PDA

View Full Version : street vs street



Σελίδες : [1] 2 3 4

billy84
31/05/2017, 16:23
Πεσ'τα!! :a10:

Αυτο σκεφτομουν καιρο (οχι για τις κοντρες). Βλεπω συνεχεια ερωτησεις για all round οικονομικα μηχανακια και ειναι και τα μονα φρεσκα μοντελα που κυκλοφορουν, και αυτα σε περιορισμενο αριθμο. Κατα τα αλλα ολα ειναι παπιο-σκουτερ ή μηχανακια 10ετιας+...
Βλεπωντας τι γινεται στο εξωτερικο και απο προσωπικη εμπειρια και απο vlogs κλπ συνειδητοποιω πως ειναι αλλος ενας δεικτης της ελειηνης καταστασης μας σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη.
Και φυσικα μακαρι το προβλημα να ηταν απλα αυτο.. Ειναι απλα ενα χαλικακι πανω στην κορυφη του παγοβουνου.

Αλλα ετσι ειναι, οταν φιλος μου ανειδικευτος παιρνει 90€ το 8ωρο στη Γερμανια για λαντζα και αλλος, παλι Γερμανια, 200€ το 8ωρο για stage building και εμεις εδω δουλευουμε για ψιχουλα..

Aραξτε, ειναι γλυκια πρεζα ο καναπες και η αποπολιτικοποιηση.. :yawn:

Συμφωνώ μαζί σου,τα πραγματα δεν ειναι οπως παλιά.Όμως αν θες τη δική μου γνωμη σαν κάτοχος ταυτοχρονα και του commuter NC αλλα και του CBR600 αυτο που έχω να σου πω ειναι οτι τα πάντα είναι θέμα αναγκων.Η συγκεκριμένη κατηγορία των μεσαιων ψευδο on off είναι πραγματικά η καλύτερη all in one ας το πούμε.Εχεις ενα μηχανάκι το οποιο στριβει αξιοπρεπέστατα,κινειται με σχετική άνεση και οικονομια μεσα στην πόλη χωρις θερμοκρασιες κλπ,ταξιδευει γρηγορα-ανετοτατα με πολυ καλες ταχυτητες τοσο μονοκάβαλο οσο και δικαβαλο φορτωμενο,μπαινει χωματόδρομο και βλεπει και την εναλλακτικη Ελλάδα που εχει απιστευτες ομορφιες(πχ φαραγγι πανταβρεχει,Αγραφα κλπ),κοστιζει αρκετα λιγοτερο σε χρηση και συντηρηση.

Με ενα SS τι κάνεις εκτος απο το να πηγαινεις καταδρομικες?Τιποτα άλλο καλα.Και στο λεει ενας ανθρωπος που έχει γυρισει την Ελλαδα με R1 και Ζ1000.

Και θα μου πεις και εσυ δικαιως '' Ναι ρε μεγαλε αλλα γιατι να παρεις Vstrom,NC,Versys,Tracer και να μην πάρεις ενα Fazer 600 ή ενα Fazer1000 να κανεις οτι κανεις και να έχεις και γκαζάκι να ευχαριστιέσαι?'' Θα σου απαντησω οτι με αυτα τα μηχανάκια δε θα μπεις χωματοδρομους για 30km ενω στα δύσκολα επαρχιακά της Ελλάδας δε θα κάνεις το κατι παραπάνω και θα καις και βενζινες τζαμπα τοσο εντος οσο και εκτος.

Ειχα Ζ750 '05,Ζ1000 '05,R1 '07.Τωρα έχω τα δυο μηχανακια που σου είπα,αν με ρωτησεις ποιο ειναι το καλυτερο που είχα ποτε θα σου απαντήσω μακραν το NC700.Γιατι?Γιατι με πήγε παντου,ταξιδεψα σε 20 χωρες με αυτο,γυρισα ολη την Ελλάδα απο χωμα και άσφαλτο(δες το καναλι μου στο youtube).Με τα υπολοιπα απλα ταξιδεψα απο ασφαλτο αυστηρα στην Ελλάδα,εριξα 300αρες ,γκάζια,σούζες οκ αλλα μέχρι εκει.Τις καλυτερες ταξιδιωτικές εμπειρίες τις έζησα με το μεσαίο ταπεινο ψευδο on off το οποιο δε με αφησε ποτε και δε μου ζήτησε και τιποτα ενω κινούμαι με δαυτο κατι παραπάνω απο αξιοπρεπως στο επαρχιακό δικτυο της Ελλαδας.

Κατα τη γνωμη μου σαν πραγματική αξία είναι καλύτερα ολα αυτα τα μεσαια on off,τα υπόλοιπα είναι υπερβολές,ειναι για να καλύπτουμε τις ψευδαισθήσεις μας.

irinia
01/06/2017, 07:42
Συμφωνώ μαζί σου,τα πραγματα δεν ειναι οπως παλιά.Όμως αν θες τη δική μου γνωμη σαν κάτοχος ταυτοχρονα και του commuter NC αλλα και του CBR600 αυτο που έχω να σου πω ειναι οτι τα πάντα είναι θέμα αναγκων.Η συγκεκριμένη κατηγορία των μεσαιων ψευδο on off είναι πραγματικά η καλύτερη all in one ας το πούμε.Εχεις ενα μηχανάκι το οποιο στριβει αξιοπρεπέστατα,κινειται με σχετική άνεση και οικονομια μεσα στην πόλη χωρις θερμοκρασιες κλπ,ταξιδευει γρηγορα-ανετοτατα με πολυ καλες ταχυτητες τοσο μονοκάβαλο οσο και δικαβαλο φορτωμενο,μπαινει χωματόδρομο και βλεπει και την εναλλακτικη Ελλάδα που εχει απιστευτες ομορφιες(πχ φαραγγι πανταβρεχει,Αγραφα κλπ),κοστιζει αρκετα λιγοτερο σε χρηση και συντηρηση.

Με ενα SS τι κάνεις εκτος απο το να πηγαινεις καταδρομικες?Τιποτα άλλο καλα.Και στο λεει ενας ανθρωπος που έχει γυρισει την Ελλαδα με R1 και Ζ1000.

Και θα μου πεις και εσυ δικαιως '' Ναι ρε μεγαλε αλλα γιατι να παρεις Vstrom,NC,Versys,Tracer και να μην πάρεις ενα Fazer 600 ή ενα Fazer1000 να κανεις οτι κανεις και να έχεις και γκαζάκι να ευχαριστιέσαι?'' Θα σου απαντησω οτι με αυτα τα μηχανάκια δε θα μπεις χωματοδρομους για 30km ενω στα δύσκολα επαρχιακά της Ελλάδας δε θα κάνεις το κατι παραπάνω και θα καις και βενζινες τζαμπα τοσο εντος οσο και εκτος.

Ειχα Ζ750 '05,Ζ1000 '05,R1 '07.Τωρα έχω τα δυο μηχανακια που σου είπα,αν με ρωτησεις ποιο ειναι το καλυτερο που είχα ποτε θα σου απαντήσω μακραν το NC700.Γιατι?Γιατι με πήγε παντου,ταξιδεψα σε 20 χωρες με αυτο,γυρισα ολη την Ελλάδα απο χωμα και άσφαλτο(δες το καναλι μου στο youtube).Με τα υπολοιπα απλα ταξιδεψα απο ασφαλτο αυστηρα στην Ελλάδα,εριξα 300αρες ,γκάζια,σούζες οκ αλλα μέχρι εκει.Τις καλυτερες ταξιδιωτικές εμπειρίες τις έζησα με το μεσαίο ταπεινο ψευδο on off το οποιο δε με αφησε ποτε και δε μου ζήτησε και τιποτα ενω κινούμαι με δαυτο κατι παραπάνω απο αξιοπρεπως στο επαρχιακό δικτυο της Ελλαδας.

Κατα τη γνωμη μου σαν πραγματική αξία είναι καλύτερα ολα αυτα τα μεσαια on off,τα υπόλοιπα είναι υπερβολές,ειναι για να καλύπτουμε τις ψευδαισθήσεις μας.





ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...........ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ



Για την τελευταία σου πρόταση........

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ

Αυτό το φωνάζω χρόνια εδώ μέσα,αλλά εισπράττω χλευασμό...!!!
Και καλά αν έχεις και περισσεύουν,άντε να πάει στο διάολο.
Όταν κάνεις ΠΕΤΡΑ το σκατό σου όμως..??
Και η μόνιμη επωδός.......κουμάντο στη τσέπη μου ρε..??
Εγώ γουστάρω να δουλεύω ένα μήνα για να κάνω σέρβις το σούπερ μοτόρι μου,
και όταν καταφέρνω να το βγάζω βόλτα......θα παίρνω ταπεράκι...!!!
ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ......
είναι μια άλλη ιστορία,πάντως ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ ,όπως πιστεύετε..!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..........και ψύχραιμα,ηρεμία......

daz
01/06/2017, 08:32
Ωραία τα είπατε ωραία τα συμφωνήσατε αλλά εγώ διαφωνώ μαζί σας.
Όταν το μοναδικό κριτήριο είναι ο εαυτός μας τα συμπεράσματά δε μπορεί να είναι ασφαλή ούτε μπορούμε να τα γενικεύουμε..

amyroukai
01/06/2017, 08:32
Ακόμα ένα νήμα αναλώνεται στο ποιός έχει το μεγαλύτερο κοκόρι στο κοτέτσι.


Ακόμα ένα νήμα στο οποίο η ασχετολογία και τα κωμικά τσιτάτα έδωσαν ρεσιτάλ γέλιου.


Δεν θα σχολιάσω ένα ένα γιατί δεν υπάρχει λόγος. Μην συνεχίσετε στον ίδιο δρόμο.



υ.γ. χρυσό μου συνταξιούχο γηραιό αγόρι, δεν παίρνεις τα φιλαράκια σου για πρωινό καφέ αντί να σκορπίζεις την σοφία σου τα πρωινά εδώ; Έλα να σε χαρώ γιατί έντεκα χρόνια το ίδιο ποστ, έχει γίνει πιο γραφικό και από τον νυν αξιότιμο πρώην πανελλήνιο ανεκδοτικό τηλεοπτικό φραπεδορήτορα συνάδελφό μου. Το μάθαμε πιά. Όλη η ελλάδα πρέπει να κυκλοφορεί με ως 500 κυβικά ή πενήντα άλογα το πολύ, ΕΚΤΟΣ από εσένα. Νισάφι. Και για τα σκληρά κόπρανα πίνε περισσότερο νερό, όσο προλαβαίνεις γιατί θα ακριβύνει. Κρίμα να ζορίζεσαι σε αυτή την ηλικία επάνω στον "θρόνο". Οι φτωχοί δεν τα κάνουν πέτρα, τα κάνουν παξιμάδι κατά την λαϊκή ρήση. Και οι φτωχοί καλύτερα να μην αγοράζουν μοτοσικλέτα καθόλου γιατί είναι ακριβή, τραγικά ακριβή σε συντήρηση και βενζίνες σε σχέση με ένα μικρό αυτοκίνητο.

teo_g7
01/06/2017, 09:48
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...........ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ



Για την τελευταία σου πρόταση........

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ

Αυτό το φωνάζω χρόνια εδώ μέσα,αλλά εισπράττω χλευασμό...!!!
Και καλά αν έχεις και περισσεύουν,άντε να πάει στο διάολο.
Όταν κάνεις ΠΕΤΡΑ το σκατό σου όμως..??
Και η μόνιμη επωδός.......κουμάντο στη τσέπη μου ρε..??
Εγώ γουστάρω να δουλεύω ένα μήνα για να κάνω σέρβις το σούπερ μοτόρι μου,
και όταν καταφέρνω να το βγάζω βόλτα......θα παίρνω ταπεράκι...!!!
ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ......
είναι μια άλλη ιστορία,πάντως ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ ,όπως πιστεύετε..!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ..........και ψύχραιμα,ηρεμία......

Το ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι εντελως πένητες και μόνο εσύ το ματωμένο αγόρι που βγάζει γούστα με τα σουπερ μοτορια του με ξεπερνά...

sapila racing
01/06/2017, 10:03
.
.
.
.
Κατα τη γνωμη μου σαν πραγματική αξία είναι καλύτερα ολα αυτα τα μεσαια on off,τα υπόλοιπα είναι υπερβολές,ειναι για να καλύπτουμε τις ψευδαισθήσεις μας.

Εγώ οδηγώ μοτοσυκλέτες πολλά χρόνια, έχω καβαλήσει ουκ ολίγες μοτοσυκλέτες κι έχω κάνει πολλά χλμ.
Ποτέ μου δεν είχα on-off ούτε μεσαία, ούτε μικρή ούτε μεγάλη. Αντίθετα είχα κι έχω (εκτός απο SS) απλές μοτο δρόμου, και μεσαία και μεγάλη και καινούρια και παλιά κλπ. Γυμνές τις λένε σήμερα, μοτοσυκλέτες τις λέγαμε παλιά που δεν υπήρχε καν η κατηγορία.
Δεν είχα και δεν έχω on-off γιατί δεν μου αρέσουν, δεν μου κάνουν κλικ, δεν μου προσφέρουν κάτι εκτός απο άνεση στις λακκούβες και άνετη απόσταση μαρσπιε.
Αντίθετα οταν τις ζορίζεις στον δρόμο κουνάνε, τα φρένα δεν φτάνουν και το όριό τους γενικά είναι χαμηλό εκτος μερικών εξαιρέσεων που δεν εχουν τέτοια θέματα (πχ ΚΤΜ950/990) .
Επίσης οπου φτάνει το NC φτάνει άνετα και μια απλή μοτο που έχει σχετικά στενά λάστιχα κι οχι 120/180 χωρίς κανένα πρόβλημα, ασε που αν σου πέσει θα πληρώσεις πολύ λιγότερα.

Επίσης όλα τα μηχανακια αυτης της κατηγορίας, TDM, V strom, Versys κλπ κλπ έχουν όγκο που εμένα δεν μου χρειάζεται. Είναι στην ουσία τα SUV των μοτοσυκλετών. Ψηλά με όγκο και βάρος χωρίς λόγο.

buckley
01/06/2017, 10:52
Εγώ οδηγώ μοτοσυκλέτες πολλά χρόνια, έχω καβαλήσει ουκ ολίγες μοτοσυκλέτες κι έχω κάνει πολλά χλμ.
Ποτέ μου δεν είχα on-off ούτε μεσαία, ούτε μικρή ούτε μεγάλη. Αντίθετα είχα κι έχω (εκτός απο SS) απλές μοτο δρόμου, και μεσαία και μεγάλη και καινούρια και παλιά κλπ. Γυμνές τις λένε σήμερα, μοτοσυκλέτες τις λέγαμε παλιά που δεν υπήρχε καν η κατηγορία.
Δεν είχα και δεν έχω on-off γιατί δεν μου αρέσουν, δεν μου κάνουν κλικ, δεν μου προσφέρουν κάτι εκτός απο άνεση στις λακκούβες και άνετη απόσταση μαρσπιε.
Αντίθετα οταν τις ζορίζεις στον δρόμο κουνάνε, τα φρένα δεν φτάνουν και το όριό τους γενικά είναι χαμηλό εκτος μερικών εξαιρέσεων που δεν εχουν τέτοια θέματα (πχ ΚΤΜ950/990) .
Επίσης οπου φτάνει το NC φτάνει άνετα και μια απλή μοτο που έχει σχετικά στενά λάστιχα κι οχι 120/180 χωρίς κανένα πρόβλημα, ασε που αν σου πέσει θα πληρώσεις πολύ λιγότερα.

Επίσης όλα τα μηχανακια αυτης της κατηγορίας, TDM, V strom, Versys κλπ κλπ έχουν όγκο που εμένα δεν μου χρειάζεται. Είναι στην ουσία τα SUV των μοτοσυκλετών. Ψηλά με όγκο και βάρος χωρίς λόγο.

Όπως να υποθέσω δεν θα έπαιρνες και SUV κουτί ? αν είναι έτσι είσαι η εξαίρεση στην Ελλάδα που ζει κυρίως για το "φαίνεσθαι" ...

basilis_k6
01/06/2017, 12:38
δεν ξέρω τι λετε, εγω απο τότε που πήρα βεστρόμ τα γκομενάκια με κάνουν πολύ κέφι ναουμ

ον οφ λεμε

BLiTzER
01/06/2017, 12:47
Όπως να υποθέσω δεν θα έπαιρνες και SUV κουτί ? αν είναι έτσι είσαι η εξαίρεση στην Ελλάδα που ζει κυρίως για το "φαίνεσθαι" ...

Όταν λέω εγώ εδώ και χρόνια ότι θα πάρω ον/οφ μόνο αν πετάξω τα μπαλάκια μου στα σκουπίδια, δε μου κάνεις τέτοια κοπλιμέντα. :(

+3456654654 στον σπαρίλα. Ακριβώς έτσι.

buckley
01/06/2017, 12:54
Όταν λέω εγώ εδώ και χρόνια ότι θα πάρω ον/οφ μόνο αν πετάξω τα μπαλάκια μου στα σκουπίδια, δε μου κάνεις τέτοια κοπλιμέντα. :(

+3456654654 στον σπαρίλα. Ακριβώς έτσι.

Ναι σου κρατάω μούτρα ρε...χαχαχα
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152953&p=2877926&viewfull=1#post2877926

billy84
01/06/2017, 14:01
Εγώ οδηγώ μοτοσυκλέτες πολλά χρόνια, έχω καβαλήσει ουκ ολίγες μοτοσυκλέτες κι έχω κάνει πολλά χλμ.
Ποτέ μου δεν είχα on-off ούτε μεσαία, ούτε μικρή ούτε μεγάλη. Αντίθετα είχα κι έχω (εκτός απο SS) απλές μοτο δρόμου, και μεσαία και μεγάλη και καινούρια και παλιά κλπ. Γυμνές τις λένε σήμερα, μοτοσυκλέτες τις λέγαμε παλιά που δεν υπήρχε καν η κατηγορία.
Δεν είχα και δεν έχω on-off γιατί δεν μου αρέσουν, δεν μου κάνουν κλικ, δεν μου προσφέρουν κάτι εκτός απο άνεση στις λακκούβες και άνετη απόσταση μαρσπιε.
Αντίθετα οταν τις ζορίζεις στον δρόμο κουνάνε, τα φρένα δεν φτάνουν και το όριό τους γενικά είναι χαμηλό εκτος μερικών εξαιρέσεων που δεν εχουν τέτοια θέματα (πχ ΚΤΜ950/990) .
Επίσης οπου φτάνει το NC φτάνει άνετα και μια απλή μοτο που έχει σχετικά στενά λάστιχα κι οχι 120/180 χωρίς κανένα πρόβλημα, ασε που αν σου πέσει θα πληρώσεις πολύ λιγότερα.

Επίσης όλα τα μηχανακια αυτης της κατηγορίας, TDM, V strom, Versys κλπ κλπ έχουν όγκο που εμένα δεν μου χρειάζεται. Είναι στην ουσία τα SUV των μοτοσυκλετών. Ψηλά με όγκο και βάρος χωρίς λόγο.

Eννοείται τα πάντα είναι θέμα γούστου.Αν μου ελεγες 4 χρονια πριν να πάρω ενα μεσαιο on-off θα σου ελεγα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ουτε να τα βλεπω,η συγκεκριμένη ανάγκη προέκυψε λογω των πολλών km που είχα ξεκινησει και έκανα.Όμως οταν το απέκτησα και ειδα τις αρετες του και τον allaround χαρακτηρα του το εκτίμησα διαφορετικα,ειναι απο αυτα που μολις συμβιωσεις μαζι εκτιμας την αξια τους και τον απελευθερωτικο χαρακτηρα τους.

Οσο για τα ορια τους,σε καμια περιπτωση δεν ειναι χαμηλά για χρηση δρομου πάντα.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.Όντως ειναι λιγοι αλλα υπάρχουν,τα μηχανάκια μπορουν να πάνε πολυ γρηγορα αυτο ειναι το μονο σιγουρο,οδηγοί δεν υπάρχουν.

Αναφέρεις οτι οπου φτανει το NC φτανει και μια απλή μοτο.Σε τι μοτο αναφέρεσαι?Ας πουμε εδω https://www.youtube.com/watch?v=m-Dd-aFHj0w&t=1775s ποσες μοτο μπορουν να πάνε εκτος αυτης της κατηγορίας?Μπορει να πάει ενα fazer ας πουμε ή ενα γυμνό?:lol:

Επισης αναφέρεσαι σε βάρος,εχεις οδηγησει Versys,NC,Tracer και τα βρήκες βαριά ή απλα κοιτας τα χαρακτηριστικά?Γιατι εγω μια χαρα ελαφριά τα βλέπω στο δρόμο.Ας πουμε το R1 ειχε πιο βαρια αίσθηση και απο τα 3,θα μου πεις οκ 1000 τετρακύλινδρο αλλα με βαρυ στροφαλο και κλειστα σχετικα κλιπον οχι μεγαλο τιμονι.

Ξαναλέω οτι ειναι απολυτα λογικό και σεβαστό να μη σου αρεσουν αυτα τα μηχανάκια.Εγω εξετάζω τον πολύπλευρο χαρακτήρα τους και κατα πόσο ταιριάζουν σε εναν παράδεισο οπως η Ελλάδα αν θες να τη γυρίσεις.Τα πάντα όμως ειναι και θέμα αναγκων,αν θες να πηγαινεις την Κυριακη μεχρι το Σουνιο η την Επίδαυρο βόλτα ξεκαυλωματος σαφως και δε σε καλύπτει η συγκεκριμένη κατηγορία.

amyroukai
01/06/2017, 14:12
Βασικά ΝΑΙ, ένα fazer πάει όπου πάει το NC-X και δεν το λέω θεωρητικά, το έχω κάνει και μονοκάβαλος και δικάβαλος, πολλά χιλιόμετρα χώμα (για στριτ μηχανάκι). Όπως έχουν κάνει άλλοι πολλά περισσότερα και σε χωματόΔΡΟΜΟΥΣ με SS, ακόμα και σε παγκόσμια κλίμακα (πρόσφατα ο teapotone, τον ανέβασαν και εδώ).

Φοράει το NC-X 17άρες ζάντες, ότι φορούσε το Z που είχες πριν. Με τα "ίδια" δρομίσια λάστιχα. Με τις ίδιες διαδρομές αναρτήσεων. Με το ίδιο βάρος. Με περισσότερα πλαστικά.

Αν η όρθια θέση και μόνο σε κάνει να πιστεύεις ότι καβαλάς κατσίκι είναι απλά μιά εντύπωση και όχι η πραγματικότητα. Οπότε ΟΚ, δεκτή η υποκειμενική σου παρατήρηση και καταγράφηκε και εξηγήθηκε αλλά ας μην δοθεί συνέχεια στο ίδιο μοτίβο γιατί δεν έχει νόημα. Δηλαδή αν δεν παραδεχτεί το πανελλήνιο ότι είναι κορυφαίο το μηχανάκι του καθ' ενός, εκεί θα επιμένει στο διηνεκές...;

daz
01/06/2017, 14:27
Εγώ τον bill τον καταλαβαίνω. Από CBR πήγε σε nc και η διαφορά είναι χαοτική.
Όμως ο σαπιλας και ο blizer έχουν δίκιο. Τα ον οφφ υπολείπονται σημαντικά στον δρόμο σε σχέση με τα street. Όμως το nc δεν είναι ον οφφ.
Τα καλά ον οφφ είναι μέτρια και εντός και εκτός δρόμου. Δεν θα μπορούσαν να είναι αλλιώς τα πράγματα όταν μπασταρδευεις δύο κατηγορίες. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κάποιος ον οφφ αν δεν θέλει να κινείται και εντός και εκτός.

Edit. Και δεν έχει καμία σχέση πόσο γρήγορος μπορεί να είναι κάποιος με το όνομα οφφ του στην άσφαλτο. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει το δεδομένο και αυτό είναι ότι τα ον οφφ είναι χειρότερα απ τα street.

billy84
01/06/2017, 14:30
Βασικά ΝΑΙ, ένα fazer πάει όπου πάει το NC-X και δεν το λέω θεωρητικά, το έχω κάνει και μονοκάβαλος και δικάβαλος, πολλά χιλιόμετρα χώμα (για στριτ μηχανάκι). Όπως έχουν κάνει άλλοι πολλά περισσότερα και σε χωματόΔΡΟΜΟΥΣ με SS, ακόμα και σε παγκόσμια κλίμακα (πρόσφατα ο teapotone, τον ανέβασαν και εδώ).

Φοράει το NC-X 17άρες ζάντες, ότι φορούσε το Z που είχες πριν. Με τα "ίδια" δρομίσια λάστιχα. Με τις ίδιες διαδρομές αναρτήσεων. Με το ίδιο βάρος. Με περισσότερα πλαστικά.

Αν η όρθια θέση και μόνο σε κάνει να πιστεύεις ότι καβαλάς κατσίκι είναι απλά μιά εντύπωση και όχι η πραγματικότητα. Οπότε ΟΚ, δεκτή η υποκειμενική σου παρατήρηση και καταγράφηκε και εξηγήθηκε αλλά ας μην δοθεί συνέχεια στο ίδιο μοτίβο γιατί δεν έχει νόημα. Δηλαδή αν δεν παραδεχτεί το πανελλήνιο ότι είναι κορυφαίο το μηχανάκι του καθ' ενός, εκεί θα επιμένει στο διηνεκές...;

Δεν εχω αυτην την προθεση ουτε καν,αλλα προφανως δεν ειδες το βίντεο για να λες οτι ενα Ζ παει εκει.Εννοειται δεν εχει ιδιες διαδρομες αναρτησεων ουτε την ιδια αποσταση απο το εδαφος.Απο που προεκυψαν αυτα?

Και εγω εχω μπει σε χωματοδρομους με SS και με γυμνα,σε καμια περιπτωση ομως σε τετοιους οπως του βίντεο.Και αυτο το κάνω για 150.000km.Κανενα fazer δε θα αντεχε ουτε μεχρι τα 50.000 στα περιφειακα του και στα πλαστικα του.

Παιδια μην τα ισοπεδωνετε ολα,τα μηχανακια της συγκεκριμενης κατηγοριας θα πάνε πολυ πιο άνετα δεν ειπαμε οτι θα κανουν εντουραδες...

billy84
01/06/2017, 14:39
Εγώ τον bill τον καταλαβαίνω. Από CBR πήγε σε nc και η διαφορά είναι χαοτική.
Όμως ο σαπιλας και ο blizer έχουν δίκιο. Τα ον οφφ υπολείπονται σημαντικά στον δρόμο σε σχέση με τα street. Όμως το nc δεν είναι ον οφφ.
Τα καλά ον οφφ είναι μέτρια και εντός και εκτός δρόμου. Δεν θα μπορούσαν να είναι αλλιώς τα πράγματα όταν μπασταρδευεις δύο κατηγορίες. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κάποιος ον οφφ αν δεν θέλει να κινείται και εντός και εκτός.

Edit. Και δεν έχει καμία σχέση πόσο γρήγορος μπορεί να είναι κάποιος με το όνομα οφφ του στην άσφαλτο. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει το δεδομένο και αυτό είναι ότι τα ον οφφ είναι χειρότερα απ τα street.

Δεν πηγα απο CBR σε NC.Το NC το πήρα το 2015 για 2ο οχημα ενω ηδη ειχα ενα R1.Το CBR το πηρα τον Γενάρη.Τα on off που δεν έχουν 17αρες οντως είναι μετρια,δε βρισκεις και λάστιχα της προκοπής,τα 3 συγκεκριμενα μηχανάκια Versys,NC,Tracer είναι ψηλά street ουσιαστικα και οχι on off.Δεν υστερουν τόσο οσο πιστευετε συγκριτικα με τα stretαδικα,οι 17αρες τα βοηθανε παρα πολυ όπως και το δικυλινδρο μοτερ τους,ελαφρια αισθηση και τέρμα γκαζι παντου χωρις αγχος.Παρτε βολτα ένα με καλό λαστιχο και θα αναθεωρησετε.Και μην ξεχναμε οτι μιλάμε για ελληνικές συνθηκες,δηλαδη μηδενικη προσφυση,λακκουβες,σαμαρια.Χαρακτηριστικά που ευνοούν τα πιο αδυναμα και μαλακά μηχανακια.

sapila racing
01/06/2017, 14:55
Eννοείται τα πάντα είναι θέμα γούστου.Αν μου ελεγες 4 χρονια πριν να πάρω ενα μεσαιο on-off θα σου ελεγα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ουτε να τα βλεπω,η συγκεκριμένη ανάγκη προέκυψε λογω των πολλών km που είχα ξεκινησει και έκανα.Όμως οταν το απέκτησα και ειδα τις αρετες του και τον allaround χαρακτηρα του το εκτίμησα διαφορετικα,ειναι απο αυτα που μολις συμβιωσεις μαζι εκτιμας την αξια τους και τον απελευθερωτικο χαρακτηρα τους.

