PDA

View Full Version : Ενοικίαση μοτοσικλέτας για διακοπές στην Ελλάδα



Apache
09/06/2017, 01:04
Ψωροκώσταινα, μου ματώνει η καρδιά που το λέω, αλλά έτσι είναι, εχω φίλο Κινέζο που θέλει να έρθει στην Ελλάδα να ενοικιάσει μηχανή και να γυρίσει όλον τον Ελληνικό χάρτη με ξεναγό on the bike όπως έκαναν οι φίλοι του πέρισυ στην Νέα Ζηλανδία και τι να του πώ;
"Οτι εδώ δεν υπάρχει τίποτα; Οτι η τουριστική βιομηχανία στην Ελλάδα τελειώνει στο Mouzaka και στο Tζατζίκι; Πραγματικά θλίβομαι...



383355

amyroukai
09/06/2017, 07:05
δεν έχεις δίκιο. πρόσφατα διάβασα οδοιπορικό Πελοπόννησο από Βρεττανό ο οποίος ενοικίασε F800GS και βόλταρε με την συμβία.


motorent χρησιμοποίησε αυτός στο άρθρο, γράφει για 92 ευρώ την ημέρα.
Andeli mototouring για Honda (διαφημίζονται ένα χρόνο τώρα και διοργανώνουν εκδρομές με πλοηγό και χωρίς). τα NC750X είναι πιο φτηνά, τα Africa είναι πιο ακριβά (έχει αναλυτικό τιμοκατάλογο).


Μας μεταφέρω σε νέο νήμα, μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους αυτό.

nik69
09/06/2017, 07:12
Κάτι έχει εδώ
https://motogreece.gr/motorcycle-rental-in-greece/#available-models

AristidisZ
09/06/2017, 08:05
Οι τιμές βέβαια είναι γελοίες...

Tycho Moon
09/06/2017, 08:13
Εδώ είσαι:

http://www.moto-voyager.gr

Vamael
09/06/2017, 08:42
Οι τιμές βέβαια είναι γελοίες...

Μήπως οι τιμές αλλάζουν αν κλείσει πελάτης από το εξωτερικό ? όπως συμβαίνει με πάρα πολλά ξενοδοχεία ?:rolleyes:

amyroukai
09/06/2017, 08:50
Εδώ είσαι:

http://www.moto-voyager.gr

μπα δεν είναι εκεί με τόση σιγουριά γιατί ο άνθρωπος ζήτησε να νοικιάσει μοτοσικλέτα, όχι να τον πάρουν από το χεράκι να τον πάνε. διαφορετικός τύπος τουρισμού αυτός, τα οργανωμένα. Και δεν βλέπω τιμούλες για ενοικίαση μοτοσικλέτας στην σελίδα.




Μήπως οι τιμές αλλάζουν αν κλείσει πελάτης από το εξωτερικό ? όπως συμβαίνει με πάρα πολλά ξενοδοχεία ?:rolleyes:

στην περίπτωση του άρθρου που διάβασα, όχι. αυτή η τιμή που έγραψε, ισχύει ακόμα.

ggs
09/06/2017, 10:07
Ψωροκώσταινα, μου ματώνει η καρδιά που το λέω, αλλά έτσι είναι, εχω φίλο Κινέζο που θέλει να έρθει στην Ελλάδα να ενοικιάσει μηχανή και να γυρίσει όλον τον Ελληνικό χάρτη με ξεναγό on the bike όπως έκαναν οι φίλοι του πέρισυ στην Νέα Ζηλανδία και τι να του πώ;
"Οτι εδώ δεν υπάρχει τίποτα; Οτι η τουριστική βιομηχανία στην Ελλάδα τελειώνει στο Mouzaka και στο Tζατζίκι; Πραγματικά θλίβομαι...



383355

Υπάρχουν τουλάχιστον τρεις εταιρίες που κάνουν αυτό που θες.

Ας ρωτήσει πρώτα στην motogreece ,andeli,motorent.
(Με αυτή την σειρά)

sapila racing
09/06/2017, 11:08
Ψωροκώσταινα, μου ματώνει η καρδιά που το λέω, αλλά έτσι είναι, εχω φίλο Κινέζο που θέλει να έρθει στην Ελλάδα να ενοικιάσει μηχανή και να γυρίσει όλον τον Ελληνικό χάρτη με ξεναγό on the bike όπως έκαναν οι φίλοι του πέρισυ στην Νέα Ζηλανδία και τι να του πώ;
"Οτι εδώ δεν υπάρχει τίποτα; Οτι η τουριστική βιομηχανία στην Ελλάδα τελειώνει στο Mouzaka και στο Tζατζίκι; Πραγματικά θλίβομαι...


Αντί να 'ματώνει η καρδιά σου' και να 'θλίβεσαι' κι άλλα τέτοια δακρύβρεχτα, μήπως να έκανες μια έρευνα πρώτα αντί να τα περιμένεις όλα έτοιμα απ τους άλλους ?

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
09/06/2017, 11:18
Αντί να 'ματώνει η καρδιά σου' και να 'θλίβεσαι' κι άλλα τέτοια δακρύβρεχτα, μήπως να έκανες μια έρευνα πρώτα αντί να τα περιμένεις όλα έτοιμα απ τους άλλους ?

Με το συμπάθιο αν μου επιτρέπεις. Αυτή η απάντηση ταίριαζη στο 90% των ερωτήσεων εδώ μέσα.

sapila racing
09/06/2017, 11:23
Με το συμπάθιο αν μου επιτρέπεις. Αυτή η απάντηση ταίριαζη στο 90% των ερωτήσεων εδώ μέσα.

Δεν είδα κανέναν άλλον τελευταία να θλίβεται και να ματώνει η καρδιά του και να έχει καταλήξει ότι δεν υπάρχει λύση στο θέμα του απ την αρχή πριν κάνει έστω μια στοιχειώδη έρευνα.

Επίσης ο Apache δεν έκανε καν ερώτηση, διαπίστωση έκανε. Εχει διαφορά.

theofilos888
09/06/2017, 11:30
Αν θυμάμαι καλά, κάποια εταιρεία έκανε τέτοιες εκδρομές με vstrom 1000. Ψάξε λίγο και θα βρεις.

sniper
09/06/2017, 11:39
Υπάρχει και αυτή η εταιρεία (https://motogreece.gr/) και είναι και δικός μας.

amyroukai
09/06/2017, 12:11
Υπάρχει και αυτή η εταιρεία (https://motogreece.gr/) και είναι και δικός μας.

ποστ #3. :p

Apache
09/06/2017, 12:17
Παιδιά ευχαριστώ, τα στέλνω όπως είναι στον Rick....

Apache
09/06/2017, 12:22
Δεν είδα κανέναν άλλον τελευταία να θλίβεται και να ματώνει η καρδιά του και να έχει καταλήξει ότι δεν υπάρχει λύση στο θέμα του απ την αρχή πριν κάνει έστω μια στοιχειώδη έρευνα.

Επίσης ο Apache δεν έκανε καν ερώτηση, διαπίστωση έκανε. Εχει διαφορά.

Δεν σε καταλαβαίνω συνάδελφε, ποιός σου είπε ότι δεν έκανα υποτυπώδη έρευνα; Και προς τι αυτό το ύφος;

amyroukai
09/06/2017, 12:30
με μία αναζήτηση γούγλη "ενοικιάσεις μοτοσικλέτας Αθήνα" *που μόλις τώρα έκανα έτσι από περιέργεια* βγαίνουν οι δύο από τις τρεις σελίδες που αναφέρθηκαν εδώ και ένα νήμα του φόρουμ από το 2011...

οπότε μάλλον δεν έκανες καν υποτυπώδη αναζήτηση και ένα ψιλό κράξιμο λόγω των απαξιωτικών (ατεκμηρίωτα) λόγων σου δεν είναι εντελώς άκυρο :p

αλλά ΟΚ, κάποια άκρη βρέθηκε και αν ψάξετε λίγο καλύτερα πιθανώς να βρείτε και άλλα (ή να προσθέσουν και άλλα μέλη ότι ξέρουν). Ας μην το πάμε πάλι στα επί προσωπικού μίστερς αντ μίστερς.

sapila racing
09/06/2017, 12:51
Δεν σε καταλαβαίνω συνάδελφε, ποιός σου είπε ότι δεν έκανα υποτυπώδη έρευνα; Και προς τι αυτό το ύφος;

Ούτε κι εγώ σε καταλαβαίνω και δεν καταλαβαίνω και για ποιό ύφος μιλάς. :confused:
Δεν χρειάζεται να μου το πεί κανένας οτι δεν έκανες έρευνα, είναι ηλίου φαεινότερο.
Απλά άρχισες ένα πόστ όλο κλάψα χωρίς λόγο.

Δεν έκανες καν ερώτηση, αλλά τα μέλη του φόρουμ σε διαφώτισαν παρ' όλα αυτα.