PDA

View Full Version : Εvery Day Carry Εργαλεία για το μηχανάκι.



Leon67
05/07/2017, 21:06
Σήμερα προέκυψε στον δρόμο ανάγκη για 13mm οτιδήποτε στην άκρη του δρόμου και μπορει μεν να βρέθηκε από φιλο που ηταν μαζί αλλά στο εργοστασιακό κιτ κάτω από σέλα δεν υπήρχε αφού το μηχανάκι είναι made in Japan. To φταίξιμο είναι δικό μου εξ ου και το θέμα.
1. Αρχίζουμε λοιπόν με υποδείξεις για τσαντάκι που να χωράει κατω από σέλα GSXR κάπου στα 18-20cm μήκος, 15-18cm πλάτος και έως 12-14cm ύψος. Maxpedition ή κάτι τέτοιο.
2. Τι πρέπει να έχει μέσα; Εγώ λέω για αρχή γερμανοπολύγωνα 7,8,10,11,12,13,14,17, καρυδάκια τα ίδια, γαλλικό που να πιάνει 27mm, πένσα, κόφτη μυτοτσίμπιδο, ασφαλειοτσίμπιδο αναστρεφόμενο, Ph 1,2,3, αλλεν 3,4,5,6,8,10mm, ένα ίσιο χτυπητό κατσαβίδι, μπουζοκαρυδάκι και περιμένω προσθαφαιρέσεις από εσάς.
3, Σετ επισκευής ελαστικών, σύρμα, σωληνάκι για βενζίνη, φακό....

Περιμένω λοιπόν ιδέες και υποδείξεις

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/07/2017, 21:22
Δεματκα καλωδιον.Κοινος tyrap

chr1s_86
05/07/2017, 21:26
Δεματκα καλωδιον.Κοινος tyrap



:eyepop:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/07/2017, 21:57
:eyepop:
;)..

sugariasgeorge
05/07/2017, 22:10
Σήμερα προέκυψε στον δρόμο ανάγκη για 13mm οτιδήποτε στην άκρη του δρόμου και μπορει μεν να βρέθηκε από φιλο που ηταν μαζί αλλά στο εργοστασιακό κιτ κάτω από σέλα δεν υπήρχε αφού το μηχανάκι είναι made in Japan. To φταίξιμο είναι δικό μου εξ ου και το θέμα.
1. Αρχίζουμε λοιπόν με υποδείξεις για τσαντάκι που να χωράει κατω από σέλα GSXR κάπου στα 18-20cm μήκος, 15-18cm πλάτος και έως 12-14cm ύψος. Maxpedition ή κάτι τέτοιο.
2. Τι πρέπει να έχει μέσα; Εγώ λέω για αρχή γερμανοπολύγωνα 7,8,10,11,12,13,14,17, καρυδάκια τα ίδια, γαλλικό που να πιάνει 27mm, πένσα, κόφτη μυτοτσίμπιδο, ασφαλειοτσίμπιδο αναστρεφόμενο, Ph 1,2,3, αλλεν 3,4,5,6,8,10mm, ένα ίσιο χτυπητό κατσαβίδι, μπουζοκαρυδάκι και περιμένω προσθαφαιρέσεις από εσάς.
3, Σετ επισκευής ελαστικών, σύρμα, σωληνάκι για βενζίνη, φακό....

Περιμένω λοιπόν ιδέες και υποδείξεις
λεωνιδα ....
εδω μονο ο αποστολης(σουπιας) μπορει να πει....
μου εφτιαξε μια συλλογη που μπορω να την εχω μαζι μου και μπορω να λυσω ολο το μηχανακι στο δρομο...:lol::lol::lol:

daz .....ακουει ????:p
:beer:

Ζεύκας
05/07/2017, 22:12
Εχω παρει τσαντακι εργαλειοθηκη της oxford και εχω κανει προσθαφαιρεσεις για να προσαρμοσω τα εργαλεια στις απαιτησεις της μοτοσυκλετας

toyar
05/07/2017, 22:30
μιλαμε για βλαβη που μπορει να προκυψει καθ οδον ετσι;
αναλογα με το μηχανακι....
τα μηχανακια συνηθως μενουν απο ηλεκρικα απο μηχανικη βλαβη δε γινεται επεμβαση στο δρομο
οτι χρειαζεται για να τεντωθει αλυσιδα
οτι χρειαζεται για να βγουν πλαστικα για να υπαρξει προσβαση σε κινητηρα ηλεκτρικα
συρμα η tie-wrap
μονωτικη ταινια και ενα κομματι καλωδιο για γεφυρα
ενα δοκιμαστικο δωδεκαβολτο

990mits
06/07/2017, 00:27
Το καλύτερο εργαλείο που χρειάζεσαι είναι μια οδική βοήθεια.

Σίγουρα θες ένα καλώδιο που ανέφερε κι ο toyar, για να γεφυρώσεις π.χ. το θερμοστάτη.
Μια σκύλα μικρή, όπου άνετα πέρα από εργαλείο μπορεί να αντικαταστήσει και λεβιέ ταχυτήτων .
Σίγουρα tubeless kit.
Αν σου ξεζαντάρει όμως το λάστιχο ? το δικό μου το είχα φέρει στα ίσια του πιέζοντας την κορώνα με σύρμα από ντίζα αμπραγιάζ και παράλληλα έβαζα αέρα με την αμπούλα.
Εχεις ακόμη χώρο ? βάλε και μια κόλα δύο στοιχείων.
Χωράει κι άλλα ? είναι νύχτα και δεν έχεις φώτα, ένα φωσφοριζέ γιλεκάκι ποδηλατικό και πανάλαφρο θα σε διευκόλυνε αρκετά.
Δεν έχεις άλλο χώρο ? ΟΚ μια αλουμινοκουβέρτα με όγκο όσο ένα σπιρτόκουτο χωράει παντού. χώρια από αδιάβροχο είναι και καλό μονωτικό από το κρύο.

Αυτά είναι μερικά από τα περίεργα πράγματα που έχω χρειαστεί .

daz
06/07/2017, 00:41
λεωνιδα ....
εδω μονο ο αποστολης(σουπιας) μπορει να πει....
μου εφτιαξε μια συλλογη που μπορω να την εχω μαζι μου και μπορω να λυσω ολο το μηχανακι στο δρομο...:lol::lol::lol:

daz .....ακουει ????:p
:beer:

Εγώ δεν φτιάχνω τίποτα. Προτάσεις κάνω, εσείς αποφασίζετε. Επίσης αυτός που ξέρει καλύτερα τι χρειάζεται είναι ο ιδιοκτήτης. Μόνο όταν θα κάνει κάποιος δυο εργασίες επάνω στο μηχανάκι του θα ξέρει ακριβώς τι χρειάζεται. Πχ εγώ μπορώ να βγάζω ελαστικό με δυο λεβιέδες 17cm o καθένας ενώ κάποιος άλλος να θέλει τρεις. Έχω αλλάξει όμως πιο πολλά ελαστικά στην αυλή μου απ' ότι στο βουνό.

Πάρα πολλές φορές ενώ ήμουν σπίτι μου και είχα όλα τα εργαλεία που χρειαζόμουν, αποφάσισα να κάνω κάποιες εργασίες, μόνο με τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε βόλτες και ταξίδια. Ήθελα να δω αν μπορώ, αν θα μου λείψει κάτι, αν κάτι είναι περιττό.

Επίσης είναι άλλα τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε καθημερινή βάση, άλλα αυτά που έχω όταν πάω βόλτα στο βουνό και άλλα όταν φεύγω για 15 μέρες και δεν ξέρω που θα φτάσω. Έχει τύχει να κουβαλάω από σαμπρέλες και μοτεράκια μέχρι 11ρι σκοινί για το πίσω λάστιχο-ζάντα!

