PDA

View Full Version : Καρπενήσι 11/06/2017



teo_g7
10/06/2017, 22:02
Τη βάζω κι εδώ μη υπάρχει και κάνας άλλος βλαμμένος σαν εμένα που θέλει να πάει βόλτα αύριο ανεξαρτήτως καιρού.


Αθηνα-Λαμια-Καρπενησι-Προυσος-Ναυπακτος-Αθηνα


Ραντεβού 7:45 McDonald's
Δεν πιστεύω αλλά αν είναι κάποιος ας μου στείλει ένα πμ...

Καληνύχτα μάγκες

Eversman
10/06/2017, 22:58
https://m.youtube.com/watch?v=PU6H5rTBiTg

In the eye of the storm!

BLiTzER
10/06/2017, 23:36
Αν το κάνεις 5:15, έρχομαι.

Τι 7:45 κυριακάτικα ρε;! :lol:

Καλό δρόμο!

karellen
11/06/2017, 00:15
Καλό δρόμο μάγκες.σήμερα τον πέρασα Καλαμάτα -Θερμο-Προυσό-Καρπενήσι -Λίμνη Πλαστήρα.
Αστράφτει όλη τη νύχτα αλλά δεν βρέχει

7Tolis
11/06/2017, 01:20
Σκουτερακια πέρνα να σου αφήσω κλειδιά καλού κακού.Οτι ώρα να ναι,τώρα το είδα.

teo_g7
11/06/2017, 06:56
Σκουτερακια πέρνα να σου αφήσω κλειδιά καλού κακού.Οτι ώρα να ναι,τώρα το είδα.

Τόλη θενξ ρε αλλά έφυγα ήδη!!!

Καλημέρα από το εξωτικό Burgerville


Εδώ πάντως όση ώρα κάθομαι έχουν περάσει κι άλλοι παλαβοι σαν εμένα.
Είμαστε πολλοί τελικά αλλά είμαστε σκορπιοι...

amyroukai
11/06/2017, 08:09
Πέρασε και ένα Integra με αναβάτη φουλ προβλεπέ από την μέση και πάνω, φουλ παραλιέ από την μέση και κάτω. Διασκεδαστικό.

Ο σκουτερίστας έφυγε για βόρεια... Καλούς δρόμους και το νερό ας είναι λίγο (ή καθόλου).

teo_g7
11/06/2017, 10:57
Update από τη Λαμία!
Καφεδάκι με επιφανες μέλος του φλορουμ και αναπλήρωση δυνάμεων για τη συνέχεια

7Tolis
11/06/2017, 11:05
Μπιφτέκια πάρε

teo_g7
11/06/2017, 13:33
Update από τον Προυσο όπου έκατσα να τσιμπήσω κάτι και είναι εδώ 5 Gs 1200 Lc με Κροατικες πινακιδες

o teos
11/06/2017, 13:36
Γεια σου ρε Τεο...αυτα ειναι:beer:

teo_g7
11/06/2017, 19:10
Back 2 base!

7Tolis
11/06/2017, 21:36
Σωραιος Τεο
:beer:

teo_g7
12/06/2017, 10:50
Λοιπόν λίγα λόγια για τη βόλτα τη χθεσινή και την απόφαση να γίνει πάρα τις άσχημες προβλέψεις για τον καιρό.
Ήθελα αρκετό καιρό να πάω Προυσο και την προηγούμενη φορά που είχα ποστάρει τη βόλτα την είχα ακυρώσει λόγω καιρού (πήγαμε με τα παιδιά στο Λαύριο και ήταν καλοκαίρι) και από κει και έπειτα έχει 2-3 Κυριακές σερί που μου χαλάει τα σχέδια ό καιρός (ή οι προβλέψεις για αυτον) οπότε δε μπορούσα να επιτρέψω να μου συμβεί και αυτή την Κυριακή.
Η ακύρωση της ετήσιας μου έκατσε κουτί (σόρρυ Blitz) και έτσι ετοίμασα τον εξοπλισμό μου,φουλαρα το μηχανάκι μου και vrooooom.....
Τα σύννεφα έδειχναν σκούρα προς το βορρά αλλά προς το παρόν ούτε σταγόνα από πάνω μου.
Πρωινό με (οχι και τοσο:p) επιφανες μέλος του φλορουμ στο Burgerville όπου όση ώρα καθόμασταν πέρασαν κι άλλα γκρουπ με μηχανές (για την εμφάνιση τους τα είπε ο Γιαννης)
Καλούς δρόμους σε όλα τα παιδιά,αποχαιρετισμός με το Γιάννη και θορυβώδες κουμπωμα της πρώτης;;;;Oh wait....
Δε προλαβαίνω να μπω στην Εθνική και νιώθω τις πρώτες ψιχάλες. Δε ξεκινάμε καλά λέω από μέσα μου όση ώρα φοράω το αδιάβροχο και βγάζω τα καλοκαιρινά γάντια.
Μέχρι τη Λαμία έβρεχε κατά διαστήματα και με διαφορετικές εντάσεις αλλά όχι κάτι να με προβληματίσει. Φθάνοντας Λαμια,ανεφοδιασμός και τηλέφωνο στον τοπικό πληθυσμό μόνο και μόνο για να εισπραξω την μήνη του.
"Που πας ρε παλαβε;" μου ειπε ο κος Έβρεχε....
Καφεδάκι και κους κους και εγώ ξαναψοραω τα αδιάβροχα.Κλεφτη μάτια στα σύννεφα και κρυφή ελπίδα ότι θα με κρατήσει λίγο.
Όντως με κράτησε εκτός από τη Ράχη του Τυμφρηστού (δεν το βρήκα ρε Λαμιωτη το shortcut) όπου η βροχή και η ομίχλη έριξαν πολύ την ταχύτητα και την ψυχολογία μου.Αφιξη στο Καρπενήσι ανεφοδιασμός υπό τους ήχους κλαρινων (γιατί δεν τράβηξα βίντεο;;;;) και μια ματιά πίσω να δούμε τι περάσαμε
383417

Με την ελπίδα να τα άφησα πίσω μου για τα καλά,συνεχίζω προς Προυσο σε μια εκπληκτική διαδρομή μέσα στα έλατα και τα διάφορα resorts.
Πέρασμα από το κλασσικό στενό και στάση για φωτογραφίες.
383418
383419

teo_g7
12/06/2017, 11:02
Φθανω στο μοναστήρι όπου σου προκαλεί δέος με την τοποθεσία που είναι χτισμένο. Λιγοστός κόσμος (είχαν φύγει τα πούλμαν,τα πέτυχα στο δρομο) και ησυχία, ότι πρέπει για λίγη χαλάρωση

383420

Την ησυχία της μονής διαταραξε το στομάχι μου που διαμαρτυρήθηκε για τις ώρες που το άφησα αδειανό. Στάση στο χωριό για μάσα με παρέα μηχανοβιους από τον Καναδά που είχαν νοικιάσει μηχανές από Αθήνα και θα πήγαιναν μέχρι Ζάγκρεμπ (οργανωμένοι Κροάτες πλοηγοι με βαν υποστήριξης κλπ).

383421

Για λίγο δεν πρόλαβα ανοιχτό το αλλαντοποειο που σας έλεγα στο άλλο θρεντ αλλά ευτυχώς το παντοπωλείο πούλαγε προϊόντα οπότε κάναμε και τα ψώνια μας.

teo_g7
12/06/2017, 11:39
Αφού ικανοποιησα την πείνα μου ξεκίνησα και πάλι προς Θέρμο. Ο καιρός που μου είχε κάνει το χατήρι ως τώρα έδειχνε να ανοίγει περαιτέρω οπότε όλα καλά.
Η διαδρομή σκέτη μαγεία
383422

Οδηγούσα στο ύψος της κορυφογραμμης
383423


Η υπόλοιπη διαδρομή ως Θερμό και Γέφυρα Μπανια δε μπορούσε να συγκριθεί με τα όσα είχα δει πριν λίγο και έτσι με άφησε σχετικα αδιάφορο.
Βρήκα όμως μια ωραία πηγή σε ένα πλάτωμα με παγκάκια όπου άραξα λίγο να ξεκουρασω το κορμί μου.

383425

Ο δρόμος της επιστροφής αδιάφορος και διαδικαστικόςαλλά δε με ένοιαζε γιατί είχα περάσει μια πολύ ωραία μέρα.Πετυχα και κάτι Ιταλούς με Goldwing λίγο πριν τη γέφυρα κάπως ελαφρώς ενδεδυμενους θα έλεγα μιας και κάτω από το αυλάκι ο καιρός έδειχνε να μαυρίζει.
Στάση στην Ακράτα για βενζίνη και αδιάβροχα αλλά τώρα I couldn't care less που λένε και στο χωριό μου μιας και ήμουν μόλις 150χλμ μακρυά από το σπίτι μου μέσω της Εθνικής. Όντως παιδιά ότι μου είχε φυλάξει από κει πάνω το έφαγα μαζεμένο από την Ακράτα ως το Κιάτο περίπου.Μιλαμε για πολύ βροχή(Ναι σαν την ετήσια του αλλοτε) αλλά ο εξοπλισμός έκανε πολύ καλά τη δουλειά του και έφτασα σπίτι στεγνός και καθαρός στην ευαίσθητη περιοχή σε αντίθεση με τα υπόλοιπα μηχανάκια που είχαν αράξει κάτω από τούνελ και γέφυρες να προφυλαχθούν.


12 ώρες μετα και 600χλμ (τα μισα υπο βροχη) ημουν σπίτι.Για μένα ήταν μια βόλτα διαφορετική από όλες τις άλλες.
Ήταν η πρώτη βόλτα που ξεκίνησα πάρα τις άσχημες προβλέψεις για τον καιρό.
Ήταν η πρώτη μεγάλη βόλτα που θα πήγαινα ποτε μόνος μου.
Ήταν "ιδιαίτερη " αλλά να σας πω κάτι ρε μαγκες;Δε θα άλλαζα ούτε μέτρο!!!
Η ηρεμία,η φύση,η μυρωδιά της βροχης,οι σκέψεις μεσα απο το κράνος ολα αυτά μαζί την απόδραση από την καθημερινότητα ήταν αυτό που χρειαζόμουν.

Συμπέρασμα:Καβαλατε όσο πιο πολύ μπορείτε!

Eversman
12/06/2017, 12:47
Nα είσαι πάντα γερός και να κάνεις συχνότερα τέτοιες ατομικές. Καλή και η παρέα, αλλά μόνος, έχει άλλη χάρη.

Και στις επόμενες λοιπόν :beer::beer::beer:

Ζεύκας
12/06/2017, 12:50
:beer:

o teos
12/06/2017, 12:51
:beer::beer::beer: αντε να χα ερθει..ξερεις τι μουρμουρα θα ακουγες για τη βροχη:bawl: ..μπραβο ρε πραγματικά..αυτο που λεει ο απο πανω..καμια φορα το μονος επιβάλλεται περισυλλογή και ηρεμια...

ggs
12/06/2017, 19:50
Ωραίος ρε Θοδωρη!!!!

Billymuse
12/06/2017, 19:52
Τεο μια χαρά ξηγήθηκες :beer:

amyroukai
12/06/2017, 21:16
αλλά μόνος, έχει άλλη χάρη.

έτσι. γιατί αν πετύχει... :bawl:



Τα σκούτερ δεν είναι μοτοσικλέτες ρέι :p

χαρά στο κουράγιο σου μαν. πραγματικά.

teo_g7
13/06/2017, 00:49
χαρά στο κουράγιο σου μαν. πραγματικά.

Γιάννη αν το λες λόγω του καιρού δεν χρειάστηκε πουθενά πραγματικά.
Η ψιχαλα στο πήγαινε δε με ενόχλησε καν,η άσφαλτος στην Εθνική ήταν εξαιρετική και στο γυρνά που ήταν σημαντικά περισσότερο το νερό έκοψα λίγο και ήμουν μια χαρά.
Τώρα στον Τυμφρηστο ήταν λίγο ζόρι κυρίως γιατί ήταν ανηφορικες φουρκετες με βροχή αλλά το κυριότερο ομίχλη.Εκει ναι μπορείς να πεις αλλά και πάλι με τον σωστό εξοπλισμό είσαι μια χαρά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/06/2017, 02:56
Μπραβο φιλε και ωρεες φοτο.Τη τοπια εχετε εκει πανω ρε παιδια:a18:

billy84
16/06/2017, 20:04
Εξαιρετικός,μπραβο πάντα τέτοια!Το 500άρι το είχα 14 χρόνια πριν και έγραψα με αυτο γύρω στα 40.000km!

Χαίρομαι να βλέπω μοτοσυκλετιστές να αψηφούν τα καιρικά φαινόμενα για να ταξιδεψουν!

Υπάρχει ένα ρητο αλλα δε θυμαμαι ποιος το έχει πει,ταιριάζει ομως γάντι στην περιπτωση σου, ''πολλοί ονειρεύονται την αιωνιότητα όμως δεν ξέρουν τι να κάνουν με τη ζωή τους ένα βροχερό κυριακάτικο απόγευμα''...
:beer:

George_M.
18/06/2017, 05:34
ωραιοτατος!
η Ευρυτανια ειναι μαγικος τοπος,καθε χρονο (http://www.advride.gr/threads/1-038-%CE%95%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1.5414/)της αφιερωνο ενα 2ημερο (http://www.advride.gr/threads/%CE%95%CF%85%CF%81%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%91%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CE%B9.7700/) κ παντα ΔΕΝ φτανει...