PDA

View Full Version : Οίκος εξωτερικού.



ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
23/05/2017, 13:57
Αυτό βλέπω και σκεφτομαι σοβαρά για το χειμώνα να το πακετάρω και να το στείλω.
Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?


https://www.youtube.com/watch?v=Adxss8gX0a4&feature=youtu.be

buckley
23/05/2017, 15:44
Αυτό βλέπω και σκεφτομαι σοβαρά για το χειμώνα να το πακετάρω και να το στείλω.
Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?


https://www.youtube.com/watch?v=Adxss8gX0a4&feature=youtu.be

Ρε Στελλάκο κάτσε στα αυγά σου ρε καμάρι, εκτός αν κληρονόμησες καμμιά πλούσια θειά.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
23/05/2017, 16:40
Ρε Στελλάκο κάτσε στα αυγά σου ρε καμάρι, εκτός αν κληρονόμησες καμμιά πλούσια θειά.

α για τετοια νουμερα μιλαμε.:(

devil's animal
23/05/2017, 17:54
ωραιο βιντεο..
:beer::beer:

Bowleno
23/05/2017, 19:10
:beer:

Tycho Moon
23/05/2017, 22:43
@ΣΤΕΛΙΟΣ: Αν έχεις κανά μοτόρι που το γουστάρεις και θες να το κρατήσεις, δε βρίσκω το λόγο να μην στείλεις ένα εμαιλ να ρωτήσεις τιμή. Φαντάζομαι θα σου δώσουν τιμή για full overhauling με όλα τα αναλώσιμα και οτιδήποτε βγει στην πορεία, είτε ανταλλακτικό, είτε μηχανουργική εργασία θα είναι extra.

Πάντως η συνολική τιμή δε νομίζω να είναι μεγαλύτερη από αγορά μικρομεσαίας γιαπωνέζικης μοτό που σε 3-4 χρόνια θα έχει χάσει το μισό της αξίας της, ενώ σε ένα μοτόρι σαν αυτό που πόσταρες, θα του έχει δώσει τουλάχιστον 20 χρόνια ζωής...

stefanos
23/05/2017, 23:58
Από μόστρα μιά χαρά...
Επί της ουσίας ούτε καν μηχανουργείο της γειτονιάς.

vaska
24/05/2017, 06:34
Από μόστρα μιά χαρά...
Επί της ουσίας ούτε καν μηχανουργείο της γειτονιάς.


Η μόστρα πουλάει αφού. Ένα ωραίο βιντεάκι τραβάει την προσοχή ευκολότερα από ένα μηχανουργείο μέσα στα ρινίσματα και την λαδίλα

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/05/2017, 06:58
@ΣΤΕΛΙΟΣ: Αν έχεις κανά μοτόρι που το γουστάρεις και θες να το κρατήσεις, δε βρίσκω το λόγο να μην στείλεις ένα εμαιλ να ρωτήσεις τιμή. Φαντάζομαι θα σου δώσουν τιμή για full overhauling με όλα τα αναλώσιμα και οτιδήποτε βγει στην πορεία, είτε ανταλλακτικό, είτε μηχανουργική εργασία θα είναι extra.

Πάντως η συνολική τιμή δε νομίζω να είναι μεγαλύτερη από αγορά μικρομεσαίας γιαπωνέζικης μοτό που σε 3-4 χρόνια θα έχει χάσει το μισό της αξίας της, ενώ σε ένα μοτόρι σαν αυτό που πόσταρες, θα του έχει δώσει τουλάχιστον 20 χρόνια ζωής...

Εδώ είναι το μεγάλο μου πρόβλημα, με τα αγγλικά. Σε ευχαριστώ πάντως.:beer:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/05/2017, 07:03
Ξέρουμε κάνα μάστορα να κάνει έστω και την μισή δουλιά από αυτή.

Χωρίς να αφήσει στην μέση το δέσιμο στα Κάρτερ, για να αλλάξει λάδια στο παπάκι που μόλις έσκασε ε.

GFawkes
24/05/2017, 08:15
Φυσικα και υπαρχουν....

