PDA

View Full Version : Θόρυβος στον κινητήρα cbf 1000



oberon
10/06/2017, 18:14
Την καλησπέρα μου στο Forum. Εχω ένα cbf 1000 του 2007 με 50,000 ΚΜ και στο ρελαντί και ΜΟΝΟ όταν ο κινητήρας ανεβάσει την κανονική του θερμοκρασία ακούγεται από το μοτέρ ,ενα περιοδικό "τακ-τακ".Αυτό μέχρι και τις 1500 στροφές,από εκεί και μετά όλα είναι φυσιολογικά.Παρακαλώ αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο θα ήθελα τις απόψεις σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

DrEvil
10/06/2017, 18:47
Βαλβιδες, τολμω να υποθεσω

sapila racing
10/06/2017, 19:17
Το πιθανότερο είναι οτι προέρχεται απ τον αυτόματο τεντωτήρα της καδένας εκκεντροφόρου.
Είναι γνωστό θέμα και υπάρχει και aftermarket πιο αξιόπιστος απο τον original.
Οι βαλβίδες σε αυτά το μοτερ δεν ακούγονται ούτε στα 100.000 χλμ, κι αυτό γιατί τα διάκενα δεν 'ανοίγουν' αλλά ΄κλείνουν'.

oberon
11/06/2017, 12:24
Το άκουσαν 4 μηχανικοί.Οί δυο με απέκλεισαν τον τεντωτήρα η την καδένα γιατί ο θόρυβος θα ακουγόταν σε όλο το φάσμα των στροφών.Ο άλλος μου είπε αλλάζουμε πρώτα τεντωτήρα μετά την καδένα και βλέπουμε.Ο μηχανικός μου μού είπε ότι το πιθανότερο είναι από το αντίβαρο στροφάλου αλλά σίγουρα δεν έχει πρόβλημα να πάθει ζημιά το μοτέρ και άδικα θα αλλάξω τεντωτήρα η καδένα.Και ένας τελευταίος μου είπε ότι ανοίγουμε πρώτα το μοτέρ από την πλευρά της καδένας και ανοίγουμε μετά το μοτέρ και ψάχνουμε στα τυφλά μήπως και --------- βρούμε κάτι.Πιστεύω πάντως μόνο που κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα μπορεί να με δώσει λύση.
Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Κάθε άλλη άποψη και από άλλους φίλους δεκτή για να μήν μπλέξω σε ιστορίες.

oberon
11/06/2017, 12:24
Βαλβιδες, τολμω να υποθεσω

Βαλβίδες δεν είναι σίγουρα.Είναι θόρυβος περιοδικός και ακούγεται μάλλον από την πλευρά της καδένας.

toyar
11/06/2017, 13:03
ειναι μονο τεντωτηρας οχι καδενα σε τοσο λιγα χλμ
επειδη ειναι στην αρχη ποτε ακουγεται και ποτε οχι
αστο οπως ειναι παιζει να σταματησει και μονο του

oberon
11/06/2017, 15:42
ειναι μονο τεντωτηρας οχι καδενα σε τοσο λιγα χλμ
επειδη ειναι στην αρχη ποτε ακουγεται και ποτε οχι
αστο οπως ειναι παιζει να σταματησει και μονο του

Γειά σου φίλε μου σε ευχαριστώ γιά την άποψη σου.Ο θόρυβος ακούγεται από αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα και επειδή μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα το είχα αμελήσει.Αν ήξερα ότι είναι τεντωτήρας θα τον άλλαζα και ίσως αυτό να κάνω γιά να αποκλείσω τουλάχιστον αυτό και να προστατέψω και την καδένα.Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρέγουλα για το αντίβαρο στροφάλου πού είναι μιά πιθανή αιτία.Επίσης δεν ξέρω αν ο τεντωτήρας παίρνει ρύθμιση.

sapila racing
11/06/2017, 18:21
Ο τεντωτήρας είναι αυτόματος αλλά μπορεί να έχει κολλήσει λίγο.
Υπάρχει διαδικασία που τον επαναρυθμίζεις.

Cpt_Slow
12/06/2017, 07:53
.Οί δυο με απέκλεισαν τον τεντωτήρα η την καδένα γιατί ο θόρυβος θα ακουγόταν σε όλο το φάσμα των στροφών.

νομιζω αυτο δεν ισχυει, μπορει να ακουγεται και σε ενα φασμα στροφων μονο. διορθωστε με αν κανω λαθος

oberon
12/06/2017, 08:51
νομιζω αυτο δεν ισχυει, μπορει να ακουγεται και σε ενα φασμα στροφων μονο. διορθωστε με αν κανω λαθος
Καλημέρα και καλή εβδομάδα
Μακάρι να είναι έτσι και να γλυτώσω μόνο με τεντωτήρα.Πάντως εάν προσπαθήσω να ξεκινήσω με πρώτη και πατημένο το μπροστινό παύει να ακούγεται ο θόρυβος.

Grafton 505
12/06/2017, 22:17
Γειά σου φίλε μου σε ευχαριστώ γιά την άποψη σου.Ο θόρυβος ακούγεται από αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα και επειδή μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα το είχα αμελήσει.Αν ήξερα ότι είναι τεντωτήρας θα τον άλλαζα και ίσως αυτό να κάνω γιά να αποκλείσω τουλάχιστον αυτό και να προστατέψω και την καδένα.Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ρέγουλα για το αντίβαρο στροφάλου πού είναι μιά πιθανή αιτία.Επίσης δεν ξέρω αν ο τεντωτήρας παίρνει ρύθμιση.

Δεν έχει πλευστά αντίβαρα ο στροφαλοφόρος άξονας σου για να ''ρυθμιστούνε''.


Πάντως εάν προσπαθήσω να ξεκινήσω με πρώτη και πατημένο το μπροστινό παύει να ακούγεται ο θόρυβος.

Αυτή η πρόταση, δεν βγάζει νόημα.

oberon
12/06/2017, 23:33
Δεν έχει πλευστά αντίβαρα ο στροφαλοφόρος άξονας σου για να ''ρυθμιστούνε''.



Αυτή η πρόταση, δεν βγάζει νόημα.

Οταν το μηχανάκι κινείται και σίγουρα έχει πάνω από 1500 στροφές δεν ακούγεται τίποτε.Επίσης με νεκρά και ανεβάζοντας τις στροφές πάνω από 1500
πάλι δεν ακούγεται.Τώρα με την πρώτη στο σασμάν έχοντας πατημένο το μπροστινό φρένο και αφήνοντας γλυκά το συμπλέκτη τόσο όσο να μην σβήσει ο κινητήρας πάλι εξαφανίζεται ο θόρυβος.Προσανατολίζομαι να ανοίξω το καπάκι από την μεριά της καμπάνας μήπως φανεί κανένα πρόβλημα εκεί.Αν όχι τα πράγματα δυσκολεύουν.Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου για τα αντίβαρα που αυτόματα αποκλείουμε αυτήν την περίπτωση.

macedonas
13/06/2017, 00:04
Λάδια πότε άλλαξες τελευταία φορά ?
Αν είναι φρέσκα τα λάδια σου , θα συμφωνήσω με τον σαπίλα....
Για τεντωτήρα ου κάνει και εμένα με αυτά που γράφεις !!!!

zannisvel
13/06/2017, 06:36
Έχεις παρατηρήσει αλλαγή στο θόρυβο όταν πατάς το συμπλέκτη; Μήπως ακούγεται κάτι από τη καμπάνα όταν είναι κρύο το μηχανάκι μέχρι να λιπανθει καλα;

oberon
13/06/2017, 15:54
Λάδια πότε άλλαξες τελευταία φορά ?
Αν είναι φρέσκα τα λάδια σου , θα συμφωνήσω με τον σαπίλα....
Για τεντωτήρα ου κάνει και εμένα με αυτά που γράφεις !!!!


Δέν έχει σχέση με τα λάδια.Το κάνει εδώ και πολλές αλλαγές λαδιών και διαφορετικές μάρκες.

oberon
13/06/2017, 15:59
Έχεις παρατηρήσει αλλαγή στο θόρυβο όταν πατάς το συμπλέκτη; Μήπως ακούγεται κάτι από τη καμπάνα όταν είναι κρύο το μηχανάκι μέχρι να λιπανθει καλα;

Με το πάτημα του συμπλέκτη δεν έχει καμία διαφορά.
Είναι ακριβώς το αντίθετο.Μέ κρύο το μοτέρ όλα είναι φυσιολογικά.Το πρόβλημα δημιουργείται όταν ζεσταθεί.

Grafton 505
13/06/2017, 20:17
Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου για τα αντίβαρα που αυτόματα αποκλείουμε αυτήν την περίπτωση.

Παρακαλώ, αλλά είναι γνώμη του manual της μηχανής ρε κουμπάρε όχι δική μου. :lol:

Masterak0s
10/02/2020, 20:45
Καλησπέρα φίλε oberon, έβγαλες άκρη με το εργαλείο και τον θόρυβο τελικά;;

DRAKONET
11/02/2020, 20:40
Καλησπέρα φίλε oberon, έβγαλες άκρη με το εργαλείο και τον θόρυβο τελικά;;

ειναι παλιο το θεμα 3 χρονων..

Masterak0s
11/02/2020, 20:43
Το είδα φίλε μου, ελπίζω σε ενα θαύμα!!

viper1
11/02/2020, 20:51
Το είδα φίλε μου, ελπίζω σε ενα θαύμα!! ������

Να σου απαντήσει ο oberon ή να βρεις γιατί ακούγετε το δικό σου ?

oberon
28/03/2020, 23:17
Γειά σου φίλε μου. Το άφησα έτσι το θέμα γιατί αλλιώς θα έπρεπε να την ανοίξω να δω την καμπάνα η ότι άλλο εντόπιζα. Επειδή το έψαξα πολύ το συμπέρασμα είναι ότι δεν βγάζει περαιτέρω ζημιά και έτσι δεν ήθελα να μπλέξω σε περιπέτειες που μπορεί να με ανοίγαν και καμμιά άλλη ιστορία. Κατά τα άλλα το μηχανάκι δουλεύει ρολόι. Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι ανοικτός για συνομιλία.

Masterak0s
28/03/2020, 23:28
Σε ευχαριστώ πολύ!!

STF
28/03/2020, 23:31
Γειά σου φίλε μου. Το άφησα έτσι το θέμα γιατί αλλιώς θα έπρεπε να την ανοίξω να δω την καμπάνα η ότι άλλο εντόπιζα. Επειδή το έψαξα πολύ το συμπέρασμα είναι ότι δεν βγάζει περαιτέρω ζημιά και έτσι δεν ήθελα να μπλέξω σε περιπέτειες που μπορεί να με ανοίγαν και καμμιά άλλη ιστορία. Κατά τα άλλα το μηχανάκι δουλεύει ρολόι. Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι ανοικτός για συνομιλία.

Και καλά έκανες. Από τις απαντήσεις που διάβασα ότι σου έδωσαν πριν 3 χρόνια οι "μηχανικοί" για ένα είμαι βέβαιος... αλλά δε θέλω να το γράψω!

xristos_123
01/06/2022, 21:37
Φίλε μου μήπως έλυσες το πρόβλημα με το θόρυβο του κινητήρα; γιατί κάνει και σε μένα το ιδιο

Pew
02/06/2022, 17:10
Βρε παιδια γιατι τρελαινεστε τοσο;

Ενας απλος μπουσουλας ειναι:

Θορυβος που εμφανιζεται μονο οταν ζεσταθει ο κινητηρας = ΟΛΑ ΚΑΛΑ εφοσον δεν η συχνοτητα του δεν ταιριαζει με αυτη της περιστροφης του κινητηρα.
Θορυβος που εμφανιζεται μονο οταν ο κινητηρας ειναι κρυος = Παρομοιως!

Τις περισσοτερες φορες, ο ηχος προερχεται απο το τριγωνο "καδενα-εκκεντρα-τεντωτηρας".
Καποια κανουν θορυβο οταν ειναι κρυα, αλλα οταν ζεσταθουν, ειτε σταθερα ειτε σε καποιο φασμα στροφων, ειτε και καθολου!

Ο τεντωτηρας ειναι αυτοματος και σε καποια μηχανακια, με τροφοδοσια λαδιου. Τοσο για τη λιπανση του μηχανισμου, αλλα και ως επιπλεον ταση περα απο αυτη του ελατηριου, ωστε να κλικαρει ευκολοτερα στην επομενη θεση.

Οταν η καδενα αρχισει και χαλαρωνει, το επομενο "κλικ" του τεντωτηρα μπορει να αργησει, γιατι δεν χαλαρωσε αρκετα!
Εχεις λοιπον θορυβο (ειτε κρυο ειτε ζεστο) και ισως σε καποιο μονο φασμα στροφων.

Δεν ειναι τιποτα, εαν τα χιλιομετρα δεν ειναι ακραια και η μοτοσυκλετα χρησιμοποιειται σωστα με καλη συντηρηση.


Δοκιμαστε να σηκωσετε καπω απο ενα αυτοκινητο οσο λειτουργει το μοτερ.
Θα ακουσετε καδενα, αυτορυθμιζομενα ωστηρια να χτυπανε, βαλβιδες, μπεκακια ... τα παντα ολα!
Σκεφτειτε το αμαξι να μην ειχε καπω, φτερα, μετωπη και ποδια κινητηρα τι θα γινοταν! Ολοι με υπογλωσσια σε συνεργειο...

toyar
02/06/2022, 18:56
Οποιος εχει ανησυχιες με θορυβους να ερθει να του βαλω το sr ρελαντι
Ζεστο κρυο οπως γουσταρει....

Volpad
02/06/2022, 20:47
Οποιος εχει ανησυχιες με θορυβους να ερθει να του βαλω το sr ρελαντι
Ζεστο κρυο οπως γουσταρει....

Παρομοίως με το ducati μου... :lol: