PDA

View Full Version : Αγορά on-off



Koulis13
27/05/2017, 13:45
καλησπέρα σε όλους,
το ξέρω ότι το έχετε χιλιοσυζητήσει το θέμα αλλά όποιος θα ήθελε ας με βοηθήσει λίγο.
Είμαι κάτοχος ενός σκούτερ xmax250, και από μικρός είχα στην κατοχή μου μηχανάκια, αρχικά παπάκια και μετά σκούτερ. Έχω οδηγήσει και μηχανές κατά καιρούς αλλά ποτέ δεν είχα στην κατοχή μου οπότε είμαι άσχετος στο θέμα. Πλέον στα 33 μου θα ήθελα να προχωρήσω σε αγορά μηχανής (μπάτζετ 4000-5000€). Τα μηχανάκια που κοιτάω είναι χρονολογίας 2010-2012, με ABS εννοείται:
- v-strom 650
- Transalp 700
- (μαρέσει και το BMW f800gs αλλά ακριβό και δεν ξέρω αν είναι τόσο αξιόπιστο όσο τα άλλα)

Το μηχανάκι που με εντυπωσιάζει και είναι ο έρωτας μου είναι το GS1200 και ίσως να το σκεφτώ μετά από κάποια χρόνια, αλλά τώρα δεν είμαι έτοιμος για τέτοια μηχανή.
Η χρήση της μηχανής θα είναι μέσα στην Αθήνα και κάποιες κοντινές βόλτες,να τονίσω ότι δεν με ενδιαφέρει η υψηλή ταχύτητα, νοιάζομαι πολύ για ένα μηχανάκι ασφαλή με καλο στήσιμο και φρένα..
Επίσης θα μπορούσα να πάω και σε καινούριο με την προυπόθεση ότι θα δώσω 5000€ και τα υπόλοιπα σε δόσεις (3.500€ πχ για το vstrom) αξίζει? Είναι και το traction control που έχουν τα περισσότερα καινούρια :rolleyes:
Επίσης δεν μου αρέσει το versys ούτε το παλιό μοντέλο ούτε το νέο και γενικά τα καινούρια tracer-cb500-nc700/750 ..
Τί λέτε???

Bob_o_mastoras
27/05/2017, 14:09
To traction control σε αυτα τα μοντελα δεν ειναι τοσο χρησιμο. Ισως να δινει μια επιπλεον σιγουρια στη βροχη αλλα γενικα δεν εχουν τετοια αποδοση της δυναμης ωστε να το χρειαζονται ή να το εκμεταλευονται, ειναι πολυ ηπια και τιθασευμενα απο μονα τους.

Mεταξυ Transalp και Vstrom θα επελεγα το τελευταιο κυριως διοτι εχει 6 ταχυτητες σε σχεση με τις 5 που εχει το Transalp και το θεωρω βαρυνουσα ελειψη. Βεβαια για χρηση μεσα στην πολη οι 5 ταχυτητες δεν θα σε προβληματισουν.
Επισης, θυμαμαι, για το σωματοτυπο μου (1.85) δεν με ειχε βολεψει σαν εργονομια το Honda.

Ζεύκας
27/05/2017, 14:32
το τράξιον κοντρόλ σε αυτές τις μηχανές είναι να χαμε να λέγαμε.
μόνο σε μηχανές με σοβαρές ιπποδυνάμεις και συνήθως σε συνθήκες πίστας θα χρειαστείς τράξιον

όσο αφορά vstrom vs transalp700 θα σου έλεγα να πας σε vstrom. καλύτερο σε όλα.

ggs
27/05/2017, 16:11
Σορτατισμενα βάση τιμής (φτηνά πρώτα)

Βεστρομ μτχ.
Τραιουμφ ταιγκερ 800
BMW GS 800

Από τα παραπάνω,το tiger για εμένα ,είναι το καλύτερο,μετά το GS ,μετά το βεστρομ.
Φυσικά,έχουν διαφορά στην τιμή.

lleonidas
27/05/2017, 16:30
Καλωσόρισες στο forum, Κούλη παναθηναϊκάρα!
Η κατηγορία των μεσαίων on off που σου αρέσει είναι εμπορική και στις αγγελίες θα βρεις αρκετά μοντέλα από αυτά που σε ενδιαφέρουν + f650gs.
Αν δεν μπαίνεις χώμα,μπορείς να κοιτάξεις και κάποιο μοτοσυκλέτα με πιο ασφάλτινο προσανατολισμό όπως το tdm ή το nc700x.
Αν μπαίνεις χώμα,μπορείς να δεις και τo μικρό Tenere.
Όσο για το αν αξίζει να χρεωθείς για ν'αγοράσεις καινούριο...δική σου είναι η τσέπη αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα κοιτούσα πρωτίστως για μεταχειρισμένο,δίνοντας έμφαση στην κατάσταση της μοτοσυκλέτας που θα βρεις και λιγότερο στη μάρκα.Στη κατηγορία αυτή θα βρεις(με λίγη υπομονή) μηχανούλες καλοδιατηρημένες,μη καγκουροποιημένες και με αξιόλογη προίκα :)

Koulis13
27/05/2017, 17:43
Ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις απαντήσεις σας,
σχετικά με την κατανάλωση στην πόλη έχουν μεγάλη διαφορά, vstrom650 VS TA700 ?

SHOOTER045
27/05/2017, 19:25
Ευχαριστώ μέχρι τώρα για τις απαντήσεις σας,
σχετικά με την κατανάλωση στην πόλη έχουν μεγάλη διαφορά, vstrom650 VS TA700 ?

Ναι
Και όχι αμελητέα.
Το ΤΑ υπερτερεί στα φρένα και ότι είναι ποιο ευκίνητο μέσα στην πόλη

DAYMAN
27/05/2017, 20:40
To traction control σε αυτα τα μοντελα δεν ειναι τοσο χρησιμο. Ισως να δινει μια επιπλεον σιγουρια στη βροχη αλλα γενικα δεν εχουν τετοια αποδοση της δυναμης ωστε να το χρειαζονται ή να το εκμεταλευονται, ειναι πολυ ηπια και τιθασευμενα απο μονα τους.

Mεταξυ Transalp και Vstrom θα επελεγα το τελευταιο κυριως διοτι εχει 6 ταχυτητες σε σχεση με τις 5 που εχει το Transalp και το θεωρω βαρυνουσα ελειψη. Βεβαια για χρηση μεσα στην πολη οι 5 ταχυτητες δεν θα σε προβληματισουν.
Επισης, θυμαμαι, για το σωματοτυπο μου (1.85) δεν με ειχε βολεψει σαν εργονομια το Honda.

σε βολεψε το στρωμα δηλ;

basilis_k6
27/05/2017, 20:49
αβάδιστα αβασάνιστα vstrom abs μετόχειρο

Bob_o_mastoras
27/05/2017, 21:46
σε βολεψε το στρωμα δηλ;

Σαφως. Πιο ανετη, λιγο πιο ορθια και λιγο πιο προς το κεντρο θεση με καλυτερη αποσταση απο το τιμονι για τα χερια μου. Και το τιμονι πρεπει να ειναι και πιο φαρδυ στο vstrom πραγμα που με ενοχλησε στο ΤΑ700.
Δεν λεω οτι ειναι αντικειμενικα αβολο το Transalp αλλα σιγουρα το Vstrom ειναι αρκετα καλυτερο για το δικο μου σωματοτυπο.
To καινουργιο strom δεν ξερω αν εχει αλλαγες σε αυτο τον τομεα.

DAYMAN
27/05/2017, 23:43
Σαφως. Πιο ανετη, λιγο πιο ορθια και λιγο πιο προς το κεντρο θεση με καλυτερη αποσταση απο το τιμονι για τα χερια μου. Και το τιμονι πρεπει να ειναι και πιο φαρδυ στο vstrom πραγμα που με ενοχλησε στο ΤΑ700.
Δεν λεω οτι ειναι αντικειμενικα αβολο το Transalp αλλα σιγουρα το Vstrom ειναι αρκετα καλυτερο για το δικο μου σωματοτυπο.
To καινουργιο strom δεν ξερω αν εχει αλλαγες σε αυτο τον τομεα.

εγω 188 δεν εχω συναντησει πιο αβολη θεση απο αυτη του στρωματος.Περιεργο.:rolleyes:

Bob_o_mastoras
28/05/2017, 00:10
εγω 188 δεν εχω συναντησει πιο αβολη θεση απο αυτη του στρωματος.Περιεργο.:rolleyes:

Ειναι και τα γουστα του καθενος. Ειναι λιγο υποκειμενικο.
Στο στρωμα τι δε σου αρεσε στη θεση σε σχεση και με το ΤΑ650 που εχεις..;;
Xωρις να θυμαμαι και καλα, διοτι εχουν περασει χρονια απο τοτε που καβαλησα ΤΑ650, αλλα νομιζω πως ειναι αρκετα παραπλησιο εργονομικα με το στρωμα (πιο ψηλο και φαρδυ τιμονι και πιο "ορθιο" απο το 700).

DAYMAN
28/05/2017, 09:24
Ειναι και τα γουστα του καθενος. Ειναι λιγο υποκειμενικο.
Στο στρωμα τι δε σου αρεσε στη θεση σε σχεση και με το ΤΑ650 που εχεις..;;
Xωρις να θυμαμαι και καλα, διοτι εχουν περασει χρονια απο τοτε που καβαλησα ΤΑ650, αλλα νομιζω πως ειναι αρκετα παραπλησιο εργονομικα με το στρωμα (πιο ψηλο και φαρδυ τιμονι και πιο "ορθιο" απο το 700).

δεν εχω ΤΑ.Ειχα,οπως ειχα και αυτο το αθλιο στρωμα.Στο ΤΑ παρολο που ηταν στην ιδια κατηγορια με την αθλιοτητα αυτη ενοιωθα καλυτερα τον ελεγχο του και με πιο ξεκουραστη θεση. Το 700 εχει την ιδανικη -για το πως θελω εγω την θεση πανω στην μηχανη- θεση οδηγησης με τα χερια φυσιολογικα ανοιχτα και οι αγκωνες σε γωνια τετοια που να μην κουραζει.
Το ΤΑ ειχε σχεδον ιδια θεση με το Domi που πολλοι μαζι με εμενα εκθειαζουν.
Τελος παντων ειναι γουστα και επιπεδα σαδισμου για τον καθενα αυτα τα περι θεσης οδηγησης,περι αντιληψης και κατανοησης του πως θα ειναι μια σωστη θεση στην μηχανη επανω,οποτε ο καθενας κρινει διαφορετικα.

SHOOTER045
28/05/2017, 09:42
Η μαμά θέση σε ΤΑ 650/700 σε τοποθετεί <μέσα> και ελαφρώς κάτω.
Στο v strom ποιο πάνω .
Ενώ στην ένωση σέλας ντεπόζιτου,το στρώμα ανοίγει τα πόδια σε σχέση με το ΤΑ.
Ο θέσεις - σέλες,με ενα καλό μάστορα έρχονται στα μέτρα του καθενός ( σωστα bob)
Το ( μαμά )τιμόνι του v strom ,είναι κατα τις ποιό ανοιχτό απο του ΤΑ,έχω όμως την εντύπωση και την αίσθηση,οτι το ΤΑ στρίβει περισότερο απο του v strom,σαν το στοπ του τιμονιού του v strom να <βρίσκει > ποιο νωρίς.

zopas
28/05/2017, 09:47
αν βρεις απαντησεις για τα ασχημα φρενα του βστρομ τοτε παρτο με κλειστα τα ματια...Σαφεστατα πιο ταξιδιαρικο και πολύ καλυτερη σελα και για το ετερο ημισυ( πολύ βασικο η γκρινια στη γυναικα), αν του βαλεις και τζελ τοτε γινεται αισθηση ονειρο..το ΤΑ αξιοπιστο, κορυφαια φρενα και πιο ευελικτο στην πολη αλλα όχι δικαβαλλο...μεχρι εκει..μιλαμε για μεταχειρισμενο στρωμα στα 4 χιλιαρικα ετσι; γιατι καινουργιο με την τιμη που του καρφώσανε εχεις πολύ καλυτερες εναλλακτικες..

SHOOTER045
28/05/2017, 10:16
Σε δυο γενιές V STROM ,δεν αντιμετωπισα πρόβλημα στα φρένα, εκτός ίσως απο μια μικρή ασάφεια στο μπροστινό.
Το οποίο με προσθήκη με σωληνακια υψηλής σχεδόν μηδενίζεται.
Αλλά dual cbs abs ,που έχει το ΤΑ(700)δεν γίνονται όσα € και να ρίξεις


* και για το δικαβαλο του ΤΑ το συζητάμε όποτε θες..
80κ δείχνει τώρα το 700,τα 70κ+ δικαβαλα

zopas
28/05/2017, 10:25
αν δεν είναι προτεραιοτητα του ταξιδάκια τοτε ναι, το ΤΑ υπερτερει..είναι χοντα και εχει τα καλυτερα μακραν φρενα...αν το παρει χρειαζεται κατά αρχην καλο μαστορα να το εκτιμησει, με τα χοντα μεταχειρισμένα δεν παιζουνε..τα εχω γραψει.και βεβαια όπως κάθε χοντα που σεβεται τον εαυτο του σιγουρα ποναει στις αναρτησεις οποτε ας βγαλει και ένα κονδυλι για αλλαγη της...επισης να εχει υποψιν ότι μετα τα 160χλμ στο κοντερ το βστρομ καιει τα αντερα του και επιπλέον οι αναφορες από αναβατες λενε ότι στις μεγαλες ταχύτητες καει και αρκετο λαδι...

το κάθε τι εχει τα υπερ και κατά...αλλα είναι ενημερωμένος ο φιλος, καλη του επιλογή..

SHOOTER045
28/05/2017, 10:38
Δεν έχω παρατηρήσει απώλεια στο λάδι και ας το πιεζω συνέχεια.
Με τα service να γίνονται στις 6κ αυστηρά.
Αλλά με καλά και σωστα λάδια πάντα.
Ίσως μια σκλήρυνση του λεβιέ μετα τις 4,5 κ να οφείλεται στο βάρβαρο δούλεμα.
Η πίσω ανάρτηση που είχα θέματα με την βοήθεια του dr big,ήρθε εκεί που την ήθελα.
Μπροστά με ποιο χοντρό λάδι κάτι γίνεται προς το καλύτερο.
Αλλά μέχρι εκεί.
Τακάκια ανεπιφύλακτα EBC και ας κοστίζουν κατι τοίς παραπάνω.
Έχει θεματακια το χειμώνα με τα μπουζί που τα βραχυκυκλωνει .
Αλλά με την αλλαγή σε ποιο ψυχρά λύνεται.
Επίσης σε τρια ΤΑ 700 (μαζί με αυτό που οδηγαω εγώ) το δεξι ψυγείο στο ίδιο σημείο παρουσίασε διαρροή

zopas
28/05/2017, 12:17
το πιο βασικο από όλα αν αποφασισει για μεταχειρισμενο, το ξαναγραφω, είναι ενας σωστος μαστορας και μακρια από τους ταχα εξουσιοδοτημένους...σωστοι υπαρχουν, ας ρωτησει..τα γραφει καποιος που εχει καει η γουνα του αγρια...

NIKOS.
29/05/2017, 19:53
σαν πρώην κάτοχος vstrom 650abs .
θα σου έλεγα εάν προτεραιότητα σου , δεν ειναι τα ταξίδια να προτιμήσεις το TA ,
το vstrom μέσα στην πόλη με κουράζε πολύ , βαρυ πολύ ογκώδη, και δυσκίνητο μέσα στην πόλη ,αυτος ήταν και ο βασικός λόγος που το εδωσα .
το TA νομίζω ότι ειναι πιο ευέλικτο , και με καλύτερο κινητήρα όσον αφορά ροπή ,από χαμηλά κατανάλωση κλπ (Honda ) και αν δεν κάνεις πολλά και μακρινά ταξίδια (500+χλμ) νομίζω θα σε καλύψει καλλίτερα ως πιο γενικής χρήσης μηχανακι . και τα φρένα του ειναι καλλίτερα στο στρώμα τα νοιώθεις λίγο αδύναμα στα πολλά χλμ .

Koulis13
31/05/2017, 22:58
σαν πρώην κάτοχος vstrom 650abs .
θα σου έλεγα εάν προτεραιότητα σου , δεν ειναι τα ταξίδια να προτιμήσεις το TA ,
το vstrom μέσα στην πόλη με κουράζε πολύ , βαρυ πολύ ογκώδη, και δυσκίνητο μέσα στην πόλη ,αυτος ήταν και ο βασικός λόγος που το εδωσα .
το TA νομίζω ότι ειναι πιο ευέλικτο , και με καλύτερο κινητήρα όσον αφορά ροπή ,από χαμηλά κατανάλωση κλπ (Honda ) και αν δεν κάνεις πολλά και μακρινά ταξίδια (500+χλμ) νομίζω θα σε καλύψει καλλίτερα ως πιο γενικής χρήσης μηχανακι . και τα φρένα του ειναι καλλίτερα στο στρώμα τα νοιώθεις λίγο αδύναμα στα πολλά χλμ .

έτσι ακριβώς, δεν είναι προτεραιότητα τα ταξίδια.. Περισσότερο μέσα στην πόλη και βόλτες εδώ γύρω στην Αθήνα.
Από αυτά που βλέπω μέσα στο φόρουμ αντιλαμβάνομαι ότι οι περισσότεροι προτείνουν το ΤΑ για χρήση μέσα στην πόλη.
Τα έχω οδηγήσει και τα δύο αλλά δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα καθώς είμαι άπειρος σε θέμα μηχανής.

lleonidas
31/05/2017, 23:09
Μην αγχώνεσαι...έχοντας ως δεδομένο ότι το χρειάζεσαι κυρίως για την πόλη και ότι απορρίπτεις nc750,versys,fazer κτλ, ξεκίνα ψάξιμο και πάρε το μεταχειρισμένο που θα βρεις στην καλύτερη κατάσταση και με την πλουσιότερη προίκα.Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες ανάμεσα στα δύο μοντέλα.Όποιο κι αν επιλέξεις,δε θα σε δυσκολέψει και θα το ευχαριστηθείς και στις αστικές μετακινήσεις αλλά και σε πιο μακρινές :)