PDA

View Full Version : Αγορά καινούργιας μηχανής- Ασφάλεια



Stef V
14/06/2017, 00:20
ΠΡΌΣΦΑΤΑ έβγαλα δίπλωμα κατηγορίας Α2 και σκέφτομαι να αγοράσω την YAMAHA TRACER 900 (κατηγορία Α)
Μπορώ να την ασφαλίσω στο όνομα μου έχοντας αυτό το δίπλωμα;
Ευχαριστώ πολύ!

I-want-a-moto
14/06/2017, 00:53
Οχι καθώς η ασφαλιστική θα ζητήσει το δίπλωμα σου ή στοιχεία του...Ακόμα και λάθος να κάνουν (Α με Α2 κτλ) δεν υπάρχει περίπτωση να σου καλύψουν το οτιδήποτε και θα πληρώσεις και πρόστιμο (χωρια από το τι έχει γίνει). Πάρε μηχανάκι που να καλύπτει το δίπλωμα σου, καλύτερα μεταχειρισμένο και όταν βγάλεις Α πάρε το tracer. Και μια φιλική συμβουλή μη ρωτάς βλακείες γτ δε θα σου απαντάει κανείς ή χειρότερα θα σου απαντούν ανάλογα... :wave2:

Stef V
14/06/2017, 01:43
Την ερώτηση αυτή την έκανα επειδή είμαι νέος οδηγός και έχω διαβάσει πάρα πολλά και δεν ξέρω τι ισχύει, σε μερικές σελίδες γράφουν ότι μπορείς να βγάλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτό. Έχεις δίκιο σ αυτό που είπες, να πάρω μηχανάκι που να το καλύπτει το δίπλωμα μου αλλά το τελευταίο σου σχόλιο δεν νομίζω ότι χρειαζόταν.
Και στην insurancemarket.gr έχει παράγραφο για την "ασφάλεια μηχανής χωρίς δίπλωμα" και λέει ότι μπορεί να γίνει επειδή κάποιες ασφαλιστικές εταιρείες δεν ζητάνε αντίγραφο του διπλώματος.

christoi
14/06/2017, 03:03
Όταν θα γίνει η στραβή (μακρυά από εμάς), θα σου βγάλουν φωτογραφία ΚΑΙ το δίπλωμα οι τύποι που θα έρθουν από τις ασφαλιστικές. Και τότε θα ρωτάς στο φόρουμ "Πως γίνεται να βάλω ότι το οδηγούσε ένας φίλος μου;".
Το νόμιμο είναι αυτό που σου έγραψε ο αποπάνω.
Αν κάνεις μια γύρα στο φόρουμ, θα διαπιστώσεις ότι είναι πολλάκις καλύτερη η πλήρης νομιμότητα και σου αφήνει το κεφάλι ήσυχο.
Να υποθέσω ότι το Α2 είναι λόγω ηλικίας;
Πάντως, και του Α2 τα μηχανάκια διαόλια είναι. Και με λιγότερα πάγια -και μη- έξοδα

amyroukai
14/06/2017, 07:50
Δες μήπως πουλάει η Yamaha κιτ περιορισμού του tracer900 σε επίπεδα Α2.

Για να το οδηγήσεις ως έχει, θα σε παραπέμψω σε ελληνική ταινία... Αν γίνει η στραβή, "δεν το λυπάσαι το κορμάκι σου; Θα σε βασανίσουν"...

BLiTzER
14/06/2017, 09:29
ΠΡΌΣΦΑΤΑ έβγαλα δίπλωμα κατηγορίας Α2 και σκέφτομαι να αγοράσω την YAMAHA TRACER 900 (κατηγορία Α)
Μπορώ να την ασφαλίσω στο όνομα μου έχοντας αυτό το δίπλωμα;
Ευχαριστώ πολύ!

Ασχέτως αν μπορείς ή όχι να την ασφαλίσεις, το Α2 δε σου επιτρέπει να την οδηγείς και το θέμα λήγει εκεί. Αγόρασε μια μοτοσικλέτα που μπορείς να οδηγείς ή κάνε υπομονή μέχρι να μπορείς.