη) η ΙΔΕΑ ότι θα μπει χώμα χωρίς την αγωνία του χαμηλού, κλπ κλπ.

Γενικά το θεωρώ σαν μια λογική επιλογή και αναβάθμιση που μου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση, αλλά: ΕΠΡΕΠΕ να περάσω από το φέιζερ (ή τέλως πάντων μια παραδοσιακή ST μηχανή) για να το εκτιμήσω.
Με δεδομένο το ότι α) οι σημερινοί αναβάτες δεν φαίνεται να έχουν τέτοιες επιλογές, και β) περνάμε από στάδια στην μοτοσυκλετιστική μας ζωή, το αρχικό ποστ έχει δίκιο: είναι κρίμα που δεν βγαίνουν πια τέτοια μοντέλα...

astroman76
12/05/2017, 13:50
το Ζ1000SX δεν ειναι στρεετφαιτερ ουτε το GSX1000F... ειναι σπορ τουρινγ
αντιθετα τα Ζ1000 και GSX1000S ειναι στην κατηγορια των sport naked... ο ορος στρεετφαιτερ εχει να κανει με καστομ κατασκευες στα τελη του 80 μεχρι να το κανουν μοδα οι εταιριες...

kordix
12/05/2017, 14:37
Σε ενα πρόσφατο ταξίδι σε νότια Ιταλία - Σικελία παρατήρησα πως οι περισσότεροι που συναντήσαμε, οχι μόνο με ιταλικές πινακίδες, είχαν ον-οφ, τα περισσότερα GS 1200 lc (και παραδοξως αρκετά 1150 :confused: ), πάρα πολλά tracer, μπόλικα multi 1200 - 950, tiger 800 1200, versys 650 1000, αρκετά crf 1000 αλλά και πολλά xrv 650 750 (εχουν κολλημα με αυτά οι Ιταλοί). Tα στριτάκια λίγα και τα περισσότερα σούπερσπορτ και γυμνά και πολλά harley.

Μου εκανε εντύπωση πόσα λίγα σπορτ - τούρινγκ συναντήσαμε, δεν είδαμε ούτε ενα ΧΧ, νομίζω πως είδα μόνο ενα χαγιαμπούσα.

BLiTzER
12/05/2017, 14:38
Ε δεν είναι της μόδας πλέον.

Μικe777
12/05/2017, 14:47
τελικα ειμαι πολυ κοντος μονο εμενα μου αρεσουν κοντα μηχανακια
η ολοι ειναι πια τερατα υψους πια?τι να πω δεν ξερω ο καημενος

amyroukai
12/05/2017, 14:56
Μιχάλη θέμα προτίμησης και χρήσης. Αν βγεις για ένα 12ωρο στη σέλα, το "ψηλό" μηχανάκι θα σε κρατήσει φρέσκο για πολύ περισσότερο. Μερικά μηχανάκια λένε ότι θα σε φέρουν σπίτι σου ξεκούραστο. Αυτό πολύ θα ήθελα να το δοκιμάσω... Γιατί με το fazer μετά από μιά πολύ γεμάτη μέρα, θέλω άλλη μία να έρθω σε λογαριασμό. ΟΚ, δεκτό και το ότι έχω και κιλά και χρόνια και αγυμνασιά, αλλά και παλιότερα που ήμουν και αδύνατος και γυμνασμένος την κούραση δεν την απέφευγα.

Για κάποιον που θεωρεί "εκδρομή" το Σούνιο και το Λαύριο και "ταξίδι" το Λουτράκι ή το Ναύπλιο, η συζήτηση είναι κωμική.

Δεινόσαυρος
12/05/2017, 15:16
Κοίτα να δεις που σε λίγα χρόνια θα είναι ανάρπαστα κλασσίκα τα CBR600F και τα Fazer 600άρια!! :D

THEOD
12/05/2017, 15:25
Μόλις έκανα την μετάβαση από το FZS 600 στο Tiger 955i.
.
.
είναι κρίμα που δεν βγαίνουν πια τέτοια μοντέλα...

