PDA

View Full Version : Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να τους καρφώνουμε ?



astrapogiannos7
13/06/2017, 19:07
Πριν ένα μήνα ένας γείτονας μ όπως ανέβαινε να παρκάρει στην ''αυλή - πυλωτή'' της πολυκατοικίας μας μου μάγκωσε το σκούτερ στο μπαλκόνι μου (μένω στο ισόγειο)και στο προφυλακτήρα του κουτιού του φυσικά δεν το παραδέχτηκε ... Πριν κανα μήνα βλέπω το αμάξι του χωρίς πινακίδες και μια στούκα μπροστά ξεκάθαρα απο σύγκρουση με μηχανάκι ... σίγουρα οδηγούσε μεθυσμένος για να του πήραν πινακίδες ή ανασφάλιστος τεσπα το θέμα είναι ότι κυκλοφορεί τις τελευταίες μέρες το αμάξι χωρίς πινακίδες κτλ Αυτός ο άνθρωπος δεν είναι επικίνδυνος ? γιατί να κυκλοφορεί έτσι χωρίς να τρέχει τίποτα :sad: Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να τους δίνουμε στεγνά μπας και σταματήσει αυτό το σκεπτικό του έλληνα εγώ κυκλοφορώ και δεν με νοιάζει τίποτα :yuck:

Ασωτος
13/06/2017, 19:14
Σε ποια πόλη, νεαρέ ;

Πηγαίνουμε σε τηλεφωνικό θάλαμο, αν θέλουμε ανωνυμία, τηλ. στο 100 με διεύθυνση και άσε να βγάλει άκρη η τροχαία ...

astrapogiannos7
13/06/2017, 19:18
Ηράκλειο Κρήτης
Xαφιές δεν ήμουν ποτέ στη ζωή μου αλλά ρε φίλε αν πεταχτεί απο κανένα στοπ με πατήσει χωρίς πινακίδες χωρίς ασφάλεια κτλ θα κλαίω εγώ θα κλαίει και η μάνα που με γέννησε ...

christoi
13/06/2017, 19:34
Το να βοηθάς το κράτος να λειτουργήσει και να κρατηθεί νόμιμο (και στην συγκεκριμένη περίπτωση και ασφαλές) δεν είναι ρουφιανιλίκι, είναι υποχρέωση.
Σκέψου ότι βλέπεις να κλέβει κάποιος (εδώ προετοιμάζεται για κλοπή ζωής), τι θα κάνεις, τι θεωρείς ότι είσαι και τι θεωρείς ότι σε θεωρούν οι άλλοι, και τι σε θεωρεί το θύμα;

Ασωτος
13/06/2017, 19:35
Παληκάρι μου, ούτε εγώ είμαι (ίσα ίσα έχω απολυθεί από τη δουλειά μου γιατί δεν ''κάρφωνα'' συναδέλφους), ούτε είπα ότι εσύ είσαι, αλλά όλοι αυτοί πατάνε στο ότι κανείς δεν θα τους ''δώσει'' στις αρχές. Κάποτε πρέπει να γίνει η αρχή ...Αν ήταν η περίπτωση στη Γερμανία π.χ. , τι θα γινόταν ;

Την καλησπέρα μου ...

basilis_k6
13/06/2017, 19:39
τον είχα καρφώσει χθες

astrapogiannos7
13/06/2017, 19:40
Δεν αντιλέγω και η λέξη χαυχές ακούστηκε άσχημα απλά αυτό η ατιμωρησία και το νταβαντζιλίκι κάνω ότι θέλω και δεν υπολογίζω κανένα έιναι απο τα χειρότερα πράγματα στη χώρα τούτη ...

gasto
13/06/2017, 20:03
Χαλαρα καρφωμα,μπορει να εισαι εσυ αυτος που θα πεσει πανω του.

Ζεύκας
13/06/2017, 20:08
if you can't do the time don't do the crime.

κοινώς όποιος παρανομεί πάει γυρεύοντας.
κι αυτό ισχύει για μένα, για σένα, για όλους

devil's animal
13/06/2017, 20:08
μπα...
εγω θα το "επαιζα" πιο ωραια το παιχνιδι...

τον παραφυλας και μολις τον δεις να ερχεται, πεφτεις επανω του...καλεις τροχαια και ολα τα υπολοιπα θα γινουν αυτοματα...
το γεγονος να προτεινει να σου φτιαξει ΟΛΟ το αμαξι απο φαναρτζοδουλειες για να ΜΗΝ καλεσεις την τροχαια παιζει δυνατα σαν σεναριο...

Ζεύκας
13/06/2017, 20:11
μπα...
εγω θα το "επαιζα" πιο ωραια το παιχνιδι...

τον παραφυλας και μολις τον δεις να ερχεται, πεφτεις επανω του...καλεις τροχαια και ολα τα υπολοιπα θα γινουν αυτοματα...
το γεγονος να προτεινει να σου φτιαξει ΟΛΟ το αμαξι απο φαναρτζοδουλειες για να ΜΗΝ καλεσεις την τροχαια παιζει δυνατα σαν σεναριο...

πουστιά στην πουστιά. nice

devil's animal
13/06/2017, 20:14
πουστιά στην πουστιά. nice

ειδικα αμα εχει τσαμπουκαδες το αμαξι μου...
τσαμπα μαγκας απο το πουθενα που λενε και θα επιτελεσω και κοινωνικο εργο...αμ πως...
και την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο...
μ'ενα σμπαρο 2 τρυγονια και τα σχετικα...:cool::D

irinia
13/06/2017, 21:59
"όμοιος ομοίω αεί πελάζει"????

o_gavros
13/06/2017, 22:01
χαυχές ρε παλικάρι;;; αλήθεια τώρα;

σόρρυ για το γκράμμαρ πολίς,αλλά χαυχές ρμλκες;;;
πονάνε τα μυαλά μου

astrapogiannos7
13/06/2017, 22:05
Βλέπω τις τελευταίες μέρες κάτι τοκιμαντερ για τον Β παγκόσμιο και έχω επηρεαστεί στο λεξιλόγιο :lol:

o_gavros
13/06/2017, 22:06
ρε λεβέντη να χαρείς,βάλε ένα πρόσθετο (λεξικό) στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να βλέπεις σελίδες.
για να μην έχεις άλλο τέτοιο θέμα,εντάκσυ;

astrapogiannos7
13/06/2017, 22:15
Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα στην ορθογραφία ?

Nostradamus
13/06/2017, 22:19
Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα στην ορθογραφία ?

Εντελώς.. :)

Πάρε τηλέφωνο το κράτος.

astrapogiannos7
13/06/2017, 22:25
Εντάξει έκανα λάθος σε μια λέξη που παίζει να την έγραψα πρώτη φορά στη ζωή μου :D

yannis24
13/06/2017, 22:35
Συγνώμη.......είστε σοβαροί???
ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελία! Κανονικότατα ..........
Γιατι ανώνυμα?.....
......
Ο τάδε οδηγάει μεθυσμένος, , μπλα, μπλα, μπλα.......

Το εχω κάνει 3 φορές......ίσως την μια ( δεν μπορώ να το αποδείξω αν ειναι όντως ετσι ), μου στοίχισε 3 λάστιχα στο ΙΧ μου
......
Αλλα......απο το να κλαίω τα παιδάκια μου...χαλάλι τα €700 .....

Είμαστε σοβαροί??!!

teogtp
13/06/2017, 22:49
χαυχές ρε παλικάρι;;; αλήθεια τώρα;

σόρρυ για το γκράμμαρ πολίς,αλλά χαυχές ρμλκες;;;
πονάνε τα μυαλά μου

Και εγώ νόμιζα ότι ήταν φρασεολογια της Κρήτης. ...

astrapogiannos7
13/06/2017, 22:50
Συγνώμη.......είστε σοβαροί???
ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελία! Κανονικότατα ..........
Γιατι ανώνυμα?.....
......
Ο τάδε οδηγάει μεθυσμένος, , μπλα, μπλα, μπλα.......

Το εχω κάνει 3 φορές......ίσως την μια ( δεν μπορώ να το αποδείξω αν ειναι όντως ετσι ), μου στοίχισε 3 λάστιχα στο ΙΧ μου
......
Αλλα......απο το να κλαίω τα παιδάκια μου...χαλάλι τα €700 .....

Είμαστε σοβαροί??!!

Εδώ είναι το πρόβλημα ... έτσι και την κάνω κατά πάσα πιθανότητα να με πάρουν πρέφα και τότε άντε να μπλέξεις με μυλοποταμίτες :bawl:

LOUKILOUK
13/06/2017, 23:25
μηλοποταμίτες....
Ανώνυμα στην καλύτερη...

BLiTzER
14/06/2017, 00:16
Εδώ είναι το πρόβλημα ... έτσι και την κάνω κατά πάσα πιθανότητα να με πάρουν πρέφα και τότε άντε να μπλέξεις με μηλοποταμίτες :bawl:


μηλοποταμίτες....
Ανώνυμα στην καλύτερη...

Πολλά μήλα εκεί στο ποτάμι ε;

astrapogiannos7
14/06/2017, 00:48
Πολλά μήλα εκεί στο ποτάμι ε;

ξέρω με τέτοια λάθη πρέπει να τιμωρηθώ δημοσίως :whiteflag:

daz
14/06/2017, 02:21
ξέρω με τέτοια λάθη πρέπει να τιμωρηθώ δημοσίως :whiteflag:

Καλά το έγραψες. Μυλοπόταμος είναι απ' το μύλος - νερόμυλος και όχι απ' τα μήλα ή απ' την Μήλο (το νησί)! Αυτό εννοούσε και ο blitz!

Ξεκολλάτε ρε με τα ορθογραφικά, μην κάνετε τον κόσμο να αισθάνεται άσχημα, όλοι κάνουμε λάθη. (εκτός από τα τρία blanco που έχουμε στην παρέα)! :lol:

o_gavros
14/06/2017, 07:25
Ναι ρε Αποστόλη δίκιο έχεις.
Απλα το χαφιές με λυγισε.
Εξάλλου κι ο παιχταρας στο χαβαλέ το πήρε,όπως δηλαδή κι εγώ το εννοούσα.

bulmont
14/06/2017, 07:42
Χαφιεδιά ή ρουφιανιλίκι είναι κυρίως αυτό που λέγεται πίσω από την πλάτη σου και
είναι συνήθως ψέμα.........................

amyroukai
14/06/2017, 07:46
Από τον μαγικό γκούγκλη:


Η λέξη χαφιές προέρχεται από την τουρκική 'hafiye' και σημαίνει: 'κατάσκοπος, μυστικός πράκτορας' και κατ' επέκταση: 'σπιούνος-ρουφιάνος'.
Η πράξη του χαφιέ και το καθεστώς που δημιουργείται είναι ο επικαλούμενος 'χαφιεδισμός'.

'Ρουφιάνος' είναι ο 'προαγωγός, μαστρωπός' και κατά συνεκδοχή 'το πρόσωπο που διαβάλλει, συκοφαντεί κάποιον'.
Η λέξη προέρχεται από την ιταλική 'ruffiano'.

Ο 'σπιούνος' προέρχεται από το ιταλικό 'spione' και σημαίνει 'κατάσκοπος, πράκτορας'.
Στη Ελληνική, ο σπιούνος είναι πρόσωπο που παρακολουθεί τις κινήσεις των άλλων και τις αναφέρει σε όποιον τυχόν ενδιαφέρεται. Συνήθως σε πρόσωπο που ασκεί εξουσία, με υλικό αντάλλαγμα, για να αποκτήσει την εύνοιά του, είτε από κακοήθεια.

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ότι οι Έλληνες ως λαός όταν είναι για κακόσημες λέξεις δεν μαγαρίζουμε τις ελληνικές αλλά καταφεύγουμε σε δάνεια, κυρίως από την Τουρκική, την Ιταλική, αλλά και την Γερμανική γλώσσα.

Έτσι οι λέξεις έχουν και τη βιωματική φόρτιση των αντίστοιχων περιόδων της ελληνικής ιστορίας.

buckley
14/06/2017, 07:52
Από τον μαγικό γκούγκλη:


Η λέξη χαφιές προέρχεται από την τουρκική 'hafiye' και σημαίνει: 'κατάσκοπος, μυστικός πράκτορας' και κατ' επέκταση: 'σπιούνος-ρουφιάνος'.
Η πράξη του χαφιέ και το καθεστώς που δημιουργείται είναι ο επικαλούμενος 'χαφιεδισμός'.

'Ρουφιάνος' είναι ο 'προαγωγός, μαστρωπός' και κατά συνεκδοχή 'το πρόσωπο που διαβάλλει, συκοφαντεί κάποιον'.
Η λέξη προέρχεται από την ιταλική 'ruffiano'.

Ο 'σπιούνος' προέρχεται από το ιταλικό 'spione' και σημαίνει 'κατάσκοπος, πράκτορας'.
Στη Ελληνική, ο σπιούνος είναι πρόσωπο που παρακολουθεί τις κινήσεις των άλλων και τις αναφέρει σε όποιον τυχόν ενδιαφέρεται. Συνήθως σε πρόσωπο που ασκεί εξουσία, με υλικό αντάλλαγμα, για να αποκτήσει την εύνοιά του, είτε από κακοήθεια.

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ότι οι Έλληνες ως λαός όταν είναι για κακόσημες λέξεις δεν μαγαρίζουμε τις ελληνικές αλλά καταφεύγουμε σε δάνεια, κυρίως από την Τουρκική, την Ιταλική, αλλά και την Γερμανική γλώσσα.

Έτσι οι λέξεις έχουν και τη βιωματική φόρτιση των αντίστοιχων περιόδων της ελληνικής ιστορίας.

Κεντάς ρε μπαγάσα κι είναι ακόμα πρωί !

amyroukai
14/06/2017, 07:59
Δεν αναλαμβάνω την ευθύνη για τα γραμμένα πέραν της άνω-κάτω τελείας, είναι προϊόντα αντιγραφής.

Γεγονός πάντως πως η Τούρκικη λέξη προφανώς έχει 400 χρόνια χρήσης και... χαφιεδισμού πίσω της, όπως φαντάζομαι και η ιταλική "ρουφιάνος" και "σπιούνος" θα έχει γίνει τίτλος τιμής για δωδεκανήσιους και επτανήσιους επί Ενετών.

Panos76
14/06/2017, 08:01
Κεντάς ρε μπαγάσα κι είναι ακόμα πρωί !

Το έχω πει, χαραμίστηκε που πήγε πρώτη δέσμη :p

BLiTzER
14/06/2017, 08:46
Ξεκολλάτε ρε με τα ορθογραφικά, μην κάνετε τον κόσμο να αισθάνεται άσχημα, όλοι κάνουμε λάθη. (εκτός από τα τρία blanco που έχουμε στην παρέα)! :lol:

Καλά, είναι διαφορετικό να μην ξέρουμε πώς γράφεται ο ποταμός με τους μύλους ή το πτηνό "κορυδαλλός" και διαφορετικό να μην ξέρουμε πώς γράφεται η περιοχή στην οποία ζούμε.

irinia
14/06/2017, 09:23
ΜΕΣΙΕ............




Μπαμπινιοτίς......???

buckley
14/06/2017, 10:26
ΜΕΣΙΕ............




Μπαμπινιοτίς......???

Αυτή ρε κατάντησε να είναι η συνεισφορά σου στο φόρουμ... που ναι ο παλιός μπαρμπα Τέρενς άραγε ?

amyroukai
14/06/2017, 10:29
Αυτή ρε κατάντησε να είναι η συνεισφορά σου στο φόρουμ... που ναι ο παλιός μπαρμπα Τέρενς άραγε ?
μετράει τις πωλήσεις της Χόντα μία μία, για να μπορεί να αποδεικνύει ότι είναι η καλύτερη εταιρία.


το παρόν επειδή δεν είναι ούτε στραβό ούτε ανάποδο, μεταφέρεται οφτόπικ.

buckley
14/06/2017, 10:31
μετράει τις πωλήσεις της Χόντα μία μία, για να μπορεί να αποδεικνύει ότι είναι η καλύτερη εταιρία.


το παρόν επειδή δεν είναι ούτε στραβό ούτε ανάποδο, μεταφέρεται οφτόπικ.

Της Χόντα ? αμάν χειροτερεύει ο μπαγάσας χρόνο με το χρόνο...

yes-u
14/06/2017, 10:55
Πριν ένα μήνα ένας γείτονας μ όπως ανέβαινε να παρκάρει στην ''αυλή - πυλωτή'' της πολυκατοικίας μας μου μάγκωσε το σκούτερ στο μπαλκόνι μου (μένω στο ισόγειο)και στο προφυλακτήρα του κουτιού του φυσικά δεν το παραδέχτηκε ... Πριν κανα μήνα βλέπω το αμάξι του χωρίς πινακίδες και μια στούκα μπροστά ξεκάθαρα απο σύγκρουση με μηχανάκι ... σίγουρα οδηγούσε μεθυσμένος για να του πήραν πινακίδες ή ανασφάλιστος τεσπα το θέμα είναι ότι κυκλοφορεί τις τελευταίες μέρες το αμάξι χωρίς πινακίδες κτλ Αυτός ο άνθρωπος δεν είναι επικίνδυνος ? γιατί να κυκλοφορεί έτσι χωρίς να τρέχει τίποτα :sad: Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να τους δίνουμε στεγνά μπας και σταματήσει αυτό το σκεπτικό του έλληνα εγώ κυκλοφορώ και δεν με νοιάζει τίποτα :yuck:

Όχι, δεν αρχίζουμε να καρφώνουμε, με καμία αφορμή, με καμία δικαιολογία, δεν είναι στοιχείο πολιτισμού..

sniper
14/06/2017, 11:13
Όχι, δεν αρχίζουμε να καρφώνουμε, με καμία αφορμή, με καμία δικαιολογία, δεν είναι στοιχείο πολιτισμού..

Μέχρι να σκοτώσει κανένα παιδάκι ή κανέναν με μηχανή.

Μετά λαϊκή οργή και ποϊτάνα κοινωνία και κράτος που δεν υπάρχεις, όπως στο Μενίδι.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/06/2017, 11:17
Όχι, δεν αρχίζουμε να καρφώνουμε, με καμία αφορμή, με καμία δικαιολογία, δεν είναι στοιχείο πολιτισμού..

Δεν θα διαφωνήσω ούτε θα συμφώνησο.
Να ρωτήσω όμως τι πρωτινης να πράξη ο φίλος μας?.:confused:

amyroukai
14/06/2017, 11:26
ότι κάνουν όλοι οι κρήτες που σέβονται τον εαυτό τους. να τον μπαλωτάρει.

sniper
14/06/2017, 11:27
ότι κάνουν όλοι οι κρήτες που σέβονται τον εαυτό τους. να τον μπαλωτάρει.

Στο συγκεκριμένο σημείο; Are you fuckin' nuts?

amyroukai
14/06/2017, 11:35
ε προφανώς.

irinia
14/06/2017, 11:54
Αυτή ρε κατάντησε να είναι η συνεισφορά σου στο φόρουμ... που ναι ο παλιός μπαρμπα Τέρενς άραγε ?



ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ.......ΦΙΛΕ



Με βαρεθήκατε κιόλας.......σας βαρέθηκα κι εγώ.......οπότε
είπα ας χαρώ το καλοκαιράκι που μου χάρισε ο Πανάγαθος,
αν το προηγούμενο δεν ήταν.......μπορεί να είναι αυτό το τελευταίο..!!
Οπότε καταλαβαίνεις,τα πήρα όλα σβάρνα,μέχρι και με το τενερέ βολτάρω.
Βάρκα,αυτοκίνητο,μηχανάκι.....τα έχω πάρει όλα στη σειρά.....με ξενερώσατε και σεις,
ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΕΩΣ λέμε...!!!
Θα αρχίσουν πάλι τις κάρτες ΑΥΤΟΙ,έχω και το ψυχολογικό πρόβλημα με το γήπεδο,
ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΠΡΙΝ ΞΑΝΑπεθάνω γιατί μας δουλεύει ψιλό γαζί ο τιγρούλης,....ΟΠΟΤΕ
που μυαλό για φόρουμ........ΟΥ ΓΑΡ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ....!!!
Άντε καλημέρα μας......

teo_g7
14/06/2017, 12:01
Τερενς μη φύγεις θα φαρμακωθω...

.......


383581

irinia
14/06/2017, 12:08
ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΣΕ ΣΤΡΩΣΩ............




Όταν έρθει η ώρα σου και θα κλαις πάλι.........:lol:
Ραντεβού.....................τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ...!!!
Μετά τις 20 όμως,.........γιατί ως γνωστόν είναι ο καλύτερος
για βακάνς...!!!

OldMan
14/06/2017, 12:37
πρωτινης
ΦΥΓΕ ΣΤΕΛΛΙΟ... ΚΡΑΤΑΩ ΜΑΧΑΙΡΙ..!!!

Jamais le dimanche ρε φουστη μου με τα γερούνδια του υπερσυντέλικου...!!!! :D

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/06/2017, 12:39
μην σκας βρε ολντμανη μου. θα παθης τιποτα:lol:

teo_g7
14/06/2017, 12:40
Αχ νε
383582

foogr01
14/06/2017, 18:55
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο να παρακαλάς να μην ξανασυμβεί... ή να παρκάρεις σε άλλο σημείο... ή να μετακομίσεις.
Αν κάνεις επώνυμη καταγγελία που θα "υποχρεώσει" (sic) τους αρμόδιους να ασχοληθούν, είναι 110% σίγουρο ότι θα έχεις "αντίποινα". Φυσικά και πάλι μπορεί να μην ασχοληθεί κανένας με το θέμα αλλά θα είσαι πλέον εκτεθειμένος και κατά πάσα πιθανότητα θα πληρώνεις συνέχεια την κίνηση αυτή, έτσι όπως περιγράφεις τον τύπο.
Αν κάνεις ανώνυμη καταγγελία απλά δεν θα ασχοληθεί κανένας.
Αστυνόμευση δεν υπάρχει. Παιδεία δεν υπάρχει. Φιλότιμο δεν υπάρχει. Μπέσα δεν υπάρχει. Έτσι το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι υπομονή με όλα τα στραβά της καθημερινότητας και τους παράωρους, μέχρι να τελειώσει κι αυτή. Και μετά...

amyroukai
14/06/2017, 19:02
όπως είπε με έμφαση και σιγουριά μιά ψυχή προ ημερών, ας αφήσουμε την αστυνομία να εκτελέσει άνευ οδηγιών το έργο της, με ανθρωπιά και κατανόηση και δεν θυμάμαι τι άλλο είπε γιατί με πλάκωσαν μερικά ομιτζί που είχαν παρέα κάτι παλιο λολ και δεν μπορούσα να δώσω σημασία στο ποστ.




Οπότε καταλαβαίνεις,τα πήρα όλα σβάρνα,μέχρι και με το τενερέ βολτάρω.

Παππούλη το ότι το φόρουμ σου έχει κάνει τέτοια ζημιά, που να αναγκάζεσαι να κυκλοφορείς και να απαξιώνεις το μηχανάκι προ της πώλσης δεν το περίμενα και σίγουρα δεν ήταν από πρόθεση. Εμείς δεν θέλουμε να κυκλοφορεί ο κόσμος, να γράφει θέλουμε. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, να σκεφτεί κάποιος πως η ουσία είναι "εκεί έξω", δηλαδή φτου στον κόρφο μας και μακριά μας τέτοια κακά. Όσο σκέφτομαι λιωμένα λάστιχα, αλλαγές λαδιών, ζεσταμένα τακάκια, τσιμούχες αναρτήσεων, λερωμένους λαιμούς εξάτμισης, βρασμένο παραφλού, μυγάκια στα φέρινγκ και στα ψυγεία, δηλαδή πραγματικά πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να εμπλακεί σε τέτοια ταλαιπωρία; Οπότε εκ μέρους όλων να σου πω σόρι ρε φίλε, όχι, μην βγαίνεις έξω, που πας έχει και αλάτια στην θάλασσα και UV ακτινοβολία και θα πάθεις κανένα κακό, γύρνα πίσω. Not.

irinia
14/06/2017, 20:30
όπως είπε με έμφαση και σιγουριά μιά ψυχή προ ημερών, ας αφήσουμε την αστυνομία να εκτελέσει άνευ οδηγιών το έργο της, με ανθρωπιά και κατανόηση και δεν θυμάμαι τι άλλο είπε γιατί με πλάκωσαν μερικά ομιτζί που είχαν παρέα κάτι παλιο λολ και δεν μπορούσα να δώσω σημασία στο ποστ.





Παππούλη το ότι το φόρουμ σου έχει κάνει τέτοια ζημιά, που να αναγκάζεσαι να κυκλοφορείς και να απαξιώνεις το μηχανάκι προ της πώλσης δεν το περίμενα και σίγουρα δεν ήταν από πρόθεση. Εμείς δεν θέλουμε να κυκλοφορεί ο κόσμος, να γράφει θέλουμε. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, να σκεφτεί κάποιος πως η ουσία είναι "εκεί έξω", δηλαδή φτου στον κόρφο μας και μακριά μας τέτοια κακά. Όσο σκέφτομαι λιωμένα λάστιχα, αλλαγές λαδιών, ζεσταμένα τακάκια, τσιμούχες αναρτήσεων, λερωμένους λαιμούς εξάτμισης, βρασμένο παραφλού, μυγάκια στα φέρινγκ και στα ψυγεία, δηλαδή πραγματικά πόσο ανόητος πρέπει να είναι κάποιος για να εμπλακεί σε τέτοια ταλαιπωρία; Οπότε εκ μέρους όλων να σου πω σόρι ρε φίλε, όχι, μην βγαίνεις έξω, που πας έχει και αλάτια στην θάλασσα και UV ακτινοβολία και θα πάθεις κανένα κακό, γύρνα πίσω. Not.




ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ..............




Χούμορ...???
Τρελλλλλλλλλέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέένομαιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιι........................


Πείτε ότι θέλετε..............

ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ

http://www.aek365.com/a-525599/upegrafh-h-upsometrikh-th-agia-sofia.htm

amyroukai
14/06/2017, 20:59
ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ..............




Χούμορ...???
Τρελλλλλλλλλέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέένομαιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιι........................



πέρα από τις συχνές αψιμαχίες που έχουμε, σε έχω μεγάλη συμπάθεια. τρως άγρια κολλήματα αλλά τουλάχιστον δεν είσαι από τους πολλούς που άλλα λένε δημόσια και άλλα ιδιωτικά.


Το νήμα τελικά το κάναμε ότι να' ναι...

AUFGEBRACHT
14/06/2017, 21:14
Όχι, δεν αρχίζουμε να καρφώνουμε, με καμία αφορμή, με καμία δικαιολογία, δεν είναι στοιχείο πολιτισμού..

Το να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδες κυκλοφορίες ενώ στις έχουν αφαιρέσει, είναι στοιχείο πολιτισμού;

amyroukai
14/06/2017, 21:21
Το να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδες κυκλοφορίες ενώ στις έχουν αφαιρέσει, είναι στοιχείο πολιτισμού;

το ερώτημα είναι, αν δεν τον πιάσουν επ' αυτοφόρω, πως θα αποδείξεις ότι το κάνει;
συν το ότι, άντε και τον έπιασαν. πρόστιμο Χ ευρώ. την επόμενη μέρα πάλι στον δρόμο. μην πω την ίδια μέρα γιατί έτσι.

irinia
14/06/2017, 21:37
πέρα από τις συχνές αψιμαχίες που έχουμε, σε έχω μεγάλη συμπάθεια. τρως άγρια κολλήματα αλλά τουλάχιστον δεν είσαι από τους πολλούς που άλλα λένε δημόσια και άλλα ιδιωτικά.


Το νήμα τελικά το κάναμε ότι να' ναι...




ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΟ..........ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ



Η επανάληψη μας έμαθαν από μικρούς στο δημοτικό
πως είναι η μητέρα της μαθήσεως...!!!

υγ.Αυτό το κουσούρι,το να λέω φωναχτά τη σκέψη μου,
πολλές φορές με κατέστρεψε,όμως μου αρέσει δε μετάνιωσα ΠΟΤΕ..!!
Βέβαια το τίμημα..........μεγάλο,ΑΛΛΑ δε βαριέσαι.....μια ζωή την ΕΙΧΑΜΕ,
τώρα πάμε στη δεύτερη.......καλό βράδυ :beer::wave2:

devil's animal
15/06/2017, 06:56
το ερώτημα είναι, αν δεν τον πιάσουν επ' αυτοφόρω, πως θα αποδείξεις ότι το κάνει;
συν το ότι, άντε και τον έπιασαν. πρόστιμο Χ ευρώ. την επόμενη μέρα πάλι στον δρόμο. μην πω την ίδια μέρα γιατί έτσι.



δεν ειναι τοσο απλο...νομιζω οτι ειναι ποινικο το θεμα μετα και σιγουρα εχει ακινητοποιηση του οχηματος...

amyroukai
15/06/2017, 07:34
δεν ειναι τοσο απλο...νομιζω οτι ειναι ποινικο το θεμα μετα και σιγουρα εχει ακινητοποιηση του οχηματος...

μωρέ ότι και να'ναι.

πες ότι είναι ο κυρ τάδες, ηλικία Σαπουντζάκη ξέρω 'γω. Όπως καλή ώρα ο παλιόγερος που με τράκαρε κοντά στο σπίτι μου (και που τρακάρει συνεχώς και κυκλοφορεί ακόμα και έχει και σοβαρό κινητικό στα πόδια). Ποιός θα τον υποχρεώσει να μην οδηγήσει; Ποιός θα "ακινητοποιήσει" το όχημα; Με ποιόν τρόπο; Κατάσχεση οχήματος; Το είχα ψάξει με την τοπική τροχαία και μου είπαν όσο οι γιατροί χορηγούν δίπλωμα και οι ασφαλιστικές χορηγούν συμβόλαιο, δεμένα χέρια. Πόσο μάλλον αν δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο ούτε πινακίδες (όπως άλλοι γέροι και όχι μόνο γέροι σε όλη την επικράτεια)... Είναι ο ανώνυμος χάρος και κανείς δεν μπορεί να του κάνει το παραμικρό για να "ακινητοποιήσει" το όχημα.

yes-u
15/06/2017, 09:45
Το να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδες κυκλοφορίες ενώ στις έχουν αφαιρέσει, είναι στοιχείο πολιτισμού;\

Φυσικά όχι, για αυτόν που το κάνει! Ούτε βέβαια και για μένα που θα τον καρφώσω, τακτική που έχουμε κάνει παντιέρα για τους φίλους μας τους Ευρωπαίους. Πολιτισμός είναι, όταν μου πάρουν τις πινακίδες, να πιω το κώνειο με δική μου επιλογή και όχι επειδή μου μπουκώσαν το στόμα...το ξέρω, ιδεατή κατάσταση, αλλά η πυξίδα μας εκεί πρέπει να είναι προσανατολισμένη..

astrapogiannos7
15/06/2017, 09:54
\

Φυσικά όχι, για αυτόν που το κάνει! Ούτε βέβαια και για μένα που θα τον καρφώσω, τακτική που έχουμε κάνει παντιέρα για τους φίλους μας τους Ευρωπαίους. Πολιτισμός είναι, όταν μου πάρουν τις πινακίδες, να πιω το κώνειο με δική μου επιλογή και όχι επειδή μου μπουκώσαν το στόμα...το ξέρω, ιδεατή κατάσταση, αλλά η πυξίδα μας εκεί πρέπει να είναι προσανατολισμένη..

Στο χωριό μου λένε δώσε αέρα του χωριάτη να σου ανέβει στο κρεβάτι :cool: Το κακό αρχίζει απο τις αρχές του τόπου όταν βλέπεις οτι καθημερινά κυνηγάνε τους πιτσιρικάδες χωρίς κράνος αντί για τους γέρους που καραδοκούν και τους μεθυσμένους που αύριο μεθαύριο μπορεί να πατήσουν τους ίδιους ή τα παιδιά τους γαμώ το φελέκι μου :mad:

Red Rider
15/06/2017, 10:09
Αμα θέλει κάποιος να κρίνει πρέπει να είναι έτοιμος και να κριθεί...

astrapogiannos7
15/06/2017, 10:24
Αμα θέλει κάποιος να κρίνει πρέπει να είναι έτοιμος και να κριθεί...

Να κριθώ πως ? Όπως ο φίλος πιο πάνω που του έσκισαν τα λάστιχα στο αμάξι επειδή τους έδωσε ?

Red Rider
15/06/2017, 13:38
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι παντα πρέπει να είσαι έτοιμος για αντίποινα.
Από κάποια καταγγελία, έως σκασμένα λαστιχα και λοιπές κακόβουλες πράξεις.
Αν είσαι τυπικός στα πάντα, και έτοιμος να αντιμετωπίσεις την μαλακια του καθενος,τότε μπες στον χορό.
Αν όχι γυρνά διακριτικά το βλέμμα αλλού και κάνε ότι δεν βλέπεις.
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια....

christoi
15/06/2017, 15:15
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι παντα πρέπει να είσαι έτοιμος για αντίποινα.
Από κάποια καταγγελία, έως σκασμένα λαστιχα και λοιπές κακόβουλες πράξεις.
Αν είσαι τυπικός στα πάντα, και έτοιμος να αντιμετωπίσεις την μαλακια του καθενος,τότε μπες στον χορό.
Αν όχι γυρνά διακριτικά το βλέμμα αλλού και κάνε ότι δεν βλέπεις.
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια....

Και διαιώνισε την πανούκλα αυτού του τόπου...

Εξάλλου, εσύ κινδυνεύεις να βρεθείς στις ρόδες του και να τρέχουν οι οικείοι σου με ασφαλιστικές και δικαστήρια (χτύπα ξύλο), όχι εμείς.
Αλλά τι σου λέω κι εγώ που είμαι ρουφιάνος, καταδότης. Σάμπως θα με ευχαριστήσει εκείνος που γλίτωσε επειδή ακινητοποίησαν ένα παρόμοιο περιστατικό; Μην παίρνεις παράδειγμα από μένα τον μαλέα που προτιμάει να είναι τυπικός και νόμιμος και το κάνει και για τον εαυτό του και για τους άλλους.

nikma
15/06/2017, 16:01
astrapogiannos7@ άλλαξε μηχανάκι, δεν σε πάει το σκούτερ:)
Χωρίς πλάκα μήπως δεν το είχες παρκάρει σωστά στη πυλωτή; Ξέρεις υπάρχει κι αυτή η εκδοχή και το λέω γιατί έχω καταλάβει από τα λεγόμενα σου ότι δε το πολυγουστάρεις το σκούτερ και άμα κάτι δεν σου αρέσει δεν το προσέχεις κιόλας.

SONone
15/06/2017, 21:12
να του σκας εσύ τα λάστιχα κρυφά. :D να μην μπορεί να βγει να σκοτώσει κανένα.

astrapogiannos7
15/06/2017, 22:20
Ο θεός δεν το είπε δεν προσέχω το σκούτερ με τις αλοιφές του και τα χαδάκια του το έχω απλά μπήκε με φόρα στη πυλωτή που έχει πλακάκι και μ το κοπάνησε γύρισα απο Ρέθυμνο και το μηχανάκι είχε πάει 10 πόντους πιο πέρα και με γρατζουνιά στο λασπωτήρα μπροστά ... Δεν είναι το θέμα το σκουτερ ξέρω τα μηχανάκια δεν τα υπολογίζουν ποτέ αλλά ρε φίλε σ πήραν πινακίδες έστειλες τον άλλο νοσοκομείο και μετά κυκλοφορείς έτσι ... Απλά θα υποκύψω και θα κάνω τα στραβά μάτια γιατί δεν είμαστε για έξοδα και τσακωμούς μέσα στην εξεταστική :lol:

astrapogiannos7
15/06/2017, 22:24
astrapogiannos7@ άλλαξε μηχανάκι, δεν σε πάει το σκούτερ:)
Χωρίς πλάκα μήπως δεν το είχες παρκάρει σωστά στη πυλωτή; Ξέρεις υπάρχει κι αυτή η εκδοχή και το λέω γιατί έχω καταλάβει από τα λεγόμενα σου ότι δε το πολυγουστάρεις το σκούτερ και άμα κάτι δεν σου αρέσει δεν το προσέχεις κιόλας.

2 χρόνια στις ίδιες θέσεις παρκάρουμε τωρα τον πείραξε και δεν τον βόλεψε? Αλλά αντί να το παραδεχτεί το έπαιξε κότας και δεν ξέρω και δεν το ακούμπησα ... ασε μας ρε μπάρμπα :mad:

Red Rider
16/06/2017, 10:19
Και διαιώνισε την πανούκλα αυτού του τόπου...

Εξάλλου, εσύ κινδυνεύεις να βρεθείς στις ρόδες του και να τρέχουν οι οικείοι σου με ασφαλιστικές και δικαστήρια (χτύπα ξύλο), όχι εμείς.
Αλλά τι σου λέω κι εγώ που είμαι ρουφιάνος, καταδότης. Σάμπως θα με ευχαριστήσει εκείνος που γλίτωσε επειδή ακινητοποίησαν ένα παρόμοιο περιστατικό; Μην παίρνεις παράδειγμα από μένα τον μαλέα που προτιμάει να είναι τυπικός και νόμιμος και το κάνει και για τον εαυτό του και για τους άλλους.

Είπαμε είναι γροθιά στο μαχαίρι να ασχοληθείς με τέτοια παράσιτα,που κυκλοφορούν εντελώς παρανομα.Το τι θα κάνεις εσυ ειναι επιλογή σου,και καθένας κάνει τις επιλογές του.

karellen
16/06/2017, 11:27
Όχι, δεν αρχίζουμε να καρφώνουμε, με καμία αφορμή, με καμία δικαιολογία, δεν είναι στοιχείο πολιτισμού..
Κι όμως είναι σημάδι πολιτισμού.Βοηθάς την κοινωνία στην ομαλή ροή της,τη στιγμή που ένας γραψ@ρχίδης και υπεράνω αποφασίζει να την διαταράξει γράφοντας τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια.

Αλλοιώς είσαι συνεργός.

Red Rider
16/06/2017, 12:58
Κι όμως είναι σημάδι πολιτισμού.Βοηθάς την κοινωνία στην ομαλή ροή της,τη στιγμή που ένας γραψ@ρχίδης και υπεράνω αποφασίζει να την διαταράξει γράφοντας τους νόμους στα παλιά του τα παπούτσια.

Αλλοιώς είσαι συνεργός.

Συμφωνώ πως είναι σωστή πράξη να συμβάλει κάποιος στην ομαλή και ασφαλή λειτουργία της κοινωνιας.
Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε όμως για συνέργεια κάποιον που ουσιαστικά είναι αναρμόδιος να ελέγξει τον παράνομο.

irinia
16/06/2017, 15:52
Συμφωνώ πως είναι σωστή πράξη να συμβάλει κάποιος στην ομαλή και ασφαλή λειτουργία της κοινωνιας.
Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε όμως για συνέργεια κάποιον που ουσιαστικά είναι αναρμόδιος να ελέγξει τον παράνομο.




ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ............ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ



Μετά θα το πάμε στο εμείς είμαστε απλά εκτελεστικά όργανα που παίρνουμε εντολές.
Είναι θέμα πολιτικής βούλησης κ.λ.π......παραμύθια.
Το πόσο ΔΙΑΒΡΩΜΕΝΟΙ είμαστε........το ξεχνάμε βεβαίως ...βεβαίως.
Όταν λοιπόν εγώ καλώ την πολιτεία με τα ΟΡΓΑΝΑ ΤΗΣ να με βοηθήσει πατάσσοντας
την ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ και η απάντηση της είναι.........έχουμε 1 περιπολικό για 2 τετραγωνικά χιλιόμετρα
και μισό μύρριο ανθρώπους και παράλληλα δε μας φθάνει η βενζίνη,δεν έχει φρένα το αυτοκίνητο,
ή είναι χαλασμένος ο κλιματισμός με 35 βαθμούς Κελσίου........ΤΟΤΕ
ΑΥΤΟΜΑΤΑ.........αν θέλω να ζήσω με σχετική αξιοπρέπεια και ήθος με οδηγεί η ίδια
στην ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ....!!!
Αφού αυτή δηλώνει ΑΝΙΚΑΝΗ να με προστατεύσει,και υπουργοί απαντάνε χωρίς ΝΤΡΟΠΗ ,ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΑ,
ότι έτυχε να σκοτώσει η σφαίρα ένα εντεκάχρονο παιδί,τη στιγμή που όλα τα δικά τους είναι με ασφάλεια
μέσα σε περιχαρακωμένα από τη χλίδα ιδιωτικά σχολεία.....ΤΟΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ..??
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ που φώναζε κι ο Κούρκουλος.
Δε θέλουμε πια να νοιάζονται από τις πισίνες τους στο Καστρί και την Ερυθραία για το
πόσο πήγε η ντομάτα και το αγγούρι.
ΞΥΠΝΑΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..................ΕΛΛΗΝΕΣ γιατί η Γερμανία του 60 ξανάρχεται....!!!!

nikma
16/06/2017, 16:13
Απλά θα υποκύψω και θα κάνω τα στραβά μάτια γιατί δεν είμαστε για έξοδα και τσακωμούς μέσα στην εξεταστική :lol:

Έτσι, κάντο γαργάρα αφού δεν έπαθες μεγάλη ζημιά και κοίτα να πάρεις κανένα αθρωπινό μηχανάκι που να γουστάρεις περισσότερο. Να βγει και κάτι καλό από την όλη ιστορία. Άντε και καλές εξετάσεις:)

amyroukai
16/06/2017, 18:27
ε ναι ρε γιάννο, πάρε ένα μηχανάκι που να το γουστάρεις έτσι ώστε όταν στο κάνει μούτι ο παππούς να αντιδράσεις σαν σωστός κρητικός και να του φας το λαρύγγι.

motomaniac
17/06/2017, 11:27
ε ναι ρε γιάννο, πάρε ένα μηχανάκι που να το γουστάρεις έτσι ώστε όταν στο κάνει μούτι ο παππούς να αντιδράσεις σαν σωστός κρητικός και να του φας το λαρύγγι.

χαχαχαχχαχα



υγ. τον Σουτερ ρε παιδια φωναξτε να μας απαντησει στο θεμα.