Οσο για τα ορια τους,σε καμια περιπτωση δεν ειναι χαμηλά για χρηση δρομου πάντα.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.Όντως ειναι λιγοι αλλα υπάρχουν,τα μηχανάκια μπορουν να πάνε πολυ γρηγορα αυτο ειναι το μονο σιγουρο,οδηγοί δεν υπάρχουν.

Αναφέρεις οτι οπου φτανει το NC φτανει και μια απλή μοτο.Σε τι μοτο αναφέρεσαι?Ας πουμε εδω https://www.youtube.com/watch?v=m-Dd-aFHj0w&t=1775s ποσες μοτο μπορουν να πάνε εκτος αυτης της κατηγορίας?Μπορει να πάει ενα fazer ας πουμε ή ενα γυμνό?:lol:

Επισης αναφέρεσαι σε βάρος,εχεις οδηγησει Versys,NC,Tracer και τα βρήκες βαριά ή απλα κοιτας τα χαρακτηριστικά?Γιατι εγω μια χαρα ελαφριά τα βλέπω στο δρόμο.Ας πουμε το R1 ειχε πιο βαρια αίσθηση και απο τα 3,θα μου πεις οκ 1000 τετρακύλινδρο αλλα με βαρυ στροφαλο και κλειστα σχετικα κλιπον οχι μεγαλο τιμονι.

Ξαναλέω οτι ειναι απολυτα λογικό και σεβαστό να μη σου αρεσουν αυτα τα μηχανάκια.Εγω εξετάζω τον πολύπλευρο χαρακτήρα τους και κατα πόσο ταιριάζουν σε εναν παράδεισο οπως η Ελλάδα αν θες να τη γυρίσεις.Τα πάντα όμως ειναι και θέμα αναγκων,αν θες να πηγαινεις την Κυριακη μεχρι το Σουνιο η την Επίδαυρο βόλτα ξεκαυλωματος σαφως και δε σε καλύπτει η συγκεκριμένη κατηγορία.

OK δεν σε κάλυψα φαίνεται. Δεν πειράζει.
Θα σου απαντήσω πάντως. Οχι δεν εχω καβαλήσει NC, Versys, Tracer και ούτε προκειται. Καβαλησα καποτε TDM και ξενέρωσα τόσο που δεν ξανανέβηκα σε τέτοιο πράγμα.
Εχω καβαλήσει παλιότερα κάποια πραγματικά on -οff και εκείνα είχαν λόγο ύπαρξης, Πήγαιναν σε χώματα που το NC, Versys, Tracer κλπ δεν πάνε με την καμμία.
Στα μέρη που θα φτάσει το NC έχω απλές μοτοσυκλέτες που φτανουν και πιο εύκολα μάλιστα γιατί δεν ζυγίζουν 220 κιλά άδειες.
Video δεν μπορώ να δώ, αλλά όπου πάει το NC σίγουρα παει και το 40 χρονών BMW μου.
Το οτι υπάρχουν γρήγοροι με τέτοιες μοτο το γνωρίζω, αλλά ακόμα κι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν πολλά όταν τα μαρσπιέ τους ξύνουν με τη μια και δεν έχουν καμμια αίσθηση του μπροστινού τους.

Το οτι το R1 δεν κάνει για κλειστές διαδρομές ή για την πόλη γιατί θα σου κόψει τα χέρια δεν είναι κατι καινούριο, υπαρχουν όμως πολλές άλλες μοτο εκτός απο αυτες που ονομάζεις εσύ on-off (κι εγώ πλέον SUV) και τις απόλυτες SS.

On-off είναι το Africa με τον 21 ιντσών τροχό, το KTM 640, το XT600 κλπ κλπ οχι το NC, Versys, TDM κλπ.

Αφού σας αρέσουν να τα παίρνετε, δεν θα μας ψήσετε όμως οτι ειναι οι καλύτερες μοτο.
Ενας μέτριος συμβιβασμός σε όλα είναι, αλλά και με όγκο, βάρος, ύψος που δεν χρειάζεται.

amyroukai
01/06/2017, 14:56
Δεν εχω αυτην την προθεση ουτε καν,αλλα προφανως δεν ειδες το βίντεο για να λες οτι ενα Ζ παει εκει.Εννοειται δεν εχει ιδιες διαδρομες αναρτησεων ουτε την ιδια αποσταση απο το εδαφος.Απο που προεκυψαν αυτα?

Και εγω εχω μπει σε χωματοδρομους με SS και με γυμνα,σε καμια περιπτωση ομως σε τετοιους οπως του βίντεο.Και αυτο το κάνω για 150.000km.Κανενα fazer δε θα αντεχε ουτε μεχρι τα 50.000 στα περιφειακα του και στα πλαστικα του.

Παιδια μην τα ισοπεδωνετε ολα,τα μηχανακια της συγκεκριμενης κατηγοριας θα πάνε πολυ πιο άνετα δεν ειπαμε οτι θα κανουν εντουραδες...

Βρε γλυκό μου παιδί, ΕΧΩ fazer 1000, με τις ίδιες κωμικές ταχύτητες πάει στους ίδιους "δρόμους" του βίντεο, περνάει χαλαρά νεροφαγώματα και "σκαλοπατάκια" μικρού ύψους, απλά ακούγεται κανένα γκάπα-γκούπα από διπλό σταντ και εξάτμιση. Και έχει αντέξει μιά χαρά δεκαεφτά χρόνια ποιός ξέρει πόσα χέρια ήδη πριν το δικό μου. Μην μας τρελάνεις όλους μαζί τώρα, είπαμε είναι καλή μοτοσικλέτα το NC αλλά φτάνει. Εκεί που χαροπαλεύεις με πρώτη και μηδέν χιλιόμετρα και εσύ και εγώ, ένα f650/700 (το δικύλινδρο δηλαδή, στην ίδια κατηγορία με τα τέσσερα του αρχικού ερωτήματος είναι) θα περνάει γελώντας. Ή οτιδήποτε άλλο έχει κοντά στα 20 εκατοστά διαδρομές και 19άρη και άνω εμπρός τροχό.

Ευχαριστούμε για το ίνπουτ που είναι χρήσιμο και πολύτιμο και βοηθά πολύ στην συζήτηση και ας λήξει το καπέλωμα. Ρε πράγμα με τους χονταίους αυτές τις μέρες...

basilis_k6
01/06/2017, 15:18
κάποιοι άνθωποι αποφασίζουν με γνώμονα τις ανάγκες τους και οχι το γούστο. Τα ον οφ ειναι η μόνη κατηγορία μαζί μετα ελάχιστα πλέον ντυμένα στριτ που καλύπτουν τις ανάγκες του 90% των ελλήνων. Ζελατίνα, βαλίτσα, δικάβαλο, κατανάλωση κτλ δεν προσφέρουν όλες οι μοτο δυστυχώς. Όποιος μπορεί να έχει 2-3 μηχανάκια η αμάξι μπορει να πάρει οτι θέλει αλλα μην τα ισοπεδώνετε τα ον οφ. Ον οφ δεν ειναι αλλα τέλος πάντων αυτές τις μπουρούχες.

billy84
01/06/2017, 15:21
OK δεν σε κάλυψα φαίνεται. Δεν πειράζει.
Θα σου απαντήσω πάντως. Οχι δεν εχω καβαλήσει NC, Versys, Tracer και ούτε προκειται. Καβαλησα καποτε TDM και ξενέρωσα τόσο που δεν ξανανέβηκα σε τέτοιο πράγμα.
Εχω καβαλήσει παλιότερα κάποια πραγματικά on -οff και εκείνα είχαν λόγο ύπαρξης, Πήγαιναν σε χώματα που το NC, Versys, Tracer κλπ δεν πάνε με την καμμία.
Στα μέρη που θα φτάσει το NC έχω απλές μοτοσυκλέτες που φτανουν και πιο εύκολα μάλιστα γιατί δεν ζυγίζουν 220 κιλά άδειες.
Video δεν μπορώ να δώ, αλλά όπου πάει το NC σίγουρα παει και το 40 χρονών BMW μου.
Το οτι υπάρχουν γρήγοροι με τέτοιες μοτο το γνωρίζω, αλλά ακόμα κι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν πολλά όταν τα μαρσπιέ τους ξύνουν με τη μια και δεν έχουν καμμια αίσθηση του μπροστινού τους.

Το οτι το R1 δεν κάνει για κλειστές διαδρομές ή για την πόλη γιατί θα σου κόψει τα χέρια δεν είναι κατι καινούριο, υπαρχουν όμως πολλές άλλες μοτο εκτός απο αυτες που ονομάζεις εσύ on-off (κι εγώ πλέον SUV) και τις απόλυτες SS.

On-off είναι το Africa με τον 21 ιντσών τροχό, το KTM 640, το XT600 κλπ κλπ οχι το NC, Versys, TDM κλπ.

Αφού σας αρέσουν να τα παίρνετε, δεν θα μας ψήσετε όμως οτι ειναι οι καλύτερες μοτο.
Ενας μέτριος συμβιβασμός σε όλα είναι, αλλά και με όγκο, βάρος, ύψος που δεν χρειάζεται.

Βρε δεν προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον άλλον.Δε γινεται ουτως η άλλως!Το θέμα είναι οτι γραφεις με βεβαιοτητα για μηχανακια τα οποια δεν εχεις οδηγησει.Ποιο TDM???Με 18αρα ζαντα μπροστα και της πλακας ζυγισμα συγκριτικα με τα μηχανακια του θεματος?Μοτο με το Vstrom μπορει να συγκριθει!Επισης δεν ειναι 220 άδεια ουτε το Versys,ουτε το NC,ουτε το Tracer.

Σου συνιστω να δεις το βίντεο που σου έβαλα.Ειναι απο μια απο τις πιο δυσκολες χωματινες διαδρομες στην Ελλάδα για οποιοδηποτε on-off,μην εκτιθεσαι τζαμπα και λες οτι το BMW θα παει εκει χωρις να γινει 5 κομματια:lol:.

Εχω πει πιο πανω οτι η κατηγορία ειναι ψευδο-on off.Εννοειται οτι δεν συγκρινονται με το Africa αλλα εδω τα έχετε κάνει ολα ίσιωμα,σε λίγο θα μου πείτε οτι περνανε και τα CBR απο ολους τους χωματοδρομους!:D

billy84
01/06/2017, 15:26
Βρε γλυκό μου παιδί, ΕΧΩ fazer 1000, με τις ίδιες κωμικές ταχύτητες πάει στους ίδιους "δρόμους" του βίντεο, περνάει χαλαρά νεροφαγώματα και "σκαλοπατάκια" μικρού ύψους, απλά ακούγεται κανένα γκάπα-γκούπα από διπλό σταντ και εξάτμιση. Και έχει αντέξει μιά χαρά δεκαεφτά χρόνια ποιός ξέρει πόσα χέρια ήδη πριν το δικό μου. Μην μας τρελάνεις όλους μαζί τώρα, είπαμε είναι καλή μοτοσικλέτα το NC αλλά φτάνει. Εκεί που χαροπαλεύεις με πρώτη και μηδέν χιλιόμετρα και εσύ και εγώ, ένα f650/700 (το δικύλινδρο δηλαδή, στην ίδια κατηγορία με τα τέσσερα του αρχικού ερωτήματος είναι) θα περνάει γελώντας. Ή οτιδήποτε άλλο έχει κοντά στα 20 εκατοστά διαδρομές και 19άρη και άνω εμπρός τροχό.

Ευχαριστούμε για το ίνπουτ που είναι χρήσιμο και πολύτιμο και βοηθά πολύ στην συζήτηση και ας λήξει το καπέλωμα. Ρε πράγμα με τους χονταίους αυτές τις μέρες...


Α έγινα και Χοντάκιας τωρα?:lol:

Εννοειται το F800 και το Africa θα περνανε πολυ πιο ευκολα,το fazer δεν περναει οτι στοιχημα και να βάλεις.Αν θες και είσαι απο Αθήνα παμε μια βόλτα στον Υμηττό να δουμε μεχρι που θα φτάσεις και ποσο άνετα!:lol:

Ε και μην πεις οτι παω να δειξω ποιος την εχει μεγαλυτερη,απλα αυτο που λες ειναι τρελη ανακριβεια και στην πράξη η αλήθεια θα φανει μεσα σε λίγα μέτρα.Είχα και 2 γυμνα,ξέρω πολυ καλα πως πάνε και αν μπορουν να πανε.;)

amyroukai
01/06/2017, 15:28
Α έγινα και Χοντάκιας τωρα?:lol:

Μην με παραφράζεις, ΧΟΝΤΑΙΟΣ είπα, κάτοχος χόντα.

BLiTzER
01/06/2017, 15:31
Εννοειται το F800 και το Africa θα περνανε πολυ πιο ευκολα,το fazer δεν περναει οτι στοιχημα και να βάλεις.Αν θες και είσαι απο Αθήνα παμε μια βόλτα στον Υμηττό να δουμε μεχρι που θα φτάσεις και ποσο άνετα!:lol:

Ε και μην πεις οτι παω να δειξω ποιος την εχει μεγαλυτερη,απλα αυτο που λες ειναι τρελη ανακριβεια και στην πράξη η αλήθεια θα φανει μεσα σε λίγα μέτρα.Είχα και 2 γυμνα,ξέρω πολυ καλα πως πάνε και αν μπορουν να πανε.;)

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί το NC μπορεί να πάει κάπου που δε μπορεί να πάει οποιοδήποτε γυμνό, αφού και το ίδιο το NC έχει ακριβώς 0 προσόντα για χώμα, αλλά είδα το βιντεάκι, από περιέργεια. Σε πληροφορώ ότι πρόσφατα κάναμε διαδρομή ίδιας ή - πιθανότατα - μεγαλύτερης δυσκολίας. Για 40 χιλιόμετρα. Εγώ με το ΜΤ μου και ο amyrou με το Fazer. Δυστυχώς, είχε τελειώσει η κάρτα της κάμεράς μου (once in a lifetime φάση και την έχασα...), αλλά αν θες μπορώ να σου δείξω τη διαδρομή στον χάρτη.

Φυσικά, τα μηχανάκια είχαν πάρει φωτιά, αλλά έκαναν ακριβώς αυτό που κάνεις κι εσύ στο βίντεο. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι για κάθε μέρα, εκτός αν είσαι μαζόχας. Αλλά όχι ότι "δε μπορούν", όπως το εννοείς εσύ.

daz
01/06/2017, 15:51
Νομίζω κάπου χαθήκατε στη μετάφραση.

Το versys και το tracer είναι street μηχανάκια που έχουν δανειστεί λίγο απ τον χαρακτήρα (όχι τις δυνατότητες) των on off.

