PDA

View Full Version : Kawasaki KDX 200 για χρηση στον δρομο



kaefer1303
14/06/2017, 12:37
Καλησπερα παιδια..
Θελοντας και μη επεσα πανω σε ενα Kawasaki KDX του μπαρμπα μου, το οποιο μου το χαριζει..
Θα το χρησιμοποιω κυριως για εντουραδες αλλα μιας και εχει πινακιδες θα ηθελα να πηγαινω και καμια βολτα στην ασφαλτο..
Ψαχνοντας στο ιντερνετ διαβασα διαφορα.. οτι επειδη ειναι διχρονο αν ειναι μακρυνη αποσταση και το δουλευω με σταθερο γκαζι θα κολλησει κλπ κλπ..
Ισχυει κατι τετοιο?

OldMan
14/06/2017, 12:40
Τσου...

Μονο αν το πηγαινεις τερμα γκουρλα για κανα-δυο συνεχόμενες ώρες στην Κωπαϊδα μεσημεριατικα τον Αυγουστο...

(πραγμα πρακτικα ανεφικτο γιατί θα έχει προηγηθεί το κόλλημα των μαλακων μορίων σου..)

kaefer1303
14/06/2017, 23:00
Τσου...

Μονο αν το πηγαινεις τερμα γκουρλα για κανα-δυο συνεχόμενες ώρες στην Κωπαϊδα μεσημεριατικα τον Αυγουστο...

(πραγμα πρακτικα ανεφικτο γιατί θα έχει προηγηθεί το κόλλημα των μαλακων μορίων σου..)

και κατι ακομη.. απο την στιγμη που δεν εχει βεντιλατερ αν ειμαι στην πολη και εχει κινηση θα ανεβαζει θερμοκρασια σωστα?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/06/2017, 00:04
Το διχρονο οπος και να το κανης ειναι διχρονο.Δεν ειναι πολυ αντοχικο σαν το τετραχρονο.Αμα εχει ζεστη και δεν ειναι υγροψυκτο σιγουρα σε μια μακρινη βολτα χωρις σταση θα την ακουση.Οχι ομος οτι δεν μπορης να πας μια μακρηνη βολτα.Με σοστες προυποθεσης ολα γινονται.

Panos76
15/06/2017, 13:15
Προσωπικά, το '95, κατακαλόκαιρο, είχα βγάλει με TS 50άρι (δίχρονο δηλ.) και δικάβαλος το νομό Ρεθύμνης με τσίτα γκάζι στις ανηφόρες.

Επίσης, πάλι με δίχρονο αντρεσακι 50άρι, πάλι δικάβαλος, είχα γυρίσει πολύ πράμα από Κυκλάδες.

Ποτέ δεν είχα θέμα. Με λελογισμένη χρήση και σωστή συντήρηση, τα δίχρονα δε μασούν.

THEOD
15/06/2017, 13:39
Καλησπερα παιδια..
Θελοντας και μη επεσα πανω σε ενα Kawasaki KDX του μπαρμπα μου, το οποιο μου το χαριζει..
Θα το χρησιμοποιω κυριως για εντουραδες αλλα μιας και εχει πινακιδες θα ηθελα να πηγαινω και καμια βολτα στην ασφαλτο..
Ψαχνοντας στο ιντερνετ διαβασα διαφορα.. οτι επειδη ειναι διχρονο αν ειναι μακρυνη αποσταση και το δουλευω με σταθερο γκαζι θα κολλησει κλπ κλπ..
Ισχυει κατι τετοιο?

Αν και είναι καλύτερα να το ξεσκίσεις στις εντουράδες, όσο θα κρατάς μια ταχύτητα γύρω στο 80% της τελικής του και δεν θα πηγαίνεις εντελώς σταθερά αλλά θα κάνεις και μερικά ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού (βλέπε μικρές αυξομειώσεις γύρω από την ταχύτητα ταξιδίου), τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Φυσικά το μηχανάκι δεν είναι φταγμένο για ταξίδια και η ταλαιπωρία σου είναι δεδομένη (όπως και η ψηλή κατανάλωση), αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιττα που λένε στο χωριό μου

OldMan
15/06/2017, 13:45
απο την στιγμη που δεν εχει βεντιλατερ αν ειμαι στην πολη και εχει κινηση θα ανεβαζει θερμοκρασια σωστα?
Σωστα αλλα γι αυτό ειναι φτιαγμένο..

Το πάλαι ποτέ, τα KDX βγαζαν μια χαρα ανηφορικές λασπωμενες με 1η-2η και μπαιναν στο καπακι στην ειδική με το μοτερ να ουρλιαζει.. ;)

OldMan
15/06/2017, 13:49
Δεν ειναι πολυ αντοχικο
Για να συντασσεις Technical Specification Data Sheets είσαι ρε μπαγασα...

kaefer1303
15/06/2017, 14:57
Αν και είναι καλύτερα να το ξεσκίσεις στις εντουράδες, όσο θα κρατάς μια ταχύτητα γύρω στο 80% της τελικής του και δεν θα πηγαίνεις εντελώς σταθερά αλλά θα κάνεις και μερικά ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού (βλέπε μικρές αυξομειώσεις γύρω από την ταχύτητα ταξιδίου), τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Φυσικά το μηχανάκι δεν είναι φταγμένο για ταξίδια και η ταλαιπωρία σου είναι δεδομένη (όπως και η ψηλή κατανάλωση), αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιττα που λένε στο χωριό μου

Δεν με πειραζει η ταλαιπωρια.. Μια στο τοσο θα βγαινει στο δρομο το μηχανακι..Οταν λες υψηλη καταναλωση ?? δηλαδη ειναι ασυμφορο να το κυκλοφορω?

THEOD
15/06/2017, 15:17
Δεν με πειραζει η ταλαιπωρια.. Μια στο τοσο θα βγαινει στο δρομο το μηχανακι..Οταν λες υψηλη καταναλωση ?? δηλαδη ειναι ασυμφορο να το κυκλοφορω?

Χωματερό δίχρονο 30ετίας είναι...μην φανταστείς ότι τα φτιάχνανε με την οικονομία κατά νου... Για κοντινές βολτούλες και ξεκαβλωματάκια δεν θα έχεις θέμα...Άμα όμως κάνεις ότι ταξιδεύεις θα ανακαλύψεις με τρόμο ότι με μέση τα 100-110χλμ/ώρα (όσο δηλαδή τα σημερινά παπιά...) θα έχεις την ίδια κατανάλωση με ένα 4κ/4τ στα +160χλμ/ώρα...Και θα έχεις επιπλέον και το κόστος ένος καλού-ακριβού λαδιού καύσης...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/06/2017, 16:49
Για να συντασσεις Technical Specification Data Sheets είσαι ρε μπαγασα...

Ποιος ηρθε???:whistle: