PDA

View Full Version : Μάθατε σούζα;



Σελίδες : [1] 2

black-eye
29/05/2017, 07:57
Όλοι μπορούμε να απαριθμήσουμε λάθη που κάναμε μικροί. Άλλος δεν σπούδασε, άλλος δεν ακολούθησε το επάγγελμα που ήθελε, άλλος δεν διάλεξε τη σωστή γυναίκα… Εγώ το λάθος που έκανα μικρός είναι ότι δεν έμαθα σούζα. Δεν εννοώ να τη σηκώνω με μια πρώτη για μερικά μέτρα, εννοώ σούζα διαρκείας. Το έχω απωθημένο. Δεν είχα το κατάλληλο μηχανάκι; Τις κατάλληλες παρέες; Το timing δεν ήταν σωστό;

Για πείτε όσοι τυχεροί τα καταφέρατε, με τι μοτοσυκλέτα μάθατε; Χρειαστήκατε αρκετό χρόνο; Αρκετές πτώσεις; Για βάλτε καμιά φωτο να γουστάρουμε…

:a8:

Vice
29/05/2017, 08:12
Οι περισσότεροι εδω μέσα έμαθαν σούζα πρίν την ανακάλυψη της φωτογραφικής. Θα πρέπει να αρκεστείς στην περιγραφή

Black Mamba
29/05/2017, 08:41
Δεν εισαι ο μονος!
Εδω κουλομαρια...
Οσες εχω κανει στην μοτοσυκλετιστικη μου ζωη,
ητανε ολες κατα λαθος!
Οταν τις προσπαθω, ΔΕΝ...:cool:

Billymuse
29/05/2017, 09:19
Φίλαι απο το Μπουρνάζι είμαι. Είναι ντροπή να μη ξέρεις σούζα στα μέρη μου. Σούζα μονο σε ποδήλστο και αυτο για 2-3 μέτρα :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/05/2017, 10:09
Τι λετε ρε παιδια...ουφ.παραδιδω μαθηματα καθε κυριακη 5-7 το πρωι.Μετα εχω λειτουργεια :priest::p

electron690
29/05/2017, 10:54
Κατ εμε η σουζα ειναι κατι που πρεπει να μαθεις απο μικρος και να την μαθεις με ενα μηχανακι που εχει μικρη ιπποδυναμη. Μικρος γιατι εχεις λιγοτερο φοβο και λειτουργεις καλυτερα και δεν αντιδρας παραξενα με αποτελεσμα να πεσεις και μικρη ιπποδυναμη για να συγχωρεσει λαθος ανοιγμα του γριπ με αποτελεσμα το ανασκελωμα. Παρολα αυτα ενας τροπος για να μαθεις στα γεραματα ειναι ενα παπακι με πρωτη στο κιβωτιο και μεγαλη κλιση(ανηφορα) θα σε βοηθησει να το κρατας σουζαριστο για να βρεις την ισσοροπια χωρις να αναπτυσεις ταχυτητα που σε φοβιζει. Το δεξι σου ποδι παντα στο φρενο οτι και αν γινει για να το χρησιμοποιεις οταν ξεπερασεις το οριο και να κατεβασεις το μπροστινο σου παλι.

theofilos888
29/05/2017, 11:08
Ωραιες εποχες! Καλη σουζα κ διαρκειας εκανα με το 640, που ειχα. Μετα ηταν πιο ευκολο με ολα. Το cb, που εχω τωρα ειναι δυστροπο λογω βαρους.

tuning
29/05/2017, 14:24
πφφφφ περασαν πολλα χρονια και δεν θυμουμαι,πλεον γινεται ενστικτωδως

BLiTzER
29/05/2017, 14:38
Δεν είσαι μόνος. Μεγάλο μου απωθημένο, κυρίως επειδή δεν είχα μηχανάκι ως πιτσιρικάς, οπότε δεν είχα την απαραίτητη τριβή με το αντικείμενο όταν έπρεπε. Όταν πήρα το πρώτο μου μηχανάκι, ήμουν αρκετά μεγάλος και δεν ήταν παπί, για να μη με νοιάζει.

Το σηκώνω πού και πού, αλλά με 5 σούζες το ΣΚ, δε μαθαίνεις. Κάποτε...

sniper
29/05/2017, 15:00
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις σούζες παρατεταμένες. Και στο μηχανάκι δεν αρέσει, και στην τσέπη σου δεν αρέσει αν πέσεις.

Το να σηκώσεις τον μπροστινό για να αποφύγεις τούμπα πρέπει να ξέρεις πως να το κάνεις, αλλά αυτό δεν λέγεται σούζα.

gior-gos
29/05/2017, 15:23
Εμαθα σουζα με το ktm 640. Καλη σουζα. Μόνο με αυτο εκανα ομως. Με οποιοδηποτε άλλο μηχακακι δεν εχω προσπαθησει καν. Παντα θαυμαζα οταν εβλεπα σουζα και το βαλα σκοπο να μαθω (μιας κι ειχα κι ενα απ τα καταλληλοτερα μηχανακια γι αυτη τη δουλεια). Ρωτησα άλλους που ξερανε, καθησα και σκεφτηκα το πώς θα πρεπε να γινει, και πηγαινα καθε μερα για 2-3 ωρες σε αδειους δρομους ή ερημα σημεια και εξασκουμουν. Επιδιωκα επισης να με πιανει κοκκινο :D.
Για μενα, μιά καρασουζαααααάρα, ειναι ό,τι πιο ωραιο θεαμα κι ό,τι πιο ωραια αισθηση με μηχανη.

anavatis19
29/05/2017, 16:12
εγω δεν ξερω και το εχω προσπαθησει καποιες φορες παντα με δευτερα στο κιβωτιο να ειναι οσο πιο ομαλο γινεται..φοβαμαι ομως..το εχω σηκωσει λιγο, πολυ λιγο κατα λαθος σε γρηγορες εκκινησεις σε αλλαγη απο πρωτη σε δευτερα...εχω δει κ βιντεο στο youtube αλλα δεν μου βγαινει παλι...καμια συμβουλη κανεις?

BLiTzER
29/05/2017, 16:20
Η μοναδική συμβουλή είναι "grow some balls".

Και σε μένα πάει αυτό, φυσικά. :p

Red Rider
29/05/2017, 16:27
Το καπάκι είναι ισως η χειρότερη πτώση που μπορείς να εχεις.
Προπόνηση σε ανηφορικό δρόμο με 1η και το πόδι στο φρενο.Το παν είναι να ελέγχεις το γκάζι ανά πάσα στιγμη,και την θέση του σώματος σου.Και πάντα το πόδι στο φρένο..
Εκεί που την πατάνε οι περισσότεροι είναι στο ότι δεν έχουν μάθει να οδηγούν με τετοια κλιση,πανικοβαλονται και εγκαταλείπουν την προσπάθεια τρώγοντας καπακι,ενώ με ένα τσαρουχωμα του πισινού σωζόταν η κατάσταση.

Bob_o_mastoras
29/05/2017, 17:10
Κουλος! :a35:
Μπορω να το σηκωσω για να περασω καποια εγκαρσια ανωμαλια στο χωμα αλλα διαρκειας δεν μπορω να κανω (μαλλον μπορω αλλα δεν θελω γιατι ειμαι κοταρα)

SONone
29/05/2017, 20:08
Ωραιες εποχες! Καλη σουζα κ διαρκειας εκανα με το 640, που ειχα. Μετα ηταν πιο ευκολο με ολα. Το cb, που εχω τωρα ειναι δυστροπο λογω βαρους.

ναι αυτο ειναι το προβλημα σου με το cb το βαρος.... οχι οτι οι ροπες της 2ας σου ειναι στα 120χλμ/ωρα .. τι να σηκωσεις?

ptc
29/05/2017, 20:24
Οσο χαζο κι ανωριμο κι αν ειναι, η σουζα ειναι κατι που ηθελα παντα να μαθω. Εχω κανει καποια βηματα με το ΜΤ που σηκωνεται πανευκολα, αλλα ειμαι ακομα πολυ μακρια απο τις σουζες σε σημειο ισορροπιας (βλ φωτο avatar). Απλα τις κυνηγαω για καποια μετρα.

ΕΙναι ατιμο πραγμα παντως, οπως και η κλιση στις στροφες. Ενω νομιζεις πως εισαι στα ορια για καπακι / lowside, μετα βλεπεις τον εαυτο σου απο εξω σε κανα βιντεο και σου ερχεται να βαλεις τα γελια / κλαματα.

mikes
29/05/2017, 21:22
εγω μεχρι στιγμης σουζα εχω καταφερει να εχω μονο τη γυναικα... το μηχανακι δε μπορω να το σηκωσω... :smokin:

Aνεμος
29/05/2017, 22:52
εγω ξεκινησα με ενα typhoon 80 που είχα αλλα δεν...ή θα επεφτε αμεσως ο τροχος ή θα πήγαινε για καπάκι, δεν μπορούσα να το ισορροπίσω με τίποτα. Μετά ήρθε ένα DT 200 οπου δεν έμαθα ακριβώς σούζα αλλα εξοικειώθηκα με την απογείωση και το να πηγαίνω αρκετά μέτρα με τον τροχό στον αέρα -power wheelie- αλλα δεν έμαθα να ελεγχω την κλίση με το γκάζι, απλά πήγαινα μέχρι να σκάσει η ταχύτητα και έπεφτε. Με αυτό προτοέμαθα και το πίσω φρένο,όχι να ελέγχω την κλίση ,απλά να το σώζω όταν πήγαινε να με καπακιάσει.Μετά ήρθε το ΚΤΜ 640:D. Το καλύτερό μου ήταν κάνα χιλιόμετρο give or take,με το μηχανακι ισορροπημένο με τρίτη και σταθερό γκάζι. Το τετράχρονο μονοκύλινδρο δούλεμα βοήθαγε πολύ,το σήκωνα συνήθως με τρίτη συμπλέκτη και καμιά 70αρια στο κοντέρ και πήγαινε,πήγαινε...αλλαγές έτσι κι έτσι, άλλαζα σε τετάρτη αλλα δεν το κράταγα πολύ μετά ,γενικά δεν είχα πειραματιστεί πολύ με τις αλλαγές .Με συμπλεχτιά,ποοολύ τράβηγμα στο τιμόνι ,καινούριο λάστιχο και ανηφόρα το είχα σηκώσει και με πέμπτη και 120+ αλλα δεν το κράταγα πολύ. Γενικά το συγκεκριμένο μηχανάκι ήταν μούρλια για ζογκλερικά,με καλό λάστιχο σηκωνόταν και πλαγιασμένο με στριμμένα τιμόνια,αρρώστια η αίσθηση. Χωρίς καλό λάστιχο σπίνιαρε και σηκωνόταν καμια δεκαριά πόντους ταυτόχρονα...Πολύ μου λείπουν ολα αυτά γαμώτο...

