PDA

View Full Version : Live track στα ταξιδια μας



electron690
20/05/2017, 11:59
Mια ωραια εφαρμογη για να μας βλεπουν live απο τον καναπε του σπιτιου τους αυτοι που δεν μπορουν να μας ακολουθησουν στο ταξιδι μας για να ζηλεψουν ακομα περισσοτερο!!!!:wacky:
Εγω την χρησιμοποιω επισης για να καταγραφω τις διαδρομες μου ετσι ωστε να βλεπω συνολικη αποσταση μεση ωριαια κτλ.
Αυτο ειναι το λινκ απο την δικη μου διαδρομη που θα ξεκινησει σημερα το μεσημερι.Καλη διασκεδαση και καλο σαββατοκυριακο σε ολους!


http://www.livetrack24.com/



Το λινκ αφαιρέθηκε γιατί... δείχνει και που είναι το σπίτι του electron! Δεν ειναι το σπιτι μου ειναι ενα συνεργειο χαχα

sapila racing
20/05/2017, 12:49
Mια ωραια εφαρμογη για να μας βλεπουν live απο τον καναπε του σπιτιου τους αυτοι που δεν μπορουν να μας ακολουθησουν στο ταξιδι μας για να ζηλεψουν ακομα περισσοτερο!!!!:wacky:
Εγω την χρησιμοποιω επισης για να καταγραφω τις διαδρομες μου ετσι ωστε να βλεπω συνολικη αποσταση μεση ωριαια κτλ.
Αυτο ειναι το λινκ απο την δικη μου διαδρομη που θα ξεκινησει σημερα το μεσημερι.Καλη διασκεδαση και καλο σαββατοκυριακο σε ολους!




Μια ωραία μουτζούρα βλέπω εγω. :lol:

Πάντως αν δουλεύει καλά η εφαρμογή μπορεί να είναι χρήσιμο.

electron690
20/05/2017, 13:06
Δεν εχω ξεκινησει ακομα και ειναι ανοιχτο. Καταγραφει τις μετακινησεις μου με τα ποδια μεχρι στιγμης:) Μπορεις να το τσεκαρεις μετα τισ 3 παλι.

anavatis19
20/05/2017, 14:35
δεν μπορω καταλαβω πως λειτουργει

taisteal
20/05/2017, 14:37
δεν μπορω καταλαβω πως λειτουργει

Αν δεν καθίσεις καναπέ δεν δουλεύει.

Billymuse
20/05/2017, 15:16
:lol:

theofilos888
20/05/2017, 17:18
Γαμωτο και δεν εχω καναπε....

amyroukai
20/05/2017, 20:09
Η βόλτα εξαιρετική πάντως μέχρι στιγμής! Περιμένω εντυπώσεις στην επιστροφή. Καλή συνέχεια!


382564

ggs
20/05/2017, 20:14
Δλδ, μπορεί να ξέρει ο καθένας ποτε λείπεις απ το σπίτι και πόσο μακριά είσαι...χμμμμμ... ενδιαφέρον...:cool:

o_gavros
20/05/2017, 20:14
συγνώμη, ο μαν εδώ έβαλε εθελούσια ρουφιάνο σε δημόσιο βήμα;;;
κατι πάει πολύ λάθος εδώ νομίζω.

teogtp
20/05/2017, 20:19
Πώς δουλεύει το όλο σύστημα;
Με τρακ από κινητό τηλέφωνο ή μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε συσκευή gps;

amyroukai
20/05/2017, 20:27
Πώς δουλεύει το όλο σύστημα;
Με τρακ από κινητό τηλέφωνο ή μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε συσκευή gps;

Για να μπορεί να ενημερώνει την σελίδα λογικά κινητό και data.


How does it work?
There are many ways to achieve LiveTracking. LiveTrack24 Live uses your mobile to run a program that collects the gps information from the bluetooth GPS or the internal GPS reciever of smartphones and sends this info to the LiveRrack24server. The server stores all the info into a database and diplays your position in Real time with Google Maps or 3D in Google Earth



έχει και δύο συσκευές "κανονικά Gps" στην σελίδα.

teogtp
20/05/2017, 20:35
Σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να είναι σωτηρία για ατομα με άνοια.

ggs
20/05/2017, 20:42
Σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να είναι σωτηρία για ατομα με άνοια.

Για αυτές τις περιπτώσεις,υπάρχουν εδώ και χρόνια φορητές συσκευές (ρολόγια, βραχιόλια,τηλ. Κλπ) που έχουν gps και κλήση ανάγκης.
Τους παρακολουθούν μόνο οι δικοί τους άνθρωποι.


