PDA

View Full Version : POWER COMMANDER III turbo setup



electron690
19/05/2017, 14:28
Γνωριζει κανεις τι ποσοστο μειωσης καυσιμου μπορει να κανει ενα power commander iii οταν το ρυθμισουμε στο -100%?
Ειναι σιγουρο οτι μειωνοντας το στο -100% ο παλμος δεν σταματα εντελως.
Θελω να το χρησιμοποιησω για χρηση σε turbo και ως εξτρα εγκεφαλο καυσιμου.

OldMan
19/05/2017, 14:34
Συνήθως αυτα τα μπλμπλίκια συνοδευονται και απο ένα χαρτη μεταβολής παροχής εντός των ορίων τους..

electron690
19/05/2017, 14:41
Συνήθως αυτα τα μπλμπλίκια συνοδευονται και απο ένα χαρτη μεταβολής παροχής εντός των ορίων τους..

Στις οδηγιες γραφουν για αυξηση και μειωση σε ποσοστο -100 εως +100%. αλλα αυτο δεν υσχυει γιατι το δοκιμασα και δεν κοβει 100% τον παλμο

OldMan
19/05/2017, 14:44
Κάπου δεν σε πιάνω..

Αν όπως λες, μετρησες και βρήκες ότι δεν κόβει 100% τον παλμό τοτε θα ξερεις σε τι ποσοστό τον κόβει..

electron690
19/05/2017, 15:02
Κάπου δεν σε πιάνω..

Αν όπως λες, μετρησες και βρήκες ότι δεν κόβει 100% τον παλμό τοτε θα ξερεις σε τι ποσοστό τον κόβει..

δεν γινεται να μετρησεις τον παλμο αν δεν εχεις παλμογραφο. Ξερω απλα οτι δεν σταματησε να χτυπαει το μπεκ και οτι απλα χτυπουσε με μειωμενο παλμο. Το εκανα βαζοντας το μπεκ στο αυτι μου και ακουγοντας τον παλμο.

OldMan
19/05/2017, 17:04
δεν γινεται να μετρησεις τον παλμο αν δεν εχεις παλμογραφο.
ΜΗ το δει ο Ohm, χαθήκαμε..



Ξερω απλα οτι δεν σταματησε να χτυπαει το μπεκ και οτι απλα χτυπουσε με μειωμενο παλμο.
Μειωμένο σε ένταση ή συχνότητα..??



Το εκανα βαζοντας το μπεκ στο αυτι μου
Δεν βαζουμε μπεκ στα αυτιά μας..!!
(ουτε οι Ωριλάδες δεν τα καθαρίζουν ετσι..)

electron690
19/05/2017, 19:48
Η συχνοτητα εχει να κανει με τις στροφες. Για miliseconds μιλαμε και διΑρκεια παλμου και ας μην καιμε το θεμα. Ας απαντησει τουλαχιστον καποιος που γνωριζει.

mankam
19/05/2017, 22:34
Αν καταλαβα καλα θελεις να οδηγησεις εξτρα μπεκ σωστά?
Αν οχι και θελεις να οδηγήσεις τα βασικα μπεκ σε τουρμπο κινητηρα ανοίγουμε συζήτηση...

Ο dynagreco που είναι?

Υ.γ.
Διάβασε εδώ: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133264&page=38&p=2699162&viewfull=1#post2699162

electron690
20/05/2017, 09:59
Εχω ενα tmax turbo στα χερια μου το οποιο φτιαχτηκε στην θεσσαλονικη. Εχει γινει πολυ καλη δουλεια απο μηχανικης πλευρας ομως το μηχανακι δεν δουλεψε ποτε σωστα. Εχουν τοποθετησει power commander iii και το εχουν ρυθμισει παμπολες φορες αλλα δεν δουλεψε.Αυτο συμβαινει γιατι το power commander διαβαζει θεση πεταλουδας μονο και οχι map sensor και γιαυτο δεν μπορει να διαβασει πιεση.
Ειμαι στην φαση που προσπαθω να πατενταρω ενα commander iii αλλαζοντας του τα τρανζιστορς εξοδου και τοποθετοντας του map sensor 3bar ετσι ωστε να οδηγησω 4 μπεκ συνολικα στο δυκυλινδρο tmax. Βρηκα τελικα παλμογραφο και θα μετρησω το μινιμουν που βγαζει σαν εξοδο και βλεπουμε.

mankam
20/05/2017, 11:26
Το ίδιο έχω κάνει στο δικό μου τούρμπο τετρακύλινδρο, εχω pc3 το γκρί καλώδιο είναι συνδεδεμένο με τον boost sensor αντι για πεταλούδα γκαζιού, απλα κατέβασα με αντιστάσεις το βολταζ απο7v στα 5v γιατι μέχρι τόσο μπορεί να διαβάσει το PC3.

4 Μπεκ σε δικύλινδρο να υποθέσω λόγω οτι βρήκες τετρακύλινδρο commander? με 2 μεγαλύτερα μπέκ χωρίς τροποποιηση στις εισαγωγές και ενα δυκύλινδρο commander ισως είναι καλύτερη λύση.

electron690
20/05/2017, 11:39
Το ίδιο έχω κάνει στο δικό μου τούρμπο τετρακύλινδρο, εχω pc3 το γκρί καλώδιο είναι συνδεδεμένο με τον boost sensor αντι για πεταλούδα γκαζιού, απλα κατέβασα με αντιστάσεις το βολταζ απο7v στα 5v γιατι μέχρι τόσο μπορεί να διαβάσει το PC3.

4 Μπεκ σε δικύλινδρο να υποθέσω λόγω οτι βρήκες τετρακύλινδρο commander? με 2 μεγαλύτερα μπέκ χωρίς τροποποιηση στις εισαγωγές και ενα δυκύλινδρο commander ισως είναι καλύτερη λύση.

Ωραιος! Γιατι δεν εβαλες ενα 5v map sensor? Σκεφτομαι να οδηγησω 2 extra μπεκ με το pc3 μονο και μονο επειδη ειναι δυσκολο να φτιαξω μπεκιερα για 2 μεγαλυτερα μπεκ. Θα παρω εισοδο απο τον εργοστασιακο εγκεφαλο και θα την βγαλω μονο στα extra μπεκ. Τα εργοστασιακα θα δουλευουν με το προγραμμα της μανας Δικυλινδρο κομαντερ εχω

mankam
20/05/2017, 11:46
Γιατι δεν εβαλες ενα 5v map sensor? λόγω του ότι ο μαμα τουρμπίσιος εγκέφαλος δουλεύει με τον συγκεκριμμένο σένσορα.


ειναι δυσκολο να φτιαξω μπεκιερα για 2 μεγαλυτερα μπεκ μεγαλύτερα μπέκ σε παροχη εννοόυσα αλλα του ίδιου τύπου με αυτά που φοράς χωρίς να μπλέξεις σε μετατροπές μπεκιέρας.
Απλά βλέπω δύσκολο το setup με 4 μπέκ.

Κράτα μας ενήμερους για εξελίξεις:)

electron690
20/05/2017, 12:04
λόγω του ότι ο μαμα τουρμπίσιος εγκέφαλος δουλεύει με τον συγκεκριμμένο σένσορα.

μεγαλύτερα μπέκ σε παροχη εννοόυσα αλλα του ίδιου τύπου με αυτά που φοράς χωρίς να μπλέξεις σε μετατροπές μπεκιέρας.
Απλά βλέπω δύσκολο το setup με 4 μπέκ.

