PDA

View Full Version : Πέσιμο με δώρο σπασμενη κλείδα



babizz
25/05/2017, 08:53
Στέλνω αυτό το post για να ακουσω ιδεες για το τι έγινε που επεσα με το παπι, γιατι ακόμα δεν εχω καταλάβει ....Το λοιπον...

Πριν κανα μηνα περίπου είχα το εξής πεσιμο με το παπι μου (modenas 125). Πήγαινα νορμαλ σε έναν ίσιο δρόμο (30-40χλμ πανω κατω), θέλησα να στρίψω δεξια εκει που τερμάτιζε ο δρόμος. Ο δρόμος κάνει γωνία με άλλον και γω θελησα να παω προς τα δεξια. Τη στιγμή λοιπόν, καπου 10μ από το τέρμα, που τσίμπησα το φρενάκι, φεύγει το παπι προς τα αρίστερα και εγω βρίσκομαι φαρδυς πλατύς κατω προς τα δεξια και κέρδισα μια σπασμένη κλείδα. Σηκώθηκα και μετα απο το σοκ κοίταξα στο σημείο που φρεναρα και ουτε λάδια ουτε ξύδια ούτε να φρενάρησε πχ η ρόδα ουτε καμμία ένδειξη στο δρόμο. Για να γινω πιο κατανοητος, η φάση ήταν λες και καποιος ήρθε απο πισω και κλότσησε με δύναμη την πίσω ροδα..Τόσο απότομα εφυγε φέτα το παπι.Το παπι είναι ενταξει , τσουλαει κανονικα
Μπορεί κανεις να καταλάβει τι έγινε? :eek::eek:

BLiTzER
25/05/2017, 08:58
Όχι.

Αν όντως το οδόστρωμα στο σημείο είναι καλό, είτε πλάγιασες περισσότερο απ'όσο έπρεπε για τη δεδομένη ταχύτητα, είτε φρέναρες περισσότερο απ'όσο έπρεπε, είτε άνοιξες το γκάζι περισσότερο απ'όσο έπρεπε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να χάσεις πρόσφυση. Αλλά εσύ ξέρεις, εμείς δεν ήμασταν εκεί.

babizz
25/05/2017, 09:01
Ξερω γω? Απο τι λες δεν προλαβα να κανω τιποτα, μόλις τσιμπησα το φρενακι εφυγε το παπι. Να πατησα το φρενο αποτομα, δε λεω, αντε να εχανε λίγο η ρόδα όμως, δεν θα επανερχόταν αμέσως?

BLiTzER
25/05/2017, 09:04
Δεν είναι απαραίτητο. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αν συνέβη μόλις τσίμπησες το φρένο, τότε αυτό είναι. Αν θεωρείς ότι δεν το πίεσες αρκετά ώστε να πέσεις, μπορείς να περιορίσεις το πρόβλημα στο σύστημα ελαστικό-οδόστρωμα.

vaska
25/05/2017, 09:10
Δεν ξέρω αν το παπί σου έχει δισκόφρενο μπροστά. Αν έχει δισκόφρενο μπροστά και έβρεχε ας πούμε 2-3 μέρες και το είχες ακίνητο, παίζει να είχε αρχίσει να πιάνει σκουριά και μόλις τσίμπησες το φρένο μπλοκάρισε.
Μου έχει συμβεί πολλές φορές μετά από βροχή οπότε έχω καθιερώσει όταν παίρνω μηχανάκι μετά από βροχή να κάνω λίγα μέτρα φρεναρισμένος ώστε να καθαρίσει ο δίσκος.
Αλλού δεν πάει το μυαλό μου.

o teos
25/05/2017, 09:18
Εκανες λαθος με το φρενο......τελος εκει...τι ψαχνεις τωρα να βρεις απο μας ενω δεν καταλαβες εσυ τι εκανες λαθος..περαστικα για την κλείδα γιατι ακομα θα σε ποναει λογικα και αλλη φορα περισσότερη προσοχη:wave2:

babizz
25/05/2017, 09:20
εχω μια τρελή θεωρία...υπαρχει περίπτωση να είχε κατι η ρόδα στη δεξια πλευρά της, καποια γλίτσα κλπ που να προκάλεσε το αποτομο χασιμο της προσφυσης?
Το λεω γιατι το παπι το είχα γύρω στις 10μ αφημένο στην αυλή του σπιτιού

BLiTzER
25/05/2017, 09:26
Ναι.

babizz
25/05/2017, 09:35
Δεν ξέρω αν το παπί σου έχει δισκόφρενο μπροστά. Αν έχει δισκόφρενο μπροστά και έβρεχε ας πούμε 2-3 μέρες και το είχες ακίνητο, παίζει να είχε αρχίσει να πιάνει σκουριά και μόλις τσίμπησες το φρένο μπλοκάρισε.
Μου έχει συμβεί πολλές φορές μετά από βροχή οπότε έχω καθιερώσει όταν παίρνω μηχανάκι μετά από βροχή να κάνω λίγα μέτρα φρεναρισμένος ώστε να καθαρίσει ο δίσκος.
Αλλού δεν πάει το μυαλό μου.

Μαλλον στέκει...αν και πριν είχα σταματήσει σε στοπ και εκοψε κανονικα....θα το τσεκαρω

babizz
25/05/2017, 09:36
Το λαθος ειναι που δεν φορούσα το μπουφαν με τα προστατευτικα...καπου στο σπιτι κοντα πεταχτηκα και δεν φορούσα τιποτα. Ολοι ετσι την παταμε

sniper
25/05/2017, 09:50
Το λαθος ειναι που δεν φορούσα το μπουφαν με τα προστατευτικα...καπου στο σπιτι κοντα πεταχτηκα και δεν φορούσα τιποτα. Ολοι ετσι την παταμε

Η κλείδα σπάει ευκολότατα ακόμα και ολόσωμη φόρμα να φορούσες.

Περαστικά

babizz
25/05/2017, 09:51
Η κλείδα σπάει ευκολότατα ακόμα και ολόσωμη φόρμα να φορούσες.

Περαστικά

:)....

zopas
25/05/2017, 12:49
:)....

φορουσες κρανος; αν ναι, τοτε αυτο σου εσπασε την κλειδα..παθων..δυστυχως επειδη η αποκατασταση γινεται μονο με οχταειδη επιδεσμο που τραβανε τους ωμους πισω , ποτε δεν θα εχεις τελεια κολληση στην κλειδα..οπου κατσει ..αν πονας μονο το λοναριντ θα σε σωσει, ειδικα τα βραδια...καλη αναρρωση φιλε, θα γινεις γρηγορα καλα δεν ειναι απο τις πολυ σοβαρες περιπτωσεις καταγματος (αν βεβαια εχει απλα μονο λιγο σπασει και δεν εχει μετακινηθει το κοκκαλο)..±

babizz
25/05/2017, 12:53
φορουσες κρανος; αν ναι, τοτε αυτο σου εσπασε την κλειδα..παθων..δυστυχως επειδη η αποκατασταση γινεται μονο με οχταειδη επιδεσμο που τραβανε τους ωμους πισω , ποτε δεν θα εχεις τελεια κολληση στην κλειδα..οπου κατσει ..αν πονας μονο το λοναριντ θα σε σωσει, ειδικα τα βραδια...καλη αναρρωση φιλε, θα γινεις γρηγορα καλα δεν ειναι απο τις πολυ σοβαρες περιπτωσεις καταγματος (αν βεβαια εχει απλα μονο λιγο σπασει και δεν εχει μετακινηθει το κοκκαλο)..±