Δυστυχώς,νομίζω ότι η ανάγκη μας να δείξουμε ότι πήγαμε βόλτα,βγάζει και πολλά προσωπικά δεδομένα στη φόρα χωρίς κανένα απολύτως λόγο.

amyroukai
20/05/2017, 20:43
Και πέραν αυτού, μπορείς άνετα από google maps που είναι ήδη σε όλα τα android (και apple πλέον) να έχεις ενεργοποιημένη την αντίστοιχη επιλογή. Το είχε γράψει και ο PTC παλιότερα.

electron690
20/05/2017, 21:50
Εγω το χρησιμοποιω πιο πολυ για καταγραφη διαδρομης οπου μπορω μετα να την αποθηκευσω σε αρχειο και να την εχω σε σκληρο η να την αφησω κλειδωμενη στο λογαριασμο μου στο livetrack24. Με βοηθαει πολυ να μελεταω και να συνδεω τις διαδρομες μεταξυ τους στα επομενα ταξιδια.

electron690
21/05/2017, 15:46
Αρχικα μπαινουμε στην σελιδα livetrack24.
Kανουμε εγγραφη εκει και εχουμε το λογαριασμο. Επειτα κανουμε download το application tracker για android h ios στο κινητο μας. Αφου ανοιξουμε το tracker παμε στις ρυθμισεις και του δινουμε το username και το password και του δηλωνουμε τον τυπο πχ μοτοσυκλετα. Επειτα ανοιγουμε το tracker και παταμε start και αυτο στελενει τα δεδομενα σε πραγματικο χρονο στην σελιδα LIVETRACK24. Χρειαζομαστε δεδομενα internet αλλα η καταναλωση σε mb ειναι πολυ μικρη. Επισης μπορουμε να κλειδωσουμε τα tracks μας και να ειναι ορατα μονο σε εμας. Δεν γινεται με οποιαδηποτε gps συσκευη παρα μονο με android ios η την συσκευη που πωλειται στην σελιδα livetrack24.

o teos
21/05/2017, 18:40
Ανούσιο και χωρίς λόγο....προσωπική άποψη πάντα αλλά..δε θέλω ρουφιανους στο κεφάλι μου ούτε να ξέρει ο καθένας που γυρνάω και πότε...αν θες να ξέρεις τη διαδρομή σου απλά σημείωσε τη σε ένα χάρτη...άσε που από τις τόσες φορές που θα χαθώ θα είναι ένα μπέρδεμα από κυκλακια και μπρος πίσω...:bawl:

giwrgos2012
21/05/2017, 22:31
Επειδή το έχω κοιτάξει πάντως, μου φαίνεται χρήσιμο για αυτούς που κάνουν ταξίδια μόνοι τους από άποψη ασφάλειας, να ξερουν οι δικοί σου άνθρωποι που βρίσκεσαι, ακόμα και για το εξωτερικό γιατί λέει ότι ξοδεύει 80kb την ώρα οπότε την παλεύεις ακόμα και με τις ακριβές χρεώσεις των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

electron690
22/05/2017, 10:46
Για μενα παντως ειναι μεγαλη ευκολια οσον αφορα την καταγραφη των διαδρομων μου οπου μπορω στο τελος να τσεκαρω μεση ωριαια ταχυτητα,υψομετρικες διαφορες,χρονο καλυψης αποστασης,στασεις κτλ. Επισης βολευει στο να αποθηκευσουμε μια διαδρομη στο διαδυκτιο που αν θελουμε μπορουμε να την κανουμε κρυφη απο το κοινο και να μην χρειαζομαστε να εχουμε αρχειο σε σκληρο δισκο. Τελος για καλους φιλους οι οποιοι αν δεν μπορουν να μας ακολουθησουν στην βολτα μας βλεπουν live και νιωθουν εστω και λιγο οτι ειναι εκει μαζι μας... Επιλογη λοιπον αν θελει κανεις να ειναι ο ρουφιανος του το ολο συστημα.

Ολη η διαδρομη εδω..




