PDA

View Full Version : Σκουτερ μέχρι 1700 ευρώ



georgako
26/05/2017, 10:42
Σκέφτομαι για την αγορά του cityblade 125cc..στα ίδια λεφτά τι άλλες επιλογές έχω;...εχω το Α1 οπότε δεν μπορώ να αγοράσω κάτι πάνω από 125 cc και το θέλω για κοντινές αποστάσεις

Panos76
26/05/2017, 11:05
Για επώνυμο παπί στα 125cc το σκεφτόμαστε καθόλου ή μόνο σκούτερ;

Αν θες καινούριο δώσε 100-200 παραπάνω και πήγαινε σε χόντα https://www.car.gr/9967269-honda-beat-110-i

astrapogiannos7
26/05/2017, 12:21
Φίλε είσαι σίγουρος για σκούτερ ? ( σκούτερ έχω και εγώ μην παρεξηγηθεις ) Απλά το παπί είναι πιο μανιτζεβελο μέσα στη πόλη και σίγουρα πιο οικονομικό με 20 € εργαλεία λύνεις και δένεις όλο το μηχανάκι και μαστορα δεν θα πληρώνεις στη ποταπη συντήρηση που ζητάει το παπί

georgako
26/05/2017, 12:23
Ναι..θα προτιμώ τα σκουτερ

zopas
26/05/2017, 14:34
Ναι..θα προτιμώ τα σκουτερ

γνωμη μου οχι μεταχειρισμενο..μπορει να το μετανιωσεις πικρα...

Ζεύκας
26/05/2017, 16:13
sym symphony st125 στα 2 χιλιάρικα με χώρο για φουλ φεις κράνος κάτω από τη σέλα

irinia
26/05/2017, 21:16
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ...............




Ο αποπάνω, συμφωνήσαμε και μια φορά,θα γκρεμίσει κανένας φούρνος.
Η καλύτερη επιλογή στα 2000 ευρώ...!!!!

NIKOS.
26/05/2017, 21:57
Σε αυτά τα λεφτά περνεις μεταχειρισμένο , sh150 Honda που ειναι το πιο καλό για μένα.
Suzuki , sixteen 150 , που ειναι παρόμοιο.
δεν θα κοιτουσα σε sym , kymko , κλπ παρα μόνο το hd 200 sym, που ειναι υδροψυκτο .

zopas
27/05/2017, 08:33
Σε αυτά τα λεφτά περνεις μεταχειρισμένο , sh150 Honda που ειναι το πιο καλό για μένα.
Suzuki , sixteen 150 , που ειναι παρόμοιο.
δεν θα κοιτουσα σε sym , kymko , κλπ παρα μόνο το hd 200 sym, που ειναι υδροψυκτο .

μεταχειρισμενο sh 150; αυτό προσπαθω να του πω..αν δεν είναι καποιου πολύ γνωστου του να το αποφυγει..τα sh μπορει να είναι τα κορυφαια σκουτερ οντως αλλα με τη χρηση τους βγαζουν χοντρα προβλήματα όπως φλαντζες και μπιστονι και φυσικα καινε λαδι..το χρεπι το δικο μου καιει 1 λιτρο λαδι στα 1000 χλμ και δεν εχω εναλλακτικες εκτος από το να συμπληρωνω..

Αν μαλιστα την παθει και πεσει σε παγιδα μαστορα θα κλαψει οικονομικα...τα Sh αν κτυπησουν φλαντζα θελουν συνολικα αλλαγη κεφαλη, μπιστονι αλλα και στρομφαλο για να ερθουν ξανα στα ισα τους..Επειδη η αγορα των ανταλλακτικών αυτων είναι πανάκριβα και με την εργασια παει το μπικικινι σε μη σημφερουσα υψη, η επομενη λυση είναι αλλαγη μεταχειρισμενου κινητηρα συνηθως εισαγωγης στα 400 ευρω με ρισκο βεβαια...ξερω τουλάχιστον 3 επαγγελματιες και εχω συζητησει μαζι τους ότι το ξερουν το φαινομενο με τα sh και φερνουν συνεχεια μετα χειρισμένους κινητήρες από γερμανια, μιλαμε για πολλα κερδη για την παρτυ τους..

Η επομενη λυση -που αναγκαστικα ακολουθω και εγω- η ευνεχης συμπληρωση λαδιου τσεκαροντας τη σταθμη..κάθε 200χλμ συμπληρωνω, τωρα θα βαλω ημισυνθετικο 20-50 για πρωτη φορα να δουμε..

Τα γραφω όλα γιατι μεταχειρισμενο σκουτερ εμπεριεχει ρισκο, είναι πολυστροφα και αναλογα με τη χρηση αποκτουν προβλήματα...με το sh πιπλεον, επειδή εχει πολύ μεγαλη αξια μεταπωλησης σε βαθμο κακουργήματος, το τελικο μπατζερ ενεδεχεται να ξεπερασει και αυτό της αγορας ολοκαινουργιου..

Γνωμη μου μεταχειρισμενο σκουτερ και ειδικα SH μονο από γνωστο αλλα και παλι να μην το παρει..να κοιταξει να κανει τα κουμαντα του για καινουργιο...είναι αμαρτια να το εχει χαρει ο άλλος καινουργιο, να σκασεις ένα σεβαστο ποσο για την αγορα του και να αναλάβεις και το ρισκο του κινητηρα...

είμαι παθων στο συγκεκριμενο, το εχω ψαξει οσο τιποτα άλλο και είναι η γνωμη μου...κανινουργιο οτιδήποτε αρκει να είναι καινουργιο...και μενεις ησυχος..

irinia
27/05/2017, 09:27
μεταχειρισμενο sh 150; αυτό προσπαθω να του πω..αν δεν είναι καποιου πολύ γνωστου του να το αποφυγει..τα sh μπορει να είναι τα κορυφαια σκουτερ οντως αλλα με τη χρηση τους βγαζουν χοντρα προβλήματα όπως φλαντζες και μπιστονι και φυσικα καινε λαδι..το χρεπι το δικο μου καιει 1 λιτρο λαδι στα 1000 χλμ και δεν εχω εναλλακτικες εκτος από το να συμπληρωνω..

Αν μαλιστα την παθει και πεσει σε παγιδα μαστορα θα κλαψει οικονομικα...τα Sh αν κτυπησουν φλαντζα θελουν συνολικα αλλαγη κεφαλη, μπιστονι αλλα και στρομφαλο για να ερθουν ξανα στα ισα τους..Επειδη η αγορα των ανταλλακτικών αυτων είναι πανάκριβα και με την εργασια παει το μπικικινι σε μη σημφερουσα υψη, η επομενη λυση είναι αλλαγη μεταχειρισμενου κινητηρα συνηθως εισαγωγης στα 400 ευρω με ρισκο βεβαια...ξερω τουλάχιστον 3 επαγγελματιες και εχω συζητησει μαζι τους ότι το ξερουν το φαινομενο με τα sh και φερνουν συνεχεια μετα χειρισμένους κινητήρες από γερμανια, μιλαμε για πολλα κερδη για την παρτυ τους..

Η επομενη λυση -που αναγκαστικα ακολουθω και εγω- η ευνεχης συμπληρωση λαδιου τσεκαροντας τη σταθμη..κάθε 200χλμ συμπληρωνω, τωρα θα βαλω ημισυνθετικο 20-50 για πρωτη φορα να δουμε..

Τα γραφω όλα γιατι μεταχειρισμενο σκουτερ εμπεριεχει ρισκο, είναι πολυστροφα και αναλογα με τη χρηση αποκτουν προβλήματα...με το sh πιπλεον, επειδή εχει πολύ μεγαλη αξια μεταπωλησης σε βαθμο κακουργήματος, το τελικο μπατζερ ενεδεχεται να ξεπερασει και αυτό της αγορας ολοκαινουργιου..

Γνωμη μου μεταχειρισμενο σκουτερ και ειδικα SH μονο από γνωστο αλλα και παλι να μην το παρει..να κοιταξει να κανει τα κουμαντα του για καινουργιο...είναι αμαρτια να το εχει χαρει ο άλλος καινουργιο, να σκασεις ένα σεβαστο ποσο για την αγορα του και να αναλάβεις και το ρισκο του κινητηρα...

είμαι παθων στο συγκεκριμενο, το εχω ψαξει οσο τιποτα άλλο και είναι η γνωμη μου...κανινουργιο οτιδήποτε αρκει να είναι καινουργιο...και μενεις ησυχος..





ΤΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ.......???




Δεν ήθελες παπάκι καινούργιο με 1800 ευρώ.......και ΧΟΝΤΑ...!!
2 λίτρα στα 100 το πολύ βενζίνη και..............σέρβις του Αγίου ΠΟΤΕ...!!!

zopas
27/05/2017, 10:01
όχι ρε φιλε τερενς..προσωπικα δεν μου αρεσουν τα παπια και εννοείτε ότι το κεφι και το παθος πληρωνονται...αυτό μου αρεσε, αυτό πηρα,δεν γκρινιάζω αν και δεν το περιμενα απο ενα χοντα να εχει τοσα προβλήματα που μου εγιναν ρογχος...

Αν το γραφω είναι ο φιλος μας να εχει ολες τις παραμέτρους υποψιν πριν αποφασισει και να επιλεξει τι θελει αλλα τωρα αυτος ξερει...εγω δεν ηξερα...και χαιρομαι αν τελικα τον προστατευσω...

daz
27/05/2017, 13:12
Κατά τα άλλα είναι το κορυφαίο σκούτερ και πάρτε hoda αντί για ιταλικό γιατί τα ιταλικά χαλάνε!

Ρε συ ζοπα!

Γι αυτά που γράφεις δεν μπορεί να είναι υπεύθυνη μόνο η ελλειπης συντήρηση, ουτε όλα τα sh να πέφτουν σε σιδεφοφαγους.

Και μ αρέσει που στο άλλο το παιδί που πήρε ιταλικό του είπατε πως έκανε μλκ! Τα περισσότερα παράπονα τα έχω ακούσει για τα sh αλλά συνεχίζουμε να το προτείνουμε γιατί είναι hoda. Αλλά μόνο καινούριο γιατί τα μτχ χαλάνε.

Τελικά τι το ιδιαίτερο έχει αυτο το μηχανάκι; Την γαμάτη αντιπροσωπεία που όταν χαλάσει δαγκωνει και καλύτερα να αλλάξεις κινητήρα αντί για επισκευή; Με όλα αυτά που γράφεις και κούτα να μου το χάριζαν θα το πουλούσα πριν δω τι χρώμα έχει.

Edit. Μου άρεσε πάντως που τα είπες όλα έξω απ τα δόντια. Εκείνο το κορυφαίο δεν κατάλαβα που στο καλό κολλάει!

zopas
27/05/2017, 14:01
Κατά τα άλλα είναι το κορυφαίο σκούτερ και πάρτε hoda αντί για ιταλικό γιατί τα ιταλικά χαλάνε!

