PDA

View Full Version : Οριστικη Διαγραφη?



@topos
07/06/2017, 17:02
Λοιπον επειδη μαλλων μπερδεψαμε με το παλιο μηχανακι να κανω μια δυο ερωτησεις εαν γνωριζετε..

Το μηχανακι το αφησα στο μηχανικο με προβλημα(δεν κινουταν) και μου ειπε πως θελει να το δωσει για ανταλλακτικα.

Καταθετω τις πινακιδες στην εφορια για ακινησια το 2016 για να μην χρεωθω τελη/ασφαλειες..

Τον Απριλιο μου ειπε να κανω οριστικη διαγραφη και το εκανα και αυτο.
Ολα καλα μεχρι εδω..

Τωρα προεκυψε αγοραστης και μου ζητησε ο μηχανικος να κανω αρση οριστικης διαγραφης για να το πουλησει, (με ενημερωσε πως υπαρχει αυτη η δυνατοτητα εντος ενος ετους).
Αλλα δεν εχω ξανακουσει κατι αντιστοιχο.

Στο προκειμενο, εγω το μηχανακι το εχω ξεγραμμενο, ουτε θα παρω αλλα χρηματα,ουτε θα δωσω.

Για εξυπηρετηση του μηχανικου ομως θα το εκανα γιατι εχουμε μια καλη συνεργασια.

Εχετε ακουσει να γινετε κατι τετοιο?

Υ.γ Ενα ξαδερφο τροχαιο που εχω μου ειπε πως δεν γνωριζε την διαδικασια..

Υ.γ2 Ειχα παει και την οριστικη διαγραφη και στον λογιστη οποτε δεν ξερω εαν μπερδευει και απο εκει..

Μανολης67
07/06/2017, 18:53
Αν η οριστική διαγραφή ΕΓΙΝΕ τότε τελος ....δεν γίνεται τίποτα...... φιλος μου αντιμετώπισε παρόμοιο προβλημα πριν καιρο στην Θεσσαλονικη, μακάρι να κάνω λάθος αλλά δεν.....

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
07/06/2017, 18:55
Για τι μηχανάκι (μοντέλο) πρόκειται, αν επιτρέπετε?:confused:

@topos
07/06/2017, 19:27
Kawasaki kle αν εχει καποια σημασια...

telegonos
07/06/2017, 19:32
Εντός ενός χρονικού διαστήματος, ενός έτους ή 6 μήνες, δεν είμαι σίγουρος το διάστημα, γίνεται η ακύρωση της διαγραφης, και ξανακυκλοφορεί το όχημα κανονικά.

Πήγαινε σε μια υπηρεσία μηχανολογικού-συγκοινωνιων να στα πουν. Δεν το έχω κάνει ποτέ προσωπικά, αλλά ξέρω ότι γίνεται.

Αν είναι χρόνος, το προλαβαίνεις;

sapila racing
07/06/2017, 19:36
Γίνεται μέσα στο 12μηνο και η πληροφορία είναι εδω:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143892&p=2546544&viewfull=1#post2546544

@topos
07/06/2017, 19:55
Ευχαριστω!Εαν ειναι να το κινησω να ξερω 5 πραματα..

Triathlon 7
07/06/2017, 22:41
Με το Ελληνικό Δημόσιο "ου μπλέξεις".
"Αφού ξέρεις τι μπ@@λο είναι", μου λέει ο υπάλληλος στο γκισέ του Υπ. Μεταφορών, όταν ανακάλυψα τυχαία σε σελίδα του TAXISnet, ότι το μηχανάκι που είχα αποσύρει πριν δέκα σχεδόν χρόνια εμφανίζοταν κανονικά σε κυκλοφορία!
-Ευκαιρία να το ξανακυκλοφορήσεις, μου λέει.
-Μα δε θέλω, απαντώ.
-Καλά, μην ανησυχείς, θα σε τακτοποιήσω, με καθησυχάζει το τζιμάνι. Θα δηλώσεις ότι στο έκλεψαν!
Τι να κάνω. Είπαμε, ου μπλέξεις με την γραφειοκρατία. Δήλωση κλοπής θέλεις, δήλωση κλοπής τότε.

Μέχρι σήμερα το σήριαλ συνεχίζεται....

Tedvj23
08/06/2017, 00:50
Ισχύει ο 1 χρόνος από την ημερομηνία διαγραφής το έχω κάνει τελευταία φορά πέρυσι..

@topos
08/06/2017, 18:15
Ποσο χρονο πηρε περιπου η διαδικασια?