Κράτα μας ενήμερους για εξελίξεις:)

Αν ο μαπ σου ειναι 7 βολτ ειναι αρχαιος!!! Εχω να δω 7βολτους απο τοτε που εφτιαχνα καποια citroen turbo του 1986!!!!!!Επισης αν και 7βολτος οταν η εξοδος ειναι 7 βολτ τοτε η πιεση μπορει να ειναι αρκετα μεγαλη οποτε μηπως καπου στα 5 σου εφτανε το ευρος και δεν χρειαζοταν?
Τι μηχανακι ειναι? Τα μπεκ του tmax ειναι χωνευτα και ιδιαιτερα γιαυτο δεν θελω να βγαλω εισαγωγη και να τα αλλαξω με αλλα κανοντας μηχανουργικες εργασιες. Ο μαπ που θα χρησιμοποιησω ειναι 5βολτος απο εγκεφαλο υγραεριου(lpg) αυτοκινητου. Ειναι 3 bar και κοστιζει 20 ευρω καινουριος. Θα σας κραταω ενημερους!

mankam
20/05/2017, 12:20
Αν ο μαπ σου ειναι 7 βολτ ειναι αρχαιος!!! Εχω να δω 7βολτους απο τοτε που εφτιαχνα καποια citroen turbo του 1986!!!!!!Επισης αν και 7βολτος οταν η εξοδος ειναι 7 βολτ τοτε η πιεση μπορει να ειναι αρκετα μεγαλη οποτε μηπως καπου στα 5 σου εφτανε το ευρος και δεν χρειαζοταν?
Τι μηχανακι ειναι? Τα μπεκ του tmax ειναι χωνευτα και ιδιαιτερα γιαυτο δεν θελω να βγαλω εισαγωγη και να τα αλλαξω με αλλα κανοντας μηχανουργικες εργασιες. Ο μαπ που θα χρησιμοποιησω ειναι 5βολτος απο εγκεφαλο υγραεριου(lpg) αυτοκινητου. Ειναι 3 bar και κοστιζει 20 ευρω καινουριος. Θα σας κραταω ενημερους!

αρχαίο και το μηχανάκι:lol: οσο για το ευρος χρειάζεται ολο οταν δουλευει 1-1,5 bar και σε μερικες περιπτωσεις 2, η μοτοσυκλετα ειναι στο λiνκ που σου εβαλα παραπανω να διαβασεις για το ποσοστο μειωσης στα κελια καυσιμου του PC3

electron690
20/05/2017, 12:23
Ωραιο το προτζεκτ σου!!!!! Θα το διαβαζω με την ησυχια μου!!!

electron690
23/05/2017, 13:36
Μετα απο λιγες δοκιμες οσον αφορα την επιλογη του map sensor επελεξα εναν 3bar map sensor απο mitsubishi L200 turbodiesel ο οποιος ειναι θετικης κλιμακας και οχι και αρνητικης οπως συμβαινει στους βενζινοκινητηρες. Συνδεθηκε κανονικα και τροφοδοτειται με ταση στον εργοστασιακο εγκεφαλο σε παροχη 5v και με την βοηθεια μιας μεγαλης συριγγας και ενος μπαρομετρου εγινε και το καλιμπραρισμα του αισθητηρα στο throthle calibration του commander. Τα αποτελεσματα εχουν ως εξης. 0,5 bar=30% 1bar=60% 1,5bar=95%. Tα ποσοστα % ειναι οι τιμες που αναγραφει πια το commander στο throthle % οι οποιες ειναι τωρα τιμες πιεσης και οχι θεσης πεταλουδας. Επισης αλλαχτηκαν τα τρανζιστορ εξοδου του commander με δυο μεγαλυτερης υσχυος για να οδηγει αφοβα 4 μπεκ. Σε λιγο θα συνδεθουν οι παροχες καυσιμου στα 2 επιπλεον μπεκ και θα μετρηθει η παροχη και η πιεση της αντλιας καυσιμου και θα ξεκινησει η ρυθμιση στον δρομο.382710382711