PDA

View Full Version : Japan VS Europe (scooter edition)



Σελίδες : [1] 2

NIKOS.
04/06/2017, 17:44
δεν ξέρω αν αξίζει για 4 μήνες να πάρεις κάτι ?
εγώ εάν έπαιρνα θα έπαιρνα ενα σκούτερ Japan η Taiwan , και θα αφηνα τα ιταλικά σκούτερ απ έξω γιατί περα από ομορφιά σε όλα τα αλλά άστα....

daz
04/06/2017, 20:06
δεν ξέρω αν αξίζει για 4 μήνες να πάρεις κάτι ?
εγώ εάν έπαιρνα θα έπαιρνα ενα σκούτερ Japan η Taiwan , και θα αφηνα τα ιταλικά σκούτερ απ έξω γιατί περα από ομορφιά σε όλα τα αλλά άστα....

Είχες ποτέ ιταλικό σκούτερ;

NIKOS.
04/06/2017, 23:22
Είχες ποτέ ιταλικό σκούτερ;

ναι εννοείται... αλλιώς δε θα έγραφα έτσι ,εχω προσωπική άποψη .

daz
05/06/2017, 02:02
ναι εννοείται... αλλιώς δε θα έγραφα έτσι ,εχω προσωπική άποψη .

E πες λοιπόν ποια είχες να τα αποφεύγουμε!

NIKOS.
05/06/2017, 07:20
E πες λοιπόν ποια είχες να τα αποφεύγουμε!

ειναι υπωχρεωτικο ? μπα δεν νομίζω ότι χρειάζεται....
το θέμα δεν ειναι πιο ειχα εγώ για το αποφύγεις το θέμα ειναι ότι κατά γενικη ομολογία στην πλειοψηφία τους , δεν αντέχουν την σκληρή χρήση , και τα περισσότερα βγάζουν θεματακια μετά από λίγο καιρο.
αυτό λέει εμένα η εμπειρία μου.

teogtp
05/06/2017, 13:15
ειναι υπωχρεωτικο ? μπα δεν νομίζω ότι χρειάζεται....
το θέμα δεν ειναι πιο ειχα εγώ για το αποφύγεις το θέμα ειναι ότι κατά γενικη ομολογία στην πλειοψηφία τους , δεν αντέχουν την σκληρή χρήση , και τα περισσότερα βγάζουν θεματακια μετά από λίγο καιρο.
αυτό λέει εμένα η εμπειρία μου.

Η χρησιμοτητα ενός φόρουμ είναι η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών καθώς αυτές μπορούν να αξιολογηθουν και να βοηθήσουν κάποιον που βρίσκεται σε δίλημμα, όπως ακριβώς ο φίλος που άνοιξε το συγκεκριμένο νήμα.
Οπότε καλό θα ήταν να τεκμηριωνουμε την άποψη μας.

daz
05/06/2017, 14:07
ειναι υπωχρεωτικο ? μπα δεν νομίζω ότι χρειάζεται....


Αν έτσι νομίζεις έτσι θα είναι!
Σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες την άποψή σου μαζί μας αλλά έτσι όπως την θέτεις, δεν έχει καμία αξία, ουσία, βαρύτητα. Τουλάχιστον δεν ωφελεί τη συζήτηση. Ο teo σου εξήγησε και τους λόγους.

yiannis172
05/06/2017, 14:12
Εγω παλι ξερω αρκετους με Piaggio Group,που εχουν απο 80 εως 100+ χιλιαδες χλμ απροβληματιστα (μονο φυσιολογικες φθορες).
Επισης ενημερωτικα,τα οντως αξιολογα SΗ,ειναι κι αυτα made in Italy.

daz
05/06/2017, 14:40
Εγω παλι ξερω αρκετους με Piaggio Group,που εχουν απο 80 εως 100+ χιλιαδες χλμ απροβληματιστα (μονο φυσιολογικες φθορες).
Επισης ενημερωτικα,τα οντως αξιολογα SΗ,ειναι κι αυτα made in Italy.

Δεν έχει σημασία αν τα sh είναι made in italy αλλά τα piaggio group είναι πράγματι πολύ καλά. Carnaby έχουμε 2 στην οικογένεια. Το 300 πωλήθηκε, το 125 αγοράστηκε μτχ και κυκλοφορεί απροβλημάτιστο με 70.000 χλμ. Βρίσκω άδικο το τσουβάλιασμα του στυλ "ολα τα ιταλικά χαλάνε, αυταναφλέγονται, αποσυντίθενται, επειδή ξέρω εγώ από ιταλικά".

NIKOS.
06/06/2017, 08:54
Αν έτσι νομίζεις έτσι θα είναι!
Σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες την άποψή σου μαζί μας αλλά έτσι όπως την θέτεις, δεν έχει καμία αξία, ουσία, βαρύτητα. Τουλάχιστον δεν ωφελεί τη συζήτηση. Ο teo σου εξήγησε και τους λόγους.
Ότι και να γράψω όπως και να το γράψω θα μου πείτε για τσουβάλιασμα κλπ ...
ειναι τυχαίο πως ανάμεσα στα 8 δικά μου σκούτερ , τα μονα που με αφησαν ειναι τα piaggio ,aprilia ,...?
όχι εγώ δεν αναρωτιέμαι ...
ειναι τυχαίο πως όλοι οι γνωστοί και οι φίλοι που έχουν μηχανάκια από το ίδιο group (aprilia, piaggio) έχουν προβλήματα από ηλεκτρολογικά , μέχρι αντλίες κλπ ... ( υπάρχουν και αρκετοί με πολύ σοβαρότερα προβλήματα κινητήρα κλπ )
ειναι τυχαίο που η piaggio είχε βαλει τρόμπες φρένων στο 350 και συνιστούσε αλλαγή κάθε 15,000χλμ ..
ειναι τυχαίο που οποιο piaggio & aprilia , scooter δεις έξω καποιο χρονων ειναι σε κακό χαλι τα πλαστικά του ? ακόμα και από ιδιοκτήτες που τα προσέχουν πολύ, όχι δεν ειναι τυχαίο ...
όλα αυτά μαζί με την τριβη και την εμπειρία από άλλους κατόχους ,από το scooter club ,εμενα μου δείχνουμε ότι τα μηχανάκια τους ,δεν ειναι για σκληρή χρήση και προπάντων δεν ειναι αξιόπιστα και ποιοτικά !
αυτή ειναι η γνώμη μου και η εμπειρίες που έχω από τα σκούτερ αυτών των εταιριών.
ελπίζω να τεκμηρωσα τωρα....
υ.γ αν και δεν φαντάζομαι γιατί πάλι θα μου πείτε τα γνωστά .....(ετυχε) (τσουβάλιασμα) κλπ

Ζεύκας
06/06/2017, 12:20
Ναι αλλα δεν μας ειπες τι πιατζιο και απριλια σκουτερ ειχες

NIKOS.
06/06/2017, 13:51
ουτε ενα καλό ψέμα δεν μπορείς να πεις παναθεμά σε χαχαχαχαχαχ

σε πονηρές ερωτήσεις δίνεις πονηρές απαντήσεις....αχαχαχαχαχα










scarabeo 200 & Bev 250

Ζεύκας
06/06/2017, 14:00
σε πονηρές ερωτήσεις δίνεις πονηρές απαντήσεις....αχαχαχαχαχα










scarabeo 200 & Bev 250

εγώ που έχω χόντα και μου τσιμπάει λάδι (50000χλμ) τι πρέπει να αρχίσω να λέω για αυτή την εταιρεία;


και άσε το "χαζές" δεν χρειαζόταν να το διορθώσεις.
όλοι ξέρουμε τους χαρακτηρισμούς και την επιθετικότητά σου

BLiTzER
06/06/2017, 14:45
Θα μας πει μετά τις διαφημίσεις διαρκείας. Προς το παρόν, χαλαρώστε.

amyroukai
06/06/2017, 14:52
Θα μας πει μετά τις διαφημίσεις διαρκείας. Προς το παρόν, χαλαρώστε.

το είχε γράψει για δείτε μήπως το ξεσβήσετε.

νομίζω μπεβερλι 250 και σπορσίτι 200;

BLiTzER
06/06/2017, 14:58
Ναι, δε σβήστηκε κατά λάθος. :p

Ορίστε, τα επανέφερα.

daz
06/06/2017, 15:01
το είχε γράψει για δείτε μήπως το ξεσβήσετε.

νομίζω μπεβερλι 250 και σπορσίτι 200;

scarabeo 200 & Bev 250

sniper
06/06/2017, 15:05
Άλλοι πανε και κάνουν μ@λακίες, εμείς τσακωνόμαστε;

lleonidas
08/06/2017, 16:08
Εγω παλι ξερω αρκετους με Piaggio Group,που εχουν απο 80 εως 100+ χιλιαδες χλμ απροβληματιστα (μονο φυσιολογικες φθορες).
Επισης ενημερωτικα,τα οντως αξιολογα SΗ,ειναι κι αυτα made in Italy.
Είναι αξιοπρόσεκτη η απήχησή τους στην Ιταλία (https://scooternet.gr/αφιερωματα/ιταλια-πωλήσεις-σκούτερ-5μήνου-2017-η-τρέλ/).Κατά το πρώτο πεντάμηνο του τρέχοντος έτους, στις τρεις πρώτες θέσεις βρίσκονται τα τρία Honda SH σημειώνοντας συνολικά πάνω από 14.200 πωλήσεις!
Και έπεται το beverly 300 abs με 3.406 και το Τ Max με 2093.
ΥΓ:Μόνο μέσα στο Μάιο, το Honda X Adv πούλησε 938 κομμάτια :eek:

zopas
08/06/2017, 17:38
Είναι αξιοπρόσεκτη η απήχησή τους στην Ιταλία (https://scooternet.gr/αφιερωματα/ιταλια-πωλήσεις-σκούτερ-5μήνου-2017-η-τρέλ/).Κατά το πρώτο πεντάμηνο του τρέχοντος έτους, στις τρεις πρώτες θέσεις βρίσκονται τα τρία Honda SH σημειώνοντας συνολικά πάνω από 14.200 πωλήσεις!
Και έπεται το beverly 300 abs με 3.406 και το Τ Max με 2093.
ΥΓ:Μόνο μέσα στο Μάιο, το Honda X Adv πούλησε 938 κομμάτια :eek:

Δεν είναι μακακες οι ιταλοι να μην αγορασουν μακραν το καλυτερο απλα ειχαν χρηματα και τα αγορασαν καινουργια...και φανταζομαι ουτε είναι μακακες για να τα αγοραζουν μεταχειρισμένα...όταν σκασει και σε αυτους η φουσκα του χρεους τους των 2 τρις ευρω ( ο αναπηρος καραδοκει), τοτε λογω χρηματων και αυτοι piaggio θα παιρνουν αναγκαστικα θελουν δεν θελουν....

