PDA

View Full Version : Βοήθεια για επέκταση διπλώματος



digitalex
22/11/2005, 13:15
Έχω από το 1997 δίπλωμα κατηγορίας Α1. Τότε, απ' όσο θυμάμαι, ίσχυε ότι μπορούσα με αυτό το δίπλωμα να οδηγήσω μηχανάκι <=125cc ή <=11kw.

Κάποια στιγμή ο ΚΟΚ άλλαξε και από τότε μέχρι σήμερα η αντίστοιχη κατηγορία (λέγεται ακόμα Α1 ή α μικρό νομίζω) επιτρέπει οδήγηση μηχανών <=25kw (που απ'όσο γνωρίζω υπάρχουν και σε 250cc ίσως και σε περισσότερα).

Θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει, να μου πει εάν εγώ με το δίπλωμα του '97 μπορώ να πάρω μηχανή άνω των 250cc.

Αν όχι, υπάρχει τρόπος να μετατρέψω το παλιό δίπλωμα σε νέου τύπου Α1 ώστε να μπορώ να οδηγήσω νόμιμα 250cc ?

Αν δεν μπορώ να κάνω ούτε αυτό, μπορεί να μετατραπεί με κάποια παράβολα το δίπλωμα που έχω σε Α ή χρειάζονται και πάλι εξετάσεις (και εάν ναι τι παίζει με αυτές από λεφτά, υποχρεωτικά μαθήματα κλπ).

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για τη βοήθεια.

Innersense
22/11/2005, 14:08
γουελκαμ

με 250 euria (4 μαθηματα πρακτικα υποχρεωτικα + την χαρτουρα και πρακτικη εξεταση) το κανεις απεριοριστου.

ψαξε στο forum εχουν αναφερθει αυτα πολλες φορες.

δεν γνωριζω αν υπαρχει αντιστοιχεια στα KW του παλαιου Α1 και του καινουργιου

digitalex
22/11/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
γουελκαμ

με 250 euria (4 μαθηματα πρακτικα υποχρεωτικα + την χαρτουρα και πρακτικη εξεταση) το κανεις απεριοριστου.

ψαξε στο forum εχουν αναφερθει αυτα πολλες φορες.

δεν γνωριζω αν υπαρχει αντιστοιχεια στα KW του παλαιου Α1 και του καινουργιου

Φίλε μου έψαξα στο forum και ναι μεν βρήκα αναφορές στις αλλαγές των διπλωμάτων αλλά δεν βρήκα απάντηση σε κάποια από τα ερωτήματα που έθεσα σχετικά με το τι μπορεί να γίνει για αναβάθμιση παλιού Α1 διπλώματος.

Έχω διαβάσει (και σε αυτό το forum νομίζω) ότι το νέο Α1 μετατρέπεται χωρίς εξετάσεις σε Α μετά από 2 χρόνια (μόνο με λίγα παράβολα). Γι'αυτό και ρώτησα τι δυνατότητες έχω γενικά με το παλιό (καθώς αυτή τη στιγμή δεν καίγομαι να δώσω πολλά λεφτά, ειδικά τώρα που θέλω να αγοράσω μηχανή).

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και εάν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω θα χαρώ να το διαβάσω.

bartlal
22/11/2005, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από digitalex
Φίλε μου έψαξα στο forum και ναι μεν βρήκα αναφορές στις αλλαγές των διπλωμάτων αλλά δεν βρήκα απάντηση σε κάποια από τα ερωτήματα που έθεσα σχετικά με το τι μπορεί να γίνει για αναβάθμιση παλιού Α1 διπλώματος.

Έχω διαβάσει (και σε αυτό το forum νομίζω) ότι το νέο Α1 μετατρέπεται χωρίς εξετάσεις σε Α μετά από 2 χρόνια (μόνο με λίγα παράβολα). Γι'αυτό και ρώτησα τι δυνατότητες έχω γενικά με το παλιό (καθώς αυτή τη στιγμή δεν καίγομαι να δώσω πολλά λεφτά, ειδικά τώρα που θέλω να αγοράσω μηχανή).

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και εάν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω θα χαρώ να το διαβάσω.

και εγω διαβασα καπου εδω μεσα (by the way, ριξε ενα περαιτερω ψαξιμο, θα το βρεις!) οτι η αναβαθμιση ισχυει για οσους εβγαλαν το μικρο διπλωμα (ή Α1) ΜΕΤΑ την ψηφιση του νεου νομου (νομιζω καπου μεσα στο 2001). για τους κατοχους του μικρου διπλωματος παλαιοτερης εκδοσης, τοτε παιζουν τα 4 + 4 μαθηματα... αυτα!!! :wave2:

akaposto
22/11/2005, 18:01
φίλε αφού το έβγαλες το 97,αναγκαστικά
τώρα θα ξαναδώσεις εξετάσεις (και λεφτά!) για την επέκταση

paris-3
22/11/2005, 18:52
οτι η αναβαθμιση ισχυει για οσους εβγαλαν το μικρο διπλωμα (ή Α1) ΜΕΤΑ την ψηφιση του νεου νομου (νομιζω καπου μεσα στο 2001)Ακριβώς έτσι είναι φίλε :a013: