PDA

View Full Version : Χρήση αμόλυβδης βενζίνης



kaps
23/11/2005, 08:24
Ανατρέχοντας σε παλαιότερες συζητήσεις του Forum τάθηκα σε ένα θέμα της χρήσης αμόλυβδης βενζίνης στις μηχανές μας παρόλο που δεν διαθέτουν καταλύτη με αποτέλεσμα να μολύνουν το περιβάλλον κ.λ.π. Ωστόσο επειδή και εγώ από απορία είχα επικοινωνήσει με τη Μοτοδυναμική , η απάντηση στο ερώτημά μου τι να ακίω στη μηχανή μου ΧΤ600Ε ήταν κανονικά αμόλυβδη .Ανατρέχοντας και στο manual ο ίδιο ακριβώς διαπίστωσα . Είναι πράγματι μεγάλος ο προβληματισμός σχετικά με αυτό το θέμα αλλά τι πραγματικά ισχύει όταν και η αντιπροσωπεία σου λέει σαν απάντηση ότι οι κινητήρες στην Ιαπωνία κατασκευάζονται για να καίνε αμόλυβδη . τι λέτε; :eyepop:

OldMan
23/11/2005, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
ότι οι κινητήρες στην Ιαπωνία κατασκευάζονται για να καίνε αμόλυβδη .

:wave2: :wave2: :wave2:

Το αν ένα καύσιμο είναι κατάλληλο για την σωστή (μηχανολογικά) λειτουργία ενός κινητήρα ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι ασφαλές για το περιβάλλον και τους ζωντανούς οργανισμούς !!!

Αλλοιώς θα βάζαμε βενζίνη 75 οκτανίων και θα ρίχναμε στο τεπόζιτο 2-3 μπαλάκια ναφθαλίνης (αυτά για τον σκώρο...) και το μηχανάκι μας θα γ@μούσε (όλους τους γύρω του...)

:wave2: :beer: :wave2:

Κανένας
23/11/2005, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
αλλά τι πραγματικά ισχύει όταν και η αντιπροσωπεία σου λέει σαν απάντηση ότι οι κινητήρες στην Ιαπωνία κατασκευάζονται για να καίνε αμόλυβδη . τι λέτε; :eyepop: Η αντιπροσωπeία σωστά σου απάντησε, ότι οι κινητήρες ειναι κατασκευασμένοι να καινε αμόλυβδη αλλά δεν σου απάντησε σε αυτό που την ρώτησες
Αν εμείς είμαστε κατασκευασμένοι να καιμε τα αποτελέσματα της καύσης αμόλυβδης από τον κινητήρα ειδικά όταν δεν έχει καταλύτη?
Και σε πληροφορώ ότι η σημερινή αμόλυβδη, είναι πολύ χειρότερη από την παλαιά μολυβδούχα ακόμα και όταν η μηχανή μας έχει καταλύτη


αν και με πρόλαβε ο Goldman εγω είχα αρχίσει να το γράφω πιο νωρίς :D

OldMan
23/11/2005, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
αν και με πρόλαβε ο Goldman εγω είχα αρχίσει να το γράφω πιο νωρίς :D

Αφού χρησιμοποιείς αμόλυβδη χωρίς καταλύτη.....
:wave2: :beer: :wave2:

SF
23/11/2005, 09:16
Βασικά κι εμείς, συνάδελφε kaps, έχουμε το ίδιο προβληματισμό και το σκεφτόμαστε και το ψάχνουμε το θέμα. Στα διάφορα ποστς στο παραπέρα τόπικ προσπαθούμε να καταλήξουμε για 2 θέματα:
1) Το αν είναι χρήσιμο ή βλακώδες να βάζουμε πιο ακριβή βενζίνη από αυτή που λέει το manual.
2) Το αν τελικά τα μη καταλυτικά μηχανάκια (και αυτοκίνητα) πρέπει ή όχι να καίνει αμόλυβδη ή LRP. (Όπως έχει ήδη ειπωθεί παλιότερα, τελικά όλες οι βενζίνες είναι ίδιες σήμερα (εικάζουμε), και οι καρκινογόνοι ρύποι είναι στάααανταρ).

:wave2:

Κανένας
23/11/2005, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού χρησιμοποιείς αμόλυβδη χωρίς καταλύτη.....
:wave2: :beer: :wave2: Χάχα έτσι έτσι :beer:


Να επαναλάβω οτι όταν βάζουμε βενζίνη καλό θα είναι, να κατεβαίνουμε από την μηχανή για να μην φουμάρουμε τις αναθυμιάσεις της βενζίνης

Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που λυπάμαι τους βενζιναδες

Gandalf dr685sm
23/11/2005, 10:34
Βασικά είτε βάλεις αμόλυβδη είτε "μολυβδούχα", σύμφωνα με τις οδηγίες της Ε.Ε. η κανονική ραφιναρισμένη μολυβδούχα έχει σταματήσει απο το 96 στις πολλές χώρες, το 2000 σε εμάς...

Σήμερα απλά περιέχει πρόσθετο για το αντικροτικό φαινόμενο στον κινητήρα σου..

Αντικατάστατο του μολύβδου σε αμόλυβδη βενζίνη με λίγα λόγια....

Το μόνο λοιπόν που αλλάζει είναι η συμπεριφορά του κινητήρα σου.
Που σημειωτέων είναι σε κινητήρες μέχρι περίπου και του 2000, καθώς μετά ΟΛΑ τα μοντέλα υποχρεωτικά φέρουν καταλύτη...

άσχετα βέβαια αν μένουν ασυντήρητοι και τελικά άχρηστοι καθώς δεν αλλάζουν όταν πρέπει...

Gandalf

kaps
23/11/2005, 11:54
Αρα ο Θεός βοηθός και να πιάσουμε να βρούμε κανένα μασκίδιο σαν τα καρναβάλια στους δρόμους καβάλα στις μηχανές μας μπας και σώσουμε λίγο την υγεία μας .

noble
23/11/2005, 12:13
ποσο κακο δηλαδη κανει στη μηχανη μας η χρηση διαφορετικης βενζινη απο αυτη που αναγραφεται στο μανουαλ?
εγω απο τοτε που διαβασα το τοτε ποστ βαζω σουπερ κι οταν με ρωτησε ενας βενζινας και του ειπα πως δεν εχει καταλυτη και ρυπαινει το περιβαλλον,μου απαντησε και τι δεν ρυπαινει το περιβαλλον?
αλλα ολα ειναι επιλογες εχουμε πει...:wave2:

Cpt. Haddock
23/11/2005, 12:15
Τελικά, bottom line (που λένε και στο χωριό μου :lol: )

Όσοι έχουν (έχουμε :mad: ) μηχανές προ 2000 ή άνευ καταλύτη να μην βάζουμε αμόλυβδη ανεξαρτήτως των χρησμών του manual, σωστά;

OldMan
23/11/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όσοι έχουν (έχουμε :mad: ) μηχανές προ 2000 ή άνευ καταλύτη να μην βάζουμε αμόλυβδη ανεξαρτήτως των χρησμών του manual, σωστά;

:sad: :sad: :sad:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ αγαπητέ, αυτό πρέσβευα και γω πριν λίγο καιρό, αλλά δεν νομίζω πλέον να έχει διαφορά !!!

(Κωλοβαράει κι'αυτός SF με τις βενζίνες....)

:wave2: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
23/11/2005, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ αγαπητέ, αυτό πρέσβευα και γω πριν λίγο καιρό, αλλά δεν νομίζω πλέον να έχει διαφορά !!!

(Κωλοβαράει κι'αυτός SF με τις βενζίνες....)

:wave2: :beer: :wave2:

Δεν υπάρχει καμία διαφορά στην περιεκτικότητα των αρωματικών CH αμόλυβδης και "νέας" super;

Gandalf dr685sm
23/11/2005, 12:33
nope... τουλάχιστον απο οτι φαίνεται και απο όσο γνωρίζω...οχι...

Η μοναδική διαφορά είναι στο πρόσθετο που βέβαια μπαίνει και προσμιγνύεται (σίγουρα το έγραψα λάθος...χεχεχεχε) στα διυληστήρια και οχι στα βενζινάδικα με την αμόλυβδη που βγαίνει απο την διύληση.

Gandalf

SF
23/11/2005, 12:41
Άντε ρε!!!! Ακους εκεί κωλοβαράω... :D
Γράφουμε μπόλικη θεωρία ώστε να συμπεράσματα στο τέλος να βγουν αβίαστα! Σωκρατικές μέθοδοι χαχα...
Λοιπόν οι υπόλοιποι, στο σχετικό ΤΟΠΙΚ υπάρχουν ήδη 3 (τουλαχιστον) μεγάλα threads για τις βενζίνες. Μπείτε στον κόπο...

:wave2:

sonic22
23/11/2005, 22:36
kati pou ithela na pw edw kai kairo...

pera apo tin venzini pou kegete kai apeleutheronete stin atmosfaira os kausaerio iparxei kai i venzini pou "skorpiete" edelos akafti apo tis anathimiaseis tou depozitou kai tis iperxiliseis tou carbirater...

ade kai oso adejoume...