Ο bill λέει ότι έχουν πολλές δυνατότητες στο δρόμο και έχει δίκιο και ο σαπιλας λέει ότι ένα καθαρά street μηχανάκι έχει περισσότερες και δεν βλέπει τον λόγο να τις θυσιάσει και επίσης έχει δίκιο.

Bill η πιο όρθια θέση και οι μεγαλύτερες διαδρομές που έχει το tracer και το versys τα κάνουν χειρότερα στο δρόμο χωρίς όμως να υπάρχει συμαντικο αντίκρισμα σε δυνατότητες εκτός δρόμου. Έχουν δλδ τις ίδιες ή σχεδόν τις ιδιες δυνατότητες εκτός ο δρόμου με ένα fazer αλλά το fazer είναι καλύτερο στο δρόμο.

Σε κάποιους αναβάτες αρέσει αυτή η όρθια θέση και δεν ενδιαφέρονται για εκτός δρόμου διαδρομες. Σε αυτούς απευθύνονται αυτά τα μηχανάκια.

Δε μπορούμε να συγκρίνουμε ένα hornet με ένα tracer. Το hornet είναι καλύτερο στην άσφαλτο η οποία είναι το περιβάλλον και των δύο.

sapila racing
01/06/2017, 15:56
Βρε δεν προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον άλλον.Δε γινεται ουτως η άλλως!Το θέμα είναι οτι γραφεις με βεβαιοτητα για μηχανακια τα οποια δεν εχεις οδηγησει.Ποιο TDM???Με 18αρα ζαντα μπροστα και της πλακας ζυγισμα συγκριτικα με τα μηχανακια του θεματος?Μοτο με το Vstrom μπορει να συγκριθει!Επισης δεν ειναι 220 άδεια ουτε το Versys,ουτε το NC,ουτε το Tracer.

Σου συνιστω να δεις το βίντεο που σου έβαλα.Ειναι απο μια απο τις πιο δυσκολες χωματινες διαδρομες στην Ελλάδα για οποιοδηποτε on-off,μην εκτιθεσαι τζαμπα και λες οτι το BMW θα παει εκει χωρις να γινει 5 κομματια:lol:.

Εχω πει πιο πανω οτι η κατηγορία ειναι ψευδο-on off.Εννοειται οτι δεν συγκρινονται με το Africa αλλα εδω τα έχετε κάνει ολα ίσιωμα,σε λίγο θα μου πείτε οτι περνανε και τα CBR απο ολους τους χωματοδρομους!:D

Eγώ εκτίθεμαι λες? ΟΚ. Θα το δούμε.

- Το NC750X DCT ειναι 229 κιλά γεμάτο με το πολύ μικρό τεποζιτο των 14 λίτρων.
Ετσι λέει εδω http://www.honda-motorcycles.gr/images/models/nc750x/brochure/NC750X_GR.pdf

Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν λες , αλλά γράφεις οτι:
'.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.'
Αρα αν δεν πιστεύω αυτό που θέλεις, απλά τώρα βγήκα απ τ αυγό μου. :lol:

Επίσης για να γίνει 5 κομμάτια ενα BMW του 1975 λόγω άσχημου χωματόδρομου θα πρέπει πρώτα το NC να εχει γίνει χαρτοπόλεμος. Δεν ξερεις περι τίνος πρόκειται καν.

Δεν ξέρω κιόλας μήπως εκτίθεσαι! :bawl:

daz
01/06/2017, 16:02
κάποιοι άνθωποι αποφασίζουν με γνώμονα τις ανάγκες τους και οχι το γούστο. Τα ον οφ ειναι η μόνη κατηγορία μαζί μετα ελάχιστα πλέον ντυμένα στριτ που καλύπτουν τις ανάγκες του 90% των ελλήνων. Ζελατίνα, βαλίτσα, δικάβαλο, κατανάλωση κτλ δεν προσφέρουν όλες οι μοτο δυστυχώς. Όποιος μπορεί να έχει 2-3 μηχανάκια η αμάξι μπορει να πάρει οτι θέλει αλλα μην τα ισοπεδώνετε τα ον οφ. Ον οφ δεν ειναι αλλα τέλος πάντων αυτές τις μπουρούχες.

Έτσι όπως τα λες είναι και έχεις δίκιο. Δεν τα ισοπεδώνουμε, απλά η διαφορές τους με ένα street μηχανάκι είναι υπαρκτές και ισσοπεδοτικες πολλές φορες. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν άλλα θετικά και δεν υπερέχουν και αυτά με τη σειρά τους σε άλλους τομείς.
Η επιλογή πολλές φορές είναι και θέμα γούστου. Πχ δεν μπορείς να πείσεις τον blitzer να πάρει τέτοιο μηχανάκι γιατί δεν έχει γούστο! :lol:

billy84
01/06/2017, 16:06
Νομίζω κάπου χαθήκατε στη μετάφραση.

Το versys και το tracer είναι street μηχανάκια που έχουν δανειστεί λίγο απ τον χαρακτήρα (όχι τις δυνατότητες) των on off.

Ο bill λέει ότι έχουν πολλές δυνατότητες στο δρόμο και έχει δίκιο και ο σαπιλας λέει ότι ένα καθαρά street μηχανάκι έχει περισσότερες και δεν βλέπει τον λόγο να τις θυσιάσει και επίσης έχει δίκιο.

Bill η πιο όρθια θέση και οι μεγαλύτερες διαδρομές που έχει το tracer και το versys τα κάνουν χειρότερα στο δρόμο χωρίς όμως να υπάρχει συμαντικο αντίκρισμα σε δυνατότητες εκτός δρόμου. Έχουν δλδ τις ίδιες ή σχεδόν τις ιδιες δυνατότητες εκτός ο δρόμου με ένα fazer αλλά το fazer είναι καλύτερο στο δρόμο.

Σε κάποιους αναβάτες αρέσει αυτή η όρθια θέση και δεν ενδιαφέρονται για εκτός δρόμου διαδρομες. Σε αυτούς απευθύνονται αυτά τα μηχανάκια.

Δε μπορούμε να συγκρίνουμε ένα hornet με ένα tracer. Το hornet είναι καλύτερο στην άσφαλτο η οποία είναι το περιβάλλον και των δύο.


Απλα δε βρίσκουν κάτω και ειναι πολυ πιο άνετα σε εναν χωματοδρομο λόγω μεγαλυτερων διαδρομων.Προς Θεου πουθενα δεν είπα οτι κανουν εντουράδες,αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα και λέμε οτι τα γυμνα πάνε το ιδιο.Αλλο να τυχει κάποια στιγμη να περάσεις(και με το R1 εχω βιντεο που περναω και απο λάσπες στην Αρτοτινα δε λεει κατι) και άλλο να το επιδιώκεις οπως εγω που σε κάθε εξορμηση παταω 30-40km χώμα.Δεν υπαρχει συγκριση παιδια.

Blitzer στειλε τη διαδρομη να την έχω υποψιν ρε συ!Κριμα που δεν υπαρχει και βιντεο.Οπως είπες και ο ιδιος ομως,τα πονας τα μηχανακια ετσι.Εγω παω ανετος χωρις προβλημα και το βεντιλατερ αναβει πολυ δυσκολα πανω στα βουνα.Αυτη ειναι η διαφορα.

Ωραία συζητηση παιδια!:beer:

Ζεύκας
01/06/2017, 16:11
Για χαλαρές και ψιλογρήγορες βόλτες μια χαρά είναι τα ψηλά στριτ. γι'αυτό και είναι πολύ δημοφιλής κατηγορία.

τώρα όποιος θέλει να πηγαίνει στα όρια με μεγάλες κλίσεις κτλ θα πάει στα κλασικά χαμηλά στριτάκια

BLiTzER
01/06/2017, 16:12
Η καρδιά μου πονούσε. Εγώ δεν είχα πρόβλημα, μόνο το μηχανάκι σκεφτόμουν... το οποίο, αν εξαιρέσεις ότι συχνά έφτανε 105-110 βαθμούς, μια χαρά πήγαινε (για γυμνό), με πολλή προσοχή, φυσικά. Εννοείται ότι αν είχα ακόμα το DRZ ή το 640, θα το είχα κάνει στον μισό χρόνο, ακόμα και με δρομίσια λάστιχα/τροχούς.

@amyrou: Βρες μια τη διαδρομή, εσύ που την επέλεξες. :p

Δεν κάνουμε και ένα σπλιτ αυτό, να συνεχιστεί κάπου αλλού η κουβέντα; Ένας μοντ, ρε παιδιά!

billy84
01/06/2017, 16:14
Eγώ εκτίθεμαι λες? ΟΚ. Θα το δούμε.

- Το NC750X DCT ειναι 229 κιλά γεμάτο με το πολύ μικρό τεποζιτο των 14 λίτρων.
Ετσι λέει εδω http://www.honda-motorcycles.gr/images/models/nc750x/brochure/NC750X_GR.pdf

Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν λες , αλλά γράφεις οτι:
'.Αν πιστευεις το αντίθετο απλα δεν έχεις πετυχει οδηγούς με τετοια μηχανακια που ξέρουν τι κάνουν.'
Αρα αν δεν πιστεύω αυτό που θέλεις, απλά τώρα βγήκα απ τ αυγό μου. :lol:

Επίσης για να γίνει 5 κομμάτια ενα BMW του 1975 λόγω άσχημου χωματόδρομου θα πρέπει πρώτα το NC να εχει γίνει χαρτοπόλεμος. Δεν ξερεις περι τίνος πρόκειται καν.

Δεν ξέρω κιόλας μήπως εκτίθεσαι! :bawl:

Ρε κουκλε εγραψες ''Στα μέρη που θα φτάσει το NC έχω απλές μοτοσυκλέτες που φτανουν και πιο εύκολα μάλιστα γιατί δεν ζυγίζουν 220 κιλά άδειες.''

Και οπως είδες και εσυ,το manual που εχω εγω ειναι 214 γεμάτο και το DCT 229 γεματο.

Το θέμα δεν ειναι τι θα πιστεψεις,το θέμα ειναι στην πράξη τι γινεται.Το να λέμε στη θεωρια οτι το BMW κανει το ενα και το NC κανει το άλλο παραμένει στη θεωρια.Σου είπα και καποιες σελιδες πισω να βρεθουμε για καμια βόλτα,αν θες να τα βάλουμε και σε κανα χωματοδρομο να δουμε στην πράξη τι ισχυει και τι οχι.Και δεν στο λέω σε στυλ κοντρας,εχω περιεργεια να δω διαφορες με το συγκεκριμένο BMW που μοιαζει σε καμπύλες ροπης με το NC.Eπισης εχω περιεργεια να δω αν μπορει να κρατηθει σε στροφιλικι με το ταπεινο NCακι!Ψήσου λεμε!:cool:

Bob_o_mastoras
01/06/2017, 16:14
Στο 32:10 του επιμαχου video ειναι η ουσια.. :bawl:

Με ενοικιαζομενα σκουτερ εχω παει σε τετοιες διαδρομες πολυ πιο σβελτα (και οχι γιατι ειμαι κανενας καλος).
Αυτο δεν ειναι "παω χωμα". Αυτο ειναι περναω αναγκαστικα, με τα χιλια ζορια, και με πονο ψυχης για καθε χαλικι που παταω, ταλαιπωρωντας εαυτον και μοτοσυκλετα.

Αυτα τα μηχανακια, οπως ειπωθηκε πολλακις, ΔΕΝ ειναι, επ'ουδενι για χωμα.
Εχουν πλεονεκτηματα που εκτιμαω και τα θεωρω αξιολογες επιλογες. Αν επαιρνα καινουργιο, κατι απο αυτην την κατηγορια θα ηταν. Αλλα μη λεμε οτι να ειναι. Στο χωμα ειναι παντελως αχρηστα.

BLiTzER
01/06/2017, 16:16
Αυτο δεν ειναι "παω χωμα". Αυτο ειναι περναω αναγκαστικα, με τα χιλια ζορια, και με πονο ψυχης για καθε χαλικι που παταω, ταλαιπωρωντας εαυτον και μοτοσυκλετα.

Ακριβώς οι σκέψεις μου.

amyroukai
01/06/2017, 16:39
Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά τώρα που το είπες θα με προλάβει ο πιστολέρο.

ναι ρε μην χαζέψει κανείς ένα επεισόδιο handmaid's tale αμέσως να ασχοληθεί με σκούπι-σφούγγι...


Τι θέτε; Αντιπαραθέσεις, ποιό την έχει πιο μακριά την διαδρομή στο χώμα, το γυμνό ή το ψηλό; :lol:

billy84
01/06/2017, 16:42
Στο 32:10 του επιμαχου video ειναι η ουσια.. :bawl:

Με ενοικιαζομενα σκουτερ εχω παει σε τετοιες διαδρομες πολυ πιο σβελτα (και οχι γιατι ειμαι κανενας καλος).
Αυτο δεν ειναι "παω χωμα". Αυτο ειναι περναω αναγκαστικα, με τα χιλια ζορια, και με πονο ψυχης για καθε χαλικι που παταω, ταλαιπωρωντας εαυτον και μοτοσυκλετα.

Αυτα τα μηχανακια, οπως ειπωθηκε πολλακις, ΔΕΝ ειναι, επ'ουδενι για χωμα.
Εχουν πλεονεκτηματα που εκτιμαω και τα θεωρω αξιολογες επιλογες. Αν επαιρνα καινουργιο, κατι απο αυτην την κατηγορια θα ηταν. Αλλα μη λεμε οτι να ειναι. Στο χωμα ειναι παντελως αχρηστα.



Για κάτσε ρε φίλε δηλαδη με τετοιο κοτρώνι θα πέρναγες απο πάνω εσυ με το ενοικιαζόμενο σκουτερ?:lol:Δε θα κατεβαινες να το κανεις περα?Καλα το οτι θα πηγαινες σε τετοιο χωματοδρομο με σκουτερ και έτσι οπως αντιλαμβανεσαι παραμένει στη θεωρία και στο πως το θυμάσαι εσυ.Στα πρωτα λεπτα θα ειχες φαει τουμπα με τις μικρες ροδες.

