PDA

View Full Version : CRF 450x MOTARD



drade
23/11/2005, 12:22
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να πάρω SM αλλά Γιαπωνέζικο, λόγου κόστους συντήρησης και βασικά αξιοπιστίας (αν και έχοντας οδηγήσει DUKE II και πριν 15 μέρες 950 SM παλεύω ακόμα μέσα μου). Αυτό σημαίνει πως οι επιλογές μου είναι κάπως περιορισμένες.

Μέχρι στιγμής έχω οδηγήσει το ΧΤ 660Χ, πολύ βαρύ και αργό για τα γούστα μου, ίσως να έφταιγε και το ότι το μηχανάκι είχε μόνο 500 χλμ και δεν είχε στρωθεί. Ένα ΧΤ 660R που οδήγησα καλύτερα πήγαινε. Δεν μου άρεσε.

Το FMX δεν το οδήγησα ακόμη αλλά δεν νομίζω να μου κάνει, πολύ ήπιο ktl (για τα λεφτά του μάλλον καλό).

Το DRZ δεν το βρίσκω για test drive μάλλον θα είναι αδύναμο.

Βασικά θέλω να ακούσω καμιά γνώμη για το CRF 450X MOTARD. Πήγα στο καταστημα AGIO MOTORS (Θεσσαλονίκη διαμένω) και το είδα κατά τύχη. Παρόλα ότι είναι ‘κάπως’ τα χρώματα (Ο ΣΤΑΘΗΣ ΨΑΛΤΗΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ κτλ) μου άρεσε… φοβερή ποιότητα κατασκευής, άγριο κτλ. Ακόμα και η σέλα με βόλεψε παρόλα ότι είναι στενή.. Φυσικά για test drive ούτε λόγος…. και εδώ που τα λέμε δεν θα πάω σε πίστα (αν και δεν ξέρεις ποτέ).. αλλά παρόλα αυτά μου άρεσε.


29007

Julius
23/11/2005, 12:36
Φίλε Μιχάλη ηρέμισε, έχει μπερδέψει την βούρτσα με την χτένα λέμε

Αρχικά πές τι χρίση σκοπεύεις να κάνεις στην μοτοσυκλέτα

Δεύτερον τι εμπειρία έχεις γενικότερα

Τρίτον πόσα χρήματα διαθέτεις για αγορά

Τέταρτον κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να είσαι τουλάχιστον μια φορά τον μήνα στο συνεργείο και να το πληρώνεις ανάλογα

Παραπάνω έχεις αναφέρεις ΑΣΧΕΤΕΣ μεταξύ τους μοτοσυκλετες με μοναδικό κοινό χαρακτηριστικό τον τύπο του ελαστικού

drade
23/11/2005, 12:54
χρηση: βασικά μέσα στην πόλη για να μετακινούμαι και να ξεκα...., καμια χαλκιδική (μια-μιαμισι ώρα ταξίδη) κανά νησί γενικώς καμιά μικρή εκδρομή...

εμπειρία: αρκετή. έμαθα σε pw 50 απλά να οδηγάω (10 χρονών), 12 σε παπί, 14 αγόρασα παπί, 16 αγόρασα SRX 600, 18 fzx - την πούλησα πριν 2 χρόνια και τώρα δανείζομαι του αδερφού μου το TDM 900.

γιατί άσχετες? όλες μονοκύλινδρες, supermoto (πλήν του 950), παραδέχομαι με μεγάλες διαφορές.

Χρήματα για αγορά ψηλό διαθέτω- για το SM 950 θα ματώσω πολυ, πάρα πολύ (αλλά μου αρέσει πιο πολύ απ'όλα και είναι και πιο κατάλληλο για καμιά μικρο εκδρομή)

για 10.000? απλά θα ματώσω αλλά μάλλον οκ

για ΧΤ, FMX κτλ είμαι οκ αλλά δεν με φτιάχνουν.