ευχαριστω φιλε.. Τωρα ειμαι σε φάση αναρρωσης , γλύτωσα χειρουργία και επιδέσμους, μονο την πρωτη βδομαδα πονούσε , ευχομαι σε κανα μηνα να ξαναπιασω μηχανη. Κρανος δεν φορούσα , πεταχτηκα καπου κοντα στο σπιτι. και στα κοντα στο σπιτι ημουν χαλαρος. ας προσεχα..

nikma
25/05/2017, 14:57
Γεια σου φίλε και περαστικά. Η γνώμη είναι ότι αυτό που έφταιξε είναι ότι δεν ήσουν συγκεντρωμένος. Δηλαδή είτε πήρες το παπί για να πας σε μία "αγγαρεία" κι ήθελες να τη τελειώσεις τσάκα- τσάκα κι ήσουν βιαστικός κι απρόσεκτος, είτε είχες καιρό (10 μέρες) να το καβαλήσεις κι είχες λαχτάρα κλπ. Μάλλον η "αγγαρεία" είναι πιο πιθανή αν κρίνω ότι ούτε κράνος φόρεσες. Τώρα το πώς έπεσες η περιγραφή σου μίνι χάισάιτ μου κάνει με τον πίσω τροχό να χάνει την πρόσφυση στιγμιαία και να τη ξαναβρίσκει μετά με τη κατάληξη που περιέγραψες. Μπορεί βέβαια να σου έκανε και τετακέ ο πίσω τροχός. Το πίσω φρένο δε πάτησες; Τέλος πάντων κάποια ταρζανιά πήγες να κάνεις γιατί τα μηχανάκια από μόνα τους δεν πέφτουν. :)
Το μηχανάκι είναι δικό σου;

chrisvek
26/05/2017, 00:02
Το λαθος ειναι που δεν φορούσα το μπουφαν με τα προστατευτικα...καπου στο σπιτι κοντα πεταχτηκα και δεν φορούσα τιποτα. Ολοι ετσι την παταμε

Περαστικά και απο μένα! Λάθος που το κάνεις την πρώτη φορά! ΜΟΝΟ...έτσι, την πάτησα τον Γενάρη και εγώ, 100μ. απο το σπίτι μου! Και χωρίς να φταίω! Βλέπεις δεν γίνονται διακρίσεις στις "στιγμές".

irinia
26/05/2017, 07:13
ΤΙ ΨΑΧΝΕΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...???



Γιατί μπλόκαρε ο πίσω τροχός από φρένο πάνω στη στροφή
και έφυγε το μηχανάκι..??
Δεν θέλει και ανάλυση το πράμμα,κάποιος πάτησε το φρένο παραπάνω
και έχασε το μηχανάκι την πρόσφυση την ώρα που έγερνε σε συνδυασμό
με το πόσο πλαγιασμένο ήταν,την ποιότητα της ασφάλτου κ.λ.π. .......
Μη το κουράζετε, ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΑΓΟΡΙ και προσοχή τις επόμενες φορές, όταν μπαίνεις
στις στροφές, ΠΡΟΣΟΧΗ με το φρένο.........

ΥΓ. Και μακρυά από τα παυσίπονα, ΓΑΜΑ...... πολλά όργανα,σκέτος καρκίνος ,ας πονάμε και λίγο...!!!

teogtp
26/05/2017, 12:32
Δεν ξέρω αν το παπί σου έχει δισκόφρενο μπροστά. Αν έχει δισκόφρενο μπροστά και έβρεχε ας πούμε 2-3 μέρες και το είχες ακίνητο, παίζει να είχε αρχίσει να πιάνει σκουριά και μόλις τσίμπησες το φρένο μπλοκάρισε.
Μου έχει συμβεί πολλές φορές μετά από βροχή οπότε έχω καθιερώσει όταν παίρνω μηχανάκι μετά από βροχή να κάνω λίγα μέτρα φρεναρισμένος ώστε να καθαρίσει ο δίσκος.
Αλλού δεν πάει το μυαλό μου.

