PDA

View Full Version : Πρώτη Μηχανή - Yamaha R6



Klaus
07/07/2017, 01:08
Καλησπέρα στο forum κι από μένα. Με λένε Θάνο, είμαι 23 και από το 2018 θα βγάλω δίπλωμα για μηχανή, το Α.
Αυτό που σκέφτομαι είναι με τι μηχανή να ξεκινήσω. Να πω πως δεν έχω καμία εμπειρία και δεν είχα ούτε 50cc ποτέ μου(το ότι έχω οδηγήσει κάποιες φορές 50αρι δεν το μετράω καν). Ο κολλητός μου ξεκίνησε με την CB500F και ήδη θέλει να την αλλάξει, μέσα σ ένα χρόνο(δεν είχε ούτε αυτός προηγούμενη εμπειρία). Να πω πως μ αρέσουν πολύ οι Ζ650 αλλά κυρίως η R6. Η κύρια ερώτηση μου είναι: Αν αγοράσω την R6 θα χω κάποιο πρόβλημα; Δηλαδή πρέπει αναγκαστικά να ξεκινήσω από μηχανή μικρότερου κυβισμού; Γιατί όλοι μου λένε ότι με τον καιρό θα την συνηθίσω κι αν είμαι προσεκτικός δεν θα χω απολύτως κανένα θέμα. Τα φώτα σας λοιπόν :D

basilis_k6
07/07/2017, 02:30
Αν αγορασεις πρωτα ενα μηχανακι σαν το cb η το z650 και μετα το r6 θα νιωσεις και μονος σου οτι εκανες πολυ καλα που δεν το πήρες κατευθείαν. Αν θες να κανεις μόστρα παρτο απο τωρα αλλα αν θες να μαθεις να οδηγας αστο για αργοτερα. Ειναι δυσκολο, δύστροπο και μπορει να γινει επικίνδυνο.

Leon67
07/07/2017, 08:33
Προφορικά θα έλεγα αλλά, όμως ανέβα κατηγορίες σιγά σιγά για να μάθεις να οδηγεις καλύτερα και να μην ρισκάρεις πολύ.

harris_x
07/07/2017, 09:32
Αν αγορασεις πρωτα ενα μηχανακι σαν το cb η το z650 και μετα το r6 θα νιωσεις και μονος σου οτι εκανες πολυ καλα που δεν το πήρες κατευθείαν. Αν θες να κανεις μόστρα παρτο απο τωρα αλλα αν θες να μαθεις να οδηγας αστο για αργοτερα. Ειναι δυσκολο, δύστροπο και μπορει να γινει επικίνδυνο.

+675

Klaus ξεκίνα με ένα γυμνό ή ενα 250 - 300 και μετα παίρνεις το R6 θα το χαρείς περισσότερο έτσι και με μεγαλύτερη ασφάλεια ;)

pipe_smoker
07/07/2017, 09:45
Ό,τι είπαν Χάρης και Βασίλης.

Ξεκίνα με ένα μκρότερο μηχανάκι, μπες κάνε κανα δυο σχολεία, και ανεβαίνεις μετά σε R6.

Και περισσότερο θα το ευχαριστηθείς και δε θα κινδυνεύεις στον ίδιο βαθμό να σε αδειάσει πουθενά.

Vice
07/07/2017, 10:59
Τέτοια θέματα περιμενω. Καλό καλοκαίρι σε όλους παιδιά.

Φιλε μην παρεις R6 και γενικά μην παρεις κανενα SuperSport για πρώτη μηχανη.

Το γιατι το εχουμε πει καμια 100αριά φορές.Ψάξε στο φορουμ και θα βρεις ΠΟΛΛΑ παρόμοια θέματα

Άσε που δεν ειναι και της μοδας πλεόν οπότε ΟΥΤΕ μουρη θα εισαι.

