PDA

View Full Version : Σταθμη λαδιου CBR F4i.



Marioscbr600
22/05/2017, 22:31
Καλησπερα παιδια .Μετα απο αλλαγη λαδιων δεν φενεται καθολου η σταθμη του λαδιου στο μηχανακι.Απο το manual ξερω οτι περνει 3.3L με φιλτρο λαδιου και ετσι δεν χρειαστικε να χρησιμοποιησω το ματακι.Πριν την αλλαγη φενοταν θολα η ενδειξη.

killbill
23/05/2017, 00:28
Καλησπερα παιδια .Μετα απο αλλαγη λαδιων δεν φενεται καθολου η σταθμη του λαδιου στο μηχανακι.Απο το manual ξερω οτι περνει 3.3L με φιλτρο λαδιου και ετσι δεν χρειαστικε να χρησιμοποιησω το ματακι.Πριν την αλλαγη φενοταν θολα η ενδειξη.

βάλε την μηχανη στο διπλό stand, βάλε μπρος και άφησε να δουλέψει κανα 5λεπτο, σβήσε και άφησε να κρυώσει λιγο για κανα 5λεπτο και να επανέλθουν στην θέση τους τα λάδια, τσέκαρε το ματάκι η στάθμη πρεπει να ειναι τουλαχιςτον αναμεσα στα κατω σημάδια και το πανω όριο, αν δεν φτάνει τότε θες συμπλήρωμα. Tip: πάρε ενα φακουδακι να φωτίσει το ματάκι, μήπως δεν φαινεται καλα.

Το φωτακι του λαδιού σβήνει αφότου βάλεις μπρος?

Marioscbr600
23/05/2017, 08:09
Εχω δοκιμασει αυτο που λες αλλα τιποτα.το λαμπακι σβηνει κανονικα.το ματακι δειχνει σαν ν μην εχει λαδι καθολου μεσα .

Power Wings
23/05/2017, 08:46
Αν γύρεις τη μηχανή προς το ματάκι, φαίνεται καθόλου η στάθμη του λαδιού; Διότι μπορεί να έχει θολώσει το ματάκι και να νομίζεις ότι δε δείχνει τίποτα.


Υ.Γ. Πάντως αν είναι τσεκαρισμένο ότι έχει μέσα 3.3Lt μην ανησυχείς για τη λειτουργία του μοτέρ, σίγουρα κάτι παίζει με την ένδειξη.

o teos
23/05/2017, 08:46
Αυτο που λες δε γινεται με 3,3 λτ λαδι μεσα..κατέβασε το μηχανακι απ το σταντ και να στο κρατάει ορθιο καποιος οταν ειναι κρυο..υπαρχει παντα ένδειξη ετσι..:rolleyes:

Marioscbr600
23/05/2017, 08:49
οσο και να την πλαγιασω φενετε καθαρα οτι δεν εχει τιποτα μεσα !! το ματακι δεν ειναι θολωμενο,βλεπεις κανονικα μεσα

o teos
23/05/2017, 08:56
Δηλαδη εσυ εβαλες μεσα 3 λιτρα λαδι και αυτο δε δείχνει τιποτα....με κρυο μηχανακι ορθιο............η πείναγε και χώνεψε το λαδι αμεσως η το κογιοτ σε τρολαρει και την ωρα που το εβαζες σου ειχε ανοιξει τη βιδα και το άδειαζε..:lol::rolleyes:

sapila racing
23/05/2017, 08:56
οσο και να την πλαγιασω φενετε καθαρα οτι δεν εχει τιποτα μεσα !! το ματακι δεν ειναι θολωμενο,βλεπεις κανονικα μεσα
Βάλε λάδι μεχρι να παει η στάθμη εκει που πρέπει.

zannisvel
23/05/2017, 09:04
Βάλε λάδι μεχρι να παει η στάθμη εκει που πρέπει.