argiris34
29/05/2017, 23:01
Τελικα ειμαστε πολλοι που μάθαμε σουζα με το 640 ετσι και γω μις το πηρα (καινουριο πενα) και ανοιξα το γκαζι και σηκωθηκε κανα 10 ποντους ειπα αυτο ειναι ή θα μαθω με δαυτο ή δε θα μαθω ποτε εντελει κουμπωνα και 5η στον αερα αλλα δεν το κραταγα, μετα με το tlr το σηκωνα με δευτερα σηκωνομουνα ορθιος κουμπωνα τριτη και πηγαινα πηγαινα αλλα ολα power wheelies πισω φρενο δεν εμαθα ποτε ολα γκαζι και σωμα ααα ρε ωραιες εποχες γερασαμε ρεε

Lioulios
30/05/2017, 02:17
Εγω τα παπια τα σηκωνα αερα ... ειχα μαθει και φρενο και πηγαινα κιολας , αλλα σε χλμ που και καπακι να ετρωγες απλα κυνηγαγες το μηχανακι και ξανακαθοσουνα στη σελα . Μετα ειχα καστουμ και δεν ημουν για τετοια σπορ . Μονο μπαντες , αλλα συνεχεια
Το β στρομ δεν το προσπαθησα .
Το 675 σηκωνοτανε για πλακα και το σηκωνα σχεδον παντα σε συγκεκρημενα σημεια με ασφαλτο που να κραταει γιατι αλιως γλυστραγε και για οσο κραταει μια αλλαγη . Ποτε πααπανω . Ο φοβος της πτωσης και της αποκαταστασης της ζημιας σε μηχανακι που ηταν παντα γυαλισμενο ηταν μεγαλος . Αλλωστε και τα χλμ /πολυ περισσοτερα απο την εποχη που σηκωνα μηχανακι .
Μετα ηρθε το 950 στη ζωη μου και αναθεωρησα τα παντα ....μεχρι που και σουζα πηγα να ξανακανω . Αυτο που καταλαβα γρηγορα ομως βλεπωντας το Μιλτο ηταν πως για να ευχαριστηθω σουζα με το 950 θα επρεπε να ηταν κοντα στα 100χλμ /ω ... και αρκεστηκα στο να βλεπω τον Μιλτο να την κανει

Καποια πραγματα στη ζωη ειναι για να τα κανει κανεις στην ωρα τους . Αν δεν τα κανει , του βγαινουν μετα με απιθανες παρενεργειες ...βλεπε γεροντοερωτες .
Δεν μπορεις δηλ να οδηγας μια 20ετια και ξαφνικα οντας παντρεμενος με 2-3 παιδια , να ξεκινησεις να κανεις σουζες .
Πρεπει απο μικρος να το λαμπαδιαζεις το εργαλειο ασταματητη ...και να σε βοηθαει και το μηχανακι .
Πιστευω τωρα που το σκευτομαι , εαν δεν ειχα μαζεψει την μαλακια το τσοπερακι τοτε , που αρεσε και στις γκομενες (στα 19)και ειχα παρει κανα χτ , τωρα τα πραγματα θα ηταν αλλιως .


20 χρονια πριν

382993

devil's animal
30/05/2017, 07:06
σουζα ε??
εκανα κατι φιλοτιμες προσπαθειες με την βεσπα την px200 που ειχα...με πρωτη απο σταση και για 2-3 μετρα...κοπανημα αγριο και αυτο ηταν...
μετα ηρθε το 636...τρομος...μονο power wheelie και αυτο με πρωτη υπο τον φοβο του καπακιου και των σπασμενων αργοτερα...
μετα ομως ηρθε το xr250r...:a30: η χαρα του καγκουρα...με λιωμενα λαστιχα σουζαριζε πανευκολα παντου...δυστυχως δεν το κρατησα πολυ για να μαθω το πισω φρενο και αρκεστηκα στο να κραταω μια ταχυτητα (την 2α συνηθως) και να βαζω και μια τριτη στο τσακιρ κεφι...πανευκολο μηχανακι...ελαφρρυ...δυνατο τοσο οσο...πολυ καλο...

μετα πηρα το xr650...εκει σοβαρεψαν τα πραγματα..με τα μαμα αλυσιδογρναζα δεν το κρατησα σχεδον καθολου..οποτε φανταζομαι οτι θα ηταν πανευκολο να σουζαρει...μετα φτιαχτηκε και το μακρυνα πολυ (193χλμ πραγματικης τελικης)..και οι σουζες γινοντουσαν σαν τα 4κυλινδρα πανω στην αλλαγη 1η με 2α και μετα κατεβασμα...το κοντυνα μπροστα ενα δοντι και ηταν αλλο μηχανακι....πολυ αρπαγμα..μεχρι που εφαγα το καπακι που ουτε που καταλαβα πως το εφαγα στα μουτρα...τωρα το εχω ξανα μακρυ οπως οταν το πρωτοεφτιαξα και σηκωνεται με 2α μονο με γκαζι σε ανηφορα ή συμπλεκταριστο αλλαγη 1η σε 2α και βαζω και καμια 3η αμα βρω σημειο ισορροπιας και μου βγει η αλλαγη...πλεον το κατεβαζω μονο με φρενο... αλλα και παλι υπαρχει φοβος γιατι τα χλμ ειναι πολλα...

με το gixxer λατρευω να το σηκωνω με 2α και λιγο συμπλεκτη και να το πηγαινω οσο πηγαινει...και εκει ακομα περισσοτερα τα χλμ..ειδικα στα τελειωματα της 2ας που προσγειωνεται...

ολο το θεμα στην σουζα ειναι οι αλλαγες και το πισω φρενο...γιατι μπορεις να βρεις σημειο ισορροπιας με μια ταχυτητα και να το πηγαινεις μονο με γκαζι αλλα τελειωνει...οποτε μετα πρεπει να αλλαξεις...και φυσικα αμα το παρακανεις να ξερεις να το σωνεις με το πισω φρενο ή στο κατεβασμα να μην πονας με το γκουπ οπως οταν κλεινεις γκαζι...

ειναι και μια μορφης ταλεντου η σουζα...καποιοι προσπαθουνε χρονια ολοκληρα και εχουν φτασει σε πολυ μικρο επιπεδο (οπως εγω)...αλλοι με το καλημερα λαμπαδιαζουν και το πανε ετσι για παντα...


ειναι βεβαια και θεμα κοστους..αμα παρεις ενα ψιλορημαδι τετρακυλινδρο που δεν σε νοιαζει και να πεσει..και του βαλεις καγκελα γυρω γυρω και ενα ταψι για γραναζι πισω και ξεκινησεις την προπονηση...ε, του π0υστη θα φτασεις σε καλο επιπεδο...

PortisHead
30/05/2017, 07:29
Αν και το πιο επικινδυνο...η μονη σουζα που μπορω να κανω, ειναι αυτη στις εκκινησεις.
Δλδ. στιγμιαιο κλεισιμο-ανοιγμα του γκαζιου κι αυτο για 3-4 μετρα.
Εν πορεια...ουτε καν... :) :) :)

freco
30/05/2017, 12:11
Το δε μηχανάκι πρόθυμο ο δε αναβάτης κοτ κοτ κοτ.
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη για τα σπασμένα.
Θα ήθελα πολύ να το σουζάρω όρθιος όπως βλέπω σε μερικές φώτο και τρελαίνομαι, αλλά σε αυτή την ηλικία με δύο παιδιά δεν...
Ααααχχχχ Να ταν τα νιάτα δυό φορές. Τι δυό; Μόνιμα.
Άλλο ένα απωθημένο.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/05/2017, 12:15
Καλή η σούζα ρε παιδιά αλλά μερικές φορές ποναει ο κόλος.:lol:

teogtp
30/05/2017, 12:16
Το zxr σηκωνόταν εύκολα (ελεγχόμενα ).
Το King κακακια. .....

sniper
30/05/2017, 12:40
Το zxr σηκωνόταν εύκολα (ελεγχόμενα ).
Το King κακακια. .....


Οι σουζες απο σταση είναι επικίνδυνες και επίπονα για τα μοτοσακά. Tα power wheelies είναι όμορφα, έρχονται χαλαρά, δεν είναι "βίαια" και κατεβαίνει ο μπροστά χαλαρά.

Το Κινγκ σηκώνεται με άνεση, ποιο εύκολα απο το ZXR αλλά μην το δοκιμάσεις.

VANDA
30/05/2017, 12:44
ποιο εύκολα

Νταξ. Κάρτα.

SoR
30/05/2017, 14:35
νομίζω οτι δεν ξέρω να κάνω σούζα.
με το ποδήλατο έκανα αβέρτα και για σχετικά κάμποσα μέτρα,
με 2 σκουτεράκια cagiva 125 , yamaha aerox δίχρονα παλι έκανα για σχετικά κάμποσα μέτρα
με dt125 το σήκωνα me 1ή με κανιβαλίστικο μαρσάρισμα 2ας αλλά δεν έκανα αλλαγή , με φόβιζε,
αυτά μέχρι τα 16-17, μετά με το δίπλωα του 50αριού πήρα παπί 50αρι!
εκεί πάλι το σήκωνα 1η και επειδη δεν με φόβιζε όπως το DT, μια φορά κούμπωσα 2α και μπηκε δεν μπήκε .δεν καταλαβα τι έγινε. ακούστηκε ένας θόρυβος σαν κατσαρόλια . Πάντως δεν έπεσα (έιχα ξεπεράσει τα κλασσικά καπάκια του παπιου που απλα το κρατας και τρέχεις). Απλά επειδή ήταν και λίγο κινέζος απο ένα σημείο και μετά πατινάριζε οπότε έσπαγε μπάλες η κάθε προσπάθεια

με το fz6 μιας και δεν κάνει power wheel, μερικές φορές σε καμια αλλαγή 1η σε 2α σηκώνεται αλλά για λίγα μέτρα και μετά πέφτει. Η αλήθεια είναι οτι δεν το εχω πολυ δοκιμάσει γιατί α
)το λυπάμαι λίγο
β) ειναι ψόφιο χαμηλά και δεν με συγκινεί.

με άλλα μηχανάκια , όπως TE250 και exc200 σηκώνονται για πλάκα απο μόνα τους και το πας πορεία.

εν τέλη κάνω σούζα μόνο όταν βοηθάει πολύ το μηχανάκι.

basilis_k6
30/05/2017, 14:44
και εγω τα ιδια. μαλλον γιατι το μονο που μπορουσε να κανει σουζα ηταν το κ6 και ηταν ακριβο για να το σπασω. μια φορα όμως έσπασα πολύ καλα τα @@ μου στο ντεποζιτο και το θυμαμαι ακόμη. Ξέρω ομως πολύ καλό έντο, δεν εχω ιδεα πως και γιατι.

nathair
30/05/2017, 15:28
Τί είναι σούζα; Μια Σούζυ ξέρω, από σούζες τίποτα!

SliceOfLife
30/05/2017, 18:18
Η πρώτη μου επαφή με σούζες ήταν στα 18,αν και οδηγούσα 2-3 χρόνια ήδη δεν είχα αποπειραθεί να δοκιμάσω.Μηχανάκι: Crypton X 135.Για παπί πολύ δυνατό αλλά στην σούζα δεν με βόλευε,ίσως έφταιγε ότι είμαι 1,85 και έχανα πάντα μα πάντα την ισορροπία του.Όσες φόρες βέβαια το κρατούσα θα έκανα γύρω στα 20 μέτρα σούζα και με αλλαγή.Στα 20 μου και αφού δούλευα 6 μήνες μόνο γι αυτό ήρθε η πρώτη μου μηχανή.WR250F..το μηχανάκι το ερωτεύτηκα και για μένα ήταν δάσκαλος στις σούζες.
Πλέον στα 21 μου ( βλέπετε είμαι μικρός εδώ στο φόρουμ :p ) τα tips που θα έδινα σε κάποιον για σούζα είναι τα εξής:
1) το δεξί πόδι πάνω στο φρένο ( αν υπάρχει δυνατότητα κιόλας να σηκωθεί ο μασπιέ του φρένου και να εφαρμόζει ακριβώς στο πόδι. ).Να γίνει συνήθεια το φρένο,εδώ θέλει αρκετή εξάσκηση,γιατί πρέπει να φτάσεις στο σημείο να γίνεται η διαδικασία φρένου-γκαζιού ασυνείδητα.Οπότε power wheelies για αρχή με απότομο φρένο.
2) Θέση αναβάτη.Ο υποψήφιος σουζάκιας πρέπει να έχει σωστή θέση ώστε να ισορροπεί το μηχανάκι αλλά και ο ίδιος να βλέπει μπροστά στον δρόμο.Εμένα την πρώτη περίοδο με βόλευε να "στραβώνω" το τιμόνι προς τα αριστερά για να βλέπω.Δεν το προτείνω γιατί αν πέσει στραβά η ρόδα στον δρόμο θα έχουμε κλάματα ( το έχω πάθει ).Αν και αυτή η τεχνική βολεύει για σούζα σε στροφή ;)
3) Προσωπική μου άποψη το πιο βασικό στην σούζα πορείας είναι η άνεση του τι κάνεις.Δεν πρέπει να σκέφτεσαι τώρα θα το ρίξω ή τελειώνει το γκάζι ας το αφήσω,αν και αυτή η άποψη δεν ισχύει για κάποιον πρωτάρη σε σούζα. π.χ. Όταν είσαι σε πορεία σούζας και βλέπεις να τελειώνει το γκάζι,δώσε περισσότερο και πάτα λίγο φρένο,εκεί είναι το κλειδί να κάνεις μεγάλη πορεία σε σούζα.Το μηχανάκι πρέπει να βρίσκεται στην κατάλληλη θέση.
Υπάρχει κάποιος να δώσει tips για stand-up wheelies.Εκεί ναι υπάρχει φόβος :eek:

o teos
30/05/2017, 18:25
Ρέ σέις....μήπως να περιορίστουμε σε εμπειρίες και όχι συμβουλές γιατί δεν ξέρουμε ποιος διαβάζει και τι θα πάει να εφαρμόσει??λέω εγώ τώρα σαν ξενέρωτος που είμαι..:D

SliceOfLife
30/05/2017, 18:33
Ααα αν ξεφεύγω από το θέμα να σβηστεί το ποστ μου :P

kostaskk
30/05/2017, 19:17
ακομα μαθαινω, χωρις φρενο,χωρις ποδια κατω.
ποιο μεγαλη ever με παπι πρεπει να ηταν 20 μετρα.
https://www.youtube.com/watch?v=-D61F9fch7g

https://www.youtube.com/watch?v=hhlpQYy-uWA

Apache
30/05/2017, 20:53
Μετά από ένα άσχημο καπάκι που είχα 22 ετών (πριν 32 χρόνια) και ήμουν σε αφασία κάποιες ημέρες, δεν ξανάκανα σούζα από τότε...

TROOPER
30/05/2017, 21:48
Νταξ. Κάρτα.

:bawl:

daz
30/05/2017, 22:23
Σήκωμα από στάση, 3 ταχύτητες στον αέρα, 3 κατεβάσματα στον αέρα μέχρι το μηχανάκι να κοντεύει να ακινητοποιηθεί. Λιγο πριν κατέβει ο εμπρός τροχός άνοιγμα στο κεντρικο Σταντ. Πεζοδρόμια, ακρογιαλιες, σταυροποδι, με το ένα χέρι, στροφες κ.λ

Η καλύτερη σούζα που έχω δει ήταν ο αδελφός μου. Έκανε τα πάντα να φαίνονται πανευκολα. Και όλα αυτά με παπί.

Εγώ ποτέ δεν τον εφτασα και αυτός ποτέ δεν πήρε μηχανή. Ευτυχώς!

Έχω κάτι φωτό με το ένα χέρι στην ακρογιαλιά αλλά θέλησαν προσπάθεια για να βγουν.

Ο Βύρωνας που είναι ρε παιδιά να βάλει εκείνη την φωτό με το xt500; :lol:

DrEvil
30/05/2017, 23:13
Sweet spot.
You either get it or not.

Ολα τα μηχανακια κανουν σουζα.
Το καπακι ποναει τον αναβατη.
Το "μπιστιγμα" την μοτο.

Αν δεν το μπορεις, μην το κανεις.

GiorgosLa
31/05/2017, 07:04
Το zxr σηκωνόταν εύκολα (ελεγχόμενα ).
Το King κακακια. .....

Νομίζω πως αν θες όλα σηκώνονται. Για μερικά θηρία, τα κακάκια είναι μετά. :)

Red Rider
31/05/2017, 07:29
Αυτο το ψηλό παλικαρι με το tuono που είναι να μας ανοίξει τα μάτια λίγο?:p

BLiTzER
03/01/2018, 00:01
Δεν είσαι μόνος. Μεγάλο μου απωθημένο, κυρίως επειδή δεν είχα μηχανάκι ως πιτσιρικάς, οπότε δεν είχα την απαραίτητη τριβή με το αντικείμενο όταν έπρεπε. Όταν πήρα το πρώτο μου μηχανάκι, ήμουν αρκετά μεγάλος και δεν ήταν παπί, για να μη με νοιάζει.

Το σηκώνω πού και πού, αλλά με 5 σούζες το ΣΚ, δε μαθαίνεις. Κάποτε...

Επειδή, όμως, όταν βάλω κάτι στο μυαλό μου... τουλάχιστον μέχρι να φάω το πρώτο καπάκι. :lol:

Ξεκινώντας, πριν λίγους μήνες, με χαζές σούζες πρώτης, απλά με απότομο άνοιγμα, κάπως έτσι:

391801

Και έτσι:

391802

391803

... σιγά σιγά, βόλτα με βόλτα, έφτασα στο συμπλεκτάρισμα με δευτέρα και κάπου εδώ:

391804

Και εδώ:

391805

Προχωράμε!

buckley
03/01/2018, 07:39
Είδες άμα δεν είσαι old dog ,ενώ εμείς ότι μάθαμε μάθαμε...

bulmont
03/01/2018, 08:06
Είδες άμα δεν είσαι old dog ,ενώ εμείς ότι μάθαμε μάθαμε...



Τι έμαθες εσύ ρε πέρα απ' το να πλένεις πιάτα;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl:

buckley
03/01/2018, 08:13
Τι έμαθες εσύ ρε πέρα απ' το να πλένεις πιάτα;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl:

Ούτε αυτό πίστεψε με, χαχαχα.

SoR
03/01/2018, 10:09
ωραιο πράμα η σούζα όπως το βλέπω. δυστυχώς ο κινέζος το παπί πατινάρει απο τη μάνα του στα βίαια συμπλεταρίσματα και δεν συνέχισα τις εκπαιδευτικές προσπάθειες. λεω να πάρω το μάουντεν απο το χωριό να δοκιμάσω να το πάω σούζα για πορεία, οχι τις πρώτες 5 πεταλιές που έκανα μικρός. αργότερα στα μεκανάκια επειδή δεν είχα δίπλωμα το φοβόμουν μην προκαλέσω και κάνα ατύχημα πέφτωντας.

στο fz6, πέρα απο κατα λάθος σούζες σε καμιά αγωνιάρικη αλλαγή 1ης-2ας ή σε καγκουρικη ευκολοσούζικη προσπάθεια , δεν εχω προσπαθήσει ιδιαίτερα...
Βέβαια, προς μελλοντική αποφυγή τυχόν κάγκουρα γιού ή κάναν κάγκουρα γκόμενου κόρης να μου κάνει σούζες και να μην την λέει, θα κάνω την προσπάθεια μου...

BLiTzER
03/01/2018, 10:23
Δεν είναι εύκολο να καταπιέσεις το ένστικτο αυτοσυντήρησης, που κλείνει το γκάζι αυτόματα. Αλλά κάνε κάνε, το εκπαιδεύεις σιγά σιγά. Είναι αστείο το πόσο ψηλά νομίζεις ότι το σηκώνεις όταν ξεκινάς (νομίζεις ότι το καπάκι καραδοκεί) και βλέπεις, σε βίντεο, να απέχεις 7 ολόκληρους πόντους από το έδαφος. :lol:

Περιμένουμε καμιά καλή συμβουλή από τους έμπειρους.

buckley
03/01/2018, 10:37
Δεν είναι εύκολο να καταπιέσεις το ένστικτο αυτοσυντήρησης, που κλείνει το γκάζι αυτόματα. Αλλά κάνε κάνε, το εκπαιδεύεις σιγά σιγά. Είναι αστείο το πόσο ψηλά νομίζεις ότι το σηκώνεις όταν ξεκινάς (νομίζεις ότι το καπάκι καραδοκεί) και βλέπεις, σε βίντεο, να απέχεις 7 ολόκληρους πόντους από το έδαφος. :lol:

Περιμένουμε καμιά καλή συμβουλή από τους έμπειρους.

Βαγγέλη σε θένε καμάρι.
https://www.youtube.com/watch?v=hmVy7CVubE8

ptc
03/01/2018, 11:16
Στην περίπτωση μου το σημείο καμπής στην εξέλιξη μου ήταν η εξάσκηση στη χρήση του πίσω φρένου. Η μηχανή σηκώνεται με το γκάζι, οπότε το φυσικό ένστικτο του εγκεφάλου είναι όταν θέλει να κατεβάσει τη μηχανή να κλείνει το γκάζι. Αυτό φυσικά είναι συνταγή για καπάκι. Μετά από αντίστοιχη συμβουλή από ξένο φόρουμ έκανα μια μέρα προπόνηση για να μάθω στο μυαλό μου ότι όταν θες να κατέβει η μηχανή πατάς πίσω φρένο. Σήκωμα της μηχανής, κράτημα του γκαζιού ανοιχτό και πάτημα πίσω φρένου για να κατέβει η μηχανή. Ξανά και ξανά και ξανά... Αργά ή γρήγορα γίνεται η νέα εγγραφή στον εγκέφαλο: πίσω φρένο, μηχανή κάτω.
Το πραγματικό τεστ φυσικά ήταν σε κατάσταση πανικού. Όταν σηκώθηκε δηλαδή η μηχανή καναδυό φορές παραπάνω από όσο ένιωθα άνετα και ασυνείδητα πλέον πάτησα το πίσω φρένο για να την κατεβάσω.

Από εκεί και πέρα η πρόοδος ήταν γεωμετρική, όσο είχα βελτιωθεί τον προηγούμενο μισό χρόνο, το έκανα στις επόμενες δέκα μέρες.

Φυσικά είμαι ακόμα μακριά από το σημείο ισορροπίας, αλλά να πω την αλήθεια δεν το κυνηγάω κιόλας.

BLiTzER
03/01/2018, 11:31
Το πίσω φρένο είναι πολύ σημαντικό να το μάθεις, κυρίως ως ένα επιπλέον μέτρο ασφάλειας (βλέπε "καπάκι"). Προσπαθώ να το πατάω πού και πού, απλά για να το συνηθίσω, σε περίπτωση που χρειαστεί. Αλλά στην πράξη, δεν το έχω χρειαστεί ποτέ ως τώρα. Σε οποιοδήποτε ύψος έφτασα, ακόμα κι όταν "τρόμαξα", το κλείσιμο του γκαζιού ήταν αρκετό. Πάντα κλείνοντας γκάζι (όχι τελείως ε) το κατεβάζω, απλά φροντίζω να δίνω γκάζι πάλι πριν την "προσγείωση", μέχρι να μάθω να το κάνω απολύτως ομαλά. Αρκετές φορές έχω σκάσει κάτω με δύναμη, μαθαίνοντας, αλλά φαντάζομαι ότι έτσι δουλεύει, δε μαθαίνεις από την πρώτη φορά.

Η ουσία είναι ότι θέλει εξάσκηση. Το ιδανικό είναι να βγεις σε μια αλάνα για 2-3 μέρες και να μην κάνεις τίποτα άλλο. Καλώς ή κακώς, εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό. Δε βγήκα ποτέ για "να μάθω σούζα". Απλά πειραματίζομαι τα ΣΚ που βγάζω το μηχανάκι σε βόλτες, οπότε αργεί λίγο, αλλά θα μάθω, πού θα πάει. :p

Έχω νιώσει το σημείο ισορροπίας, αλλά ακόμα δεν μπορώ να κρατήσω σούζα για μίλια. Πηγαίνω 5-6 κολώνες. Το σημαντικό είναι ότι βλέπω πρόοδο. Πριν λίγο καιρό, δεν κρατούσα ούτε γεμάτο δευτερόλεπτο.

SoR
03/01/2018, 12:08
στην δικη μου περίπτωση, που δεν κάνω σούζα, έστω εχω "ενεργοποιημενο" το ενστικτο φρένου και κλείσιμο γκαζιού.
οι δυσκολίες μου είναι:
-αλλαγή ταχύτητας στη μια ρόδα / εκεί φοβάμαι το τυχόν καπάκι μήπως δεν προλάβω το φρένο.
-δεν εχω εξασκήσει καθολου το συμπλεκτάρισμα για να σηκωθεί / εκεί γιατί ψιλολυπάμαι το μηχανάκι και τη φθορά των δίσκων.

με λίγα λόγια, αμα καμιά φορά τύχο στην ροπή 1ης-2ας και έχει κάνα ωραίο σκαμπανέβασμα ο δρόμος, του το σκάω, κάνω οτι το σηκώνω και λίγο και νιώθω "την απογείωση". Αν κρίνω απο το οπτικό μου πεδίο εκείνη την ώρα μεσα απο το φαίρινγκ (φζ6) δεν βλέπω τον δρόμο ή έστω έτσι νομίζω.
σε απότομη αλλαγή 1-2ας αμα σηκωθεί το συνεχίζω λίγο αλλά επειδή δεν κάνω αλλαγή πέφτει κλείνοντας λίγο το γκάζι.

τι να πώ.. θα παίξω μπάλα με το μάουντερ για αρχή και μετά το παπί. θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν φίλο που όταν το είχα 50αράκι τότε το σήκωνε με ότι ταχύτητα ήθελε. τι διάολο τόσο κουλάδι είμαι;

nikma
03/01/2018, 12:11
BLITZER νομίζω είσαι κρυφό ταλέντο στη σούζα:) Το πίσω φρένο έχει τη δυσκολία του να το συνηθίσεις γιατί είναι στο πόδι, γιαυτό οι stuntάδες το μεταφέρουν σε μανέτα. Το καπάκι έρχεται από τη μία στιγμή στην άλλη όπως το σαβούριασμα με το μπροστινό φρένο. Πάντως keep walking γιατί βλέπω και το πας καλά. ;)

o teos
03/01/2018, 12:17
Εδω θα κανω μια μικρη παύση και θα διεκδικήσω(μιας και δε μου τα δινει μονη της η κουφαλα) τα εύσημα του αποκλειστικου φωτογράφου του πλιτσερ μιας και κανα δυο φορες την εχω γλυτώσει το παρατσακ για να βγουνε αυτες οι προφανέστατα επαγγελματικες και θεσπέσιες φωτο..:smokin:

και ναι ο τσόγλανος το εχει και το απέκτησε μπαμ..οσο για μενα ειμαι ακομα στο σηκώνεται 7 ποντους και νομιζω οτι ειμαι στο 1 μετρο..:bawl:

BLiTzER
03/01/2018, 12:24
στην δικη μου περίπτωση, που δεν κάνω σούζα, έστω εχω "ενεργοποιημενο" το ενστικτο φρένου και κλείσιμο γκαζιού.
οι δυσκολίες μου είναι:
-αλλαγή ταχύτητας στη μια ρόδα / εκεί φοβάμαι το τυχόν καπάκι μήπως δεν προλάβω το φρένο.
-δεν εχω εξασκήσει καθολου το συμπλεκτάρισμα για να σηκωθεί / εκεί γιατί ψιλολυπάμαι το μηχανάκι και τη φθορά των δίσκων.

με λίγα λόγια, αμα καμιά φορά τύχο στην ροπή 1ης-2ας και έχει κάνα ωραίο σκαμπανέβασμα ο δρόμος, του το σκάω, κάνω οτι το σηκώνω και λίγο και νιώθω "την απογείωση". Αν κρίνω απο το οπτικό μου πεδίο εκείνη την ώρα μεσα απο το φαίρινγκ (φζ6) δεν βλέπω τον δρόμο ή έστω έτσι νομίζω.
σε απότομη αλλαγή 1-2ας αμα σηκωθεί το συνεχίζω λίγο αλλά επειδή δεν κάνω αλλαγή πέφτει κλείνοντας λίγο το γκάζι.

τι να πώ.. θα παίξω μπάλα με το μάουντερ για αρχή και μετά το παπί. θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν φίλο που όταν το είχα 50αράκι τότε το σήκωνε με ότι ταχύτητα ήθελε. τι διάολο τόσο κουλάδι είμαι;

Αν επιταχύνεις και χρειάζεσαι αλλαγή για να κρατήσεις τη σούζα, δεν είσαι αρκετά ψηλά.

Το συμπλεκτάρισμα, αν γίνεται σωστά, δε νομίζω ότι επιβαρύνει ιδιαίτερα το μηχανάκι. Τουλάχιστον όχι πολύ περισσότερο από το να "σκας" απλά το γκάζι.


BLITZER νομίζω είσαι κρυφό ταλέντο στη σούζα:) Το πίσω φρένο έχει τη δυσκολία του να το συνηθίσεις γιατί είναι στο πόδι, γιαυτό οι stuntάδες το μεταφέρουν σε μανέτα. Το καπάκι έρχεται από τη μία στιγμή στην άλλη όπως το σαβούριασμα με το μπροστινό φρένο. Πάντως keep walking γιατί βλέπω και το πας καλά. ;)

:pink:

Να ξεκαθαρίσουμε ότι όλα αυτά γίνονται ΜΟΝΟ για εκπαιδευτικούς λόγους, ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΧΩΡΟ, με πλήρη προστασία και σε καμία περίπτωση δεν ενθαρρύνουμε τις σούζες σε δημόσιους χώρους ή οπουδήποτε αλλού, καθώς δεν είναι πολύ δύσκολο να διαλύσετε το μηχανάκι σας ΚΑΙ τον εαυτό σας.


Εδω θα κανω μια μικρη παύση και θα διεκδικήσω(μιας και δε μου τα δινει μονη της η κουφαλα) τα εύσημα του αποκλειστικου φωτογράφου του πλιτσερ μιας και κανα δυο φορες την εχω γλυτώσει το παρατσακ για να βγουνε αυτες οι προφανέστατα επαγγελματικες και θεσπέσιες φωτο..:smokin:

και ναι ο τσόγλανος το εχει και το απέκτησε μπαμ..οσο για μενα ειμαι ακομα στο σηκώνεται 7 ποντους και νομιζω οτι ειμαι στο 1 μετρο..:bawl:

:pink: :pink: Είναι αλήθεια, με έχει βγάλει μερικές εκπληκτικές φωτογραφίες. Όλες οι παραπάνω είναι δικές του. Αν και πλέον είναι πιο δύσκολο, καθώς έχουν ανέβει οι ταχύτητες. :p

sapila racing
03/01/2018, 12:38
Eγώ σούζα δεν ξέρω και δεν κάνω εκτός απο αθέλητες η και ηθελημένες καμμια φορά αλλά μόνο στο ξεκίνημα, αντε και 1η 2α.