Ρε συ ζοπα!

Γι αυτά που γράφεις δεν μπορεί να είναι υπεύθυνη μόνο η ελλειπης συντήρηση, ουτε όλα τα sh να πέφτουν σε σιδεφοφαγους.

Και μ αρέσει που στο άλλο το παιδί που πήρε ιταλικό του είπατε πως έκανε μλκ! Τα περισσότερα παράπονα τα έχω ακούσει για τα sh αλλά συνεχίζουμε να το προτείνουμε γιατί είναι hoda. Αλλά μόνο καινούριο γιατί τα μτχ χαλάνε.

κολλαει στο θεμα αισθησης μηχανης που φυσικα είναι υποκειμενικο....πιανει τα 0-80 μεχρι να ανοιγοκλείσεις τα ματια σου και αυτό εμενα με εξιταρε..είναι γρηγορο, σπιντατο, δεν θελεις να κατεβεις, επιανα τα 122 χλμ στο κοντερ..σε σχεση με την ιταλικη βλακεια το liberty που το καβαλω και αυτο κάθε μερα στη δουλεια ,καμια σχεση...αν το τολμήσεις και σκασεις μαζι με κατι βελτιώσεις ( λάστιχα, ανεμοθωρακας)καινουργιο 4 χιλιαρικα, ναι είναι κορυφαιο σε αισθηση παρόλο που δεν αξιζει ουτε κατά διανοια αυτά τα χρηματα..παρολο αυτά είναι πρωτο σε πωλήσεις και στην ιταλια και αυτό λεει κατι από μονο του...

Νομιζει το παλικαρι ότι αν παρει π.χ ιταλικο μεταχειρισμενο liberty θα σωθει επειδή είναι πιο φθηνο; μια από τα ιδια...και εδώ ακριβα ανταλλακτικα και πολύ πιο συχνα σερβις..στα 40.000χλμ αγκομαχει να δουμε αν θα την βγαλει καθαρη στα διπλασια χιλιόμετρα..τουλάχιστον τα sh στα 100 χιλιαδες και βαλε χλμ με συμπλήρωμα λαδια παει μια χαρα, το άλλο δεν υπαρχει περιπτωση να κινειται..

Εγω προτείνω στον ανθρωπο να μην δει σαν λυση μεταχειρισμενο σκουτερ γενικα, θα του βγει στο μελλον ασχημα..ποσο μαλλον να δωσει για μεταχειρισμενο sh, 2-3 χιλιαρικα που ζητουν οι ιδιοκτητες του που επειδή ξερουν το πρόβλημα και απο ένα σημειο και μετα προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν σε καλη τιμη και αφου εχουν περασει την εγγυηση του μοτο...

Αν το αποφασισει σκουτερ μονο καινουργιο και δεν χρειαζεται sh...στα 2.500 ευρω υπαρχει το χοντα το vario( 109 κιλα σκουτερ) πολύ καλη περιπτωση αλλα και το sym το 200σαρι δεν είναι ασχημο..λυσεις υπαρχουν ας αποφυγει επωνυμα μεταχειρισμένα..

NIKOS.
27/05/2017, 14:55
Σαν πρώην κάτοχος και sh 150 και 300 εγώ δεν ειχα κανένα από τα θέματα που περιγράφεται , στο 150 ειχα απώλεια λαδιού από αλλαγή σε αλλαγή ,μόλις 200/300 γραμμάρια.
που ειναι μέσα στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής.
στο 300 δεν ειχα καθόλου .
και τα δυο βεβαίως ήταν σε άψογη κατάσταση και τα συντηρούσαν σωστά , τα ειχα πάρει ελαφρώς μεταχειρισμένα με λίγα χιλιόμετρα και σε καλή κατάσταση.

daz
27/05/2017, 23:41
Φίλε ζοπα πως το είπες αυτό; Θυσιάσεις την αξιοπιστία για τις επιδόσεις;

vstrider
28/05/2017, 16:30
Οσον αφορά το sh 300. Εκαιγε λάδια από καινούριο κάπου 200-300μλ /1000χλμ. Στα πρώτα 1000 χλμ στρωσίματος έκαψε 150μλ με ταχύτητες που δεν ξεπέρασαν τα 60. Εννοείται ότι για 5+ χιλιάρικα μηχανάκι που το είχα αγοράσει είχα ξενερώσει.
Τώρα για το παιδί που ρωτάει τι να πάρει προτείνω καινούριο σκούτερ, Sym symphony 150 στα 1900ε.

NIKOS.
28/05/2017, 19:30
Οσον αφορά το sh 300. Εκαιγε λάδια από καινούριο κάπου 200-300μλ /1000χλμ. Στα πρώτα 1000 χλμ στρωσίματος έκαψε 150μλ με ταχύτητες που δεν ξεπέρασαν τα 60. Εννοείται ότι για 5+ χιλιάρικα μηχανάκι που το είχα αγοράσει είχα ξενερώσει.
Τώρα για το παιδί που ρωτάει τι να πάρει προτείνω καινούριο σκούτερ, Sym symphony 150 στα 1900ε.
στο εγχειρίδιο οδηγιών ο κατασκευαστής αναφερει αυτή την κατανάλωση ,κατά τα πρώτα χιλιόμετρα.
και νομίζω δικαιολογημένα εφόσον ειναι στο στρώσιμο .
εγώ μετά την δεύτερη αλλαγή στο sh300 δεν ειχα καθόλου απώλεια λαδιού .
παίζει ρόλο πάντα βεβαίως τι λάδι βάζεις ? και γενικά πως συντηρηται και πως χρησιποιηται το μηχανάκι.

vstrider
28/05/2017, 20:04
^
Προσωπικά, το να καίει λάδια το μηχανάκι είναι θέμα που δε γουστάρω καθόλου.
H κατανάλωση είχε αυξητική τάση μετά τα 1000χλμ έως κάπου τα 5500 που το έδωσα. Σημειωτέο δε ότι δεν είχα περάσει τα 100 εκτός από μία κάθοδο στη συγγρού που είδα τα 120. Συντηρημένο ευλαβικά σε γνωστή κεντρική αντιπροσωπεία από όπου και αγοράστηκε.
Και φυσικά δεν δέχομαι κατανάλωση 300ml/1000χλμ (σχεδόν δίχρονο) σε καινούργιο κινητήρα και ας το λέει το ευαγγέλιο και όχι μόνο το μάνιουαλ της χόντα...
ΠΟΤΕ δεν μου έτυχε μηχανάκι -και έχω στρώσει αρκετά από το 92 που οδηγώ- με τέτοια κατανάλωση λαδιού. Ούτε καν μονοκύλινδρα 600ρια δεν μου έκαψαν τέτοια ποσότητα και τα πήγαινα και στα κατσάβραχα..
Αυτόματα κατατάσεται στην κατηγορία.. (μην το γράψω)... και δεν ξανασχολούμαι.
Μπορεί να έτυχε σε εμένα το ελλατωματικό, ίσως, τι να πω...?
Είμαι εκτός θέματος φυσικά..

daz
28/05/2017, 20:44
Aς μη καταλήξει το θρεντ, sh vs all.

Εγώ από σκούτερ δεν ξέρω και πολύ περισσότερο για τις τιμές τους. Ο zopas όμως έχει δίκιο, εκείνο το liberty παρα είναι τάφος.

Προτείνετε κανένα σκαφάκι μέχρι 1700 στο παιδί ρε!

billy84
28/05/2017, 21:20
Yπάρχουν και PCX σε αυτα τα λεφτα που δινει ο φίλος

https://www.car.gr/10106683-honda-pcx-125-pcx-125

Συγχρονο,οικονομικοτατο και σκυλι ,έχω φίλο που έχει 130.000km στο κοντερ του και το δουλευει delivery.Και δουλευει ρολόι και αθόρυβο,ομολογω πως δεν το περίμενα.

irinia
28/05/2017, 22:57
ΒΡΕ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ.............




Μήπως νομίζεις...??
Και το χοντάκι σου έχει γράψει καμμιά 200αριά+ χιλιάδες χιλιόμετρα..??
Γιαυτό και καίει λάδια...??

georgako
28/05/2017, 23:26
Τελικά ανέβηκε λίγο το budget και είναι γύρω στα 1800..καί έχω βρει κάποιες προσφορές για sym symphony 125 και agility 125...έπισής αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά στο agility 125 το άπλο το plus ? Που έχουν γύρω στα 200 ευρώ διαφορά

georgako
29/05/2017, 00:55
Επισης βρηκα το Pegeuot tweet evo στα 1800..μαζι με πολλά δώρα (κράνος συναγερμο κλπ )τι έχει να πείτε για αυτό;

vstrider
29/05/2017, 07:12
ΤΗν άποψή μου την είπα σε προηγούμενο ποστ. Κάνε οικονομία +200ε και πάρτο με κομπλέ με δώρα που το δίνουν.
Οσον αφορά τα agility, καλό θα ήταν να μπορούσες να κάνεις ένα test drive (σε όλα μακάρι να μπορούσες..) και να ελέγξεις αναρτήσεις στον δρόμο, για τις οποίες έχω ακούσει (δεν έχω προσωπική εμπειρία) τα χειρότερα.
Ο,τι και να πάρεις καλοτάξιδο! (και πάντα το κράνος σου στο κεφάλι, όχι στην μπαγκαζιέρα ή στον αγκώνα)

zopas
29/05/2017, 07:25
ΒΡΕ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ.............




Μήπως νομίζεις...??
Και το χοντάκι σου έχει γράψει καμμιά 200αριά+ χιλιάδες χιλιόμετρα..??
Γιαυτό και καίει λάδια...??

φιλε τερενς οχι το βαραντερο μου δεν καιει λαδι καρατσεκαρισμενο..100.000 χλμ και παει σαν καινουργιο με ευλαβικα σερβις βεβαια..η καλυτερη επιλογη μοτο που εχω κανει και δεν το εχω μετανιωσει ποτε..

αλλο ομως το μαμμουθ αλλο το σκουτερ..και η συζητηση γινεται για την ενημερωση του φιλου και οχι να βγαλουμε απωθημενα..πιστευω οτι τον βοηθησε πολυ στην επιλογη του ..

