PDA

View Full Version : Ερωτηση περι εισαγωγης απο Αγγλια



no5
03/07/2017, 16:33
Οκ, ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση γιατι δε θελω να αγορασω ακριβως, αλλα θελω να παρω πισω τη μοτοσυκλετα μου:

Ζουσα Αγγλια πολλα χρονια και το '08 αγορασα εκει ενα FZ6. Πριν κανα χρονο αποφασισα να γυρισω Ελλαδα, και το μηχανακι το μεταβιβασα (ανευ χρηματων) σε ενα φιλο εκει ο οποιος τωρα κατεβαινει και αυτος Ελλαδα road trip με τη μηχανη.

Οταν ερθει εδω θα μου την ξαναμεταβιβασει, οποτε θελω να ρωτησω οσους εχουν γνωσεις πανω στο θεμα, για το ποια επιλογη ειναι η καλυτερη (ετσι ωστε να πληρωσω λιγοτερα λεφτα):

1) Μου κανει τη μεταβιβαση στην Αγγλια (δε κοστιζει κατι), και μετα την εκτελωνιζω εγω.

2) Την εκτελωνιζει αυτος, και μετα μου κανει την μεταβιβαση στην Ελλαδα (δε ξερω αν υπαρχει κοστος).

3) Κανουμε μεταβιβαση και εκτελωνισμο μαζι (υποθετω ιδια διαδικασια σα να την αγορασα απο εξωτερικο, απλα δε θα εχω πληρωσει κατι).

Και ερωτηση bonus:

4) Αν μου κανει τη μεταβιβαση στην Αγγλια και δε την εκτελωνισω (αν την κρατησω δηλαδη με Αγγλικες πινακιδες) - θα υπαρχει προβλημα; Λογικα θα πληρωνω τελη κυκλοφοριας στην Αγγλια, αλλα θα πρεπει να βρω εδω μια ασφαλεια που να καλυπτει ξενες μοτοσυκλετες. Πιθανο προβλημα υπαρχει οταν θα πρεπει να περασει ΚΤΕΟ στην Αγγλια (οποτε θα πρεπει να την ξαναγυρισω πισω).

Ευχαριστω!

Sapadak
03/07/2017, 16:39
Αν είσαι πολλά χρόνια νομίζω οτι δικαιούσε να φέρεις όχημα χωρίς δασμούς

385649

http://www.ektelonismos.com/metanastes.htm

typhoon
04/07/2017, 07:57
Αν μου κανει τη μεταβιβαση στην Αγγλια και δε την εκτελωνισω (αν την κρατησω δηλαδη με Αγγλικες πινακιδες) - θα υπαρχει προβλημα;

Επειδή η Ελλαδάρα έχει ένα "ειδικό" (= πεπαλαιωμένο) καθεστώς για τα οχηματα με ξένες πινακίδες, δεν παίζει ρόλο αν είναι ευρωπαικη ένωση ή τρίτη χώρα, που επιτρέπει την κυκλοφορία του οχήματος μόνο εως 180 ημέρες το έτος και μετά εξαγωγή, εαν κυκλοφορήσεις και σε πιάσουν (ψιλοαπίθανο) ή εμπλακείς σε ατύχημα (πιθανό) μετά τις 180 ημέρες τα τελωνειακά πρόστιμα είναι τόσο μεγάλα που 8 στις 10 περιπτώσεις το εγκαταλείπεις υπερ ελληνικού δημοσίου.

basilis_k6
04/07/2017, 11:41
Μεταβιβαση εδω ειναι κανα 50ρικο. Μαθε το ποσό εκτελωνισμου και αν ειναι πανω απο 500 καλυτερα να την πουλησεις εκει και να παρεις κατι αλλο εδω.

tzimidis
04/07/2017, 11:48
Αν είσαι πολλά χρόνια νομίζω οτι δικαιούσε να φέρεις όχημα χωρίς δασμούς

385649

http://www.ektelonismos.com/metanastes.htm

Ισχύουν ακόμα αυτά???????
Δικαιούνται να φέρουν αδασμολόγητο ΒΙΝΤΕΟ????

no5
12/07/2017, 00:50
Μαλιστα, οκ ευχαριστω για τις απαντησεις σας.