PDA

View Full Version : Γάντια μηχάνες και οθόνες - Πώς το παλεύετε;



Δεινόσαυρος
21/06/2017, 15:28
Αυτό που όποτε θέλω να χρησημοποιήσω το κινητό - είτε για τηλ, SMS είτε για τον χάρτη και GPS, πρέπει να βγάζω τα γάντια κάθε φορά το βρίσκω πολύ ενοχλητικό. Αν μάλιστα τα γάντια παραείναι υδρωμένα τότε πολλαπλασιάζεται ο μπελλάς.

Τελικά μετά απο αρκετή σκέψη για πατέντες (νήματα/αγωγούς, κόλλες, κ.α, πού ακούγονταν όλα χειρότερα, απλά τρύπισα το ακροδάχτυλο του δείκτη και πέρασα ένα από αυτά τα μεταλικά κουμπάκια (πώς τα λένε; ) σε ένα παλιό (για πέταμα) ζευγάρι γάντια. (χρησημοποίησα το πίσω μισό πιαστράκι, θα βάλλω φωτο αργότερα)

384274

Η πλάκα είναι οτι δουλεύει τέλεια, και ετοιμάζομαι να το κάνω και σε καλό ζευγάρι, τώρα μάλιστα που έχω αντιληφθεί και την πιο σωστή/αποτελεσματική τοποθέτηση. Αμα συνηθήσεις και στην ιδέα δεν ενοχλεί καθόλου και το ξεχνας... Στα καλοκαιρινά γάντια δεν έχω φόβο, αλλά δεν θα το έκανα στα χειμερινά, μια που μένει μια μικρή τρπα που δεν θα είναι μονωμένη.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, ή υπάρχουν τίποτα λύσεις που δεν γωνρίζω; π.χ. ειδικά γάντια;

Κάπως έτσι:
384275

sniper
21/06/2017, 15:33
Εν κινήσει τα κάνεις όλα αυτά με τα GPS κλπ;

nik69
21/06/2017, 15:40
Αυτό που όποτε θέλω να χρησημοποιήσω το κινητό - είτε για τηλ, SMS είτε για τον χάρτη και GPS, πρέπει να βγάζω τα γάντια κάθε φορά το βρίσκω πολύ ενοχλητικό. Αν μάλιστα τα γάντια παραείναι υδρωμένα τότε πολλαπλασιάζεται ο μπελλάς.

Τελικά μετά απο αρκετή σκέψη για πατέντες (νήματα/αγωγούς, κόλλες, κ.α, πού ακούγονταν όλα χειρότερα, απλά τρύπισα το ακροδάχτυλο του δείκτη και πέρασα ένα από αυτά τα μεταλικά κουμπάκια (πώς τα λένε; ) σε ένα παλιό (για πέταμα) ζευγάρι γάντια. (χρησημοποίησα το πίσω μισό πιαστράκι, θα βάλλω φωτο αργότερα)

384274

Η πλάκα είναι οτι δουλεύει [Ι]τέλεια[/Ι], και ετοιμάζομαι να το κάνω και σε καλό ζευγάρι, τώρα μάλιστα που έχω αντιληφθεί και την πιο σωστή/αποτελεσματική τοποθέτηση. Αμα συνηθήσεις και στην ιδέα δεν ενοχλεί καθόλου και το ξεχνας... Στα καλοκαιρινά γάντια δεν έχω φόβο, αλλά δεν θα το έκανα στα χειμερινά, μια που μένει μια μικρή τρπα που δεν θα είναι μονωμένη.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα, ή υπάρχουν τίποτα λύσεις που δεν γωνρίζω; π.χ. ειδικά γάντια;

Υπάρχουν κάτι spray νανοτεχνολογίας για αυτή την δουλειά . Ψεκαζεις στο δάχτυλο και είσαι εντάξει .

Επίσης πολλά απο τα καινούργια γάντια είναι συμβατά με τις οθόνες αφής . Το αναφέρουν στις προδιαγραφές τους .

Δεινόσαυρος
21/06/2017, 15:56
Επίσης πολλά απο τα καινούργια γάντια είναι συμβατά με τις οθόνες αφής . Το αναφέρουν στις προδιαγραφές τους .
Α, δεν τόξερα. Θα το ψάξω, ιδίως για χειμωνιάτικα. Είναι ακριβά άραγε;


Εν κινήσει τα κάνεις όλα αυτά με τα GPS κλπ;
Όχι, στάσιμος. Δεν μου αρέσει να αποσπάω την προσοχή μου όταν οδηγώ.
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα όμως, που τα μηχανάκια μετετρέπονται σιγά-σιγά σε κομπιούτερ, ποιός ξερει τι κρύβει το μέλλον;
Όπως και νάχει όμως, είτε με το πολύ κρύο, είτε με την πολύ ζέστη το βάζε-βγάζε γάντια είναι μπελλάς.

Mariner
21/06/2017, 16:01
Κάποια κινητά έχουν πλέον μια επιλογή που ονομάζεται "Glove Mode" και αυξάνει την ευαισθησία της οθόνης ωστε να παίζει και με απλά γάντια. Στο δικό μου Sony παίζει αρκετά καλά αλλα έχει σαν αρνητικο πως μετά αρχίζει και παίζει η οθόνη και όταν το βάζεις στην τσέπη κλπ.

nik69
21/06/2017, 16:05
Α, δεν τόξερα. Θα το ψάξω, ιδίως για χειμωνιάτικα. Είναι ακριβά άραγε;


Όχι, στάσιμος. Δεν μου αρέσει να αποσπάω την προσοχή μου όταν οδηγώ.
Έτσι όπως πάνε τα πράγματα όμως, που τα μηχανάκια μετετρέπονται σιγά-σιγά σε κομπιούτερ, ποιός ξερει τι κρύβει το μέλλον;
Όπως και νάχει όμως, είτε με το πολύ κρύο, είτε με την πολύ ζέστη το βάζε-βγάζε γάντια είναι μπελλάς.

Ενα μικρο δείγμα απο ελληνικό μαγαζί σε γάντι αστικής χρήσης .Το γράφει τέρμα κάτω ότι είναι συμβατό με κινητό
http://www.motoraid.eu/gloves/waterproof-gloves/dainese-gloves-urban-d-dry

BLiTzER
21/06/2017, 16:05
Φροντίζω να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το κινητό μου, αλλά αν χρειαστεί, βγάζω το ένα γάντι.

DrEvil
21/06/2017, 19:43
Η Dainese εχει μια σειρα γαντιων οπου στους δεικτες εχει βαλεi υλικο που σου επιτρεπει να λειτουργεις τατς οθονες.

Billymuse
21/06/2017, 20:54
Με τέτοιες πατέντες για πλάκα κάνεις γρατζουνιά στην οθόνη του κιν. Ψάξε για γάντια όπως είπαν απο πάνω που έχουν στις άκρες ενα υλικό που εφάπτεται ιδανικά στην οθόνη για να κάνεις τη δουλειά σου

mikes
21/06/2017, 21:24
:smokin: :smokin:


http://www.mediamarkt.gr/el/product/_trust-high-precision-stylus-pen-1197493.html

:wave2:

7Tolis
22/06/2017, 05:43
Αν χτυπήσει τηλέφωνο το ξεκλειδώνω με τη μύτη (slide) και λέω μισό λεπτό να βγάλω το κράνος να σε ακούσω. Το GPS πολύ απλά το σεταρω από πριν. Λόγω δουλειάς το GPS το δουλεύω περίπου 7-8 φορές στη βάρδια και δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να χρειαστεί να κάνεις κάτι εν κινήσει στο GPS εφόσον το έχεις ήδη σεταρει για διαδρομή.

vaska
22/06/2017, 09:13
:smokin: :smokin:


http://www.mediamarkt.gr/el/product/_trust-high-precision-stylus-pen-1197493.html

:wave2:

δεν χρειάζεται να δώσεις για μια μαλ@κία στα μίντια μάρκτ 6€, την ίδια ακριβώς δουλειά καινει και το μαλυβάκι με την γόμα από πίσω
384392

devil's animal
22/06/2017, 09:15
εγω παλι γραφω στα παπακια μου οποιον παιρνει τηλεφωνο και δεν σταματαω ποτε για να τσεκαρω gps...αν ειναι να παω καπου που δεν ξερω απομνημονευω απο πριν καποιους δρομους και πηγαινω με σημαδια, π.χ. μετα το τριτο στενο αριστερα...αν χαθω προτιμω να ρωτησω περαστικο ή να κανω καμια βολτα παραπανω...αλλωστε αν δεν χαθεις, δεν μαθαινεις...;)

τετοια φαση να πουμε... (https://www.youtube.com/watch?v=GeDdLMlFnbs):smokin:

noodles
22/06/2017, 11:49
+999 κατι παρομοιο με τον αποπανω κανω :p

@Δεινοσαυρος μαυτο το μεταλικο παπαρακι που εβαλες στο γαντι μπορεις ευκολα να προκαλεσεις φθορα στην οθονη. ;)
στην τελικη μπορεις να μη φορας καθολου γαντια :lol:

mikes
22/06/2017, 23:32
δεν χρειάζεται να δώσεις για μια μαλ@κία στα μίντια μάρκτ 6€, την ίδια ακριβώς δουλειά καινει και το μαλυβάκι με την γόμα από πίσω
384392

ωωωω ρε φιλε μαγκια... πως δε το σκεφτηκα αυτό? και παιζει να είναι και πιο ανθεκτικο απ'το πενακι..

Δεινόσαυρος
23/06/2017, 00:37
Το οτι μπορεί το μέταλο να κάνει ζημιά, το λαμβάνω υπ' όψιν. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο! ΛΟΛ. Ως τώρα στάθηκα τυχερός, αλλα είχα προσέξει να μην είναι μυτερό, κλπ.
Η γομολάστιχα καλή ιδέα, αλλά δεν δουλεύει με το δικό μου.
Μάλλον θα αγοράσω ειδικά φτιαγμένο, μιας και η τιμές τους δεν φαίνονται να διαφέρουν πολύ.
Θενκς για τις απαντήσεις!

Bob_o_mastoras
23/06/2017, 00:50
εγω παλι γραφω στα παπακια μου οποιον παιρνει τηλεφωνο και δεν σταματαω ποτε για να τσεκαρω gps...αν ειναι να παω καπου που δεν ξερω απομνημονευω απο πριν καποιους δρομους και πηγαινω με σημαδια, π.χ. μετα το τριτο στενο αριστερα...αν χαθω προτιμω να ρωτησω περαστικο ή να κανω καμια βολτα παραπανω...αλλωστε αν δεν χαθεις, δεν μαθαινεις...;)

τετοια φαση να πουμε... (https://www.youtube.com/watch?v=GeDdLMlFnbs):smokin:

:a10:

Να εξασκουμε και λιγο το μυαλο μας! Δεν ειναι κακο!
Αυτο κανω και εγω και δουλευω και delivery! Bλεπω απο πριν, γνωριζω τα βασικα εξ αρχης και απομνημονευω τα υπολοιπα.

Το Αλτσχαϊμερ καραδοκει, γυμναστε τη μνημη σας!! :lol::p

vaska
23/06/2017, 07:51
Το οτι μπορεί το μέταλο να κάνει ζημιά, το λαμβάνω υπ' όψιν. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο! ΛΟΛ. Ως τώρα στάθηκα τυχερός, αλλα είχα προσέξει να μην είναι μυτερό, κλπ.
Η γομολάστιχα καλή ιδέα, αλλά δεν δουλεύει με το δικό μου.
Μάλλον θα αγοράσω ειδικά φτιαγμένο, μιας και η τιμές τους δεν φαίνονται να διαφέρουν πολύ.
Θενκς για τις απαντήσεις!

Η γομολάστιχα δουλεύει παντού καρατσεκαρισμένο. Από all in one HP 23" έως και σμαρτφον 5". Ίσως να χρειαστεί να την κάνεις λίγο πομπέ για το τηλ σου αλλά δουλεύει.

lospsi
26/06/2017, 14:16
Πάντως, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, υπάρχουν πλέον αρκετές εταιρίες που βγάζουν γάντια με ειδικό υλικό στον δείκτη για χρήση με οθόνες αφής. Ένα ζευγάρι revit χειμερινά που έχω, το έχει και δουλεύει. Για το καλοκαίρι, dainese καλοκαιρινό και κλάιν μάιν στα τηλέφωνα, καλώ πίσω μετά (όσους θέλω).