PDA

View Full Version : Δίπλωμα στα 26



Vascular
20/05/2017, 18:11
Χαιρετίζω το forum, εν δυνάμει οδηγός μηχανής εδώ!
Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου από τα 20 και θα ήθελα να βγάλω δίπλωμα για μηχανή.
Πιστεύετε πως μπορεί κάποιος να μάθει να οδηγεί σωστά μηχανή σε αυτή την ηλικία (26 είμαι).

Αν ναι, τι μηχανή θα προτείνατε? Ενδεικτικά μου αρέσουν μηχανές σαν τις Yamaha NT, KTM Duke, Sym Wolf, Honda CB.


:a014:

o_gavros
20/05/2017, 19:40
Μην είσαι μαλάκας.
αμαξάκι να'χεις την υγειά σου.
βγαίνει κι η σύνταξη όπου να'ναι...

teo_g7
20/05/2017, 19:45
Μην είσαι μαλάκας.
αμαξάκι να'χεις την υγειά σου.
βγαίνει κι η σύνταξη όπου να'ναι...

Άσε κόψανε και τα επικουρικά,χάλια η κατάσταση



Πέρα από την πλάκα φίλε,αυτό που θέλει να πει ο Γαύρος συγκεκαλυμενα πίσω από το βρετανικό του φλεγμα είναι ότι είσαι 26 χρονών "παιδι" και φυσικά μπορείς να μάθεις να οδηγείς μοτοσυκλέτα άφοβα.
Εντωμεταξύ και τα μηχανάκια στα οποία προσανατολιζεσαι είναι πολύ καλά entry level οπότε go for it.
Α και εξοπλισμός ε...Οχι τώρα καλοκαιράκι με μαγιό και διχαλο.Να μαστε ξηγημενοι

o_gavros
20/05/2017, 19:46
μας κόψαν και το ΕΚΑΣ...οι αλήτες

teo_g7
20/05/2017, 19:52
Δύσκολοι καιροί για πριγκηπες

o_gavros
20/05/2017, 19:53
Δύσκολοι καιροί για πριγκηπες

αυτα να τα ακούνε προς Λιβαδγιά & Λαμία μεριά ορισμένοι κάποιοι...

Vascular
20/05/2017, 19:55
Μην είσαι μαλάκας.
αμαξάκι να'χεις την υγειά σου.
βγαίνει κι η σύνταξη όπου να'ναι...

χχααχαχααχαχ, δακρυσα!

Πέρα από το δούλεμα, εσείς τι θα προτείνατε για πρώτη μηχανή?
Πόσα κυβικά, άλογα κτλ.
Και κάποιο μοντέλο συγκεκριμένο αν έχετε στο νου σας ιδιαίτερα και αν ταιριάζει με αυτά που ανέφερα.
Ευχαριστω!

taisteal
20/05/2017, 19:56
αυτα να τα ακούνε προς Λιβαδγιά & Λαμία μεριά ορισμένοι κάποιοι...

:moutza::lol:
Ο Γιάννης ο πρίγκηπας

Ρε αρκουδέηδες γράψτε καμμία σωστή συμβουλή για το παλληκάρι
Φίλε,να το βγάλεις το δίπλωμα και μια χαρά θα μάθεις.
Και χτύπα το wolf

o_gavros
20/05/2017, 19:58
πέρα απο το δούλεμα, να πάρεις ότι σου αρέσει.
Αρκεί ότι πάρεις να το σεβαστείς.
Και μαζί με αυτό και τον δρόμο με τους κανόνες του.

SHOOTER045
20/05/2017, 20:00
Χαιρετίζω το forum, εν δυνάμει οδηγός μηχανής εδώ!
Έχω δίπλωμα αυτοκινήτου από τα 20 και θα ήθελα να βγάλω δίπλωμα για μηχανή.
Πιστεύετε πως μπορεί κάποιος να μάθει να οδηγεί σωστά μηχανή σε αυτή την ηλικία (26 είμαι).

Αν ναι, τι μηχανή θα προτείνατε? Ενδεικτικά μου αρέσουν μηχανές σαν τις Yamaha NT, KTM Duke, Sym Wolf, Honda CB.


:a014:

Πρόσθεσε HONDA cbf
SUZUKI innazuma στο ψάξιμο.
Και Προχώρα

Vascular
20/05/2017, 20:00
θέλω απλά να το ευχαριστηθώ, να μετακινούμαι άνετα, οικονομικά και με ασφάλεια.

ggs
20/05/2017, 20:07
26...αχ...:lol:


Όλα αυτά τα μηχανάκια που έχουν αναφερθεί είναι μια χαρά.

Όμως, αναφέρεις άνετα, οικονομικά κλπ
Τι περίπου θες να κάνεις με το μηχανάκι;
Τι ποσό διαθέτεις;
Επίσης,πρέπει να υπολογίζεις πάντα και πρώτα ένα καλό ποσο για εξοπλισμό.

Vascular
20/05/2017, 20:14
26...αχ...:lol:


Όλα αυτά τα μηχανάκια που έχουν αναφερθεί είναι μια χαρά.

Όμως, αναφέρεις άνετα, οικονομικά κλπ
Τι περίπου θες να κάνεις με το μηχανάκι;
Τι ποσό διαθέτεις;
Επίσης,πρέπει να υπολογίζεις πάντα και πρώτα ένα καλό ποσο για εξοπλισμό.

Θέλω να μετακινούμε μέσα στην πόλη μου, μέχρι την δουλειά μου (20 χλμ.) και ίσως από ανατολική αττική μέχρι Πειραιά, αλλά πιο πολύ σε φάση βόλτας, όχι σαν να κάνω αγώνα να φτάσω γρήγορα. για ποσό έχω ένα θέμα για την ώρα, αλλά ευτυχώς δουλειά έχω και σιγά σιγά. κάπου 1500 ευρω λέω.

o_gavros
20/05/2017, 20:17
με το ποσο που αναφέρεις ίσως τα μηχανάκια που έγραψες αρχικά,να είναι εκτός προϋπολογισμού.
Μπορείς να βρεις όμως ονοφάκι γερό (ΧΤ,ΚLR,κλπ) που θα σου δίνει και δυνατότητα να πατας και χωμα.
ΓΙα πρώτο μηχανάκι ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα να παρεις κάτι που θα σε τρομάζει.

atom_smasher
20/05/2017, 20:21
θέλω απλά να το ευχαριστηθώ, να μετακινούμαι άνετα, οικονομικά και με ασφάλεια.
Χαιρετω. Στα ίδια ήμουν με σένα πριν από 10+ χρόνια. Να το βγάλεις, να πάρεις και το 250 που θα σε καλύψει 2-3 χρόνια και μετά βλέπεις.μυαλο και εξοπλισμό να έχεις.

ggs
20/05/2017, 20:22
Θέλω να μετακινούμε μέσα στην πόλη μου, μέχρι την δουλειά μου (20 χλμ.) και ίσως από ανατολική αττική μέχρι Πειραιά, αλλά πιο πολύ σε φάση βόλτας, όχι σαν να κάνω αγώνα να φτάσω γρήγορα. για ποσό έχω ένα θέμα για την ώρα, αλλά ευτυχώς δουλειά έχω και σιγά σιγά. κάπου 1500 ευρω λέω.

Χμμμμμ..
Αν στο μπάτζετ αυτό είναι και τα λεφτά για εξοπλισμό (κάνα 400ρι500ρι) τότε είσαι στο 1000ρικο..

Και αρχίζει και δυσκολεύει..

Μτχ Παπιά, μικρά σκούτερ καλό είναι να τα αποφύγεις.
Μτχ μοτοσυκλέτες,σε αυτά τα λεφτά,θα θέλουν πολλά μαζέματα (άρα κι άλλα λεφτά).

Αν έχεις σταθερή δουλειά,ίσως να κοίταζες ένα καινούργιο με καλό χρηματοδοτικό.

Πχ το BMW 310

Vascular
20/05/2017, 21:38
Χμμμμμ..
Αν στο μπάτζετ αυτό είναι και τα λεφτά για εξοπλισμό (κάνα 400ρι500ρι) τότε είσαι στο 1000ρικο..

Και αρχίζει και δυσκολεύει..

Μτχ Παπιά, μικρά σκούτερ καλό είναι να τα αποφύγεις.
Μτχ μοτοσυκλέτες,σε αυτά τα λεφτά,θα θέλουν πολλά μαζέματα (άρα κι άλλα λεφτά).

Αν έχεις σταθερή δουλειά,ίσως να κοίταζες ένα καινούργιο με καλό χρηματοδοτικό.

Πχ το BMW 310

μήπως μου βγει πολύ ακριβή η συντήρηση? φανταζομαι λογο μαρκας ολα θα ειναι λιγο τσιμπημενα. 600 το μηνα παιρνω, δεν με λες και μεγιστανα :p

ggs
20/05/2017, 22:01
μήπως μου βγει πολύ ακριβή η συντήρηση? φανταζομαι λογο μαρκας ολα θα ειναι λιγο τσιμπημενα. 600 το μηνα παιρνω, δεν με λες και μεγιστανα :p

Ναι, και δυστυχώς και στα μηχανάκια ισχύει ότι το φτηνό είναι ακριβό.

Στο μπάτζετ αυτό ψάχνεις για μηχανάκια 10+ χρόνων.
Θα πρέπει να είσαι ποοοοοοοοοοολυ τυχερός να βρεις μτχ μηχανάκι μικρών κυβικών και πολλών χρόνων που να είναι σε καλή κατάσταση.
Ακόμα κι ένα τέτοιο όμως,θα έχει αυξημένες ανάγκες συντήρησης λόγω ηλικίας.
Αν το έχεις με τα μαστορεματα,θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα.

Ίσως,να έκανες λίγο υπομονή να μαζεύες λίγο παραπάνω μπάτζετ.

basilis_k6
20/05/2017, 22:13
Ναι, και δυστυχώς και στα μηχανάκια ισχύει ότι το φτηνό είναι ακριβό.

Στο μπάτζετ αυτό ψάχνεις για μηχανάκια 10+ χρόνων.
Θα πρέπει να είσαι ποοοοοοοοοοολυ τυχερός να βρεις μτχ μηχανάκι μικρών κυβικών και πολλών χρόνων που να είναι σε καλή κατάσταση.
Ακόμα κι ένα τέτοιο όμως,θα έχει αυξημένες ανάγκες συντήρησης λόγω ηλικίας.
Αν το έχεις με τα μαστορεματα,θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα.

Ίσως,να έκανες λίγο υπομονή να μαζεύες λίγο παραπάνω μπάτζετ.

10? 10 χρονών με τοσα λεφτα 250άρι στην καλυτερη παιρνεις

noodles
21/05/2017, 11:53
καλως ηρθες :beer:

26 χρονων? αστα ρε μεγαλε δυσκολη ηλικια που να μαθεις να οδηγας τωρα. ειμαι 27 και παλευω χωρις αποτελεσμα:lol:

στο μπατζετ που εχεις μπορεις να κοιταξεις για χτ600. επισης να υπολογιζεις πως θελεις 300-400ευρω ακομα για σωστο εξοπλισμο (κρανος-μπουφαν-γαντια).
αν βαλεις και τιποτα μαζεματα που θα θελει το μηχανακι εχεις φτασει, ισως και ξεπερασει τα 2κ.
αν δεν εχεις αυτα τα λεφτα, παρνεις παπι με 700-1000ε (τα υπολοιπα για εξοπλισμο), το κρατας 1-2 χρονια μαζευεις λεφτα, το πουλας και παιρνεις αλλο μηχανακι (τον εξοπλισμο θα τον εχεις ηδη;))

zannisvel
22/05/2017, 11:20
καλως ηρθες :beer:

26 χρονων? αστα ρε μεγαλε δυσκολη ηλικια που να μαθεις να οδηγας τωρα. ειμαι 27 και παλευω χωρις αποτελεσμα:lol:

στο μπατζετ που εχεις μπορεις να κοιταξεις για χτ600. επισης να υπολογιζεις πως θελεις 300-400ευρω ακομα για σωστο εξοπλισμο (κρανος-μπουφαν-γαντια).
αν βαλεις και τιποτα μαζεματα που θα θελει το μηχανακι εχεις φτασει, ισως και ξεπερασει τα 2κ.
αν δεν εχεις αυτα τα λεφτα, παρνεις παπι με 700-1000ε (τα υπολοιπα για εξοπλισμο), το κρατας 1-2 χρονια μαζευεις λεφτα, το πουλας και παιρνεις αλλο μηχανακι (τον εξοπλισμο θα τον εχεις ηδη;))

Συμφωνω 100% για το ΧΤ. 4 χρονια δεν εχει ζητησει ουτε € παραπανω απο τη συντηρηση και δε φαινεται οτι θα ζητησει κατι. Αλλα πρεπει να εισαι και τυχερος να βρεις καποιο που να αξιζει και να εχει συντηρηθει σωστα. Τα 600 κυβικα δε πρεπει να σε φοβισουν αφου ειναι πολυ ηρεμο και ευκολο για νεο οδηγο.

chrisvek
24/05/2017, 22:48
CBF 250. Στα αρνητικά του (για μένα), ακριβά -σχετικά- ανταλλακτικά, το πίσω ταμπούρο (και όχι δισκόφρενο) και το στάντ (δεν έχει διπλό). Στα θετικά: οικονομία, σταθερότητα (με λάστιχα της προκοπής), άνετο στην οδήγηση...

Αα..στα αρνητικά ίσως να έβαζα οτι δεν βρίσκεις έυκολα καλοσυντηρημένο. (Έψαχνα 2μιση μήνες)!