Παρ'ολο που από τότε έχουν περάσει άλλα 4 μηχανάκια από τα χέρια μου, η αλήθεια είναι ότι το FZS600 του 2002-3 ήταν (και παραμένει) ο καλύτερος ever εκπρόσωπος της γενιάς των μεσαίων sport-touring - και ένα πραγματικά ολοκληρωμένο μηχανάκι...

amyroukai
12/05/2017, 15:30
Κοίτα να δεις που σε λίγα χρόνια θα είναι ανάρπαστα κλασσίκα τα CBR600F και τα Fazer 600άρια!! :D

ναι ειδικά τα δεύτερα θα τα θυμάται για πάντα η ανθρωπότης για την "υστερία" ψηλά. στις κωμικές εκπομπές.

Bob_o_mastoras
12/05/2017, 15:38
Κοίτα να δεις που σε λίγα χρόνια θα είναι ανάρπαστα κλασσίκα τα CBR600F και τα Fazer 600άρια!! :D

Παλι επενδυση εκανα και θα βγαλω λεφτα μου φαινεται... :D

Σε τεσσερα, πεντε χρονια: Πωλειται Fazer 600 full extra σε αριστη κατασταση. Για γνωστες! Τιμη 6.000 € :smokin:

BLiTzER
12/05/2017, 16:44
τελικα ειμαι πολυ κοντος μονο εμενα μου αρεσουν κοντα μηχανακια
η ολοι ειναι πια τερατα υψους πια?τι να πω δεν ξερω ο καημενος

Κι εγώ είμαι κοντός, αλλά είχα μηχανάκια με σέλα στα 89 και στα 91cm. Είναι άλλη η αίσθηση... Δυστυχώς τα ψηλά μηχανάκια που με συγκινούν δεν κάνουν για αποστάσεις, αλλιώς δε θα άλλαζα ποτέ κατηγορία. :/

astroman76
15/05/2017, 19:36
Σε ενα πρόσφατο ταξίδι σε νότια Ιταλία - Σικελία παρατήρησα πως οι περισσότεροι που συναντήσαμε, οχι μόνο με ιταλικές πινακίδες, είχαν ον-οφ, τα περισσότερα GS 1200 lc (και παραδοξως αρκετά 1150 :confused: ), πάρα πολλά tracer, μπόλικα multi 1200 - 950, tiger 800 1200, versys 650 1000, αρκετά crf 1000 αλλά και πολλά xrv 650 750 (εχουν κολλημα με αυτά οι Ιταλοί). Tα στριτάκια λίγα και τα περισσότερα σούπερσπορτ και γυμνά και πολλά harley.

Μου εκανε εντύπωση πόσα λίγα σπορτ - τούρινγκ συναντήσαμε, δεν είδαμε ούτε ενα ΧΧ, νομίζω πως είδα μόνο ενα χαγιαμπούσα.


ισως νοτια.. βορεια πολλα μεγα ΣΣ για τουρισμο και γενικος μηχανες που στρηβουν ισως εχει να κανει και με τους δρομους

kordix
15/05/2017, 22:14
ισως νοτια.. βορεια πολλα μεγα ΣΣ για τουρισμο και γενικος μηχανες που στρηβουν ισως εχει να κανει και με τους δρομους

Στον νότο όντως είχε πολύ λακουβα, τα παιδιά που είχαν στριτακια τους κουρασε λίγο το κοπανημα. Είχε και διαδρομες με καλη άσφαλτο αλλά η γενικότερη εντύπωση δεν ήταν καλή.

Όπως και να χει το χχ είναι κούκλα και μοτοσυκλέτα με διαχρονικό design. Aλλα στην θέση του φίλου θα κρατούσα και το αφρικα για καθημερινές μετακινήσεις.