PDA

View Full Version : Πρόβλημα Στο ψυγείο Crypton X 135



crytpon x
30/05/2017, 06:40
Φίλοι.. Χθες καθώς οδηγουσα το μηχανακη.. το ψυγείο αρχησε να δουλεύει πιο δυνατά και ακουγωταν πιο δυνατά... Μετά έκανα μια βόλτα και ξανά κοίταξα είχε σταματήσει να λειτουργεί δυνατά.. ποιος είναι ο λόγος; α και μετά την βόλτα πριραξα την μηχανή ήταν πολύ ζεστή. Νόμιζα θα έπρεπε να είναι λιγότερο. Σήμερα έλεγξα τα λάδια μου φάνηκαν λίγο πιο κάτω από παλιά αλλά πάλι είναι στο MAX.. Τι πρέπει να κάνω; Αν ηερει κάποιος να μου πει πως να ελέγξω τα υγρά στο ψυγείο :/ Ευχαριστώ.. ΑΑ και δεν έκανε τόσο ζέστη να πεις να ζεσταίνεται η μηχανή πιο εύκολα... (CRYPTON x 135cc)

OldMan
30/05/2017, 17:44
Πως δουλευει πιο δυνατα το ψυγείο..??

Πως ακουγεται το ψυγειο (δυνατά ή αδύνατα..)??

Πως πριράζουμε την μηχανη..??

Πως ειναι το λιγότερο..??
(κι απο τι..??)

crytpon x
30/05/2017, 19:20
Ξεκίνησε να δουλεύει πιο δυβατα σαν θόρυβο και ετριζε το Μηχανάκι... Για λίγο ήταν αυτό... Αλλάζουμε κανένα υγρό στο ψυγείο; Αν ναι κάθε πόσο;

Dalt0n
30/05/2017, 23:53
Μήπως άναψε το βεντιλατερ ρ μάστορα?
Τέτοια κουβέντα έχω κάνει και με την μάνα μ το χειμώνα..ξαφνικα εκεί που είχε κολλήσει στα χιόνια άρχισε να τρίζει και το αμάξι :wave2:

OldMan
31/05/2017, 13:20
Το ψυγειο εχει πανω μια ταπα..

Την βγαζουμε (στριβοντας αριστερόστροφα και συγχρόνως πιέζοντας προς τα κατω - οπως στα μπουκαλια που περιεχουν υγρα επικίνδυνα για μωρα..)

Κοιταμε πανω απο την τρυπα να δουμε την σταθμη του ψυκτικού υγρού..

Αν φαίνεται υγρό που να καλύπτει εστω και λιγο κατι λαμαρινες εν ειδει παρτούζας μεσα στο ψυγείο, είμαστε μπρούκληδες και ξανακλείνουμε την ταπα..

Αν οχι, συμπληρωνουμε μεχρι να εχουμε το παραπανω επιθυμητό αποτελεσμα..

Υ.Γ.
Αν το μηχανακι μας διαθετει δοχείο διαστολής, κανουμε το κουνελι και ακολουθούμε τα παραπάνω..

vaska
31/05/2017, 13:36
Το ψυγειο εχει πανω μια ταπα..

Την βγαζουμε (στριβοντας αριστερόστροφα και συγχρόνως πιέζοντας προς τα κατω - οπως στα μπουκαλια που περιεχουν υγρα επικίνδυνα για μωρα..)

Κοιταμε πανω απο την τρυπα να δουμε την σταθμη του ψυκτικού υγρού..

Αν φαίνεται υγρό που να καλύπτει εστω και λιγο κατι λαμαρινες εν ειδει παρτούζας μεσα στο ψυγείο, είμαστε μπρούκληδες και ξανακλείνουμε την ταπα..

Αν οχι, συμπληρωνουμε μεχρι να εχουμε το παραπανω επιθυμητό αποτελεσμα..

Υ.Γ.
Αν το μηχανακι μας διαθετει δοχείο διαστολής, κανουμε το κουνελι και ακολουθούμε τα παραπάνω..


έχει δοχείο διαστολής μπροστά στην μάσκα στο δεξί (νομίζω) φέρινγκ εσωτερικά.

noodles
01/06/2017, 13:14
εχει βεντιλατερ το παπι αυτο? αν ναι τοτε το βεντιλατερ μπηκε σε λειτουργια γιαυτο ενιωθεις να δουλευει πιο δυνατα ο κινητηρας.

για τα υγρα ψυγειου=αντιψυκτικο οτι σου ειπε ο oldman. αν δε γνωριζεις πολλα πηγαινε το σε μηχανικο να σε βαλει καινουριο αντιψυκτικο και να κανει σωστη εξαερωση.
καλοκαιρι ειναι, τι παει να παει επιασες το παπακι του μοτερ με το χερι και ειναι ζεστο? δουλευε ποση ωρα, λογικο ειναι να ειναι ζεστο.
μη το φοβασαι, απο τη στιγμη που ειναι ενταξει απο λαδι και ψυκτικο, μονο μη το κοφταρεις οταν ειναι κρυο...
απο τη στιγμη που το λαδι ειναι στο μαξ ειναι ενταξει (υποθετω μετρας με κρυο μοτερ και το παπι ορθιο, οχι στο σταντ)

το crypton x ειναι παπακι
μηχανη=μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου
η μηχανη που λες εσυ λεγεται κινητηρας η μοτερ ;)

Panos76
01/06/2017, 14:08
Εννοείτε πως δούλεψε το βεντιλατέρ, μικρό μηχανάκι είναι και είμαι σίγουρος πως δεν χρειάζεται ούτε τα υγρά του να δει. Το μηχανάκι είναι μια χαρά.

(ΑΝ θυμάμαι καλά καινούριο δεν είναι; )

OldMan
01/06/2017, 14:32
έχει δοχείο διαστολής μπροστά στην μάσκα στο δεξί (νομίζω) φέρινγκ εσωτερικά.
Και μενα τι μΕ το λες..?? :cool:

vaska
01/06/2017, 16:49
Και μενα τι μΕ το λες..?? :cool:
είπα μπας και θέλεις να αγοράσεις ένα. Να μην ξέρεις που έχει το δοχείο διαστολή??. Διάολε θα με σκάσετε σήμερα.

:lol: