PDA

View Full Version : Καρυδάκια (σετ).



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

virus
31/08/2017, 23:56
αυτα τα σκουπιδια η dowi ταχει για πρωινο.

εδω ποσταρουμε σοβαρα εργαλεια ΜΟΝΟ.

η bahco δεν αναφερθηκε :confused:

MISKIN
01/09/2017, 05:10
Σήμερα βρέθηκα στην αγορά και καθώς περνούσα από ένα μαγαζί με εργαλεία είπα να μπω και να ρίξω ένα μάτι.
Μεταξύ άλλων, είδα και μια κασετίνα με καρυδάκια 1/2 DOWIDAT, την μεταλλική σε χρώμα πορτοκαλί! Οι θέσεις-φωλιές των εργαλείων είναι από συνθετικό υλικό και κάπου γράφει 9Α. Η καστάνια ολόκληρη μεταλλική όμως τεχνολογίας "παλαιάς κοπής", με το καρέ στο οποίο τοποθετείται το καρυδάκι να κινείται προς τα μέσα για να αλλάξει η φορά κίνησης. Δεν υπάρχουν τα #20,25,28,29,31, υπάρχει όμως αρθρωτός σύνδεσμος μαζί με μανέλα και δυο προεκτάσεις.
Η τιμή 120 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Μετά από σκέψη, αποφάσισα να την πάρω. Δεν ξέρω αν έκανα καλά.
Ρωτώ αυτούς που γνωρίζουν από τιμές και "αρχαιολογία εργαλείων", τους Daz, Leon, Miskin, Virus...(με αλφαβητική σειρά), καλώς έπραξα ή όχι;
Φωτό προσεχώς.

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη έκανες μαλακία που έδωσες 120€ για αυτή τη συλλογή. Ότι και να σου γράφουν οι άλλοι τρεις πολυλογάδες, να ξέρεις ότι έχουν πάρει καλύτερες συλλογές με λιγότερα ή με λίγο παραπάνω λεφτά. Μέσα σε αυτούς και γω.
Το να παραθέσω άλλες επιλογές τώρα είναι ανούσιο, μιας και ήδη τα έδωσες τα λεφτά.
Μη παρεξηγηθώ, τη δουλειά σου θα τη κάνεις.

Υ.Γ. Το μνμ του Λεό, το πρώτο, ούτε εγώ κατάλαβα τι λέει, δεν είσαι ο μόνος....:beer:

daz
01/09/2017, 06:53
Κάτσε να τη δούμε πρώτα ρε Αχιλλέα.
Εξ άλλου άλλο eBay άλλο Ελλάδα, δεν ψωνίζουν όλοι από eBay.

daz
01/09/2017, 06:57
αυτα τα σκουπιδια η dowi ταχει για πρωινο.

εδω ποσταρουμε σοβαρα εργαλεια ΜΟΝΟ.

η bahco δεν αναφερθηκε :confused:

Εδώ ποσταρουμε ότι θέλει να αγοράσει ο καθένας. Πάρε το λεο και στο addicts και εσύ. Τιμωρία!

MISKIN
01/09/2017, 07:50
Κάτσε να τη δούμε πρώτα ρε Αχιλλέα.
Εξ άλλου άλλο eBay άλλο Ελλάδα, δεν ψωνίζουν όλοι από eBay.

Ο Μητρόπουλος έχει koken σε αυτά τα λεφτά. Με πολύ γαμάτη καστάνια.

ποπαϋ
01/09/2017, 08:17
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;

Εξάγωνα ή πολύγωνα καρυδάκια;
Υπάρχει κάποια αντιστοιχία μεταξύ των γωνιών που έχει ένα καρυδάκι με τα δόντια της καστάνιας;
H Koken βγάζει συλλογές σε αφρώδες υλικό ή θα πρέπει να "φτιάξω" το αφρώδες και να αγοράσω ξεχωριστά τη συλλογή που θέλω;

Leon67
01/09/2017, 09:32
Συηήθως όλοι λένε 6γωνα εγώ εχω κυρίως πολύγωνα παλιά και καινούργια προφιλ αλλά εξάγωνα και surface drive sσε 1/4" και εξάγωνα σε μια συλλογή 3/8'.
σε 1/2' κανένα καλό καρυδάκι δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με 6 ή 12 γωνίες απλά τα 12γωνα κάνουν περισσότερες δουλειές ΚΑΙ αν η καστάνια εχει λίγα δόντια διευκολύνουν να βάλεις το καρυδάκι στο εξάγωνο οπως και αν χρησιμοποιεις μανέλα και οχι καστάνια.

Κοκεν Ελλάδα Θα βρεις μονο κασετίνες με σκληρό πλαστικό μεσα.

Leon67
01/09/2017, 09:36
Η σπαστή ειναι Gedore, η Hazet δεν εχει σπαστή με 72 δόντια.

ποπαϋ
01/09/2017, 10:24
ευχαριστώ

rhtoras
01/09/2017, 10:27
Μια χαρά ειναι. Η toptul είναι λίγο ακριβότερη.
Μέχρι πόσα λεφτά, δε μας είπες. Και για τις δύο.

