PDA

View Full Version : Versys 650 περιορισμένη έκδοση



Stef V
23/06/2017, 14:45
Απ' όσο ξέρω η αφαίρεση του περιοριστή ισχύος (35 kW) στην Versys 650 του 2016 τεχνικά μπορεί να πραγματοποιηθεί. Νομικά θα μπορώ να είμαι καλυμμένος και αν ναι πως; ( Έχω δίπλωμα κατηγορίας Α )

George_Sp
23/06/2017, 15:02
αν έχεις Α δε χρειάζεσαι κάτι άλλο. Απλά ενημερώνεις την ασφάλειά σου οτι το δίπλωμά έγινε Α από Α2. Πας στην αντιπροσωπεία της Kawasaki με το δίπλωμα σε Α και τους ζητάς να αφαιρέσουν τον περιοριστή. Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται να αλλαχθεί και στο βιβλιαράκι της άδειας αν γράφει την περιορισμένη ισχύ ή την πραγματική άνευ περιοριστή.

Stef V
23/06/2017, 16:22
Είναι σίγουρο αυτό; Πριν λίγο διάβασα σε μία σελίδα ότι η ισχύουσα νομοθεσία δεν επιτρέπει την αφαίρεση του περιοριστή και κατά συνέπεια δεν υπάρχει διαδικασία πιστοποίησης της συγκεκριμένης μετατροπής των τεχνικών προδιαγραφών της μηχανής.

George_Sp
23/06/2017, 16:44
Είναι σίγουρο αυτό; Πριν λίγο διάβασα σε μία σελίδα ότι η ισχύουσα νομοθεσία δεν επιτρέπει την αφαίρεση του περιοριστή και κατά συνέπεια δεν υπάρχει διαδικασία πιστοποίησης της συγκεκριμένης μετατροπής των τεχνικών προδιαγραφών της μηχανής.

Για στείλε το λινκ να δούμε.
Βάση νομοθεσίας Ε.Ε. ισχύει κανονικά αυτό που σου ανέφερα. Εκτός αν στο Μπανανιστάν είναι κλασσική περίπτωση γραφειοκρατίας και συστήματος με warp speed σαλιγκαριού στην ενημέρωση.

BLiTzER
23/06/2017, 16:49
Αν θυμάμαι καλά, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και κάποια αντιπροσωπεία επιβεβαίωσε ότι δε γίνεται να αφαιρεθεί ο περιοριστής, στην Ελλάδα.

"Και γιατί πωλούνται περιορισμένα μηχανάκια, αφεντικό;"