να πηγαίνω συχνά συνεργείο με χαλάει, όπωσ και να έχω υψηλό κόστος συντήρησης και προβλήματα αξιοπιστίας. (αντε να το πληρώσω γαμησιάτικα το μηχανάκι, να έχω και δόσεις.. αλλά όχι και άλλα έξοδα πολλά) γι' αυτό κοιτούσα κάτι που ίσωσ να με φτιάχνει από Γιαπωνία..

KeLeYTiS
23/11/2005, 13:16
To crf ομως ειναι αγωνιστικο και εχει service με ωρες λειτουργιας και οχι με χιλιομετρα...

Οποτε ξεχνα τα μικροταξιδακια ....

Julius
23/11/2005, 13:32
Τώρα το ξεκαθάρισες κάπως


Λοιπόν, οποιοδήποτε από τα CRF,WRF,SMR,EXC κλπ Καθαρόαιμα θα σε στέλνουν κάθε τρεις και λίγο στο συνεργείο, ενδεικτικά έχουνε μέσο όρο 100 ώρες λειτουργίας για αλλαγή πιστονιού (αναλώσιμο εκτός εγγύησης)
Είναι βέβαια λίγο καλύτερη η κατάσταση από υπόλοιπα Με το WRF(περισότερο) και το EXC (λιγότερο) αλλά και πάλι μιλάμε για καθαρόαιμες μοτοσυκλέτες (άσε που θέλουν και μετατροπή σε SM οπότε μεγαλώνει το κόστος τους)

Το DRZ είναι μέν supermoto από την μαμά SUZUKI αλλά με τον κινητήρα που φοράει (DRZ400S) είναι αρκετά αργό αλλά δεν σπάει με τίποτα.

Τα ΧΤΧ,FMX,STRADA είναι πολιτικές μοτοσυκλέτες για καθημερινή χρίση μακρυά από πίστες και καγουριές

Στο μέσω από τα δύο παραπάνω βρίσκονται τα ΚΤΜ DukasII και LC4 που όμως (πάντα υπάρχει όμως) χάνουν λίγο σε αξιοπιστία από ΧΤΧ κλπ και θέλουν και σχετικά επιμελέστερη συντήρηση.


Εγώ στην θέση σου θα κοίταγα για KTM DukeII καινούργιο ή LC4 sm το καινούργιο με τα διπλά τελικά


Όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και παρακαλώ όποιος έχει αντίθετη γνώμη να την γράψει και να την τεκμηριώσει

Επίσης πάντα θα υπάρχουν dukeII που δεν έχουνε αλλάξει ποτέ ρουλεμάν εκκεντροφόρου ή ΧΤX που σπάνε ή FMX που κερνάνε τσάι στην χαμοστέρνας 600rr αλλά αυτά είναι περιπτώσεις πέρα από το μέσο όρο. Ευχαριστώ



Ave


:wave2:

drade
23/11/2005, 14:04
άρα CRF και καθαρόαιμα δεν λένε.

πάντα γούσταρα τον ΔΟΥΚΑ (λίγο μικρό μου πέφτει βεβαια- ειμαι 1.90). έχει συχνά προβλήματα αξιοπιστίας?? σε αγγλικά περιοδικα το αναφέρουν ως "very highy quality item" δηλαδή πολύ ποιοτικό κτλ.. από την άλλη έχω ακούσει και διάφορα.. καλά δεν λέω ας θέλει λίγο παραπάνω συντήρηση από ΧΤ, αλλώστε πηγαίνει και πολύ πολύ καλύτερα, αλλά μην έχω και πολλά έξοδα ή σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας.

για το SM 950 τι λέτε για αξιοπιστία? βρήκα ενα με μόλισ 200 χιλιόμετρα, ίσωσ μπορέσω να παίξω με την τιμή και να το πάρω. δύο πράγματα με τρόμαξαν: τα τρια ζευγάρια τακάκια θέλουν 300?!, και ένασ φίλος που δούλευε, σαν μηχανικός, στην ΚΤΜ μου είπε ότι τα ΚΤΜ δεν είναι καθόλου αξιόπιστα plus πριν λίγο καιρό είδε (επιβεβαιωμένο από άλλον φίλο) ένα 950 Adventurer που στούκαρε με 50 χλμ στην μούρη και εσπασε το πλαίσιο.. μου πετάει και την ατάκα¨το TDM του αδερφού σου τίποτα δεν θα πάθαινε... και αποθαρρύνθηκα. Τόσο ακριβό μηχανάκι, τόσα τέστ έχω διαβάσει από εγχώρια περιοδικά αλλά και του εξωτερικού και και μετά ακούω αυτα... καμιά αξιόπιστη απάντηση?


θανκς για τις απαντήσεις παιδιά.

jinks
23/11/2005, 15:23
για κοιτα λιγο προς ιταλια μερια!!!!!!!!!
μηπως ειναι αυτο που παντα εψαχνες???????


29011

Julius
23/11/2005, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
για κοιτα λιγο προς ιταλια μερια!!!!!!!!!
μηπως ειναι αυτο που παντα εψαχνες???????

Ean eitane dokimasmeno ston dromo kai sthn kathimerini xrisi kai evlepa merikous kinitires meta apo 50.000 px pos einai........ tha to xtypaga (ean den vgei kai se trelh timi)


tora, kenourgios kinitiras, se kenourgia motosykleta, xlomo eos kai katakitrino. Den tha to testaroune sthn plath mou ooooso k@vlomenos kai na eimai me thn koukla

jinks
23/11/2005, 15:46
αυτα τα εχω βαρεθει φιλε(με την καλη εννοια)!!
αμα το ενα αμα το αλλο............αν σου αρεσει παρτο!!!!

ποιος βγαζει σημερα σκαρτο μηχανακι!!!

εξαλλου το SXV τρεχει σε αγωνες δυο χρονια.......τι λεμε τωρα..τι να παθει δηλαδη, θα κανεις αλμα και θα σου σπασει στην προσγειωση?

με τη δικια σου λογικη αυτοι που αγοραζουν καινουργια εναι οι μαλακες και οι αλλοι οι εξυπνοι περιμενουν να δουν...........(κι αυτο με την καλη εννοια παντα!!)

σου αρεσει??????? ...........ειναι ονειρο το .........


29013

DUKASII
23/11/2005, 15:57
αφου εχεις τη καυλα..πανε κανε κανα παζαρι και παρε το 950 SM THΣ ΚΤΜ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ απλα ενα απο τα καλυτερα μηχανακια για την Ελλάδα.

τωρα περι αξιοπιστιας..τα ακουω βερεσε...


υ.γ: εισαι και 1.90 παναθεμα σε και θες να παρεις και μικρο σμ .....

drade
24/11/2005, 07:08
"Ean eitane dokimasmeno ston dromo kai sthn kathimerini xrisi kai evlepa merikous kinitires meta apo 50.000 px pos einai........ tha to xtypaga (ean den vgei kai se trelh timi)


tora, kenourgios kinitiras, se kenourgia motosykleta, xlomo eos kai katakitrino. Den tha to testaroune sthn plath mou ooooso k@vlomenos kai na eimai me thn koukla"

symfonw apoluta me thn parapanw apopsi. ama fas kamia pikra logo axiopistias h thn faei kanas filos sou kai den einai mesa sthn egguisi na deis tin epomeni fora pws tha koitas gia axiopistia...

"ΕΓΩ ΛΕΩ
αφου εχεις τη καυλα..πανε κανε κανα παζαρι και παρε το 950 SM THΣ ΚΤΜ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ απλα ενα απο τα καλυτερα μηχανακια για την Ελλάδα.

τωρα περι αξιοπιστιας..τα ακουω βερεσε...


υ.γ: εισαι και 1.90 παναθεμα σε και θες να παρεις και μικρο σμ ....."

mallon ayto tha kanw.

giati ta akoys verese omws? ama vgalei kamia malakia, hrwstaw kai ta kerata, thn egamisa...

alla ti kayla einai re paidia to 950, kathesai panw kai niwtheis oti odigas mihani me kardia pitbull!

drade
24/11/2005, 07:21
na to, to pitbullaki


29033

Julius
24/11/2005, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
αυτα τα εχω βαρεθει φιλε(με την καλη εννοια)!!
αμα το ενα αμα το αλλο............αν σου αρεσει παρτο!!!!