Ηθελα μόνο να σας πω να εχετε στο νού σας οτι πολλές φορές σε 'άτσαλη' προσγείωση μπορεί τα καλάμια να τσουλήσουν μέσα στις πλάκες και μάλιστα ανομοιόμορφα μεταξύ τους.
Το έχω δεί σε μηχανάκι φίλου και δεν το είχε πάρει καν χαμπάρι, να σημειώσω οτι οι πλάκες ηταν σωστά σφιγμένες.
Καλή συνέχεια! :beer:

nikma
03/01/2018, 12:44
Θέλουμε βίντεο, θέλουμε βίντεο!
Τα καλά αποτελέσματα πρέπει να επιβραβεύονται είτε είναι μοτοσικλετιστικά είτε φωτογραφικά:) ένα μπράβο από μένα και στο φωτογράφο :)

bebeto
03/01/2018, 13:01
μικροτερος με τον μπομπο εκανα σουζα για πλακα μπροστα απο τα cafe του μπραχαμιου...μετα πηγα σε tdm 850 όποτε δεν δοκιμασα καν και τωρα με το κοr1τσι ουτε για πλακα...ειναι ευχάριστο δεν σας κρυβω που διαβαζω απο ανθρωπους που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο μηχανες οτι δεν ξερουν η καλυτερα δεν κανουν ηθελημένα μιας και μερικες φορες αισθανομουν ασχημα οτι ειμαι ο μονος κουλοΜαριας

RaGe_Raptor
03/01/2018, 13:05
Εγώ κάνω τα πάντα για να αποφευχθεί η σούζα :)

BLiTzER
03/01/2018, 13:09
BLITZER νομίζω είσαι κρυφό ταλέντο στη σούζα:)

Απλά να ξεκαθαρίσω ότι το μηχανάκι είναι κρυφό ταλέντο στη σούζα, όχι εγώ. :p Πραγματικά βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ το μηχανάκι, είναι εκπληκτικό. Με πρώτη και σκέτο γκάζι, σηκώνεται εύκολα από τα 15-20 χλμ/ώρα. Με συμπλεκτάρισμα και δευτέρα, το σηκώνω γύρω στα 50 χλμ/ώρα. Γνώστες αναφέρουν ότι σηκώνεται άνετα και με 3η, αλλά δεν το'χω δοκιμάσει (ακόμα). Όλα αυτά με μαμά γρανάζωμα.

Βιντεάκια σούζας δεν υπάρχουν, δεν είμαι καμιά ψωνάρα! Αλλά σε κάθε βιντεάκι βόλτας, υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 σούζες, αλλιώς δεν ανεβαίνει. :lol:

o teos
03/01/2018, 13:13
Βιντεακια σουζας υπαρχουν απο την τελευταία βολτα...ηταν η γκο προ ανοιχτη συνεχεια:smokin:

basilis_k6
03/01/2018, 13:27
αν κάποιος θέλει να εξασκηθει καλο θα ειναι να μαλακώσει λιγο τις αναρτήσεις και να κατεβάσει πιεση στο πισω λαστιχο.

nikma
03/01/2018, 13:37
Γιατί να κατεβάσει πίεση και γιατί να μαλακώσει αναρτήσεις; τι θα κερδίσει;
Με μεγαλύτερο γρανάζι πίσω σίγουρα θα έχει αβαντάζ;)

BLiTzER
03/01/2018, 13:41
Οι αναρτήσεις βοηθούν στο να "αναπηδάει" πιο εύκολα και οι χαμηλές πιέσεις στο να διατηρείται πιο σταθερό. Όλοι οι stuntmen έχουν πολύ χαμηλές πιέσεις. Όπως και τεράστια πίσω γρανάζια, φυσικά.

Δεν κάνω τίποτα από αυτά όμως. Ή ξέρεις ή δεν ξέρεις. :p

SoR
03/01/2018, 13:42
βεβαια, η καλυτερη στιγμή ήταν όταν έκανα αλματάκι με το fz6 σε αυτό το σημείο:
https://www.google.co.uk/maps/place/%CE%95%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82+52-54,+%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1+116+32/@37.9634898,23.7446841,19z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14a1bd6c21264689:0x5c58a6213a46d6f6!8m2!3d37.9634898!4d23.7452313?hl=el

ειναι μια ωραία ανηφόρα, με μια 2α και γύρω στα 60 - 70χλμ όταν έφτασα στην κορυφή σηκώθηκαν και οι 2 ρόδες (αιλ οφ ε μαν κι ετσι). σε φαση που κοφτιασε αμέσως και εκλεισα το γκάζι και προσγειώθηκε ομαλα. τώρα μπορεί και να σηκώθηκε λίγους πόντους η πίσω ρόδα αλλά η μπροστά ήταν σε καλό ύψος

Αρκετά επικίνδυνο γιατί σφάζουν το δεξί στοπ, αλλα με ετρωγε ο κώλος μου. τι α κανς; α με μαλώης;

με ειδε και ενας περαστικός κιολας. θα ελεγε τι μαλακας ειναι αυτος μεσημεριάτικα

byron
03/01/2018, 13:59
Στην περίπτωση μου το σημείο καμπής στην εξέλιξη μου ήταν η εξάσκηση στη χρήση του πίσω φρένου. Η μηχανή σηκώνεται με το γκάζι, οπότε το φυσικό ένστικτο του εγκεφάλου είναι όταν θέλει να κατεβάσει τη μηχανή να κλείνει το γκάζι. Αυτό φυσικά είναι συνταγή για καπάκι. Μετά από αντίστοιχη συμβουλή από ξένο φόρουμ έκανα μια μέρα προπόνηση για να μάθω στο μυαλό μου ότι όταν θες να κατέβει η μηχανή πατάς πίσω φρένο. Σήκωμα της μηχανής, κράτημα του γκαζιού ανοιχτό και πάτημα πίσω φρένου για να κατέβει η μηχανή.

Χμμμ...κάπως έτσι. Σε καλό δρόμο είσαι, αν και διαφωνώ πως το κλείσιμο του γκαζιού οδηγεί σε καπάκι. Απλά, αν έχει έρθει πολύ ψηλά το μηχανάκι, το κλείσιμο του γκαζιού δεν αρκεί να το κατεβάσει μιας και ακολουθεί την φόρα που είχε προς τα πίσω.
Το κράτημα του γκαζιού ανοιχτό και παιχνίδι με το πίσω φρένο είναι όντως ο ιδανικός τρόπος αλλά υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις. 1) λίγο γκάζι 2) ύψος (καντήλι δλδ).
Οι μεγαλύτερες σούζες γίνονται με αυτόν τον τρόπο, αλλά συνήθως ο αρχάριος το σηκώνει και το κρατάει με γκάζι. Όταν το μάθει και το φέρει εκεί που πρέπει, ανακαλύπτει πως το γκάζι-φρένο θέλουν μέτρο και γλυκές κινήσεις.
Τα μεγάλα και βαριά μηχανάκια πάντως, δεν είναι ιδανικά ούτε εύκολα για τέτοια μαθήματα. Θέλουν γκάζι και μαζεύουν χιλιόμετρα εύκολα, οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ.


Το πίσω φρένο είναι πολύ σημαντικό να το μάθεις, κυρίως ως ένα επιπλέον μέτρο ασφάλειας (βλέπε "καπάκι"). Προσπαθώ να το πατάω πού και πού, απλά για να το συνηθίσω, σε περίπτωση που χρειαστεί. Αλλά στην πράξη, δεν το έχω χρειαστεί ποτέ ως τώρα. Σε οποιοδήποτε ύψος έφτασα, ακόμα κι όταν "τρόμαξα", το κλείσιμο του γκαζιού ήταν αρκετό.

Το πίσω φρένο είναι το μοναδικό μέτρο ασφαλείας. Οι φωτογραφίες σου είναι εντυπωσιακές και αρκετά ψηλά, και θα πρότεινα να ασχοληθείς μόνο με το φρένο πλέον!! Λίγο παραπάνω γκάζι ή άτσαλη γκαζιά θα στο φέρει εκεί που δεν θα μαζέυεται πλέον. Το ένστικτο μας (προ καπακιού) κλείνει το γκάζι και στην απελπισία, κατεβάζει πόδια. Το πίσω φρένο πρέπει να γίνει δεύτερη φύση στην σούζα.-



-αλλαγή ταχύτητας στη μια ρόδα / εκεί φοβάμαι το τυχόν καπάκι μήπως δεν προλάβω το φρένο.


Καπάκι πάνω στην αλλαγή δεν παίζει. Ούτε συμπλέχτης μεσολαβεί, ούτε και θα κατεβάσεις ταχύτητα. Αλλαγή προς τα πάνω είναι, και όταν θα μάθεις να την κουμπώνεις μεταξύ του άνοιγω-κλείνω συνήθως θα πέφτει μιας και οι προς τα πάνω αλλαγές ρίχνουν τις στροφές του κινητήρα. (και θέλουν ϋψος για να παραμείνει στον αέρα.)


Το πίσω φρένο έχει τη δυσκολία του να το συνηθίσεις γιατί είναι στο πόδι, γιαυτό οι stuntάδες το μεταφέρουν σε μανέτα.

Το πίσω φρένο, μια χαρά είναι εκεί που είναι. Οι stuntάδες το μεταφέρουν στο τιμόνι λόγω του ότι σπάνια τα πόδια τους είναι στα μαρσπιέ.