Βλεπεις οτι ο συγκεκριμενος χωματοδρομος είναι ταλαιπώρια,σπαστηρι.Δε νομιζω οτι θα περιμενες να πηγαινω πιο γρηγορα?ΔΕ θα ειχε μεινει ζαντα για ζαντα:D

Σε αλλους πιο νορμαλ΄κανω μια χαρα σβελτη διελευση και με ασφαλτινα λαστιχα https://www.youtube.com/watch?v=e4DjGY3WJ8o&t=101s

Στο χωμα η συγκεκριμενη κατηγορια κανει μια αξιοπρεπη διελευση άφοβα χωρις να φοβάσαι οτι θα βρει κατω ή οτι θα ξεκινησει να σταζει λάδια το μπροστινο σου (πχ γυμνα κλπ).Δεν ειπε κανείς οτι τα συγκεκριμενα μηχανακια ειναι χωμάτινα.Μην προσπαθουμε να δημιουργησουμε εσφαλμενες εντυπωσεις.

billy84
01/06/2017, 16:45
Θεωρω πως το θέμα δεν πρεπει να διαχωριστει γιατι γίνεται μια ωραια συζητηση για το τι μπορουν και δε μπορουν να κάνουν τα μηχανάκια του θέματος.Θεωρειτε οτι η κουβεντα ειναι off topic?

daz
01/06/2017, 16:48
Το θέμα έχει διαχωριστεί απ την προηγούμενη σελίδα. Συνεχίστε!
Αν βγαλετε μαχαίρια θα το πάω αντιπαραθέσεις.

amyroukai
01/06/2017, 16:48
συγχαρητήρια για τον εμπνευσμένο τίτλο, κύριε μοδ/αδμίν


383118





Βρε μαναράκι το λες και το ξαναλες. 15 εκατοστά διαδρομές το NC, 13 περίπου το δικό μου. Οι δύο πόντοι "αλλού" μπορεί και να μετράνε, εν προκειμένω όχι όσο νομίζεις. Και επειδή το δικό μου το έχω σετάρει στα κιλά μου, παίζει τελικά να είναι το ίδιο πράγμα με ένα στοκ NC σε διαθέσιμη διαδρομή με αναβάτη επάνω και πολύ καλύτερο σε χρήση.

sapila racing
01/06/2017, 18:29
Σου συνιστω να δεις το βίντεο που σου έβαλα.Ειναι απο μια απο τις πιο δυσκολες χωματινες διαδρομες στην Ελλάδα για οποιοδηποτε on-off,μην εκτιθεσαι τζαμπα και λες οτι το BMW θα παει εκει χωρις να γινει 5 κομματια:lol:.


Είδα και το video απ το σπίτι όπως μου συνέστησες. Όσο άντεξα δηλαδή γιατί πας με 5 εως 7 χλμ/ωρα! :cry:
Εσύ πας σαν να φοβάσαι μην πέσεις σε κάθε εκατοστό και σταματάς για να στρίψεις.

devil's animal
01/06/2017, 19:31
μαγκες αχρηστα δεν ειναι τα μηχανακια (τα on - off), αχρηστοι ειναι οι οδηγοι τους...
επισης παιζουν ρολο και τα λαστιχα...
περυσι πηγα διακοπες με το versys στη Σκιαθο...γυρισα ολο το νησι κυριολεκτικα...πηγα σε ολες τις παραλιες..φυσικα χωματοδρομο αρκετο...ε, την τελευταια μερα που πηγα για 2η φορα banana beach επαθα λαστιχο στο πισω...ο χωματοδρομος που εχει για εκει ειναι αστειος...αλλα μαλλον την ειχε ακουσει απο πριν...
οι φυτευτες πετρες κανουν γερη ζημια σε street λαστιχο αν τις περνας με φορα και δη δικαβαλος...με ενα τακουνι πιστευω δεν θα το παθαινα και θα ενιωθα και περισσοτερη αυτοπεποιθηση στις κατηφορικες φουρκετες...

και το v-strom κανει "παπαδες" με τακουνια στο χωμα...βιντεακια πολλα στο youtube...

επισης το + πιστευω ειναι οτι τα on - off μπορουν να οδηγηθουν (αν χρειαστει) και σε ορθια θεση οπως τα enduro, κατι που τα απλα street, δεν μπορουν...

billy84
01/06/2017, 20:23
Είδα και το video απ το σπίτι όπως μου συνέστησες. Όσο άντεξα δηλαδή γιατί πας με 5 εως 7 χλμ/ωρα! :cry:
Εσύ πας σαν να φοβάσαι μην πέσεις σε κάθε εκατοστό και σταματάς για να στρίψεις.

Τη ζάντα φοβάμαι μη στραβωσω,είναι τραγικος ο χωματόδρομος νομίζω ειναι προφανες.

irinia
01/06/2017, 23:24
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ...............




Πρέπει να διαχωρίζουμε το πως μπορούμε να πάμε στο Βόρειο ακρωτήριο,
από το ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ.
Καί με βέσπα πας αλλά και με bmw gs 1200....!!!
Και για τη χώρα μας όσο πεισματικά και να το αρνείστε καλύτερο μηχανάκι
ΑΠΟ ΤΑ ON-OFF ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ , για να κυκλοφορήσετε ΠΑΝΤΟΥ...!!!
Μηχανάκι που να τα κάνει όλα τόσο καλά ΜΟΝΟ ON-OFF...!!!
Βόλτα.....ταξίδι....χώμα......παραλία.......φθηνό σέρβις......φθηνό μηχανάκι κ.λ.π....κ.λ.π....
Πού θα πάει θα το καταλάβετε..............ΚΑΠΟΤΕ.....!!!!

:a3:

o teos
01/06/2017, 23:39
Οn-off=εκεί που πάει να σε κ@υλ@σει σε ριχει στα τάρταρα και σε αφήνει μες την ξενερα...Αυτό σημαίνει το on-off είναι για συγκεκριμένους ανθρώπους και μόνο..σε αυτή τη ζωή όλα είναι γούστα και ο καθείς κάνει τα γούστα του όπως γουστάρει...πότε θα πάρεις εσύ χαμπάρι όμως ότι δε μπορείς να επιβάλεις τη δικιά σου άποψη στους άλλους να δούμε..που θα παεί που λες καο εσύ...Κατά τα άλλα συμφωνώ με blitz και sapila κάθετα...:wave2:

BLiTzER
01/06/2017, 23:48
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ...............




Πρέπει να διαχωρίζουμε το πως μπορούμε να πάμε στο Βόρειο ακρωτήριο,
από το ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ.
Καί με βέσπα πας αλλά και με bmw gs 1200....!!!
Και για τη χώρα μας όσο πεισματικά και να το αρνείστε καλύτερο μηχανάκι
ΑΠΟ ΤΑ ON-OFF ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ , για να κυκλοφορήσετε ΠΑΝΤΟΥ...!!!
Μηχανάκι που να τα κάνει όλα τόσο καλά ΜΟΝΟ ON-OFF...!!!
Βόλτα.....ταξίδι....χώμα......παραλία.......φθηνό σέρβις......φθηνό μηχανάκι κ.λ.π....κ.λ.π....
Πού θα πάει θα το καταλάβετε..............ΚΑΠΟΤΕ.....!!!!

:a3:

Ναι, απλά κάποιοι δεν αγοράζουμε μηχανάκια για να "κυκλοφορούμε". :smokin: Γι'αυτό υπάρχουν τα αυτοκίνητα.

taisteal
01/06/2017, 23:56
Billy είσαι πολύ αργός..
Ένα x-adv θα σε περνούσε από πάνω

:D

Teos Ρε μαν έχουμε χορτάσει κουλομαρίες με ss που εμποδίζουν ξενέρωτα on-off σε κάτι κορφοβούνια :lol:
Πολλοί έχουνε γκάζια,αλλά χέρια λίγοι

BLiTzER
02/06/2017, 00:06
ΩΩΩΩ ΤΙ ΤΟΥ'ΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!1112

daz
02/06/2017, 00:31
Κύριοι...

Δε το βλέπετε ότι είστε εκτός θέματος; Το θέμα είναι street vs street και όχι street vs on off.
Εκτός και αν θεωρείτε το nc και το tracer, on off.

Στα street χωρίς να συνυπολογίζουμε τα σκληροπυρηνικα ss έχουμε μηχανές τύπου fazer, hornet κτλ και απ την άλλη έχουμε street μηχανάκια με 17αρες ζαντες χυτές αλλά όρθια θέση και πιο "εκδοτικές" αναρτήσεις όπως versys κ.α.

o teos
02/06/2017, 00:41
Γιωργακηηηηη ουουουυυυουυυ:a22::a22:

Εγώ μάνα μου δηλώνω κουλαδι ολκής ότι και να με δωκεις πάνω σε βουνά κάτω σε ραχουλες δίπλα στην ακροθαλασσια....:tooth::tooth:

taisteal
02/06/2017, 01:01
Γιωργακηηηηη ουουουυυυουυυ:a22::a22:

Εγώ μάνα μου δηλώνω κουλαδι ολκής ότι και να με δωκεις πάνω σε βουνά κάτω σε ραχουλες δίπλα στην ακροθαλασσια....:tooth::tooth:

:lol::lol:
Σωραίος ρε
:beer:

Τελικά ρε Αποστόλ' τι είναι on-off?
Μήπως είναι το strom??
Μήπως το tiger?
Μήπως το σκούτερ του Teog7?
Μήπως το S10 που τα κάνει όλα αλλά δεν είναι για τις τσέπες μας;;
Μήπως συζητάμε ότι να΄ναι;:lol:383135

daz
02/06/2017, 01:13
:lol::lol:
Σωραίος ρε
:beer:

Τελικά ρε Αποστόλ' τι είναι on-off?
Μήπως είναι το strom??
Μήπως το tiger?
Μήπως το σκούτερ του Teog7?
Μήπως το S10 που τα κάνει όλα αλλά δεν είναι για τις τσέπες μας;;
Μήπως συζητάμε ότι να΄ναι;:lol:383135

Δε με λες ρε!

Εκείνο το nc θα το έλεγες street ή on off;
Αν πεις on off πάνε καμιά βόλτα 5000χλμ διχως στάση να συνέλθεις και ξανα έλα. :lol:
Αν εξαιρέσουμε τις διαφορές στις επιδόσεις ποιο είναι καλύτερο στην άσφαλτο με ένα hornet; Σε τι είναι καλύτερο ένα street μηχανάκι με όρθια θέση οδήγησης;

Ένα μηχανάκι με ακτίνες και 21 θέλεις να μου πεις ότι δεν είναι on-off;
Ή μήπως ότι ένα με χυτές 17αρες είναι on off επειδή έχει όρθια θέση οδήγησης;

taisteal
02/06/2017, 01:18
Όπως έγραφε και ένα παλληκάρι εδώ,τα on-off έχουν ακτίνες,όλα τα άλλα είναι μπάσταρδα.
To nc είναι street.
Το hornet είναι καλύτερο στην άσφαλτο,αλλά θα πάει και εκεί που πάει το nc.

anavatis19
02/06/2017, 01:53
το NC, Versys, Tracer κτλ δεν ειναι ον οφ. ειναι sport touring κατηγορια..αλλη μια καινουργια που προεκυψε τα τελευταια χρονια. Με το βερσυς δεν μπαινω για κανενα λογο χωμα η χαλικι...δεν ξερω καταρχην και φοβαμαι μην πεσω και το κλαιω που πληρωνω γραμματειο ακομα. Ακομα και σε πατημενο χωματοδρομο θα εχω το ενα ποδι ετοιμο να πατησει κατω για σιγουρια, σπανια θα περασω βεβαια απο χωμα, Αθηνα μενω! Πιστα το εβαλα ομως και πηγε καλυτερα και απο SS (και δεν κανω πλακα). Η αυτοι με τα SS ηταν ασχετοι. Υπαρχει και βιντεο σχετικο. Καταληγω λοιπον οτι ειναι αυτα τα μηχανακια 80% δρομος και 20% χωμα και αυτο υπο προυποθεσεις

RaGe_Raptor
02/06/2017, 05:03
Εδώ είναι που τα "street type1" γ@μ@νε τα "street type2" και μαζί μ'αυτά ότι άλλο κυκλοφορεί εκεί έξω;

toyar
02/06/2017, 05:27
το μυστικο κυριοι για ολα τα οχηματα ειναι το βαρος και η αδρανεια
και η επιλογη-πρεπει να-γινεται συμφωνα με τις συνθηκες κινησης
πολη, πιστα, χωμα, με συνεχεις μεταβολες της κινητικης καταστασης θελουν κατι ελαφρυ
ταξιδια με σταθερες ταχυτητες σε ανοιχτους δρομους θελουν βαρος
ο συνδυασμος των χαρακτηριστικων οδηγει σε μετρια αποτελεσματα
και ετσι καταληγουμε με varadero στα στενα και με ss στους χωματοδρομους
και ναι οσα ονομαστικα αλογα κι αν εχει το μηχανακι μας σε κανονικες συνθηκες καμμια 50αρια χρησιμοποιουμε

daz
02/06/2017, 06:12
Διαβάστε μωρέ την αρχή την αρχή της ζήτησης να δείτε πως προέκυψε!

devil's animal
02/06/2017, 06:19
..... και απ την άλλη έχουμε street μηχανάκια με 17αρες ζαντες χυτές αλλά όρθια θέση και πιο "εκδοτικές" αναρτήσεις όπως versys κ.α.

αν μεσα στα street βαζεις και το versys, πρεπει να βαλεις και το vstrom...και ολα οσα εχουν ορθια θεση, 17αρες ζαντες χυτες και "ενδοτικες" αναρτησεις...και δεν ειναι λιγα...

daz
02/06/2017, 06:24
το NC, Versys, Tracer κτλ δεν ειναι ον οφ. ειναι sport touring κατηγορια..αλλη μια καινουργια που προεκυψε τα τελευταια χρονια. Με το βερσυς δεν μπαινω για κανενα λογο χωμα η χαλικι...δεν ξερω καταρχην και φοβαμαι μην πεσω και το κλαιω που πληρωνω γραμματειο ακομα. Ακομα και σε πατημενο χωματοδρομο θα εχω το ενα ποδι ετοιμο να πατησει κατω για σιγουρια, σπανια θα περασω βεβαια απο χωμα, Αθηνα μενω! Πιστα το εβαλα ομως και πηγε καλυτερα και απο SS (και δεν κανω πλακα). Η αυτοι με τα SS ηταν ασχετοι. Υπαρχει και βιντεο σχετικο. Καταληγω λοιπον οτι ειναι αυτα τα μηχανακια 80% δρομος και 20% χωμα και αυτο υπο προυποθεσεις

Μάλιστα!
Το sport πως προκύπτει;
Το nc καλύτερο από ss γιατί αυτοί με τα ss ήταν άσχετοι. Όμορφα!
Αν το versys είναι 20% χωμα, ξέρεις πολλά μηχανάκια που δεν είναι;
Σε τι υπερέχει το versys με ένα street μηχανάκι; Σε τι είναι καλύτερο;

daz
02/06/2017, 06:32
αν μεσα στα street βαζεις και το versys, πρεπει να βαλεις και το vstrom...και ολα οσα εχουν ορθια θεση, 17αρες ζαντες χυτες και "εκδοτικες" αναρτησεις...και δεν ειναι λιγα...

