PDA

View Full Version : Διαγραφή 50ριού, με ... ιδιαιτερότητες.



giannis.z
24/06/2017, 09:28
Κατ΄αρχάς, να χαιρετίσω το forum ως νέο μέλος.

Κατά δεύτερον, να ζητήσω την άποψη όποιου γνωρίζει να μου δώσει μια θετική, αξιόπιστη πληροφόρηση επί του θέματος.

Πριν καμμιά 20ετία, το '99, αγόρασα διαλυμένο - σε χαρτόκουτα, ένα διχρονάκι KAWA AR 50, επίσης ήδη 20ετίας μοντέλο τότε - νομίζω μοντέλο '80. Με την προοπτική, πως θα το "μάζευα". Μεταβίβασα στην τροχαία την άδεια σε εμένα.
Παρατήθηκε σε ένα χωράφι. Ποτέ δεν φτιάχτηκε και, με τα χρόνια, χάθηκαν - πετάχθηκαν - εξαφανίστηκαν τα κομμάτια του.
Ποτέ, όλα αυτά τα χρόνια, δεν ασχολήθηκα καθ' οιονδήποτε τρόπο. Δεν δήλωσα τίποτε σε οποιαδήποτε υπηρεσία, δεν πλήρωσα τίποτε κλπ.
Η άδεια, υπάρχει ακόμα στα χέρια μου - και στο όνομά μου.
Ξέρεις κανένας φίλος με ποιο τρόπο, με ποιο κόστος και σε ποια υπηρεσία μπορεί να διαγραφεί οριστικά αυτό το όχημα;Μπορεί να έχει διαγραφεί ήδη "αυτόματα";

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

vantonopoulos
24/06/2017, 10:50
Καλημέρα, από την ημέρα που βγήκε η άδεια κυκλοφοριας μέχρι σήμερα χρωστάς όλα τα τέλη κυκλοφορίας που δεν έχεις πληρώσει, 15€/έτος.
Είτε δηλώσεις κλοπή, είτε θέλεις να το διαγράψεις. Πληρώνεις ότι χρωστάς μέχρι σήμερα.

vantonopoulos
24/06/2017, 10:51
Το μόνο θετικό είναι ότι δεν χρεώνεσαι πρόστιμο, προσαυξήσεις και τα λοιπά.

vantonopoulos
24/06/2017, 10:51
Μονο 15€ x απλήρωτα έτη.

panavour
24/06/2017, 11:21
μονο κανα 270αρι με το καλημερα:(

SHOOTER045
24/06/2017, 12:54
Οτι είπαν παραπάνω .
15€ Χ τα έτη που δεν ανανεωσες την άδεια και επιπλέον ασφάλεια - μηνός ,τρίμηνη κλπ
Τηβ οποία μετα θα ακυρώσεις.
Μετα
Πηγαίνεις στην κατά τόπους τροχαία.
Κανείς ανανέωση και παράλληλα καταθετεις άδεια ( το πρασινο βιβλιαράκι) και πινακίδα .
Για ακινησία η για οριστική διαγραφή

giannis.z
24/06/2017, 13:53
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παιδιά.

Μάλλον θα αφήσω τα πράγματα όπως είναι.
300άρι, τέτοιες εποχές...

Δεν με ενόχλησε καμμιά υπηρεσία για το θέμα τόσα χρόνια. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.
Έπρεπε, απλά, να το' χα κάνει εξ αρχής.

(Είχα ακούσει κάτι για πληρωμή μόνο των τελών της τελευταίας 5ετίας, γι' αυτό είπα να το κοιτάξω. Αν ήταν έτσι, θα το έκανα. για να κλείσει η εκκρεμότητα. Αλλά ...)

motomaniac
24/06/2017, 21:14
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, παιδιά.

Μάλλον θα αφήσω τα πράγματα όπως είναι.
300άρι, τέτοιες εποχές...

Δεν με ενόχλησε καμμιά υπηρεσία για το θέμα τόσα χρόνια. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.
Έπρεπε, απλά, να το' χα κάνει εξ αρχής.

(Είχα ακούσει κάτι για πληρωμή μόνο των τελών της τελευταίας 5ετίας, γι' αυτό είπα να το κοιτάξω. Αν ήταν έτσι, θα το έκανα. για να κλείσει η εκκρεμότητα. Αλλά ...)

και για την ωρα δεν προκειται αλλα ποτε δεν ξερεις. εχεις τι ζαντες? αν ναι τις θελω.

giannis.z
25/06/2017, 05:12
(Μπορώ μόνο να ελπίζω...! - ακριβώς επειδή δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει είπα να το τακτοποιήσω, αλλά...)

θα μου δώσεις 1-2 μέρες να ψάξω, φίλε.
Θυμάμαι πως είχε χρυσαφιές ζάντες...
Ψάχνω και σε ενημερώνω.

Lioulios
25/06/2017, 16:48
Πηρα αφορμη απο το θεμα του φιλου να πω και γω τα δικα μου.

Εγω ειχα ενα ταουνμειτ 50αρι στα χαρτια και καποια εποχη ..το μακρυνο 2000 το παω στο χωριο οπου το ειχε ...ολο το χωριο .
Αυτη τη στιγμη το μηχανακι δεν υπαρχει , τουλαχιστον πανω απο την επιφανεια της γης... .κοματια κτλ

Το μηχανακι ειναι στο ονομα μου κανονικα και εχω και την αδεια ...πινακιδα δεν υπαρχει ουτε κοματι .
Υπαρχει περιπτωση να με ψαψνει κανεις να το ασφαλισω ;
Σημα εχει να πληρωσει απο το 2002 .
Το σηστημα του υπουργειου δεν το εμφανιζει ...λεει λαθος νουμερο πινακιδας κτλ .

giannis.z
25/06/2017, 17:28
(Περιμένοντας με ενδιαφέρον την απάντηση στο ερώτημά σου κάποιου που να γνωρίζει, σκέφτομαι πως δεν ξέρω αν θα μας ψάξουν για ασφάλιστρα, αλλά μια μήνυση για ... τυμβωρυχία δεν την γλιτώνουμε, με τα μνημεία που θυμηθήκαμε...
Κάποιος αρμόδιος, πρέπει να το λύσει, πέρα από την πλάκα.
Πολλές χιλιάδες άδειες για ανύπαρκτα από πολλές δεκαετίες μοτοποδήλατα εκκρεμούν στην Τροχαία. Ακόμα, έχουν άδειες στα χέρια τους άνθρωποι, από Φλορέτες και Ζούνταπ που έχουν επιστρέψει στη γη εξ ης ελήφθησαν εδώ και 30 χρόνια...
Έπρεπε, εκτιμώ, να βγει ένας νόμος για τα μοτοποδήλατα, πως με πληρωμή των 3 τελευταίων ετών "καθαρίζουν" οι παλιές εκκρεμότητες και μπορούν οι άδειες να κατατεθούν - διαγραφούν, ή τα δίκυκλα να πωληθούν ή, όσοι τα κρατάνε, να βάλουν πια μια σειρά πληρώνοντας κάθε χρόνο τα τρέχοντα. Γιατί και όσοι τα κρατάνε και τα κυκλοφορούνε, άμα τα χουνε 20 χρόνια απλήρωτα δεν θα πάνε να πληρώσουνε εκατοντάδες ευρώ για να βάλουνε μια σειρά σε μηχανάκι που η αξία του είναι 100 ή 200. Νομίζω, δηλαδή. Βέβαια, κάποιοι θα πούνε "ναι, αλλά αυτοί που πληρώνανε κάθε χρόνο κανονικά, κορόϊδα ήτανε;;" κλπ. Δε θα διαφωνήσω εν μέρη - για ανύπαρκτα οχήματα καλά κάνανε-με και δεν πληρώνανε-με αλλά έπρεπε να μην αμελήσουνε-με να καταθέσουν-με τις άδειες, αλλά έτσι δεν καταλήγουμε πουθενά νομίζω. Ξέραμε όλοι πως υπήρχε μια χαλαρότητα στα πάντα.
Αν θέλουμε να πάψουν οι στρεβλώσεις, σε όλα τα αντικείμενα, πρέπει να κάνουμε μια υπέρβαση έστω και ... στρεβλή, προκειμένου να περάσουμε σε μια κανονικότητα, με τους πολίτες εντάξει στις υποχρεώσεις τους και με το κράτος εντάξει στις δικές του. Αλλιώς, στα ίδια πάντα θα μαστε.
"Είπα να σβήσω τα παλιά, να σκίσω τα τεφτέρια", που λέει και το "παλαιό".
Ξέρω γω, μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάντως, σχετικά με την ερώτησή σου, άκουσα με τα αυτιά μου τον υφυπουργό Μαυραγάνη να λέει προ ημερών σε πρωινή εκπομπή με την οποία τηλεφωνικά επικοινώνησε, πως στο άμεσο μέλλον θα γίνουν διασταυρώσεις και για μοτοποδήλατα και ... κάποια άλλη κατηγορία είπε, δεν θυμάμαι, ίσως αγροτικά.
Τώρα, αν θα γίνει ή όχι, αν θα περιλαμβάνει και μνημεία - αν γίνει μάλλον θα το παλέψουν για "ναι", όπως έγινε και με τα μεγαλύτερα οχήματα κλπ...μάλλον ούτε ο ίδιος ο πρωθυπουργός δεν το γνωρίζει πριν αποφασιστεί και πραγματοποιηθεί. Γι αυτό, μάλλον δεν υπάρχει ασφαλής απάντηση στο ερώτημα.
Ωστόσο, για μηχανάκια που προ μηχανογράφησης βγήκαν οι άδειές τους και μετά μηχανογράφησης δεν "κουνήθηκαν" καθόλου ώστε να περάσουν στη "σύγχρονη ιστορία", χλωμό να γίνει κάτι, εικάζω.
Γιατί, στις Τροχαίες, δεν έχουν προσωπικό για να στείλουν στα ατυχήματα. Θα καθίσουν να μηχανογραφήσουν τα προϊστορικά αρχεία;
Αν έγινε λοιπόν το μπάχαλο που προ ημερών είδαμε, με οχήματα μηχανογραφημένα στο Συγκοινωνιών, φαντάσου τι θα γίνει αν προσπαθήσουν να βγάλουν άκρη με τα χαρτάκια κάθε Τροχαίας της χώρας.
Λέω εγώ, τώρα. )

rock n rolla
25/06/2017, 17:43
Δηλαδη για να δηλωθει κλοπη σε οχημα πρεπει να πληρωθουν πρωτα τα τελη??? Δηλαδη αν δε πληρωθουν, δε θα το δηλωσουν σαν κλεμμενο κι αν γινει ληστεια με το οχημα θα με πανε μεσα? :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

giannis.z
25/06/2017, 17:57
Μάλλον πρέπει να δηλώσεις το όνομα του κλέφτη, για να το μεταβιβάσουν σε αυτόν, ώστε σε εσένα να ισχύουν οι παλιές επιβαρύνσεις και σε εκείνον οι μελλοντικές... :roflmao::roflmao:

(Πάντως, επειδή το θέμα είναι σοβαρό και για να αποφευχθούν λάθη και αστοχίες, πρέπει να συσταθούν Επιτροπές, που θα εκλεγούν από Υποεπιτροπές και οι οποίες, υπό την επίβλεψη Ειδικών Συμβούλων θα υποβάλλουν πρόταση η οποία, φυσικά, θα εκτιμηθεί από Ομάδα Σοφών που λαμβάνοντας υπ΄όψιν την πρόταση, θα συντάξει αυτή σχέδιο νόμου που θα υποβληθεί στο Σ.τ.Ε. προκειμένου να αποφευχθούν μελλοντικές προσφυγές ενδιαφερομένων και, κατόπιν της κατ΄αρχήν εγκρίσεώς του από συνταγματικής απόψεως, θα υποβληθεί στο Κοινοβούλιο σε προ ημερησίας διάταξη συζήτηση για ψηφοφορία.
Αυτά, τουλάχιστον. Εάν βέβαια δεν θέλουμε να εισέλθουμε και σε περαιτέρω γραφειοκρατικές ατραπούς και για να απλοποιήσουμε - επιταχύνουμε την διαδικασία, λόγω της αμεσότητος του προβλήματος).

SHOOTER045
25/06/2017, 18:31
(Περιμένοντας με ενδιαφέρον την απάντηση στο ερώτημά σου κάποιου που να γνωρίζει, σκέφτομαι πως δεν ξέρω αν θα μας ψάξουν για ασφάλιστρα, αλλά μια μήνυση για ... τυμβωρυχία δεν την γλιτώνουμε, με τα μνημεία που θυμηθήκαμε...
Κάποιος αρμόδιος, πρέπει να το λύσει, πέρα από την πλάκα.
Πολλές χιλιάδες άδειες για ανύπαρκτα από πολλές δεκαετίες μοτοποδήλατα εκκρεμούν στην Τροχαία. Ακόμα, έχουν άδειες στα χέρια τους άνθρωποι, από Φλορέτες και Ζούνταπ που έχουν επιστρέψει στη γη εξ ης ελήφθησαν εδώ και 30 χρόνια...
Έπρεπε, εκτιμώ, να βγει ένας νόμος για τα μοτοποδήλατα, πως με πληρωμή των 3 τελευταίων ετών "καθαρίζουν" οι παλιές εκκρεμότητες και μπορούν οι άδειες να κατατεθούν - διαγραφούν, ή τα δίκυκλα να πωληθούν ή, όσοι τα κρατάνε, να βάλουν πια μια σειρά πληρώνοντας κάθε χρόνο τα τρέχοντα. Γιατί και όσοι τα κρατάνε και τα κυκλοφορούνε, άμα τα χουνε 20 χρόνια απλήρωτα δεν θα πάνε να πληρώσουνε εκατοντάδες ευρώ για να βάλουνε μια σειρά σε μηχανάκι που η αξία του είναι 100 ή 200. Νομίζω, δηλαδή. Βέβαια, κάποιοι θα πούνε "ναι, αλλά αυτοί που πληρώνανε κάθε χρόνο κανονικά, κορόϊδα ήτανε;;" κλπ. Δε θα διαφωνήσω εν μέρη - για ανύπαρκτα οχήματα καλά κάνανε-με και δεν πληρώνανε-με αλλά έπρεπε να μην αμελήσουνε-με να καταθέσουν-με τις άδειες, αλλά έτσι δεν καταλήγουμε πουθενά νομίζω. Ξέραμε όλοι πως υπήρχε μια χαλαρότητα στα πάντα.
Αν θέλουμε να πάψουν οι στρεβλώσεις, σε όλα τα αντικείμενα, πρέπει να κάνουμε μια υπέρβαση έστω και ... στρεβλή, προκειμένου να περάσουμε σε μια κανονικότητα, με τους πολίτες εντάξει στις υποχρεώσεις τους και με το κράτος εντάξει στις δικές του. Αλλιώς, στα ίδια πάντα θα μαστε.
"Είπα να σβήσω τα παλιά, να σκίσω τα τεφτέρια", που λέει και το "παλαιό".
Ξέρω γω, μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάντως, σχετικά με την ερώτησή σου, άκουσα με τα αυτιά μου τον υφυπουργό Μαυραγάνη να λέει προ ημερών σε πρωινή εκπομπή με την οποία τηλεφωνικά επικοινώνησε, πως στο άμεσο μέλλον θα γίνουν διασταυρώσεις και για μοτοποδήλατα και ... κάποια άλλη κατηγορία είπε, δεν θυμάμαι, ίσως αγροτικά.
Τώρα, αν θα γίνει ή όχι, αν θα περιλαμβάνει και μνημεία - αν γίνει μάλλον θα το παλέψουν για "ναι", όπως έγινε και με τα μεγαλύτερα οχήματα κλπ...μάλλον ούτε ο ίδιος ο πρωθυπουργός δεν το γνωρίζει πριν αποφασιστεί και πραγματοποιηθεί. Γι αυτό, μάλλον δεν υπάρχει ασφαλής απάντηση στο ερώτημα.
Ωστόσο, για μηχανάκια που προ μηχανογράφησης βγήκαν οι άδειές τους και μετά μηχανογράφησης δεν "κουνήθηκαν" καθόλου ώστε να περάσουν στη "σύγχρονη ιστορία", χλωμό να γίνει κάτι, εικάζω.
Γιατί, στις Τροχαίες, δεν έχουν προσωπικό για να στείλουν στα ατυχήματα. Θα καθίσουν να μηχανογραφήσουν τα προϊστορικά αρχεία;
Αν έγινε λοιπόν το μπάχαλο που προ ημερών είδαμε, με οχήματα μηχανογραφημένα στο Συγκοινωνιών, φαντάσου τι θα γίνει αν προσπαθήσουν να βγάλουν άκρη με τα χαρτάκια κάθε Τροχαίας της χώρας.
Λέω εγώ, τώρα. )



Και όμως, σε πληροφορω οτι εδώ και πολυυυυ καιρό οο άδειες των μοροποδηλατων μπαίνουν στο < σύστημα >
Το ανέφερα και στο άλλο θέμα με τα ανασφαλιστα.
Οτι κάποια στιγμή η εκδοση των αδειών θα περάσει στα κατα τόπους συγκοινωνιών όπως ηδη έχουν πάει τα διπλώματα.
Το επόμενο που δεν καταλάβεις αφορα τα αγροτικά μηχανήματα.
Κοινώς τρακτέρ.
Εκεί είναι άλλο μπαχαλο γιατί εμπλέκεται το υπουργείο γεωργίας και οι κατα τόπους νομαρχίες στην εκδοση αδειών αλλά προσωπική μου άποψη χωρίς να προκαταβαλω τίποτα είναι οτι καααααποια στιγμή θα μπουν και αυτά στον χορό. κάποιου
Λογικό οτι απο την μια μέρα στην αλλη θυμήθηκαν κάποιοι τα παρατημένα πενηνταρια τους ( sachs ,φλορετες, ταουνια κλπ)
Αλλά δεν μπορω να δεχτώ τον ωχαδερφισμό που επικαλούνταν όλα αυτά τα χρόνια.
Ειδικα το να το ακούς απο ατομα που εκθειάζουν την τάξη στα εξωτερικά είναι ολίγον γελοίο.
Οι διαδικασίες υπηρχαν και θα υπάρχουν.
Τέλη κυκλοφορίας στα άνω των 50 cc
Ανανέωση άδειας στα 50αρια
Ασφάλεια για οποτε κυκλοφορεί.
Αν δεν κυκλοφορεί καταθετω πινακίδες.
Και για να απαντήσω και στο άλλο ερώτημα.
Σε περίπτωση κλοπής η όταν πας να αναφέρεις κλοπή οχήματος και διαγραφή αυτού στην ΔΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ Η ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.
επιπλέον
Μεταχρονολογειμενες δηλώσεις κλοπής ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ,γιατί με ρώτησαν και αυτό.
Και να θυμισω ενα πρόσφατο ποστ κάποιου που ενω ηταν φαντάρος του κλεψανε το μηχανάκι δεν το δήλωσε,δεν πλήρωνε τα τέλη που έρχονταν και τώρα που του ήρθε το φιστίκι ρώτησε τι να κάνει...
Δηλαδή
Ελεος.