Με πρόλαβες.
Βάλε 100-150 ml ακόμα να δεις αν θα αρχίζει να εμφανίζεται η στάθμη στο τζαμακι.

o teos
23/05/2017, 09:11
Ρε παλουκαρια...λεει 3,3 το manual..αν τα χει βαλει σωστα ηδη απ τα 3-3.100 φενεται σταθμη μιας και το ματακι αναλογα το μοτο εχει περιπου 200-400 ml..μη του λετε να βαλει παραπανω και μετα αντε να τα βγαλει..κατι κανει λαθος η εχει βαλει λαθος ποσότητα..αλλα για να μη δείχνει εχει βαλει το λιγοτερο μισο λιτρο λιγότερο...λεω εγω τωρα..:rolleyes:

killbill
23/05/2017, 09:12
Οτι σου έγραψα και εγω και λένε και οι προηγούμενοι θέλεις συμπλήρωμα! Βάλε 100ml και ξανατσέκαρε μέχρι να φτάσει η στάθμη στο πάνω όριο όταν είναι κρύο.

Marioscbr600
23/05/2017, 09:16
Με την αλλαγη λαδιων αλλαχτικε και τ φιλτρο με γνησιο honda και εβαλα 3.3L λαδι . πρν λιγο εβαλα.100 ml ακομα.αλλα παλι τιποτα . οι ποσοτητες εχουν μπει ακριβως.

zannisvel
23/05/2017, 09:21
Δούλεψε το και για λίγα δευτερόλεπτα χωρίς την τάπα να δεις μήπως έχει κρατήσει αέρα, χρειαζόταν κάθε φορά όταν είχα Kawasaki με βιδωτό φιλτρο χαμηλά.

o teos
23/05/2017, 09:21
Αν εισαι σιγουρος για τις ποσοτητες μη βαζεις αλλο..δεν ειναι εκει το θεμα..ακου..κανε μια βολτα 5 λεπτα να κυλίσει το λαδι και αντε αστο κανα μισωρο το λιγοτερο και τσεκαρε το ορθιο αλλα ισιο με δευτερο ατομο να στο βασταει..

devil's animal
23/05/2017, 09:21
εχεις βαλει περισσοτερο λαδι και φαινεται σαν αδειο αλλα ειναι φουλ γεματο...

Marioscbr600
23/05/2017, 09:28
και εγω νομιζω πως εχω βαλει παραπανω.αλλα ειμαι σιγουρος οτι στο ματακι δεν φενετε τιποτα.παω για
μια βολτα και οταν γυρισω θα το ξανακοιταξω και θα σας ενημερωσω.

o teos
23/05/2017, 09:29
Αστο να κρυωσει τελειως και να κατσουν ολα τα λαδια πριν το τσεκαρεις..20-30 λεπτα..

Marioscbr600
23/05/2017, 10:55
μετα απο την βολτα το αφησα 45 λεπτα να κρυωσει και παλι δεν φενεται τιποτα.

o teos
23/05/2017, 10:57
:rolleyes: κατι δεν παει καλα...αν το φερεις επανω σου οταν τα κοιτας δε φενεται παλι τιποτα??μπορεις να βγαλεις μια φωτο το ματακι με το μοτο ορθιο?

devil's animal
23/05/2017, 11:05
ωραια...υπαρχει ο δυσκολος τροπος και ο πιο δυσκολος τροπος για να μαθεις τι εχει γινει...:D

1: βαλε λαδι...οχι λιγο...πολυ..ΑΛΛΑ σταδιακα κοιτωντας το ματακι...δεν αλλαζει τιποτα μετα απο 1,5-2 λιτρα? εχεις πολυ λαδι ηρθε η ωρα να ρουφηξεις...:roflmao:με συριγγα ρε μην τρομαζεις...:lol:

2: αδειασε ολο το λαδι...δες ματακι...ξεκινα να το ξαναβαζεις μεσα σιγα σιγα κοιτωντας ματακι... αν ανεβαινει επικυνδυνα σταματα...ΝΑΙ και ας μην εισαι στα 3,3...μπορει να μην το ειχες αδειασει καλα...:p



καλη δουλιτσα...
:wave2:

Marioscbr600
23/05/2017, 11:07
ξερεις τι με προβληματιζει οτι οσο εβαζα μεσα ποτε δεν φανηκε η σταθμη.

devil's animal
23/05/2017, 11:13
ξερεις τι με προβληματιζει οτι οσο εβαζα μεσα ποτε δεν φανηκε η σταθμη.


