PDA

View Full Version : Μή νόμιμη πινακίδα



basilis_k6
11/06/2017, 19:24
Ξέρει κάποιος αν οι πινακίδες αντίγραφα έχουν το ίδιο προστιμο με την μή ύπαρξη πινακίδας? Υπάρχει νόμος περι πλαστογράφησης εφόσον ΔΕΝ έχει πανω το στρογγυλο σήμα "ελληνική δημοκρατία"?

George_Sp
11/06/2017, 19:37
χωρίς να είμαι σίγουρος η παραποίηση/πλαστογράφηση πινακίδας είναι βαρύτερο αδίκημα από την μη ύπαρξή της. τουλάχιστον αυτό είχα μάθει όταν έψαχνα το θέμα με τα διόδια. Προτιμότερο να μη τη φοράς και να περνάς από το να την παραποιήσεις-μασκάρεις.

AUFGEBRACHT
11/06/2017, 19:41
Griechenland uber alles...

o teos
11/06/2017, 19:43
Ο φίλος εννοεί να πάει να βγάλει ίδια με τη δικιά του αλλά χωρίς το σήμα όχι να αλλάξει τον αριθμό κυκλοφορίας..στο r6 το 2009 είχα πάει με την κανονική(που ήταν τότε που τις κάνανε σαν ταμπέλες εθνικής οδού)και έφτιαξα μια σε πολύ μικρότερη χωρίς το σήμα βέβαια..Η αλήθεια είναι δεν είχα θέμα πότε και με είχαν σταματήσει τρεις τέσσερις φορές..Τώρα εφόσον η πινακίδα λέει το ίδιο με την άδεια κυκλοφορίας σου δε νομίζω να χεις θέμα εκτός αν αυτός που σε σταμάτησε έχει όρεξη να σε τραβήξει..περίμενε μπας και μας πει κάνένας που γνωρίζει περισσότερα..

basilis_k6
11/06/2017, 21:29
Ο φίλος εννοεί να πάει να βγάλει ίδια με τη δικιά του αλλά χωρίς το σήμα όχι να αλλάξει τον αριθμό κυκλοφορίας..στο r6 το 2009 είχα πάει με την κανονική(που ήταν τότε που τις κάνανε σαν ταμπέλες εθνικής οδού)και έφτιαξα μια σε πολύ μικρότερη χωρίς το σήμα βέβαια..Η αλήθεια είναι δεν είχα θέμα πότε και με είχαν σταματήσει τρεις τέσσερις φορές..Τώρα εφόσον η πινακίδα λέει το ίδιο με την άδεια κυκλοφορίας σου δε νομίζω να χεις θέμα εκτός αν αυτός που σε σταμάτησε έχει όρεξη να σε τραβήξει..περίμενε μπας και μας πει κάνένας που γνωρίζει περισσότερα..

πρόστιμο υπάρχει στανταρ. το 300άρι το τρως. Εγω θα έχω και την κανονική πάνω μου (σε κομμάτια πλέον) αλλα επειδη εχει σπασει και θα ξανασπασει και εχω βαρεθει να δινω 30αρια για αντικατάσταση σκέφτηκα να φτιάξω μια πιο μικρη (λίγο) ωστε να κάθετε πιο σωστα και με λιγότερη αντίσταση στον αέρα. Εχω χάσει και μία ηδη. Δεν με νοιάζει το 300άρι, το ρίσκο αυτο το παίρνω. αλλα αν ειναι να τρέχω διοικητικά για μια πινακίδα δεν θα το κάνω.

Ζεύκας
11/06/2017, 22:05
βάζεις πίσω από τη πινακίδα πλάτη για να μη ταλαντώνεται;

basilis_k6
11/06/2017, 22:14
βάζεις πίσω από τη πινακίδα πλάτη για να μη ταλαντώνεται;

πλέον ναι.

irinia
12/06/2017, 06:43
ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΠΙΝΑΚΙΔΑ.........ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ




Φοράω παραποιημένη.
Στην πρώτη περίπτωση έχουμε το γνωστό πρόστιμο, ΑΛΛΑ
στην δεύτερη ΠΑΜΕ ΑΥΤΟΦΩΡΟ αν θέλει το όργανο...!!!
ΔΙΑΛΕΧΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...........λοιπόν...!!!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
12/06/2017, 06:56
Τα πάντα εξαρτώνται από την διάθεση του αστυνόμου που θα πέσεις.
Πρωταρχικό ρόλο πεζη και η (εμφάνιση σου) το πόσο νόμιμος είσαι σε όλα τα άλλα.
Πινακίδα του εμπορίου, με το ίδιο νούμερο που γράφει η άδεια, στο σωστό σημείο και όχι στα βάθη του τροχού έχοντας μαζί σου και την παλιά σε κομμάτια, θα πρέπει να είσαι πολύ καντέμης για να φας πρόστιμο.
Φυσικά με αυτή δεν μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ

leftos
12/06/2017, 12:03
Πιθανα το μονο θεμα που θα εχεις ειναι οτι θα σε σταματανε συχνοτερα.
Γιατι αν βλεπουν τετοιες πινακιδες κατι παιζει.. Ειδικα αν ειναι σε μηχανες και οχι σε καγκουτοπαπια.
Απο εκει και περα αν ο αστυνομικος θελει ναι εχει προστιμο 300 ευρω και ειναι πταισμα οποτε θα τρεχεις και ποινικα.

basilis_k6
12/06/2017, 17:43
τις πινακίδες τις βάζω παντα στη σωστή θεση και ειμαι φουλ εξοπλισμένος αλλα συνηθως πεφτω σε ουγκανους και δεν εχω ορεξη για τραβηγματα. ειπα αν ειναι μονο το 300αρι το σηκωνω αλλα δεν θελω ποινικο.

Bowleno
12/06/2017, 18:02
τις πινακίδες τις βάζω παντα στη σωστή θεση και ειμαι φουλ εξοπλισμένος αλλα συνηθως πεφτω σε ουγκανους και δεν εχω ορεξη για τραβηγματα. ειπα αν ειναι μονο το 300αρι το σηκωνω αλλα δεν θελω ποινικο.

Πρόκειται περί παραποίησης επίσημου κρατικού εγγράφου, εφόσον αυτό φέρει την σφραγίδα του κράτους.... άσχετα λοιπόν αν έχεις τον ίδιο αριθμό γραμμένο στην μαιμού, δεν παύει να είναι μαιμού, άρα, πταίσμα......

basilis_k6
12/06/2017, 19:48
Πρόκειται περί παραποίησης επίσημου κρατικού εγγράφου, εφόσον αυτό φέρει την σφραγίδα του κράτους.... άσχετα λοιπόν αν έχεις τον ίδιο αριθμό γραμμένο στην μαιμού, δεν παύει να είναι μαιμού, άρα, πταίσμα......

ναι και εγω αυτα βρηκα. ασχετα με το αν εχει πανω τη στρογγυλη ειναι ποινικο.

Bowleno
13/06/2017, 01:00
ναι και εγω αυτα βρηκα. ασχετα με το αν εχει πανω τη στρογγυλη ειναι ποινικο.

Κανείς που έχει μαγαζί που κάνει πινακίδες δεν θα σου φτιάξει με την στρογγυλή σφραγίδα, συνιστά πλαστογραφία και το :a021: μετά είναι ΠΟΛΥ χοντρό ένθεν και ένθεν, (κατασκευαστού και αγοραστού) εδώ σου φτιάχνει απλή και σου λέει ότι είναι παράνομη.....

noodles
15/06/2017, 11:31
ψαξτο λιγο περισσοτερο με τη βαση πινακιδας που εχεις. σαμπρελα ποδηλατου και σιλικονη κανουν καλη δουλεια με τους κραδασμους.
στην τελικη απο τη στιγμη που την εχεις κανονικα πισω, αν δε βγαλεις ακρη με τροποποιησεις στην βαση πινακιδας, βαζεις την εργοστασιακη και καθαρισες.;)

thunder ace
15/06/2017, 12:36
Παιδια οτι μπαινει(απο) πισω...............θελει προσοχη.













:D

basilis_k6
15/06/2017, 14:52
ψαξτο λιγο περισσοτερο με τη βαση πινακιδας που εχεις. σαμπρελα ποδηλατου και σιλικονη κανουν καλη δουλεια με τους κραδασμους.
στην τελικη απο τη στιγμη που την εχεις κανονικα πισω, αν δε βγαλεις ακρη με τροποποιησεις στην βαση πινακιδας, βαζεις την εργοστασιακη και καθαρισες.;)

Εφτιαξα βαση τουμπανειρος και τελος.

montechristo
15/06/2017, 22:54
Πραγματι ειναι παραποιηση κρατικου εγγραφου και φερει ποινη φυλακισης ως 2 ετη. Αν καταδικαστεις βεβαια... Been there,done that... :(

basilis_k6
15/06/2017, 23:38
Πραγματι ειναι παραποιηση κρατικου εγγραφου και φερει ποινη φυλακισης ως 2 ετη. Αν καταδικαστεις βεβαια... Been there,done that... :(

Μπήκες στην ψειρού?