PDA

View Full Version : Moto back to basics



buckley
31/05/2017, 13:24
Μια τέτοια μαλακία δεν θα μπορούσαμε να συναρμολογούμε στην Ελλάδα ,έστω και με μονοκύλινδρο μοτεράκι 500-600 κυβικά ?
Χρόνια το σκέφτομαι ,μάλιστα είχα βρει και ονόματα για τα μοντέλα...

383072

OldMan
31/05/2017, 13:26
Εεεε αφού βαζεις τα ονόματα να βαλουμε εμείς τα φραγκα..

buckley
31/05/2017, 13:29
Εεεε αφού βαζεις τα ονόματα να βαλουμε εμείς τα φραγκα..

Μη σε ρίξω πασά μου.

BLiTzER
31/05/2017, 13:29
είχα βρει και ονόματα για τα μοντέλα...


Έχω κι εγώ μερικά:

Chrepi
Savoura
Mpazo
Monogiatonvitho

Ή αν προτιμάμε αγγλικά:

Scrap
Junk
Wasteofspace
Clutter
Trash

o teos
31/05/2017, 13:29
Έχω κι εγώ μερικά:

Chrepi
Savoura
Mpazo
Monogiatonvitho

Ή αν προτιμάμε αγγλικά:

Scrap
Junk
Wasteofspace
Clutter
Trash

:bawl::roflmao:

Bob_o_mastoras
31/05/2017, 13:34
Μια τέτοια μαλακία δεν θα μπορούσαμε να συναρμολογούμε στην Ελλάδα ,έστω και με μονοκύλινδρο μοτεράκι 500-600 κυβικά ?


383072

Οχι, δεν θα μπορουσαμε. :a3:

buckley
31/05/2017, 13:36
Νεολαία μου λες μετά ...
gia osous gelane auto

sniper
31/05/2017, 13:37
Εεεε αφού βαζεις τα ονόματα να βαλουμε εμείς τα φραγκα..


Να δούμε πρώτα το Business Plan ρε μπρούκλη...

nathair
31/05/2017, 15:21
Εεεε αφού βαζεις τα ονόματα να βαλουμε εμείς τα φραγκα..

Δε πα να βάλεις; Αδεια λειτουργίας, δεν θα πάρεις. Για να μην αναφέρω για όλες τις άλλες άδειες που θα χρειαστείς...

BLiTzER
31/05/2017, 15:32
Υπάρχει κάτι που δε γίνεται στην Ελλάδα, αν δώσεις φράγκα στα σωστά άτομα;

sniper
31/05/2017, 15:51
Υπάρχει κάτι που δε γίνεται στην Ελλάδα, αν δώσεις φράγκα στα σωστά άτομα;


Nαι, κάνα δυο μου έρχονται στο μυαλό.

toyar
31/05/2017, 17:07
μα αν το καναμε στην ελλαδα θα κοστιζε παραπανω απο το ινδικο bmw οποτε δεν θα το επαιρνε κανεις

Panos76
01/06/2017, 10:50
Μια τέτοια μαλακία δεν θα μπορούσαμε να συναρμολογούμε στην Ελλάδα ....
Χρόνια το σκέφτομαι ,μάλιστα είχα βρει και ονόματα για τα μοντέλα...


και εγώ το ίδιο, μάλιστα τις προ άλλες συζητούσα με έναν φίλο ο οποίος ήθελε να φέρει κάτι ηλεκτρικά 3κυκλα ποδήλατα από Κίνα σε τσιμπημένη τιμή και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις: Δε θα μπορούσαμε να τα φτιάχνουμε εδώ για πλάκα;;
Δε θα μπορούσαμε έστω να φέρνουμε κουφάρια πιάτζιο (πχ το APE) και να τους κοτσάρουμε ηλεκτρικά μοτεράκια Ελληνικής κατασκευής;
Δεν, δεν, δεν;

Μάλλον δεν (http://www.newsbomb.gr/pswnizw-ellhnika/story/281222/gizelis-varia-viomihania-a-la-ellinika)


«Την Ελλάδα δεν μπορούμε να τη βγάλουμε από την κρίση οι επιχειρηματίες. Εμείς είμαστε μια διμοιρία στον πόλεμο και προχωράμε αυτόνομοι. Δεν ελπίζουμε σε κανένα κράτος να μας στηρίξει. Ο πόλεμος θα λήξει μόνο όταν το αποφασίσουν οι μεγάλες ξένες δυνάμεις», λέει.

sapila racing
01/06/2017, 11:26
Η απάντηση είναι, όχι. Δεν μπορούμε δυστυχώς.

Αν μπορούσαμε θα έβγαινε το νέο PONΥ, θα έφτιαχναν ακόμα Nissan στον Βόλο, δεν θα είχε κλείσει κι η Mego κλπ κλπ.

Panos76
01/06/2017, 11:36
Δεν μπορούμε λόγω κάποιας Ευρωπαϊκής νόρμας - νόμου, κάτι, ή λόγω των γνωστών στρεβλώσεων του παρελθόντος που αποδόμησαν την βιομηχανία της χώρας;

Γιατί δεν μπορεί να αναστηθεί ή έστω να λειτουργήσει κάτι έτσι για ξεκίνημα; Βιομηχανία τσιμέντου, τεχνολογίας, τροφίμων, κλπ έχουμε, γιατί όχι και κάτι σε μηχανοκίνητο; Έστω και ηλεκτρικό.

sniper
01/06/2017, 11:43
Δεν μπορούμε λόγω κάποιας Ευρωπαϊκής νόρμας - νόμου, κάτι, ή λόγω των γνωστών στρεβλώσεων του παρελθόντος που αποδόμησαν την βιομηχανία της χώρας;

Γιατί δεν μπορεί να αναστηθεί ή έστω να λειτουργήσει κάτι έτσι για ξεκίνημα; Βιομηχανία τσιμέντου, τεχνολογίας, τροφίμων, κλπ έχουμε, γιατί όχι και κάτι σε μηχανοκίνητο; Έστω και ηλεκτρικό.

Γιατί αν καταφέρεις και πάρεις άδεια παραγωγής (δεν φαντάζεσαι το τι χρειάζεται να κάνεις, ίσως και να κάτσεις στα 4) μετά θα πρέπει να βάλεις τα κεφάλαια για να έχεις κύριο μέτοχο το κράτος με τη φορολογία αυτή τη στιγμή.

Οπότε, πας τα λεφτά σου και την επιχείρισή σου σε χώρα που σε προσέχει και δεν σε βλέπει σαν τον Νοσφεράτου.