Bob_o_mastoras
08/06/2017, 17:48
ΥΓ:Μόνο μέσα στο Μάιο, το Honda X Adv πούλησε 938 κομμάτια :eek:

Nαι, αλλα η Ιταλια ειναι η Μεκα των σκουτερ. Και εχει και 60 εκατομυρια κατοικους. Οχι οτι 1000 κομματια σε ενα μηνα δεν ειναι εντυπωσιακο νουμερο, βεβαια.

amyroukai
08/06/2017, 18:20
( ο αναπηρος καραδοκει)

τι να πω... ας μην μιλήσω.

zopas
16/06/2017, 16:31
Σημερα παλι ψιλοβροχο...και σημερα βρηκε η ιταλικη πατατα που είμαι υποχρεωμένος να καβαλαω στη δουλεια να εχει από καπου διαρροη λαδιου που φυσικα δεν την πηρα χαμπαρι...αποτέλεσμα 2 κανονικότατες τουμπες στην ασφαλτο ευτυχως με λιγα χιλιόμετρα-και στις δυο περιπτώσεις- γιατι σταματησα σε στοπ..δευτερο ευτυχως ότι την γλυτώσαμε με μελανιες και μώλωπες μονο αλλα και το σοκ , σοκ...μετα κοιταω και τι να δω..διαρροη λαδιου που ειχε καλυψει την πισω ροδα με σημαδια λαδιου πανω της...τι προαλλες κοπηκε το σωληνακι τροφοδοσίας εν κινησει, τωρα αυτό στα 35.000χλμ ...δηλαδή στα 100.000χλμ ο ιδιοκτητης ενός λιμπερτυ θα ζει;

Τα γραφω για να προβληματισω καποιους υποψηφιους αν θα είναι καλο η όχι να δωσουν ένα 1000αρικο παρα πανω για αγορα ενός χοντα..αληθεια τα απανωτα σοκ από 2 συνεχομενες τουμπες ποσο αραγε να κοστιζουν σε φραγκα;

Bob_o_mastoras
16/06/2017, 17:00
..αληθεια τα απανωτα σοκ από 2 συνεχομενες τουμπες ποσο αραγε να κοστιζουν σε φραγκα;

Aν δεν χτυπουσα θα τα κοστολογουσα γυρω στα 100 με 150 € ανα τουμπα για την ψυχικη μου οδυνη.
Με μολωπες και μια μικροεκδορα 200€
Με μολωπες και σοβαρη εκδορα που χριζει ραματων 300€
Με μολωπες, σοβαρη εκδορα και λιγα εγκαυματα τριβης 600€

Ζεύκας
16/06/2017, 17:18
Τα γραφω για να προβληματισω καποιους υποψηφιους αν θα είναι καλο η όχι να δωσουν ένα 1000αρικο παρα πανω για αγορα ενός χοντα..αληθεια τα απανωτα σοκ από 2 συνεχομενες τουμπες ποσο αραγε να κοστιζουν σε φραγκα;

και τα χόντα μια χαρά ξερνάνε λάδι.

έλεος πια με τις παρωπίδες του καθενός.

daz
16/06/2017, 17:33
Σημερα παλι ψιλοβροχο...και σημερα βρηκε η ιταλικη πατατα που είμαι υποχρεωμένος να καβαλαω στη δουλεια να εχει από καπου διαρροη λαδιου που φυσικα δεν την πηρα χαμπαρι...αποτέλεσμα 2 κανονικότατες τουμπες στην ασφαλτο ευτυχως με λιγα χιλιόμετρα-και στις δυο περιπτώσεις- γιατι σταματησα σε στοπ..δευτερο ευτυχως ότι την γλυτώσαμε με μελανιες και μώλωπες μονο αλλα και το σοκ , σοκ...μετα κοιταω και τι να δω..διαρροη λαδιου που ειχε καλυψει την πισω ροδα με σημαδια λαδιου πανω της...τι προαλλες κοπηκε το σωληνακι τροφοδοσίας εν κινησει, τωρα αυτό στα 35.000χλμ ...δηλαδή στα 100.000χλμ ο ιδιοκτητης ενός λιμπερτυ θα ζει;

Τα γραφω για να προβληματισω καποιους υποψηφιους αν θα είναι καλο η όχι να δωσουν ένα 1000αρικο παρα πανω για αγορα ενός χοντα..αληθεια τα απανωτα σοκ από 2 συνεχομενες τουμπες ποσο αραγε να κοστιζουν σε φραγκα;

Από που ήταν η διαρροή ρε συ ζόπα? Έχανε η γμνη φλάτζα τόσο λάδι που γέμισε την πίσω ρόδα? Απο που έβγαζε τόσο λάδι το γμνο? Δλδ δεν αλάχθηκε ποτέ η χαλκοροδέλα στα κάρτερ και φταίει το μηχανάκι? Τοποθετήθηκε λάθος το σωληνάκι αναπνοής των κάρτερ? Από που?
Αν κόπηκε το σωληνάκι καυσίμου είναι θέμα του κατασκευαστή ή αυτού που συντηρεί το μηχανάκι? Δλδ ο Ιάπωνας τι κάνει για να μην κόβονται τα σωληνάκια? Τα παραγγέλνει από ΝΑΣΑ μαζί με ειδικούς σφιγκτήρες που αυξάνουν τη ζωή τους στον αιώνα τον άπαντα?

Όχι, στα 100.000 χλμ αν δεν συντηρεί σωστά το μηχανάκι του κινδυνεύει! Τα σωληνάκια και ροδελάκια και τα παπαράκια πρέπει να αλλάζονται μετά από κάθε χρήση ή κάθε X χρόνο! Όταν έχουμε ένα φθηνό μουλάρι που το παραμελούμε και δε μας νοιάζει και πολύ, μετά μην παραπονιόμαστε ότι δεν είναι καλό ή οτι χαλάει!

Ξέχασα όμως! Τα χόντα δεν βγάζουν το λάδι έξω, το πίνουν για να μην καταλήγει στην ρόδα! Πτνα honda, τα πάντα εν σοφία εποίησες!

stefanos
16/06/2017, 18:24
Όχι, στα 100.000 χλμ αν δεν συντηρεί σωστά το μηχανάκι του κινδυνεύει! Τα σωληνάκια και ροδελάκια και τα παπαράκια πρέπει να αλλάζονται μετά από κάθε χρήση ή κάθε X χρόνο! Όταν έχουμε ένα φθηνό μουλάρι που το παραμελούμε και δε μας νοιάζει και πολύ, μετά μην παραπονιόμαστε ότι δεν είναι καλό ή οτι χαλάει!

Ξέχασα όμως! Τα χόντα δεν βγάζουν το λάδι έξω, το πίνουν για να μην καταλήγει στην ρόδα! Πτνα honda, τα πάντα εν σοφία εποίησες!

Δεν είναι σοφία απλά οι άνθρωποι βάζουν το κατάλληλο μήκος σωληνάκι και το κατάλληλο μήκος καλωδίου ώστε να μην κόβονται οι πλεξούδες στο λαιμό και να μην ξηλώνονται τα σωληνάκια απο τους κραδασμούς του μοτέρ.
Σιγά μην αλλάζουμε σωληνάκια πρίν τα 30 χρόνια σε japan μηχανάκι.:evil:

zopas
16/06/2017, 18:31
αντε παλι από την αρχη...ευτυχως μας διαβαζουν και αλλοι και ο καθενας κρινει...

1) η ιταλικη πατατα συντηρείται λοιπον ευλαβικα σε εξουσιοδοτημενο σερβις piaggio συμφωνα με τα πρότυπα της εταιριας, όλα τα σερβις υπογεγραμμένα στο βιβλιαρακι...μαλιστα σε 500χλμ από τωρα παει για το σερβις των κάθε 10.000χλμ με αλλαγη ραουλα, ιμαντα κ.λ.π..Λαστιχα κάθε 10.000χλμ...λαδια κάθε 3.000 κ.λ.π. Η εταιρια μου το καθήκον της το κανει...θελετε να πειτε ότι το εξουσιοδοτημενο δεν το κανει; γιατι η πισω ροδα κυκλικα είναι γεματη από λαδια..τελειωσε αυτό με την ξερολασυνη του καθενα εδώ μεσα, υπαρχουν εγγραφα και σφραγίδες..

2) Φιλε ζευκα όλα τα χοντα που ειχα ΠΟΤΕ κανενα δεν εσταζε λαδι...ναι ενα διχρονο γιαμαχα μου 110 εσταζε, το ΚLR 250 που ειχα ναι εσταζε αλλα όχι τα χοντα...ναι μπορει να καινε λαδι λογω φλαντζας αλλα ΔΕΝ σταζουν. Εμενα ποτε κανενα χοντα δεν ειχε πρόβλημα τετοιο...ειδικα το μαθουσαλικο 50αρι λειτουργουσε σχεδόν και χωρις λαδι αν το ξεχνουσε καποιος.. Ακομα και το παλιοχρεπο που εχω το SH του 2004 που πρεπει να εχει πανω από 120.000χλμ στη καμπουρα του, μπορει σημερα να μου καιει 1 λιτρο λαδι στα 1000χλμ αλλα ένα χρονο που το εχω ΔΕΝ εχει σταξει ποτε και να μου μαμησει τη ροδα όπως εκανε η ιταλικη πατατα σημερα..

Καλα δεν τα γραφω για να αλλαξω γνωμη σε καποιον αλλα μια αποψη οι υποψήφιοι κάτοχοι σκουτερ ας την εχουν..ετσι και αλλιως τη γνωμη μου την εχω πει στους προισταμενους μου...τους προτεινα να πανε στην φιλλεληνων οπου η επαγγελματικη DHL εχει παρατεταγμενα δεκάδες κιτρινα sh150 και innova Honda, χαζοι λοιπον είναι που εδωσαν 30%-40% περισσοτερα για κανουν το στολο τους και δεν προτιμήσανε τις φθηνες λυσεις..

τελος παντων ο καθενας ότι καταλαβαινει...

amyroukai
16/06/2017, 18:37
το κατάλληλο μήκος καλωδίου ώστε να μην κόβονται οι πλεξούδες στο λαιμό

ΓΚΟΥΧ να δεις τι διαβάζαμε στο νήμα των CBF τώρα πρόσφατα, να δεις...

daz
16/06/2017, 18:42
Δεν είναι σοφία απλά οι άνθρωποι βάζουν το κατάλληλο μήκος σωληνάκι και το κατάλληλο μήκος καλωδίου ώστε να μην κόβονται οι πλεξούδες στο λαιμό και να μην ξηλώνονται τα σωληνάκια απο τους κραδασμούς του μοτέρ.
Σιγά μην αλλάζουμε σωληνάκια πρίν τα 30 χρόνια σε japan μηχανάκι.:evil:

Ενώ ο Ιταλός τα κόβει με το μάτι και αφήνει να είναι και λίγο μπόλικο να κρέμεται? Στεφ, αυτό που λες είναι σωστό, αλλά όλα τα σωληνάκια τροφοδοσίας είναι συνήθως ξεσκισμένα απ' το βάλε - βγάλε, λύσε - δέσε. Ειδικά στα σκουτεράκια που έχουν αυτό το μαραφέτι υποπίεσης εξω απ' το ρεζερβουάρ αντί για αντλία και δεν έχουν συνδέσμους καυσίμου στα σημεία σύνδεσης.

Pew
16/06/2017, 18:57
συντηρείται λοιπον ευλαβικα σε εξουσιοδοτημενο σερβις piaggio συμφωνα με τα πρότυπα της εταιριας
Καπου εδω σταματησα να σε διαβαζω.

ΕΥΛΑΒΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ.

Και αν κρινω απο τα ποστ σου... μαλλον εισαι λιγακι "ο σπαω τις μπαλες του μηχανικου" ... επομενως μην φανταζεσαι οτι με χαδακια, μασαζακια και φιλακια θα σου κανουν το σερβις και θα σε ενημερωσουν για οτι παει στραβα. Ραμπα-τακα-τουκα-στα-γρηγορα και γεια σας με ενα χαμογελο μεχρι τ'αφτια.