οσο για το φιλο νταζ αν ηξερα το τι θα τραβουσα δεν θα το επελεγα..και η πληροφορια εδω ειναι η αποψη του μηχανικου μου προς τιμη του με προστατεψε: ποτε δεν αλλαζεις κατι μεμονωμενο στο κινητηρα σκουτερ απο τη στιγμη που καιει λαδι..ειναι θεμα χρονου να σου κολλησει..το καλυτερο ειναι μονο η συμπληρωση η αλλαγη κινητηρα που εμπεριεχει ρισκο βεβαια. ..και αυτο αφορα ολα τα σκουτερ..

irinia
29/05/2017, 07:42
φιλε τερενς οχι το βαραντερο μου δεν καιει λαδι καρατσεκαρισμενο..100.000 χλμ και παει σαν καινουργιο με ευλαβικα σερβις βεβαια..η καλυτερη επιλογη μοτο που εχω κανει και δεν το εχω μετανιωσει ποτε..

αλλο ομως το μαμμουθ αλλο το σκουτερ..και η συζητηση γινεται για την ενημερωση του φιλου και οχι να βγαλουμε απωθημενα..πιστευω οτι τον βοηθησε πολυ στην επιλογη του ..

οσο για το φιλο νταζ αν ηξερα το τι θα τραβουσα δεν θα το επελεγα..και η πληροφορια εδω ειναι η αποψη του μηχανικου μου προς τιμη του με προστατεψε: ποτε δεν αλλαζεις κατι μεμονωμενο στο κινητηρα σκουτερ απο τη στιγμη που καιει λαδι..ειναι θεμα χρονου να σου κολλησει..το καλυτερο ειναι μονο η συμπληρωση η αλλαγη κινητηρα που εμπεριεχει ρισκο βεβαια. ..και αυτο αφορα ολα τα σκουτερ..





ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...........




Εννοώ,μήπως το σκουτεράκι σου ήταν με πολύ περισσότερα χλμ.
απ'ότι νόμιζες ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ...??
Γιαυτό βλέπεις τώρα τα προβλήματα..??

o teos
29/05/2017, 10:21
https://www.car.gr/10096945-honda-pcx-150

https://www.car.gr/9152565-honda-vision-110

https://www.car.gr/9928181-honda-sh-150i

πολυ προχειρα και γρηγορα
Μακρια απ τα symphony το ειχα του 12' το 150..δεν ειναι για πολλα ζορια εκτος αν το θες για πηγαινε ελα κοντα 10-20 χλμ και οχι πολυ ταλαιπορια..σχεδον ολα τσιμπανε αρκετο λαδι..γυρω στα 300ml καθε 1000χλμ...αεροψυκτο..τα καινουρια τα ψεκαστα με ειπαν τα φτιαξανε.:wave2:

NIKOS.
29/05/2017, 16:55
ότι πληρώνεις παίρνεις ...απλα λιτά και ελπίζω κατανοητό .
και άσε στον κοσμο να λέει, ο νομος αυτος υσχιει στο 99% ..
τα αλλά τα ακούω βερεσέ που λένε στο χωριο μου .
ο πονηρός που έδωσε λίγα και πήρε ποιότητα και καλό μηχανακι κλπ να χαμε να λέγαμε.

zopas
29/05/2017, 17:11
+ 1000 φιλε Νικο..

ptc
29/05/2017, 20:37
Για επώνυμο παπί στα 125cc το σκεφτόμαστε καθόλου ή μόνο σκούτερ;

Αν θες καινούριο δώσε 100-200 παραπάνω και πήγαινε σε χόντα https://www.car.gr/9967269-honda-beat-110-i

Αυτο ειναι καινουριο μοντελο; Εχει καποια σχεση με το wave; Γιατι μου φαινεται πως θυμιζει στο σουλουπι σε παπι και βλεπω και αυτο το 110i στο τελος...

billy84
29/05/2017, 20:58
Αυτο ειναι καινουριο μοντελο; Εχει καποια σχεση με το wave; Γιατι μου φαινεται πως θυμιζει στο σουλουπι σε παπι και βλεπω και αυτο το 110i στο τελος...

Ειναι ξεκάθαρα σκουτεραδικο το μοτερ του.Ειναι πολυ πιθανο ομως εσωτερικα να δανειζεται καποια πραγματα απο το wave(πιστονι,κυλινδρος,μπιελα,ψεκασμο).Ειναι παντως λεπτο και θα ειναι καλο για μεσα στην πολη,δυστυχως ομως σκουτερ και 110cc θα ειναι ψόφιμι.

georgako
29/05/2017, 22:32
Καλησπέρα παιδιά . .μετα απο κάποια συζήτηση που είχα με κάποιον φίλο..και ως το 1ο μηχανάκι που θα πάρω μου πρότεινε να πάρω το παπι Daytona sprinter 125cc είναι στα 1500€..τι έχετε να πείτε για αυτό το μοντέλο;

irinia
30/05/2017, 07:15
Καλησπέρα παιδιά . .μετα απο κάποια συζήτηση που είχα με κάποιον φίλο..και ως το 1ο μηχανάκι που θα πάρω μου πρότεινε να πάρω το παπι Daytona sprinter 125cc είναι στα 1500€..τι έχετε να πείτε για αυτό το μοντέλο;



ΔΩΣΕ ΑΚΟΜΑ 250-300 ΕΥΡΩ



Και πάρε ΧΟΝΤΑ....!!!

zopas
30/05/2017, 07:54
ΔΩΣΕ ΑΚΟΜΑ 250-300 ΕΥΡΩ



Και πάρε ΧΟΝΤΑ....!!!

Σωστος!!..για καινουργιο χοντα δεν το συζηταμε αν και υπερτιμημενα ειναι τα καλυτερα..να τα ευχαριστηθει καμποσα χρονια μεχρι να αρχισει να αγωνια..

υποψιν του μια βασικη παραμετρο: με το παπι δεν κουβαλας 8 σακουλες σουπερ μαρκετ και δεν εχεις τα ιδια φρενα...για μενα και τα δυο πολυ βασικα..το χοντα vario scooter το ειδε;..109 κιλα, cbs,125cc στα 2.500 ευρω..μιλαμε ενα παπι- σκουτερ..

NIKOS.
30/05/2017, 08:20
Σωστος!!..για καινουργιο χοντα δεν το συζηταμε αν και υπερτιμημενα ειναι τα καλυτερα..να τα ευχαριστηθει καμποσα χρονια μεχρι να αρχισει να αγωνια..

υποψιν του μια βασικη παραμετρο: με το παπι δεν κουβαλας 8 σακουλες σουπερ μαρκετ και δεν εχεις τα ιδια φρενα...για μενα και τα δυο πολυ βασικα..το χοντα vario scooter το ειδε;..109 κιλα, cbs,125cc στα 2.500 ευρω..μιλαμε ενα παπι- σκουτερ..

+1000 https://scooternet.gr/news/honda-vario-150-esp-2017-e%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AE/

irinia
30/05/2017, 10:00
Σωστος!!..για καινουργιο χοντα δεν το συζηταμε αν και υπερτιμημενα ειναι τα καλυτερα..να τα ευχαριστηθει καμποσα χρονια μεχρι να αρχισει να αγωνια..

υποψιν του μια βασικη παραμετρο: με το παπι δεν κουβαλας 8 σακουλες σουπερ μαρκετ και δεν εχεις τα ιδια φρενα...για μενα και τα δυο πολυ βασικα..το χοντα vario scooter το ειδε;..109 κιλα, cbs,125cc στα 2.500 ευρω..μιλαμε ενα παπι- σκουτερ..




ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ....???



1750 ευρώ το wave...?? Με ψεκασμό..??
Δεν θα το έλεγα.

Όταν τα κινέζικα κάνουν μέχρι 1450-1500....???

υγ.Ας μη πιάσουμε τα υπέρ και τα κατά.........θα ξημερώσουμε
απλά θα πω ότι με 2500 ευρώ που κοστίζει το σκουτεράκι
θα σου κοστίσει το παπί με τα σέρβις του για την επόμενη δεκαετία..!!
Παρακαλώ ας το συγκρίνουμε με κάποιο σκούτερ που κοστίζει κάτω
από 2000 ευρώ για να έχουμε και μέτρο.......με 1700-1800
ΤΙ ΣΚΟΥΤΕΡ ΠΑΙΡΝΕΙΣ..??

georgako
30/05/2017, 14:12
Άλλη μια ερώτηση γιατι ειναι η 1η μηχανή που παίρνω..αν πάρω κάποια μηχανή από το κατάστημα θα πρέπει να υπολογίσω και κόστος για τις πινακίδες η είναι στο πακέτο;

Panos76
30/05/2017, 14:16
Άλλη μια ερώτηση γιατι ειναι η 1η μηχανή που παίρνω..αν πάρω κάποια μηχανή από το κατάστημα θα πρέπει να υπολογίσω και κόστος για τις πινακίδες η είναι στο πακέτο;

Συνήθως ΔΕΝ το βάζουν στο πακέτο και το πληρώνει ο αγοραστής. Κόστος περίπου 100€, αλλά αυτές τις λεπτομέρειες θα τις πουν στο μαγαζί.

NIKOS.
30/05/2017, 15:08
όταν ακούω αυτή την λέξη μου τι δινει...< υπερτιμημένα> το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι δεν καταλαβαίνεται ότι ειναι άλλο πράγμα το χο μι τσιν και άλλο το kymko ,sym, κλπ και άλλο Yamaha Honda Suzuki κλπ
εχει και στο Alex pac σκούτερ να πάρουμε από εκεί που ειναι πιο φτηνά ...@$#@@@

NIKOS.
30/05/2017, 15:09
Άλλη μια ερώτηση γιατι ειναι η 1η μηχανή που παίρνω..αν πάρω κάποια μηχανή από το κατάστημα θα πρέπει να υπολογίσω και κόστος για τις πινακίδες η είναι στο πακέτο;

για να μην κουραζεσε όπου σε πιάσουν και όπου τους πιάσεις η μέθοδος ειναι μια έρευνα αγοράς!

zopas
30/05/2017, 18:59
όταν ακούω αυτή την λέξη μου τι δινει...< υπερτιμημένα> το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι δεν καταλαβαίνεται ότι ειναι άλλο πράγμα το χο μι τσιν και άλλο το kymko ,sym, κλπ και άλλο Yamaha Honda Suzuki κλπ
εχει και στο Alex pac σκούτερ να πάρουμε από εκεί που ειναι πιο φτηνά ...@$#@@@

ρε Νικο,,όχι και 3.800 το 150αρι σκουτερ δικε μου...ελεοςςςςςςςςςςςςςςςς..με 200 ευρω παραπανω βρισκειςς μεταχειρισμενο βστρομ....μην λιβανίζουμε και τις εταιριες τωρα και κυριως την Χοντα...αν-χτυπα ξυλο- χρειαστεί να σκασεις μια 300σαρου στη χοντα για ένα απλο φυγοκεντρικο της πισω ροδας στο 150αρι, ισως αλλαξεις γνωμη για το τι είναι υπερτιμημενο και τι οχι...και εγω χοντακιας είμαι αλλα να βλέπουμε τα στραβα, δεν εχουμε μετοχες σε καμια π@υτανα εταιρια για να την υπερασπιζόμαστε χωρις λογο..

iGiwrgos
30/05/2017, 21:32
Τελικά όπως λέτε δεν αξίζει να δώσεις 4.000 για σκούτερ. Πως γίνεται να βλέπω σε πωλήσεις πρώτα BEVERLY που κάνουν πάνω από 4,000 χιλιάδες και είναι και ιταλικό

daz
30/05/2017, 21:54
Γιατί το ιταλικό κλωτσαει τα Honda στον κώλο. Τόσο απλά! :lol:
Πέρα απ την πλάκα τα Beverly είναι πολύ καλά. Αρκετά φθηνότερο και με λίγες διαφορές είναι το carnaby.

Μία τέτοια ιταλική μαλακία έχει ο αδελφός μου, του έχει πιει το αίμα και δεν έχει κάνει κιχ. Φθηνά το πήρε, μτχ και με αρκετά χλμ.

125 είναι αυτό και δεν ξερω καθόλου πόσο έχει το μεγαλύτερο.

iGiwrgos
30/05/2017, 23:18
Γιατί το ιταλικό κλωτσαει τα Honda στον κώλο. Τόσο απλά! :lol:
Πέρα απ την πλάκα τα Beverly είναι πολύ καλά. Αρκετά φθηνότερο και με λίγες διαφορές είναι το carnaby.

Μία τέτοια ιταλική μαλακία έχει ο αδελφός μου, του έχει πιει το αίμα και δεν έχει κάνει κιχ. Φθηνά το πήρε, μτχ και με αρκετά χλμ.

125 είναι αυτό και δεν ξερω καθόλου πόσο έχει το μεγαλύτερο.
Εννοείς είναι πιο γρήγορο από το αντίστοιχο 300 της Honda?

irinia
31/05/2017, 05:50
Άλλη μια ερώτηση γιατι ειναι η 1η μηχανή που παίρνω..αν πάρω κάποια μηχανή από το κατάστημα θα πρέπει να υπολογίσω και κόστος για τις πινακίδες η είναι στο πακέτο;




ΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40-50 ΕΥΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 200 ΚΥΒΙΚΑ.....



Πες τους να σου δώσουν τα πιστοποιητικά και πήγαινε κάντο μόνος σου.
Και τα 50 πολλά είναι,βγάζουν μεροκάματο ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ...!!

NIKOS.
31/05/2017, 08:03
ρε Νικο,,όχι και 3.800 το 150αρι σκουτερ δικε μου...ελεοςςςςςςςςςςςςςςςς..με 200 ευρω παραπανω βρισκειςς μεταχειρισμενο βστρομ....μην λιβανίζουμε και τις εταιριες τωρα και κυριως την Χοντα...αν-χτυπα ξυλο- χρειαστεί να σκασεις μια 300σαρου στη χοντα για ένα απλο φυγοκεντρικο της πισω ροδας στο 150αρι, ισως αλλαξεις γνωμη για το τι είναι υπερτιμημενο και τι οχι...και εγω χοντακιας είμαι αλλα να βλέπουμε τα στραβα, δεν εχουμε μετοχες σε καμια π@υτανα εταιρια για να την υπερασπιζόμαστε χωρις λογο..

το ότι εχει κάποια μηχανάκια ακριβά δεν αμφισβητείται , αυτό όμως ολο καθορίζεται από πολλούς παράγοντες , την αντιπροσωπεία , τον ανταγωνισμό , τι εχει αυτό το μηχανακι , και πολλά αλλά , όταν όμως η χο μι τσιν πουλάει κάτι αντίστοιχο στα 3 χιλιάδες , τότε λογικο ειναι η Honda με το bag round που εχει να ειναι πιο ακριβή .
προσωπικά δεν θα το επέλεγα σε καμία περίπτωση θα επέλεγα όμως σ αυτά τα λεφτά το τρακοσαρι μεταχειρισμένο ,
οσο για το vstrom λογικο ειναι να ειναι φτηνό γιατί εχει παγιώσει πια ,υπαρχει μεγάλη προσφορα και μικρή ζητήσει ...κλπ
συμφωνώ μαζί σου , αλλά ειναι πολύ μεγάλη συζήτηση , και δεν μπορεί να γίνει από εδώ.
οσο για το φυγοκεντρικο ενα θα σου πω εάν ΠΑΣ ποτέ στην Suzuki να πάρεις κάτι αντίστοιχο θα αλλάξεις γνώμη ,δεν εχει μόνο η Honda ακριβά ανταλλακτικά όλες οι εταιρίες έχουν ακριβά ανταλλακτικά και αυτό οφείλεται στους αντιπροσώπους !!!!

NIKOS.
31/05/2017, 08:06
Γιατί το ιταλικό κλωτσαει τα Honda στον κώλο. Τόσο απλά! :lol:
.

Για αυτή την κλωτσιά μιλάς στη Ιταλία μέσα !!!
https://scooternet.gr/%ce%b1%cf%86%ce%b9%ce%b5%cf%81%cf%89%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1/%ce%b9%cf%84%ce%b1%ce%bb%ce%b9%ce%b1-2016-%ce%b1%cf%85%ce%be%ce%b7%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b5%cf%82-%ce%bf%ce%b9-%cf%80%cf%89%ce%bb%ce%ae%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%cf%83%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%84%ce%b5/

αχαχαχααχαχ

daz
31/05/2017, 08:31
Νίκο ξεκόλλα και μη βγαίνεις εκτός θέματος. Το θέμα μας είναι σκούτερ μέχρι 1700 Ευρω. Το sh δεν είναι το μόνο και δεν είναι το καλύτερο.

NIKOS.
31/05/2017, 08:37
Νίκο ξεκόλλα και μη βγαίνεις εκτός θέματος. Το θέμα μας είναι σκούτερ μέχρι 1700 Ευρω. Το sh δεν είναι το μόνο και δεν είναι το καλύτερο.

απλά απάντησα για την κλωτσιά...
δεν ειναι το μόνο , ειναι το πιο ακριβό ,αλλα και το καλύτερο!

AristidisZ
31/05/2017, 08:38
Αφού βάζουμε περιορισμό στα κυβικά εγώ θα πρότεινα καινούριο από Ιάπωνα κατασκευαστή

https://www.car.gr/8153305-honda-beat110-150

https://www.car.gr/6394099-suzuki-address-110

NIKOS.
31/05/2017, 08:42
Αφού βάζουμε περιορισμό στα κυβικά εγώ θα πρότεινα καινούριο από Ιάπωνα κατασκευαστή

https://www.car.gr/8153305-honda-beat110-150

https://www.car.gr/6394099-suzuki-address-110

σωστος !!!

daz
31/05/2017, 08:56
απλά απάντησα για την κλωτσιά...
δεν ειναι το μόνο , ειναι το πιο ακριβό ,αλλα και το καλύτερο!

Τα Beverly είναι καλύτερα, κατά γενική ομολογία! Έχουν γραφτεί τόσα πολλά για το sh, σε πολλά θέματα, που πλέον κάνεις (εκτός ελαχίστων) δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό!
Όλοι οι Αμερικάνοι θέλουν γερμανικά και οι μισοί Γερμανοί αμερικάνικα. Οι πωλήσεις στην Ιταλία δε μου λένε τίποτα για ένα τόσο ακριβό και τόσο μέτριο (για την τιμή του) μηχανάκι.

Νομίζω το θέμα με το sh το εξαντλήσαμε από κάθε άποψη και ο ενδιαφερόμενος έχει βγάλει τα συμπεράσματά του. Το αν συμφωνούμε εμείς δεν τον αφορά.
Ζήτησα απ την αρχη, να μην καταλήξει sh vs all και ακόμα λέμε για το sh.

NIKOS.
31/05/2017, 09:05
Τα Beverly είναι καλύτερα, κατά γενική ομολογία! Έχουν γραφτεί τόσα πολλά για το sh, σε πολλά θέματα, που πλέον κάνεις (εκτός ελαχίστων) δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό!
Όλοι οι Αμερικάνοι θέλουν γερμανικά και οι μισοί Γερμανοί αμερικάνικα. Οι πωλήσεις στην Ιταλία δε μου λένε τίποτα για ένα τόσο ακριβό και τόσο μέτριο (για την τιμή του) μηχανάκι.

Νομίζω το θέμα με το sh το εξαντλήσαμε από κάθε άποψη και ο ενδιαφερόμενος έχει βγάλει τα συμπεράσματά του. Το αν συμφωνούμε εμείς δεν τον αφορά.
Ζήτησα απ την αρχη, να μην καταλήξει sh vs all και ακόμα λέμε για το sh.
Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως , αλλά ας το αφήσουμε εδώ γιατί θα βγούμε εκτός θέματος .
εγώ θα επέλεγα η μεταχειρισμένο sh150 μετά από ψάξιμο .
η καποιο ο αυτά που εβαλε ο AristodisZ
δεν ξέρω το καινούριο vario 150 σε τιμή παίζει νομίζω κοντά στο 2 χλιαρό?

AristidisZ
31/05/2017, 09:17
Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως , αλλά ας το αφήσουμε εδώ γιατί θα βγούμε εκτός θέματος .
εγώ θα επέλεγα η μεταχειρισμένο sh150 μετά από ψάξιμο .
η καποιο ο αυτά που εβαλε ο AristodisZ
δεν ξέρω το καινούριο vario 150 σε τιμή παίζει νομίζω κοντά στο 2 χλιαρό?

2500 έχει το vario, το είχα δει από κοντά και μου άρεσε αρκετά, βέβαια για το ύψος μου ήταν αρκετά μικρό (είμαι σχεδόν 1,85)

Νομίζω όμως ότι παλικάρι είπε για 125 cc...

ptc
31/08/2018, 01:42
Για να μην ανοιγω νεο θεμα, με ρωτησε ο κουμπαρος μου για σκουτερ μεχρι 1500€. Μενει λιγο εκτος Θεσσαλονικης και θελει να μπορει να κινειται εκει γυρω οταν εχει η γυναικα το αμαξι. Τον ενδιαφερει να εχει χωρους. Εγω απο σκουτερ δε σκαμπαζω καθολου, αλλα απ'οσα εχω ακουσει σκεφτηκα παλιοτερο SH150 ή καποιο Kymco Agility 125, SYM Symhony 125, Suzuki Address, Honda Beat πιο προσφατο.

Και καποιες αγγελιες που βρηκα.
https://www.car.gr/14365807-kymco-agility-125-16-cbs-euro4
https://www.car.gr/14676496-sym-symphony-sr-125i-cbs-euro-04
https://www.car.gr/14347625-sym-symphony-125
https://www.car.gr/14673172-suzuki-address
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/14658142/


Εχετε να προτεινετε κατι;