ξερω μαστορα βαρβατο Βυρωνα, σε κοστος 1/10 απο τον γερμανο που ποσταρες.

buckley
24/05/2017, 08:28
Φυσικα και υπαρχουν....

ξερω μαστορα βαρβατο Βυρωνα, σε κοστος 1/10 απο τον γερμανο που ποσταρες.

Να προσέχεις τα νώτα σου εσύ ...

sapila racing
24/05/2017, 08:54
Καλά όλα αυτά, αλλά έχε υπ όψιν οτι αν το μοτέρ σου (ΧΤ500) έχει αρκετά χλμ και το ανοίξεις για γενική επισκευή με σκοπό να γίνει σαν καινούριο, θέλεις πάνω από 1000 Ευρώ μόνο για ανταλλακτικά και μετά ξεκινάει η εργασία.
Το ξέρω γιατί το έχω κάνει στο SR500 πριν χρόνια.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/05/2017, 08:57
Καλά όλα αυτά, αλλά έχε υπ όψιν οτι αν το μοτέρ σου (ΧΤ500) έχει αρκετά χλμ και το ανοίξεις για γενική επισκευή με σκοπό να γίνει σαν καινούριο, θέλεις πάνω από 1000 Ευρώ μόνο για ανταλλακτικά και μετά ξεκινάει η εργασία.
Το ξέρω γιατί το έχω κάνει στο SR500 πριν χρόνια.

Ορθή και άριστη τοποθέτηση.:a23:

devil's animal
24/05/2017, 09:07
Στελακο εμεις μαστορα ξερουμε...εσυ πολλα λεφτα εχεις?

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/05/2017, 09:10
Στελακο εμεις μαστορα ξερουμε...εσυ πολλα λεφτα εχεις?

Συζητείτε το τι εννοείς με το πολλά.;)

devil's animal
24/05/2017, 09:25
Συζητείτε το τι εννοείς με το πολλά.;)

το πολλα εχουν να κανουν με το κοστος ολης της μοτοσυκλετας σε σχεση με το μοτερ που θες να φτιαχτει...
αν η μεση τιμη της μοτοσυκλετας ειναι π.χ. 1500€ (τυχαιο νουμερο) και σου βγει το μοτερ μαζι με ανταλλακτικα και εργασια 2000€, τοτε (θεωρητικα παντα) δεν αξιζει..αλλα παλι αν τα εχεις και την γουσταρεις, τα δινεις και τελειωνει η ιστορια...


επισης ποσο βαθια θες να φτασεις με το μοτερ...γιατι αν πας μονο για πιστονι, ροϊκη σε κεφαλη, εκκεντροφορο και βαλβιδες εισαι σαφως σε πιο ρηχα νερα με τα λεφτα...αν πας σε μπιελες, στροφαλους και τα ρεστα σε συνδυασμο με τα απο πανω εννοειται...το σκεφτεσαι διαφορετικα το πραγμα...

και ολα αυτα πρεπει να μπλεξουν με το γενικοτερο "θελω" σου...
θες δυναμη χωρις αξιοπιστια? μαστορα καντο 80 κατω και ας σπασει αυριο το πρωϊ....
θες δυναμη με αξιοπιστια? μαστορα 60 θελω και τα θελω για παντα...
θες απλα ανακατασκευη με μαμα πραγματα? ας μεινω με τα 40 μουλαρια, να το βρουν τα εγγονια μου...
θες υπερκυβισμο και ροπη? καταλληλο για οργωμα με αρωτρο στα 700cc...
θες περισσοτερες στροφες? ουρλιαχτο και ξεσπασμα στις 9500στρ/λεπτο....

AristidisZ
24/05/2017, 09:33
Φυσικα και υπαρχουν....

ξερω μαστορα βαρβατο Βυρωνα, σε κοστος 1/10 απο τον γερμανο που ποσταρες.

Για πες το μικρό του.. ;)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/05/2017, 09:39
προς 17
Μόνο για το μοτέρ στον πάγκο του μάστορα.

Θέλω μαμά ανακατασκευή, σε ένα μοτέρ με καλή κατάσταση λειτουργιάς και σχετικά λογικά για την ηλικία του χιλιόμετρα. Από εξωτερική εμφάνιση όλα θα βαφτούν εννοείτε.

Εσωτερικά ότι χρήζει αλλαγής θα άλλαχτη, και φυσικά ένας έλεγχος σε στρόφαλο και τα απαραίτητα τριψίματα – γυαλίσματα είναι μέσα στο πρόγραμμα.
:beer:

teogtp
24/05/2017, 09:45
Ωραίο βίντεο.
Και βλέπω ότι ο μάστορας είναι παραγιος του μεγάλου Ιαπωνα γκουρού Nakargaro Osopari. .......

GFawkes
24/05/2017, 09:56
Για πες το μικρό του.. ;)

Φιλαρακο η πληροφοριες κοστιζουν.....


:lol:
(κατι ξερεις εσυ)

το Τακη λεω.

devil's animal
24/05/2017, 11:03
προς 17
Μόνο για το μοτέρ στον πάγκο του μάστορα.

Θέλω μαμά ανακατασκευή, σε ένα μοτέρ με καλή κατάσταση λειτουργιάς και σχετικά λογικά για την ηλικία του χιλιόμετρα. Από εξωτερική εμφάνιση όλα θα βαφτούν εννοείτε.

Εσωτερικά ότι χρήζει αλλαγής θα άλλαχτη, και φυσικά ένας έλεγχος σε στρόφαλο και τα απαραίτητα τριψίματα – γυαλίσματα είναι μέσα στο πρόγραμμα.
:beer:

χαμαλοδουλειες δλδ...δεν θες βελτιωτη...

οποιοσδηποτε ξερει να λυσει και να δεσει ενα μοτερ, μπορει να το κανει...
λυνει μοτερ, φρεσκαρει οτι χρειαζεται, αντικαθιστα αυτα που δεν σωνονται με καινουργια, δενει, περναει και ενα χρωμα θερμοκρασιας και κουκλα...

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/05/2017, 11:14
Πάνο που το ξεκίνησες καλά, :(

Μπουζι να βαλω το ιδιο.:confused:

Αν περισεψη και λίγο σπρέι βάφω και το σκελετό ε.;)

sniper
24/05/2017, 11:14
Εδώ είναι το μεγάλο μου πρόβλημα, με τα αγγλικά. Σε ευχαριστώ πάντως.:beer:

Ενώ με τα Ελληνικά είσαι κομπλέ...

:priest:

Bob_o_mastoras
24/05/2017, 12:39
Kοιτα, το μονο σιγουρο ειναι οτι το ΧΤ500 δεν προκειται να χασει ποτε την αξια του. Αντιθετως οσο περνουν τα χρονια τοσο περισσοτερη, χρηματικη, ιστορικη και συναισθηματικη υπεραξια θα παιρνει.
Οποτε αν ημουν στη θεση σου και ειχα το χρημα θα το εκανα ξανα καινουργιο αλλα "μαμα". Αν δεν ειχα το χρημα θα το προσεχα και θα το διατηρουσα οσο καλυτερα γινεται και θα το βολταρα σπανια.

υ.γ. Πολυ ωραιο video.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/05/2017, 12:42
Kοιτα, το μονο σιγουρο ειναι οτι το ΧΤ500 δεν προκειται να χασει ποτε την αξια του. Αντιθετως οσο περνουν τα χρονια τοσο περισσοτερη, χρηματικη, ιστορικη και συναισθηματικη υπεραξια θα παιρνει.
Οποτε αν ημουν στη θεση σου και ειχα το χρημα θα το εκανα ξανα καινουργιο αλλα "μαμα". Αν δεν ειχα το χρημα θα το προσεχα και θα το διατηρουσα οσο καλυτερα γινεται και θα το βολταρα σπανια.

υ.γ. Πολυ ωραιο video.

Μα είναι (καινούριο) και όλα μαμά φίλε μου.:(

buckley
24/05/2017, 13:20
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι εστί μουχαμπέτι για το Στυλιανό, το μηχανάκι του σαν καινούργιο το χει...