giannis.z
25/06/2017, 19:40
Αν και δεν πολυσυνηθίζω να σχολιάζω σχόλια, αφ’ ενός επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, αφ’ ετέρου επειδή θεωρώ το διαδίκτυο χώρο κατάλληλο για δημοσιοποίηση απόψεων αλλά όχι για συζήτηση αυτών, ωστόσο μιας και ο σχολιασμός επί του σχολίου μου κυρίως

Α) Περί αδειών μοτοποδηλάτων, μίλησα για τις (πολύ) παλαιές – σε συγκεκριμένη περιοχή γνωρίζω καλά πως δεν έχουν περάσει στο σύστημα. Και δεν είναι η μόνη περιοχή που συμβαίνει – εξ ου και του παραπάνω φίλου δεν «βγήκε» η πινακίδα του όταν την αναζήτησε στο σύστημα.
Τώρα, για τις νέες και για το μέλλον που στο απαντητικό σχόλιο αναφέρεται, άλλο θέμα.

Β) ¨Όταν ο ωχαδερφισμός είναι κύριο χαρακτηριστικών όλων των λειτουργών ενός κράτος, όλων των επιπέδων, αποτελεί και το μόνο τρόπο επιβίωσης των πολιτών.
Όταν πέρισυ ένας υπουργός ισχυρίστηκε πως ξέχασε να συμπεριλάβει στη φορολογική του δήλωση ένα εκατομμύριο ευρώ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον πολίτη που ξέχασε να δηλώσει πως πέθανε η Φλορέτα του.
Εξάλλου, είναι τέτοιο το νομοθετικό πλαίσιο της χώρας, που φροντίζει να είναι όλοι (από τους ίδιους τους νομοθέτες, ως τους δικαστικούς λειτουργούς και τα όργανα που καλούνται να επιβάλλουν την νομιμότητα, όλοι - τόσο στην ιδιωτική ζωή τους όσο και κατά την εκτέλεση των καθηκόντων τους ) οι πολίτες παράνομοι. Πολεοδομικά, φορολογικά, τροχαία, δασικά – από κάθε δυνατή άποψη (απολύτως σκόπιμα, ώστε όλους “να τους έχουμε όποτε θέλουμε στο χέρι”). Οπότε, κάποια στιγμή εγκαταλείπεις την προσπάθεια να είσαι σε όλα εντάξει.

(Συνέχεια στο επόμενο μήνυμα για τεχνικούς λόγους, λόγω μεγέθους)

giannis.z
25/06/2017, 19:40
Γ) Αυτό που υπάρχει δεν είναι διαδικασία. Είναι φοροεισπρακτική ντροπή. Η νεκρή ανασφάλιστη και με μη διαγεγραμμένη άδεια λόγω αμελείας και όχι λόγω σκοπιμότητας Φλορέτα, μας ενοχλεί. Τα αυθαίρετα κτίσματα ων ουκ έστιν αριθμός ανά την επικράτεια, τα ευλογούμε με άπειρες φάσεις νομιμοποιήσεων (από την εποχή του «δήλωσέ το να το σώσεις»…) λες κι εκείνοι που τα χτίζανε δεν ξέρανε πως χτίζανε παράνομα και λες και, άντε, πάει στην ευχή, αφού νομιμοποιήσαμε τα πολύ παλαιά – κάτι ανάλογο που προτείνω για τα δίκυκλα – που χτιστήκανε σε εποχές πλήρους κρατικής ανοργανωσιάς και λαϊκής ένδειας, ήταν και είναι απαραίτητο αυτό να το συνεχίζουμε ανά 2-3 χρόνια, για να γεμίζουμε τα ταμεία με πρόστιμα. Και λες και επί του θέματος αυτού, δεν αισθάνονται ηλίθιοι όσοι χτίζουν με ακριβές άδειες και τις ακολουθούν κατά γράμμα, έναντι εκείων που τη σκαπουλάρουν έπειτα με χαμηλά πρόστιμα σε ... δόσεις.
Κλπ κλπ, σε κάθε τομέα της ζωής. Διυλισμός του κώνωπος και κατάποση της καμήλου.

Ο τρελαμένος τότε φαντάρος που δεν δήλωσε το κλεμμένο παπί είναι το πρόβλημα της χώρας και πρέπει να το πληρώσει με 2 μηνιάτικα των 300 ευρώ που ως ντελιβεράς πιθανότατα σήμερα εισπράττει για να ζήσει.

Δ) «Ασφάλεια για οποτε κυκλοφορεί.
Αν δεν κυκλοφορεί καταθετω πινακίδες.»

Την ίδια σύγχυση εννοιών κυκλοφορίας και τήρησης πινακίδων επί του οχήματος, παρατήρησα και στα ειδοποιητήρια για πρόστιμα περί ασφαλιστηρίων. Αντίθετα, ο νόμος που τα ειδοποιητήρια αυτά επικαλούνται, κάνει απόλυτο διαχωρισμό.

Το άρθρο 5α του Π.Δ.237/1986 που επικαλούνται και που ισχυρίζονται πως παραβίασαν οι πολίτες και, ως εκ τούτου, τους επιβάλλουν το προαναφερθέν παράβολο – πρόστιμο αλλά και ασφάλιση του οχήματός τους, κατά την κρίση μου δεν καλύπτει νομικά την απόφαση αυτή. Την οποία εκτιμώ ως παράνομη.
Δηλαδή.
Κατά το άρθρο αυτό
Αρθρο 5 του Π.Δ.237/1986.
""1. Επιφυλασσομένων των διατάξεων του άρθρου 3, απαγορεύεται η
κυκλοφορία αυτοκινήτου στην Ελλάδα, αν δεν υπάρχει κατά τις διατάξεις
του άρθρου 2 ασφαλιστική κάλυψη.""

Αυτό το οποίο απαγορεύει η νομοθεσία την οποία επικαλούνται, είναι η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ανασφάλιστου οχήματος και μόνο αυτή.

Τι χαρακτηρίζεται ως «κυκλοφορία», εκ της οποίας προκύπτει η υποχρέωση ασφάλισης, διευκρινίζεται ως εξής
Αρθρο 2 του Π.Δ.237/1986.
""1. Ο κύριος ή κάτοχος αυτοκινήτου που κυκλοφορεί μέσα στην Ελλάδα
επί οδού υποχρεούται να έχει καλύψει με ασφάλιση την εκ τούτου έναντι
τρίτων αστική ευθύνη, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.
Η κυκλοφορία επί γηπέδου προσιτού στο κοινό ή σε κάποιο αριθμό
προσώπων που δικαιούται να συχνάζουν σ` αυτό, εξομοιώνεται με την
κυκλοφορία επί οδού.""

«Κυκλοφορία» λοιπόν που απαιτεί ασφάλιση, χαρακτηρίζεται η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ επί οδού ή επί γηπέδου προσιτού στο κοινό.

Οι κυρώσεις δε, προβλέπονται ΜΟΝΟ σε περίπτωση ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ του ανασφάλιστου οχήματος
Αρθρο 5 του Π.Δ.237/1986.

""4. Σε περίπτωση κυκλοφορίας οχήματος χωρίς το παραπάνω ειδικό σήμα
επιβάλλονται, πέραν των αναφερόμενων στο άρθρο 12 ποινών, και οι
παρακάτω Κυρώσεις …""

Δεδομένων των ανωτέρω και επειδή
Α) εκ του νόμου που επικαλούνται δεν προκύπτει, ούτε υποχρέωση ασφάλισης οχήματος ούτε επιβολή ποινών σε περίπτωση ανυπαρξίας αυτής σε όχημα, παρά μόνο εάν αυτό κυκλοφορεί επί οδού ή επί γηπέδου προσιτού στο κοινό
Β) εκ του νόμου δεν θεωρείται «κυκλοφορία» η κατοχή οχήματος φέροντος ή μη πινακίδα κυκλοφορίας και η αποθήκευσή του σε απρόσιτο για το κοινό χώρο
ο μόνος σύννομος τρόπος για να επιβάλλουν πρόστιμο σε ιδιοκτήτη ανασφάλιστου οχήματος, είναι να βεβαιωθεί από αρμόδια Αρχή η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ του οχήματος αυτού ανασφάλιστου, άρα και η παράβαση της νομοθεσίας, διαδικασία που μέχρι τούδε ακολουθείται από τις Αστυνομικές Αρχές γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, επειδή δηλαδή απαιτείται αυτή η απόδειξη κυκλοφορίας παρανόμω τω τρόπω.
Παράνομα, αυθαίρετα και καταχρηστικά λοιπόν ταυτίζεται η κατοχή οχήματος με πινακίδα κυκλοφορίας επ’ αυτού, με την κυκλοφορία του. Και εξίσου παράνομα, βάσει του νόμου που οι ίδιοι επικαλούνται πάντα, είναι τα "κατ' οίκον αποσταλθέντα" πρόστιμα, χωρίς επιτόπια βεβαίωση παράβασης από τα Αστυνομικά Όργανα.

Δεν συνεχίζω με περαιτέρω σχολιασμό περισσοτέρων σημείων.
¨Ηθελα να καταδείξω μονάχα πόσες πολλές οπτικές υπάρχουν για κάθε θέμα, όχι να επιλύσω ζητήματα νομικά ή κοινωνικά μέσω σχολιασμού σε blog.

Coyote.V
25/06/2017, 21:11
Την νομική χωρίς πτυχίο θα τελειώσουμε με τα καθίκια που μπλέξαμε.

devil's animal
26/06/2017, 09:20
Αν και δεν πολυσυνηθίζω να σχολιάζω σχόλια, αφ’ ενός επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος....

που να μην ειχες και περιορισμενο χρονο δλδ τι θα εγραφες....:p


εν ταχει ως προς αυτα που ειπες...
το οτι υπηρχαν και υπαρχουν κακως κειμενα μεγαλυτερα αυτων που συζητουνται εδω, δεν θα επρεπε να κανει αποδεκτα τα συγχωρεθεντα 50αρια που δεν εχουν ανανεωσει αδειες, ουτε εχουν πληρωσει ασφαλειες κλπ...τα ιδια ισχυουν και για τα οχηματα "υπουργειου"...
το τι γινοταν παλιοτερα ειναι γνωστα σε ολους τους τομεις...παει τωρα καποιος να βαλει μια ταξη λεγοντας οτι αυτα θα επρεπε να εχουν γινει και φατε την στον κwλο...και παραπονιουνται ολοι γιατι ποναει...
και εννοειται οτι το κρατος θα το κανει αυτο γιατι εχει ζορια οικονομικα και εχουν σφιξει τα λουρια, αλλα και γιατι στην τελικη αυτο ειναι το σωστο...και ειναι τελειως ακυρο να το καταδικαζουμε εξισωνοντας αλλες καταστασεις με παλαιοτερες εποχες ή με άλλα ζητηματα τυπου "δεν δηλωσε 1-2-5 μυρια ενας υπουργος" ή "τα αυθαιρετα γιατι τα νομιμοποιουν με νομους και δεν γινεται το ιδιο για το 50αρι μου?"...

ως γνωστον σε μια κλοπη, μετραει η πραξη πρωτιστως και δευτερευοντως το ποσο ή η αξια του αντικειμενου...

τελος, οσον αφορα την κυκλοφορια, εχεις δικιο...ΑΛΛΑ ο νομος λεει "επι της οδου"...και οι εφοριες οταν εσυ πας να καταθεσεις πινακιδες σου ζητανε υπ. δηλωση οτι ΔΕΝ θα το εχεις στον δρομο...
διοτι αν υπαρχει στον δρομο, θεωρειται οτι κυκλοφορει...
οι περισσοτεροι δεν τα εχουν κλειστα σε ιδιοκτητο χωρο τα οχηματα τους...τα εχουν στους δρομους...

και αν πεσει καποιος σε ενα παρκαρισμενο ανασφαλιστο, θα μπορουσε να ισχυριστει οτι εαν δεν ηταν εκει παρκαρισμενο, δεν θα υπηρχε συγκρουση και μπορει να ζηταει παπαδες απο τον ιδιοκτητη του...

το νομισμα εχει 2 οψεις και πρεπει που και που να κοιταμε και την αλλη πλευρα για να εχουμε πληρη εικονα...

Lioulios
26/06/2017, 09:22
Μολις με ενημερωσε ο λογιστης πως το μηχανακι φαντασμα δεν φαινεται πουθενα .

Πιθανολογω πως στη βαση δεδομενων εχουν μονο τις μεταγενεστερες αδειες ...αυτες που δεν εξεδωσε η αστυνομια .
Οσες εχουν βγει απο αστυνομικα τμηματα υπαρχουν σε καποιο ραφι σε καποιο φακελο πισω απο κατι αλλους φακελους μαζι με αλλςς αδειες ...πολλες και που που κανεις δεν θα μηχανογραφησει η θα ανοιξει καποιο απο αυτους .
Ειναι ετσι ;;;;
Νομιζω πως τα 50αρια (τα παλια τα δικα μας)
δεν θα τα βρει κανεις .

Οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι πολλα τα 250-300 γαμησατικα .

Lioulios
26/06/2017, 09:35
Επισης νομιζω πως αν δεν βεβαιωθει προστημο τωρα , τοτε τελος .
Δηλ ειναι το σημειο 0 ,η αρχη του κακου .
Οτι αλλο υπαρχει πιο πριν ....ως μη γενομενο.

SHOOTER045
26/06/2017, 09:42
Η βαση δεδομένων που < βλέπουν > οι λογιστές - ασφαλιστες ,είναι διαφορετική απο την βαση της αστυνομίας.
Δεν ξέρω ακριβώς γιατί συμβαίνει αυτό, είναι άλλο ενα φαινόμενο της μπανανίας που ζουμε.
Η περίπτωση του λιουλιου είναι οτι είναι απο τα πολυυυ παλιά που δεν έχουν περαστεί ηλεκτρονικά στο σύστημα και γι αυτό δεν φαίνεται.
Αλλά κάπου σε κάποιο στοίβα θα υπάρχει ο αρχικός φάκελος στο τμημα που του έβγαλε την άδεια.
Υπάρχει και ενα άλλο παράδοξο που γινόταν τότε.
Τα 50αρια με δυο γράμματα στην πινακίδα ΟΚ σαν το δικό μου να έχουν ίδια πινακίδα με άλλα οχήματα.
Σε αναζήτηση με τον δικο μου αριθμό κυκλοφορίας ,βρήκα οτι υπάρχει ι.χ φορτηγό mercedes στην Λέσβο, και ενα ι.χ κούρσα στην Θεσσαλονίκη.
Τώρα πως το κατάφεραν αυτό.....

BLiTzER
26/06/2017, 09:58
τελος, οσον αφορα την κυκλοφορια, εχεις δικιο...ΑΛΛΑ ο νομος λεει "επι της οδου"...και οι εφοριες οταν εσυ πας να καταθεσεις πινακιδες σου ζητανε υπ. δηλωση οτι ΔΕΝ θα το εχεις στον δρομο...
διοτι αν υπαρχει στον δρομο, θεωρειται οτι κυκλοφορει...
οι περισσοτεροι δεν τα εχουν κλειστα σε ιδιοκτητο χωρο τα οχηματα τους...τα εχουν στους δρομους...

Μα ούτε αυτοί που το έχουν σε γκαράζ, χωράφι, αποθήκη, ταράτσα μπορούν να έχουν το όχημά τους με πινακίδες και ανασφάλιστο, οπότε ποιο ακριβώς είναι το επιχείρημα;


και αν πεσει καποιος σε ενα παρκαρισμενο ανασφαλιστο, θα μπορουσε να ισχυριστει οτι εαν δεν ηταν εκει παρκαρισμενο, δεν θα υπηρχε συγκρουση και μπορει να ζηταει παπαδες απο τον ιδιοκτητη του...

Και θα πάρει ένα @. Τέτοιοι νεοελληναρισμοί δεν περνάνε στα δικαστήρια, αφού δεν έχουν απολύτως καμία βάση.

Μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το καλό και την ασφάλεια του πολίτη. Μόνο για το γρήγορο χρήμα στα ταμεία.

devil's animal
26/06/2017, 10:18
Μα ούτε αυτοί που το έχουν σε γκαράζ, χωράφι, αποθήκη, ταράτσα μπορούν να έχουν το όχημά τους με πινακίδες και ανασφάλιστο, οπότε ποιο ακριβώς είναι το επιχείρημα;

και ποιος ο λογος να εχουν τις κρατικες πινακιδες εφ'οσον το οχημα ειναι στο γκαραζ, στο χωραφι ή στην αποθηκη?

Και θα πάρει ένα @. Τέτοιοι νεοελληναρισμοί δεν περνάνε στα δικαστήρια, αφού δεν έχουν απολύτως καμία βάση.

Μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το καλό και την ασφάλεια του πολίτη. Μόνο για το γρήγορο χρήμα στα ταμεία.


το τι θα παρει ειναι προβλημα της εδρας του δικαστηριου...οχι δικο μας...
αλλα τα τελη κυκλοφοριας πληρωνονται ΚΑΙ για το γεγονος οτι το οχημα βρισκεται στον δρομο παρκαρισμενο...και ας λεγονται "τελη κυκλοφοριας"...
γιατι και παρκαρισμενο πιανει μερος της οδου...και ναι μπορει να αναμιχθει σε ατυχημα...






κανεις δεν ειπε οτι ΔΕΝ πανε για το προφανες...δλδ το γρηγορο χρημα στα ταμεια...αλλα επειδη ο νεοελληναρισμος βρισκει παντου "παραθυρακια", ετσι και το κρατος βρισκει τροπους ανορθοδοξους για να κλεινει τα παραθυρακια αυτα...

δλδ θες να μου πεις οτι αν το ποσοστο των ανασφαλιστων οχηματων βρισκοταν σε "φυσιολογικα" επιπεδα, θα ψηφιζαν τετοια μετρα? σαφως και οχι!
αλλα επειδη το παραμυθι το πηγαιναν μπαλα πολλοι "και που να βρω μανα μου για ασφαλεια...θα κυκλοφορω ετσι" το κρατος πηρε μετρα...

πες μας οτι δεν ξερεις οτι οι ελεγχοι ειναι για το Μπεο και ποτε δεν προκειται να γραφτει "συναδελφος" σε μπλοκο για μη υπαρξη ασφαλειας....:rolleyes:
οπως δεν γραφονται και για την μη υπαρξη πινακιδας κλπ...

BLiTzER
26/06/2017, 10:23
Επειδή μπορεί να το κυκλοφορούν μόνο στο χωράφι. Ή επειδή έχουν 35 μηχανάκια και κυκλοφορούν ένα φέτος, ένα του χρόνου και ένα τον επόμενο. Επειδή έχουν μηχανάκι που θέλουν να το κυκλοφορούν μόνο 3 μήνες τον χρόνο. Άπειροι λόγοι υπάρχουν και γιατί να αναγκάζεται κάποιος να χάνει 2 μέρες από τη δουλειά του για να καταθέσει/παραλάβει πινακίδες;

Όσο για το άλλο, στο λέω εγώ 100% ότι όποιος πάει στο δικαστήριο και πει "ε τον τράκαρα, αλλά δεν είχε ασφάλεια/τέλη, άρα δεν έπρεπε να βρίσκεται στον δρόμο", θα πάρει ένα @. Εγγυημένα πράγματα. Οι δικηγόροι του φόρουμ θα το επιβεβαιώσουν.


κανεις δεν ειπε οτι ΔΕΝ πανε για το προφανες...δλδ το γρηγορο χρημα στα ταμεια...αλλα επειδη ο νεοελληναρισμος βρισκει παντου "παραθυρακια", ετσι και το κρατος βρισκει τροπους ανορθοδοξους για να κλεινει τα παραθυρακια αυτα...

δλδ θες να μου πεις οτι αν το ποσοστο των ανασφαλιστων οχηματων βρισκοταν σε "φυσιολογικα" επιπεδα, θα ψηφιζαν τετοια μετρα? σαφως και οχι!
αλλα επειδη το παραμυθι το πηγαιναν μπαλα πολλοι "και που να βρω μανα μου για ασφαλεια...θα κυκλοφορω ετσι" το κρατος πηρε μετρα...

Θα έβρισκαν κάτι άλλο. Δεν αμφιβάλλω ότι το μέτρο θα κάνει και κάποιο καλό (ελάχιστο, για τον λόγο που γράφεις και παραθέτω παρακάτω), αλλά πιστεύω ότι περισσότερο προβλήματα δημιουργεί. Απλά κανείς δε νοιάζεται, αφού ο πολίτης τρέχει να βγάλει άκρη.


πες μας οτι δεν ξερεις οτι οι ελεγχοι ειναι για το Μπεο και ποτε δεν προκειται να γραφτει "συναδελφος" σε μπλοκο για μη υπαρξη ασφαλειας....:rolleyes:
οπως δεν γραφονται και για την μη υπαρξη πινακιδας κλπ...

Έχω φίλο "συνάδελφο" που κυκλοφορούσε πολλά χρόνια χωρίς δίπλωμα, μόνο με το υπηρεσιακό.

devil's animal
26/06/2017, 10:30
Θα έβρισκαν κάτι άλλο. Δεν αμφιβάλλω ότι το μέτρο θα κάνει και κάποιο καλό (ελάχιστον, για τον λόγο που γράφεις και παραθέτω παρακάτω), αλλά πιστεύω ότι περισσότερο προβλήματα δημιουργεί. Απλά κανείς δε νοιάζεται, αφού ο πολίτης τρέχει να βγάλει άκρη.



Έχω φίλο "συνάδελφο" που κυκλοφορούσε πολλά χρόνια χωρίς δίπλωμα (άρα και χωρίς ασφάλεια), μόνο με το υπηρεσιακό.


και δεν ειναι μονο αυτοι...

ο πολιτης δεν ετρεχε να βγαλει ακρη με τον μπαρμπα απο το χωριο που τρακαρε και δεν ειχε δηλωμενο και ασφαλισμενο το 50αρακι του??:rolleyes:

επειδη ηταν ενας και μονος του δηλαδη να μην του δωσουμε σημασια?
αντιστοιχα με τρακτερ που βγαινουν σαν τους χαρους απο χωραφια...:rolleyes::a016:



οχι φιλε να τρεξει ο πολιτης που πρεπει...δλδ οι μπαρμπαδες,οι αγροτες, οι τσεοι και οσοι δεν πληρωναν και ηταν χαλαροι τοσα χρονια...

BLiTzER
26/06/2017, 10:31
Βρε συμφωνώ, αλλά αυτοί δεν πρόκειται να τρέξουν ποτέ, γιατί κανείς δεν τους αναγκάζει, έλεγχοι δε γίνονται. Αυτός που τρέχει μονίμως είναι ο μαλάκας πολίτης που θέλει να είναι τυπικός/σωστός.

devil's animal
26/06/2017, 10:36
Βρε συμφωνώ, αλλά αυτοί δεν πρόκειται να τρέξουν ποτέ, γιατί κανείς δεν τους αναγκάζει, έλεγχοι δε γίνονται.


και ομως αν αυτα μπουν σε μηχανογραφηση και ελεγχθουν αυτοματα απο το συστημα, θα αναγκαστουν να τρεξουν ολοι αυτοι...;)

cityfly
26/06/2017, 13:53
Επισης νομιζω πως αν δεν βεβαιωθει προστημο τωρα , τοτε τελος .
Δηλ ειναι το σημειο 0 ,η αρχη του κακου .
Οτι αλλο υπαρχει πιο πριν ....ως μη γενομενο.

Αυτό μην το ορκίζεσαι

Εμένα βεβαιώθηκε πρόστιμο για εκπρόθεσμη υποβολή φπα (και μάλιστα μηδενικού) για σκάρτο μήνα όταν έκλεισα τα βιβλία, τώρα το γιατί δεν μου είπαν τίποτα όταν έκλεισα τα βιβλία ή γιατί δεν μου ζήτησαν να υποβάλω επιτόπου το τελευταίο φπα είναι άλλη συζήτηση. Το πρόστιμο λοιπόν βεβαιώθηκε δύο χρόνια παρά κάτι μέρες μετά και είχε και 2,45 τόκο, ένας θεός ξέρει γιατί. Α επίσης το πρόστιμο καταχωρήθηκε μόνο ηλεκτρονικά στο gsis χωρίς καμία ειδοποίηση και το είδα εντελώς τυχαία.

Οπότε ναι μην θεωρείς δεδομένο ότι δεν θα έρθει ποτέ τίποτα

infidel
26/06/2017, 14:38
Μα ούτε αυτοί που το έχουν σε γκαράζ, χωράφι, αποθήκη, ταράτσα μπορούν να έχουν το όχημά τους με πινακίδες και ανασφάλιστο, οπότε ποιο ακριβώς είναι το επιχείρημα;



Και θα πάρει ένα @. Τέτοιοι νεοελληναρισμοί δεν περνάνε στα δικαστήρια, αφού δεν έχουν απολύτως καμία βάση.

Μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το καλό και την ασφάλεια του πολίτη. Μόνο για το γρήγορο χρήμα στα ταμεία.

Όντως το παράδειγμα ήταν ατυχές. Ποιος θα πληρώσει όμως;
1. Αν λυθεί το χειρόφρενο σε κανένα από τα 10δες παρατημένα πχ. στην Ηλιούπολη και φύγει στην κατηφόρα και πέσει πάνω σε 1-2 παρκαρισμένα; Για να μην πω σε κανένα πεζό.
2. Αν βραχυκυκλώσει κανένα με τα ποντίκια που τρώνε τα καλώδια (έφαγαν τα μπουζοκαλώδια στο καινούργιο BMW της θείας μου); Και λαμπαδίασει μαζί με 1-2 δίπλα του;
3. Αν αρχίσει και χάνει λάδια κανένα από αυτά και περάσει ο ντελιβεράς και φάει τα μούτρα του.

giannis.z
26/06/2017, 15:32
¨Ενας από τους λόγους που δεν σχολιάζω συχνά, είναι πως μόνο οι ολοκληρωμένες τοποθετήσεις δεν αφήνουν περιθώριο παρανοήσεων, κενά επιχειρημάτων κλπ. Και, στο διαδίκτυο δεν είναι δυνατόν να γίνονται τέτοιες ολοκληρωμένες τοποθετήσεις – και οι πιο ανολοκλήρωτες και ελλειπείς, έχουν μέγεθος ήδη πολύ μεγάλο για το χώρο, όπως παραπάνω παρατηρήθηκε- σχολιάστηκε.
Γι΄αυτό γράφουμε βιβλία, για να έχουμε την ευκαιρία να επικοινωνούμε ολοκληρωμένα τις απόψεις μας. Και γι΄αυτό είναι κακό που, ειδικά με την εξάπλωση του διαδικτύου και την συνεχώς αυξανόμενη απασχόληση με αυτό, ο κόσμος διαβάζει βιβλία ακόμα λιγότερο από πριν, με αποτέλεσμα της αύξηση της αμάθειας … της ημιμάθειας … της «φαστ φουντ» νοοτροπίας στην έκφραση, στη γνώση, στην αντίληψη και στην κρίση … τη μείωση της σοβαρότητας και την αύξηση της προχειρότητας και επιπολαιότητας του συνόλου των πολιτών.