SoR
03/01/2018, 14:18
Αλλαγή/ανεβασμα ταχύτητας στη σουζα θα χρειαστεί όταν φτάνεις στους κόφτες... αρα θα κάνεις αλλαγή. - σωστα;
εαν κανεις αλλαγή κοντά στους κόφτες, η επόμενη ταχύτητα που θα μπεί ,θα έχει ροπή (σα να τρως κλωτσιά - στη σούζα δεν ξέρω, λεω εγω τώρα...-)...αφου θα κουμπώσει 1-2-3-4.000 πριν τους κόφτες; - σωστα;

εκτός αμα δεν καταλαβα καλά τι εννοείς..
σίγουρα θέλει επιμονή και εξάσκηση

byron
03/01/2018, 14:33
Αλλαγή/ανεβασμα ταχύτητας στη σουζα θα χρειαστεί όταν φτάνεις στους κόφτες... αρα θα κάνεις αλλαγή. - σωστα;
εαν κανεις αλλαγή κοντά στους κόφτες, η επόμενη ταχύτητα που θα μπεί ,θα έχει ροπή (σα να τρως κλωτσιά - στη σούζα δεν ξέρω, λεω εγω τώρα...-)...αφου θα κουμπώσει 1-2-3-4.000 πριν τους κόφτες; - σωστα;

εκτός αμα δεν καταλαβα καλά τι εννοείς..
σίγουρα θέλει επιμονή και εξάσκηση

Εάν φτάνει στους κόφτες, έχει τελειώσει η σούζα...
Όχι, αλλαγή ταχύτητα κάνεις μόλις αρχίσει να κινείσαι στο πάνω όριο της οφέλιμης περιοχής ροπής σου. Αν έχεις πχ ένα 600 μονοκύλινδρο με κόκκινο στις 6.500, οι αλλαγές θα γίνουν 1000-1500 πιο κάτω. Σε ένα V2 (λέμε τώρα), οι αλλαγές θα γίνουν μεταξύ 6-7.500 σαλ (εμπειρικά το λέω, δεν κοιτάζω στροφόμετρο) με κόκκινο στις 10.500
Και όσο πιο ψηλά είναι, τόσο και πιο χαμηλά γίνονται. Όλο το παιχνίδι της σούζας γίνεται πέριξ της ροπής του.

DoctoR_k6
03/01/2018, 14:53
Η σούζα δεν μαθαίνεται εύκολα όσο περνάνε τα χρόνια. Όσοι το έχουν θα σουζαρουν με οποιοδήποτε μότο χωρίς να το εχουν ξανακαβαλησει. Χωρίς φρένο δεν νοείται σουζακιας όσο καλά κ να ξέρει το γκάζι. Το ύψος κ ή μεγάλη ταχύτητα θέλουν πίσω φρένο. End of story.
Στο μεγάλο συνήθως θα το ρίξω πριν τον κόφτη της δευτερας (210) γιατί με τρίτη κ περνώντας τα 220 το κούνημα είναι παααααααααααααααααρα πολύ επικίνδυνο κ τα χλμ πολλά. Μία φορά το κράτησα ως τα 230 κ δεν το ξανακάνω...
Πάντως τα κυβικά κ ή ροπή βοηθάνε αρκετά σε εμάς τους κουλους.

nikma
03/01/2018, 15:10
byron#Λίγο παραπάνω γκάζι ή άτσαλη γκαζιά θα στο φέρει εκεί που δεν θα μαζέυεται πλέον. Το ένστικτο μας (προ καπακιού) κλείνει το γκάζι και στην απελπισία, κατεβάζει πόδια Το πίσω φρένο πρέπει να γίνει δεύτερη φύση στην σούζα.-#

Πολύ σωστή και στοχευμένη παρατήρηση.

harris_x
03/01/2018, 15:30
Εγώ σούζα δεν ξέρω να κάνω.
Καμιά φορά σηκώνεται μόνο του σε εκκίνηση και μέχρι εκεί.

Το KTM σηκωνόταν μόνο του με γκαζί ακόμα και με 3η... είχε πολύ πλάκα.

Θα ήθελα να μάθω αλλα το ψιλό-φοβάμαι και δεν υπάρχει χρόνος για να ασχοληθώ...

RaGe_Raptor
03/01/2018, 15:34
Η σούζα είναι για τους ποζεράδες.
Η σούζα είναι για όσους δεν ξέρουν να στρίβουν.


( όσα δεν φτάν' η αλεπού... :D )

ptc
03/01/2018, 15:35
@Byron
Το ίδιο πράγμα εννοούσα κι εγώ. Αν δε μάθεις να κατεβάζεις τη μηχανή με το πίσω φρένο θα έρθει η στιγμή που το κλείσιμο του γκαζιού δε θα είναι αρκετό για να κατέβει η μηχανή. Και τότε έρχεται το καπάκι.

Πάντως όπως είπε και ο Blitzer κάποια μηχανάκια βοηθάνε πολύ. Τα ΜΤ σηκώνονται και μόνο με το γκάζι. Αυτό σε βοηθάει στην αρχή να συνηθίσεις στην αίσθηση της μπροστά ρόδας στον αέρα πριν μπλέξεις με τεχνικά πιο δύσκολα μονοπάτια όπως το συμπλεκτάρισμα.

Ας ανεβάσω κι εγώ λοιπόν την καγκουροφωτογραφία μου. Ξέρεις πως είσαι σε καλό δρόμο όταν τα όργανα της μηχανής αρχίζουν να σου κρύβουν το δρόμο. :p

391829

BLiTzER
03/01/2018, 15:39
Η σούζα είναι για τους ποζεράδες.
Η σούζα είναι για όσους δεν ξέρουν να στρίβουν.



Το πίστευα κι εγώ αυτό, μέχρι που διαπίστωσα πόσες ικανότητες και λεπτούς χειρισμούς απαιτεί. Μπορεί να ισχύει σε πολλές περιπτώσεις, φυσικά, αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι χρειάζεται ικανότητες (και κοχόνες).

Καλά τα λέει ο Βύρωνας. Τις δικές του συμβουλές περίμενα. :lol:

Έχω δει καπάκι μπροστά μου, ο τύπος ακόμα κρεμιόταν από τα κλιπόν, το μηχανάκι σε ορθή γωνία με το έδαφος και τα πόδια κρεμασμένα, παράλληλα με το μηχανάκι.

Στάση σώματος; Όσο το δυνατόν όρθια, το κεφάλι κοντά στο τιμόνι ή "κρεμασμένος" πίσω, τα χέρια σχεδόν τεντωμένα;

RaGe_Raptor
03/01/2018, 15:46
Το πίστευα κι εγώ αυτό, μέχρι που διαπίστωσα πόσες ικανότητες και λεπτούς χειρισμούς απαιτεί. Μπορεί να ισχύει σε πολλές περιπτώσεις, φυσικά, αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι χρειάζεται ικανότητες (και κοχόνες).

Καλά τα λέει ο Βύρωνας. Τις δικές του συμβουλές περίμενα. :lol:

Έχω δει καπάκι μπροστά μου, ο τύπος ακόμα κρεμιόταν από τα κλιπόν, το μηχανάκι σε ορθή γωνία με το έδαφος και τα πόδια κρεμασμένα, παράλληλα με το μηχανάκι.

Στάση σώματος; Όσο το δυνατόν όρθια, το κεφάλι κοντά στο τιμόνι ή "κρεμασμένος" πίσω, τα χέρια σχεδόν τεντωμένα;

δεν το πίστευα ποτέ.ούτε και τώρα. θέλει συγκεκριμένο skill set η σούζα και μερικοί το έχουν από τη φύση τους.άλλοι το καλλιεργούν (καλή ώρα, εσύ :p ). εγώ μόνο power wheelies ,easy up,easy down.

BLiTzER
03/01/2018, 15:52
Ακριβώς αυτό. Ξεχωριστό skill set. Μπορεί να έχεις το ένα, μπορεί και τα 2, μπορεί κανένα. Όλα μαθαίνονται, εξάσκηση και θέληση θέλουν. Και λίγη (ή πολλή) άγνοια φόβου.

Απλά συνηθίζεται όσοι είναι πολύ καλοί στη σούζα να είναι οι κλασικοί ξεκράνωτοι, ζελεδάτοι, σαγιοναράτοι κάγκουρες, που γενικά κοροϊδεύουμε. Το οποίο είναι κρίμα γιατί είναι πραγματικά πολύ ικανοί (σε αυτό).

Α να πω κάπου εδώ, για τους παντελώς άσχετους, όπως εγώ, ότι δεν μπορούσα με ΤΙΠΟΤΑ να συνηθίσω το συμπλεκτάρισμα. Μου φαινόταν τελείως αφύσικο, ενώ ακούγεται τόσο απλό. Προσπαθούσα (χρόνια πριν) και το έκανα σκατά, οπότε απλά με θεώρησα ανίκανο και τα παράτησα και, ό,τι έκανα, γινόταν με γκάζι. Πριν 3-4 μήνες, σε μια τυχαία, άσχετη εκδρομή, συμπλεκτάρισα σχεδόν κατά λάθος και ήταν απίστευτο πόσο όμορφα σηκώθηκε, κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Έκτοτε το δοκίμαζα συνεχώς, είναι μια πολύ απλή κίνηση, την οποία ούτε καν σκέφτομαι. Όταν προσπαθώ να σκεφτώ τι κάνω, δε μου βγαίνει καλά. Οπότε απλά αφήνομαι και δουλεύει.

rainmike
03/01/2018, 16:06
https://www.youtube.com/watch?v=fqvPIrs7Byc

byron
03/01/2018, 16:10
@Byron
Το ίδιο πράγμα εννοούσα κι εγώ. Αν δε μάθεις να κατεβάζεις τη μηχανή με το πίσω φρένο θα έρθει η στιγμή που το κλείσιμο του γκαζιού δε θα είναι αρκετό για να κατέβει η μηχανή. Και τότε έρχεται το καπάκι.

Πάντως όπως είπε και ο Blitzer κάποια μηχανάκια βοηθάνε πολύ. Τα ΜΤ σηκώνονται και μόνο με το γκάζι. Αυτό σε βοηθάει στην αρχή να συνηθίσεις στην αίσθηση της μπροστά ρόδας στον αέρα πριν μπλέξεις με τεχνικά πιο δύσκολα μονοπάτια όπως το συμπλεκτάρισμα.

Ας ανεβάσω κι εγώ λοιπόν την καγκουροφωτογραφία μου. Ξέρεις πως είσαι σε καλό δρόμο όταν τα όργανα της μηχανής αρχίζουν να σου κρύβουν το δρόμο. :p

391829

Ρε τι γίνεται??? :uplate: Εσείς έχετε γίνει καλοί !!! :beer:
εννοείται πως κάποια μηχανάκια σε παίρνουν απ΄το χεράκι και σε μαθαίνουν σούζα, και κάποια μηχανάκια σε παίρνουν απ΄το χεράκι και σε στέλνουν στο χαντάκ...:tooth:
O καλός δρόμος είναι όντως όταν του κρύβουν τα όργανα τον δρόμο. Ο ιδανικός είναι όταν κοιτάζεις τον δρόμο κάτω από το τιμόνι. :D



Στάση σώματος; Όσο το δυνατόν όρθια, το κεφάλι κοντά στο τιμόνι ή "κρεμασμένος" πίσω, τα χέρια σχεδόν τεντωμένα;

Ο δεύτερος βέβαια. Ο πρώτος τρόπος "φωνάζει" φόβο και φυσικά δεν προσφέρει κανένα control στις κινήσεις που πρέπει να γίνονται για να ελέγχεις το σημείο ισορροπίας. Όσο περίεργο κι αν ακούγεται, οι όμορφες σούζες θέλουν και ανάλαφρες κινήσεις. Αυτό είναι κάτι που το μαθαίνεις με τον καιρό όμως. Όπως μαθαίνεις και αν θα "βγεί" σωστά η σούζα απ΄τα πρώτα μέτρα που θα στηθεί το μηχανάκι.

Αν σηκωνεται άτσαλα, νευρικά, με πολλές στροφές και δεν σηκώνεται με γλύκα, κατεβάστε το-μία κάτω-breathe in, breathe out και ξαναδοκιμάστε. Είναι προτιμότερο να σηκώνεται με τσίμπημα συμπλέκτη γλυκά, παρά με καρύδωμα στο γκάζι και τράβηγμα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/01/2018, 16:12
Φιλε μπλιτζερ.Θα σου πω και γω τη δικια μου εμπειρια.
Ξεκινησα να μαθενω σουζα με ενα lead 50.Δε σηκονοτανε με τπτ.Μετα αποκτισα ενα dio 50 που το εκανα 72cc.Αυτο σηκονοτανε αερα πατερα.Ειχα φαει ενα καπακι και αγορασα καινουριο φτερο.Απο τοτε σταματησα.Μετα αποκτησα ενα τυφονα 80 που με το πειραγμα πηγε 110cc.Αυτο σηκονοτανε με το χαδι.Αφου πλεων ειχα ωραιο μηχανακι για σουζες και δεν ειχα προβλημα με την ανορθωση αποφασισα να ασχολιθω λιγο με το φρενο.Σουζα ηξερα να κανω μονο με το ενστικτο που λιγο πριν το καπακι κλεινης το γκαζι και η μοτο πεφτει.Για να μαθω με φρενο επρεπε να ξεπερασω αυτο το οριο και να αφινω τη μοτο να περναει το υψος που κλεινω το γκαζι για να παταω στη σηνεχεια φρενο.Ειχα σπασει ολα τα ρεκορ καπακιου.Πραγματικα με κοροιδευανε ολοι.Στο τελος εκανα καπακι και τους το εκανα μπροστα τους για να γελανε.Τοσο εξικιωση ειχα με το καπακι.
Εντελει εμαθα καπος.Να πω οτι σουζα χωρις φραινο δε λογατε.Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα σηκομα της μοτο.Ουτε εγω εμαθα με φρενο τελικα.Απλα με τοσα καπακια δε φοβομουν και το πηγενα πολυ παραπερα απο οτι στην αρχη.
Τωρα κανω καμια φορα με τη γρια αλλα τη σεβομαι και την ποναω και ειπα να σταματησω.Καταπονειτε το μπροστινο σηστημα και στεναχωριεμαι μετα.


Κατι σημαντικο.
Ο πραγματικος κυνδινος δε βρισκετε στο καπακι αλλα στον μπροστινο τροχο.Το θεμα ειναι πος θα το προσγειωσεις.Εαν το τιμονι ειναι στραμενο προς τα δεξια η αριστερα κινδυνεβεις να πεσεις.Το επαθα μια φορα και οι συνεπειες ηταν πολυ πιο τραγικες απο το καπακι

BLiTzER
03/01/2018, 16:17
Είναι προτιμότερο να σηκώνεται με τσίμπημα συμπλέκτη γλυκά, παρά με καρύδωμα στο γκάζι και τράβηγμα.

E για πες τότε: https://youtu.be/4sUy4cPeG4M

Έχει 3-4 ενδεικτικές. Δεν είναι η τελευταία βόλτα, αυτή την έχει ο τεό, αλλά είναι η προτελευταία. :p Θεωρώ ότι δεν το πιέζω καθόλου και συμπλεκτάρω σωστά. Βέβαια, δε μου έδειξε κανείς, δεν έχω ιδέα, απλά μου "βγήκε", οπότε δεν ξέρω τι κάνω σωστά και τι όχι.

ΥΓ. Το βίντεο αποτελεί προϊόν ψηφιακής επεξεργασίας και καμία παράνομη πράξη δεν τελέστηκε κατά τη διάρκειά του.


Κατι σημαντικο.
Ο πραγματικος κυνδινος δε βρισκετε στο καπακι αλλα στον μπροστινο τροχο.Το θεμα ειναι πος θα το προσγειωσεις.Εαν το τιμονι ειναι στραμενο προς τα δεξια η αριστερα κινδυνεβεις να πεσεις.Το επαθα μια φορα και οι συνεπειες ηταν πολυ πιο τραγικες απο το καπακι

Μια φορά μόνο με έχει τρομάξει προσγείωση. Πολύ άτσαλη, δυνατή, δεν ήμουν σίγουρος ότι θα το κρατήσω όρθιο. Από τότε έμαθα. Πολλές φορές είμαι με γυρισμένο τιμόνι στη σούζα, αλλά έχω μάθει, όσο γίνεται, να το προσγειώνω. Ακόμα μαθαίνω, φυσικά.

basilis_k6
03/01/2018, 16:21
Φιλε μπλιτζερ.Θα σου πω και γω τη δικια μου εμπειρια.
Ξεκινησα να μαθενω σουζα με ενα lead 50.Δε σηκονοτανε με τπτ.Μετα αποκτισα ενα dio 50 που το εκανα 72cc.Αυτο σηκονοτανε αερα πατερα.Ειχα φαει ενα καπακι και αγορασα καινουριο φτερο.Απο τοτε σταματησα.Μετα αποκτησα ενα τυφονα 80 που με το πειραγμα πηγε 110cc.Αυτο σηκονοτανε με το χαδι.Αφου πλεων ειχα ωραιο μηχανακι για σουζες και δεν ειχα προβλημα με την ανορθωση αποφασισα να ασχολιθω λιγο με το φρενο.Σουζα ηξερα να κανω μονο με το ενστικτο που λιγο πριν το καπακι κλεινης το γκαζι και η μοτο πεφτει.Για να μαθω με φρενο επρεπε να ξεπερασω αυτο το οριο και να αφινω τη μοτο να περναει το υψος που κλεινω το γκαζι για να παταω στη σηνεχεια φρενο.Ειχα σπασει ολα τα ρεκορ καπακιου.Πραγματικα με κοροιδευανε ολοι.Στο τελος εκανα καπακι και τους το εκανα μπροστα τους για να γελανε.Τοσο εξικιωση ειχα με το καπακι.
Εντελει εμαθα καπος.Να πω οτι σουζα χωρις φραινο δε λογατε.Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα σηκομα της μοτο.Ουτε εγω εμαθα με φρενο τελικα.Απλα με τοσα καπακια δε φοβομουν και το πηγενα πολυ παραπερα απο οτι στην αρχη.
Τωρα κανω καμια φορα με τη γρια αλλα τη σεβομαι και την ποναω και ειπα να σταματησω.Καταπονειτε το μπροστινο σηστημα και στεναχωριεμαι μετα.


Κατι σημαντικο.
Ο πραγματικος κυνδινος δε βρισκετε στο καπακι αλλα στον μπροστινο τροχο.Το θεμα ειναι πος θα το προσγειωσεις.Εαν το τιμονι ειναι στραμενο προς τα δεξια η αριστερα κινδυνεβεις να πεσεις.Το επαθα μια φορα και οι συνεπειες ηταν πολυ πιο τραγικες απο το καπακι

παπακαπάκης δηλαδη...οχι παπασούζας που μας μοστράρεις εδω :lol:

RaGe_Raptor
03/01/2018, 16:27
E για πες τότε: https://youtu.be/4sUy4cPeG4M

Έχει 3-4 ενδεικτικές. Δεν είναι η τελευταία βόλτα, αυτή την έχει ο τεό, αλλά είναι η προτελευταία. :p Θεωρώ ότι δεν το πιέζω καθόλου και συμπλεκτάρω σωστά. Βέβαια, δε μου έδειξε κανείς, δεν έχω ιδέα, απλά μου "βγήκε", οπότε δεν ξέρω τι κάνω σωστά και τι όχι.

ΥΓ. Το βίντεο αποτελεί προϊόν ψηφιακής επεξεργασίας και καμία παράνομη πράξη δεν τελέστηκε κατά τη διάρκειά του.





αυτό που είδα στο βίντεο είναι ότι όποτε ήθελε ο Τεός να μπει στο πλάνο, έκοβε...:a43::roflmao:

BLiTzER
03/01/2018, 16:28
αυτό που είδα στο βίντεο είναι ότι όποτε ήθελε ο Τεός να μπει στο πλάνο, έκοβε...:a43::roflmao:

Τον είχα στο bluetooth και του'λεγα να κόβει για να τον τραβάω. Δεν έχει καθρέφτες ο μαλάκας. :lol:

RaGe_Raptor
03/01/2018, 16:31
Τον είχα στο bluetooth και του'λεγα να κόβει για να τον τραβάω. :lol:

το σήκωμα του χεριού υπό κλίση για να "κόψει" τον ήλιο,αλά Ari Vatanen,όλα τα λεφτά (https://youtu.be/4sUy4cPeG4M?t=1m41s).:a08:

BLiTzER
03/01/2018, 16:34
Χαχα, πήγα να σκοτωθώ 1-2 φορές... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ήλιος, πολύ κακή ώρα για επιστροφή. Έμπαινα στη στροφή και, κάπου στην κορυφή της, έτρωγα ξαφνικά 23443 δισεκατομμύρια λούμενς στη μούρη. Δεν ήταν πολύ βολικό. Είναι εμφανές ότι σηκώνομαι κιόλας...

RaGe_Raptor
03/01/2018, 16:36
Χαχα, πήγα να σκοτωθώ 1-2 φορές... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ήλιος, πολύ κακή ώρα για επιστροφή. Έμπαινα στη στροφή και, κάπου στην κορυφή της, έτρωγα ξαφνικά 23443 δισεκατομμύρια λούμενς στη μούρη. Δεν ήταν πολύ βολικό.