Γιατί ζοριστε τόσο πολύ να πιάσετε την ουσία και κολλάτε σε λεπτομέρειες; Τα κυριοτερα που δίουν επιπλέον δυνατότητες στο χώμα είναι οι μεγάλες ζαντες, οι μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων, η απόσταση απ το έδαφος και κάτι αλλά ψιλα! Κάποια μηχανάκια σχεδιάζονται χωρίς κανένα απ αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά έχουν την όρθια θέση οδήγησης. Υπερέχουν σε κάτι αυτά σε σχέση με τα street;

NIKOS.
02/06/2017, 06:38
το
nc ..
versys
tracer700
μπαίνουν σε άλλη κατηγορία λόγω βάρους και γεωμετρίας και σε άλλη το vstom για τους ιδιους λόγους (βάρος γεωμετρία) τα πρώτα ειναι street μηχανάκια με γεωμετρία sm , στριταδικα, λάστιχα και ζάντες , μεγάλες διαδρομές αναρτήσεως , το vstrom ενώ μοιάζει , λόγω βάρους και γεωμετρίας δεν μπορεί να μπει στην ίδια κατηγορία ! αλλά ούτε και στα καθαρόαιμα on of ειναι μια δική του ,κατηγορια .
και δεν πιστεύω ότι ενα κλασικο στρητ μηχανάκι μπορεί να περάσει από εκεί που θα περάσουν τα πρώτα ,λογω ύψους .

devil's animal
02/06/2017, 06:44
Σε τι υπερέχει το versys με ένα street μηχανάκι; Σε τι είναι καλύτερο;

ρε Αποστολη τι λες?
ας υποθεσουμε street το hornet, τοτε το versys υπερεχει σε:
ανετοτερη θεση οδηγησης για ταξιδι...πιο ανοιχτες γωνιες σε ποδια-χερια...
καλυτερη ανεμοκαλυψη...
καλυτερη σελα συνοδηγου, μπορει και οδηγου...
ευκολια φορτωματος με τριβαλιτσο...
μεγαλυτερη αποσταση εδαφους απο το καρτερ...που σημαινει βρισκει δυσκολοτερα κατω σε πεζοδρομια και χωματοδρομους...
μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων...
ποσα θες ακομα?

που θα βγαλουμε τα street ιδια με τα on - off ή τα sport touring ή οπως δι@ολο τα λενε...:rolleyes::priest:

devil's animal
02/06/2017, 06:55
Γιατί ζοριστε τόσο πολύ να πιάσετε την ουσία και κολλάτε σε λεπτομέρειες; Τα κυριοτερα που δίουν επιπλέον δυνατότητες στο χώμα είναι οι μεγάλες ζαντες, οι μεγάλες διαδρομές αναρτήσεων, η απόσταση απ το έδαφος και κάτι αλλά ψιλα! Κάποια μηχανάκια σχεδιάζονται χωρίς κανένα απ αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά έχουν την όρθια θέση οδήγησης. Υπερέχουν σε κάτι αυτά σε σχέση με τα street;


εσυ ζοριζεσαι μαλλον να συνειδητοποιησεις οτι δεν ειναι ιδια μηχανακια...
εξ ορισμου τα street ειναι μηχανακια που δεν δεν ειναι για δικαβαλα και φορτωματα γιατι ειναι μικρα...αυτο αυτοματως τα αποκλειει (ή μαλλον κατατασονται χαμηλοτερα) στην προτιμηση καποιου που θελει ταξιδια...

αντιστοιχως η αποσταση απο το εδαφος ειναι μικροτερη απο ενα versys ή vstrom και αυτο τα κανει μη πρακτικα σε χωματοδρομους...
το ιδιο και οι αναρτησεις που εχουν μικροτερες διαδρομες σε σχεση με τα αλλα...τα specs υπαρχουν...ψαξε να τα βρεις...

τα κοινα σημεια ειναι οι ζαντες και τα λαστιχα...
αν αλλαξεις λαστιχα σε ενα εκ των vstrom, versys γινονται μια χαρα μηχανακια για χωματοδρομους και επειδη ενα ταξιδι ειναι πολυ πιθανο να εχει και χωμα, επιλεγονται σε αντιθεση με τα street...

Konstantinos
02/06/2017, 07:40
@ Billy84
Είδα στο youtube το video σου με τη διαδρομή Χαλίκι-Βερλίγκα με το NC700X.
Ομολογώ ότι λυπήθηκα το μηχανάκι!
Έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν κάνει για τέτοιους δρόμους.
Θα μπορούσες να σκίσεις λάστιχο ή να στραβώσεις ζάντα.
Μπράβο σου πάντως!

daz
02/06/2017, 07:56
Dev...
Δεν συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες άλλα συμφωνώ στην ουσία.
Δεν είπε κανείς ότι είναι ίδια, ασφαλώς και δεν είναι.
Είπες για μεγαλύτερες διαδρομές,μερικά δεν έχου (πχ nc) αλλά ας υποθέσουμε ότι έχουν. τι σημαίνει αυτό; Ότι κάπου χάνουν και κάπου και κάπου κερδίζουν. Που;
Αντισταθμίζονται τα οφέλη;

Διάβασε κάνεις πως προέκυψε η συζήτηση; Δεν είναι δυνατόν να γίνει συζήτηση χωρίς βάση και η βάση έχει τεθεί στην αρχή από μία διαφωνία που πυροδότησε μια αντιπαράθεση.

Εγω δεν ζοριζομαι καθολου, διάβασες τι έγραψα σε προηγούμενες σελίδες;

amyroukai
02/06/2017, 08:00
Τζίζας έφφιν κράιστ πρωί πρωί.


Αποστόλη οι "εκδοτικές" αναρτήσεις τι τυπώνουν;


"Άλλη κατηγορία" Versys και Vstrom "λόγω γεωμετρίας και βάρους"; Επειδή διαφέρουν σε βάρος κατά περίπου οκτώ κιλά; Επειδή το ένα έχει 25 μοίρες κάστερ και το άλλο 26 (τυχαία, τόσο έχει και το F800GS με τον τροχό των 21 ιντσών) ; Γεωμετρία SM το tracer 700 γιατί έχει 24,8; "Κατηγορία μόνο του" το Vstrom... Από που προέκυψε αυτό; Άρα κατηγορία μόνο του και το T700 γιατί είναι δεκατρία κιλά πιο ελαφρύ από το βέρσυς και εικοσιένα από το strom. Και κατηγορία μόνο του το NC-X γιατί είναι το πιο βαρύ από όλα και έχει 27 μοίρες και τα λιγότερα άλογα αλλά και ΠΡΕΠΕΙ να το βγάλουμε πρώτο με το ζόρι γιατί είναι το καλυτερότερο και είναι και το πιο χόντα. Οπότε δεν συγκρίνεται τίποτα με τίποτα και όλα καλά και άγια. Το CB500Χ που σε βάρος πέφτει ανάμεσα από το tracer700 και το versys650, είναι της κατηγορίας σουπερμότο ή δεν το παίζουμε παρά το ότι έχει ίδια άλογα σχεδόν με το NC;


Γηράσκω αεί διασκεδαζόμενος. Η αρτηριοσκλήρωση τελικά δεν είναι προνόμιο των γέρων. Για δες.


@διαβολάκι αν συνεχίσεις να λες ότι το versys με τις χυτές και με ότι στο καλό λάστιχα πάει όπου και όπως πάει ένα Vstrom XT με τα ίδια λάστιχα θα γίνεις πιο γραφικός και από τους νεόκοπους γραφικούς.




edit χρωστάω έναν χάρτη https://goo.gl/maps/aB42Y5ndP8x

daz
02/06/2017, 08:06
Αποστόλη οι "εκδοτικές" αναρτήσεις τι τυπώνουν;


Αφού δεν έγραψα εκδιδόμενες πάλι καλά να λες. :lol:

o teos
02/06/2017, 08:20
383136
:lol:

STOYBI
02/06/2017, 08:24
Κατ αρχην... Περι στρειτ vs ον--οφφ στην ασφαλτο.....

Απορω ποσοι απο εδω μεσα μπορουν να "τελειωσουν" στην ασφαλτο ον οφφ μηχανακια... Δεν θα αρχισω απο κατι 990 -- χτζ -- 1290 --κλπ...!!

Ας αρχισουμε απο το ταπεινο παμπαλαιο TDR 250 oσοι το προλαβαν τουλαχιστον ( μιας και διαβασα για κατι bmw παραπισω....!!)

Θελετε δεν θελετε να καταλαβετε καποιοι.... Τα σημερινα ον οφφ μηχανακια με τις ιπποδυναμεις και τα διαφορα μπιμπιμπλικια που διαθετουν ...

"Τελειωνουν" στην καθημερινοτητα του σε δημοσιο δρομο οποιοδηποτε ss με οδηγους ισαξιους ....

Στο να τα βαλεις να γυριζουν σε μια πιστα .... Η διαφορα ειναι μεγαλη... Αλλα δεν μιλαμε για πιστα... Μιλαμε για δημοσιους δρομους...!

Τα περι χωματος και στρητ τα ακουω βερεσε ....Σε οποιοδηποτε τερραιν εκτος του πολυ πατημενου χωματοδρομου .... Οσο και να θελεις ...

Οσο και να μην σε νοιαζει ... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ....!! Οποτε ο αναβατης περισσευει...!!

Τωρα σχετικα με χωματοδρομους .. οσο αφορα τα στρητ με τα μηχανακια τυπου versus κλπ...

Οι 2.3 ποντοι παραπανω και η ορθια θεση οδηγησης και προφανως η ποιο χαμηλη ροπη κανουν την διαφορα ....

Θελεις απο το καρτερ σου...

Θελεις απο το σασμαν...

Θελεις απο τις 1500,2000 στροφες παρακατω που χρειαζετε το μοτερ για να σε βαστηξει σε ισοροπια....

Η διαφορες μεταξυ στρηιτ και ΤΥΠΟΥ ον οφφ.. Ειναι αρκετες παιδια...

Δεν θα σου φανουν επειδη ετυχε να περασεις στην εκδρομη σου εναν χωματοδρομο μια φορα....

Θα σου φανουν ομως οταν χρειαστει στην μια εκδρομη σου να περασεις τον συγκεκριμενο χωματοδρομο 10 φορες..!

amyroukai
02/06/2017, 08:27
Καλά τα λες, αλλά το εν λόγω ξεκίνησε από Versys-NCX-Vstrom-Tracer700 που είναι "ίδια" μηχανάκια και με την ευκαιρία του ότι γράφτηκε και βιντεοσκοπήθηκε Ι5 διάσχιση χωμάτινης διαδρομής με το NCX επεκτάθηκε η συζήτηση στο αν τα ψηλά στριτ και τα χαμηλά στριτ έχουν ΤΟΣΗ ΠΟΛΛΗ διαφορά σε αυτές τις συνθήκες του βίντεο, που δεν έχουν.

devil's animal
02/06/2017, 08:32
@διαβολάκι αν συνεχίσεις να λες ότι το versys με τις χυτές και με ότι στο καλό λάστιχα πάει όπου και όπως πάει ένα Vstrom XT με τα ίδια λάστιχα θα γίνεις πιο γραφικός και από τους νεόκοπους γραφικούς.



ποια η διαφορα ειπαμε του versys με το vstrom?
μ'αρεσει που τα λες απο πανω...:lol:

amyroukai
02/06/2017, 08:40
ποια η διαφορα ειπαμε του versys με το vstrom?
μ'αρεσει που τα λες απο πανω...:lol:

19-17 με ακτίνες αντί 17-17

devil's animal
02/06/2017, 08:49
19-17 με ακτίνες αντί 17-17

το 19 δεν το ηξερα...
τις ακτινες που τις ειδες? http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_dl650%2004.htm:confused:

amyroukai
02/06/2017, 08:59
Vstrom XT (http://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery%20%20A/suzuki%20v-storm%20650%2015%2002.jpg). Γιατί καλό μου ζουζουνάκι δεν με προσέχεις γιατί :p

devil's animal
02/06/2017, 09:10
Vstrom XT (http://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery%20%20A/suzuki%20v-storm%20650%2015%2002.jpg). Γιατί καλό μου ζουζουνάκι δεν με προσέχεις γιατί :p



ενταξει εγω μιλαω για το παλιο, καλο vstrom που ολοι ξερουμε και οι περισσοτεροι εχουν...
εσυ μιλας για το καιονυργιο και μαλιστα την εκδοση με ακτινες (γιατι εχει και την εκδοση με τις χυτες)...που δεν παιζει να εχουν πουληθει πανω απο 10 κομματια στην Ελλαδα...:zzz:

kordix
02/06/2017, 09:25
Παντως στο βουνο εχω δει ψηλο στριτ να πηγαινει ταπα για 100+ κμ στα αγραφα χωρις να παθει καμμια ζημια.

Δεν ετυχε, πετυχε, ηταν, ειναι και θα είναι πάντα θεμα οδηγού.

STOYBI
02/06/2017, 09:42
Παντως στο βουνο εχω δει ψηλο στριτ να πηγαινει ταπα για 100+ κμ στα αγραφα χωρις να παθει καμμια ζημια.

Δεν ετυχε, πετυχε, ηταν, ειναι και θα είναι πάντα θεμα οδηγού.



Το που δεν πετυχε καμμια φυτευτη το καρτερ του ...

Το που δεν εσκισε το τιουμπλες ελαστικο του ....

Ειναι θεμα οδηγου βρε κωστη....

Η θεμα πισινοφαρδυας..??

Αμα αποφασισω να ερθω σε καμμια απο τις εκδρομες με ασφαλτινο....

Δεν πιστευω να μου στραβωσεις...?? :lol:

sapila racing
02/06/2017, 09:57
Ωραία τα λέτε, αρχίζει να μου αρέσει!

Μια σημείωση.
O anavatis19 εγραψε οτι τα Versys κλπ είναι sport touring.
Δεν είναι. Sport Touring μηχανακι ειναι πχ το VFR800, το φερινγκάτο Fazer 1000 κλπ.
Οσο για το άλλο οτι το Versys ηταν καλύτερο απο SS στην πίστα, να πάει στα ανέκδοτα!

daz
02/06/2017, 12:42
εσυ ζοριζεσαι μαλλον να συνειδητοποιησεις οτι δεν ειναι ιδια μηχανακια...