αν εισαι τοσο σιγουρος οτι με το που του εριξες τα 3,3 και τα αλλα 100ml δεν αλλαξε τιποτα και η σταθμη ειναι χαμηλα ξεκινα και με την λυση Νο 1 και λογικα θα δεις φως...μπορει να θελει 3,6-3,7...
συμβαινει συχνα...

Marioscbr600
23/05/2017, 11:28
αν επερνε τοσο δεν θα επρεπε να αναψει το λαμπακι οταν εκανα βολτα?

devil's animal
23/05/2017, 11:42
οχι...θελει πολυ λιγοτερο λαδι..

Marioscbr600
23/05/2017, 11:48
θα βγαλω ολα τα λαδια και τα καθαρισω το μοτερ απο μεσα με βενζινη και μετα θα τα ξαναβαλω .

o teos
23/05/2017, 12:00
Οταν τα διαβαζω αυτα....φιλε μου...εκανες κανα ρεκτιφιε??αν οχι παιρνει 3,3 και τελος..μην καθαρισεις τιποτα εφοσον το μηχανακι δουλευει οκ..αδειασε και ξανα βαλτα μεσα σωστα..3,3 λιτρα..πολυ περιεργο παντως:rolleyes:

Marioscbr600
23/05/2017, 12:09
οχι δεν εχει ανοιχτει το μοτερ.αυτο με την βενζινη ειναι ο μονος τροπος να καθαρισει το ματακι απο μεσα γιατι διαβασα οτι πιανει μουργα στο σιδερακι πισω απο το ματακι και δεν φενετε ευδιακριτα η σταθμη του λαδιου

Marioscbr600
23/05/2017, 12:11
Ακουσα να λενε και για μεγαλητερο φιλτρο λαδιου το οποιο κραταει περισσοτερο λαδι για αυτο στην αρχη τονισα οτι εινα γνησιο Honda

psomaras
23/05/2017, 12:31
Γύρε το μηχανάκι από την αντίθετη μεριά που είναι το ματάκι! (αρκετά)
Αν δεις τη στάθμη σημαίνει ότι έχεις πολύ λάδι!

o teos
23/05/2017, 12:33
Ρε αδερφε βαστα...δηλαδη δε βλεπεις καθαρα μεσα στο ματακι?και τι συζηταμε τοση ωρα??

Marioscbr600
23/05/2017, 12:39
φενεται και πολυ καθαρα αλλα απο πισω εχει ενα σιδερακι που μπορει να εχει μαζεψει μουργα και να μην αφηνει το λαδι να φτασει στο ματακι

o teos
23/05/2017, 12:41
Φιλε μου...αν εχει μαζέψει τοση μουργα αυτο το σιδερακι τοτε εχεις πολυ μεγαλυτερο θεμα απο αυτο.σκεψου τι θα εχει μαζευτει σε αλλα σημεια του μοτερ σου..πολυ δυσκολο αυτο που λες παντως μην γεμισεις το μοτερ με βενζινη αδικα..

Marioscbr600
23/05/2017, 12:41
μπορω να δω πολυ καθαρα κιολας αλλα το σιδερακι πισω απο το ματακι μαζεβει μουργα και δεν αφηνει το λαδι να παει στο ματακι

o teos
23/05/2017, 12:43
Οτι καταλαβαινεις..αν το βλεπεις τοσο καθαρα παρε και θες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια....αυτο με τη βενζινη παντως δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες..καλυτερα ρωτα ενα μηχανικο αν εχεις τετοιο θεμα..πρωτη φορα παντως το ακουω αυτο..εστω λιγο λαδι θα περνουσε..δηλαδη πριν οταν τσεκαρες λαδια παλι δε τα εβλεπες??

Marioscbr600
23/05/2017, 12:50
τα εβλεπα θολα οσο για αυτο με την βεζινη εχω καθαρισει προσωπικα αρκετα μοτερ ετσι. μπορει να καθαρισει βρωμιες που δεν βγαινουν και με τα καλητερα καθαριστικα. Αλλοι χρησιμοποιουν πετρελαιο για τον ιδιο λογο.

o teos
23/05/2017, 12:53
Συ ξερεις..good luck...αλλα αφου τα εβλεπες εστω και θωλα και τωρα δε τα βλεπεις καθολου......πολυ περιεργο...

sapila racing
23/05/2017, 12:58
τα εβλεπα θολα οσο για αυτο με την βεζινη εχω καθαρισει προσωπικα αρκετα μοτερ ετσι. μπορει να καθαρισει βρωμιες που δεν βγαινουν και με τα καλητερα καθαριστικα. Αλλοι χρησιμοποιουν πετρελαιο για τον ιδιο λογο.

Και αυτα τα μοτέρ σήμερα σε τι κατάσταση είναι?

Παντως αποκλείεται να μην φτάνει λάδι στο ματάκι λόγω μούργας, εκτός κι αν δεν έχει αρκετό λάδι.
Αν είχε τόση μούργα το μοτέρ σου, το πιθανοτερο είναι να είχε παραδώσει πνεύμα ήδη.

Marioscbr600
23/05/2017, 13:08
τι ζημια μπορει να κανει στο μοτερ ενα εσωτερικο πλυσιμο με βενζινη ? δεν ειπα οτι δουλεψαν τα μοτερ με βενζινη αλλα ανοιγεις την ταπα του καρτερ και ριχνεις απο πανω βενζινη και μετα το φυσας με αερα. και μολις εχει στεγνωσει βαζεις κανουργια λαδια και φιλτρο λαδιου. πιο πολυ εμπιστευεσαι τα καθαριστικα που τα βαζεις μεσα στα λαδια και δουλευεις το μοτερ για 10 -15 λεπτα?

o teos
23/05/2017, 13:09
Και αυτα τα μοτέρ σήμερα σε τι κατάσταση είναι?

Παντως αποκλείεται να μην φτάνει λάδι στο ματάκι λόγω μούργας, εκτός κι αν δεν έχει αρκετό λάδι.
Αν είχε τόση μούργα το μοτέρ σου, το πιθανοτερο είναι να είχε παραδώσει πνεύμα ήδη.

Το αυτο:rolleyes:

buckley
23/05/2017, 13:16
Πάρε ένα φίλο σου μαζί να γέρνει το μηχανάκι και εσύ να κοιτάς ,μεσημέρι να χει φως ε.Γύρτε το μιά πρός το ματάκι χωρίς να αφήνεις τη ματιά σου ούτε δευτερόλεπτο από το τζαμάκι και το ίδιο από την αντίθετη πλευρά ,αν σ' όλες αυτές τις χοντρικά 50+50 μοίρες γύρσιμο δεν δεις ποτέ τίποτα βγάλε φωτό να καταλάβουμε ότι δεν τρολάρεις τι να πω...
Η μόνη διαφορά με πριν την αλλαγή είναι ότι λες ότι έβλεπες τα μαύρα λάδια και τώρα δεν βλέπεις τα φρέσκα κίτρινα ,ακραίο πάντως.
Το κάρτερ μέσα είναι πιθανότατα βρώμικο και λερώθηκε και το τζαμάκι.

Marioscbr600
23/05/2017, 13:21
Δεν εχω λογο να τρολλαρω !! προσπαθισα να ανεβασω πιο πριν φωτογραφιες αλλα δεν γινετε.

Marioscbr600
23/05/2017, 16:19
το προβλημα λυθικε! Αδειασα τα λαδια εντελως εβγαλα και το φιλτρο λαδιου και επλενα αρκετες φορες με βεζινη και wd-40.εβγαλε μετα απο ωρα πολλα μαυρα υπολοιματα . εβαλα ξανα τα λαδια με το ιδιο φιλτρο και μπηκαν αυτην την φορα 3,3L και η σταθμη φενοταν κανονικα.Απο ατομα που ρωτησα ολη αυτη η μουργα προερχεται απο κακης ποιοτητας δισκακια και μου ειπε πως εχει ξανατυχει τετοιο περιστατικο.Μακαρι να μπορουσα να ανεβασω φωτογραφιες αλλα μου βγαζει ενα παραθυρο που λεει αποτυχια φορτωσεις δεδομενων.

o teos
23/05/2017, 16:34
its cool...μια χαρα κατι μαθαμε και σημερα οτι μπορει να συμβεί..τωρα για τη βενζινη και το wd40 που ναι μεσα......honda ειναι μωρε τι θα παθει??:lol:

pano kato
23/05/2017, 18:16
Κανε μια βολτα[ 15 - 20 χιλιομετρα ] και ξανα αλαξε φιλτρο και λαδια!

Marioscbr600
23/05/2017, 18:16
δεν εχει μεινει τιποτα μεσα γιατι ξαναεβαλα τα προηγουμενα λαδια μεσα. παντως εβγαλα αρκετη βρωμια και το ματακι φενετε πολυ καθαρα ειδικα τωρα που τα κανουργια λαδια μαυρισαν λιγο.

SONone
24/05/2017, 00:47
θες να μου εξηγήσεις πως έπλυνες το εσωτερικό του μοτέρ με βενζίνη και wd-40 για δεν καταλαβαίνω? ή εννοείς οτι απλα εριχνες απο πανω και αδειαζες απο κατω.

γιατί το πλύσιμο του μοτέρ γίνετε με αλλο τρόπο και απαιτεί την λειτουργία του κατι που δεν θα συμφωνούσε κανεις να γινει με βενζίνη και wd-40 .. πχ http://www.autotec.gr/liqui-moly-motor-clean-katharistiko-kinitira-500ml.html

Marioscbr600
24/05/2017, 13:07
Εβγαλα την βιδα του καρτερ το φιλτρο λαδιου και την ταπα πληρωσης λαδιου. εβαλα απο κατω ενα λεκανακι για να μαζεψω την βεζινη και εριχνα με ενα μπετονι βενζινη μεσα στο μοτερ απο το φιλτρο λαδιου και απο την ταπα πληρωσης.Μετα αφου εσταξε ολη η βενζινη εριξα wd 40 στα ιδια σημεια και μολις σταματισε να σταζει και ειχε βγαλει ολες τις βρωμιες εβαλα το παλιο φιλτρο και την βιδα του καρτερ και εριξα μεσα στο μοτερ τα παλια λαδια τα οποια περασα απο σουρωτηρι για τυχον γρεζα και γενικοτερα βρωμιες.τα αφησα για λιγη ωρα μεσα στο μοτερ και τα αλλαξα με ολοκαινουργια μαζι με φιλτρο. εβγαλε αρκετη βρωμια απο μεσα και πιστευω ειναι καλο να το κανει καποιος στο μηχανακι του.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

sapila racing
24/05/2017, 13:23
Eλπίζω να μην έβαλες μπρός μετα με την μίζα κατ ευθείαν και να το γύρισες πρώτα λίγο με το χέρι να ξαναπάει λάδι παντού πριν παρει μπρός.
Με την βενζίνη ξεπλένονται διάφορα σημεία του κινητήρα που χρειάζονται διαρκή λίπανση.

Marioscbr600
24/05/2017, 13:39
Ναι το εκανα αυτο.

sapila racing
24/05/2017, 13:47
Ναι το εκανα αυτο.

Πολύ καλά έκανες.
Παρ όλα αυτά εγώ δεν θα έκανα τέτοιο 'πλύσιμο' σε δικό μου μοτερ.
Αν μου είχε δημιουργηθεί τέτοια κατάσταση, θα έκανα 2-3 συχνές αλλαγές με φτηνά λαδια.

Marioscbr600
24/05/2017, 14:34
προτιμο παντως να καθαριζω το εσωτερικο του μοτερ ετσι παρα να προσθετω στα λαδια τα καθαριστικα του εμποριου και να δουλευει το μοτερ με αυτα.

toyar
24/05/2017, 15:55
εκει που μπαινει λαδι βαζουμε μονο λαδι..........

OldMan
24/05/2017, 15:59
Μαλακες, είμαι ο μόνος που δεν αισθανεται καλα..??? :vava:

o teos
24/05/2017, 16:04
Μαλακες, είμαι ο μόνος που δεν αισθανεται καλα..??? :vava:

Καθε αλλο απλα οι περισσότεροι παρέδωσαν τα οπλα απο ωρα...:lol:

kostaskk
24/05/2017, 16:23
τι ζημια μπορει να κανει στο μοτερ ενα εσωτερικο πλυσιμο με βενζινη ? δεν ειπα οτι δουλεψαν τα μοτερ με βενζινη αλλα ανοιγεις την ταπα του καρτερ και ριχνεις απο πανω βενζινη και μετα το φυσας με αερα. και μολις εχει στεγνωσει βαζεις κανουργια λαδια και φιλτρο λαδιου. πιο πολυ εμπιστευεσαι τα καθαριστικα που τα βαζεις μεσα στα λαδια και δουλευεις το μοτερ για 10 -15 λεπτα?
να ξεραθούν ή λιωσουν τσιμουχες που ειναι σχεδιασμενες για να ερχονται σε επαφη με λαδι και οχι βενζίνη?
φλαντζες ή φλαντζοκολλες που εχουν σχεδιαστει για αντοχη στο λαδι, δεν σου λεει κανενας οτι θα εχουν αντοχη και στην βενζίνη..

για αυτο και υπαρχουν διαφορες κατηγοριες με αντοχη σε θερμοκρασιες,βενζινη,λαδια,πιεση, και αναλογα την περιοχη/τυπο του μοτερ βαζεις και την ανάλογη

Marioscbr600
24/05/2017, 17:35
ξαναλεω οτι εβαλα βενζινη μεσα στο μοτερ με την ταπα του καρτερ ανοιχτη !! στα σημεια που πιθανα να εμεινε πανω βενζινη πριν βαλω κ λαδια μεσα για καθαρισμο εινα σιγουρα μεταλλικα και οχι τσιμουχες και φλατζες

Marioscbr600
24/05/2017, 17:40
Το προβλημα μου λυθικε με αυτον τον τροπο που ειναι σχετικα απλος. ο αλλος τροπος να καθαριζα το ματακι θα ηταν να εβγαζα το καπακι ολοκληρο που ειναι πιο χρονοβορο.

Grafton 505
24/05/2017, 19:54
Το προβλημα μου λυθικε με αυτον τον τροπο που ειναι σχετικα απλος. ο αλλος τροπος να καθαριζα το ματακι θα ηταν να εβγαζα το καπακι ολοκληρο που ειναι πιο χρονοβορο.


Πόσα χιλιόμετρα είχε το μοτέρ όταν του έκανες το ''κλύσμα'' ;

Marioscbr600
24/05/2017, 20:04
91250 ειχε χθες

SONone
25/05/2017, 16:11
οποτε για να ακριβολογουμε δεν έπλυνες η καθάρισες κατι... άπλα με χημικό/καυστικό που μπαίνει σε αλλη τρύπα. που ερειξες απο την ταπα λαδιού και αφαίρεσες απο την τάπα του καρτερ. λέγοντας μας οτι απομακρυνθηκε η μακα που ειχε πιασει εδω και δεν σε αφηνε να δεις την σταθμη λαδιου.

εδω που εχει τρυπαρες?

382814

... ομως ετσι θεωρώ οτι έκανες ζημιά γενικα γιατι εβαλες κατι που δεν προβλέπετε και εφόσον υπάρχουν ειδικά καθαριστικά απο πασίγνωστες εταιρίες που δεν θα διακυνδηνευαν την φήμη τους.

και για να κλεισω. ο καθένας στο μηχανάκι του οτι γουστάρει. απλα αυτο που έκανες δεν ειναι το προτιμώμενο ούτε το προτείνει κανείς.

Marioscbr600
25/05/2017, 23:32
θελω και εγω μια τεκμηριωμενη απαντηση στο γιατι μετα τον ''καθαρισμο" φανικε η σταθμη του λαδιου κανονικα.και δεν προτεινα σε κανεναν να το κανει μην μπερδευεσαι , απλα ειπα οτι το εχω δοκιμασει και σε αλλα μοτερ τα οποια δεν επαθαν απολυτως τιποτα.

sapila racing
26/05/2017, 09:40
H στάθμη φάνηκε μετά τον 'καθαρισμό. απλά γιατί το ματάκι είναι σχεδόν ακριβώς κάτω απο την τάπα πλήρωσης απ όπου έριχνες βενζίνη.
Αυτό που θε έπρεπε να σε ανησυχεί είναι γιατί μαζεύτηκε τόση μούργα στο μοτέρ σου. Δεν είναι φυσιολογικό κι ας έχει αρκετά χλμ. Εγραψες παραπάνω οτι έγινε απο μάπα δίσκους συμπλέκτη. ΟΚ αυτό μπορεί να γίνει και γίνεται και με σωστούς δίσκους καμμια φορά αν κάποιος το παρακάνει και τους κάψει, αλλά με αυτον τον τρόπο έχουν καταστραφεί αρκετά μοτέρ αφού τα κατάλοιπα των καμμένων δίσκων βουλώνουν και διόδους λαδιού κλπ που δεν καθαρίζονται χωρίς λύσιμο.
Οταν καπου μέσα στο μοτέρ υπάρχει μούργα και με κάποια διαδικασία την διαλύσουμε χωρίς να λύσουμε το μοτέρ, οι βρώμες θα πανε παντού και το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καταστροφικό.
Εσύ την ουσία δεν καθάρισες το μοτέρ αφού η βενζίνη έμπαινε κι έφευγε, αλλά καλύτερα γιατί αλλιώς θα ήταν χειρότερα τα πράγματα.

buckley
26/05/2017, 09:58
Κάνε αυτό που σου είπε ο ψηλός πιο πάνω ,Lidl αυτοκινητόλαδα 13 ευρώ το 5λιτρο και κάνε κανά δυο ξεπλύματα δουλεύοντας μοτέρ προσεχτικά σε στροφές έστω και χωρίς φίλτρο λαδιού και μετά ανακύκλωση τα λάδια ξεπλύματος.Όταν θα βγάλεις τα τελευταία γείρε το μηχανάκι δεξιά αριστερά να κυλήσουν από τα τοιχώματα και τον πάτο του κάρτερ όσο δυνατόν περισσότερα.

amyroukai
26/05/2017, 11:12
στο τελευταίο τεύχος του ΜΟΤΟ είχε διαφήμιση από ένα πρόσθετο λαδιού για καθαρισμό μοτέρ της MOTUL, ίσως αξίζει τον κόπο.

SONone
26/05/2017, 11:29
στο τελευταίο τεύχος του ΜΟΤΟ είχε διαφήμιση από ένα πρόσθετο λαδιού για καθαρισμό μοτέρ της MOTUL, ίσως αξίζει τον κόπο.

ολες οι επώνυμες εταιρίες έχουν. και 100.000 οχι τόσο γνωστές.
Καθαριστικά μοτέρ που τα βάζεις με το λάδι και αφήνεις να δουλεύει 10λεπτα ρελαντί και μετα τα αλλάζεις, καθαριστικά βελτιωτικά αντιτριβικα που τα βάζεις μαζί με καινούργια λάδια. απο ολα εχει ο μπαξές.

motomaniac
27/05/2017, 15:05
ποσα χιλιομερτα ειχαν τα λαδια μεσα? γιατι κατι τετοια τα βλεπω σε ντελιβραδικα παπακια που συμπληρωνουν λαδια κανα χρονο και οποτε θυμηθουν τα αλλαζουν....