PDA

View Full Version : Καθαρισμός εξατμίσεις εσωτερικα



yamahaxtb600
20/06/2017, 15:18
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα xt 600 και θέλω να καθαρίσω την εξάτμιση εσωτερικά έχει πουρί πως προτείνεται? Τους λαιμούς ενοω-χταποδι

amyroukai
20/06/2017, 20:52
ωραίος ο χαβαλές παίδες αλλά για να μην με κουράζετε να σβήνω, αν έχετε ΣΟΒΑΡΗ απάντηση παρακαλώ τα φώτα σας, αν δεν υπάρχει απάντηση ας σιωπήσει το νήμα... (όντως η εξυπνάδα του Ορίζοντα ήταν κορυφαία, αλλά μην τρομάζΟΥτε τα νιάτα)

karellen
20/06/2017, 22:20
Πάρε χοντρό σύρμα (ξεδίπλωσε μία συρμάτινη κρεμάστρα,είναι ταμάμ) και ξύνε μέσα να βγει κάμποσο πουρί.Όταν βγουν τα χοντρά τύλιξε στο σύρμα ένα κομμάτι πανί,ρίξε στο λαιμό πετρέλαιο να μαλακώσει και ξανατρίψε.

Bob_o_mastoras
20/06/2017, 23:10
Σιγα μην τα κανει και με οδοντοβουρτσα για καψονι!! :lol:

Βγαλε τους λαιμους, βρες ενα πιεστικο, ριξε μεσα απο τη μερια που παει στην εξατμιση, ριξε μετα και απο τη μερια των βαλβιδων, αφησε το να στεγνωσει καλα και τελος.
Αν εχει μπολικη μακα γεμισε τα με βενζινη (κρυα) ασε τα λιγα λεπτα να μαλακωσει η καρβουνολαδιλα και μετα ριξε με το πιεστικο.

Coyote.V
20/06/2017, 23:26
Ναι και μετά πέρνα τους εσωτερικά ένα γυαλιστικό ταμπλό.

karellen
21/06/2017, 09:12
Ρε Βοβ η καρβουνίλα άμα έχει ξεραθεί δεν φεύγει με απλό πιεστικό,θέλει ξύσιμο.

devil's animal
21/06/2017, 09:26
βγαλε λαιμους και mid pipe (μην κανεις τσιγκουνιες...αν ειναι να κανεις κατι καντο καλα)... μουλιασε το/τα κομματι(α) σε λεκανη με πετρελαιο για 2-3 ωρες και μετα με ενα συρματινο σφουγγαρι σαν αυτο που τριβουν τις κατσαρολες και με οποιο τροπο σε βολευει και σου δινει "χερι" ξεκινα να τριβεις...

υπαρχουν και ειδικα βουρτσακια με σιδερενιες τριχες και με στριφτο συρμα με μηκος για να φτανουν παντου, περιπου σε μικρογραφια αυτων που εχουν οι καπνοδοκαθαριστες...
περιπου σαν αυτο
384253

THEOD
21/06/2017, 11:06
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα xt 600 και θέλω να καθαρίσω την εξάτμιση εσωτερικά έχει πουρί πως προτείνεται? Τους λαιμούς ενοω-χταποδι

Μην επισκευάζεις κάτι που δεν είναι χαλασμένο...

OldMan
21/06/2017, 12:22
Ειδικα όταν δεν εισαι σιγουρος οτι θα το ξανακανεις όπως πρεπει..

Η καρβουνιλα στις εξατμίσεις σχηματιζεται σχεδον ομοιόμορφα..

Αν δεν καθαριστούν ομοιόμορφα, μαλλον ζημια κανουμε παρά καλο..