Πολλά απ' τα σετ επισκευής είναι λίγο φθηνά ή ... τέλος πάντων καποιος που δεν το έχει ξανακάνει ίσως δυσκολευτεί με τα εργαλεία που έχουν μέσα. Το μόνο που μας σώζει είναι κάποιες εργασίες να τις κάνουμε όταν έχουμε όλη την άνεση, ώστε να μην βρεθούμε μπροστά σε απρόοπτα.

Λεο το γαλλικο που να πιάνει μέχρι 27 τι το θέλεις? Ποια βίδα είναι αυτή η 27αρα?

sugariasgeorge
06/07/2017, 01:20
Εγώ δεν φτιάχνω τίποτα. Προτάσεις κάνω, εσείς αποφασίζεται. Επίσης αυτός που ξέρει καλύτερα τι χρειάζεται είναι ο ιδιοκτήτης. Μόνο όταν θα κάνει κάποιος δυο εργασίες επάνω στο μηχανάκι του θα ξέρει ακριβώς τι χρειάζεται. Πχ εγώ μπορώ να βγάζω ελαστικό με δυο λεβιέδες 17cm o καθένας ενώ κάποιος άλλος να θέλει τρεις. Έχω αλλάξει όμως πιο πολλά ελαστικά στην αυλή μου απ' ότι στο βουνό.

Πάρα πολλές φορές ενώ ήμουν σπίτι μου και είχα όλα τα εργαλεία που χρειαζόμουν, αποφάσισα να κάνω κάποιες εργασίες, μόνο με τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε βόλτες και ταξίδια. Ήθελα να δω αν μπορώ, αν θα μου λείψει κάτι, αν κάτι είναι περιττό.

Επίσης είναι άλλα τα εργαλεία που έχω μαζί μου σε καθημερινή βάση, άλλα αυτά που έχω όταν πάω βόλτα στο βουνό και άλλα όταν φεύγω για 15 μέρες και δεν ξέρω που θα φτάσω. Έχει τύχει να κουβαλάω από σαμπρέλες και μοτεράκια μέχρι 11ρι σκοινί για το πίσω λάστιχο-ζάντα!

Πολλά απ' τα σετ επισκευής είναι λίγο φθηνά ή ... τέλος πάντων καποιος που δεν το έχει ξανακάνει ίσως δυσκολευτεί με τα εργαλεία που έχουν μέσα. Το μόνο που μας σώζει είναι κάποιες εργασίες να τις κάνουμε όταν έχουμε όλη την άνεση, ώστε να μην βρεθούμε μπροστά σε απρόοπτα.

Λεο το γαλλικο που να πιάνει μέχρι 27 τι το θέλεις? Ποια βίδα είναι αυτή η 27αρα?

:lol::lol::lol::beer:

daz
06/07/2017, 01:55
Το καλύτερο εργαλείο που χρειάζεσαι είναι μια οδική βοήθεια.

Σίγουρα θες ένα καλώδιο που ανέφερε κι ο toyar, για να γεφυρώσεις π.χ. το θερμοστάτη.
Μια σκύλα μικρή, όπου άνετα πέρα από εργαλείο μπορεί να αντικαταστήσει και λεβιέ ταχυτήτων .
Σίγουρα tubeless kit.
Αν σου ξεζαντάρει όμως το λάστιχο ? το δικό μου το είχα φέρει στα ίσια του πιέζοντας την κορώνα με σύρμα από ντίζα αμπραγιάζ και παράλληλα έβαζα αέρα με την αμπούλα.
Εχεις ακόμη χώρο ? βάλε και μια κόλα δύο στοιχείων.
Χωράει κι άλλα ? είναι νύχτα και δεν έχεις φώτα, ένα φωσφοριζέ γιλεκάκι ποδηλατικό και πανάλαφρο θα σε διευκόλυνε αρκετά.
Δεν έχεις άλλο χώρο ? ΟΚ μια αλουμινοκουβέρτα με όγκο όσο ένα σπιρτόκουτο χωράει παντού. χώρια από αδιάβροχο είναι και καλό μονωτικό από το κρύο.

Αυτά είναι μερικά από τα περίεργα πράγματα που έχω χρειαστεί .

Επειδή σε βλέπω πολύ ανήσυχο, βάλε και μια gaffer tape ή duct tape (https://www.google.gr/search?q=gaffer+tape&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj8uYPem_PUAhWkIcAKHTLlBRIQ_AUICigB&biw=1920&bih=945)(δεν ξέρω πως λέγεται στα Ελλήνικος) και είσαι τούμπανο!

Μπορείς να την τυλίξεις σε οτιδήποτε ώστε να μην σου πιάνει καθόλου χώρο. Πχ στο λάστιχο που συνδέω με την αμπούλα πεπιεσμένου αέρα έχω βάλει σχεδόν μισή μονωτική. Με δυο δεματικά αριστερά και δεξιά δεν γλιστράει κιόλας!

385804

Leon67
06/07/2017, 05:32
λεωνιδα ....
εδω μονο ο αποστολης(σουπιας) μπορει να πει....
μου εφτιαξε μια συλλογη που μπορω να την εχω μαζι μου και μπορω να λυσω ολο το μηχανακι στο δρομο...:lol::lol::lol:

daz .....ακουει ????:p
:beer:

Την δικιά του από cordura την ζηλεψα όταν την είδα αλλά δεν χωράει κάτω από σελάκι. Πιστεύω να μας την δείξει όμως εδώ.

Leon67
06/07/2017, 05:36
:lol::lol::lol::beer:

36mm έπρεπε να γράψω, το παξιμάδι πίσω τροχού.
Και ένα αλλεν για τον εμπρός ή πολυ-αλλεν μιας και δύσκολα επαρχιακό βουλκανιζατερ εχει αλλεν 24mm ή αλλό για τροχό.

devil's animal
06/07/2017, 07:45
ρε 'σεις τι λετε?
που να χωρεσουν ολα αυτα σε σελακι gsxr??

επισης πες οτι κουβαλας 36αρι γαλλικο και 24αρι αλλεν (που μονο απο τον ογκο τους δεν θα τα κουβαλας...αλλα πες...)...που θα στηριξεις το gsxr για να βγαλεις εμπρος ή πισω τροχο?

δεν ειναι εντουρο το μηχανακι που το πετας κατω και του κανεις γενικη ανακατασκευη...

θελουν σταντ αυτες οι δουλειες...

επειδη εμεινα με το gixxer 2 φορες για τον ιδιο αστειο λογο (που εχει γινει και ανακληση αλλα δεν πηγα να την κανω ο μ^#$*ας) και την μια το φορτωσα και το εφτιαξα σε παραδρομο της αττικης οδου με εργαλεια της οδικης, την αλλη το εφτιαξα με ενα πολυεργαλειο leatherman που κουβαλαω παντα...
τι ηταν?
ειχαν ξεβιδωσει οι βιδες του σταντ, με αποτελεσμα στα καλα καθουμενα να κοβει ρευμα με ταχυτητα...και φυσικα εν κινησει...

για μενα αυτα που θελεις ειναι:
αλλεν για να ξεβιδωνεις ολο το φερινγκ να εχεις προσβαση αν κατι εχει ξεκουμπωσει, αν κατι εχει χαλαρωσει κλπ...
ενα πολυεργαλειο με πενσα, μαχαιρι, ψαλιδι και διαφορα bits...
ασφαλειες...
λαμπα μουτρου...
duct tape...
ενα κομματακι σωληνα αλουμινιου...

δεν μενεις απο πολλα πραγματα με ενα 4κ..και αν μεινεις απο κατι χαζο, με αυτα που σου εγραψα το φτιαχνεις...
αν μεινεις απο κατι σοβαρο, οσα εργαλεια και να εχεις δεν κανεις τιποτα...οδικη, φορτωμα και συνεργειο...ειναι η πιο ασφαλης λυση που δεν διακινδυνευεις ουτε εσυ (αν κατι εχεις κανει λαθος και το ξανακαβαλησεις), ουτε το μηχανακι να παθει σοβαροτερη βλαβη....

επισης αν πεσεις μπορεις με αρκετο duct tape να μαζεψεις ολο το μηχανακι...

daz
06/07/2017, 10:34
36mm έπρεπε να γράψω, το παξιμάδι πίσω τροχού.
Και ένα αλλεν για τον εμπρός ή πολυ-αλλεν μιας και δύσκολα επαρχιακό βουλκανιζατερ εχει αλλεν 24mm ή αλλό για τροχό.

Λεό θα λύσεις παξιμάδι τροχού με Γαλλικό? Σοβαρά τώρα? 130nm πρέπει να έχει αυτό το παξιμάδι αν μπήκε δυναμόκλειδο που σημαίνει ότι χρειάζεται περισσότερα για να λυθεί. Αν μπήκε κανένα αερόκλειδο πιθανότατα θα έχει ακόμα παραπάνω.

Και επιπλέον 36αρι άνοιγμα νομίζω δεν έχουν ούτε τα Γαλλικά που είναι 12" (δλδ 25cm), που θα το βάλεις? Θα πάρεις τα μικρά, με μεγάλο άνοιγμα? Και μετά τι θα κάνεις θα βάλεις 150nm σε 8" Γαλλικό για να λύσεις 36αρα βίδα τροχού?

Νο fracking way man!

Και αν θέλεις να χαλαρώσεις τον πίσω άξονα για να σφίξεις την αλυσίδα, τον εμπρός γιατί?

daz
06/07/2017, 10:46
δεν ειναι εντουρο το μηχανακι που το πετας κατω και του κανεις γενικη ανακατασκευη...



Devil υποθέτω ότι θέλει να σφίξει αλυσίδα, δεν χρειάζεται να βγάλει τροχό!



Αλλά ο Devil έχει δίκιο. Πόσες φορές χρειάζεται να το κανει κάποιος αυτό σε ένα gsxr στην άκρη του δρόμου? Εγώ λέω να πάει Ευρώπη για αναψυχή! Ε και? Σταματάει σε ένα βουλκανιζατέρ ή σε ένα συνεργείο και ζητάει να του σφίξουν την αλυσίδα! Θα βρεθεί ποτέ εκτός πολιτισμού? Θα βρεθεί σε κανένα κατσικοχώρι στο πέρα πουθενά ή σε κανένα βουνό με τον πολιτισμό 1700 μέτρα χαμηλότερα και φοβάται μη του πετάξει την αλυσίδα η κροκάλα?

Το είπα και παραπάνω ότι τα εργαλεία που κουβαλάμε είναι αυτά που μας χρειάζονται και όχι αυτά που χρειάζεται η μηχανή μας για να γίνει βίδες. Εντάξει αν πάμε Μογγολία ρε παιδί μου πρέπει να έχουμε και φιλεράκια μαζί μας με ότι άλλο συνεπάγεται, μαζί με μερικά ανταλλακτικά. Για ένα δρόμου όμως, χρειαζόμαστε τα απολύτως απαραίτητα γι' αυτά που θα μας χρειαστεί πραγματικά να κάνουμε! Συνήθως αυτά που χρειάζονται, για να αφαιρέσουν κάποια πλαστικά και δυο τρία άλλα πραγματάκια είναι αρκετά.

Συνήθως μια μίνι κασετινούλα με 5 καρυδάκια, μερικά bits ένα πολυεργαλείο και μερικά άλλα που ειπώθηκαν παραπάνω είναι αρκετά σε ένα τέτοιο μηχανάκι.

daz
06/07/2017, 19:01
Την δικιά του από cordura την ζηλεψα όταν την είδα αλλά δεν χωράει κάτω από σελάκι. Πιστεύω να μας την δείξει όμως εδώ.

Ναι, κάποια στιγμή θα την βάλω! Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο όμως!

BTW όποιος θέλει ας βάλει φωτό απ' τη συλλογή που έχει κάτω απ' την σέλα για να πάρουμε ιδέες!

Leon67
06/07/2017, 20:13
Irega 8" μέχρι 39-40mm καλύπτει διαστάσεις εργαλειοθήκης και 36mm πίσω παξιμαδιού....

Leon67
06/07/2017, 20:21
Σήμερα βρέθηκε αυτή η εργαλειοθήκη που χωράει κάτω από την σέλα και αρχίζει το γέμισμα.... μέχρι να μήν χωράει κάτω από σελάκι συνεπιβάτη.

http://www.motoraid.eu/kriega/tool-roll-kriega?page=3

daz
06/07/2017, 21:05
Irega 8" μέχρι 39-40mm καλύπτει διαστάσεις εργαλειοθήκης και 36mm πίσω παξιμαδιού....

Το ξέρω! Μέχρι 43 φτάνει αυτό το irega που λες! Διάβασε όμως τι έγραψα. Με 15 πόντους εργαλείο :lol: θα λύσεις τη βίδα του άξονα? Με Γαλλικό? Ρε λεό!!!

Grafton 505
06/07/2017, 21:22
ενα κομματακι σωληνα αλουμινιου...



:confused:

Leon67
06/07/2017, 21:55
ρε 'σεις τι λετε?
που να χωρεσουν ολα αυτα σε σελακι gsxr??

επισης πες οτι κουβαλας 36αρι γαλλικο και 24αρι αλλεν (που μονο απο τον ογκο τους δεν θα τα κουβαλας...αλλα πες...)...που θα στηριξεις το gsxr για να βγαλεις εμπρος ή πισω τροχο?

δεν ειναι εντουρο το μηχανακι που το πετας κατω και του κανεις γενικη ανακατασκευη...

θελουν σταντ αυτες οι δουλειες...

επειδη εμεινα με το gixxer 2 φορες για τον ιδιο αστειο λογο (που εχει γινει και ανακληση αλλα δεν πηγα να την κανω ο μ^#$*ας) και την μια το φορτωσα και το εφτιαξα σε παραδρομο της αττικης οδου με εργαλεια της οδικης, την αλλη το εφτιαξα με ενα πολυεργαλειο leatherman που κουβαλαω παντα...
τι ηταν?
ειχαν ξεβιδωσει οι βιδες του σταντ, με αποτελεσμα στα καλα καθουμενα να κοβει ρευμα με ταχυτητα...και φυσικα εν κινησει...

για μενα αυτα που θελεις ειναι:
αλλεν για να ξεβιδωνεις ολο το φερινγκ να εχεις προσβαση αν κατι εχει ξεκουμπωσει, αν κατι εχει χαλαρωσει κλπ...
ενα πολυεργαλειο με πενσα, μαχαιρι, ψαλιδι και διαφορα bits...
ασφαλειες...
λαμπα μουτρου...
duct tape...
ενα κομματακι σωληνα αλουμινιου...

δεν μενεις απο πολλα πραγματα με ενα 4κ..και αν μεινεις απο κατι χαζο, με αυτα που σου εγραψα το φτιαχνεις...
αν μεινεις απο κατι σοβαρο, οσα εργαλεια και να εχεις δεν κανεις τιποτα...οδικη, φορτωμα και συνεργειο...ειναι η πιο ασφαλης λυση που δεν διακινδυνευεις ουτε εσυ (αν κατι εχεις κανει λαθος και το ξανακαβαλησεις), ουτε το μηχανακι να παθει σοβαροτερη βλαβη....

επισης αν πεσεις μπορεις με αρκετο duct tape να μαζεψεις ολο το μηχανακι...

1. για σταντ υπάρχει λύση θα βάλω λινκ μόλις το βρώ.
2. το 24 αλλεν μόνο του ή σε πολυ-αλλεν δεν πιάνει χώρο και υπάρχει και σε 1/2' καρέ.
3. Με μια προεκτασούλα σωλήνα ή οτιδήποτε μια χαρά λύνει το 36αρι.
4. Στο 1000 Κ3-4 μια χαρά χωράνε όσα μπαίνουν στην εργαλειοθήκη της Kriega που έβαλλα παραπάνω
5. Αυτό με οδική αντιβαίνει την φιλοσοφία μου σαν μοτοσυκλετιστής!
6. Τα πολυεργαλεία είναι άχρηστα (αλλα όμορφα), έχω της Victorinox.....
7. Υπομονή μέχρι να φτιάξω/γεμίσω την Kriega.

daz
06/07/2017, 22:12
1. για σταντ υπάρχει λύση θα βάλω λινκ μόλις το βρώ.
2. το 24 αλλεν μόνο του ή σε πολυ-αλλεν δεν πιάνει χώρο και υπάρχει και σε 1/2' καρέ. και θα το κάνεις τι?
3. Με μια προεκτασούλα σωλήνα ή οτιδήποτε μια χαρά λύνει το 36αρι. Θα την έχεις και αυτή μαζί σου? Ασε που δεν λύνει 150+ nm με Γαλλικό χωρίς κάποια στιγμή να πάρεις την βίδα στο χέρι
4. Στο 1000 Κ3-4 μια χαρά χωράνε όσα μπαίνουν στην εργαλειοθήκη της Kriega που έβαλλα παραπάνω Τυχερέ! Έχεις χώρο που δεν χρειάζεσαι και εγώ που χρειάζομαι έχω λιγότερο!
5. Αυτό με οδική αντιβαίνει την φιλοσοφία μου σαν μοτοσυκλετιστής! Και εμένα, αλλά δεν μπορώ να σπρώχνω!
6. Τα πολυεργαλεία είναι άχρηστα (αλλα όμορφα), έχω της Victorinox..... Όλος ο κόσμος τα βρίσκει χρήσιμα εκτός από σένα!
7. Υπομονή μέχρι να φτιάξω/γεμίσω την Kriega.

:beer:

devil's animal
07/07/2017, 09:07
:confused:



το κομματακι σωληνα αλουμινιου δεν το εβαλα για να κανει προεκταση στην καστανια μισης ιντσας για να λυσεις παξιμαδι πισω τροχου...
το εβαλα γιατι σε καμια χυμα σου σπαει η μανετα (φρενου ή συμπλεκτη) και χωρις να εχεις αλλη ζημια, μενεις αμανατι χωρις μοχλο...
με ενα κομματακι σωληνα αλουμινιου (το τονιζω!!) μπορεις να βαλεις μεσα σφηνωτα το κομματι που εχει μεινει πανω στο μηχανακι και να κανεις την δουλεια...
και θα πει ο ξυπνιος: "και που θα ξερω ρε μαστορα που ΘΑ σπασει ουτως ωστε να το βαλω σφηνωτα, αφου παχαινει προς την βαση της η μανετα?"
και θα του πω εγω: γι'αυτο καμαρι μου λεω αλουμινιου...για να μπορεις να την διαμορφωσεις με το πολυεργαλειο ή πενσα...η να την τσακισεις και να στενεψει ή να την ανοιξεις και να ανοιξει...;)

αλλιως μεγαλυτερη αντοχη και θα εκανε και για προεκταση θα ηταν καθαρο σιδερο...αλλα αντε να χτυπας με πετρες την σιδερενια σωληνα για να στενεψει....καλα αν θες να την ανοιξεις...χεστα θες μηχανουργειο....:lol:

devil's animal
07/07/2017, 09:13
1. για σταντ υπάρχει λύση θα βάλω λινκ μόλις το βρώ.
2. το 24 αλλεν μόνο του ή σε πολυ-αλλεν δεν πιάνει χώρο και υπάρχει και σε 1/2' καρέ.
3. Με μια προεκτασούλα σωλήνα ή οτιδήποτε μια χαρά λύνει το 36αρι.
4. Στο 1000 Κ3-4 μια χαρά χωράνε όσα μπαίνουν στην εργαλειοθήκη της Kriega που έβαλλα παραπάνω
5. Αυτό με οδική αντιβαίνει την φιλοσοφία μου σαν μοτοσυκλετιστής!
6. Τα πολυεργαλεία είναι άχρηστα (αλλα όμορφα), έχω της Victorinox.....
7. Υπομονή μέχρι να φτιάξω/γεμίσω την Kriega.



1. δλδ εχεις βρει λυση να κουβαλας σπαστο σταντ για να μπορεις να βγαζεις τροχο μεσα στην μεση του δρομου??:confused::eek:
2. οκ, δεκτο αλλα παλι δεν βλεπω τον λογο να λυσεις αξονα μπροστινης ροδας...
3. δες παραπανω ποστ
4. ενταξει, χωρανε... αλλα το θεμα ειναι ποσο θα σου χρησιμεψουν στον δρομο και δεν θα ειναι απλα βαρος...
5. αδυνατω να καταλαβω πως μια οδικη αντιβαινει την φιλοσοφια του μοτοσυκλετιστη? δλδ πρεπει να ειμαστε ολοι μαστορες και να λυνουμε οποιαδηποτε βλαβη στο δρομο? οπως ειπε και ο daz, αν δεν θες να πηγαινεις με το gsxr στις βουνοκορφες 1000 φευγα μετρα ψηλοτερα απο πολιτισμο ή υποσαχαρια Αφρικη, μια οδικη ειναι οτι καλυτερο...
6. τα πολυεργαλεια ειναι για μια εκτακτη αναγκη που μπορει να σου γλιτωσουν χρονο ή και χρημα και μια χαρα κανουν την δουλεια τους αν ξερεις τι εχεις και γιατι το εχεις...
7. ειμαι πολυ περιεργος ειναι η αληθεια....

Leon67
07/07/2017, 09:28
1. δλδ εχεις βρει λυση να κουβαλας σπαστο σταντ για να μπορεις να βγαζεις τροχο μεσα στην μεση του δρομου??:confused::eek:
2. οκ, δεκτο αλλα παλι δεν βλεπω τον λογο να λυσεις αξονα μπροστινης ροδας...
3. δες παραπανω ποστ
4. ενταξει, χωρανε... αλλα το θεμα ειναι ποσο θα σου χρησιμεψουν στον δρομο και δεν θα ειναι απλα βαρος...
5. αδυνατω να καταλαβω πως μια οδικη αντιβαινει την φιλοσοφια του μοτοσυκλετιστη? δλδ πρεπει να ειμαστε ολοι μαστορες και να λυνουμε οποιαδηποτε βλαβη στο δρομο? οπως ειπε και ο daz, αν δεν θες να πηγαινεις με το gsxr στις βουνοκορφες 1000 φευγα μετρα ψηλοτερα απο πολιτισμο ή υποσαχαρια Αφρικη, μια οδικη ειναι οτι καλυτερο...
6. τα πολυεργαλεια ειναι για μια εκτακτη αναγκη που μπορει να σου γλιτωσουν χρονο ή και χρημα και μια χαρα κανουν την δουλεια τους αν ξερεις τι εχεις και γιατι το εχεις...
7. ειμαι πολυ περιεργος ειναι η αληθεια....

Ποτέ δεν ειπα για βγάλσιμο τροχού πίσω αλλά για ρύθμιση αλυσίδας.
Πήγαινε σε μοτο συνεργεία -οχι εξουσιοδοτιμένα Suzuki- και δες αν εχουν αλλεν 24
η οδική είναι μονο για να γυρίσει το μηχανάκι
Δεν πάει κανεις λογικός με SS να κάνει adventure touring οπόταν μονο από θέμα αυτάρκειας και ανεξαρτησίας δεν συμπαθώ τοις λύσεις -καμμιά φορά αναγκαίες- της οδικής συνεργείου
Τα πολυεργαλεία δεν κάνουν τίποτα καλά

chr1s_86
07/07/2017, 13:03
Τα γαλλικά είναι για καμιά βρύση :p καλύτερα καρυδάκι/μανέλα ή μεγάλο πολύγωνο, δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στο χώρο.


Επίσης γάντια μιας χρήσης χρειάζονται, για να μην γίνονται μαύρα τα χέρια.

daz
07/07/2017, 14:37
Βάλτε ρε καμια φωτό με τα εργαλεία που εχετε στη μοτό σας. Ακόμα και αν είναι το εργοστασιακό κιτ!

Για οποιαδήποτε μοτό.

akis_trevor
07/07/2017, 15:20
εγω αν και κουλαδι με μαστορεματα,περα απτα εργαλεια της μοτοσυκλετας,εχω βαλει ενα πολυεργαλειο,ενα σετ επισκευης ελαστικου(μεσα στο τσαντακι του οποιου εχω βαλει ενα κιτ επισκευης ντιζας και μερικα δεματικα),μια μονωτικη ταινια,2 λαμπες Η4 και ενα στικ για τσιμπηματα,ειδικα τωρα το καλοκαιρι.
ειναι μεγαλη υποθεση ο χωρος κατω απτην σελα και ειδικα σε σχεση με τα προηγουμενα μου μηχανακια,που ισα ισα χωραγαν τα χαρτια της μοτοσυκλετας,το στρωμ παιρνει αριστα στον τομεα αυτον.(οριστε ειναι και σε κατι καλο το μηχανακι μου :lol: )

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/07/2017, 15:48
Μεσα στη βαλιτσα εχω τοποθετημενα μεσα σε ενα νεσεσερ απο καλυντηκα:δεματικα καλωδιον,γαλικα 8-9 10-12 11-13 14-17 13-15 19-21 22-24.Διαφορα αλλεν που δε ξερω τα νουμερα τους,μακρι ισιο κατσαβιδι,σταυροκατσαβιδο,στουπι,μια μινι κασετινα με διαφορα bit και καριδακια απο 6''-11, 3 διαφορετικα μπουζοκλειδα,και δε ξερω αν ξεχναω κατι αλο.Μη μου πειτε που χωρανε στο νεσεσερ?Θα βγαλω φοτο το απογεμα για να μη λετε.Επισης διπλα εχω βαλει φαρμακειο προτον βοηθειον(το 2006 αυτη η τακτικη να εχω σε ολα τα μοτο φαρμακειο,φανηκε παρα παρα πολυ χρησιμη και ισος εσωσε μια ζωη.Σκυλισια βεβεα αλλα ζωη)

daz
07/07/2017, 16:01
385905

Grafton 505
07/07/2017, 17:23
1. δλδ εχεις βρει λυση να κουβαλας σπαστο σταντ για να μπορεις να βγαζεις τροχο μεσα στην μεση του δρομου??:confused::eek:
2. οκ, δεκτο αλλα παλι δεν βλεπω τον λογο να λυσεις αξονα μπροστινης ροδας...
3. δες παραπανω ποστ
4. ενταξει, χωρανε... αλλα το θεμα ειναι ποσο θα σου χρησιμεψουν στον δρομο και δεν θα ειναι απλα βαρος...
5. αδυνατω να καταλαβω πως μια οδικη αντιβαινει την φιλοσοφια του μοτοσυκλετιστη? δλδ πρεπει να ειμαστε ολοι μαστορες και να λυνουμε οποιαδηποτε βλαβη στο δρομο? οπως ειπε και ο daz, αν δεν θες να πηγαινεις με το gsxr στις βουνοκορφες 1000 φευγα μετρα ψηλοτερα απο πολιτισμο ή υποσαχαρια Αφρικη, μια οδικη ειναι οτι καλυτερο...
6. τα πολυεργαλεια ειναι για μια εκτακτη αναγκη που μπορει να σου γλιτωσουν χρονο ή και χρημα και μια χαρα κανουν την δουλεια τους αν ξερεις τι εχεις και γιατι το εχεις...
7. ειμαι πολυ περιεργος ειναι η αληθεια....

Οκ. Απορεία λύθηκε. Αλλά αν σε σπάσει στην βάση χέσε μέσα... :cry:


385905

Να βάλω ρε του cbf ή θα γελάνε και τα σοβατεπή ;


υγ. Η συζήτηση είναι ωραία, αν ο τίτλος ήταν στους προβληματισμούς ως ''έχουν λόγο ύπαρξης τα εργαλεία στην μηχανή;''

Coyote.V
07/07/2017, 17:30
Όταν θες να σηκώσεις στον αέρα κάποιο τροχό το κάνεις με το πλαϊνό στάντ και ένα κομμάτι ξύλο που θα το κοντράρεις είτε στο ψαλίδι για πίσω ή κάπου μπροστά σε κάποια βάση κάτω από τον κινητήρα για να σηκώσεις μπροστά.
Ένα κομμάτι ξύλο 20-30 πόντους παντού θα βρεις...

daz
07/07/2017, 17:42
Όταν θες να σηκώσεις στον αέρα κάποιο τροχό το κάνεις με το πλαϊνό στάντ και ένα κομμάτι ξύλο που θα το κοντράρεις είτε στο ψαλίδι για πίσω ή κάπου μπροστά σε κάποια βάση κάτω από τον κινητήρα για να σηκώσεις μπροστά.
Ένα κομμάτι ξύλο 20-30 πόντους παντού θα βρεις...

Σε ss?

Πρώτον έχει καρίνα και δεύτερον γιατί να το κάνεις?

Ο Λεό είπε ότι το θέλει γιατί σε πολλά βουλκανιζατέρ που πηγαίνει δεν έχουν 24αρι τροχόκλειδο.

Coyote.V
07/07/2017, 17:44
Σε ss?

Πρώτον έχει καρίνα και δεύτερον γιατί να το κάνεις?

Ο Λεό είπε ότι το θέλει γιατί σε πολλά βουλκανιζατέρ που πηγαίνει δεν έχουν 24αρι τροχόκλειδο.

Ναι κάπου θα βρει να κοντράρει αν χρειαστεί, παραπάνω μιλάνε για σπαστά σταντ, που να ξέρω γιατί να θέλουν να το σηκώσουν; απλά είπα μια λύση για ώρα ανάγκης.

devil's animal
07/07/2017, 17:53
Οκ. Απορεία λύθηκε. Αλλά αν σε σπάσει στην βάση χέσε μέσα... :cry:

καλα, δεν λεμε το μηχανακι να παρει χιλιες κωλοτουμπες και να γινει σωβρακο...στην βαση δεν σπαει ευκολα...
ειδικα απο low side ή και στατικες τουμπες στην χειροτερη να παρεις την μιση μανετα στο χερι...αλλα μετα θα παθεις τενοντιτιδα στην επιστροφη...με ενα κομματακι σωληνα αλουμινιου λυνεις το προβλημα...




υγ. Η συζήτηση είναι ωραία, αν ο τίτλος ήταν στους προβληματισμούς ως ''έχουν λόγο ύπαρξης τα εργαλεία στην μηχανή;''

μια χαρα εχουν λογο υπαρξης για κατι μικρο που μπορει να σου χαλασει την μερα...και θα το εφτιαχνες αν τα ειχες...
ακομα και το να περιμενεις την οδικη ειναι σπασιμο..ειδικα αν ειναι καμια πολυ ζεστη ή κρυα μερα και εισαι σε εθνικη π.χ. που δεν εχει τιποτα κοντα για να προστατευτεις...






Όταν θες να σηκώσεις στον αέρα κάποιο τροχό το κάνεις με το πλαϊνό στάντ και ένα κομμάτι ξύλο που θα το κοντράρεις είτε στο ψαλίδι για πίσω ή κάπου μπροστά σε κάποια βάση κάτω από τον κινητήρα για να σηκώσεις μπροστά.
Ένα κομμάτι ξύλο 20-30 πόντους παντού θα βρεις...

και θα επιστευτεις εσυ δλδ το οποιοδηποτε ξυλο για να στηριξεις το μηχανακι μεσα στην μεση του δρομου??:confused:
εγω σκεφτομαι το πιο απλο...περνας απο διπλα και την σκουντας χωρις να το καταλαβεις...αν φυγει απο το ξυλο και εχεις βγαλει τον τροχο κλαις ψαλιδι (αν ειναι ο πισω) ή μπουκαλες (αν ειναι ο μπροστα)...
ειδικα για τα ss θες τακο χοντρο για να το βαλεις στους λαιμους και να βγαλεις μπροστινο αλλα και αυτο ενεχει πολλα ρισκα...

Tycho Moon
07/07/2017, 18:06
Γνώμη μου είναι ότι ειδικά με τα σύγχρονα μηχανάκια, δεν χρειάζεται να το παίζουμε Μαγκάιβερ στην άκρη του δρόμου.

Ένα κιτάκι για σκασμένα λάστιχα, ένα σετ μανέτες, κανά συρματόσχοινο ντίζας, καμιά ασφάλεια, ζιπάκια, λάμπες για μπρος και πίσω, 2-3 εργαλεία για να τα πράγματα που ανέφερα και μια οδική βοήθεια για τα πιο χοντρά.

Νομίζω τα παραπάνω για 9/10 περιπτώσεις είναι αρκετά.

daz
07/07/2017, 18:08
Γνώμη μου είναι ότι ειδικά με τα σύγχρονα μηχανάκια, δεν χρειάζεται να το παίζουμε Μαγκάιβερ στην άκρη του δρόμου.

Ένα κιτάκι για σκασμένα λάστιχα, ένα σετ μανέτες, κανά συρματόσχοινο ντίζας, καμιά ασφάλεια, ζιπάκια, λάμπες για μπρος και πίσω, 2-3 εργαλεία για να τα πράγματα που ανέφερα και μια οδική βοήθεια για τα πιο χοντρά.

Νομίζω τα παραπάνω για 9/10 περιπτώσεις είναι αρκετά.

Ανάλογα το μηχανάκι! Για μηχανάκια δρόμου είναι κάπως έτσι που τα λες.

Coyote.V
07/07/2017, 18:35
και θα επιστευτεις εσυ δλδ το οποιοδηποτε ξυλο για να στηριξεις το μηχανακι μεσα στην μεση του δρομου??:confused:
εγω σκεφτομαι το πιο απλο...περνας απο διπλα και την σκουντας χωρις να το καταλαβεις...αν φυγει απο το ξυλο και εχεις βγαλει τον τροχο κλαις ψαλιδι (αν ειναι ο πισω) ή μπουκαλες (αν ειναι ο μπροστα)...
ειδικα για τα ss θες τακο χοντρο για να το βαλεις στους λαιμους και να βγαλεις μπροστινο αλλα και αυτο ενεχει πολλα ρισκα...

Τι να σου πω, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του αν υπάρξει ανάγκη.
Έτσι σηκώσαμε στην Βουλγαρία ένα ΖΖR11 φορτωμένο με βαλίτσες γιατί είχε μασήσει τα ρουλεμάν του πίσω τροχού. Αγοράσαμε ένα ούπα σιδερένιο για μπετό στην εσωτερική διάμετρο του ρουλεμάν από ένα χρωματοπωλείο και το χρησιμοποιήσαμε για εξολκέα χτυπώντας το τα βγάλαμε. Αγοράσαμε τα ίδια από ένα μαγαζί με ρουλεμάν την άλλη μέρα το πρωί και τα βάλαμε. Μέχρι τότε το μηχανάκι ήταν στον αέρα με το ξύλο και απλά είχαμε ψευτοπεράσει την ρόδα και τον άξονα μην τυχόν και γίνει τίποτα.

Grafton 505
07/07/2017, 20:59
καλα, δεν λεμε το μηχανακι να παρει χιλιες κωλοτουμπες και να γινει σωβρακο...στην βαση δεν σπαει ευκολα...
ειδικα απο low side ή και στατικες τουμπες στην χειροτερη να παρεις την μιση μανετα στο χερι...αλλα μετα θα παθεις τενοντιτιδα στην επιστροφη...με ενα κομματακι σωληνα αλουμινιου λυνεις το προβλημα...

Το έχω δει να γίνετε από χαζοπτώση γι' αυτό το έγραψα. Μία στο εκατομμύριο θα πεις αλλά να που έγινε. Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια.

Όπως και να έχει, οι περισσότεροι δεν ασχολούνται με τα εργαλεία της μηχανής πόσο μάλλον να κάνουν και προσθήκες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/07/2017, 23:44
385917385918385919
Το νεσεσερ ειναι αυτο που ειπα προηγουμενος.Παντα φαρμακειο,και παντα σπαστο καφεδακι πισω στη βαλιτσα για να κριωνει λιγο η γρια αμα τη ταλεπορω.Οπος βλεπετε συν ολης της αλης εχω μεσα και φορτηστη κινητου για να φορτιζω το κινητο(οποιος θελει μπορω να ανοιξω ενα θεμα και να λεω πος εφτιαξα στη μηχανη υποδοχη αναπτηρα αυτοκινητου ευκολα και με 3,5 ευρω)και ενεσεις για λαστιχο ασαμπρελο(εμενα ειναι με σαμπρελα.Μου εχει μηνει απο το v-strom).
Υ.Γ.Οι φοτο δε ξερω αν ειναι καλες καθοτι τις βγαζω και τις στελνω απο κινητο παλιο και με μικρη οθονη.

daz
08/07/2017, 00:22
Πάτερ είσαι ο καλύτερος!

Μια χαρά είναι οι φωτό! :beer:

Coyote.V
08/07/2017, 01:03
Τα κορδόνια , γυαλόχαρτο, αμπούλα, βαλβίδα και κόλλα τα έχεις αλλού να υποθέσω;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/07/2017, 07:24
Τα κορδόνια , γυαλόχαρτο, αμπούλα, βαλβίδα και κόλλα τα έχεις αλλού να υποθέσω;

Κορδονια ειναι διπλα στα εργαλεια που κανης την ενεση(μπορει να μη φενονται καλα).Αμπουλα τι ενοεις?Βαλβιδα?Κολλα αν ενοεις για τα κορδονια δε χρειαζετε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/07/2017, 10:41
Πάτερ είσαι ο καλύτερος!

Μια χαρά είναι οι φωτό! :beer:

Απλα ειμαι ενας ταπεινος,φτοχος πλυν τιμιος μηχανοβιουλης.Σευχαρηστω τεκνο μου

Coyote.V
08/07/2017, 11:03
Κορδονια ειναι διπλα στα εργαλεια που κανης την ενεση(μπορει να μη φενονται καλα).Αμπουλα τι ενοεις?Βαλβιδα?Κολλα αν ενοεις για τα κορδονια δε χρειαζετε.

Ετσι χύμα τα κορδόνια θα ξεραθούν και όταν τα χρειαστείς θα είναι άχρηστα.... γιαυτό θες την κόλλα. Οι αμπούλες και η βαλβίδα για να φουσκώσεις το λάστιχο μετά την επισκευή. Έχεις άλλο τρόπο για φούσκωμα;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/07/2017, 11:48
Ετσι χύμα τα κορδόνια θα ξεραθούν και όταν τα χρειαστείς θα είναι άχρηστα.... γιαυτό θες την κόλλα. Οι αμπούλες και η βαλβίδα για να φουσκώσεις το λάστιχο μετά την επισκευή. Έχεις άλλο τρόπο για φούσκωμα;τα κορδονια α και ξερα κανουν τη δουλεια τους.τα εχω ετσι κνα 3-4 χρονια και πριν κανα 6 μηνο εφτιαξα μιας κοπελας το αμαξι.Η θερμοκρασια της ασφαλτου με το λαστιχο μαλακωνει το κορδονι και δε χρειαζετε κολλα.Τι να πω.παντος ετσι το κανω εγω.Τωρα αν εχω αλλο τροπο να φουσκωνω το λαστιχο η απαντηση ειναι οχι.Δε μ εχει πιασει ποτε λαστιχο στο freewind και δε θα ξερω τ να κανω.Δε ξερω τι ειναι η αμπουλα και πος λειτουργει.Μια φορα παντος ενα φιλο σε μια χωματινη βολτα τον επιασε με το ktm λαστιχο και ειχε μαζι του αφρο.Σε πληροφορω δε του εκανε ΤΠΤ.

daz
08/07/2017, 12:12
Ο αφρός δεν κάνει τίποτα αν δεν ξέρεις να τον χρησιμοποιείς.

Η αμπούλες είναι αυτές..

385922

Συνδέουμε το λάστιχο που φαίνεται στην εικόνα επάνω στην βαλβίδα και μετά βιδώνουμε την αμπούλα επάνω στο λάστιχο.. Δυο τέτοιες αμπούλες είναι αρκετές για ένα λάστιχο που έχει κάτσει τελείως. Για πλήρη πίεση χρειαζόμαστε 2.5.

Είναι απαραίτητες όταν αλλάζουμε σαμπρέλα στο βουνό ή θέλουμε να περάσουμε κορδόνι σε ένα λάστιχο που έχει χάσει πολύ αέρα. Το κόστος τους είναι περίπου στα 2 ευρώ ή κάτι τέτοιο!



caution.. Για να βιδώσουμε την αμπούλα επάνω στο ελαστικό παρέμβυσμα ίσως χρειαστούμε ένα πενσάκι (πολυεργαλείο οτιδήποτε) για να κρατήσουμε σταθερή την άκρη του (η άλλη άκρη είναι βιδωμένη επάνω στην βαλβίδα). Είναι λίγο δύσκολο να γίνει με το χέρι γιατί ουσιαστικά την ώρα που βιδώνουμε η αμπούλα τρυπάει (είναι σφραγισμένη).

Όποιος δεν κατάλαβε ας πάρει μια επιπλέον και ας το κάνει στο σπίτι του την πρώτη φορά.

Coyote.V
08/07/2017, 14:51
Ο αφρός δεν κάνει τίποτα αν δεν ξέρεις να τον χρησιμοποιείς.

Η αμπούλες είναι αυτές..

385922

Συνδέουμε το λάστιχο που φαίνεται στην εικόνα επάνω στην βαλβίδα και μετά βιδώνουμε την αμπούλα επάνω στο λάστιχο.. Δυο τέτοιες αμπούλες είναι αρκετές για ένα λάστιχο που έχει κάτσει τελείως. Για πλήρη πίεση χρειαζόμαστε 2.5.

Είναι απαραίτητες όταν αλλάζουμε σαμπρέλα στο βουνό ή θέλουμε να περάσουμε κορδόνι σε ένα λάστιχο που έχει χάσει πολύ αέρα. Το κόστος τους είναι περίπου στα 2 ευρώ ή κάτι τέτοιο!



caution.. Για να βιδώσουμε την αμπούλα επάνω στο ελαστικό παρέμβυσμα ίσως χρειαστούμε ένα πενσάκι (πολυεργαλείο οτιδήποτε) για να κρατήσουμε σταθερή την άκρη του (η άλλη άκρη είναι βιδωμένη επάνω στην βαλβίδα). Είναι λίγο δύσκολο να γίνει με το χέρι γιατί ουσιαστικά την ώρα που βιδώνουμε η αμπούλα τρυπάει (είναι σφραγισμένη).

Όποιος δεν κατάλαβε ας πάρει μια επιπλέον και ας το κάνει στο σπίτι του την πρώτη φορά.

Πόσο πίσω είσαι :p

Εγώ ΄έχω την παρακάτω γωνιά :)

385937

daz
08/07/2017, 15:05
ΩΩΩΩ!!!


Nice! :beer:

akis_trevor
08/07/2017, 15:54
αποστολη,αφου το ζητησες... :D
τα εργαλεια της μαμας σουζουκι
385946

το σετ επισκευης ελαστικων που εχω βαλει μεσα μερικα δεματικα και ενα κιτ επισκευης ντιζας
385947

προσφατα τσιμπησα και ενα μινι φαρμακειο (τα καλα της δουλειας) με τα απολυτως απαραιτητα το οποιο χωραει εστω και σε ενα μικρο τσαντακι οταν παιξει βολτα ταξιδι κλπ.
385948

akis_trevor
08/07/2017, 15:55
και ολα μαζι χωρανε κατω απτην σελλα του στρωμ.
385949
το πρασινο πανι το εχω βαλει για προστασια απο χτυπηματα,ειναι ενα σετ λαμπες στο κουτι τους απο μεσα.

BLiTzER
08/07/2017, 19:45
Όλα τα εργαλεία και ανταλλακτικά, που μπορεί να χρειαστώ για το μηχανάκι μου, βρίσκονται ήδη κάτω από τη σέλα, από το εργοστάσιο:

385954

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/07/2017, 23:41
[QUOTE=BLiTzER;2886905]Όλα τα εργαλεία και ανταλλακτικά, που μπορεί να χρειαστώ για το μηχανάκι μου, βρίσκονται ήδη κάτω από τη σέλα, από το εργοστάσιο:

[ATTACH=CONFIG]385954[
αυτα και κατι παραπανω τα εχω εγω απο κατω απο το πατινι μου περασμενα με μονοτικη ταινια:p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/07/2017, 23:42
και ολα μαζι χωρανε κατω απτην σελλα του στρωμ.
385949
το πρασινο πανι το εχω βαλει για προστασια απο χτυπηματα,ειναι ενα σετ λαμπες στο κουτι τους απο μεσα.
Εισαι πολυ ωραιος ρε φιλε.Μπραβο

Grafton 505
13/07/2017, 21:44
Τα εργαλεία του Cbf600.

2 εξάγωνα 22, 27
3 γερμανικά διπλά 14-17, 12-14, 8-10
1 άλλεν 5άρι
1 διπλό κατσαβίδι FD5.5 & ph2
1 μπουζόκλειδο 9άρι
1 γατζόκλειδο

το σακουλάκι είναι δικιά μου προσθήκη και έχει μεγάλες ασφάλειες (1χ10Α, 1χ20Α, 3χ30Α), μικρές ασφάλειες (2χ10Α, 2χ20Α), 1 ασφαλειοπιάστη και 2 καπάκια βαλβίδων.


386330

υγ. ως γνωστόν τα Honda δεν σπάνε δεν χαλάνε και άρα τα εργαλεία αυτά τα έχει για να βοηθάμε τα άλλα μηχανάκια που σπάνε και χαλάνε ! :D

toyar
13/07/2017, 22:37
το γατζοκλειδο ξεχασες:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/07/2017, 22:41
Τα εργαλεία του Cbf600.

2 εξάγωνα 22, 27
3 γερμανικά διπλά 14-17, 12-14, 8-10
1 άλλεν 5άρι
1 διπλό κατσαβίδι FD5.5 & ph2
1 μπουζόκλειδο 9άρι

το σακουλάκι είναι δικιά μου προσθήκη και έχει μεγάλες ασφάλειες (1χ10Α, 1χ20Α, 3χ30Α), μικρές ασφάλειες (2χ10Α, 2χ20Α), 1 ασφαλειοπιάστη και 2 καπάκια βαλβίδων.


386330

υγ. ως γνωστόν τα Honda δεν σπάνε δεν χαλάνε και άρα τα εργαλεία αυτά τα έχει για να βοηθάμε τα άλλα μηχανάκια που σπάνε και χαλάνε ! :D

Εμενα μου αρεσε πιο.πολυ οι ασφαλειες παρα ολα τα αλλα:p

Grafton 505
13/07/2017, 23:15
Εμενα μου αρεσε πιο.πολυ οι ασφαλειες παρα ολα τα αλλα:p

Όποιος καεί από τον χυλό ........ :lol:

virus
13/07/2017, 23:48
αυτο το μπουζοκλειδο το ειχα πληρωσει χρυσο :cry:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/07/2017, 23:55
Όποιος καεί από τον χυλό ........ :lol:

Μου εκαψε κεντρικη ασφαλεια που ειναι διπλα στη μπαταρια.Μεχρι να το ανακαλυψω περασα....:a018:

Leon67
04/08/2017, 00:39
H συναρμολόγηση του EDC κιτ εχει αρχίσει με τα διπλά γερμανοπολύγωνα που υπάρχουν και τα διπλά εργαλεία γενικά. Μεχρι στιγμής εχουμε 7,8,12,14,17 mm γερ/να και άλλεν 3,4,5,6,8mm. Tα περισότερα υπήρχαν εκτός από 14 mm γερμανοπολύγωνο και 4 & 6 mm άλλεν. Το 13αρι που κανονικά δεν υπάρχει σε made in Japan μοτο αγοράστηκε σε καστάνιας Gedore 7UR για να εκτελεί και χρέη τέτοιας. Απομένουν να αγοραστούν καινούργια μια΄μικρή πένσα και ένα κατσαβίδι με μύτες-ίσως μακρυές σε PH 1,2,3, 1-2 ίσιες και 10,15,20 Τorx με τρύπα. Ένα γαλλικό 6" δωρεά φίλου προστέθηκε επίσης. Στην φωτό τα καινούργια κλειδιά εκτός θήκης και στην 2η η επιλεγμένη πένσα Knipex 08 25 145 που δεν βρέθηκε Ελλάδα.

387271

387272

Ισως στην πορεία αφαιρεθούν 1-2 πραγματάκια όπως το γερμανοπολύγωνο 17mm. Μένουν ακόμη 2-3 αμπούλες για τα επισκευή ελαστικού, το μπουζόκλειδο από το εργοστασιακό κιτ εργαλείων και λίγο δυσκολότερα στην εύρεση: semi-deep καρυδάκια σε 3/8 καρέ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/08/2017, 07:50
H συναρμολόγηση του EDC κιτ εχει αρχίσει με τα διπλά γερμανοπολύγωνα που υπάρχουν και τα διπλά εργαλεία γενικά. Μεχρι στιγμής εχουμε 7,8,12,14,17 mm γερ/να και άλλεν 3,4,5,6,8mm. Tα περισότερα υπήρχαν εκτός από 14 mm γερμανοπολύγωνο και 4 & 6 mm άλλεν. Το 13αρι που κανονικά δεν υπάρχει σε made in Japan μοτο αγοράστηκε σε καστάνιας Gedore 7UR για να εκτελεί και χρέη τέτοιας. Απομένουν να αγοραστούν καινούργια μια΄μικρή πένσα και ένα κατσαβίδι με μύτες-ίσως μακρυές σε PH 1,2,3, 1-2 ίσιες και 10,15,20 Τorx με τρύπα. Ένα γαλλικό 6" δωρεά φίλου προστέθηκε επίσης. Στην φωτό τα καινούργια κλειδιά εκτός θήκης και στην 2η η επιλεγμένη πένσα Knipex 08 25 145 που δεν βρέθηκε Ελλάδα.

387271

387272

Ισως στην πορεία αφαιρεθούν 1-2 πραγματάκια όπως το γερμανοπολύγωνο 17mm. Μένουν ακόμη 2-3 αμπούλες για τα επισκευή ελαστικού, το μπουζόκλειδο από το εργοστασιακό κιτ εργαλείων και λίγο δυσκολότερα στην εύρεση: semi-deep καρυδάκια σε 3/8 καρέ.

Πολύ ωραία δουλειά.Ομορφα ταξινομημένα.Αλλα τι εννοείς η πένσα δε βρέθηκε Ελλάδα?Δηλαδή την έφερες από εξωτερικό?Γιατί τη συγκεκριμένη?

Leon67
04/08/2017, 09:18
Πολύ ωραία δουλειά.Ομορφα ταξινομημένα.Αλλα τι εννοείς η πένσα δε βρέθηκε Ελλάδα?Δηλαδή την έφερες από εξωτερικό?Γιατί τη συγκεκριμένη?

Ευχαριστώ. Η συγκεκριμένη είναι μικρή (145 cm), μυτερή για πρόσβαση σε σημεία που θέλουν μυτοτσίμπιδο και στην μύτη εχει και εσοχή για βίδες πρόκες κτλ. Γενικά είναι all-round πενσάκι που τα ψιλοκάνει όλα. Να και το λινκ από Knipex:http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=art_detail&parentID=1357&groupID=2308&artID=34576

Η πένσα θα έρθει από έξω γιατι δεν μπλέκω με παραγγελίες σε Ελληνικά μαγαζιά.

Τα καρυδάκια είναι πρόβλημα. Απ' όσο ξέρω κανείς στην Ευρώπη δεν βγάζει semi-deep.

fasarias
04/08/2017, 22:56
Δεν βρεθηκε λεει ελλαδα η πενσα και με το που πατησεις τον κωδικο στο google, μπαμ κατευθειαν στο πεταει πρωτο-πρωτο.

https://www.google.gr/search?q=08+25+145&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=ztCEWaCiCPPHXqCYgcgK

Πες δεν γουσταρω να την παρω απο ελλαδα ή την βρηκα φθηνοτερα στο εξωτερικο και τελειωσε η ιστορια, οχι δεν βρεθηκε.

daz
05/08/2017, 00:09
Τα Ελληνικά μαγαζιά σπάνια έχουν σε στοκ όλα αυτά που παρουσιάζουν σαν διαθέσιμα μέσα στο σάιτ τους.

Leon67
05/08/2017, 07:55
Δεν βρεθηκε λεει ελλαδα η πενσα και με το που πατησεις τον κωδικο στο google, μπαμ κατευθειαν στο πεταει πρωτο-πρωτο.

https://www.google.gr/search?q=08+25+145&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=ztCEWaCiCPPHXqCYgcgK

Πες δεν γουσταρω να την παρω απο ελλαδα ή την βρηκα φθηνοτερα στο εξωτερικο και τελειωσε η ιστορια, οχι δεν βρεθηκε.

Όπως εγραψε και ο Daz αλλο την εχω στο site και αλλο ειναι στην αποθηκη ή το ράφι. Ειναι και Αυγουστος δηλαδή η παραγγελία θα φύγει τελος του μήνα και πάς για τέλος Σεπτέμβρη.... Αλλο παράδειγμα ειναι αυτό το μαγαζί που την εχει στο site αλλά εχει παράδοση 5-10 εργάσιμες....:http://www.techstores.gr/knipex-0825145.html 5-6 ευρώ παραπάνω από https://www.tbs-aachen.de/Knipex_pliers/Knipex_combination_plier/Knipex_08_25_145_Needle-nose_combination_pliers_i2790_57370.htm

edit: To πενσάκι υπάρχει ετοιμοπαράδοτο σε Καραίσκο Σπ.Πάτση σε επιχρωμιωμένο VDE και σε γυαλισμένο με κόκκινη μπλέ λαβή.