PDA

View Full Version : Περι χρονολογιας-χιλιομετρων



GisMadiam
07/07/2017, 20:27
Καλησπέρα στην ομήγυρη,
ψάχνω να αγοράσω μεταχ 600αρι-750αρι, μπορώ να κρίνω αν ένα μηχανάκι θέλει λάστιχα είτε αλυσιδογράναζα αλλά δεν έχω τις γνώσεις περί της σχέσης μοντέλο-έτος κατασκευής-χιλιόμετρα.

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει κάποιο από τα παρακάτω με έτος κατασκευής από 2006 και μετά

Hornet 600
Shiver
Er6-n
Fazer 600


Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Ποιά σχέση χρονολογίας-χιλιομέτρων θα έπρεπε να αποκλείσω σε καθένα από αυτά;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και αν η ενότητα είναι λάθος ας μεταφερθεί στο καθ ύλην αρμόδιο :facepalm:

toyar
07/07/2017, 20:41
κατω απο 30000 εχει πολλες πιθανοτητες να ειναι ψεμα
πανω απο 60000 αρχιζουν και γινονται πολλα
ολα ειναι θεμα καταστασης και συντηρησης
επισης ειναι θεμα ποσα χλμ σκοπευεις να κανεις εσυ
αλλο 3000 το χρονο αλλο 15000
αυτα ισχυουν γενικα και οχι μονο για τα συγκεκριμενα

daz
07/07/2017, 20:45
Το λιγότερο (πλην εξαιρέσεων) είναι περίπου 5.000χλμ / ετος και το ανώτερο 10.000χλμ / ετος.

Αυτός που έχει 15.000 χλμ / ετος, πιθανότατα τα έχει κάνει σε ταξίδια, οπότε ίσως ο κινητήρας είναι σε καλύτερη κατάσταση από έναν άλλο με 5.000 χλμ ανα έτος μέσα στην Αθήνα.

Οπότε...

GisMadiam
07/07/2017, 20:49
Φυσικά ποτέ δεν θα μπορούμε να ξέρουμε τα ταδε χιλιόμετρα αν έγιναν σε πόλη ή σε ταξίδι.
Επιπλέον, χωρίς να το ξέρω βέβαια κι αν κάνω λάθος ακυρώστε με, θεωρώ ότι είναι άλλο τα 50Κ χλμ στο Shiver, άλλο για το Hornet κ.ο.κ.
Ας θεωρήσουμε λοιπόν ότι τα δηλωμένα χιλιόμετρα έγιναν με αξιοπρεπή χρήση της μηχανής.

o_gavros
07/07/2017, 22:07
Επειδή αυτό που ρωτάς (σχέση χλμ/χρονολογία) είναι εντελώς στον αέρα, κοίτα για δείγματα που μπορεί να προδώσουν την πολυχρησία.
πχ: φαγωμένες δαγκάνες,λιωμένα λάστιχα σε μαρσπιέδες/γκριπ,κατάσταση σε σωληνάκια/τσιμουχάκια/καιλοιπάπαπαρδελάκια λαστιχενια(τσιμουχες καλαμιων ας πουμε).
Πλην του Απρίλια,και τα 3 είναι αλεξίσφαιρα. Οπότε αν αποκλειστεί κανιβαλική χρήση (μέσω μέντιουμ,χρησμού,διάβασμα φλυτζανιού κλπ αναγνωρισμένων μεθόδων) τότε λογικά τα χιλιομετρα τους δεν θα πρέπει να σε πολυαπασχολουν. Δε λέω να δεις 200Κ χλμ στο κοντέρ και να πεις α να μια ευκαιρία.με πιάνεις φαντάζομαι.
Ε και στο τέλος και ενα τσεκ σε μηχανικό εμπιστοσύνης και βοήθεια σου.
Με το καλό!

daz
07/07/2017, 22:25
πχ: φαγωμένες δαγκάνες,

Δισκόπλακες φαντάζομαι εννοείς!