Klaus
07/07/2017, 11:08
Καταρχήν να πω ευχαριστώ και μπράβο για την ευγένεια σας, και που δεν ήρθε κανείς να ξεκινήσει τα "καλά είσαι χαζός θα σκοτωθείς τι είναι αυτά που λες θα μας τρελάνεις" :P Το R6 δεν θα το έπαιρνα για μόστρα και γενικά δεν είμαι τέτοιος, ότι κάνω το κάνω για να το ευχαριστηθώ εγώ. Αν και μέσα μου ξέρω ότι δεν θα το πάρω, φαίνεται πολύ τούμπανο. Εγώ τη μηχανή την θέλω κυρίως για βόλτες μέσα στην πόλη, και για κανένα ταξίδι. Επίσης αυτό που είδα είναι πως η πίσω θέση στο R6 δεν έχει καλή φήμη, και δεν μ αρέσει, θέλω ο συνοδηγός να είναι κάπως πιο άνετα! Οπότε οκ το αφήνω το yamaha. Αλλά για το Ζ650, ούτε καν να το σκέφτομαι; Το χω έρωτα χρόνια κάθε φορά που το βλέπω τρελαίνομαι. Και μπορώ και να το πάρω λίγο να δω τι παίζει γιατί το χει κι ένας γνωστός μου! Πιστεύω είναι πιο ήρεμη μηχανή και πιο ιδανική για να ξεκινήσει κανείς από το R6!

(Είδα και το μοντέλο του 17 κι το χω ερωτευθεί)

typhoon
07/07/2017, 11:10
Κι εγώ μια απο τα ίδια θα σου προτείνω. Το r6 είναι δυσκολο μηχανάκι και γενικά όλα τα σουπερσπορ. Στην χαλαρή βόλτα σε καφετέρια μια χαρά πάει, αλλά μόλις πεις πως ανοίγεις το γκάζι χρειάζεται να ξέρεις τι κάνεις και θέλει την προσοχή σου 100%, δεν συγχωρεί λαθάκια,ούτε μαζέυεται έτσι και κάνει πως φεύγει σε στροφή. Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μην το πάρεις, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να χτυπήσεις πολύ άσχημα

Manalishi
07/07/2017, 11:11
καλά είσαι χαζός θα σκοτωθείς τι είναι αυτά που λες θα μας τρελάνεις?!

BlackAdder
07/07/2017, 11:27
Έχουν βαρεθεί να τα λένε γι' αυτό δεν έπεσε κράξιμο, επίσης παίζουν πολλά τρολ που γράφουν κάτι τέτοια για να δημιουργήσουν ντόρο..

Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει όμως...

Τα ss δεν είναι ούτε για βόλτες μέσα στην πόλη ούτε για ταξίδια.
Πάρε κάτι ποιο νορμάλ αν θες να το ευχαριστηθείς με ασφάλεια.
Η χρήση που θα κάνεις σε ένα ss είναι στο 20-30% των δυνατοτήτων του, αν πας παραπάνω σε δημόσιο δρόμο ρισκάρεις πολλά για το τίποτα.
Οπότε ή το παίρνεις τσάμπα ή ρισκάρεις πολλά...
Μπορεί να λες ότι δεν είσαι "τέτοιος" αλλά το γκάζι είναι πολύ εύκολο να το γυρίσεις και χωρίς καμία εμπειρία βασίζεσαι μόνο στην τύχη...
Στην τελική τι το θες το ss αν δεν το θες για τη δύναμη;

Για φυσιολογική χρήση, ειδικά για αρχάριους 30-40 άλογα είναι υπεραρκετά.
Από 80 και πάνω είναι άχρηστα εκτός πίστας.
Εκτός αν θες να τα έχεις για να το λές...

Klaus
07/07/2017, 11:32
Κι εγώ μια απο τα ίδια θα σου προτείνω. Το r6 είναι δυσκολο μηχανάκι και γενικά όλα τα σουπερσπορ. Στην χαλαρή βόλτα σε καφετέρια μια χαρά πάει, αλλά μόλις πεις πως ανοίγεις το γκάζι χρειάζεται να ξέρεις τι κάνεις και θέλει την προσοχή σου 100%, δεν συγχωρεί λαθάκια,ούτε μαζέυεται έτσι και κάνει πως φεύγει σε στροφή. Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και μην το πάρεις, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να χτυπήσεις πολύ άσχημα
Οοκ παιδιά, μέσα μου το ήξερα πως η απάντηση των περισσότερων θα ήταν αυτή, απλά ήθελα να βεβαιωθώ. Κοιτάω το Z650 που είναι μηχανή εντελώς διαφορετική και απ' ότι φαίνεται πιο "ήρεμη" και κατάλληλη για first bike από το R6.


καλά είσαι χαζός θα σκοτωθείς τι είναι αυτά που λες θα μας τρελάνεις?!

:p:p:p

Cpt_Slow
07/07/2017, 11:42
Βρες έναν σαν τον φίλο σου και πάρε το μηχανάκι που έμαθε και βαρέθηκε σε ένα χρόνο. Κράτα το κ εσυ ένα χρόνο ας πούμε και δώστο χωρίς χασούρα ιδιαίτερη. Μέχρι τότε καβάλα και κανένα άλλης κατηγορίας και θα δεις που θα κατασταλάξεις.

Αν σαρεσει πάντως το ss σαν στυλ μπορείς να δεις για αρχή και τα "ταπεινά" 300αρια και 500αρια με το abs τους να εισαι κύριος.Και αμα σαρεσει η κατηγορία πας και σε R6 μετά. Ενδεικτικά:
https://www.car.gr/10164714-honda-cbr-300-r-abs
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10029944/

BlackAdder
07/07/2017, 12:19
το ότι το Ζ750 είναι ποιο ήρεμο και ποιο κατάλληλο για first bike από το R6, δεν σημαίνει ότι είναι ήρεμο και κατάλληλο για first bike...

pipe_smoker
07/07/2017, 12:28
το ότι το Ζ750 είναι ποιο ήρεμο και ποιο κατάλληλο για first bike από το R6, δεν σημαίνει ότι είναι ήρεμο και κατάλληλο για first bike...

Συμφωνώ.

Οτιδήποτε σε street άνω των 60-70 αλόγων για πρώτο μηχανάκι είναι too much κατά τη γνώμη μου.
(μιλάω για συνηθισμένα συμβατικά μηχανάκια. Μη μου πει κανείς αν εννοώ ασφαλές το CR500 επειδή βγάζει 55 άλογα)

Vice
07/07/2017, 12:37
Από την στιγμή που υπάρχουν πλεόν τόσο όμορφα 300άρια δεν βλέπω τον λόγο γενικώς να παει οποιοσδήποτε σε κάτι μεγαλύτερο.

harris_x
07/07/2017, 12:44
καλά είσαι χαζός θα σκοτωθείς τι είναι αυτά που λες θα μας τρελάνεις?!

:moutza: :bawl:

o_gavros
07/07/2017, 12:55
Δεν Είναι απαγορευτικό το Ζ για πρωταρη.
Σίγουρα δεν είναι το ενδεδειγμένο αλλά δεν είναι και Ο φόβος σα μηχανάκι.
Μεταξύ των 2 που του αρέσουν,προφανώς το Ζ είναι απείρως πιο διαχειρίσιμο.
Όμως Κλάους ίσως το σταδιακό ανέβασμα σε κυβικά να είναι φρονιμοτερο.
Όχι για τίποτα άλλο, απλά και μόνο για την εμπειρία (το πόσο ευκολα συγχωρει κλπ) που θα έχεις εισπράξει μέχρι να καταλήξεις στο τούμπανο (όποιο κι αν είναι αυτό στο μυαλό σου).

7Tolis
07/07/2017, 13:30
Καλύτερα να ξεκινήσεις από κάτι μικρότερο περισσότερο για να μάθεις τι παίζει στον δρόμο και με τι θα έχεις να κάνεις. Μετά πάρε ότι θες.

harris_x
07/07/2017, 15:49
αν ξεκινήσεις με μικρό (250-300-400κ.εκ) θα είσαι πιο άνετος
δεν θα το φοβάσαι με αποτέλεσμα να γίνεσαι κάθε φορά καλύτερος οδηγός.
Αν κάνεις και κάποιο μάθημα (RS-CSS) -αμέσως μετά το δίπλωμα που είναι ακόμα αρχή και ο "σκληρός" σου είναι ακόμα άδειος- θα μπορέσεις να βάλεις πιο εύκολα σε πράξη ότι θα σου δείξουν.

Vamael
07/07/2017, 15:52
Εγώ τη μηχανή την θέλω κυρίως για βόλτες μέσα στην πόλη, και για κανένα ταξίδι.

Αν αυτή θα είναι η χρήση της μοτοσυκλέτας τότε κοιτάς λάθος κατηγορία. Προσωπική άποψη.

pipe_smoker
07/07/2017, 15:53
αν ξεκινήσεις με μικρό (250-300-400κ.εκ) θα είσαι πιο άνετος
δεν θα το φοβάσαι με αποτέλεσμα να γίνεσαι κάθε φορά καλύτερος οδηγός.
Αν κάνεις και κάποιο μάθημα (RS-CSS) -ναι τώρα που είναι ακόμα αρχή και ο "σκληρός" σου είναι ακόμα άδειος- θα μπορέσεις να βάλεις πιο εύκολα σε πράξη ότι θα σου δείξουν.

Έχει ρέντα σήμερα ο Χάρης και τα λέει σωστά (γιατί συνήθως.....) :lol:

Όπως ακριβώς σου τα είπε.
Κυρίως αυτό με το σχολείο τώρα που είναι νωρίς.
Και σου το λέω γιατί το έκανα αργά, και παλεύω να μαζέψω πράγματα που είχα συνηθίσει τόσα χρόνια να τα κάνω λάθος.

irinia
07/07/2017, 16:10
TO ΠΙΟ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ............




Το 1000 SS...... θάνατος, δεύτερο έρχεται το 600 SS,επίσης θάνατος...!!!

BLiTzER
07/07/2017, 16:19
Καλά, Ιαβέρη, χαλάρωσε. :p

Το R6 δεν είναι ιδανικό μηχανάκι, σίγουρα, αλλά δεν είναι και δεδομένο ότι δε θα μπορέσει κάποιος να μάθει με αυτό. Ωστόσο, εσύ δεν είχες ποτέ καμία εμπειρία με μηχανάκι και είσαι μόλις 23 ετών και αυτά είναι ένας πολύ, πολύ κακός συνδυασμός. Πιθανότατα θα δυσκολευτείς να διαχειριστείς οτιδήποτε με 2 τροχούς. Οπότε, όπως σου είπαν, πάρε ένα μικρότερο μηχανάκι. Υπάρχουν πανέμορφα 300άρια σήμερα, τα οποία είναι κανονικά μοτοσικλετάκια και θα αργήσεις πολύ να φτάσεις τα όριά τους. Είναι ΠΟΛΛΑ αυτά που πρέπει να μάθεις για το πώς κυκλοφορείς με ένα 2τροχο στον δρόμο και καλό είναι να έχεις το μυαλό σου εκεί και όχι στο πώς θα ελέγξεις το θηρίο ανάμεσα στα πόδια σου (το μηχανάκι εννοώ). Άσε το R6 για 2-3 χρόνια αργότερα.

Vice
07/07/2017, 16:31
TO ΠΙΟ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ............




Το 1000 SS...... θάνατος, δεύτερο έρχεται το 600 SS,επίσης θάνατος...!!!

https://www.youtube.com/watch?v=91j0ku1ofGo

Klaus
07/07/2017, 19:00
Κατανοητό. Το ξεχνάμε για την ώρα το R6. Μέχρι να ρθει η ώρα για να γίνει η αγορά, έχω καιρό να σκεφτώ και να καταλήξω κάπου :D

bros 650
08/07/2017, 12:01
Γιατι δεν κοιτας το RC 390 /200 της κτμ εφοσον σου αρεσουν τα ss.θα σου προσφερουν αυτο που ζητας στην καταλληλη δοση θα μαθεις να οδηγεις και ειναι και κουκλι μετα ανεβαινεις κατηγορια

nikma
08/07/2017, 13:05
Φίλε καλώς ήρθες! Εγώ να ρωτήσω το μαρούλι υπάρχει ή απλώς κοιτάς τα μηχανάκια του 2017 όπως γράφεις κάπου;
Του κολλητού σου το cbf δεν το έχεις οδηγήσει; Μήπως η ερώτηση που θες να κάνεις είναι ποιο μηχανάκι την "κάνει" στο cbf αλλά και να μπορώ να το οδηγήσω;Ρ
Θέλω να πω ότι θα πρέπει εσύ μέχρι που θα μπορείς οικονομικά να πάρεις μηχανάκι και να έχεις και δίπλωμα να έχεις βρει ποιο μηχανάκι ταιριάζει σε σένα και να μην παρασύρεσαι από κολλητούς και κολλητές. Γιαυτό καλό είναι όπου βρίσκεις μηχανάκι καβάλα το έστω και στατιστικά, αν δεν στο δίνει ο άλλος έστω και για μία μικρή βόλτα, που να διαμορφώσεις προσωπική γνώμη. :)

pipe_smoker
08/07/2017, 14:19
Αφού ο κολλητός το βαρέθηκε το 500 παρ'το εσύ κοψοχρονιά.
Γδαρ'τονα λέμε :lol:

Θα κανεις και το σχολείο σου και θα δεις μετα οτι τα μηχανάκια δεν τα βαριέσαι τόσο εύκολα οταν βελτιώνεσαι, και βλέπεις οτι μπορούν να σου δώσουν πολλα περισσότερα απο αυτα που νόμιζες.

Ωραία ειναι τα μικρά ss αλλα δε νομίζω να σε βολέψουν ιδιαίτερα γι'αυτο που περιγραφεις.
Δεν ειναι τόσο δυστροπα και απόλυτα όσο ενα 600αρι σε καμια περιπτωση.
Αλλα ενα cb500 οπως του φίλου σου θα σε βολέψει πιστεύω πολυ περισσότερο για βόλτες και δεύτερο άτομο κλπ απ'οτι ενα νίντζα 300 πχ.

Klaus
10/07/2017, 12:08
Φίλε καλώς ήρθες! Εγώ να ρωτήσω το μαρούλι υπάρχει ή απλώς κοιτάς τα μηχανάκια του 2017 όπως γράφεις κάπου;
Του κολλητού σου το cbf δεν το έχεις οδηγήσει; Μήπως η ερώτηση που θες να κάνεις είναι ποιο μηχανάκι την "κάνει" στο cbf αλλά και να μπορώ να το οδηγήσω;Ρ
Θέλω να πω ότι θα πρέπει εσύ μέχρι που θα μπορείς οικονομικά να πάρεις μηχανάκι και να έχεις και δίπλωμα να έχεις βρει ποιο μηχανάκι ταιριάζει σε σένα και να μην παρασύρεσαι από κολλητούς και κολλητές. Γιαυτό καλό είναι όπου βρίσκεις μηχανάκι καβάλα το έστω και στατιστικά, αν δεν στο δίνει ο άλλος έστω και για μία μικρή βόλτα, που να διαμορφώσεις προσωπική γνώμη. :)
Το μαρούλι για την ώρα δεν υπάρχει 100% αλλά έχω μπει σε διαδικασία να τα μαζέψω κι έχω ήδη τα μισα.. Το δίπλωμα θα το βγάλω από Ιανουάριο, ρωτάω από τόσο νωρίς για να έχω καιρό να κατασταλλάξω κάπου!

pipe_smoker
10/07/2017, 12:39
Το μαρούλι για την ώρα δεν υπάρχει 100% αλλά έχω μπει σε διαδικασία να τα μαζέψω κι έχω ήδη τα μισα.. Το δίπλωμα θα το βγάλω από Ιανουάριο, ρωτάω από τόσο νωρίς για να έχω καιρό να κατασταλλάξω κάπου!

Ελπίζω να έχεις υπολογίσει και τα έξοδα του εξοπλισμού που είναι κανά 500άρι-800άρι στην καλύτερη.

sniper
10/07/2017, 13:09
....ούτε μαζέυεται έτσι και κάνει πως φεύγει σε στροφή. ....

Ψάχνω να βρω μηχανάκι που φεύγει στη στροφή και μαζεύεται....

Αν εννοείς ότι τρως χάι ή low και το μαζεύεις, μήπως σε λένε ΜΜ;
Αν εννοείς ότι λόγω απειρίας σε πετέι η γραμμή στο αντίθετο ρεύμα (ή στο χαντάκι), το SS πιο γρήγορα θα μαζευτεί παρά οποιοδήποτε άλλου τύπου ή κυβισμού μοτοσακό (μην πεταχτείς bob με κανα παπί, θα πας παρπαζά).

Μη λέτε ότι θέλετε, πλζ....

Το R6 φίλε μου δεν κάνει για πρώτη μηχανή. Ούτε το Ζ.

teogtp
10/07/2017, 13:16
Ψάχνω να βρω μηχανάκι που φεύγει στη στροφή και μαζεύεται....

Αν εννοείς ότι τρως χάι ή low και το μαζεύεις, μήπως σε λένε ΜΜ;
Αν εννοείς ότι λόγω απειρίας σε πετέι η γραμμή στο αντίθετο ρεύμα (ή στο χαντάκι), το SS πιο γρήγορα θα μαζευτεί παρά οποιοδήποτε άλλου τύπου ή κυβισμού μοτοσακό (μην πεταχτείς bob με κανα παπί, θα πας παρπαζά).

Μη λέτε ότι θέλετε, πλζ....

Το R6 φίλε μου δεν κάνει για πρώτη μηχανή. Ούτε το Ζ.

Έπιασες τα δάχτυλα σου σε κανένα κλείστρο; :confused:
:tooth:

+1340