PDA

View Full Version : ΦΡΟΥΡΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ (ΕΛΕΥΘΕΡΑΙ).



Eversman
05/06/2017, 14:12
Σημείωση:
Παρακαλώ, να μην απαντάτε στο θέμα, έτσι ώστε να "τρέχει" το θέμα της Ετήσιας. Πρόκειται απλά για μία μικρή, κοντινή βόλτα και πρόταση για όσους προτιμούν να πίνουν το καφεδάκι τους και να τρώνε το κολατσιό τους, μακριά απ΄όλους, μα συνάμα τόσο κοντά στα πάντα :)

Φεύγοντας από Οινόη και πηγαίνοντας προς Ερυθρές από την Παλαιά, λίγα μέτρα πρίν από την διασταύρωση για Βίλια, υπάρχει ένας λόφος που υψώνεται εμπρός και δεξιά σας.
Σταματώντας και παρατηρώντας τον, αρχικά δεν θα σας εκπλήξει κάτι. Κοιτώντας όμως λίγο καλύτερα, θα διαπιστώσετε ίχνη τείχισης. "Μα τί διάολο" θα αναρωτηθείτε. "Έχω περάσει, εκατοντάδες φορές από εδώ κι όμως δεν πρόσεξα κάτι".
Κι όμως, πρόκειται για το αρχαίο φρούριο των Ελευθερών. Ένα από τα καλύτερα σωζόμενα αρχαία κάστρα στην χώρα μας (πχ. το φρούριο της Φυλής, είναι γκρεμίδι μπροστά του). Βρίσκεται δε, σε τόσο καλή κατάσταση, που έξι τουλάχιστον πύργοι -από τα 850 μέτρα της αμυντικής του περιμέτρου- στέκονται σχεδόν άθικτοι, με τις εισόδους τους, τις τοξοθυρίδες τους και τις επάλξεις που τους ενώνουν. Η αίσθηση του να περπατάς επάνω στις επάλξεις ενός αρχαίου φρουρίου, είναι μοναδική και από τις εμπειρίες που δύσκολα θα ξαναβιώσεις.

Κάποιος έξυπνος αρχαιολόγος, σκέφτηκε να βάλει ένα παγκάκι, κάτω από την παχιά σκιά μιάς κουμαριάς, μέσα στο φρούριο και δίπλα στο τείχος. Σε αυτόν τον άνθρωπο θα έπρεπε να απονεμηθεί έπαινος. Η σκιά, η α-π-ε-ρ-ι-γ-ρ-α-π-τ-η θέα και το αεράκι, σε κάνουν να θές να κάτσεις με τις ώρες. Άν σας αρέσει η ηρεμία, πάρτε μαζί το βιβλίο σας, το καφεδάκι και το νεράκι σας και με παρέα ή χωρίς, χαλαρώστε με μόνο ήχο τον άνεμο ... άντε και με τον ήχο κανενός RR που ανεβαίνει γκαζωμένο τα στροφιλίκα, αγνοώντας παντελώς την παρουσία σας.

Η πρόσβαση είναι αρκετά εύκολη, αλλά χωμάτινη. Μετά την διασταύρωση για Βίλια, συνεχίζουμε ευθεία πρός Ερυθρές. Στα 300 βρίσκεται η ταβέρνα "Η κάζα". Βγάζουμε αριστερό φλάς και μπαίνουμε στο πάρκινγκ της ταβέρνας. Ακριβώς απέναντι βρίσκεται ταμπέλα και τσιμεντένιος δρόμος που στη συνέχεια γίνεται βατός χωμάτινος. Ο λόγος αυτής της μικρής μανούβρας είναι λόγω του ότι, η είσοδος στον τσιμεντόδρομο, είναι στενή, βρίσκεται επάνω σε στροφή και με φορά αντίθετη από αυτή που είμαστε.

383203


383204

Eversman
05/06/2017, 14:16
383206


383207


383208

Eversman
05/06/2017, 14:18
383209


383210

Καλές βόλτες σε όλους.

ionized
05/06/2017, 17:32
υπεροχο μερος!κατι τετοια βλεπω και αυτοφασκελονωμαι που δεν εγινα χωματινος :lol:

congate7
06/06/2017, 18:36
Την ανηφόρα με το χαλίκι πως την ανέβηκες;

SONone
06/06/2017, 18:51
τι ενωεις? οπως παει και στην ν.ε.ο με 20χλμ την ωρα! :D

Eversman
06/06/2017, 19:04
Την ανηφόρα με το χαλίκι πως την ανέβηκες;

Με τόσο βαρύ μηχανάκι και λάστιχα 70-30, θα ήμουν παλαβός αν το προσπαθούσα!!!! Πολυ σαθρό, ακόμη και με τα πόδια γλυστρουσε και ήθελε προσοχή.
Υπολογίζω ότι κάποιος καθαρά χωματινος και με φόρα , ισως τα κατάφερνε να ανέβει. Αλλά γιατί να το προσπαθήσει κάποιος? Όυτε να το γυρίσεις δεν έχει χώρο! Αντίθετα, έχει πανέμορφες χωμάτινες που ξεκινούν απο εκεί και βγάζουν είτε στις Ερυθρές, είτε στο μοναστήρι ;)

Eversman
06/06/2017, 19:09
τι ενωεις? οπως παει και στην ν.ε.ο με 20χλμ την ωρα! :D

Αφήστε με εμένα να παω τις χωματαδες μου με 20 χλμ και να το φχαριστιεμαι και παενετε εσείς οι γρήγοροι με 200 ... στις ευθείες :D Έτσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι :D

congate7
06/06/2017, 19:32
Αλλά γιατί να το προσπαθήσει κάποιος? Όυτε να το γυρίσεις δεν έχει χώρο!

Εγώ προσπάθησα, έφτασα κοντά και κόλλησα. Ήμουν και με σορτσάκι κοντομάνικο και δεν το ξαναπροσπάθησα. Αύριο με φόρα και ότι γίνει αν και πιο δύσκολη μου φαίνεται στο κατέβα.

Ούτε 3 λεπτά από το σπίτι, κακώς δεν πήρες.