Παραθέτω μερικές σκέψεις γενικές, που καθένας μπορεί να τις προσαρμόσει ως απαντήσεις σε ορισμένα από τα προηγουμένως και επομένως - και όχι μόνο - λεχθέντα.

Ως πολίτης, έχω έρθει συχνά "απέναντι" σε κάθε είδους Αρχές του τόπου, καταγγέλοντας την ιδιαίτερα βολική για το κράτος άποψη - νοοτροπία - απαίτηση: Κοίτα εσύ να σαι εντάξει, και άσε τι κάνουν οι άλλοι.
Επειδή, σε ένα κράτος που είναι μπάχαλο, ο "ένας" δεν μπορεί να ναι εντάξει.
Παράδειγμα. Θέλει να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, όταν οι άλλοι - και οι υπουργοί, που αναφέρθηκαν - σφυρίζουν χαρωπά. Αποτέλεσμα. Επειδή οι υπόλοιποι σφυρίζουν χαρωπά, τα ταμεία αδειάζουν. Και για να βγάλει το κράτος τα σπασμένα, ζητάει ΤΟΣΑ από εκείνον που προσπαθεί να ναι εντάξει, που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να τα πληρώσει, άρα παύει κι αυτός να ναι εντάξει. Για να μην πεθάνει.
Κάποιοι δεν πηρώνουν ΦΠΑ. Οπότε, για να καλυφθεί το δημοσιονομικό κενό, αυτός φτάνει το 24% - για όλους, αλλά οι προαναφερθέντες που δεν πλήρωναν, πάλι δεν πληρώνου.. Παύουν να τον πληρώνουν όλοι, γιατί αν εκείνοι που πλήρωναν τον χαμηλότερο πληρώσουν και αυτόν, θα βάλουν λουκέτο.

Επίσης, η επιλεκτική εφαρμογή του νόμου, είναι αδίκημα.......... (Σύνολο αδικημάτων: Πλημμελής άσκηση καθηκόντων, παράβαση καθήκοντος, κατάχρηση εξουσίας κλπ κλπ. )
Είτε πρόκειται για χρήση κινητού κατά την οδήγηση από "συνάδελφο" ή μη, είτε πρόκειται για μη χρήση κράνους από "συνάδελφο" ή μη με υπηρεσιακό ή ιδιωτικό δίκυκλο όχημα, είτε πρόκειται για μήνυση του δασαρχείου προς πολίτη που μάζεψε μια σακούλα ρίγανη στην πλαγιά ενός βουνού η οποία, ένα χρόνο πριν ήταν δάσος και σήμερα, ένας παράνομος μεγαλουλοτόμος την μετέτρεψε σε κρανίου τόπο, χωρίς να μηνυθεί από το δασαρχείο επειδή έδωσε το δωράκι του στο δασάρχη.

Τέλος πάντων, είναι αμέτρητοι οι λόγοι που σε ένα βόθρο δεν μπορούν να υπάρχουν γυαλιστερά διαμάντια (τα διαμάντια παραμένουν τέτοια στην ουσία τους, αλλά τα καλύπτει επιφανειακή βρώμα εκ των συνθηκών, οπότε δεν λάμπουν πια)– ούτε να το απαιτούμε. Όποιος πραγματικά θέλει, το βλέπει.
(Συνέχεια στο επόμενο μήνυμα, για τεχνικούς λόγους λόγω μεγέθους.)

giannis.z
26/06/2017, 15:33
Ακόμη. Σε κανένα δικαστήριο δεν έχει αντιμετωπιστεί ποτέ ίσα ο κλέφτης ενός καρβελιού ψωμιού με τον κλέφτη εκατομμυρίων – ευτυχώς, ο πρώτος αθωώνεται. Είναι κρίμα, όταν το ίδιο το νομικό σύστημα το κατανοεί και το προβλέπει, οι ίδιοι οι πολίτες να γίνονται "βασιλικότεροι του βασιλέως" και να βγάζουν εχθρότητα μεταξύ τους. Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο. Ας σκεφτεί καθένας πόσο παράνομος είναι και σε πόσους τομείς της ζωής του - άλλο που στην Ελλάδα ελέγχονται μόνο συγκεκριμένοι από τους τομείς αυτούς - και μετά ας βάλλει κατά των άλλων για τις παρωνυχίδες τους.

¨Οπως το κράτος, για να καταθέσω πινακίδες, βασίζεται στην εντιμότητα τη δήλωσής μου πως δεν θα το έχω χωρίς αυτές "επί οδού" το όχημα, έτσι να μου ζητάει ανάλογη δήλωση πως δεν θα το κυκλοφορώ επί "οδού ή δημοσίου γηπέδου", να βασίζεται σε αυτή και να μου επιτρέπει να το κρατάω σπίτι μου με πινακίδα - αφού πληρώνω τέλη - και ανασφάλιστο. Και, αν με βρει να το κυκλοφορώ δημόσια, να είναι ΑΜΕΙΛΙΚΤΟ.
Αλλά, στη δεύτερη περίπτωση, η "κρατική δυσπιστία" μεταφράζεται σε χρήμα για τα ταμεία του - και για τους κουμπάρους ιδιοκτήτες ασφαλιστικών εταιρειών, οπότε αυτή επιλέγει.

Προτροπή προς όλους μας. Να επανεξετάσουμε τα κριτήριά μας και τις προτεραιότητές μας. Πρώτα είμαστε πολίτες και μετά ... οπαδοί συγκεκριμένης ομάδας, οπαδοί συγκεκριμένων κομμάτων, οδηγοί συγκεκριμένου τύπου οχημάτων, εργαζόμενοι σε διάφορους τομείς και επαγγέλματα κλπ.
Αυτό, θα μας βοηθήσει να βλέπουμε περισσότερο το δάσος και λιγότερο μερικά από τα δέντρα του μόνο.
Να θυμόμαστε πως
Δεν υπάρχει χειρότερη κατάσταση, από την καλλιέργεια από το κράτος του αισθήματος αδικίας προς τον πολίτη. Η αίσθησή του πως δεν υπάρχει η - συνταγματικά κατοχυρωμένη - ισονομία και ισοπολιτεία. Πως, κάποιοι συμπολίτες του "είναι πιο ίσιοι από τους υπόλοιπους". Εκεί, το παιχνίδι χάθηκε. Κράτος και πολίτης γίνονται αντίπαλοι - εχθροί.

Η κοινωνική ευαισθησία, ο σεβασμός των πραγματικών καταστάσων και συνθηκών, η καλή μνήμη του κράτους για τη δική του ανηθικότητα, παρανομία, ανικανότητά και συμπεριφορά του κατά το παρελθόν (δυστυχώς και κατά το παρόν και, είμαι σίγουρος, κατά το μέλλον)
Πρέπει να λαμβάνονται εκ μέρους του υπ’ όψιν όταν θέλει να «βάλει τάξη» στα πράγματα, όταν κυρίως και πρωτίστως αυτό είναι υπεύθυνο για την αταξία τους – στις χώρες που επιδίωξαν την τάξη, την πέτυχαν αιώνες πριν, την συνεχίζουν και οι πολίτες την αποδέχονται, επειδή ισχύει για όλους.

Κλείνω, με μια ρήση του αείμνηστου συνταγματολόγου και νομοθέτη (έχει σημασία ιδιαίτερη η ιδιότητα του προσώπου) Δημητρίου Τσάτσου:
>>Η πραγματική ζωή, ξεκινάει εκεί που σταματάει η φαντασία του νομοθέτη.<<
Κατά την άποψή μου, πρέπeι να ερμηνευθεί: Ο νομοθέτης και οι νόμοι του πρέπει να ακολουθούν την πραγματικότητα – όχι να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε την πραγματικότητα στους νόμους.

giannis.z
26/06/2017, 15:46
(Και μια πρόβλεψη: με την ταύτιση "τήρησης πινακίδας" με "κυκλοφορία" άρα και απαίτηση ασφάλισης, θα αυξηθεί ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ο αριθμός των οχημάτων στην επαρχία, δίτροχων και τετράτροχων, τα οποία πλέον δεν θα έχουν ούτε πινακίδα ενώ μέχρι τώρα δεν είχαν μόνο ασφάλεια. Πλήρωναν τέλη, αλλά δεν πλήρωναν ασφάλιστρα. Τώρα, δεν θα πληρώνουν ούτε τέλη, αφού θα καταθέσουν πινακίδα για να μην τους έρχονται πρόστιμα για την έλλειψη ασφαλίστρου. Και θα κυκλοφορούν χωρίς να έχουν τίποτε νόμιμο. ¨Οσοι ξέρουν την κατάσταση στην επαρχία, γνωρίζουν πως οι έλεγχοι είναι ανύπαρκτοι κυρίως στα χωριά - είτε δεν περνάει ποτέ από εκεί αστυνομία, είτε είναι όλοι γνωστοί οπότε και αόρατοι.)

Lioulios
26/06/2017, 16:32
...αν το μηχανακι μου υπηρχε , μπορει και να το εφτιαχνα αλλα δεν υπαρχει ουτε βιδα .

Εσεις , αν ησασταν εγω , τι θα κανατε ;

Θα πηγαινατε για διαγραφη ανυπαρκτου οχηματος 50 cc που χωσταει 17 χρονια τελη ή θα το αφηνατε φλου και οτι κατσει ;

Ξαναλεω , δεν με εχει ενοχλησει κανεις και το συστημα φορογικα δεν το βγαζει στην κατοχη μου

1η αδεια το 1995

devil's animal
26/06/2017, 17:45
(Και μια πρόβλεψη: με την ταύτιση "τήρησης πινακίδας" με "κυκλοφορία" άρα και απαίτηση ασφάλισης, θα αυξηθεί ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ο αριθμός των οχημάτων στην επαρχία, δίτροχων και τετράτροχων, τα οποία πλέον δεν θα έχουν ούτε πινακίδα ενώ μέχρι τώρα δεν είχαν μόνο ασφάλεια. Πλήρωναν τέλη, αλλά δεν πλήρωναν ασφάλιστρα. Τώρα, δεν θα πληρώνουν ούτε τέλη, αφού θα καταθέσουν πινακίδα για να μην τους έρχονται πρόστιμα για την έλλειψη ασφαλίστρου. Και θα κυκλοφορούν χωρίς να έχουν τίποτε νόμιμο. ¨Οσοι ξέρουν την κατάσταση στην επαρχία, γνωρίζουν πως οι έλεγχοι είναι ανύπαρκτοι κυρίως στα χωριά - είτε δεν περνάει ποτέ από εκεί αστυνομία, είτε είναι όλοι γνωστοί οπότε και αόρατοι.)




νομιζω οτι εχεις δικιο σε αρκετα απο αυτα που λες...και δεν εχω και κανενα λογο να διαφωνησω σε πολλα απο αυτα...

αλλα το παραπανω, πραγματικα με τρελαινει...οχι γιατι δεν ειναι ειλικρινες, καθε αλλο...ακριβως επειδη παιζει πολυ αυτο το σεναριο, θλιβομαι, στεναχωριεμαι και τσαντιζομαι ταυτοχρονα γιατι δεν θα γινουμε ανθρωποι ποτε...
αν συνεχως μενουμε σε τακτικες του παρελθοντος δεν θα παμε μπροστα, οτι και νομους να ψηφισουν...οσο καλοβουλα ή κακοβουλα προσπαθουν για το καλο μας οι αλλοι...

devil's animal
26/06/2017, 17:47
...αν το μηχανακι μου υπηρχε , μπορει και να το εφτιαχνα αλλα δεν υπαρχει ουτε βιδα .

Εσεις , αν ησασταν εγω , τι θα κανατε ;

Θα πηγαινατε για διαγραφη ανυπαρκτου οχηματος 50 cc που χωσταει 17 χρονια τελη ή θα το αφηνατε φλου και οτι κατσει ;

Ξαναλεω , δεν με εχει ενοχλησει κανεις και το συστημα φορογικα δεν το βγαζει στην κατοχη μου

1η αδεια το 1995



Ρε Γιαννη, κανε οτι σε φωτισει η ανωτερη Δυναμη λεμε...
ουτως ή αλλιως στην επαρχια μενεις...

stefanos
26/06/2017, 19:22
...αν το μηχανακι μου υπηρχε , μπορει και να το εφτιαχνα αλλα δεν υπαρχει ουτε βιδα .

Εσεις , αν ησασταν εγω , τι θα κανατε ;

Θα πηγαινατε για διαγραφη ανυπαρκτου οχηματος 50 cc που χωσταει 17 χρονια τελη ή θα το αφηνατε φλου και οτι κατσει ;

Ξαναλεω , δεν με εχει ενοχλησει κανεις και το συστημα φορογικα δεν το βγαζει στην κατοχη μου

1η αδεια το 1995

Φλου και ότι κάτσει πλέον.
Ακριβώς έτσι είναι σίγουρα μεγάλο ποσοστό από τα "ανασφάλιστα" που κυνηγάνε τώρα.
Είναι πολλοί οι ψήφοι, δεν νομίζω να ασχοληθούν και με τα πενηντάρι για μικροποσά.

giannis.z
26/06/2017, 22:01
>>
αλλα το παραπανω, πραγματικα με τρελαινει...οχι γιατι δεν ειναι ειλικρινες, καθε αλλο...ακριβως επειδη παιζει πολυ αυτο το σεναριο, θλιβομαι, στεναχωριεμαι και τσαντιζομαι ταυτοχρονα γιατι δεν θα γινουμε ανθρωποι ποτε...
αν συνεχως μενουμε σε τακτικες του παρελθοντος δεν θα παμε μπροστα, οτι και νομους να ψηφισουν...οσο καλοβουλα ή κακοβουλα προσπαθουν για το καλο μας οι αλλοι...[/QUOTE] <<

Κι εμένα. Αυτό, τουλάχιστον, αν μη τι άλλο έχει πραγματικά τριτοκοσμική οσμή... Μπανανίας.
Και πολλά παρεπόμενα.
Πχ. πως αυτά τα οχήματα είναι κυριολεκτικά ΧΡΕΠΙΑ - ούτε στοιχειώδης συντήρηση, ούτε έστω τυπικός έλεγχος από ΚΤΕΟ (εννοείται, χωρίς πινακίδα κλπ). Είναι ήδη πάρα πολλά. Προ καιρού, ένα τέτοιο (αγροτικό) έφυγε σε στροφή προς τα πάνω μου και με βοήθεια Αγίου και οριακό ελιγμό μου, "πήρε" μόνο τη γωνία του αυτοκινήτου μου.

Αυτό με νοιάζει εμένα. Η ουσία του πράγματος, η (ανύπαρκτη) καταλληλότητα τόσων πολλών οχημάτων που στην επαρχία κυκλοφορούν, τα "χειροποίητα" εργαλεία που είναι προσαρμοσμένα σε τρακτέρ (φρέζες - καταστροφείς - ρυμουλκά κλπ) και σκορπάνε στο δρόμο και έχουνε σκοτώσει αρκετούς, κυρίως με δίκυκλα

το άθλιο χειροποίητο τρέιλερ γέροντα που το έσερνε με αγροτικό αυτοκίνητο και, ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ μετά τη μετακίνησή μου από σημείο στο οποίο εργαζόμουνα στο πλάι αγροτικού δρόμου, απασφαλίστηκε από το αγροτικό που περνούσε και έσκασε στο σημείο της περίφραξης που δούλευα αμέσως πριν...

Αυτό με ενδιαφέρει. Πώς θα χτυπηθεί η ακαταλληλότητα οχημάτων και η ανευθυνότητα οδηγών.
Τώρα, πόσα θα εισπράξει το κράτος και αν θα αποζημιωθούν από ασφαλιστική οι "οικείοι του νεκρού" ΜΕΤΑ το "γεγονός"....

Το ωραίο, για την ιστορία.
Δεν άφησα να φύγει ο τύπος με το αγροτικό και το τρέιλερ. Ειδοποίησα την τροχαία. Ήρθε το όργανο.
Ενοχλημένο για την "ενόχληση". Με δυο λόγια του περιέγραψα τι έγινε.
Με ρώτησε αν είναι δική μου η περίφραξη και αν ζητάω αποζημίωση για τη ζημιά της.
Μετά τα δύο "όχι", με το χειρότερο ύφος με ρώτησε τότε γιατί απασχόλησα την Αστυνομία και αν δεν αντιλαμβάνομαι το φόρτο εργασίας που έχουν....
Του εξήγησα, πως απλά ήλπιζα να ζητήσει από τον άνθρωπο να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ να ελκύει το εν λόγω τρέιλερ με το αγροτικό, να το αφήσει σπίτι του πηγαίνοντας πραγματικά ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ως εκεί και, έπειτα, να το περάσει από ΚΤΕΟ για να δουν αν είναι κατάλληλο και αν όχι τι μετατροπή πρέπει να γίνει, πριν σκοτωθεί κανένας......

Απλά, αποχώρησε. Εκνευρισμένος. Κοιτάζοντάς με βλέμμα "ευτυχώς που τα μάτια δεν σκοτώνουν".

giannis.z
26/06/2017, 22:01
Εξάλλου, σε σημείο της Εθνικής Οδού Αντιρίου - Ιωαννίνων, δίπλα από Ι.Ν του Αγίου Γεωργίου (δόξα να χει το όνομά του, με γλίτωσε)
βγήκε από αριστερά κάθετα στην Εθνική Οδό αγροτικό, "αέρα", για να μπει σε δρομάκι απέναντι.
Παρ' όλο το 1000άρι που καβαλάω, πήγαινα με 110 χλμ/ώρα - η αλήθεια, δεν το συνηθίζω. Πάλι οριακός ελιγμός και, απλά, βρήκα άκρη δεξί κλιπ-ον στην πίσω γωνία της καρότσας, παρακάμπτοντας το αγροτικό στο πίσω μέρος του.
Ούτε καν έπεσα...- ο Άγιος που προανέφερα. Ράγισα το μικρό δάχτυλο του δεξιού χεριού - όπως αργότερα αποδείχτηκε, από το χτύπημα-στρίμωγμα ανάμεσα σε κλιπ ον και καρότσα, αυτό μόνο.
Σταμάτησα τον τύπο με το αγροτικό. Του είπα τα αυτονόητα, που "προβλέπει" τέτοια στιγμή και τέτοιο περιστατικό.
Η πρώτη του κουβέντα: Καλά, δεν μπορούσες να κάνει λίγο πιο "έτσι", να με αποφύγεις τελείως;;
Άκουσε και τα υπόλοιπα προβλεπόμενα, κατόπιν αυτού. Κάποια στιγμή, του είπα μεταξύ άλλων πως κανονικά θα πρεπε να καλέσω και την Τροχαία.
Και μου απάντησε
"Στην Τροχαία είμαι".........................
Μου έδωσε και όλες τις λεπτομέρειες, το όνομά του, το Τμήμα που εργάζεται κλπ.

Στην κορυφή τυφλής στροφής στην ίδια Εθνική Οδό, μεγάλα κομμάτια αναγομωμένου ελαστικού φορτηγού. Σταματάω αμέσως μετά, με τη μηχανή. Αν "μπει καλά" δίκυκλο, σκοτώθηκε ο τύπος, διαπιστώνω. Δεν έχω ορατότητα ώστε να τα μετακινήσω ο ίδιος με ασφάλεια, επειδή δεν βλέπω πότε έρχεται αυτοκίνητο - τυφλή η στροφή και είμαι μόνος.
Τηλεφωνώ στο 100 και ενημερώνω, με λεπτομέρεια (χιλιόμετρο κλπ) για το σημείο του προβλήματος, ζητώντας να το φροντίσει η Τροχαία. Επιστρατεύεται ο πιο βαριεστημένος - ενοχλημένος τόνος φωνής. "Και είναι τόσο σοβαρό, που πρέπει να στείλουμε εκεί..........;......"
Απάντα του τώρα, στο σκεπτικό του πως "δεν είναι σοβαρό, αλλά φαίνεται πως εγώ που πήγαινα ταξίδι δεν είχα άλλη δουλειά να κάνω". Αντί για ευχαριστώ στον πολίτη, που δεν είναι "στα ..... μου, αφού εγώ δεν σκοτώθηκα".

Μέσα σε πρωτεύουσα νομού της ταλαίπωρης χώρας μας, στον απολύτως κεντρικό δρόμο της - το δρόμο εισόδου σε αυτή από την Εθνική Οδό, σε κατασκότεινο σημείο, βράδυ χειμώνα, τεράστιο μαύρο σκυλί σκοτωμένο από αυτοκίνητο, στη μέση του ενός ρεύματος. Παρακάμπτω και φτάνω στην κεντρική πλατεία. Στην περίμετρό της, σταματημένο περιπολικό με δύο όργανα εκτός αυτού. Ξεκαβαλλάω και ενημερώνω για το θέμα.
Απάντηση: Κι εμείς τι είμαστε, σκουπιδιάρηδες;
Ανταπάντηση: Όχι, αλλά νομίζω πως η ασφάλεια των οδών είναι ευθύνη σας. Ειδοποιείστε όποιον νομίζετε, από το Δήμο ή όπου αλλού, να το απομακρύνει.

Αυτά, σχετικά με το τι μας λείπει για να γίνουμε χώρα...............
Νομίζω πως αμέτρητα τέτοια περιστατικά ζούμε όλοι καθημερινά.
Δεν περιμένω ευαισθησία από Υπουργούς, που κυκλοφορούν με λιμουζίνες και ζούνε κλεισμένοι στη γυάλα τους ή στο κλειστό κλουβί τους.
Την περιμένω από εμάς, που όλοι μας "σε ένα καζάνι βράζουμε", στην καθημερινότητά μας, τόσο στο αντικείμενο της δουλειάς μας, όσο και στον υπόλοιπο χρόνο της ζωής μας.

Για αυτό λέω.
Αν κάποια κυβέρνηση δεν αποφασίσει να περάσει το μήνυμα στη διοίκηση να λειτουργήσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σύστημα - ΚΑΙ σωστά ΚΑΙ ουσιαστικά, θα αλληλοκοροϊδευόμαστε και θα κάνουμε καμμιά αρπαχτή για προσωρινό γέμισμα ταμείων.

buckley
27/06/2017, 08:18
Πουτάνα ζωή ρε Γιάννη με το 1000 ,τόσα σεντόνια με επιχειρήματα και ακόμα σε έχουν στο 0 στα μηνύματα...






































































































Χιούμορ ε ,για το καλωσόρισμα...
Κατά τα άλλα, καλά τα λες ρε φίλε.

BLiTzER
27/06/2017, 08:22
Ούτε καν έπεσα...- ο Άγιος που προανέφερα. Ράγισα το μικρό δάχτυλο του δεξιού χεριού

Μισές δουλειές αυτός ο άγιος. Μην του αφήσεις πουρμπουάρ.

alkimahos
01/11/2018, 17:50
Διάβασα το θρεντ και είπα να σας στείλω επειδή το έψαξα. Το πιθανότερο είναι να μην ενοχλήσουν ποτέ.
Γιατί το όλο σύστημα με τα μοτοποδήλατα ήταν εξ αρχής αλά καρτ. Τι σημαίνει αυτό; Το μοτοποδήλατο δεν παίρνει ούτε έγκριση τύπου ούτε πινακίδα. Η πινακίδα που έχει δεν είναι του κράτους αλλά ένας αριθμός που σου δίνει η τροχαία και εσυ το τυπώνεις σε πινακίδα μόνος σου για να φαίνεται. Πολλά μοτοποδήλατα μπορεί να έχουν τον ίδιο αριθμό σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Η λογική ήταν αγοράζεις μηχανάκι παίρνεις άδεια να το κυκλοφορήσεις ανανεώνεις κάθε χρόνο. Αν δεν ανανεώσεις δεν ασφαλίζεται το μηχανάκι και δεν κυκλοφορεί.
Επίσης σημαντικό δεν προβλέπεται από την τροχαία διαδικασία κατάθεσης πινακίδων ή άδειας παρά μόνο μεταβίβασης και ανανέωσης. Αν πας στην τροχαία θα σου πουν να δηλώσεις ολική καταστροφή. Αλλά επίσης η τροχαία ξέρει πολύ καλά ότι αυτό δεν θα το έκανε κανείς. Συνήθως αυτά τα μηχανάκια καταστρέφονται και τα κρατάμε στο γκαράζ. Τι ολική καταστροφή να δηλώσεις μην το βρει η τροχαία στο γκαράζ σου; Αυτά δεν τα έπαιρναν ποτέ για σίδερα.
Τεσπά κατάθεση πινακίδων που δεν πήρες ποτέ δεν μπορεί να γίνει. Αυτό είναι ντε φάκτο. Αν δεν έχεις άδεια να το κυκλοφορείς δεν το κυκλοφορείς αλλά οσον αφορά στην υποχρεωτική ασφάλιση, για να υπαγόταν σε αυτή την κατηγορία οχημάτων πρέπει να έχει πινακίδα που να χορηγήθηκε από το κράτος και να φέρει σφραγίδες. Όσο την κρατάς αυτή σημαίνει ότι το κυκλοφορείς. Στο μοτοποδήλατο αντιλαμβάνεται κανείς ότι δεν είναι έτσι γιατί το κράτος δεν σου έδωσε καμία πινακίδα.

Κατά την γνώμη μου οι άδειες μοτοποδηλάτων υπάγονται στον νομό περί αρχείων του δημοσίου και εκκαθαρίζονται όταν κριθούν ανενεργές. Δηλαδή αν το δικό σου μηχανάκι έχει 20 χρόνια να κυκλοφορήσει και δεν τηρεί ανανέωση σίγουρα κάποια στιγμή σε εκκαθάριση των αρχείων θα διαγραφεί και αν θες να το κυκλοφορήσεις θα πρέπει να το κάνεις από την αρχή. Επίσης κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν κάποτε αποφασίσουν να περάσουν τις άδειες της τροχαίας στο υπουργείο συγκοινωνιών, τότε όπως πάντα θα φορτώσουν τους πολίτες με αυτή τη δουλειά γιατί στην Ελλάδα πάντα έτσι γίνεται, και θα τους πουν έχετε διορία να πάτε να αλλάξετε την άδεια. Λαμβάνοντας υπόψη πάλι το ελληνικό σύστημα, τότε το πιο πιθανό είναι πάλι να διαγράφονται όσοι δεν το κάνουν εκτός αν κυκλοφορούν που θα αναγκαστούν τουλάχιστον να πληρώσουν την άδεια. Πάντως σε κάθε περίπτωση τα έξοδα του να σε πιάσει η τροχαία και να σου επιβάλει όλη αυτή την μανουρα παίζει να είναι περισσότερα από αυτά που θα πάρει γιατί πολύ απλά τα 50άρια πρακτικά εξαλείφθηκαν μετά το 2000 και πλέον δεν τα κυκλοφορεί κανείς. Για αυτό το λόγο κανείς ποτέ δεν ασχολήθηκε και αν θες την γνώμη μου κανείς δεν θα ασχοληθεί και ποτέ. Οπότε κακώς σκας.