+1340

Coyote.V
26/05/2017, 19:08
Φίλε, αν εγώ δεν ήξερα γιατί έπεσα τότε δεν θα ξανακαβάλαγα μηχανάκι. Σκέψου το σοβαρά αυτό που σου λέω.

atom_smasher
27/05/2017, 01:21
Επεσες αλλα κερδισες μία σπασμένη κλείδα και τώρα δεν θα ξανα ξεχάσεις μπουφάν και κρανος. Περαστικά

babizz
28/05/2017, 12:39
Φίλε, αν εγώ δεν ήξερα γιατί έπεσα τότε δεν θα ξανακαβάλαγα μηχανάκι. Σκέψου το σοβαρά αυτό που σου λέω.

Δεν πρεπει όμως να το ψαξω για να βγάλω άκρη? Γιαυτό ζήτησα γνωμες εδω μεσα αλλα μάλλον κανενας δεν καταλαβε ότι δεν πλαγιασα το παπι, δεν πατησα αποτμα φρένο και δεν ετρεχα πολυ. Βασικα δεν βγήκα σοφοτερος...αλλα δεν πειραζει. Σας ευχαριστω όλους

irinia
28/05/2017, 13:09
Δεν πρεπει όμως να το ψαξω για να βγάλω άκρη? Γιαυτό ζήτησα γνωμες εδω μεσα αλλα μάλλον κανενας δεν καταλαβε ότι δεν πλαγιασα το παπι, δεν πατησα αποτμα φρένο και δεν ετρεχα πολυ. Βασικα δεν βγήκα σοφοτερος...αλλα δεν πειραζει. Σας ευχαριστω όλους





ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ..........ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΑΝ




Δεν κάνεις.........ΛΑΘΟΣ
Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τι έκανες...........
Μας είπες ότι έστριψες.........
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΤΡΟΧΟ ΠΟΥ ΣΤΡΙΒΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΕΡΝΕΙ...??
Μας είπες επίσης ότι τσίμπησες το φρενάκι........
Ξέρεις μου θυμίζεις κάποιον φίλο που μας έλεγε.....ε τσίμπησα και κάτι επειδή πεινούσα..!!
Και είχε κατεβάσει τα ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥ....!!!
Για να φύγει το παπάκι............ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ σε συνδυασμό ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ
και το όσο ΕΓΕΙΡΕΣ...........ΣΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑ....!!!
Αλλιώς κάποιος εξωγήινος σε έριξε και δεν τον πήρες είδηση...!!
ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ............ας καταλάβεις και εσύ το ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ.
Αλλη εξήγηση..?? Αποφάσισε ξαφνικά το παπάκι σου να μπλοκάρει ΜΟΝΟ ΤΟΥ ,εκείνη τη στιγμή που ΤΣΙΜΠΗΣΕΣ
το φρένο και δεν έγειρες ΚΑΘΟΛΟΥ...!!! ΘΑΥΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Περαστικά και πάλι.....

vaska
28/05/2017, 17:28
Νταξ ρε μάγκες δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Το σίγουρο είναι ότι έπεσε. Από μπλοκάρισμα θες από γλίτσα στον τροχό θες από πετραδάκι ευτραφές που καβάλησε ο τροχός αλλά με το φρένο έκανε τσουλήθρα, από σκουριά στους δίσκους, από κάτι έπεσε. Και οκ δεν ξέρει από τι έπεσε αλλά δεν θα πάψει να καβαλάει γι' αυτό. Στην επόμενη τούμπα (που μακάρι να μην έρθει ποτέ) όντας πιο σοφός από την προηγούμενη θα έχει το εξοπλισμό του εκεί που πρέπει και όχι στην κρεμάστρα στο σπίτι και θα καταλάβει τι έφταιξε.

Μη σκας, συνέχισε να καβαλάς αλλά να σέβεσαι και τα πολλά και τα λίγα κυβικά και τα πολλά και τα λίγα χιλιόμετρα.

:beer:

babizz
28/05/2017, 18:36
ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΔΕΝ ΠΕΦΤΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ..........ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΑΝ




Δεν κάνεις.........ΛΑΘΟΣ
Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τι έκανες...........
Μας είπες ότι έστριψες.........
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΤΡΟΧΟ ΠΟΥ ΣΤΡΙΒΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΕΡΝΕΙ...??
Μας είπες επίσης ότι τσίμπησες το φρενάκι........
Ξέρεις μου θυμίζεις κάποιον φίλο που μας έλεγε.....ε τσίμπησα και κάτι επειδή πεινούσα..!!
Και είχε κατεβάσει τα ΑΝΤΕΡΑ ΤΟΥ....!!!
Για να φύγει το παπάκι............ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ σε συνδυασμό ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ
και το όσο ΕΓΕΙΡΕΣ...........ΣΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑ....!!!
Αλλιώς κάποιος εξωγήινος σε έριξε και δεν τον πήρες είδηση...!!
ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ............ας καταλάβεις και εσύ το ΛΑΘΟΣ ΣΟΥ.
Αλλη εξήγηση..?? Αποφάσισε ξαφνικά το παπάκι σου να μπλοκάρει ΜΟΝΟ ΤΟΥ ,εκείνη τη στιγμή που ΤΣΙΜΠΗΣΕΣ
το φρένο και δεν έγειρες ΚΑΘΟΛΟΥ...!!! ΘΑΥΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Περαστικά και πάλι.....

αυτα ακριβως ρωτήσα...αλλα οκ δεν εχει νοημα να το συνεχιζουμε. let it be...

BLiTzER
28/05/2017, 19:20
αυτα ακριβως ρωτήσα...αλλα οκ δεν εχει νοημα να το συνεχιζουμε. let it be...

Η irinia είναι η μασκότ του φόρουμ. Μην πολυδίνεις σημασία. :p

DrEvil
28/05/2017, 20:29
Επεσες αλλα κερδισες μία σπασμένη κλείδα και τώρα δεν θα ξανα ξεχάσεις ..... κρανος. Περαστικά

Το πιθανοτερο ειναι οτι η κλειδα εσπασε επειδη φορουσε κρανος ;)

περαστικα φιλε!

babizz
28/05/2017, 20:54
Η irinia είναι η μασκότ του φόρουμ. Μην πολυδίνεις σημασία. :p

οκ ι αμ κουλ.... σορρυ αν υπερεβαλα λίγο

atom_smasher
28/05/2017, 22:16
Το πιθανοτερο ειναι οτι η κλειδα εσπασε επειδη φορουσε κρανος ;)

περαστικα φιλε!
Α. Mea culpa. Σαφως Περαστικά αλλά που στηρίζεις ότι έσπασε λόγω κράνους; Εάν δεν φορούσε δεν υπήρχε περίπτωση να χτυπήσει περισσότερο;

irinia
28/05/2017, 22:48
Η irinia είναι η μασκότ του φόρουμ. Μην πολυδίνεις σημασία. :p




ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΘΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΡΤΕΣ....???








382958





ΠΑΡΤΑ........................ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

DrEvil
28/05/2017, 23:11
Α. Mea culpa. Σαφως Περαστικά αλλά που στηρίζεις ότι έσπασε λόγω κράνους; Εάν δεν φορούσε δεν υπήρχε περίπτωση να χτυπήσει περισσότερο;

Να χτυπησει περισσοτερο αν δεν φορουσε κρανος; Σαφως!

Απο τους πιο συνηθισμενους τραυματισμους σε πτωση μοτοσυκλετιστη (ο οποιος φοραει κρανος) ειναι το σπασιμο την κλειδας, καθως σε αυτη κοντραρει το κρανος οποτε και τελικα αυτο την σπαει.
Βεβαια αυτο δεν απολυτο, μα συβαινει σε μεγαλο ποσοστο.

amyroukai
29/05/2017, 13:05
για να κοντράρει βέβαια το κράνος στην κλείδα πάει να πει ότι έχει ήδη βρει στην άσφαλτο, οπότε επιλέγοντας σε κάτι σπασμένο ανάμεσα σε κεφάλι και κλείδα ψηφίζω το Β δαγκωτό.

sniper
29/05/2017, 13:29
για να κοντράρει βέβαια το κράνος στην κλείδα πάει να πει ότι έχει ήδη βρει στην άσφαλτο, ....

Όχι απαραίτητα.

buckley
29/05/2017, 14:55
Καθρέφτη είχε το μηχανάκι , αν ναι στο μπράτσο του έσπασε η κλείδα.

sniper
29/05/2017, 14:58
Καθρέφτη είχε το μηχανάκι , αν ναι στο μπράτσο του έσπασε η κλείδα.

Εχουν σπάσει κλείδες στην πίστα, με μηχανάκια χωρίς καθρέφτες και με το κράνος να μένει αγρατζούνιστο.

buckley
29/05/2017, 15:52
Εχουν σπάσει κλείδες στην πίστα, με μηχανάκια χωρίς καθρέφτες και με το κράνος να μένει αγρατζούνιστο.

Ρε Μάμολα για τον άνθρωπο λέω που έχει ήδη πει ότι δεν είχε κράνος, τα άλλα που λες αφορούν εσάς τους αγωνιάρηδες.

amyroukai
29/05/2017, 15:53
Καταλήγουμε στο ότι ασφαλέστεροι κατά τραυματισμού είναι οι φορώντες μπουφάν, άνευ κράνους και καθρεφτών. Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ, γατάκια. Καλά, και μερικά δυτικά προ-αστεία.

sniper
29/05/2017, 15:55
Ρε Μάμολα για τον άνθρωπο λέω που έχει ήδη πει ότι δεν είχε κράνος, τα άλλα που λες αφορούν εσάς τους αγωνιάρηδες.

Ποιοι αγωνιάρηδες και κόκκινα φανάρια; Οποιοσδήποτε λέμε μπορεί να σπάσει την κλείδα του, ευκολότατα αν πέσει με συγκεκριμένο τρόπο.

Αλτσχάιμερ γαμώ το φελέκι μου;

sniper
29/05/2017, 15:57
Καταλήγουμε στο ότι ασφαλέστεροι κατά τραυματισμού είναι οι φορώντες μπουφάν, άνευ κράνους και καθρεφτών. Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ, γατάκια. Καλά, και μερικά δυτικά προ-αστεία.


Μην είσαι φαιδρός, ασφαλέστεροι είναι οι όρθιοι.

HolyDiver
31/05/2017, 14:03
Τρεις σελίδες thread και κανένας δεν ρώτησε ποιο φρενάκι τσίμπησες : πίσω ή μπροστά?

BLiTzER
31/05/2017, 14:10
η φάση ήταν λες και καποιος ήρθε απο πισω και κλότσησε με δύναμη την πίσω ροδα..Τόσο απότομα εφυγε φέτα το παπι.

Μάλλον δε συμβαίνει αυτό με μπροστινό φρένο.

sniper
31/05/2017, 14:28
Μάλλον δε συμβαίνει αυτό με μπροστινό φρένο.


Εκτός αν είσαι πλαγιασμένος, φρενάρεις με το μπροστά και ταυτόχρονα ανοίξεις φουλ το γκάζι.

BLiTzER
31/05/2017, 14:28
Με παπί; :lol:

Το ξεκαθάρισε ο άνθρωπος ότι δεν ήταν από γκάζι.

sniper
31/05/2017, 14:29
Με παπί; :lol:

Το ξεκαθάρισε ο άνθρωπος ότι δεν ήταν από γκάζι.

Αφού δεν ξέρει από τι έπεσε, δεν μπορεί να ξεκαθαρίσει τίποτα.