Χα χα χα αυτή η λογική είναι άψογη, το εάν σου αρέσει πάρτο έχει σαν αποτέλεσμα αγγελίες του στιλ «ανταλλάσσεται EXC 525 KTM με HONDA CBF 600»


Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks

ποιος βγαζει σημερα σκαρτο μηχανακι!!!


εεεε χμμμμμ οκ, θέλεις μια λίστα με ανακλήσεις νέων μοντέλων από bmw1200 έως zx10 για να διορθώσουν μοτοσυκλέτες που έχουν βγάλει στην παραγωγή??? Και βέβαια δεν μιλάμε για racing μοτοσυκλετα της APRILIA αλλά για ναυαρχίδες των 15.000+ Euro.


Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks

εξαλλου το SXV τρεχει σε αγωνες δυο χρονια.......τι λεμε τωρα..τι να παθει δηλαδη, θα κανεις αλμα και θα σου σπασει στην προσγειωση?


Ναι, τρέχει με την Aprilia, και εγώ εαν είχα αγωνιστική ομάδα και σπόνσορες θα είχα δύο-τρεις moto και μερικούς κινητήρες καβάτζα να βγάλω το πρωτάθλημα (κάτι που κάνουν όλες οι εταιρίες). ΑΛΛΑ το θέμα στο συγκεκριμένο Post είναι επιλογή μοτοσυκλέτας για καθημερινή μετακίνηση και ίσως μαγκουριές, που αναφέρθηκαν άλματα και αγώνες από τον drade?


Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks

με τη δικια σου λογικη αυτοι που αγοραζουν καινουργια εναι οι μαλακες και οι αλλοι οι εξυπνοι περιμενουν να δουν...........(κι αυτο με την καλη εννοια παντα!!)

σου αρεσει??????? ...........ειναι ονειρο το .........


Η άποψη μου είναι προς παράθεση και όχι για κριτική, εάν έχεις άποψη για το αρχικό θέμα πές την, εάν θέλεις να κάνεις κριτική στην άποψη των υπολοίπων μάλλον βρίσκεσαι σε λάθος domain


Επίσης θεωρώ ότι όποιος πάει να πάρει μοτοσυκλέτα με τέτοιες προϋποθέσεις όπως το SVX ρισκάρει, χρήματα και ψυχική ηρεμία και δεδομένου ότι ο μέσος όρος των αναβατών (και βάλε) δεν του τρέχουν από τα μπατζάκια…. Το χαρακτηρίζω ως κακή επιλογή.

Ειδικά στην περίπτωση του φίλου drade….. τελείως ακατάλληλο

Julius
24/11/2005, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
na to, to pitbullaki



Καλά η μοτοσυκλέτα είναι αλλού


Πολύ ωραία αν και σε αυτή την κατηγορία (1000V2) θα προτιμούσα το Adventure (άλλο είδος μοτοσυκλέτας όμως)

Πληροφορία…: Η Μαμά ΚΤΜ, έχει αρχίσει να αντικαθιστά τον κινητήρα 950 με τον 990 με ψεκασμό ????

drade
24/11/2005, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Καλά η μοτοσυκλέτα είναι αλλού


Πολύ ωραία αν και σε αυτή την κατηγορία (1000V2) θα προτιμούσα το Adventure (άλλο είδος μοτοσυκλέτας όμως)

Πληροφορία…: Η Μαμά ΚΤΜ, έχει αρχίσει να αντικαθιστά τον κινητήρα 950 με τον 990 με ψεκασμό ????

nai m'auto to thema ti tha ginei? diladi se ligo tha vgalei kai to sm se 990? periergo moy fainetai, poios tha meinei na parei to superduke alla kai ti thelei na kanei h KTM?? diladi pes oti xeskizesai kai pairneis to pitbullaki, se kana hrono-duo tha vgei 990 kai tha ginei to 950 to proigoymeno montelo???

paizei auti h periptwsi pantws dioti (ap'oti akoysa) suntoma tha prepei na valoune psekasmo gia logoys perivallontikous kai E.E....