PDA

View Full Version : Αλλαγή εξατμισεις



mitsos hornet
12/06/2017, 13:06
Γειά κ χαρά σε όλους, είμαι κάτοχος hornet 2009 κ σκέφτομαι να βάλω εξάτμιση (χταπόδι) μόνο λόγο ότι η μηχανή φοράει τελικό τύπου x-conne mivv, αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής...... Με την αλλαγή αυτήν που σκέφτομαι να κάνω κατά πόσο θα αλλάξει ο θόρυβος αφού θα αφαιρεθεί κ ο καταλύτης, αν είναι αναγκαίο το πρόγραμμα μετά, κ αν θα χάσει η θα πάρει το μοτορι, φίλτρο φοράει ελευθέρας,αυτά από μένα ευχαριστώ

OldMan
13/06/2017, 15:10
Ποσες εξατμισΕΙς θα αλλαξεις..??

Coyote.V
13/06/2017, 17:00
Η εξάτμιση στα ψεκαστά πάει παράλληλα με ρύθμιση του powercomander που πρέπει να υπάρχει για να αποδώσει σωστά. Από εκεί και πέρα το χταπόδι σου δίνει την δυνατότητα να κατέβει η ροπή πιο χαμηλά.
Αγνοώ αν μπορείς να πετύχεις σωστή ρύθμιση χωρίς powercomander και δυναμόμετρο.

Λογικά αν δεν φοράς powercomander με το τελικό έχει ψοφήσει η ροπή σου και έχεις πάρει μόνο ψηλά.

mitsos hornet
13/06/2017, 17:16
Μαλιστα οπότε δεν το γλυτώνω το πρόγραμμα με λίγα λόγια συν τέσσερα πέντε κατοστάρικα επιπλέον

Coyote.V
13/06/2017, 17:21
Δυστυχώς αν θες να κάνεις δουλειά τότε θα πρέπει να βάλεις πρόγραμμα αλλιώς τσάμπα τα χρήματα για την εξάτμιση.

Αν το αποφασίσεις κοίτα για μεταχειρισμένο πρώτα. Εγώ πούλησα ένα για Ζ750 σε τέλεια κατάσταση πριν ένα χρόνο 100€

mitsos hornet
13/06/2017, 17:49
Οκ φιλαράκι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :beer: