PDA

View Full Version : ειπατε τιποτα??



panavour
09/07/2017, 07:23
http://www.zougla.gr/automoto/moto/article/dio-supersport-dio-supermotard-ke-enas-perastikos

thunder ace
09/07/2017, 07:32
Το εχω ξαναγαψει πιο παλια: μπροστα στα ματια μου ειδα ενα Αφρικα να κανει ρομπα ενα R6 στη περιφεριακη Υμητου.
Τι να πουμε ......αμα πεσεις σε γερο τιμονι...να προσευχεσαι να εχει μονο ευθειες.

taisteal
09/07/2017, 07:35
Το μηχανάκι μάλλον είναι φτιαγμένο για αριστερόστροφη πίστα αν κρίνω από το τιμόνι,και ράβει..
Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω αν τα gsxr μπορούσαν να πάνε και πιο γρήγορα

vaska
09/07/2017, 08:00
Ο γράφων της ζούγκλας είναι "ακυρος". Η μότο αυτή είναι φτιαγμένη για αυτήν την πίστα (δεν θυμάμαι πως λέγεται ούτε ο τύπος της συγκεκριμένης μηχανής ούτε οι συγκεκριμενοι αγώνες) το είχε εξηγήσει ο σαπιλας σε άλλο θρεντ που είχε ξαναμπεί

nickald
09/07/2017, 09:42
2 SS σε μια "πιστα" με μηδεν ευθεια που δεν μπορουν να βαλουν ουτε δευτερα ουτε καν να ανοιξουν την 1η.....

2 μοταρντ και ενα μηχανακι φτιαγμενο για τετοιες πιστες αγνωστων για εμας προδιαγραφων....

@@ αγωνας δηλαδη...

Την επομενη φορα να βαλουν 2 μπουσα και ενα Τζοντιρ σε αγωνα για το ποιος θα τελειωσει πρωτος το οργωμα στον καμπο για να ενθουσιαστουμε περισσοτερο απο το αποτελεσμα της κοντρας.

karellen
09/07/2017, 09:52
Το ενα ss εντελώς κουλαδι,άνοιγε τις γραμμές του στο άκυρο και τα δε μοταρντ σα να φοβόντουσαν να στριψουν και να γκαζώσουν.Πιο σικέ αγώνας δεν έχει υπάρξει.

sapila racing
09/07/2017, 10:37
Μονο ο Vaska θυμάται! Καλά είναι για γέλια το άρθρο φυσικά!


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139517&page=68&p=2691994&viewfull=1#post2691994

BLiTzER
09/07/2017, 10:51
Αν τους βάλεις αυτούς τους 5 να τρέχουν γύρω από το τραπέζι της κουζίνας μου κι εγώ πεζός, τους έχω όλους, χωρίς καν να ανοίξω βήμα. Άρα είμαι πιο γρήγορος.

daz
09/07/2017, 10:55
Μια κίτρινη στον panavour γιατί έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές ότι δεν ανοίγουμε θέματα με σκέτο λίνκ, χωρίς μια περιγραφή του τι θα δούμε και σε τι μας παραπέμπει.

teogtp
09/07/2017, 11:17
Αν τους βάλεις αυτούς τους 5 να τρέχουν γύρω από το τραπέζι της κουζίνας μου κι εγώ πεζός, τους έχω όλους, χωρίς καν να ανοίξω βήμα. Άρα είμαι πιο γρήγορος.

Κλαίω. ....

AUFGEBRACHT
09/07/2017, 11:21
Μονο ο Vaska θυμάται! Καλά είναι για γέλια το άρθρο φυσικά!

Από άρθρο στο zougla δεν περιμένεις κάτι περισσότερο...

panavour
09/07/2017, 11:33
Μην στενοχωριεστε εσεις οι ssαδες γρηγοροι του φορουμ.Αν ο αγωνας γινοταν σε κανονικη πιστα που να ειχε και ευθειες προφανως και τα ss θα νικουσαν.Απλως σ αυτην την πιστα της δεδομενης ακτινας σταθερης τροχιας δεν μπορουσαν να βγαλουν την ιπποδυναμη τους ουτε να γειρουν περισσοτερο.Ειναι ομως αξιοπροσεκτο πως εστριβε και ποσο εγερνε το μονοκυλινδρο με τα λαστιχακια σχεδον ποδηλατου σε σχεση με τα ss και τα μοταρντ

sapila racing
09/07/2017, 11:44
Μην στενοχωριεστε εσεις οι ssαδες γρηγοροι του φορουμ.Αν ο αγωνας γινοταν σε κανονικη πιστα που να ειχε και ευθειες προφανως και τα ss θα νικουσαν.Απλως σ αυτην την πιστα της δεδομενης ακτινας σταθερης τροχιας δεν μπορουσαν να βγαλουν την ιπποδυναμη τους ουτε να γειρουν περισσοτερο.Ειναι ομως αξιοπροσεκτο πως εστριβε και ποσο εγερνε το μονοκυλινδρο με τα λαστιχακια σχεδον ποδηλατου σε σχεση με τα ss και τα μοταρντ

Δεν είναι στρογγυλή η πίστα, οβαλ είναι, και δεν είναι μονοκύλινδρο το Auto Race μηχανάκι αλλά δικύλινδρο 600cc με 2 ταχύτητες, χωρίς φρένα και πίσω ανάρτηση.
Kατα τα υπόλοιπα καλα τα λές.

Vrasidas
09/07/2017, 11:54
Με την προϋπόθεση ότι το σύνολο των οδηγών ήταν ισοδύναμων δεξιοτήτων, με βάση τους νόμους της Φυσικής, στην συγκεκριμένη πίστα το μικρό δικύλινδρο έκλεβε εκκλησία ....

Αν δεν ξεκίναγε τελευταίο με αποτέλεσμα να του κόβουν την φόρα σε κάθε στροφή τα προπορευόμενα, η ψαλίδα στο τέλος θα ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη ...

nik69
09/07/2017, 12:04
Τα θεόπαχα λάστιχα σκοπό έχουν να μπορέσουν να βάλουν την δύναμη τους κάτω τα superbikes την ώρα της επιτάχυνσης.
Στην κορυφή της στροφής δημιουργούν το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που νομίζουμε. Όσο ποιο φαρδύ είναι το λάστιχο τόσο μικρότερη είναι η πραγματική κλίση
(των δυνάμεων) σε σχέση με την κλίση της μηχανής με αποτέλεσμα μικρότερη ταχύτητα από αυτή που θα μπορούσε να πάρει την δεδομένη στροφή η μηχανή με την ίδια κλίση και με λάστιχα στενά όσο ενός ποδηλάτου.
Οι διαφορές είναι μικρές αλλά υπαρκτές.
Τα χρονόμετρα του motogp πρόπερσι στο phillip island έδειξαν τα μικροσκοπικά moto3 να παίρνουν μια στροφή (την siberia νομίζω) με 15km/h περισσότερα από τα motogp
Ανάλογο πείραμα είχε δημοσιευθεί και στο ελληνικο motorrad πριν κάπου στα τέλη του 80 με οδηγό έναν Γερμανό 250άρη της εποχής (Roth). Με το 80άρι απλώς ήταν ταχύτερος για ένα δεδομένο κομμάτι της στροφής.

Συν όλα αυτά πρέπει να έχεις και ποιό σφιχτή γραμμή στην έξοδο της στροφής με ένα superbike ώστε να εκμεταλευτείς την ιπποδύναμη του στην έξοδο.
Σε ένα σταθερό κύκλο όμως που θα επιταχύνεις?

RaGe_Raptor
09/07/2017, 12:15
Τα θεόπαχα λάστιχα σκοπό έχουν να μπορέσουν να βάλουν την δύναμη τους κάτω τα superbikes την ώρα της επιτάχυνσης.
Στην κορυφή της στροφής δημιουργούν το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που νομίζουμε. Όσο ποιο φαρδύ είναι το λάστιχο τόσο μικρότερη είναι η πραγματική κλίση
(των δυνάμεων) σε σχέση με την κλίση της μηχανής με αποτέλεσμα μικρότερη ταχύτητα από αυτή που θα μπορούσε να πάρει την δεδομένη στροφή η μηχανή με την ίδια κλίση και με λάστιχα στενά όσο ενός ποδηλάτου.
Οι διαφορές είναι μικρές αλλά υπαρκτές.
Τα χρονόμετρα του motogp πρόπερσι στο phillip island έδειξαν τα μικροσκοπικά moto3 να παίρνουν μια στροφή (την siberia νομίζω) με 15km/h περισσότερα από τα motogp
Ανάλογο πείραμα είχε δημοσιευθεί και στο ελληνικο motorrad πριν κάπου στα τέλη του 80 με οδηγό έναν Γερμανό 250άρη της εποχής (Roth). Με το 80άρι απλώς ήταν ταχύτερος για ένα δεδομένο κομμάτι της στροφής.

Συν όλα αυτά πρέπει να έχεις και ποιό σφιχτή γραμμή στην έξοδο της στροφής με ένα superbike ώστε να εκμεταλευτείς την ιπποδύναμη του στην έξοδο.
Σε ένα σταθερό κύκλο όμως που θα επιταχύνεις?

Οι διαφορές στην καρδιά της στροφής πιο πολύ έχουν να κάνουν με την εκμετάλλευση των δυνατοτήτων των δυνατότερων μοτό. Όσο πιο δυνατό το μηχανάκι τόσο περισσότερο "συμφέρει" να τετραγωνίσεις τη στροφή (squaring off) για να το έχεις όσο το δυνατόν νωρίτερα όρθιο και να εκμεταλλευτείς την δυνατή επιτάχυνση,όπως σωστά αναφέρεις.