PDA

View Full Version : Κόλλησε .......αλλά τι χάλασε???



AlkisRR
06/07/2017, 17:56
Καλησπέρα παιδία, χτες κόλλησε το πενηντάρι σκουτερακι μου (μετά από όλη τη βουλιαγμένης τέρμα γκάζι, είναι η αλήθεια).
Έσβησε ξαφνικά - με φρέναρε - ξαναπήρε - ξανά έσβησε - ξαναπήρε και ξανά και ξανά κτλ.... μέχρι που τελικά το πήρα ποδαράτο.....χεχε :D
Είχα σήμερα την ελπίδα να έχει ξεκολλήσει που κρύωσε, μιας και χτες δεν είχε φρακάρει τελείως και το γύρναγε η μίζα, αλλά ήταν εντελώς κολλημένο,
μίζα και μανιβέλα δεν κινιόντουσαν :a52:

Πρέπει ναι έκανα μα..κια και να έμεινε από λάδι :bigcry:.


Εκτός από κύλινδρο-πιστόνι-ελατήρια τι άλλο λέτε να έχει χαλάσει???
Και κυρίως πως θα το καταλάβω και τι/που να κοιτάξω??

Θενκς, please :a4:.....

daz
06/07/2017, 18:08
Όταν το ανοίξεις για ελατήρια θα δεις τι άλλο χρειάζεται! Μπορεί ο κύλινδρος και το πιστόνι να μην έγιναν λάσπη και να την άκουσαν μόνο τα ελατήρια.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/07/2017, 18:44
Όταν το ανοίξεις για ελατήρια θα δεις τι άλλο χρειάζεται! Μπορεί ο κύλινδρος και το πιστόνι να μην έγιναν λάσπη και να την άκουσαν μόνο τα ελατήρια.μπα...νομιζω πος αφου δε κατεβενει η μανιβελα,εχει κολισει και δε θα το γλυτοσει το πιστονακι κτλπ...

AlkisRR
06/07/2017, 18:44
Θενκς για την γρήγορη απάντηση, μακάρι να είναι έτσι...
Το βασικό μου άγχος είναι για από μπιέλα και κάτω, που δεν ξέρω καν τι να κοιτάξω ...:hmm:, αλλά ας ελπίσουμε.

daz
06/07/2017, 18:49
μπα...νομιζω πος αφου δε κατεβενει η μανιβελα,εχει κολισει και δε θα το γλυτοσει το πιστονακι κτλπ...

Ξεκόλλησε! 50αρακί είναι, ίσως τη βγάλει καθαρή με ένα σετ ελατήρια και τσιμουχάκια βαλβίδων.

AlkisRR
06/07/2017, 18:52
Ε διευκρίνηση είναι δίχρονο (φαντάστηκα πως εννοείται)

daz
06/07/2017, 18:59
Θενκς για την γρήγορη απάντηση, μακάρι να είναι έτσι...
Το βασικό μου άγχος είναι για από μπιέλα και κάτω, που δεν ξέρω καν τι να κοιτάξω ...:hmm:, αλλά ας ελπίσουμε.

Δύσκολο φίλος! Πολύ δύσκολο! Θα πρέπει να μην έχει σταγόνα μέσα για να αρπάξει χαμηλά.

Εκεί κάτω δεν θα κοιτάξεις τίποτα γιατί δεν θα το ανοίξεις μέχρι εκεί. Απλά όταν βγάλεις τον κύλινδρο κούνησε την μπιέλα πάνω κάτω να δεις αν έχει κενά! Αν έχει έστω και το παραμικρό κενό τότε δε σε συμφέρει να το φτιάξεις. Αριστερά, δεξιά δεν πειράζει να κουνιέται, μόνο πάνω κάτω δεν πρέπει να έχει μπόσικα με τον στρόφαλο.

Αν έχει μπόσικα πάνω κάτω, όταν το δέσεις θα χτυπάει και ο θόρυβος αυτός θα χειροτερεύει μέχρι να σπάσει. Αυτά τα μπόσικα μπορείς να τα δεις και χωρίς να λύσεις κεφαλή. Βάζεις το πιστόνι στο άνω νεκρό σημείο, γυρίζεις άλλο λίγο μέχρι να αρχίσει η μπιέλα να το κατεβάζει και μετά βάζεις ένα κατσαβίδι στην τρύπα του μπουζί και το πιέζεις απότομα. Αν βρεις μπόσικα μπορεί να είναι από πίρο πιστονιού ή από μπιέλα. Είναι λίγο δύσκολο όμως αν δεν ξέρεις και καλύτερα να το κάνει μάστορας ή κάποιος που γνωρίζει. Τουλάχιστον μην μου πεις μετά ότι χάλασες τις βόλτες του μπουζί ή σου έπεσε κανένα κατσαβίδι μέσα.

daz
06/07/2017, 19:01
Ε διευκρίνηση είναι δίχρονο (φαντάστηκα πως εννοείται)

Α!

Οκ. τότε είναι πιο εύκολο! Ελπίζω μόνο να μην έσπασε κανένα ελατήριο! Σε κάθε περίπτωση ανοίγεις το επάνω μέρος μόνο και βλέπεις.

AlkisRR
06/07/2017, 19:23
Φίλε daz ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!! :beer:

Θα το λύσω και θα δω για τους τζόγους που λες στην μπιέλα στο πάνω κάτω.

Φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να ισχύει και στο ρουλεμάν στον πίρο του πιστονιού... θα πρέπει να μην έχει καθόλου τζόγο στο πάνω κάτω, ε?

daz
06/07/2017, 20:02
Φίλε daz ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!! :beer:

Θα το λύσω και θα δω για τους τζόγους που λες στην μπιέλα στο πάνω κάτω.

Φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να ισχύει και στο ρουλεμάν στον πίρο του πιστονιού... θα πρέπει να μην έχει καθόλου τζόγο στο πάνω κάτω, ε?

Το σημείο του πίρου έχει συγκεκριμένες ανοχές. Νομίζω ούτε αυτό πρέπει να το καταλαβαίνεις με το χέρι!

OldMan
07/07/2017, 15:00
Οταν λες "θα το λύσεις" δεν φανταζομαι να εννοείς να βγαλεις κεφαλή και κύλινδρο χωρίς να εχεις βαλει κατι στην τρύπα του καρτερ..

Coyote.V
07/07/2017, 16:42
τσι όπως θα το έχεις ανοικτό και θα κοιτάς την μπιέλα που σου λέει ο daz γύρνα το και μια ανάποδα κουνώντας το μπας και πέσει τίποτα...

AlkisRR
09/07/2017, 12:30
Καλησπέρα παιδιά, λοιπόν εν τέλη κατέβηκε ο θεός και δεν έσπασε τπτ, μόνο το πιστόνι είχε χτυπήσει τον κύλινδρο στην μεριά της εξαγωγής και λίγο στην εισαγωγή.

Οπότε τον πήγα για ρεκτιφιέ, πήρα από εκεί και ένα πιστόνι με ελατήρια, σύνολο 60ε και τώρα το μηχανάκι βολτάρει κανονικά :D:D

Φίλε daz η μπιέλα πολύ οκ στο κάτω ρουλεμάν. Στο πάνω είχε ένα απειροελάχιστο παίξιμο αλλά οκ. :beer:



PS: Παλιά οριακά μεν αλλά καταλάβαινα τι έλεγε ο "παλέουρας του φορουμ":a024: , πλέον δεν παίρνω χαμπάρι .....:p