o_gavros
07/07/2017, 23:46
ναι μωρε,εκ παραδρομής.
γράψε κόλλιας :D

GisMadiam
08/07/2017, 00:10
Σύγαυρε συμφωνώ σ' αυτά που λες αλλά όπως και διαμόρφωσα την ερώτησή μου, είναι το ίδιο ένα Shiver με 50Κ χλμ με ένα Hornet το ίδιο με 50Κ χλμ κ.ο.κ.;

o_gavros
08/07/2017, 00:16
μεσω ενος φίλου που το είχε(το σίβερ), είχα μάθει ότι δεν είναι όσο αλεξίσφαιρα όσο τα άλλα που γραφεις.
τωρα βέβαια μπορεί να συμβεί να βρεις 2 χόρνετ με ίδια χλμ αλλα να μην είναι στην ίδια κατάσταση.
Είναι και λίγο λαχείο το μεταχειρισμένο.

telegonos
08/07/2017, 00:51
Ποιά σχέση χρονολογίας-χιλιομέτρων θα έπρεπε να αποκλείσω σε καθένα από αυτά;


Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σχέση χρονολογίας, χιλιομέτρων, κατάστασης. Και οι πιο φαινομενικά αντιφατικοί συνδυασμοί είναι πιθανοί, π.χ. μπορει να δεις λίγα χρόνια, λίγα χιλιόμετρα και να είναι για πέταμα. Ή να έχει πολλά χιλιόμετρα και να είναι σχεδόν σαν καινούριο.

Αντί να ψάχνεις στατιστικά παράδοξους κανόνες, δες και κρίνε την κάθε μοτοσυκλέτα σαν μοτοσυκλέτα. Δες αν είναι καλή ή όχι, αυτό έχει σημασία.

Επίσης, ΣΥΧΝΑ την ιστορία της μοτοσυκλέτας, μας την δείχνει πιο καλά κι από την καλύτερη διάγνωση, ο ιδιοκτήτης της. Άμα δεις ιδιοκτήτη λαμόγιο, ασυνάρτητο, πέρα βρέχει, αντιφατικό, άσχετο, δύσκολο και βαρύ πεπόνι, μπουρδολόγο, φίδια, δράκους κ.ο.κ. η πιο μεγάλη πιθανότητα είναι η μοτοσυκλέτα να είναι ένα τριμπούρδελο ασυντηρησίας και κακής χρήσης. Και το αντίθετο. Ένας άνθρωπος μετρημένος, με γνώσεις της μοτοσυκλέτας του, συζητήσιμος, λογικός στην συνεννόηση, διαυγής στον τρόπο του, με αποδείξεις για ότι ισχυρίζεται κ.ο.κ. η πιο μεγάλη πιθανότητα είναι η μοτοσυκλέτα να έχει λίγες και λογικές φθορές.

Κοίτα μοτοσυκλέτα αυτή καθέ αυτή, άσε τις ''ταυτότητες'' τύπου χιλιόμετρα και χρόνια.

Tedvj23
08/07/2017, 00:53
Τίποτα δεν είναι σίγουρο στο μεταχειρισμένο μόνο αν πάρεις καινούργιο γι'αυτό μην το ψάχνεις πολύ το θέμα αποφάσισε ποιο θες να πάρεις και σου κάνει και μετά κάνε ένα καλό γενικό έλεγχο και καλή διασκέδαση λαμαρίνες είναι και τα χρήματα πανεκαιερχονται εμείς ναμαστε καλά!!!

Υ.γ.γιατι δεν κοιτάς και street triple 675,monster 696,mt07...?

nikma
08/07/2017, 13:51
Μοντέλα του 2006 έχουν αλλάξει σίγουρα παραπάνω από ένα ιδιοκτήτη οπότε δεν μπορείς να ξέρεις ποιός έκανε τι! Αν έχουν αλλαχτεί τα γρανάζια κάτι πολύ πιθανό σε τετρακύλινδρα για να έχουν καλύτερο τράβηγμα χαμηλά θα γράφει και παραπάνω χιλιόμετρα στο κοντέρ οπότε υπολόγισε 20% περίπου λιγότερο. Αν έχει περάσει από μάντρα σίγουρα έχουν κατέβει τα χιλιόμετρα.
Βασίσου στο ένστικτο σου, σε ένα ΚΑΛΟ μηχανικό και κάνε του οπωσδήποτε μια βόλτα πριν το αγοράσεις. Το μεταχειρισμένο θέλει πολύ ψάξιμο κι είναι και λαχείο. Όχι ότι δεν χαλάνε και τα καινούργια:)

noodles
08/07/2017, 19:37
δεν υπαρχει γενικος κανονας σε σχεση χρονολογια-χιλιομετρα. πχ μπορει να βρεις χορνετ 06 με 35-40κ (το οποιο οι πιθανοτητες να ειναι γυρισμενα ειναι παρα πολλες και συνηθως τα γυρνανε σε κατω απο 40κ), αλλα μπορεις να βρεις 09 με 55κ. εγω θα επαιρνα αυτο του 09 παντως στη συγκεκριμενη περιπτωση.
το θεμα ειναι τι συντηρηση εχει γινει στο καθε μηχανακι.