Ζεύκας
16/06/2017, 19:02
2) Φιλε ζευκα όλα τα χοντα που ειχα ΠΟΤΕ κανενα δεν εσταζε λαδι...ναι ενα διχρονο γιαμαχα μου 110 εσταζε, το ΚLR 250 που ειχα ναι εσταζε αλλα όχι τα χοντα...ναι μπορει να καινε λαδι λογω φλαντζας αλλα ΔΕΝ σταζουν. Εμενα ποτε κανενα χοντα δεν ειχε πρόβλημα τετοιο...ειδικα το μαθουσαλικο 50αρι λειτουργουσε σχεδόν και χωρις λαδι αν το ξεχνουσε καποιος.. Ακομα και το παλιοχρεπο που εχω το SH του 2004 που πρεπει να εχει πανω από 120.000χλμ στη καμπουρα του, μπορει σημερα να μου καιει 1 λιτρο λαδι στα 1000χλμ αλλα ένα χρονο που το εχω ΔΕΝ εχει σταξει ποτε και να μου μαμησει τη ροδα όπως εκανε η ιταλικη πατατα σημερα..

μπράβο σου.

επειδή εγώ είμαι ήδη στο δεύτερο χόντα μπορώ εκ πείρας να ισχυριστώ ότι τα χόντα είναι μπουρδέλ για το πουτσ υπερεκτιμημένα

Ζεύκας
16/06/2017, 19:15
προς τους μαθουσάλες του φόρουμ:

σταματήστε οι μεν να λέτε ότι τα γιαπωνέζικα είναι άσπαστα και τα ευρωπαϊκά πανέμορφα και στριφτερά.

τελειώνει η δεύτερη δεκαετία της χιλιετίας και τα μυαλά σας είναι στη δεκαετία του '80. ξεκολλάτε.
και τα γιαπωνέζικα είναι ζημιάρικα και κουκλιά και ακριβά και τα ευρωπαϊκά κακάσχημα και έχουν
τον άστριφτο και είναι φθηνά κτλ κτλ

δεν υπάρχουν χαοτικές διαφορές πλέον



ο άλλος λέει για τα πιάτζιο και ότι το χόντα του καίει ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΚΑΘΕ 1000χλμ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
δλδ πόση προκατάληψη βρε Ζόπα; πόση;

daz
16/06/2017, 19:28
χαζοι λοιπον είναι που εδωσαν 30%-40% περισσοτερα για κανουν το στολο τους και δεν προτιμήσανε τις φθηνες λυσεις..


Σωστά το έγραψες! "Φθηνές λύσεις" είπες όχι Ιταλικές! Ένα Ιταλικό ίδιας αξίας δεν είναι χειρότερο! Ή μπορεί και να είναι, αλλά το ίδιο μπορεί να ισχύει και για ένα Ιαπωνικό.

Όσο για τα άλλα!

Η honda (και όχι μόνο), λέει πως κάθε 4 χρόνια, πρέπει να αλλάζονται όλα τα κολάρα. Έχεις πάει ποτέ σε εξουσιοδοτημένο ή σε γενική αντιπροσωπία και να σου αλλάξουν κολάρα επειδή έκλεισε 4 χρόνια? Αν δουν αυτοί ή εσύ ότι κάποιο κολάρο έχει ξεραθεί, μπορεί να σε ρωτήσουν, σωστά? Αλλά αν σου αλλάξουν όλα τα κολλάρα στην τετραετία και σου τα χρεώσουν, θα επαναστατήσεις! Θέλεις να μου πεις ότι όποιο έχει σφραγίδα στο βιβλιαράκι δεν πρέπει να χαλάει? Λάθος! Η σφαργίδα δεν σημαίνει σωστή συντήρηση φίλε μου! Και εγώ το πήγαινα για τα 2 πρώτα χρόνια και μου το σφράγιζαν σε εξουσιοδοτημένο. Δεν έκαναν τίποτα απ' τα προβλεπόμενα του κατασκευαστή. Ούτε γράσο στο ρουλεμάν του λαιμού δεν έβαλαν και όταν τους ρώτησα γιατί, μου είπαν "θέλεις να δώσεις άλλα 60 ευρώ? Άστο έτσι δεν έχει ανάγκη". :lol:
100 (εκατό) χλμ μετά το ρουλεμάν του λαιμού μάγκωνε! Αλλά τη σφραγίδα στο βιβλιαράκι την είχα!

Η τιμή αντιπροσωπίας στα 20.000 χλμ είναι 317 ευρώ (δεν ξέρω αν είναι μαζί με το φπα) και του εξουσιοδοτημένου 120 ευρώ. Που λες ότι το πήγα? Και οι δύο σφραγίδα για σέρβις στα 20.000 χλμ θα μου έβαζαν στο βιβλιαράκι, σωστά? Αν έδινα 317 θα μου κολλούσε το ρουλεμάν? ΒΤW το σέρβις της τετραετίας είναι πιο ακριβό απ' τα 317 ευρώ (για ιαπωνικό μονοκύλινδρο) γιατί έχει κι άλλες εργασίες! Έχεις ακούσει να δίνει κανένας 500 ευρώ για σέρβις χωρίς το μηχανάκι να έχει καποιο πρόβλημα μονο και μόνο για προληπτικές αλλαγές? Όχι! Καλά κάνει εδώ που τα λέμε! Τα κολάρα στο μηχανάκι μου είναι 9 χρονών αλλά το μηχανάκι δεν μένει ούτε στον ήλιο ούτε στη βροχή. Δλδ θα μείνει, αλλά στα 9 χρόνια τα 8 ήταν συνέχεια σε κλειστό χώρο.

Θέλεις να μου πεις ότι σε σκούτερ αλλάζουν τα λάδια στις μπουκάλες κάθε 30.000 χλμ επειδη έτσι πρέπει? Εγώ σου λέω ότι οι περισσότεροι αν δεν σκάσει η τσιμούχα, μπουκάλα δεν ανοίγουν και ο μάστορας που θα τους ζητήσει 100 ευρώ για λάδια, τσιμούχα, εργασία θα φάει ban!

Ξεραμένα σωληνάκια στη σύνδεση τα κόβουν, τα τραβάνε και τα ξαναβάζουν μέσα και μετά λέμε, είναι παλιό το μηχανάκι και βγάζει προβλήματα (αν είναι ιαπωνικό), είναι μπουρδέλο και με άφησε από σωληνάκι (αν είναι Ιταλικό).

Τα περι ξερολίασης τα προσπερνώ γιατί παρόλο που δυσκολευόμαστε να συμφωνήσουμε μου είσαι αρκετά συμπαθής και ξέρω ότι έχεις πολλές γνώσεις και δεν θέλω να περάσουμε σε προσωπικές επιθέσεις.
Αλλά όχι απαραίτητα σωστές απόψεις για κάποια θέματα! :lol:

Τα λάδια όμως δε μας είπες από έφυγαν και γέμισε η ρόδα σε σημείο επικίνδυνο ρε συ.

zopas
16/06/2017, 19:29
προς τους μαθουσάλες του φόρουμ:

σταματήστε οι μεν να λέτε ότι τα γιαπωνέζικα είναι άσπαστα και τα ευρωπαϊκά πανέμορφα και στριφτερά.

τελειώνει η δεύτερη δεκαετία της χιλιετίας και τα μυαλά σας είναι στη δεκαετία του '80. ξεκολλάτε.
και τα γιαπωνέζικα είναι ζημιάρικα και κουκλιά και ακριβά και τα ευρωπαϊκά κακάσχημα και έχουν
τον άστριφτο και είναι φθηνά κτλ κτλ

δεν υπάρχουν χαοτικές διαφορές πλέον



ο άλλος λέει για τα πιάτζιο και ότι το χόντα του καίει ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΚΑΘΕ 1000χλμ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
δλδ πόση προκατάληψη βρε Ζόπα; πόση;

φαντασου να μην και τα εγραφα ετσι όπως γινονται τι θα μου εσερνες..τωρα λες εχω παρωπιδες....απλα δεν με διαβαζεις γιατι στη χοντα αν καποιος τα εχει χωσει δημοσια εδώ μεσα είμαι εγω,,,τα εχω χωσει για την ακριβη αγορα τους και τα ακομα ακριβοτερα ανταλλακτικα τους, ναι είναι υπερτιμημένα καμια αμφιβολια...όπως καμια αμφιβολια για την αξιοπιστια τους σε σχεση με τον ανταγωνισμο οποτε καποιος αποφασιζει τι θελει...στα 35 χιλιαδες χλμ που η ιταλικη σκουτερ πατατα μου εχει βγαλει τη ψυχη με τις βλαβες της, τα αντιστοιχα χοντα εχουν κανει απλα το δευτερο τυπικο μεγαλο σερβις τους και προχωρουν ακάθεκτα...υπερτιμημένα ναι.. αλλα και πολύ καλυτερα...αυτο δεν ειναι προκαταληψη αλλα πραγματικοτητα...

Pew
16/06/2017, 19:37
Ακομα δεν μας ειπες, απο ΠΟΥ ετρεξαν λαδια....

daz
16/06/2017, 19:44
φαντασου να μην και τα εγραφα ετσι όπως γινονται τι θα μου εσερνες..τωρα λες εχω παρωπιδες....απλα δεν με διαβαζεις γιατι στη χοντα αν καποιος τα εχει χωσει δημοσια εδώ μεσα είμαι εγω,,,τα εχω χωσει για την ακριβη αγορα τους και τα ακομα ακριβοτερα ανταλλακτικα τους, ναι είναι υπερτιμημένα καμια αμφιβολια...όπως καμια αμφιβολια για την αξιοπιστια τους σε σχεση με τον ανταγωνισμο οποτε καποιος αποφασιζει τι θελει...στα 35 χιλιαδες χλμ που η ιταλικη σκουτερ πατατα μου εχει βγαλει τη ψυχη με τις βλαβες της, τα αντιστοιχα χοντα εχουν κανει απλα το δευτερο τυπικο μεγαλο σερβις τους και προχωρουν ακάθεκτα...υπερτιμημένα ναι.. αλλα και πολύ καλυτερα...αυτο δεν ειναι προκαταληψη αλλα πραγματικοτητα...

H γυναίκα του κολλητού μου έχει ένα 50αρακι liberty από τότε που ήταν παιδί. Τώρα το έχει ο πεθερός για να πηγαίνει να πίνει τα ουζάκια του και να έρχεται να βλέπει τα εγγόνια. Έχει χαθεί ο λαγαριασμός χλμέτρων! Ταφος, ναι! Πατάτα, ναι! Μια μαλακία και μισή είναι, συμφωνώ! Αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο φίλε! Δε θα το συγκρίνουμε με ακριβότερα ούτε θα το κρίνουμε για τις επιδόσεις του. Οι επιδόσεις του ήταν εκεί όταν το αγόρασες δεν προέκυψαν στην πορεία.
Είναι αστείο να λες ότι η ιταλικη μαλακια στα 35.000 αποσυντίθεται ενώ ένας Ιαπωνικός κολοσσός θα τίναζε την στάχτη απ' την βάτα του και θα συνέχιζε!

yiannis172
16/06/2017, 19:59
ΕΥΛΑΒΙΚΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ.


Πικρη αληθεια,αλλα αληθεια....
Και σε αυτο δε ξερω αν φταινε οι μαστορες ή οι πελατες.
Γιατι απο τη μια αν κατσει ενας επαγγελματιας να ασχοληθει με το μερακι που θα ηθελαν οι περισσοτεροι,οταν τους χρεωσει τις αντιστοιχες εργατοωρες,θα πουν οτι παει να βγαλει το μηνιατικο του απο αυτους.
Απο την αλλη υπαρχουν και καποιοι που θα ηταν διατεθειμενοι να πληρωσουν το κατι παραπανω για να ασχοληθει πραγματικα με το μηχανακι τους ο μηχανικος και εκεινος ειτε βαριεται,ειτε τους βλεπει σαν ΑΤΜ.

zopas
17/06/2017, 16:46
Πικρη αληθεια,αλλα αληθεια....
Και σε αυτο δε ξερω αν φταινε οι μαστορες ή οι πελατες.
Γιατι απο τη μια αν κατσει ενας επαγγελματιας να ασχοληθει με το μερακι που θα ηθελαν οι περισσοτεροι,οταν τους χρεωσει τις αντιστοιχες εργατοωρες,θα πουν οτι παει να βγαλει το μηνιατικο του απο αυτους.
Απο την αλλη υπαρχουν και καποιοι που θα ηταν διατεθειμενοι να πληρωσουν το κατι παραπανω για να ασχοληθει πραγματικα με το μηχανακι τους ο μηχανικος και εκεινος ειτε βαριεται,ειτε τους βλεπει σαν ΑΤΜ.

Εχεις δικιο αλλα δεν γινεται να συντηρούμε ολοι προσωπικα τις μηχανες μας...σε πολλους από εμας δεν πιανουν τα χερια μας, ουτε υπαρχουν χωροι και εργαλεία ακομα και αν μπορούσαμε..αν η κάθε εταιρια δεν βαζει τα σωστα στάνταρτ συντηρησης των προιοντων της, λιγα πραγματα μπορούμε να κανουμε εμεις...την επομενη εβδομαδα θα το συζητησω το θεμα με τον εξουσιοδοτημενο...κριμα που το σκουτερ είναι της εταιριας και όχι δικο μου, εκει εχω μαστορα σωστο που θα εδινε απαντησεις αλλα τελος παντων παλευουμε με ότι εχουμε..παλι καλα που ακολουθούνται οι τυπικες συντηρήσεις..

Μακρια από ολους μας οι ατυχιες παιδια...και προσοχή και παλι γιατι ο ιουνιος φετος μας τα εχει κανει μουσκεμα και οι δρομοι είναι γυαλι...

daz
17/06/2017, 16:57
αν η κάθε εταιρια δεν βαζει τα σωστα στάνταρτ συντηρησης των προιοντων της, λιγα πραγματα μπορούμε να κανουμε εμεις...

Πάλι οι Ιταλοί φταίνε ρε πστ μου! :lol: Τίποτα δεν μπορούν να κάνουν σωστά αυτοί οι άνθρωποι!

Ζεύκας
17/06/2017, 17:34
Πάλι οι Ιταλοί φταίνε ρε πστ μου! :lol: Τίποτα δεν μπορούν να κάνουν σωστά αυτοί οι άνθρωποι!

αυτό σωστό. η χόντα πχ σου λέει: κουβάλα μια ζωή μαζί σου μπουκάλι λάδι και κάθε 500χλμ μαζί με τη λίπανση της αλυσίδας συμπλήρωνε και λάδι
τίμια.

Αφού σκέφτονται τα εγγόνια του Σοιχίρο να λανσάρουν νέο προϊόν: Λιπαντικό 2σε1. Και για αλυσίδα και για το κινητήρα :lol:

Johny the Fox
17/06/2017, 17:36
'' κοπυ πειστ '' απο θρεντ μου με τιτλο -Ευχαριστω HONDA-σε καποιο φορουμ

14-01-11

Το σκουτερ μου silver wing 600 αρχισε να πατiναρει στα 24000χλμ

Αποτελεσμα

ιμαντας,μπιλιες,σιαγωνες φαγωμενα.Στην τριχα γλιτωσα απο αλαγη φυγοκεντρικου οποτε θα ειταν μαλον ασυμφορη η επισκευη.
Ετσι μαζι με το σερβις των 24000 πληρωσα ΜΟΝΟ (376 ανταλακτικα και τα υπολοιπα εργασια ) 450 ευρω.


το μηχανακι με συντηρηση by the book στον Νινο Ιωαννη εξουσιοδοτημενο honda συνεχιζε να βγαζει και αλλα προβληματα και αντικατασταθηκε απο burgman 650.

DrEvil
17/06/2017, 19:28
'' κοπυ πειστ '' απο θρεντ μου με τιτλο -Ευχαριστω HONDA-σε καποιο φορουμ

14-01-11

Το σκουτερ μου silver wing 600 αρχισε να πατiναρει στα 24000χλμ

Αποτελεσμα

ιμαντας,μπιλιες,σιαγωνες φαγωμενα.Στην τριχα γλιτωσα απο αλαγη φυγοκεντρικου οποτε θα ειταν μαλον ασυμφορη η επισκευη.
Ετσι μαζι με το σερβις των 24000 πληρωσα ΜΟΝΟ (376 ανταλακτικα και τα υπολοιπα εργασια ) 450 ευρω.


το μηχανακι με συντηρηση by the book στον Νινο Ιωαννη εξουσιοδοτημενο honda συνεχιζε να βγαζει και αλλα προβληματα και αντικατασταθηκε απο burgman 650.

Μαλακια εκανες.
Μονο Χοντα ειπαμε, μονο αυτη ξερει...αλλα ξεχασα... εσυ εισαι"ΜποργΚ"..... εχεις και ιταλικα :p:p:p

Bob_o_mastoras
17/06/2017, 19:48
'' κοπυ πειστ '' απο θρεντ μου με τιτλο -Ευχαριστω HONDA-σε καποιο φορουμ

14-01-11

Το σκουτερ μου silver wing 600 αρχισε να πατiναρει στα 24000χλμ

Αποτελεσμα

ιμαντας,μπιλιες,σιαγωνες φαγωμενα.Στην τριχα γλιτωσα απο αλαγη φυγοκεντρικου οποτε θα ειταν μαλον ασυμφορη η επισκευη.
Ετσι μαζι με το σερβις των 24000 πληρωσα ΜΟΝΟ (376 ανταλακτικα και τα υπολοιπα εργασια ) 450 ευρω.


το μηχανακι με συντηρηση by the book στον Νινο Ιωαννη εξουσιοδοτημενο honda συνεχιζε να βγαζει και αλλα προβληματα και αντικατασταθηκε απο burgman 650.

Το χαλουσες επιτηδες επειδη εισαι Ducatista. Αυτο ειναι το πιθανοτερο.
Kαι εννοειται πως ως Ducatista δεν εχεις το παραμικρο δικαιωμα να ασκεις κριτικη στα Honda ουτε μπορει να ληφθει ως αξιοπιστη η αποψη σου επι του θεματος λογω των παραπανω. Μονο αντιστροφα δουλευει αυτο.

:a3:

Pew
17/06/2017, 21:57
Ριχτε ενα ban τον zopa απο το τοπικ παρακαλω.
200 φορες ρωτησα απο που ηταν η διαρροη λαδιου, ακομα την παπια κανει.


Το λοιπον, οι Leader/Quasar εχουν ταπα λαδιου (23αρι καρυδακι) η οποια σφιγγει επανω στο καρτερ και παγιδευει στην εγκοπη της, ενα O-ring.
Με τα πολλα ανοιξε-κλεισε και τα χρονια, το o-ring οπως ολα τους, θελουν ΑΛΛΑΓΗ. Αυτο το κρινεις κατα το λυσιμο και προχωρας αναλογως.
Εαν βιδωσεις χωρις αυτο (το 'χω δει) πρεπει να πας πολυ κοντα στο μεγιστο που παιρνει για σφιξιμο η ταπα για να σφραγισει καλα μεταλλο με μεταλλο.
Εαν σφιξεις λιγοτερο, η ταπα μπορει να χαλαρωσει χωρις την υπαρξη του.


Το oring αυτο εχει αστειο κοστος, στο δικο μου, το αλλαζω σε καθε αλλαγη λαδιου.
Μιλαω γι'αυτο https://www.pols.gr/o-rinyk-t-p-l-thioe.html/
Εμποριου αν πας να αγορασεις, η τιμη ειναι ΑΣΤΕΙΑ. Παιρνεις 10 και τα 'χεις για να πιανεις κοτσιδες αμα λαχει!

Ο εξουσιοδοτημενος με αγαπη στοργη και προδερμ, κατα 99% δεν μπαινει στον κοπο να τ'αλλαξει εκτος και αν εχουν κλαταρει τελειως. Ακομα και τοτε, παιζεται το σεναριο!


Λαδια που να γεμισουν τον τροχο, μπορει να φυγουν απο το γραναζωμα της τελικης μεταδοσης επισης.
Εκει ομως, δεν φταιει καμια Piaggio... φταιει ο βλακας ο μαστορας που αν το ελυσε και το εδεσε εβαλε φλατζοκολλες.
Εκει τραβαει ζορι, αφου το καπακι της τελικης μεταδοσης, συγκρατει τον αξονα τροχου και γενικα, το 80% της μαζας του σαπιοPiaggio.
ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΝ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΣΕΙΣ.



Αρκετα με τις μαλακιες...
Ο ελληνας ιδιοκτητης, δεν ειναι ικανος για 'μενα να κρινει αντικειμενικα μια εταιρεια. Ποσο μαλλον στην εποχη της "κρισης" που εχουν κοψει απο παντου!
Οι μισοι δεν ξερουν ουτε τα βασικα και οι υπολοιποι μισοι, σαν μεγαλο σερβις αντιμετωπιζουν οτιδηποτε κοστιζει παραπανω απο 80€.

yiannis172
17/06/2017, 23:20
Ο ελληνας ιδιοκτητης, δεν ειναι ικανος για 'μενα να κρινει αντικειμενικα μια εταιρεια. Ποσο μαλλον στην εποχη της "κρισης" που εχουν κοψει απο παντου!
Οι μισοι δεν ξερουν ουτε τα βασικα και οι υπολοιποι μισοι, σαν μεγαλο σερβις αντιμετωπιζουν οτιδηποτε κοστιζει παραπανω απο 80€.


Ποσες πικρες (για καποιους) αληθειες θα πεις ακομα; :whistle:
Περα απο τη πλακα,κι εδω εχεις δικιο...

stefanos
18/06/2017, 17:55
Ο ελληνας ιδιοκτητης, δεν ειναι ικανος για 'μενα να κρινει αντικειμενικα μια εταιρεια. Ποσο μαλλον στην εποχη της "κρισης" που εχουν κοψει απο παντου!
Οι μισοι δεν ξερουν ουτε τα βασικα και οι υπολοιποι μισοι, σαν μεγαλο σερβις αντιμετωπιζουν οτιδηποτε κοστιζει παραπανω απο 80€.

Και τι περιμένεις από τον μέσο Ελληνα χειριστή scooter?
Να αποστηθίσει το service manual ώστε να ελέγχει τον κάθε εξουσιοδοτημένο
και να μπορέσει να εκτιμήσει το μεγαλείο της σχεδίασης της piaggio?
Η κάθε εταιρεία κρίνεται ΚΑΙ από το δίκτυο διανομής ΚΑΙ από το δίκτυο εξουσιοδοτημένων συνεργείων και έτσι πρέπει.

AristidisZ
18/06/2017, 18:12
Ποσες πικρες (για καποιους) αληθειες θα πεις ακομα; :whistle:
Περα απο τη πλακα,κι εδω εχεις δικιο...

Βασικά αυτό που ειπώθηκε είναι από τις μεγαλύτερες πατάτες ever

Λες και υποχρεούμαι εγώ να ξέρω πόσα από τα 1500 orings και τις 1000 βίδες που έχει το μηχανάκι μου πρέπει να αλλάζονται σφίγγονται ανά 1000 / 2000 / 3000 χλμ κ.ο.κ....

Pew
18/06/2017, 19:56
Βασικά αυτό που ειπώθηκε είναι από τις μεγαλύτερες πατάτες ever

Λες και υποχρεούμαι εγώ να ξέρω πόσα από τα 1500 orings και τις 1000 βίδες που έχει το μηχανάκι μου πρέπει να αλλάζονται σφίγγονται ανά 1000 / 2000 / 3000 χλμ κ.ο.κ....
Δεν ανεφερα ποτε, οτι ο καθε ανιδεος πρεπει να παει με το workshop manual στο χερι.

Απεναντιας, οταν ο εξουσιοδοτημενος αναφερει οτι το μπροστινο ειναι βαρκα γυαλο και για αλλαγη λαδιων, τσιμουχων θα παρει 100€ ... ολοι ξυνιζουν!
Λενε δε γαμεις, παει να μου τα φαει, θα το δω αργοτερα... οπως θα δει αργοτερα και τις βασεις μοτερ γιατι ο κλεφτης ο μαστορας ζηταει 120€ (και κατ' επεκταση ολου του πισω συστηματος)
Μετα θα παει στο λαστιχαδικο, με τα τελειωμενα 10ετιας τετραγωνα πατουμενα και θα ζηταει φρεσκο φρεσκο εβδομαδων super ελαστικο στη χαμηλοτερη τιμη χωρις αποδειξη, επειδη ΚΟΥΝΑΕΙ στα 60kmh (γιατι αραγε)... ενω με DOT 2 μηνων απο την παραγωγη, δεν ειναι ιδιαιτερα χαρουμενος.

AristidisZ
18/06/2017, 20:22
Δεν ανεφερα ποτε, οτι ο καθε ανιδεος πρεπει να παει με το workshop manual στο χερι.

Απεναντιας, οταν ο εξουσιοδοτημενος αναφερει οτι το μπροστινο ειναι βαρκα γυαλο και για αλλαγη λαδιων, τσιμουχων θα παρει 100€ ... ολοι ξυνιζουν!
Λενε δε γαμεις, παει να μου τα φαει, θα το δω αργοτερα... οπως θα δει αργοτερα και τις βασεις μοτερ γιατι ο κλεφτης ο μαστορας ζηταει 120€ (και κατ' επεκταση ολου του πισω συστηματος)
Μετα θα παει στο λαστιχαδικο, με τα τελειωμενα 10ετιας τετραγωνα πατουμενα και θα ζηταει φρεσκο φρεσκο εβδομαδων super ελαστικο στη χαμηλοτερη τιμη χωρις αποδειξη, επειδη ΚΟΥΝΑΕΙ στα 60kmh (γιατι αραγε)... ενω με DOT 2 μηνων απο την παραγωγη, δεν ειναι ιδιαιτερα χαρουμενος.

Να με συμπαθάς, αλλά αναφέρεσαι σε ανοίγματα, φλατζόκολλες και ότι ο μάστορας ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ

Και καπάκι μετά λες ότι ο Έλληνας ιδιοκτήτης είναι ανίδεος

Δηλαδή περιμένεις από κάποιον που δε γνωρίζει (και προφανώς δεν έχει καμιά υποχρέωση να το κάνει, για αυτό πληρώνει άλλωστε) να είναι σε θέση να κρίνει τον ως άνω μάστορα ;

Ε αν αυτό δεν είναι πατάτα, με συγχωρείς αλλά κάτι μάλλον δεν εννόησα σωστά...

zopas
19/06/2017, 08:33
ρε ξερολα αριστειδη. θα σου μπορουσα να σου εγραφα οτι το λαδι εσταζε εμφανως, εραιε πανω απο το φυγοκεντρικο στην πισω ροδα...επειδη το σαββατο το εξουσιοδοτημενο ηταν κλειστι το σκουτετ θα παει τις επομενες μερες οπου αναμενω την διαγνωση του εξουσιοδοτημενου στο γιατι...ηταν τοσο απλο να το καταλαβεις αλλα και εσυ σαν τον υπερτατο της βορειας κορεας: τα ξερεις ολα...

εγω παντως σου ευχομαι να μην σου συμβει κατι παρομοιο, οχι τιποτα αλλο γιατι θα αναγκαζεσαι να διαβαζεις ολες αυτες τις π@παριες που γραφεις..

κοντευαμε να σκοτωθουμε με το ιταλικομπουρδελο στα καλα καθουμενα θα βρεθουμε και υπολογοι..

και αντε για να νιωσεις καλα, δεν φταιει το μηχανακι, δεν φταιει η εταιρια που το συντηρει αντε φταιμε εμεις που τα καβαλαμε..ελπιζω να ησυχασες ξερολα..

amyroukai
19/06/2017, 08:40
Δευτέρα και περίοδος Ζόπα; Όλοι έχουν δικαίωμα στην άποψη τους, εκτός από τους άλλους, Ζόπα;

AristidisZ
19/06/2017, 08:42
ρε ξερολα αριστειδη. θα σου μπορουσα να σου εγραφα οτι το λαδι εσταζε εμφανως, εραιε πανω απο το φυγοκεντρικο στην πισω ροδα...επειδη το σαββατο το εξουσιοδοτημενο ηταν κλειστι το σκουτετ θα παει τις επομενες μερες οπου αναμενω την διαγνωση του εξουσιοδοτημενου στο γιατι...ηταν τοσο απλο να το καταλαβεις αλλα και εσυ σαν τον υπερτατο της βορειας κορεας: τα ξερεις ολα...

εγω παντως σου ευχομαι να μην σου συμβει κατι παρομοιο, οχι τιποτα αλλο γιατι θα αναγκαζεσαι να διαβαζεις ολες αυτες τις π@παριες που γραφεις..

κοντευαμε να σκοτωθουμε με το ιταλικομπουρδελο στα καλα καθουμενα θα βρεθουμε και υπολογοι..

και αντε για να νιωσεις καλα, δεν φταιει το μηχανακι, δεν φταιει η εταιρια που το συντηρει αντε φταιμε εμεις που τα καβαλαμε..ελπιζω να ησυχασες ξερολα..

Τη παλεύεις με τα ελληνικά ή έχεις θεματάκια ;

Αυτό κατάλαβες ή μήπως γράφω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ;

zopas
19/06/2017, 10:21
καλα εσυ θελεις να με κανουν μπαν επειδη δεν απαντησα σε κατι που δεν ξερω και κατ αλλα συμφωνεις μαζι μου;

τελος παντων επειδη ακομα ποναω απο την πτωση σκεφτομαι ποσο χαζοι ειμαστε ολοι μας που τσακωνομαστε μεταξυ μας και οι αλλοι γελανε με τα κοροιδα..

θα σου πω τι συμβει στον οποιοδηποτε απο εμας αν του σπασει ξαφνικα το σωληνακι τροφοδοσιας βενζινης κατα τη κινηση οπως εγινε σε μενα και χτυπα ξυλο υπαρξουν επιπτωσεις..

η εταιρια που δουλευουμε θα παρουσιασει το σερβις μπουκ με τις σφραγιδες ωστε να καλυφθει νομικα..

η piaggio η αλλη θα υποστηριξει και αυτη νομικα οτι η αλλαγη μικρων απαρτιων δεν συμπεριλαμβανεται στο επισημο σερβις και θα καλυφθει πισω απο μεγαλα δικηγορικα γραφεια που θα αποδειξουν οτι ο ηλιος βγαινει το πρωι απο τη δυση..

και εγω και εσυ αν δεν ειμαστε στα θυμαρακια αντε να αποδειξουμε οτι ειμαστε θυματα και υπαρχουν ευθυνες..

οποτε αγορι μου ειναι ασκοπο να τσακωνομαστε ολοι αναμεταξυ μας για τα συμφεροντα των καρτελ με τιμημα την υγεια μας..

εγω ειπα απλα τη γνωμη μου αν αξιζει να αγοραζεις φθηνα προιοντα οταν βιωνεις οτι ειναι ελαττωματικα..3 ιταλικο πατατες καβαλαμε τοσα χρονια και διαπιστωνουμε ολοι πληθος προβληματων..

θα ηταν αμαρτια να μην γραφονται δημοσια..αγαπητε αριστειδη στην στραβη ειμαστε μονοι μας και ο μονος λογος που τα γραφω ειναι προς ενημερωση, μετα φυσικα ο καθενας αποφασιζει οτι θελει αλλα να ξερει πρωτα..

οποτε μην παθιαζεσαι..ειμαστε στην ιδια ομαδα..

sapila racing
19/06/2017, 10:41
ρε ξερολα αριστειδη...ελπιζω να ησυχασες ξερολα..

Διαβάζεις ποιος γράφει τι?
Μαλλον απλά επιτίθεσαι στον τελευταίο που έγραψε, ασχέτως του τι έγραψε. :confused:

Εγώ πάντως θα εκανα μηνυση στο εξουσιοδοτημένο στην θέση σου και θα απαιτούσα αποζημίωση για σωματικές βλάβες.
Δικό τους λάθος είναι και οχι της Piaggio.

Bob_o_mastoras
19/06/2017, 11:04
Aυτο με τα σωληνακια της βενζινης επαιζε πολυ στα Piaggio παντως. Το γνωριζω απο τη μακρα μου θητεια σε rent a bike. Typhoon και Liberty το παθαιναν πολυ συχνα, και κυριως τα Typhoon.

Ζεύκας
19/06/2017, 11:16
Ζοπα πες στην εταιρία σου αμα δεν τις θελετε τις ιταλικες πατατες να τις χαρισετε

Θελω τη μια

devil's animal
19/06/2017, 11:30
Ζοπα πες στην εταιρία σου αμα δεν τις θελετε τις ιταλικες πατατες να τις χαρισετε

Θελω τη μια

γιατι δεν το ανταλλαζεις με το cbf125 που εχεις?

Ζεύκας
19/06/2017, 11:55
Ζόπα πες στην εταιρεία σου ότι ανταλλάζω cbf125 με λίμπερτυ

daz
19/06/2017, 12:06
@ζοπα..
Εντάξει όλοι καταλάβαμε το λάθος σου, ακόμα και ο Αριστείδης, εκτός από σένα.

Να στο πω ή θα το βρεις;

zopas
19/06/2017, 12:49
Aυτο με τα σωληνακια της βενζινης επαιζε πολυ στα Piaggio παντως. Το γνωριζω απο τη μακρα μου θητεια σε rent a bike. Typhoon και Liberty το παθαιναν πολυ συχνα, και κυριως τα Typhoon.

αγαπητε μου, συμφωνα με τους "εμπειρογνωμονες" εδω μεσα ειναι δικο σου το λαθος με τα σωληνακια..θα το βρεις και εσυ μονος σου η θα το ψαξει για σενα ο daz?

Johny the Fox
19/06/2017, 13:06
Η πληροφόρηση για ενδεχομενες βλαβες /παραλείψεις και μαλιστα οι επικινδυνες για ατυχημα οπως αυτη του Ζοπα ειναι καλο να γνωστοποιουνται καθως και να συνοδεύονται και απο καποια στοιχεια. Μια φωτογραφία, ενα δελτιο χρεωσης ανταλλακτικων που εμπλέκονται στην βλαβη, ακομα και η περιγραφη των εργασιων για την επιδιόρθωση αυτης της βλαβης στα παραστατικα του συνεργειου θα είναι ιδιαίτερα χρησιμα για να ξέφυγει μια καταγγελία, απο το επίπεδο ενδεχομενου τρολλαρισματος

daz
19/06/2017, 15:06
αγαπητε μου, συμφωνα με τους "εμπειρογνωμονες" εδω μεσα ειναι δικο σου το λαθος με τα σωληνακια..θα το βρεις και εσυ μονος σου η θα το ψαξει για σενα ο daz?

Τι είσαι εσύ ρε παιδί μου? Τόσοι σου λένε ότι κάπου έκανες λάθος και εσύ πλάθεις με το μυαλό σου θεωριες συνομοσιας.

Ζοπα, ο pew ρώτησε γιατι δεν απάντησες ακομα για τα λαδια και όχι ο Αριστείδης. Άδικα την έπεσες στον Αριστείδη. :lol:

Ξεκόλλα και διάβαζε τουλάχιστον τι γράφει ο καθένας. Στο τέλος σε όλα θα συμφωνήσουμε εκτός στο ότι όλα τα ιταλικά είναι μπουρδέλα. :lol:

Edit.
Και κόψε την ειρωνία γιατί δε βλέπω κανέναν να σε ειρωνεύεται. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνεις και δεν έχεις καταλάβει ακόμα ούτε που είναι οι ενστάσεις των συνομιλητών σου σε αυτά που λες.

Pew
19/06/2017, 16:56
Παρακαλω πολυ, να περιμενουμε να απαντησει ο Ζopas ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ εχασε το λαδι ή τουλαχιστον να ποσταρει μια φωτογραφια αν εχει.
Μεχρι τοτε, να μην ποσταρει κανεις.... αν και στην 3η αποπειρα επικοινωνιας χασουμε σημα του, να κηρυχθει επισημως anti-Italian για να ξερουμε πως οταν εχει καρμποναρα το μενου, θα βγαινει να μας πεταει το σουσι στη μαπα.

amyroukai
19/06/2017, 16:59
δεν θα περά, δεν θα περάσει ο φασισμός


384052

Pew
19/06/2017, 17:00
Tromparius De La Piaggius !!! :cool:

Bob_o_mastoras
19/06/2017, 17:20
Japan ρε!! (https://youtu.be/z3RToBymttA?t=25)
:p

amyroukai
19/06/2017, 17:28
Japan ρε!! (https://youtu.be/z3RToBymttA?t=25)
:p

άσε μαν, με 1λ/1000χλμ δεν το σώζεις ότι και να λες

Panos76
19/06/2017, 17:42
Ποντάρω στο καρτερ. Χαλάρωσε η ένωση στη μέση και από εκεί πέταγε το λάδι στη πίσω ρόδα.

amyroukai
19/06/2017, 17:45
Ο ζόπας πάντως είναι η απόδειξη ότι οι αρχαίοι ημών ήταν σοφοί. Το δις πέφτειν μετά ελαίων στο οπίσθιο ελαστικό ουκ ανδρός σοφού, έλεγαν, γιατί όταν εμείς μιλούσαμε για σκούτερ οι άλλοι ακόμα μάθαιναν να περπατάνε όρθιοι.

zopas
19/06/2017, 18:07
μπα, δεν θα περιμενετε πολύ, αν και δεν είναι δικο μου σκουτερ, πηρα τηλεφωνο το μαστορα και μου ειπε ότι διαπιστωσε μια μικρη διαρροη( σταγονες) πανω στο αριστερο ποδι του κεντρικου σταντ οταν είναι πολύ ζεστο το μοτερ...σπανια περιπτωση...πιθανολογει να προερχεται από ένα λεπτο δισκο στη μεταδοση, αυριο θα ξερουμε όταν θα παει συνάδελφος να το παραλαβει...οποτε ολοκληρώνεται το παζλ...λιγες σταγονες πατηθηκαν στο στοπ σε δρομο γυαλι από το ψιλοβροχο την ωρα που φρεναρα να ελεγξω...επεσα αριστερα με αποτελεσμα υπερχειλιση από το καρτερ και μπούκωμα με λαδι στο φιλτρο αερα...δεν την πηρα χαμπαρι την ατιμη την υπερχειλιση...και η δευτερη πτωση ηρθε μεγαλοπρεπεστατα με λαστιχο φουλ στα λαδια στον ιδιο δρομο γυαλι...ισως οι νομοι της φυσικης να μην επετρεψαν τις σταγονίτσες αυτές να μου δημιουργησουν πρόβλημα όταν ετρεχα πολύ στην εθνικη( εκει δεν την γλιτωνα), στα λιγα χιλιόμετρα και με αποτομο φρενο την πατησα( ευτυχως)..

το τραγελαφικο είναι ότι ολοι εσεις που υπερασπιζεστε με τοσο παθος την piaggio δεν το καβαλάτε, εγω που δεν θελω να το βλεπω στα ματια μου είμαι αναγκασμένος να το οδηγω κάθε μερα πλεον με το σταυρο στο χερι..καλη μου τυχη και ζητω συγγνωμη στους ιταλους εδώ μεσα που δεν επαθα ατύχημα ώστε να αρχισετε να σκεπτεστε..το παρηγορο για εσας είναι ότι οντως το πρόβλημα αυτό είναι σπανιο..μη σου τυχη όμως σε τετοιο δρομο..

Δεν ξαναεπανερχομαι, ότι καταλαβε ο καθενας καταλαβε, εγω τα εγραψα για καλο, προσωπικα θα βριζω και θα καβαλαω τη χοντα...βρισιμο στην αξιοπιστια..

τωρα φιλε Νταζ ( που δεν ειρωνεύεσαι ποτε κανενα, ελα ρε..) μπορούμε να φαμε μαζι μια καρμποναρα, αντε και να θαυμασουμε καμια βορειο ιταλιδα μοντελο μεσα σε λαδια, ιταλικες δημιουργιες που οντως αξιζουν..

από μενα τελος...καλες βολτες να εχετε και ορθιοι παντα..

Pew
19/06/2017, 18:12
το τραγελαφικο είναι ότι ολοι εσεις που υπερασπιζεστε με τοσο παθος την piaggio δεν το καβαλάτε

LEL !!! :bawl:


Εndo me Taxi απο τα απανωτα εγκεφαλικα και τα μακροσυρτα ποστ, εχασε το μπουσουλα του ποιος ποσταρε και τι.

ΝΤΑΖΖΖΖΖ ΘΑ ΦΑΤΕ ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ ΛΕΕΙ !! Κωλοφαρδος, παλι το σουσι θα φαω εγω και θα με παει σερπαντινα!

amyroukai
19/06/2017, 18:37
εγώ τώρα δεν θυμάμαι, τι λάστιχα φοράει αυτό που πέφτει με την πρώτη σταγόνα βροχής, λιωμένα (και λαδωμένα) μισλέν ή τα φρέσκα ντάνλοπ που πάνε με κατοστάρες βρεγμένο ατάραχα;

Pew
19/06/2017, 18:41
εγώ τώρα δεν θυμάμαι, τι λάστιχα φοράει αυτό που πέφτει με την πρώτη σταγόνα βροχής, λιωμένα (και λαδωμένα) μισλέν ή τα φρέσκα ντάνλοπ που πάνε με κατοστάρες βρεγμένο ατάραχα;

εγω απορω για κατι αλλο.

Πεφτεις στο φαναρι απο λαδωμενο ελαστικο.
Σηκωνεσαι, ριχνεις μια ΧρισΠΑ ... λες ας ριξω μια ματια. Ριχνεις μια ματια, βλεπεις διαρροη κλπ.
Λες ενα ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ και τον υμνο της Honda ... καβαλας και ξεκινας... για να πεσεις απο διαρροη λαδιου, ΞΑΝΑ.

Λογικα ο zopas ηταν στο πεσε-σηκω-καβαλα-πεσε για καμια 50αρια χιλιομετρα μεχρι να παει συνεργειο και το μηχανακι σκορπισε παντου ανταλλακτικα.
Μπουρδελο ιταλικο παρταλι!

daz
19/06/2017, 19:18
Pew το έγραψε ότι δεν πήρε χαμπάρι την υπερχείλιση!

Ζοπα δε θα μπω στην διαδικασία να σου απαντήσω γιατί δεν υπάρχει λόγος να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

daz
19/06/2017, 19:42
Ο Στέφανος σωστά έγραψε ότι η κάθε εταιρία κρίνεται και απ το δίκτυο της. Σε αυτόν τον τομέα όμως πατάτες έχουμε δει σε όλες τις μάρκες ενώ την χειρότερη αντιπροσωπεία την έχει η Χόντα με τον σακαρακη.

Όποιος θέλει να πιστέψει ότι τέτοια προβλήματα οφείλονται στον κατασκευαστή και ότι ένα ιαπωνικό ίδιας αξίας και ίδιου επιπέδου συντήρησης, εταιρικό μηχανάκι, δεν θα είχε τέτοια είδους προβλήματα, είναι ελεύθερος να το κάνει.

Οι απορίες που έχω για το πώς και γιατί συνεβει ότι συνεβει μάλλον δεν μπορουν να λυθούν αλλά δεν έχει και πολύ σημασία. Το τσουβαλιασμα που γίνεται απ τον ζοπα μου ειναι αρκετό.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι..
α. Όλα τα ιταλικά είναι μπουρδελα και πρέπει να χρησιμοποιούνται ται με προσοχή γιατί είναι επικίνδυνα.
β. Τα φθηνά ιταλικά είναι μπουρδέλα όταν συγκρίνονται με ακριβότερα ιαπωνικά, τα οποία όμως έπρεπε να κοστίζουν όσο τα φθηνά ιταλικά χωρίς όμως να χαλάνε!
γ. Τα ακριβά ιταλικά είναι μπουρδέλα και αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά καλύτερα να πάρεις ένα ιαπωνικό που όμως είναι υπερκοστολογιμενο και παρουσιάζει προβλήματα που δεν έπρεπε να παρουσιάζει σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Ζοπα καλά τα λέω; Δεν είπα κάτι διαφορετικό απο όσα έχεις γραψει, σωστά;

Pew
19/06/2017, 20:19
Θα σταθω στο γ.

300άρι japan, με χωρο κατω απο το καθισμα για φουλ face και 2 μπουφαν καλοκαιρινα (ή 1x FF + Jet + γαντια + μπιχλιμπιδια), θεση οδηγου/συνοδηγου που να βολευουν για 100+100χλμ εξορμηση, να στριβει αξιοπρεπεστατα, να εχει προστασια απο τον αερα/μυγακια/νερα τουλαχιστον μεχρι το λαιμο.

Honda Forza 300 -> 5700€

ΠΕΝΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΦΤΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ.
Καντα 6 χιλιαρικα με τη ψηλη εξτρα ζελατινα, ταξινομιση, πινακιδα κτλ.

ΕΞΙ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ !!! ROFL

Kαι για αλλαγη ιμαντα να βαρανε στο ψαχνο, γιατι εχει 5700 βιδες και 7500 πλαστικες παπαρδελες.


Και αντε, κερδισες το τζοκερ ρε ομοφυλοφιλε μου (μη φαμε και κανα μαλλιοτραβηγμα) ... ο εμετος καθε φορα που το βλεπεις, ειναι εμετος!

384061


Ναι αλλα ειναι Honda, δεν σπαει δεν χαλαει ... ΠΩΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ οταν το Κυρ Θυμιος ο 50αρης συνταξιουχος δερματολογος θα κανει 4000χλμ το χρονο μονο τις μερες που δεν βρεχει και η θερμοκρασια ειναι μεγαλυτερη απο 26,4 βαθμους και μικροτερη απο τους 27,2 για να παει στην ταβερνα να πιει ουζακια ????

amyroukai
19/06/2017, 23:13
Πρώτον το forza το μισούμε από πάντα γιατί σε κάποιο παιχνίδι που δεν θυμάμαι πλέον σε ποιό, ήταν από τα πρώτα ξεκλείδωτα οχήματα και ήταν ξενέρωτο και στο παιχνίδι.


Δεύτερον, όταν έγραψες ότι έγραψες, περιέγραφες κάποιο γνωστό χοντομανές ηλικιωμένο μέλος;

Pew
19/06/2017, 23:29
Πρώτον το forza το μισούμε από πάντα γιατί σε κάποιο παιχνίδι που δεν θυμάμαι πλέον σε ποιό, ήταν από τα πρώτα ξεκλείδωτα οχήματα και ήταν ξενέρωτο και στο παιχνίδι.


Δεύτερον, όταν έγραψες ότι έγραψες, περιέγραφες κάποιο γνωστό χοντομανές ηλικιωμένο μέλος;

Οποιαδηποτε ομοιοτητα με προσωπα η καταστασεις, ειναι τελειως συμπτωματικη. :p

NIKOS.
06/07/2017, 17:46
Θα μας πει μετά τις διαφημίσεις διαρκείας. Προς το παρόν, χαλαρώστε.
Θα σας πω ενα μεγάλο αντίο και ότι απλά είστε καραγκιόζηδες ,και απολιθώματα , και σε εσένα και στον χοντρό , τον κομπλεξικο , (αν και είσαστε γενικότερα κομπλεξικοι ) λυπάμαι που ασχοληθηκα με το μπο@ρδελο φόρουμ σας

daz
06/07/2017, 17:53
Μόνιμο ban στον Νίκος. επειδή δεν θέλει να ασχολείται άλλο με το φόρουμ μας!

zopas
06/07/2017, 19:10
Ο Στέφανος σωστά έγραψε ότι η κάθε εταιρία κρίνεται και απ το δίκτυο της. Σε αυτόν τον τομέα όμως πατάτες έχουμε δει σε όλες τις μάρκες ενώ την χειρότερη αντιπροσωπεία την έχει η Χόντα με τον σακαρακη.

Όποιος θέλει να πιστέψει ότι τέτοια προβλήματα οφείλονται στον κατασκευαστή και ότι ένα ιαπωνικό ίδιας αξίας και ίδιου επιπέδου συντήρησης, εταιρικό μηχανάκι, δεν θα είχε τέτοια είδους προβλήματα, είναι ελεύθερος να το κάνει.

Οι απορίες που έχω για το πώς και γιατί συνεβει ότι συνεβει μάλλον δεν μπορουν να λυθούν αλλά δεν έχει και πολύ σημασία. Το τσουβαλιασμα που γίνεται απ τον ζοπα μου ειναι αρκετό.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι..
α. Όλα τα ιταλικά είναι μπουρδελα και πρέπει να χρησιμοποιούνται ται με προσοχή γιατί είναι επικίνδυνα.
β. Τα φθηνά ιταλικά είναι μπουρδέλα όταν συγκρίνονται με ακριβότερα ιαπωνικά, τα οποία όμως έπρεπε να κοστίζουν όσο τα φθηνά ιταλικά χωρίς όμως να χαλάνε!
γ. Τα ακριβά ιταλικά είναι μπουρδέλα και αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά καλύτερα να πάρεις ένα ιαπωνικό που όμως είναι υπερκοστολογιμενο και παρουσιάζει προβλήματα που δεν έπρεπε να παρουσιάζει σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Ζοπα καλά τα λέω; Δεν είπα κάτι διαφορετικό απο όσα έχεις γραψει, σωστά;

Θα ημουν ο πρωτος που θα πανηγυριζα αν ένα ιταλικο ειχε την αξιοπιστια ενός χοντα γιατι ο σαρακακης μας εχει σπασει το...,ουτσο με τις τιμες στα ανταλλακτικα...η προσωπικη μου όμως εμπειρια και μονο αυτή περιγραφω είναι απογοητευτικη με τις ιταλιδες..ετυχε σημερα να σκασουμε 300 ευρω παλι για ένα άλλο λιμπερτυ150 της εταιριας για ένα σερβις,λαστιχα, ιμαντα, ραουλα και μερικα αλλα ανταλλακτικα και όλα αυτά στα 35 χιλ.χιλιομετρα...οποτε...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....

Εκεινο που δυστυχως εγω προσωπικα εχω συνειδητοποιησει είναι καλυτερα να παρεις ένα ακριβο χοντα από ένα αντιστοιχο ιταλικο, για καινουργιο μιλαω..η διαφορα στην τιμη θα εξανεμιστεί από τα σερβις συντομα και δυστυχως από την άλλη θα τρεμεις μην παθει κανα ατύχημα το χοντα και μπλέξεις με σαρακακη...αλλα ρε φιλε νταζ...πιστεψε με τρεμω να φρεναρω κάθε μερα με τα ιταλικα φρενα σφουγγαρια..δοκιμασε τα και εσυ και πες μου...παω να προλάβω φαναρι η προσπεραση...και κανει στο ιταλικο ένα χασιμο ο κινητήρας για ένα δευτερολεπτο και μετα ξεκιναει..αν δεν το μαθεις να το χειρίζεσαι μπορει να την παθεις πανεύκολα...μιλαω μονο για οδηγικη συμπεριφορά..τι να πω...με το σαραβαλο sh που εχω δεν τα εχω αυτά τα θεματα..

Ελπιζω το νέο medley 150 να εχει λυσει προβλήματα αξιοπιστίας και οδηγικης συμπεριφορας, τι άλλο να πω...βαζοντας τα όλα στη ζυγαρια παλι στα νυχια του ατιμου σαρακακη καταληγω...δεν υπαρχει σωτηρια σε αυτή τη χωρα...ποιοτητα και προσιτες τιμες δεν πανε ποτε μαζι ...οποτε αστο...τι να συζητάμε..

zopas
06/07/2017, 19:19
Θα σας πω ενα μεγάλο αντίο και ότι απλά είστε καραγκιόζηδες ,και απολιθώματα , και σε εσένα και στον χοντρό , τον κομπλεξικο , (αν και είσαστε γενικότερα κομπλεξικοι ) λυπάμαι που ασχοληθηκα με το μπο@ρδελο φόρουμ σας

απαράδεκτος εισαι..ο τερενς δηλαδή τι να πει που του την πεφτουν ολοι και δεν εχει βρισει ποτε κανενα;; τετοια συμπεριφορά μου θυμιζει τον τσουκαλα αν τολμήσεις να του πεις ότι υπαρχει και άλλη ομαδα εκτος του ολυμπιακου..οποτε δικαιως από τα παιδια εδώ μεσα ..αντε γεια!..( ελπιζω τουλάχιστον να εχεις χιουμορ...λολ)

daz
06/07/2017, 19:50
Θα ημουν ο πρωτος που θα πανηγυριζα αν ένα ιταλικο ειχε την αξιοπιστια ενός χοντα γιατι ο σαρακακης μας εχει σπασει το...,ουτσο με τις τιμες στα ανταλλακτικα...η προσωπικη μου όμως εμπειρια και μονο αυτή περιγραφω είναι απογοητευτικη με τις ιταλιδες..ετυχε σημερα να σκασουμε 300 ευρω παλι για ένα άλλο λιμπερτυ150 της εταιριας για ένα σερβις,λαστιχα, ιμαντα, ραουλα και μερικα αλλα ανταλλακτικα και όλα αυτά στα 35 χιλ.χιλιομετρα...οποτε...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα....

Εκεινο που δυστυχως εγω προσωπικα εχω συνειδητοποιησει είναι καλυτερα να παρεις ένα ακριβο χοντα από ένα αντιστοιχο ιταλικο, για καινουργιο μιλαω..η διαφορα στην τιμη θα εξανεμιστεί από τα σερβις συντομα και δυστυχως από την άλλη θα τρεμεις μην παθει κανα ατύχημα το χοντα και μπλέξεις με σαρακακη...αλλα ρε φιλε νταζ...πιστεψε με τρεμω να φρεναρω κάθε μερα με τα ιταλικα φρενα σφουγγαρια..δοκιμασε τα και εσυ και πες μου...παω να προλάβω φαναρι η προσπεραση...και κανει στο ιταλικο ένα χασιμο ο κινητήρας για ένα δευτερολεπτο και μετα ξεκιναει..αν δεν το μαθεις να το χειρίζεσαι μπορει να την παθεις πανεύκολα...μιλαω μονο για οδηγικη συμπεριφορά..τι να πω...με το σαραβαλο sh που εχω δεν τα εχω αυτά τα θεματα..

Ελπιζω το νέο medley 150 να εχει λυσει προβλήματα αξιοπιστίας και οδηγικης συμπεριφορας, τι άλλο να πω...βαζοντας τα όλα στη ζυγαρια παλι στα νυχια του ατιμου σαρακακη καταληγω...δεν υπαρχει σωτηρια σε αυτή τη χωρα...ποιοτητα και προσιτες τιμες δεν πανε ποτε μαζι ...οποτε αστο...τι να συζητάμε..


Ναι ρε 'συ, αλλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το φθηνό μπουρδελάκι που λέγεται λιβερτυ με ένα πολύ ανώτερο μοντέλο της χοντα όπως ειναι το sh. Για το βήξιμο δεν ξέρω, για τα φρένα μπορεί πράγματι να είναι μπουρδέλα, σε ένα φθηνό ιαπωνικό είναι καλύτερα? Δλδ μπορεί να είναι καλύτερα τα φρένα και να έχει θέματα αλλού! Θέλω να πω ότι δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε έτσι όλη την Ιταλία, έχοντας σαν κριτήριο ένα εταιρικό μηχανάκι που στο κάτω κάτω δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο ούτε να το συγκρίνουμε με κάποιο ανώτερο, οποιασδήποτε μάρκας!

Απ' το carnaby του αδελφού μου πάντως, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις πχ για τα φρένα. Είναι απίστευτα!

zopas
07/07/2017, 11:14
συγγνωμη..150αρια δεν συγκρινουμε;..και το δικο μου sh φιλε νταz ειναι ενα διαλυμενο χρεπι του 2004 ισως και με πανω απο 120.000χλμ στο κοντερ, το αλλο ειναι λιμπερτυ του 2011 με 36 χιλιαδες στο κοντερ...εεεε..οδηγικα και φρενα μερα με τη νυχτα περα της αξιοπιστιας...οποτε βλεπω οτι μαλλον συμφωνουμε...τελικα αξιζει το 1000αρικο παραπανω το χοντα ακομα και με τον εφιαλτη του σαρακακη...

daz
07/07/2017, 13:50
συγγνωμη..150αρια δεν συγκρινουμε;..και το δικο μου sh φιλε νταz ειναι ενα διαλυμενο χρεπι του 2004 ισως και με πανω απο 120.000χλμ στο κοντερ, το αλλο ειναι λιμπερτυ του 2011 με 36 χιλιαδες στο κοντερ...εεεε..οδηγικα και φρενα μερα με τη νυχτα περα της αξιοπιστιας...οποτε βλεπω οτι μαλλον συμφωνουμε...τελικα αξιζει το 1000αρικο παραπανω το χοντα ακομα και με τον εφιαλτη του σαρακακη...

Ρε συ! Το κάθε μπουρδελάκι ανήκει σε μια κατηγορία. Και βάζω τη λέξη μπουδελάκι γιατί δεν ισχύει μόνο για τα σκούτερ αλλά για όλα. Δλδ θα συγκρίνουμε το ibiza 1400 με το golf 1400? (μπορεί να είναι άκυρο το παράδειγμα, δεν ξέρω από αμάξια αλλά το έπιασες το νόημα).

zopas
07/07/2017, 14:23
ρε νταζ πραγματικα δεν καταλαβαινω πως σκεπτεσαι...η συγκριση δεν γινεται με ομοια προιοντα; δηλαδη στην περιπτωση αυτη το sh με τι θα συγκριθει αν οχι με ενα ομοιο στα κυβικα του;

να στο πω αλλιως..θελεις να αγορασεις ενα 150αρι..και το ενα εχει 30% παραπανω..δεν θα τα συγκρινεις και να ψαξεις το γιατι και αν συμφερει; ε, αυτο λεω
..προσωπικη μου αποψη μετα απο συγκριση λεπτομερη και σε βαθος χρονου συμφερει το χοντα, παρασαγγας μαλιστα..ειναι μια αποψη..αλλος που θελει ενα φθηνο στην αγορα σκουτερ για να παιρνει απλα τσιγαρα απο το κοντινο περιπτερο εχει διαφορετικη...αυτο συζηταμε τι προτιμαει ο καθενας και γιατι..

daz
07/07/2017, 14:38
.αυτο συζηταμε τι προτιμαει ο καθενας και γιατι..

Συζητάμε τι προτιμάει ο καθένας ή ποιο είναι καλύτερο? Βλέπεις γιατί με την τσουβαλοποίηση δεν βγαίνει άκρη και δεν μπορείς να λες ότι τα ιταλικά είναι μπουρδέλα?

Αν συζητήσουμε αν το liberty είναι καλύτερο ή το sh θα σου πω, ότι πιο ολοκληρωμένο είναι το sh. Αυτό σημαίνει ότι τα Ιαπωνικά είναι καλύτερα? Το sh είναι ακριβότερο και δεν μπορώ να το πάρω.

Κατά βάση ένα ακριβότερο μηχανάκι είναι και καλύτερο. Ακριβό δε λέμε ένα μηχανάκι όταν είναι ακριβότερο από ένα άλλο. Όχι όταν τα επιπλέον λεφτά που δίνεις έχουν αντίκρυσμα στην ποιότητα ή στις επιδόσεις ή αλλού. Ακριβό το λέμε όταν δίνεις παραπάνω από αυτά που σου προσφέρει.

Ναι θα τα συγκρίνεις αυτά τα δυο που έχουν διαφορά 30%. Η τιμή δεν θα παίξει τον ρόλο της στην απόφαση που θα πάρεις? Παίρνοντας κάτι που είναι 30% φθηνότερο δεν αποδέχεσαι απ' την αρχή ότι δεν θα είναι τόσο καλό όσο το ακριβότερο?

Με λίγα λόγια δεν μπορούμε να λέμε ότι τα ιταλικα είναι μπουρδέλα επειδή το εταιρικό liberty είναι χειρότερο απ' το προσωπικό μου sh που είναι και 30% ακριβότερο. Έχω άδικο?

Dimos35
07/07/2017, 16:08
Ακολουθεί προσωπική ιστορία - πόνημα.
Το 2006 αγόρασα το SH150 και το κράτησα για σχεδόν 10 χρόνια κάνοντας πάνω από 100.000 χλμ.
Έδωσα 3.400 € ζεστά (ήταν και καλές εποχές τότε) για να πάρω κάτι που ποτέ δεν μου έκανε κλικ εμφανισιακά. Οι μόνες φωτογραφίες που έχω από αυτό είναι της αγγελίας πώλησης!!!

Δε λέω, ήταν και είναι ποιοτικό, στιβαρό, ζωηρό και το μεγαλύτερο προσόν του ήταν η οικονομία του (κάτω από 3lt/100km στα χέρια μου).
Όμως οι αναρτήσεις του είναι απαράδεκτες, ειδικά μετά τα 20.000 km. Τις άλλαξα με κάποιες after και έγινε χειρότερο. Λύση δεν μπόρεσα να βρω, μέχρι που το πούλησα.
Στο μεταξύ μου έκαψε πηνία και ηλεκτρονική και όταν μου είπαν για γνήσια ανταλλακτικά πήρα υπογλώσια. (Πήρα μεταχειρισμένα και έκανα περιέλιξη τελικά).
Και το λαδάκι του το τσίμπαγε και σαν κουδουνίστρα έκανε στις λακκούβες και ταμπούρο πίσω είχε… α όλα αυτά (ξαναγράφω) με 3.400 ευρώ.
Τουλάχιστον συμφωνούμε όλοι ότι το value for money στην περίπτωση του SH είναι χαμηλότερο και από σοβατεπί.

Πήρα πριν 1,5 χρόνο το Aprilia Scarabeo 200.
Κι είναι όμορφο ρε φίλε, μου αρέσει. Ναι δεν είναι τόσο ποιοτικό, ναι έχει πλαίσιο τσιγαρόχαρτο, ναι πιθανόν θα μου βγάλει ζημιές μετά τα 30-40 χιλ. χλμ (τώρα έχω 16) αλλά με 2.500 που το πήρα δε με χαλάει, στην τελική του βάζω φωτιά και το καίω.
Είναι πιο τίμιο πώς να το πω.
Και το γουστάρω.

toyar
07/07/2017, 16:12
θελουμε τη γνωμη σου οταν κανεις 100000χλμ με το απριλια

daz
07/07/2017, 16:26
θελουμε τη γνωμη σου οταν κανεις 100000χλμ με το απριλια

Να, αυτό δε μ' αρέσει ρε 'σεις! Ο άνθρωπος έγραψε την άποψή του ολοκληρωμένη και του πετάξαμε μια γραμμή ακυρώνοντας οοοοολα όσα έγραψε!
Έγραψε την εμπειρία του απ' το sh στα 100.000 χλμ και του λέμε "κάνε 100.000 χλμ με ένα φθηνότερο και ξανα έλα". Γιατί? Μήπως η εμπειρία του απ' το ακριβότερο ήταν θετική?
Δεν χρειάζεται να κάνει 100.000 χλμ. απάντησε ήδη! Στην τελική θα του βάλει φωτιά και θα το κάψει είπε, γιατί δεν το πλήρωσε χρυσάφι.

daz
07/07/2017, 16:32
Εσάς σας αρέσει να σπαταλάτε το χρόνο σας επειδή πιστεύετε ότι μπορείτε να προσφέρετε στην συζήτηση για να έρθει κάποιος να απαξιώσει την άποψή σας μέσα σε μια γραμμή χωρίς να την τεκμηριώσει? Δλδ γιατί όλες οι συζητήσεις πρέπει να είναι επιπέδου καφενείου? Είμαστε στο χώρο τόσα χρόνια! Μπορεί να έχουμε διαφορετικές απόψεις και διαφορετικές εμπειρίες ο καθένας αλλά δεν γίνεται οι συζητήσεις να είναι επιπέδου πιτσιρικαρίας στο προαύλιο του σχολείου. Όχι όλες!

toyar
07/07/2017, 16:39
δεν του ακυρωσαμε τιποτα απο οτι εγραψε
συγκρινει δυο μηχανακια το ενα με 100000χλμ και το αλλο με 16000χλμ
αυτο δεν ειναι ολοκληρωμενη αποψη
και δεν εχει σχεση πιο εχει 100 και ποιο 16, ειναι ακυρη η συγκριση
επισης δεν καταλαβα γιατι τα 3400 ειναι παρα πολλα ενω στα 2500 του βαζουμε φωτια και το καιμε

daz
07/07/2017, 16:55
δεν του ακυρωσαμε τιποτα απο οτι εγραψε
συγκρινει δυο μηχανακια το ενα με 100000χλμ και το αλλο με 16000χλμ
αυτο δεν ειναι ολοκληρωμενη αποψη
και δεν εχει σχεση πιο εχει 100 και ποιο 16, ειναι ακυρη η συγκριση
επισης δεν καταλαβα γιατι τα 3400 ειναι παρα πολλα ενω στα 2500 του βαζουμε φωτια και το καιμε

Η σύγκριση που έκανε ήταν ανάλογη με τα δεδομένα που έχει μέχρι τώρα και για τα δύο μηχανάκια. Δεν είδα να γράφει πουθενά ότι το aprilia είναι το καλύτεροτερο ή το aprilia στα 100.000 θα ρίχνει ξύλο στο sh. Μπορεί το απρίλια στα 100.000 χλμ να τελεί υπό διάλυση, δεν τον πειράζει γιατί του έμεινε και ένα 1000κο στην τσέπη. Εγώ αυτό κατάλαβα!
Ή αν θέλεις γράψε αυτά που έγραψες παραπάνω για να μπορεί να σου απαντήσει και μη του ρίχνεις μια γραμμή του στυλ "κάνε 100 και ξανα έλα".



αυτο δεν ειναι ολοκληρωμενη αποψη
και δεν εχει σχεση πιο εχει 100 και ποιο 16, ειναι ακυρη η συγκριση

Ενώ η απάντησή σου ήταν έγκυρη!



Εγώ στη θέση του θα έλεγα ένα άντε γ@τε από μέσα μου και δεν θα ασχολούμουν άλλο.

toyar
07/07/2017, 17:40
πολυ ενταση βλεπω και δεν καταλαβαινω το λογο..........

Dimos35
07/07/2017, 19:17
θελουμε τη γνωμη σου οταν κανεις 100000χλμ με το απριλια
Το πιο πιθανό είναι μην τα συμπληρώσω αυτά τα χιλιόμετρα, αν όμως τα κάνω, γιατί όχι, ευχαρίστως να γράψω την άποψη μου.

toyar
07/07/2017, 20:26
θελω να πω οτι τοτε θα φανει αν αξιζε η διαφορα στην τιμη και ποιο τελικα ειναι πιο τιμιο

DrEvil
07/07/2017, 21:10
θελω να πω οτι τοτε θα φανει αν αξιζε η διαφορα στην τιμη και ποιο τελικα ειναι πιο τιμιο

Πιστευω πως δεν περπει να φτασει τα 100κ χλμ, για να καταληξει σε συμπερασμα ο χρηστης (γιατι εμεις με αλλου παπα ευαγγελιο, κανουμε κηδεια).
Θα φανει οταν το βαρεθει/σιχαθει/ηρθε_η_ωρα_να_το_δωσει και κανει λογαριασμο.
Στον οποιο λογαριασμο περιλαμβανονται τα εξης υποκειμενικα και αντικειμενικα:
-Του αρεσει η οχι
-Εμπειρια χρησης
-Κοστος επισκευων
-Χρηστικοτητα

(αξιοπιστια δεν βαζω, πιστευω πως ολοι οι κατασκευαστες που βΓανουν σκουτερ, τις επισκευες περιμενουν για να κρατησουν το δικτυο τους)

panavour
09/07/2017, 09:23
https://scooternet.gr/news/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BF-%CF%81%CE%B5%CE%BA%CE%BF%CF%81-125-cc-1-945-%CF%87%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%B5-24-%CF%8E%CF%81%CE%B5/

να και ενα αξιοπιστο πιατζιο τι αλλη αποδειξη θελετε ωρε?

daz
09/07/2017, 10:53
https://scooternet.gr/news/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BF-%CF%81%CE%B5%CE%BA%CE%BF%CF%81-125-cc-1-945-%CF%87%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%B5-24-%CF%8E%CF%81%CE%B5/

panavour θέλεις να μου απαντήσεις σε κάτι.

Πόσες φορές έχουμε πει ότι δεν βάζουμε σκέτα λινκ χωρίς μια περιγραφή του τι θα δούμε αν το πατήσουμε?

Πόσες φορές έχουν σβηστεί τέτοια μνμτα?