πολύ σούζα ρε φίλε!:a013:
επίσης,έπρεπε να σπάσεις τον καθρέφτη του Land Rover που πήγε να σε κλείσει :bawl:

BLiTzER
03/01/2018, 16:39
Δεν πήγε να με κλείσει, έτσι στρίβουν τα suv. :lol: Δυο αλλαγές λωρίδας σε 5 μέτρα, το ζώο.

o teos
03/01/2018, 16:59
το σήκωμα του χεριού υπό κλίση για να "κόψει" τον ήλιο,αλά Ari Vatanen,όλα τα λεφτά (https://youtu.be/4sUy4cPeG4M?t=1m41s).:a08:

Ειχα καμερα πισω και οταν ειδα το βιντεο μετα λεω τι κανει ο ποζερας ρε στριβει και κανει νοήματα και σινιάλα??:bawl::bawl:

BLiTzER
03/01/2018, 17:09
Είχε χαλάσει το bluetooth και προσπαθούσα να σου πω να με περιμένεις στη νοηματική.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/01/2018, 17:09
παπακαπάκης δηλαδη...οχι παπασούζας που μας μοστράρεις εδω :lol:

:bawl:το αλαζω κατευθειας

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/01/2018, 17:12
:bawl:το αλαζω κατευθειας

Δε μπορω.Δε ξερω

GiorgosLa
03/01/2018, 18:15
Οι περισσότεροι εδω μέσα έμαθαν σούζα πρίν την ανακάλυψη της φωτογραφικής. Θα πρέπει να αρκεστείς στην περιγραφή



Τα παραλές. Σε ποιους αναφέρεσαι δεν μπορώ να καταλάβω. Εγώ άρχισα αφού ανακαλύφθηκαν η φωτογραφικές. Τελευταίας τεχνολογίας. Και οι φωτογράφοι όλοι απ το national geographic

Π.χ.

Λίγο αργά. (μόλις έπεσε)

391834


Λίγο νωρίς (δεν σηκώθηκε ακόμα.)

391835


Λίγο μπροστά

391836


Λίγο πιο μπροστά.

391837


Και έχω και πάρα πολλές που δεν υπάρχει κανένας στο πλάνο. Αυτές είναι απ τις καλές. :D

zizou
03/01/2018, 19:07
Κάτι θυμάμαι


391838


391839

391840

Bladerunner
03/01/2018, 19:21
Όχι μόνο δεν ξέρω αλλά είμαι κι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Ουδέν κακό αμιγές καλού βέβαια, μιας κι αυτή μου η ανικανότητα με ωφέλησε ιδιαίτερα στις ...εκκινήσεις!

Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός για σούζα πάντως είναι του συγχωρεμένου Χρήστου [MNP], "Σουζολογία basics" (http://www.bikenet.gr/archive/index.php?PHPSESSID=n37i9e3mjdd6tpf38dmrhht8m6&topic=43.msg87#msg87)

byron
03/01/2018, 23:58
E για πες τότε: https://youtu.be/4sUy4cPeG4M

ΥΓ. Το βίντεο αποτελεί προϊόν ψηφιακής επεξεργασίας και καμία παράνομη πράξη δεν τελέστηκε

Nice and smooth ξεκινάει στο σήκωμα. Μια χαρά το πας. Αυτό που πρέπει να μάθεις πέραν του φρενου, είναι το φρένο. :tooth:
Εκτός του φρενου που λες... το επόμενο βήμα για να έχει διάρκεια είναι η αλλαγή ταχύτητας. Το ύψος που το έχεις σηκώνει ανετα μια πάνω.
Το πότε θα το βρεις εσύ. Εγώ θα την έκανα ακριβώς στην τρίτη γκαζιά στις σούζες που φαίνονται στο βίντεο σου.
Η πρώτη είναι η καλύτερη. Στις άλλες φαίνεσαι λίγο εκτός, το σώμα σου δεν είναι στο κέντρο. Στην τελευταία είναι πολύ εμφανές.
Μάλλον από την ταβλα σου να το σηκώσεις βιάζεσαι και δεν έχεις σωστά το σώμα.
:beer:

bulmont
04/01/2018, 05:13
Μάλλον από την ταβλα σου να το σηκώσεις βιάζεσαι και δεν έχεις σωστά το σώμα.
:beer:


Μα γι' αυτό οι νέοι ονομάζονται και ''κοκοράκια'' γιατί από την βιασύνη τους, χάνουν
την γλύκα και την ουσία του θέματος.............

:bawl::bawl::bawl:

BLiTzER
04/01/2018, 08:14
Nice and smooth ξεκινάει στο σήκωμα. Μια χαρά το πας. Αυτό που πρέπει να μάθεις πέραν του φρενου, είναι το φρένο. :tooth:
Εκτός του φρενου που λες... το επόμενο βήμα για να έχει διάρκεια είναι η αλλαγή ταχύτητας. Το ύψος που το έχεις σηκώνει ανετα μια πάνω.
Το πότε θα το βρεις εσύ. Εγώ θα την έκανα ακριβώς στην τρίτη γκαζιά στις σούζες που φαίνονται στο βίντεο σου.
Η πρώτη είναι η καλύτερη. Στις άλλες φαίνεσαι λίγο εκτός, το σώμα σου δεν είναι στο κέντρο. Στην τελευταία είναι πολύ εμφανές.
Μάλλον από την ταβλα σου να το σηκώσεις βιάζεσαι και δεν έχεις σωστά το σώμα.
:beer:

Νομίζω αυτό το κάνω όταν προσπαθώ να "στρίψω". Αλλά θα το δω πιο ψύχραιμα στην επόμενη βόλτα. Σώμα και φρένο. :beer:

byron
04/01/2018, 10:58
Ένας πολύ χρήσιμος οδηγός για σούζα πάντως είναι του συγχωρεμένου Χρήστου [MNP], "Σουζολογία basics" (http://www.bikenet.gr/archive/index.php?PHPSESSID=n37i9e3mjdd6tpf38dmrhht8m6&topic=43.msg87#msg87)

To διάβασα και το ξαναδιάβασα το μεταφρασμένο κείμενο, έχει αρκετές χρήσιμες γενικές πληροφορίες, απλά διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως (και σε κάθε διάσταση) στο περιττό της χρήσης του πίσω φρένου. Ιδίως το τμήμα που γράφει :

Καθ\'όλη τη διάρκεια της εξάσκησης, επικέντρωνεις τη προσοχή και τις προσπάθειές σου στο να φέρεις το μπροστινό ψηλά. Ακόμη πιο ψηλά. Όσο ψηλότερα είναι ο μπροστινός, τόσο περισσότερο βάρος κατανέμεται στον πίσω και -κατά συνέπεια- τόσο λιγότερο μπροστά. Όσο λιγότερο βάρος έχει το μπροστινό τμήμα της μοτοσυκλέτας, τόσο λιγότερο γκάζι (ασθενέστερη επιτάχυνση) θέλει για να κρατηθεί στον αέρα.
Εκεί που παλιά έμενες από στροφές και το μοτέρ κρέμαγε, τώρα μπορείς να επιμηκύνεις το χρόνο αυτό πολύ περισσότερο και ουσιαστικά, με τις ίδιες στροφές, μπορείς να έχεις τον τροχό περισσότερη ώρα στον αέρα.
Μια δευτέρα ή μια τρίτη θα σε πάει όπου θές... ούτε πίσω φρένα ούτε κόλπα, ούτε τίποτα!
Απλώς σωστός έλεγχος του γκαζιού μιας και όταν ο μπροστινός είναι αρκετά ψηλά χρειάζεται μόνο 12% με 20% του γκαζιού για να μείνει εκεί.

...είναι η συνταγή για ατελείωτο πόνο και οδηγός μετατροπής μοτοσυκλέτας σε τροπέτο. Πιθανότατα ο συγχωρεμένος ο MNP ή ο Δάλλας (έχει post παρακάτω) ή ο συγγραφέας του αρχικού κειμένου Dave Sonsky, να ήταν/είναι αναβάτες τέτοιου επιπέδου, οπου η αίσθηση του γκαζιού και του σημείου που στέκεται μόνο του το μηχανάκι στον αέρα (με ελάχιστο γκάζι) να αποτελεί δεύτερη φύση τους. Η 12μηνη (!) εξάσκηση πιθανότατα θα βοηθήσει, αλλά η συντριπτική πλειονότητα των αναβατών, δεν την έχει αυτήν την αίσθηση.

Σαν να λέει κάποιος στον Schwantz πως θέλει να ξύσει γόνατο, και να του απαντάει πως μπορεί να το κάνει με το σώμα όρθιο, σαν να έχει καταπιεί σπαθί. Απλά επειδή μπορεί να το κάνει αυτός.


Νομίζω αυτό το κάνω όταν προσπαθώ να "στρίψω". Αλλά θα το δω πιο ψύχραιμα στην επόμενη βόλτα. Σώμα και φρένο. :beer:

Καλά...άσε το στρίψιμο για το 2ο-3ο level :moutza:
Το στρίψιμο (αλλαγή κατεύθυνσης), μόνο μικρές μετατοπίσεις του κορμού χρειάζεται όταν είναι ψηλά το μηχανάκι. Όταν ξεκινάει η σούζα στραβά, τραβάς και το τιμόνι στραβά και κρεμιέσαι απ΄το grip.

BLiTzER
04/01/2018, 11:00
Εγώ διαφωνώ στο σημείο που λέει ότι ανοίγεις το γκάζι και πας άφοβα, μέχρι να σε προσγειώσει ο κόφτης. Ναι, δεν είναι πολύ καλή ιδέα αυτό, δεν προσγειώνει πολύ ομαλά ο κόφτης (μου το'χει πει ένας γνωστός από το χωριό :lol: ). Αλλά, γενικά, έχει κάποιες χρήσιμες συμβουλές.

ptc
04/01/2018, 11:23
Πάντως να θυμίσω σε όλους πως ο κοκ είναι πολύ αυστηρός στο συγκεκριμένο θέμα. 700€ πρόστιμο, αφαίρεση της άδειας οδήγησης και της άδειας κυκλοφορίας για 30 ημέρες και 9 βαθμούς ποινή στο point system...
Προφανώς και δεν είμαι ο αναμάρτητος. Μάλιστα στην επιστροφή από τη δουλειά μου για το σπίτι έχει ένα πολύ ωραίο σημείο με καλή άσφαλτο που το σήκωνα κάθε φορά που περνούσα. Κάποιο βράδυ μόλις το κατέβασα είδα από απέναντι δύο μηχανές της Δίας και ο ένας αστυνομικός μου έκανε την χειρονομία που κάνουν οι μαμάδες στα παιδιά για να τα προειδοποιήσουν πως θα φάνε ξύλο.:D
Ευτυχώς δεν ασχολήθηκαν περαιτέρω μαζί μου, αλλά από τότε έχω μαζευτεί πολύ, ειδικά μέσα στην πόλη.

SoR
04/01/2018, 11:32
ξερεις, εδω λέμε εμείς... τουλαχιστον αμα φαμε την 700αρα , ας ειναι για καμια σουζα της προκοπής, οχι προσπάθεια για σουζα..