H διαδρομή αφαιρέθηκε ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. Πραγματικά πόσο σωστό θεωρείς το να βλέπει ο κάθε άσχετος που μένεις και να ξέρει τι μηχανάκια έχεις...

electron690
22/05/2017, 10:55
Ανούσιο και χωρίς λόγο....προσωπική άποψη πάντα αλλά..δε θέλω ρουφιανους στο κεφάλι μου ούτε να ξέρει ο καθένας που γυρνάω και πότε...αν θες να ξέρεις τη διαδρομή σου απλά σημείωσε τη σε ένα χάρτη...άσε που από τις τόσες φορές που θα χαθώ θα είναι ένα μπέρδεμα από κυκλακια και μπρος πίσω...:bawl:

Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι για σενα να σημειωνεις σε χαρτη την διαδρομη σου καθε φορα:eek:

lykourgi
22/05/2017, 17:52
Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι για σενα να σημειωνεις σε χαρτη την διαδρομη σου καθε φορα:eek:
Γιατί σε χάρτη;
Τα κοινά GPS δεν μπορούν να καταγράψουν διαδρομή;

amyroukai
22/05/2017, 19:43
Γιατί σε χάρτη;
Τα κοινά GPS δεν μπορούν να καταγράψουν διαδρομή;

το google maps ας πούμε, όχι. Υπήρχε το google my tracks αλλά για κάποιο λόγο καταργήθηκε.

άλλες εφαρμογές gps ναι, όπως το Locus.

lykourgi
22/05/2017, 20:17
Δεν είμαι ειδικός στα GPS (μάλλον άσχετος είμαι), αλλά νομίζω υπάρχουν συσκευές, πχ κάποια Garmin, που καταγράφουν διαδρομή.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η επόμενη λύση για καταγραφή, μετά τον χάρτη, δεν είναι σώνει και καλά το livetrack και η δημοσιοποίηση (έστω και ελεγχόμενη). Υπάρχουν και prive λύσεις.

amyroukai
22/05/2017, 20:58
Συζητάμε λύση "στο τηλέφωνο" που έχουμε αν όχι όλοι, οι περισσότεροι επάνω μας έτσι και αλλιώς. Υπάρχουν αυτό, το WikiLoc που κάποιος άλλος είχε ανεβάσει εδώ (ξεχνάω το σε ποιό νήμα) με παρόμοιες δυνατότητες καταγραφής/διαμοιρασμού. Και άλλα δηλαδή, αλλά δεν έχω λίστα με όλα, προφανώς.



Σωστά λες ότι αρκετά ξεχωριστά GPS έχουν δυνατότητα καταγραφής και εξαγωγής διαδρομής.

road spirit
22/05/2017, 21:23
Tα περισσότερα dedicated gps έχουν καταγραφικό (track log).

Για κινητά υπάρχουν εφαρμογές που το κάνουν. Τζάμπα.

Rever η πιο πρόσφατη.

Ακόμα και με google maps, έχεις πλέον τη δυνατότητα λάιβ καταγραφής της πορείας σου. Ενεργοποιείς την επιλογή my timeline (απο τις ρυθμίσεις) και έφυγες.

Και δουλεύει μια χαρά. Έχω αρκετά λεπτομερές track απο διαδρομή μου.

amyroukai
23/05/2017, 08:15
Ακόμα και με google maps, έχεις πλέον τη δυνατότητα λάιβ καταγραφής της πορείας σου. Ενεργοποιείς την επιλογή my timeline (απο τις ρυθμίσεις) και έφυγες.

Και δουλεύει μια χαρά. Έχω αρκετά λεπτομερές track απο διαδρομή μου.

ωπ, ωραίος! Αυτό μου είχε διαφύγει, νόμιζα ότι κρατάει μόνο τις στάσεις σε χωριά. Από κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με άλλες εφαρμογές πως είναι; Στην πλοήγηση "καταπίνει" τα mAh χωρίς αύριο το άτιμο.

road spirit
23/05/2017, 08:57
ωπ, ωραίος! Αυτό μου είχε διαφύγει, νόμιζα ότι κρατάει μόνο τις στάσεις σε χωριά. Από κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με άλλες εφαρμογές πως είναι; Στην πλοήγηση "καταπίνει" τα mAh χωρίς αύριο το άτιμο.

Δεν ξέρω Γιάννη, το είχα στο πριζάκι οπότε δεν ...

Μη ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία sharing γιατί θα δείχνεις δημόσια που είσαι (ακόμα και μετά την βόλτα :ninja: )

o teos
23/05/2017, 09:03
Αν σημείωνα καθε διαδρομη που κανω με τοσες φορες που χάνομαι θα χα ενα χαρτη τιγκα στη μουτζουρα..:D.. εξάλλου εμενα μ αρεσει να χανομαι δεν εχω θεμα ουτε να περναω ξανα και ξανα απ τα ιδια μερη ειδικα αν εχει καλη ασφαλτο και καμια στροφη της προκοπης,ασε που πανω κατω θυμαμαι απο που πηγα και πως ηταν..θα το εβλεπα χρησιμο αν εκανα επαγγελματικα ταξιδια για να σημειώνω τυχων πιο ευκολες διαδρομές η καβατζες..απο κει και περα προσωπικά παντα too much trouble for no reason..:wave2: