PDA

View Full Version : Acerbis Neoprene gloves



Δίκυκλος
23/11/2005, 10:10
Θέλω ένα γάντι ελαφρύ με απόλυτη αίσθηση για μικρές διαδρομές μέσα στην πόλη. Απλά να μην παγώνει και να μη μουλιάζει το χέρι δηλαδή. Μήπως έχει κανένας το γάντι αυτό να μου πει άμα αξίζει η σαραντάρα;

OldMan
23/11/2005, 10:18
Από άποψη ζέστης και αδιαβροχοποίησης σε συνδυασμό με την ευχρηστία είναι ΤΕΛΕΙΟ !!!

Από άποψη "αίσθησης", χάνει λίγο.
(Βουλιάζει - στιγμιαία- το υλικό του και σε "χειρουργικές" κινήσεις στις μανέτες, υπάρχει πρόβλημα.
Ειδικά σε βρεγμένο δρόμο, κινδυνεύεις να μπλοκάρεις το μπροστινό, γιατί λόγω "υστέρησης" στην αίσθηση της πίεσης στην μανέτα, πατάς περισσότερο φρένο - στιγμιαία πάντα...).

Αααααα... και κάτι άλλο...
Σκίζονται για πλάκα !!!



:wave2: :beer: :wave2:

Δίκυκλος
23/11/2005, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από άποψη ζέστης και αδιαβροχοποίησης σε συνδυασμό με την ευχρηστία είναι ΤΕΛΕΙΟ !!!

Από άποψη "αίσθησης", χάνει λίγο.
(Βουλιάζει - στιγμιαία- το υλικό του και σε "χειρουργικές" κινήσεις στις μανέτες, υπάρχει πρόβλημα.
Ειδικά σε βρεγμένο δρόμο, κινδυνεύεις να μπλοκάρεις το μπροστινό, γιατί λόγω "υστέρησης" στην αίσθηση της πίεσης στην μανέτα, πατάς περισσότερο φρένο - στιγμιαία πάντα...).

Αααααα... και κάτι άλλο...
Σκίζονται για πλάκα !!!



:wave2: :beer: :wave2:


Ευχαριστώ μεγάλε. Μάλλον θα κοιτάξω αλλού αμα είναι έτσι. Δεν τα θέλω και για Μοτο GP αλλά άμα το γάντι δεν έχει αίσθηση δεν το μπορώ.

H.A.Balafoutre
23/11/2005, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από άποψη ζέστης και αδιαβροχοποίησης σε συνδυασμό με την ευχρηστία είναι ΤΕΛΕΙΟ !!!

Από άποψη "αίσθησης", χάνει λίγο.
(Βουλιάζει - στιγμιαία- το υλικό του και σε "χειρουργικές" κινήσεις στις μανέτες, υπάρχει πρόβλημα.
Ειδικά σε βρεγμένο δρόμο, κινδυνεύεις να μπλοκάρεις το μπροστινό, γιατί λόγω "υστέρησης" στην αίσθηση της πίεσης στην μανέτα, πατάς περισσότερο φρένο - στιγμιαία πάντα...).

Αααααα... και κάτι άλλο...
Σκίζονται για πλάκα !!!



:wave2: :beer: :wave2:

Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τα Acerbis.

Καλή αίσθηση (νέος οδηγός μοτό 7μήνες Fazer600 διότι είδα ότι όταν λες αίσθηση το εννοείς με GSXR1000 οπότε και είναι προσωπική άποψη για διευκρίνηση), καλή προστασία από κρύο, αδιάβροχα, τα πήρα κι εγώ φυσικά, αλλά θα διαφωνήσω για το εύκολο σκίσιμο.

Έπεσα πρόσφατα, φέτα λέμε και σύρσιμο για 2-3 μέτρα με λίγα (30-35χαω) ευτυχώς και άσφαλτος γυαλί, απλώς λίγο γδάρθηκαν. 40ευρώ αν δεν κάνω λάθος από Μότο Μάρκετ.

OldMan
23/11/2005, 21:20
:look: :confused: :look:

GSXR 1100 ??? Εγώ ???
(Φύλαξέ μας Παναγία μου...)
:lol: :rotflmao: :lol:

Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός, αλλά σε λασπωμένο χώμα που τα δοκίμασα (μειωμένη πρόσφυση...) είχα ΟΝΤΩΣ πρόβλημα με την αίσθηση της μανέτας (είναι κι αυτά τα κωλο-brembo...).

Όσο για το σκίσιμο, επιμένω !!!
(Έσκισα 2 ζευγάρια σε μια μέρα, απλά τραβώντας κλαδιά...).



:wave2: :beer: :wave2:

sonic22
23/11/2005, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όσο για το σκίσιμο, επιμένω !!!
(Έσκισα 2 ζευγάρια σε μια μέρα, απλά τραβώντας κλαδιά...).


pseftika pragmata mwre ti perimeneis... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pandos apo prosopiki ebiria me fox gadia kai stegni asfalto diapistosa oti me ta gadia borousa na frenarw pio edona

pados an ta tripseis se skliri epifaneia arxizoun kai vgazoun ines...

zolotas
23/11/2005, 23:46
τα εχω 1 χρονο ,σε ταξιδι με μειον βαθμους φυσικα και δεν κρατανε αλλα απο αισθηση προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος.

τα συνδιαζω με θερμαινομενα γκριπ οποτε ειμαι σακουλα και στα ταξιδια πλεον

Δίκυκλος
24/11/2005, 10:13
Χμμμ....

Θα ξαναπεράσω για δοκιμή σήμερα. Δυστυχώς είναι λίγο γουρούνι στο σακί αφου θέλουν και το χρόνο τους να ανοίξουν. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

toyota
24/11/2005, 10:16
Πάντως αδιάβροχα ΔΕΝ είναι,Μετά απο 10-15 λεπτά βροχής αισθάνεσαι το νερό μέχρι το κόκκαλο.

sonic22
24/11/2005, 10:18
file den anoigoun kai toso poli...

an den sou pigenei ... gadi :wacko: tote thes megalitero or alli marka...

:wave2: :wave2:

pados min nomiseis oti den tha katalaveneis katholou krio...
apla den tha sou melaniazoun ta xeria apo to krio...

:beer: :beer: :beer: :beer:

Δίκυκλος
24/11/2005, 10:26
Το ξέρω ρε παιδιά για μικρές διαδρομές στην πόλη είπαμε άρα δεν είναι απαραίτητο να είναι βαρύ χειμερίνό το γάντι. Τώρα για το μέγεθος θα δούμε, μέχρι στιγμής γάντι που να μου έρχεται "γάντι" δεν έχω δοκιμάσει οπότε πάμε για τον καλύτερο συμβιβασμό.

H.A.Balafoutre
24/11/2005, 16:00
Το σχόλιο για το GSXR ήταν για τον Δίκυκλο, βεβαίως βεβαίως.

:)