PDA

View Full Version : Ξεκόλησε το knee slider



johnpan
16/06/2017, 20:39
Καλησπέρα στο φόρουμ μετά από πολλά χρόνια! Ελπίζω να έχει μείνει κανένας γνωστός!! Αγάπη σε όλα τα νέα μέλη!

Στο θέμα μου, πήγα την ολόσωμη σε ατζαμή καθαριστή, και μετά από λίγες μέρες που τη φόρεσα για τεστ για το επικείμενο trackday, η μια γλύστρα ξεκόλησε από το βέλκρο της. Το βέλκρο έμεινε πάνω στο θηλυκό του.... Δική μου μαλακία που δεν τα είχα βγάλει από πάνω, αλλά τεσπά, δεν αναζητούμε ευθύνες..
Το ζήτημα είναι, μπορώ να το κολλήσω με κάποια μέθοδο με ασφάλεια?

ευχαριστώ:eyepop:

sapila racing
16/06/2017, 20:40
Καλησπέρα στο φόρουμ μετά από πολλά χρόνια! Ελπίζω να έχει μείνει κανένας γνωστός!! Αγάπη σε όλα τα νέα μέλη!

Στο θέμα μου, πήγα την ολόσωμη σε ατζαμή καθαριστή, και μετά από λίγες μέρες που τη φόρεσα για τεστ, η μια γλύστρα ξεκόλησε από το βέλκρο της. Το βέλκρο έμεινε πάνω στο θηλυκό του.... Δική μου μαλακία που δεν τα είχα βγάλει από πάνω, αλλά τεσπά, δεν αναζητούμε ευθύνες..
Το ζήτημα είναι, μπορώ να το κολλήσω με κάποια μέθοδο με ασφάλεια?

ευχαριστώ:eyepop:

Mε καρφωτικό απ το velkro προς την ξύστρα και θα είναι τζαμι. Το έχω κάνει.

devil's animal
16/06/2017, 22:48
εγω εχω χρησιμοποιησει κολλιτσα..απλη uhu...αλλα παιζει σε ζεστες μερες αν πας να βγαλεις την ξυστρα να ξαναξεκολλησει...αλλα για να φυγει στο td, δεν φευγει...

panos_zip
17/06/2017, 20:04
και βενζινόκολλα μπορεις να βάλεις
και απλή κολλα
και καρφωτικό
και γενικά οτιδηποτε μπορεις να φανταστείς
δεν ειναι κανενα ιδιαίτερο σημείο

επίσης μπορεις να τις βγάλεις και τελείως και να μπεις χωρίς αυτες, ειδικά αν δεν εχεις ξαναμπει πιστα το τελευταιο που θα επρεπε να σε νοιάζει ειναι να ξυσεις

στο τελευταίο μου τρακντει ξεκολλησε η μία και την επιασα με σελοτειπ γυρω γυρω απο το ποδι
ασχημο αλλά λειτουργικότατο :P

sapila racing
30/06/2017, 11:54
και βενζινόκολλα μπορεις να βάλεις
και απλή κολλα
και καρφωτικό
και γενικά οτιδηποτε μπορεις να φανταστείς
δεν ειναι κανενα ιδιαίτερο σημείο

επίσης μπορεις να τις βγάλεις και τελείως και να μπεις χωρίς αυτες, ειδικά αν δεν εχεις ξαναμπει πιστα το τελευταιο που θα επρεπε να σε νοιάζει ειναι να ξυσεις

στο τελευταίο μου τρακντει ξεκολλησε η μία και την επιασα με σελοτειπ γυρω γυρω απο το ποδι
ασχημο αλλά λειτουργικότατο :P

Προσοχή!

Πολλές φόρμες δεν έχουν καν δέρμα κάτω απο το velcro της ξύστρας και καραδοκεί τραυματισμός αν λείπει η ξύστρα.

fotis3
30/06/2017, 22:47
Πάνε σε ενα δερματάδικο να σου την ράψει.

fotis3
30/06/2017, 22:58
Μαλακία ειπα νομιζα οτι εφυγε το αλλο.
Με καρφωτικό οπως σου ειπαν τα παιδιά.

panos_zip
01/07/2017, 17:31
Προσοχή!

Πολλές φόρμες δεν έχουν καν δέρμα κάτω απο το velcro της ξύστρας και καραδοκεί τραυματισμός αν λείπει η ξύστρα.

Ισχύει.
Βέβαια εγώ το ειπα για προσωρινή λύση. Ειδικά αν ειναι αρχάριος δεν προκειται να το ακουμπήσει κάτω με την πρωτη επίσκεψη.

By the way, Οι νοικιάρες φόρμες στα τρακντει δεν εχουν καθόλου ξύστρες, καμία.

johnpan
02/07/2017, 18:03
Ισχύει.
Βέβαια εγώ το ειπα για προσωρινή λύση. Ειδικά αν ειναι αρχάριος δεν προκειται να το ακουμπήσει κάτω με την πρωτη επίσκεψη.

By the way, Οι νοικιάρες φόρμες στα τρακντει δεν εχουν καθόλου ξύστρες, καμία.

Δεν ξέρω πώς σου έχει κολλήσει το ότι είμαι αρχάριος, δεν γράφω πουθενά αν έχω κάνει 14 trackdays ή μηδέν. Δεν ρώτησα ΠΩΣ να ξύσω γόνατο, ρώτησα πως να επισκευάσω μια ζημιά. Επίσης, όσες νοικιάρες φόρμες έχω δει σε td είχαν όλες ξύστρα.
Κατά τα άλλα, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, όπως και όλα τα παιδιά που απάντησαν

panos_zip
03/07/2017, 02:08
Δεν το συμπέρανα απο καπου. Υποθετικά το έγραψα, δεν σε ξέρω.

Μπορεί να ησουν τυχερός, οσες φορές ειχα νοικιάσει δεν είχε ξυστρες καμια. Επίσης δεν ειδα σε καμια απο τις νοικιαρες να εχει ξυστρα.
Προφανώς το σωστό ειναι να έχουν, στην πράξη όμως, στις χιλιομεταχειρισμένες φόρμες που διατιθενται στα τρακντέι δεν ασχολείται κανεις να βάλει ξύστρες.
:wave2:

johnpan
24/07/2017, 22:04
Δεν το συμπέρανα απο καπου. Υποθετικά το έγραψα, δεν σε ξέρω.

Μπορεί να ησουν τυχερός, οσες φορές ειχα νοικιάσει δεν είχε ξυστρες καμια. Επίσης δεν ειδα σε καμια απο τις νοικιαρες να εχει ξυστρα.
Προφανώς το σωστό ειναι να έχουν, στην πράξη όμως, στις χιλιομεταχειρισμένες φόρμες που διατιθενται στα τρακντέι δεν ασχολείται κανεις να βάλει ξύστρες.
:wave2:

:beer:
Όλα κομπλέ φίλος.

Για την ιστορία, το επισκεύασα με καρφωτικό - συρραπτικό, χρειάστηκε και λίγο σφυράκι μετά, περιμετρικά από το βέλκρο προς το εσωτερικό της ξύστρας, και μετά γύρω γύρω στα χείλη έβαλα βενζινόκολα, ειναι σαν καινουριο