Οι 2.3 ποντοι παραπανω και η ορθια θεση οδηγησης και προφανως η ποιο χαμηλη ροπη κανουν την διαφορα ....

Η διαφορες μεταξυ στρηιτ και ΤΥΠΟΥ ον οφφ.. Ειναι αρκετες παιδια...




Το θέμα προέκυψε από διαχωρισμό και είναι εύλογη η σύγχυση.

Κανείς δεν έγραψε ότι δεν έχουν διαφορές. Που είναι αυτές οι διαφορές είναι το θεμα και ποιο υπερέχει που, συζητάμε. Αν υπερέχει καποιο σε κάτι γιατί όλα αμφισβητήθηκαν. Αμφισβητήθηκε η υπεροχή του hornet στο επαρχιακό στροφιλίκι και τονίστηκε η υπεροχή του nc εκτός δρόμου πχ. Είναι το nc και τύπου nc, κατάλληλη μηχανή για να δει κάποιος την εναλλακτική Ελλάδα? Αν ναι, το fazer γιατί δεν είναι?

Γιατί το nc (και τα λοιπά παρόμοια) είναι καλύτερα στο ταξίδι? Είναι? Είναι πιο άνετα? Φορτώνεται καλύτερα το versys απ' το fazer?

O καθένας θα πάρει αυτό που θέλει και τον βολεύει, δε το συζητάμε! Σε τι υπερέχει η κάθε επιλογή και σε τι μειονεκτεί?

Το nc έχει 130mm ανάρτηση? Το fazer πόσο έχει?
To versys έχει 170? Πάει καλύτερα στο χώμα απ' το fazer? Όχι θα μου πεις αλλά είναι πιο άνετο στις κακοτεχνίες. Σύμφωνοι! Δε μπορούμε όμως να πούμε ότι αυτό δεν αποτελεί μειονέκτημα στην οδήγηση στο ορεινό στροφιλίκι ή στην σπορ οδήγηση γενικά. Ή όχι? Και δεν μιλάω για πίστα αλλά για μια στριφτερή διαδρομή. Tι ρυθμούς επιβάλει (χωρίς να ζορίζει τον αναβάτη) το κάθε μηχανάκι?

Με λίγα λόγια πιστεύετε ότι αυτά τα τα τύπου nc, versys κτλ. είναι καλύτερα σε όλα ή ότι τουλάχιστον τα street έχουν σοβαρότατες ελλείψεις απέναντί τους, στο ίδιο πεδίο χρήσης? (μπορεί κάποιος να πει ότι το πεδίο χρήσης των nc είναι ευρύτερο, είναι)?

Το πρώτο πόστ το διάβασε κανένας?

daz
02/06/2017, 12:59
Οι 2.3 ποντοι παραπανω και η ορθια θεση οδηγησης και προφανως η ποιο χαμηλη ροπη κανουν την διαφορα ....



Ένα μηχανάκι που δεν σχεδιάζεται για χρήση εκτός δρομου, πχ versys, που το ανέφερες και ο ίδιος, θα κάνει τη διαφορά? Με την εξάτμιση στα κάρτερ?

Εγώ σου λέω θα την κάνει λόγο της όρθιας θέσης οδήγησης. Θα πεις ποτέ ότι θα πάρεις versys για να γυρίσεις την Ελλάδα από χώμα ή έχω versys και μπορώ να πηγαίνω χώμα? Όχι φαντάζομαι, σωστά? Θα το βάλεις προσεκτικά και με τα χίλια ζόρια και για λίγο και με λίγο τύχη κτλ. κτλ. Τι ενοχλεί εμένα με το hornet να κάνω το ίδιο? Η λιγότερο όρθια θέση οδήγησης?

Σου φαίνονται αυτονόητα αυτά που λέω? Ε λοιπόν δεν είναι για όλους.

amyroukai
02/06/2017, 13:03
Daz το NC έχει 15εκ διαδρομής, το Versys έχει 13, το Vstrom 15, το Tr700 13. To fazer αν θυμάμαι σωστά επίσης 13 (βαριέμαι να ψάξω τώρα).


ουσιαστικά το μόνο που θα έχει πλεονέκτημα λόγω τροχών είναι το Vstrom XT. Επίσης θα έχει πλεονέκτημα όποιο είναι στημένο στα μέτρα του οδηγού του, γιατί όλη η κατηγορία φοράει ελατήρια από στιλό "μιάς χρήσης" και θα τερματίζουν συνεχώς.



Λέμε τα ίδια και τα ίδια. Ουσιαστικά (πράγμα που αποδεικνύεται από το βίδεο) είναι ΟΛΑ ΜΑΖΙ ακατάλληλα για οτιδήποτε πέραν της απλής και προσεκτικής διάσχισης χωματόΔΡΟΜΟΥ και σε αυξημένους ρυθμούς κινδυνεύουν οι ζάντες και το "αποκάτω" του μοτέρ, της εξάτμισης κλπ.

Και τον Σπανό τον έχουμε δει να κάνει όργια με το S1000XR αλλά αν είσαι ένας "κανονικός" οδηγός δεν πας να το πετάς στα βράχια το αργαλείο, είναι ΣΤΡΙΤ αφού.

Μικe777
02/06/2017, 13:03
αυτο το on-off ποτε δεν το καταλαβα?
και μεσα και εξω δεν γινεται εγω μεγαλωσα με μηχανες δρομου και
κατι καθαρα για χωμα!!enduro λεγονταν
η πρωτη on of θα ελεγα ηταν
η αφρικα η οποια δεν ξερω και ποσο οφ ειναι η κανενα xt550 αυτο ηταν οφ ροουντ
αλλα ειμαι και ασχετος οποτε μην με παρεξηγειτε..

o teos
02/06/2017, 13:07
Small little kittens
Εδω σας εχω ρε ακου λεει ον και οφ και στριτ και ss
Oλα σε ενα:a22:
383139

sniper
02/06/2017, 13:08
Daz το NC έχει 15εκ διαδρομής, το Versys έχει 13, το Vstrom 15, το Tr700 13. To fazer αν θυμάμαι σωστά επίσης 13 (βαριέμαι να ψάξω τώρα).


ουσιαστικά το μόνο που θα έχει πλεονέκτημα λόγω τροχών είναι το Vstrom XT. Επίσης θα έχει πλεονέκτημα όποιο είναι στημένο στα μέτρα του οδηγού του, γιατί όλη η κατηγορία φοράει ελατήρια από στιλό "μιάς χρήσης" και θα τερματίζουν συνεχώς.



Λέμε τα ίδια και τα ίδια. Ουσιαστικά (πράγμα που αποδεικνύεται από το βίδεο) είναι ΟΛΑ ΜΑΖΙ ακατάλληλα για οτιδήποτε πέραν της απλής και προσεκτικής διάσχισης χωματόΔΡΟΜΟΥ και σε αυξημένους ρυθμούς κινδυνεύουν οι ζάντες και το "αποκάτω" του μοτέρ, της εξάτμισης κλπ.

Και τον Σπανό τον έχουμε δει να κάνει όργια με το S1000XR αλλά αν είσαι ένας "κανονικός" οδηγός δεν πας να το πετάς στα βράχια το αργαλείο, είναι ΣΤΡΙΤ αφού.


Ε όλα γίνονται αν έχεις χέρια και δεν σε νοιάζει ο πιθανός τραυματισμός.

Α, ναι. Και € για τις επισκευές.

BLiTzER
02/06/2017, 13:10
Το θέμα προέκυψε από διαχωρισμό και είναι εύλογη η σύγχυση.

Κανείς δεν έγραψε ότι δεν έχουν διαφορές. Που είναι αυτές οι διαφορές είναι το θεμα και ποιο υπερέχει που, συζητάμε. Αν υπερέχει καποιο σε κάτι γιατί όλα αμφισβητήθηκαν. Αμφισβητήθηκε η υπεροχή του hornet στο επαρχιακό στροφιλίκι και τονίστηκε η υπεροχή του nc εκτός δρόμου πχ. Είναι το nc και τύπου nc, κατάλληλη μηχανή για να δει κάποιος την εναλλακτική Ελλάδα? Αν ναι, το fazer γιατί δεν είναι?

Γιατί το nc (και τα λοιπά παρόμοια) είναι καλύτερα στο ταξίδι? Είναι? Είναι πιο άνετα? Φορτώνεται καλύτερα το versys απ' το fazer?

O καθένας θα πάρει αυτό που θέλει και τον βολεύει, δε το συζητάμε! Σε τι υπερέχει η κάθε επιλογή και σε τι μειονεκτεί?

Το nc έχει 130mm ανάρτηση? Το fazer πόσο έχει?
To versys έχει 170? Πάει καλύτερα στο χώμα απ' το fazer? Όχι θα μου πεις αλλά είναι πιο άνετο στις κακοτεχνίες. Σύμφωνοι! Δε μπορούμε όμως να πούμε ότι αυτό δεν αποτελεί μειονέκτημα στην οδήγηση στο ορεινό στροφιλίκι ή στην σπορ οδήγηση γενικά. Ή όχι? Και δεν μιλάω για πίστα αλλά για μια στριφτερή διαδρομή. Tι ρυθμούς επιβάλει (χωρίς να ζορίζει τον αναβάτη) το κάθε μηχανάκι?

Με λίγα λόγια πιστεύετε ότι αυτά τα τα τύπου nc, versys κτλ. είναι καλύτερα σε όλα ή ότι τουλάχιστον τα street έχουν σοβαρότατες ελλείψεις απέναντί τους, στο ίδιο πεδίο χρήσης? (μπορεί κάποιος να πει ότι το πεδίο χρήσης των nc είναι ευρύτερο, είναι)?

Το πρώτο πόστ το διάβασε κανένας?

Τα σπορ street (γυμνά) θα πάνε καλύτερα από τα όρθια street σε οποιονδήποτε δρόμο έχει απαιτήσεις. Τα τελευταία θα είναι ελαφρώς πιο ανεκτά σε κακοτεχνίες/χώμα, αλλά όχι, δε θα είναι ούτε διασκεδαστικά, ούτε άνετα, πάλι θα παλεύεις με τον χάρο. Αυτά που κάνουν καλύτερα αυτά τα μηχανάκια είναι θέματα πρακτικότητας, όχι οδήγησης. Είναι πιο άνετα στο δικάβαλο, το φόρτωμα, την άνεση, εις βάρος, φυσικά, των επιδόσεων. Δυστυχώς δε μπορούμε να τα έχουμε όλα, αλλιώς όλοι θα αγοράζαμε τέτοια.

Κάποιοι κάνουν το λάθος να λένε "μα έχω δει το τάδε μηχανάκι να το πηγαίνει ο έτσι". Ναι, φυσικά, ένας χεράς θα κάνει οτιδήποτε. Ο ίδιος χεράς, με πιο κατάλληλο μηχανάκι, θα κάνει περισσότερα. ;)

sniper
02/06/2017, 13:33
Τα σπορ street (γυμνά) θα πάνε καλύτερα από τα όρθια street σε οποιονδήποτε δρόμο έχει απαιτήσεις. Τα τελευταία θα είναι ελαφρώς πιο ανεκτά σε κακοτεχνίες/χώμα, αλλά όχι, δε θα είναι ούτε διασκεδαστικά, ούτε άνετα, πάλι θα παλεύεις με τον χάρο. Αυτά που κάνουν καλύτερα αυτά τα μηχανάκια είναι θέματα πρακτικότητας, όχι οδήγησης. Είναι πιο άνετα στο δικάβαλο, το φόρτωμα, την άνεση, εις βάρος, φυσικά, των επιδόσεων. Δυστυχώς δε μπορούμε να τα έχουμε όλα, αλλιώς όλοι θα αγοράζαμε τέτοια.

Κάποιοι κάνουν το λάθος να λένε "μα έχω δει το τάδε μηχανάκι να το πηγαίνει ο έτσι". Ναι, φυσικά, ένας χεράς θα κάνει οτιδήποτε. Ο ίδιος χεράς, με πιο κατάλληλο μηχανάκι, θα κάνει περισσότερα. ;)


Ναι εξού και κλασσική ατάκα "τα μοταρντ γλεντάνε τα SS σε ορεινό στροφιλίκι", ναι ισχύει, αν το μοταρντ το οδηγάει στον Ρώσσο ο Μιμίκος και ταυτόχρονα δεν οδηγεί το SS ο Μιμίκος :tooth:

daz
02/06/2017, 13:35
Daz το NC έχει 15εκ διαδρομής, το Versys έχει 13, το Vstrom 15, το Tr700 13. To fazer αν θυμάμαι σωστά επίσης 13 (βαριέμαι να ψάξω τώρα).




Δεν χρειάζεται να ψάξεις άλλο. Οι διαφορές είναι ανύπαρκτες! Μιλάμε για στρεετ μιχανάκια με ορθια θέση οδήγησης. Αυτό στο χώμα δεν βοηθάει ενώ στην άσφαλτο αποτελεί μειονέκτημα στην γρήγορη οδήγηση. Όχι ότι δεν είναι γρήγορα, αλλά ... μη λέμε τώρα ότι η πιο σκυφτή θέση δεν είναι πιο σπόρ ή η πιο σωστή για μια γρήγορη διαδρομή! Ποιό θα σου δώσει την περισσότερη πληροφορία?

Άντε και να μακρύνουμε λίγο τις αναρτήσεις να αυξήσουμε λίγο την απόσβεση και την απόσταση των κάρτερ. Τα κάναμε on-off? Με χυτές ζάντες? Δε νομίζω! Πάλι προσοχή θέλουν αλλά χρειάζονται λιιιιιγο λιγότερη προσοχή! Απ' την άλλη όμως τα κάναμε χειροτερα στην άσφαλτο και στο στροφιλίκι.

Όσο δίνεις προς μια κατεύθυνση χάνεις απ' την άλλη! Και μερικές φορές αυτά που χάνεις είναι πολύ περισσοτερα απ' αυτά που κερδίζεις. Είναι γεγονός! Χωρίς να εξετάσουμε το γεγονός ότι ένα μηχανάκι με στοιχειώδης δυνατότητες στο χώμα θα περάσει το 99% της ζωής στου στην άσφαλτο!

Και ξαφνικά μένει μόνο το ταξίδι, η άνεση, το φόρτωμα. Πόσο καλύτερα είναι σε αυτούς τους τομείς? Αντισταθμίζονται τα οφέλη? Είναι όντως τόσο καλύτερα αυτά τα τύπου ον οφφ όσο ψιθυρίζεται στην πιάτσα? Είναι πράγματι, όλα τα υπόλοιπα, υπερβολές για να καλύπτουμε τις ψευδαισθήσεις μας?
Στην άνεση θα δώσω το προβάδισμα λόγο γωνίας γονάτων, στα υπόλοιπα? Πόσο καλύτερα είναι?

daz
02/06/2017, 13:37
Τα σπορ street (γυμνά) θα πάνε καλύτερα από τα όρθια street σε οποιονδήποτε δρόμο έχει απαιτήσεις. Τα τελευταία θα είναι ελαφρώς πιο ανεκτά σε κακοτεχνίες/χώμα, αλλά όχι, δε θα είναι ούτε διασκεδαστικά, ούτε άνετα, πάλι θα παλεύεις με τον χάρο. Αυτά που κάνουν καλύτερα αυτά τα μηχανάκια είναι θέματα πρακτικότητας, όχι οδήγησης. Είναι πιο άνετα στο δικάβαλο, το φόρτωμα, την άνεση, εις βάρος, φυσικά, των επιδόσεων. Δυστυχώς δε μπορούμε να τα έχουμε όλα, αλλιώς όλοι θα αγοράζαμε τέτοια.

Κάποιοι κάνουν το λάθος να λένε "μα έχω δει το τάδε μηχανάκι να το πηγαίνει ο έτσι". Ναι, φυσικά, ένας χεράς θα κάνει οτιδήποτε. Ο ίδιος χεράς, με πιο κατάλληλο μηχανάκι, θα κάνει περισσότερα. ;)

Συμφωνώ αλλά θα πιαστώ απ' αυτό που δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Πόσο πιο άνετο είναι το nc απ' το fazer στο δικάβαλο, στο φόρτωμα και στο ταξίδι?

STOYBI
02/06/2017, 13:37
Ένα μηχανάκι που δεν σχεδιάζεται για χρήση εκτός δρομου, πχ versys, που το ανέφερες και ο ίδιος, θα κάνει τη διαφορά? Με την εξάτμιση στα κάρτερ?

Εγώ σου λέω θα την κάνει λόγο της όρθιας θέσης οδήγησης. Θα πεις ποτέ ότι θα πάρεις versys για να γυρίσεις την Ελλάδα από χώμα ή έχω versys και μπορώ να πηγαίνω χώμα? Όχι φαντάζομαι, σωστά? Θα το βάλεις προσεκτικά και με τα χίλια ζόρια και για λίγο και με λίγο τύχη κτλ. κτλ. Τι ενοχλεί εμένα με το hornet να κάνω το ίδιο? Η λιγότερο όρθια θέση οδήγησης?

Σου φαίνονται αυτονόητα αυτά που λέω? Ε λοιπόν δεν είναι για όλους.


Αφηνουμε λοιπον και το xtr 660 Απ εξω ( μιας και μιλησες για λαιμους στο καρτερ ) γιατι πιθανον δεν σχεδιαστηκε για χρηση εκτος δρομου..???

Και ναι δεν θα επαιρνα το versys για να γυρισω την ελλαδα απο χωμα.... Θα το επαιρνα ομως ( οπως και xtx kai αυτο με λαιμους στο καρτερ ) να κατεβω 10 φορες τον ψιλοκακοτραχαλο δρομο για την παραλια....

Γιατι εαν παρω πχ to fazer η το hornet μου... Ολο και σε καποιο σημειο θα σκουντησω το καρτερ μου η το μοχλικο μου...!!

RaGe_Raptor
02/06/2017, 13:43
"ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΟ-ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ; ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΠΟΤΕ"

:lol: στο πνεύμα μερικών ποστ.

daz
02/06/2017, 13:44
Αφηνουμε λοιπον και το xtr 660 Απ εξω ( μιας και μιλησες για λαιμους στο καρτερ ) γιατι πιθανον δεν σχεδιαστηκε για χρηση εκτος δρομου..???

Και ναι δεν θα επαιρνα το versys για να γυρισω την ελλαδα απο χωμα.... Θα το επαιρνα ομως ( οπως και xtx kai αυτο με λαιμους στο καρτερ ) να κατεβω 10 φορες τον ψιλοκακοτραχαλο δρομο για την παραλια....

Γιατι εαν παρω πχ to fazer η το hornet μου... Ολο και σε καποιο σημειο θα σκουντησω το καρτερ μου η το μοχλικο μου...!!

Εξάτμιση στα κάρτερ είπα! ;)

Για πάμε πάλι να δούμε ποιο θα σκουντήσει πρώτο από κάτω!

Αλλά έστω! Και θα θυσιάσω την διασκέδαση στον επαρχιακό και την πληροφορία για να κατέβω 5 φορές το χρόνο σε μια παραλία με λίγο μεγαλύτερη άνεση? Θες να μου πεις ότι το fazer δε θα κατέβει στην ίδια παραλία με το versys?

BLiTzER
02/06/2017, 13:46
"ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΥΡΟ-ΚΑΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ; ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΠΟΤΕ"

Συμφωνώ!


Ναι εξού και κλασσική ατάκα "τα μοταρντ γλεντάνε τα SS σε ορεινό στροφιλίκι", ναι ισχύει, αν το μοταρντ το οδηγάει στον Ρώσσο ο Μιμίκος και ταυτόχρονα δεν οδηγεί το SS ο Μιμίκος :tooth:

Ε τα motard έχουν πλεονέκτημα σε πολύ κλειστές ή/και χαμηλής πρόσφυσης διαδρομές, οπότε συχνά ισχύει το παραπάνω. :p Επίδαυρο και Μπράλο δεν έχουν καμία ελπίδα, αλλά Ρώσο, ναι, πολύ πιθανό. Ο Μιμίκος θα μας λύσει την απορία!

STOYBI
02/06/2017, 13:47
Εξάτμιση στα κάρτερ είπα! ;)

Για πάμε πάλι να δούμε ποιο θα σκουντήσει πρώτο από κάτω!

Και θα θυσιάσω την διασκέδαση στον επαρχιακό και την πληροφορία για να κατέβω 5 φορές το χρόνο σε μια παραλία με λίγο μεγαλύτερη άνεση? Θες να μου πεις ότι το fazer δε θα κατέβει στην ίδια παραλία με το versys?

Γιατι εγω τι ειπα...??: :D

Ο επαρχιακος ειναι απολαυση μονο με ορθια θεση οδηγησης...!!!!:p

Ζεύκας
02/06/2017, 13:48
2 επισημάνσεις:

-Άμα ξαναδιαβάσω ότι τα βέρσυς, τρέισερ κτλ πατάνε σούπερσπορ στη πίστα
θα σφάξω όλο το χωριό, δεν τη γλυτώνει

-Αυτό που τα βέρσυς, τρείσερ κτλ έχουν γεωμετρία σουπερμότο με γονάτισε.


Μιλάμε έχει κατακλυστεί το φόρουμ με άσχετους που αντί να κάτσουν 2-3 χρόνακια
να διαβάζουν να μαθαίνουν κάθονται και έχουν γνώμη σοφού γέροντα ινδιάνου.

Τώρα άμα εσείς οι κάτοχοι της εν λόγω κατηγορίας ξεκινήσετε να πετάτε κάτι φιδιές
του στυλ "πάω 220 σταθερά ακλόνητα" από μένα θα πέφτει τρελό κράξιμο. τέλος.

RaGe_Raptor
02/06/2017, 13:50
Γιατι εγω τι ειπα...??: :D

Ο επαρχιακος ειναι απολαυση μονο με ορθια θεση οδηγησης...!!!!:p

Σίγουρα ; εκτός κι αν το βλέπεις από την φυσιολατρική πλευρά :p

daz
02/06/2017, 13:58
-Αυτό που τα βέρσυς, τρείσερ κτλ έχουν γεωμετρία σουπερμότο με γονάτισε.



Αν τα συγκρίνεις με vstrom έχουν! :lol:

daz
02/06/2017, 14:00
Παρασκευή σήμερα.

Σας έφτιαξα κουφάλες! :lol:

BLiTzER
02/06/2017, 14:01
Αν υπήρχε ένα πολιτικό, δικύλινδρο 700άρι motard, 150 κιλών..... αχχ...

STOYBI
02/06/2017, 14:04
2 επισημάνσεις:

-Άμα ξαναδιαβάσω ότι τα βέρσυς, τρέισερ κτλ πατάνε σούπερσπορ στη πίστα
θα σφάξω όλο το χωριό, δεν τη γλυτώνει

-Αυτό που τα βέρσυς, τρείσερ κτλ έχουν γεωμετρία σουπερμότο με γονάτισε.


Μιλάμε έχει κατακλυστεί το φόρουμ με άσχετους που αντί να κάτσουν 2-3 χρόνακια
να διαβάζουν να μαθαίνουν κάθονται και έχουν γνώμη σοφού γέροντα ινδιάνου.

Τώρα άμα εσείς οι κάτοχοι της εν λόγω κατηγορίας ξεκινήσετε να πετάτε κάτι φιδιές
του στυλ "πάω 220 σταθερά ακλόνητα" από μένα θα πέφτει τρελό κράξιμο. τέλος.


Mε το capponord θυμαμαι στα 200... Στην ευθεια χαλαρα.... Μεχρι και μυτουλα σκαλιζες...!!

billy84
02/06/2017, 14:05
Συμφωνώ αλλά θα πιαστώ απ' αυτό που δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Πόσο πιο άνετο είναι το nc απ' το fazer στο δικάβαλο, στο φόρτωμα και στο ταξίδι?

Eιναι αρκετα πιο άνετο,το αντιλαμβανεσαι μεχρι και στατικα αν κατσεις σε ενα.Ειναι οι γωνιες στα ποδια πιο σωστες και το τιμόνι μακρυτερο και πιο κοντα στα χερια.

Να πω κατι στα πιο άπειρα παιδια που ανεφεραν κατι για πιστα,μην τρεφετε αυταπάτες,τα supersport δεν έχουν αντιπαλο στην πίστα και οπου έχει καλή ασφαλτο.ΑΛΛΑ δυστυχως ή ευτυχως χρειαζεται εμπειρια για να πάνε.Σε επίπεδο αρχαριου σαφώς θα βολευτεις με ενα Versys και θα πας ταχυτερα απο τον αντιστοιχο αρχάριο με SS.Αυτη ειναι και η γοητεία του supersport πιστευω,θέλει πολυ δουλεια στην τεχνική σου.

Όσο για το χώμα θα ταυτιστω απολυτα με τον Devil's και τον Stoubi και αυτη ειναι η χρηση για την οποία προοριζεται αυτη η κατηγορία,απλα με 17αρες δεν ξεφευγει πολυ απο τα street λόγω ίδιων ελαστικων που μπορει να βάλει,που είναι και ο σημαντικότερος παράγοντας στο ελληνικό οδοστρωμα.Απλα αν αναλογιστείτε οτι σε μια 500αρα βόλτα θα μπεις και 20km χώμα δηλαδη το 4% των συνολικών km θα είναι χωμάτινα,αξίζει να χαραμίσετε τις αρετες της 17αρας για ενα on off με 19-21?Οχι φυσικά και αυτος ειναι και ο λόγος ύπαρξης της συγκεκριμενης κατηγορίας των ψευδο on off με 17αρες,κάτι ξερουν οι εταιρειες που τη δημιουργησαν.

Υ.Γ: Ευχαριστώ τον φιλο Κωνσταντινο λιγα ποστ πριν και να αναφερω οτι σαφως ειναι υπερβολη να βαζω το μηχανακι σε χωματοδρομο οπως του βιντεο απο Χαλίκι μεχρι τη Βερλιγκα και σιγουρα δεν κατασκευαστηκε για αυτο,απλα έδειξα οτι μπορει να περάσει και απο εκει.Ο στοχος μου ηταν να φτασω κοντα στη δρακόλιμνη που εχει εκει και να ανεβω στην κορυφη του Λακμου με τα ποδια.Λάστιχο δε με έχει πιάσει ποτε σε τοσα χωματινα Km που εχω κανει,δε ριχνω τις πιεσεις για αυτον ακριβως το λόγο.Απο την προσωπική μου εμπειρια δεν ειναι ευκολο να παθεις λάστιχο εκτος και αν ειναι στα τελειωματα.

Ζεύκας
02/06/2017, 14:09
Αν υπήρχε ένα πολιτικό, δικύλινδρο 700άρι motard, 150 κιλών..... αχχ...

KTM800 DUKE λέγεται, θα βγεί του χρόνου, αλλά να περιμένεις 170 κιλά.
Πολιτικό 2Κ με 150 φοβάμαι πως δεν γίνεται


Mε το capponord θυμαμαι στα 200... Στην ευθεια χαλαρα.... Μεχρι και μυτουλα σκαλιζες...!!

Το κάπο είναι χιλιάρι και κανονικά μόνο και μόνο επειδή είναι Απρίλια θα έπρεπε να πηγαίνει με 240 βράχος :lol:

Εγώ αναφέρομαι σε αυτά τα μεσαίου κυβισμού στριτάκια :beer:

BLiTzER
02/06/2017, 14:12
KTM800 DUKE λέγεται, θα βγεί του χρόνου, αλλά να περιμένεις 170 κιλά.


Έστω. Το'χω δει και είναι όνειρο, εννοείται, αλλά παραείναι όνειρο για να κάνεις καφρίλες στο χώμα. Σκεφτόμουν κάτι σε κλασικό enduro/motard σχήμα, ψηλόφτερο. Κάτι που να βγαίνει λασπωμένο και να μη δίνεις δεκάρα. Ένα δικύλινδρο DRZ ή SMC.


Mε το capponord θυμαμαι στα 200... Στην ευθεια χαλαρα.... Μεχρι και μυτουλα σκαλιζες...!!

Αυτό έλειπε, μοτοσικλέτα 250 κιλών να μην είναι ακλόνητη.

Απλά δεν είναι μοτοσικλέτα πλέον.

Ζεύκας
02/06/2017, 14:16
Έστω. Το'χω δει και είναι όνειρο, εννοείται, αλλά παραείναι όνειρο για να κάνεις καφρίλες στο χώμα. Σκεφτόμουν κάτι σε κλασικό enduro/motard σχήμα, ψηλόφτερο. Κάτι που να βγαίνει λασπωμένο και να μη δίνεις δεκάρα. Ένα δικύλινδρο DRZ ή SMC.

η 800άρα πλατφόρμα θα βγάλει ένα duke και ένα adv για αρχή λογικά.

τώρα άμα θα βγάλει και δικύλινδρο smc....δεν ξέρω, μακάρι αλλά χλωμό το βλέπω.

amyroukai
02/06/2017, 14:19
Αν τα συγκρίνεις με vstrom έχουν! :lol:

ρε. το έχω ΗΔΗ απαντήσει αυτό. μην πέφτεις στην παγίδα λέμε.