ειναι διαφορες τα μηχανακια που θελεις. γυμνα το χορνετ με ερ6, αλλα πολυ διαφορετικα σε λειτουργια μοτερ.
αν ξεκαθαρισεις τη μηχανακι θελεις και για ποια χρηση, ποσταρωντας αγγελιες να σε πουμε τι βλεπουμε στο καθε ενα, ισως μπορει να βγει μια ακρη.

διαφορετικα, βλεπεις τιμη/κατασταση/χρονολογια το τσεκαρεις σε εμπιστο μηχανικο και το παιρνεις.

vaska
08/07/2017, 22:05
BMW μοντ '06 αγορασμένη καινούρια και είναι τώρα με 17000, αγρατζούνιστη,φυλασσόμενη πάντα σε κλειστό γκαράζ, χωρίς βιβλίο σέρβις γιατί εκτός του 1ου που ήταν υποχρεωτικό κι έγινε στην αντιπροσωπεία όλα τα υπόλοιπα (λάδια φίλτρα βαλβίδες δλδ) τα κάνω μόνος μου με άνεση και φραπεδάκι συνήθως παρέα με φίλους στο γκαράζ μου.

Κατά την γνώμη σου είμαι ψεύτης και λαμόγιο ή τίμιος που απλά έχω άλλο μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση και αυτό το βγάζω μόνο σε βόλτες??

Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας κανόνας δεν ισχύουν γενικότητες. Κάθε ένα μηχανάκι είναι μια ξεχωριστή περίπτωση.

AUFGEBRACHT
09/07/2017, 11:28
Όταν είχα βάλει πριν 2-3 χρόνια αγγελία τη μικρή Βαυαρή (αγγελία ημερών γιατί καπάκι το μετάνιωσα και δεν ήθελα να την αποχωριστώ), με παίρνει κάποιος τηλ και πρώτη του κουβέντα ήταν "η μηχανή έχει γυρισμένα χιλιόμετρα, αποκλείεται μοντέλου του 2006 να έχει κάτω από 28.000 χιλιόμετρα. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω μαζί του, κατέβασα την αγγελία κι ο γελοίος συνέχισε να παίρνει τηλέφωνα και να μου λέει ότι κατέβασα την αγγελία γιατί με πήρε χαμπάρι, ότι δεν θα την πουλήσω ποτέ γτ ζητάω πολλά και τέτοια... συνέχισα να τον αγνοώ, μετά από λίγο καιρό ξαναστέλνει μήνυμα "αν υπάρχει η μηχανή την αγοράζω μετρητοίς αλλά όσο θα σου πω εγώ"... Ο τύπος ήταν τόσο στόκος που δεν άξιζε καν να ασχοληθώ μαζί του, αφού κατάλαβε ότι δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ μαζί του ευτυχώς βαρέθηκε κι εξαφανίστηκε...

daz
09/07/2017, 11:35
Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις αλλά δεν είναι ο κανόνας. Και εγώ είμαι επιφυλακτικός σε αυτές που έχουν λίγα χλμ αλλά επίσης ξέρω ότι είναι πολλοί αυτοί που βγάζουν την μηχανή τους έξω μόνο το ΣΚ επειδή έχουν και δεύτερη ή για άλλους λόγους.

Οργισμένε κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν, ότι ευκαιρία δεν είναι πάντα η μηχανή που είναι πολύ φθηνή για την κατάστασή της αλλά και η μηχανή που είναι πολύ καλή για τα λεφτά της.

THEOD
09/07/2017, 13:42
V STROM 1000 06
Αγοράστηκε από εμένα το 2013.
Ήταν ήδη ακινητοποιημένο τα 3 τελευταία χρόνια λόγω προβλημάτων υγείας του προηγούμενου ιδιοκτήτη.
Το κοντέρ έγραφε 29300 χλμ και δεν είχα κανέναν λόγο να αμφιβάλλω για αυτά μιας και το οπτικό του ιδιοκτήτη όσο και η κατάσταση της μηχανής και το αρχείο σέρβις επιβαβαίωναν τα λεγόμενα - να σκεφτείτε ότι λόγω ακινησίας οι δισκόπλακες είχαν "μπιμπίκια" πάνω τους που άρχιζαν να εξαφανίζονται μόλις άρχισε να κυκλοφορεί πάλι.
Από το 2013 έως σήμερα έχει γράψει ελάχιστα μιας και κάθε χρόνο καταθέτει πινακίδες για ένα 6μηνο και βγαίνει για 5-6 βόλτες όλες κι όλες το 6μηνο κυκλοφορίας της
Αποτέλεσμα...Μηχανή +10 ετών να έχει 35.000 χλμ περίπου... Ξέρω ότι ποτέ δεν θα το πιστέψει κανένας, αλλά έτσι είναι...

daz
09/07/2017, 14:00
Αν το μηχανάκι δεν έχει περάσει από μάντρα είναι πολύ πιθανό να το πιστέψει κάποιος.

noodles
09/07/2017, 15:45
BMW μοντ '06 αγορασμένη καινούρια και είναι τώρα με 17000, αγρατζούνιστη,φυλασσόμενη πάντα σε κλειστό γκαράζ, χωρίς βιβλίο σέρβις γιατί εκτός του 1ου που ήταν υποχρεωτικό κι έγινε στην αντιπροσωπεία όλα τα υπόλοιπα (λάδια φίλτρα βαλβίδες δλδ) τα κάνω μόνος μου με άνεση και φραπεδάκι συνήθως παρέα με φίλους στο γκαράζ μου.

Κατά την γνώμη σου είμαι ψεύτης και λαμόγιο ή τίμιος που απλά έχω άλλο μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση και αυτό το βγάζω μόνο σε βόλτες??

Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας κανόνας δεν ισχύουν γενικότητες. Κάθε ένα μηχανάκι είναι μια ξεχωριστή περίπτωση.


σε εμενα μιλας? συμφωνω στο οτι δεν υπαρχει κανονας στο μεταχειρισμενο, απλα ενα παραδειγμα εγραψα πιο πανω.
τα χιλιομετρα αν ειναι πραγματικα η οχι, μπορει να το καταλαβει καποιος εμπειρος.
γενικα στην ελλαδα (για αλλου δεν γνωριζω, δεν εχω παει) ισχυει το λιγα χλμ=καλο μηχανακι, ασχετα αν εχει να αλλαξει λαδι απο τοτε που βγηκε απο το εργοστασιο.

εχω ss αριστα συντηρημενο (τουλαχιστον ηταν πριν την πτωση) και δε το αγοραζανε γιατι ειχε 40κ χλμ.

ggs
09/07/2017, 17:26
Αν το μηχανάκι δεν έχει περάσει από μάντρα είναι πολύ πιθανό να το πιστέψει κάποιος.

Αυτό ..

Είναι πολύ πιθανό να βρεις μηχανάκι 10ετιας με 30.000χλμ. από ιδιώτη. Κυρίως,μεγάλα , τουριστικά,σουπερσπορτ που οι ιδιοκτήτες τους για χ,ψ, λόγους δεν έκαναν πολλά χλμ.

Από μάντρα, σχεδόν αδύνατο..

road spirit
09/07/2017, 18:41
το CBR μου, μοντέλο 2005, έχει ~ 26.000 χλμ.

next ...

vaska
09/07/2017, 21:55
Όταν είχα βάλει πριν 2-3 χρόνια αγγελία τη μικρή Βαυαρή (αγγελία ημερών γιατί καπάκι το μετάνιωσα και δεν ήθελα να την αποχωριστώ), με παίρνει κάποιος τηλ και πρώτη του κουβέντα ήταν "η μηχανή έχει γυρισμένα χιλιόμετρα, αποκλείεται μοντέλου του 2006 να έχει κάτω από 28.000 χιλιόμετρα. Δεν ασχολήθηκα περαιτέρω μαζί του, κατέβασα την αγγελία κι ο γελοίος συνέχισε να παίρνει τηλέφωνα και να μου λέει ότι κατέβασα την αγγελία γιατί με πήρε χαμπάρι, ότι δεν θα την πουλήσω ποτέ γτ ζητάω πολλά και τέτοια... συνέχισα να τον αγνοώ, μετά από λίγο καιρό ξαναστέλνει μήνυμα "αν υπάρχει η μηχανή την αγοράζω μετρητοίς αλλά όσο θα σου πω εγώ"... Ο τύπος ήταν τόσο στόκος που δεν άξιζε καν να ασχοληθώ μαζί του, αφού κατάλαβε ότι δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ μαζί του ευτυχώς βαρέθηκε κι εξαφανίστηκε...
Σε δικια μου παρόμοια περίπτωση ο λεβέντης με ρώτησε πως το κατάφερα να γυρίσω τα χιλιόμετρα πίσω και του απάντησα ότι την έβαλα στο διπλό, έβαλα όπισθεν και την άφησα στο ρελαντί. Σιγά σιγά φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

spyrval
09/07/2017, 22:14
Έχω φίλο με Varadero του 2004 με περίπου 15.000 χλμ. Το θέμα είναι ότι και να θελήσει να τη δώσει (και δεν την πάρω εγώ) του έχει πει ο μάστορας να του την πάει επιτόπου χωρίς να τη βάλει αγγελία.

Red Rider
09/07/2017, 22:31
Crossrunner του 11 μόλις δόθηκε με 6.600 ιλιομετρα... 1ο χέρι,Ούτε σκόνη δεν ειχε.. Για 6χιλιαρικα,δεν πρόλαβε ούτε αγγελία να μπει...

tuning
10/07/2017, 15:38
το CBR μου, μοντέλο 2005, έχει ~ 26.000 χλμ.

next ...
πφφφ με εφαγες, cbr 07 22000 χλμ.......................δεν το ξαναβγαζω εξω...........

Vice
10/07/2017, 15:49
Φιλος πηρε πριν 3 μηνες SS του 2008 με 800 (οχτακόσια) χιλιόμετρα και υπολοιπο εγγύησης ενα χρόνο. Ο ιδιοκτήτης απλά ενας φραγκάτος που βαρέθηκε...

Περίμενε 1μιση χρόνο για μια ευκαιρία και δεν πιστευε οτι μπορούσε να βρεί κατι τέτοιο

και η τιμή...καλύτερη απο κάτι "ευκαιρίες" στο car.gr

Το παν ειναι να έχεις υπομονή και να είσαι όσο το δυνατόν πιο ανοιχτός σε διαφορετικά μοντέλα.

BLiTzER
10/07/2017, 16:11
Φιλος πηρε πριν 3 μηνες SS του 2008 με 800 (οχτακόσια) χιλιόμετρα και υπολοιπο εγγύησης ενα χρόνο.

10 χρόνια εγγύση; Ποιο μηχανάκι είναι αυτό, να πάρουμε κι εμείς ένα; :p

Sapadak
10/07/2017, 16:16
Πολλές οι περιπτώσεις πάντως, και σίγουρα δεν υπάρχει κανόνας, γιατι είτε γνωρίζουμε απο προσωπική εμπειρία, είτε έχουμε ακούσει διάφορες περιπτώσεις.

Εχω πουλησει 40 μηνών μοτοσακο με 12.000 (αγορασμένο απο καινούριο), καθώς και αγοράσει 2,5 ετών με 35.000 (αγορασμένο πάλι απο καινούριο)

BLiTzER
10/07/2017, 16:24
To DRZ μου, μηχανάκι 10 ετών, πουλήθηκε με 26.000 χλμ. Ψάξτε τα χιλιόμετρα και την κατάσταση της μοτοσικλέτας αποτυπωμένα πάνω στο μηχανάκι, όχι στην άδεια ή το κοντέρ.

Vice
10/07/2017, 16:38
10 χρόνια εγγύση; Ποιο μηχανάκι είναι αυτό, να πάρουμε κι εμείς ένα; :p

stock αρέ... :)

nikma
10/07/2017, 18:44
Σε κάποιους αρέσει να παραμυθιάζονται λέω εγώ...Δικαίωμα τους φυσικά:)

ggs
10/07/2017, 19:35
Σε κάποιους αρέσει να παραμυθιάζονται λέω εγώ...Δικαίωμα τους φυσικά:)

Αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς..

Πως μπορείς να πείσεις κάποιον ότι ένα μηχανάκι με 100.000 χλμ μπορεί να είναι πολύ πιο αξιόπιστο και καλύτερο από ένα ίδιο πχ με 60.000 ,απλά γιατί έχει συντηρηθεί και προσεχθεί περισσότερο.

Ο περισσότερος κόσμος θα επιλέξει αυτό με τα 60.000

daz
10/07/2017, 21:49
Αυτό είναι αλήθεια δυστυχώς..

Πως μπορείς να πείσεις κάποιον ότι ένα μηχανάκι με 100.000 χλμ μπορεί να είναι πολύ πιο αξιόπιστο και καλύτερο από ένα ίδιο πχ με 60.000 ,απλά γιατί έχει συντηρηθεί και προσεχθεί περισσότερο.

Ο περισσότερος κόσμος θα επιλέξει αυτό με τα 60.000

Δεν μπορείς! Το δικό μου έχει 100.000 και είναι πολύ πιο ξεκούραστο από ένα άλλο με 60.000 μέσα στην αθήνα και σε μικρές αποστάσεις. Ένα μηχανάκι που το βάζεις εμπρός κάθε πρωί για να κάνεις 10 χλμ μέχρι την δουλειά και άλλα 10 το μεσ/ρι + καμιά βολτούλα το ΣΚ δεν μαζεύει χλμ, αλλά όλα τα χλμ τα κάνει κρύο!

Απ' την άλλη όμως είναι και η τιμή μεταπώλησης. Αν το πάρω με 60 και του κάνω άλλα 20 σε 3 χρόνια διαφορετικά θα το πουλήσω με 80 απ' ότι με 120.

GisMadiam
11/07/2017, 00:25
Ευχαριστώ παλικάρια για την συνεισφορά σας.
Εν τω μεταξύ καλοκοιτάζω κάποια cbf 600 στο car καθώς διαβάζω καλά σχόλια απο δω κι από κει για το εν λόγω μηχανάκι.
Ξέρω, καμμία σχέση με αυτά τα οποία ξεκίνησα το θέμα αλλά... τι λέτε;

Konstantinos
11/07/2017, 09:29
Σύμφωνα με όσα διάβασα παραπάνω, δεν υπάρχει περίπτωση να πιστέψει κανείς ότι το ZR7 μου -που το αγόρασα καινούριο το Σεπτέμβριο του '03- έχει όντως 29.500 χλμ που γράφει το κοντέρ.
Από περιέργεια, κοίταξα το αρχείο όπου περνάω οτιδήποτε κάνω στο μηχανάκι (από συντήρηση μέχρι ανεφοδιασμό) και είδα τα εξής:
Τα πρώτα 4 χρόνια έκανα 18.500 χλμ (περίπου 4.600 ετησίως). Αρκετά για κάποιον που το κύριο μέσο μετακίνησής του είναι το ΙΧ. Όμως το μηχανάκι ήταν καινούριο, εγώ πιο νέος και χωρίς υποχρεώσεις και η κοπέλα μου (μετέπειτα σύζυγος) γούσταρε βόλτες με μηχανή.
Από το επόμενο έτος τα χλμ έπεσαν κατακόρυφα, γύρω στα 1.000 με 1.500 χλμ το χρόνο. Λογικό, γιατί κάπου εκεί γεννήθηκε η κόρη μου, η γυναίκα δεν ακολουθούσε πια κι εγώ δεν είχα την ίδια όρεξη με πριν να πηγαίνω βόλτες και μάλιστα μόνος.
Δύο χρονιές μάλιστα το τερμάτισα, κάνοντας μόλις 300 χλμ ετησίως! Κι αυτό έχει την εξήγησή του, γιατί εκείνη την περίοδο τρέχαμε με κάποια θέματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε ψεύτη κάποιον που το κοντέρ της μηχανής του γράφει λίγα χλμ σε σχέση με τα χρόνια κυκλοφορίας της. Μπορεί και να λέει την αλήθεια. Δεν χρησιμοποιούμε όλοι τη μοτοσυκλέτα ως μέσο μετακίνησης. Αρκετοί την έχουμε μόνο για ξεκαύλωμα, για μια βόλτα των 50 χλμ μια φορά τη βδομάδα ή και το μήνα.
Άλλωστε, όπως σωστά είπε κάποιος προηγουμένως, ο οπτικός και μηχανικός έλεγχος της μηχανής τα λέει καλύτερα από την ένδειξη του κοντέρ για την κατάστασή της.

Konstantinos
11/07/2017, 11:16
Εν τω μεταξύ καλοκοιτάζω κάποια cbf 600 στο car καθώς διαβάζω καλά σχόλια απο δω κι από κει για το εν λόγω μηχανάκι. Ξέρω, καμμία σχέση με αυτά τα οποία ξεκίνησα το θέμα αλλά... τι λέτε;
Προχώρα!
Για μένα το CBF600S είναι από τα πιο όμορφα street και ανήκει σε μια κατηγορία (μεσαία sport touring) που έχει πια σχεδόν εξαφανιστεί. Δυστυχώς!

kerasaki
11/07/2017, 11:23
ΚΤΜ 690, το δικό μου, του 2008 με 16.000 στο κοντέρ του.

Red Rider
11/07/2017, 13:36
ΚΤΜ 690, το δικό μου, του 2008 με 16.000 στο κοντέρ του.

Το πουλάς?:D

harris_x
11/07/2017, 14:44
[...]
Αυτό που θέλω να πω είναι ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε ψεύτη κάποιον που το κοντέρ της μηχανής του γράφει λίγα χλμ σε σχέση με τα χρόνια κυκλοφορίας της. Μπορεί και να λέει την αλήθεια. Δεν χρησιμοποιούμε όλοι τη μοτοσυκλέτα ως μέσο μετακίνησης. Αρκετοί την έχουμε μόνο για ξεκαύλωμα, για μια βόλτα των 50 χλμ μια φορά τη βδομάδα ή και το μήνα.
Άλλωστε, όπως σωστά είπε κάποιος προηγουμένως, ο οπτικός και μηχανικός έλεγχος της μηχανής τα λέει καλύτερα από την ένδειξη του κοντέρ για την κατάστασή της.
+675

kerasaki
11/07/2017, 15:05
Το βλέπω ακόμα και στατικό και το θαυμάζω red rider. Μακάρι να μην περιελθω ποτέ σε θέση να πρέπει να το δώσω. Κάθε 2500 χιλιόμετρα πετάω τα λάδια και βάζω καινούργια, αρρώστια.

AristidisZ
11/07/2017, 15:29
Το βλέπω ακόμα και στατικό και το θαυμάζω red rider. Μακάρι να μην περιελθω ποτέ σε θέση να πρέπει να το δώσω. Κάθε 2500 χιλιόμετρα πετάω τα λάδια και βάζω καινούργια, αρρώστια.

Καλά, κάθε ενάμιση χρόνο βγαίνει η αλλαγή, δεν βγαίνει και μια φορά το μήνα :p

gory
12/07/2017, 15:57
Μια που αναφέρθηκε το γύρισμα χιλιομέτρων, πως γίνεται; Φαντάζομαι στο αναλογικό με το χέρι, στο ψηφιακό;
Να έχουμε το νου μας δηλαδή...

daz
12/07/2017, 19:08
Μια που αναφέρθηκε το γύρισμα χιλιομέτρων, πως γίνεται; Φαντάζομαι στο αναλογικό με το χέρι, στο ψηφιακό;
Να έχουμε το νου μας δηλαδή...

Ένας εύκολος τρόπος να εντοπίζεις το γύρισμα χλμτρων είναι μέσω του χαρτιού απ' το κτεο.

Shinji Ikari
12/07/2017, 19:13
Παρα πολύ ευκολα φανταζομαι. Δεν χρειαζεται να εχουμε το νου μας, απλα υποθέτουμε ότι όλα τα μηχανάκια εχουν γυρισμενα χλμ.
Δεν υπαρχει τροπος να ξερεις σιγουρα. Σε μερικα μηχανάκια δεν μενει κανενα ιχνος από το γυρισμα υποθετω. Μπορει να είναι καλοσυντιριμενο και να εχει και γυρισμένα χλμ. Όπως και να εχει το καλοσυντιριμενο με πολλα ή λιγα χλμ θα προτιμήσουμε.