Αλλες επιλογές στο ίδιο εύρος τιμής έιναι bahco και carolus.
Λοιπόν η κάθε μία θέλω να μην ξεπεράσει τα 50€.
Φυσικά όσο πιο λίγα τόσο πιο καλά αν και δε θέλω να πάρω lidl ποιότητα.
Είδα ότι και η stanley έχει κάποιες οικονομικές προτάσεις ενώ διάβασα στο εξωτερικό ότι η tengtools είναι ποιοτική.
Από εσάς έχω δει πως η οικονομική σειρά τής bahco αξίζει σαν ποιότητα.
Οπότε σε αυτή την τιμή και με αυτά τα δεδομένα τι αξίζει να πάρω?
Δεδομένα:
Έως 50€
Καλή ποιότητα
Ευκολία εύρεσης
Εργονομία

Αν μπορείτε να μου υποδείξετε και κάποιο μαγαζί θα ήμουν πολύ ευγνώμων.

andreastwin
01/09/2017, 10:30
Καλησπέρα παιδιά.

Ξέρει κάποιος να μου πει πού μπορώ να βρω στην Αθήνα την Wera Zyklop 3/8";
Γιατί με τον Γούγλη δεν πολυβρήκα άκρη.
Υπόψιν, θέλω μόνο την καστάνια, όχι όλο το σετ.
Wera 8000 B Zyklop Speed-Knarre mit Antrieb, 3/8 Zoll x 199.0 mm, 05003550001
Wera 8000 B Zyklop Speed-Knarre mit Antrieb, 3/8 Zoll x 199.0 mm, 05003550001
von Wera
EUR 45,83Prime
Kostenlose Lieferung möglich.
Nur noch 7 Stück auf Lager - jetzt bestellen.
Andere Angebote
EUR 43,54(20 neue Artikel)

στο amazon τιν εχει.

daz
01/09/2017, 11:13
Ο Μητρόπουλος έχει koken σε αυτά τα λεφτά. Με πολύ γαμάτη καστάνια.

Το ξέρω.

Leon67
01/09/2017, 11:23
Λοιπόν η κάθε μία θέλω να μην ξεπεράσει τα 50€.
Φυσικά όσο πιο λίγα τόσο πιο καλά αν και δε θέλω να πάρω lidl ποιότητα.
Είδα ότι και η stanley έχει κάποιες οικονομικές προτάσεις ενώ διάβασα στο εξωτερικό ότι η tengtools είναι ποιοτική.
Από εσάς έχω δει πως η οικονομική σειρά τής bahco αξίζει σαν ποιότητα.
Οπότε σε αυτή την τιμή και με αυτά τα δεδομένα τι αξίζει να πάρω?
Δεδομένα:
Έως 50€
Καλή ποιότητα
Ευκολία εύρεσης
Εργονομία

Αν μπορείτε να μου υποδείξετε και κάποιο μαγαζί θα ήμουν πολύ ευγνώμων.

Ειναι λάθος κατα την γνώμη μου να λες 50 ευρώ η καθε κασετίνα. Εχει προσφορες με κασετίνες 1/2 και 1/4 κάτω ή κοντά στα 100. ισως με 120 να αγοράζεις και μια με 1/2+3/8+1/4. Πες μας τι ακριβως θες. Κοίτα και καταλλογους προσφορων στο αντίστοιχο θρεντ. τη Stanley δεν θα ηταν μια καλή επιλογη. Carolus, Bahco ίσως KS-tools να έχουν κάτι γυρω από 100 ευρώ

Athanasios
01/09/2017, 12:15
Φωτογραφίες σετ Dowidat και Stahlwille (αυτό το είχα).
387935

387936

387937

387938

Athanasios
01/09/2017, 12:22
Miskin, μπορεί να έχεις δίκαιο. Όμως βρέθηκα με χρήματα στην τσέπη (αυτό δεν είναι πάντα καλό) και την αγόρασα για τους εξής λόγους :
Δεν αγοράζω από το ebay.
Επειδή τα Dowidat δεν παράγονται πιά και συγκαταλέγονται μεταξύ των ποιοτηκών εργαλείων, αν κάποια στιγμή πωληθούν (ενδεχομένως από τον γιό μου που είναι στα 17) ίσως πάνω-κάτω ''πιάσουν'' τα χρήματά τους.

daz
01/09/2017, 12:35
Ειναι λάθος κατα την γνώμη μου να λες 50 ευρώ η καθε κασετίνα. Εχει προσφορες με κασετίνες 1/2 και 1/4 κάτω ή κοντά στα 100. ισως με 120 να αγοράζεις και μια με 1/2+3/8+1/4. Πες μας τι ακριβως θες. Κοίτα και καταλλογους προσφορων στο αντίστοιχο θρεντ. τη Stanley δεν θα ηταν μια καλή επιλογη. Carolus, Bahco ίσως KS-tools να έχουν κάτι γυρω από 100 ευρώ

Τα έχει πει πιο πίσω ο άνθρωπος!

MISKIN
01/09/2017, 16:04
Miskin, μπορεί να έχεις δίκαιο. Όμως βρέθηκα με χρήματα στην τσέπη (αυτό δεν είναι πάντα καλό) και την αγόρασα για τους εξής λόγους :
Δεν αγοράζω από το ebay.
Επειδή τα Dowidat δεν παράγονται πιά και συγκαταλέγονται μεταξύ των ποιοτηκών εργαλείων, αν κάποια στιγμή πωληθούν (ενδεχομένως από τον γιό μου που είναι στα 17) ίσως πάνω-κάτω ''πιάσουν'' τα χρήματά τους.

Δε χρειάζεται να ψωνίζεις από το ebay για να πάρεις μια συλλογή με καλύτερη καστάνια σε αυτά τα λεφτά. Τεσπα φαίνονται μια χαρά τα καρυδάκια, είναι και εξάγωνα και όπως το βλέπω πρέπει να έχει χώρο η κασετίνα για τη μανιβέλα. Αν σε βολεύει πάρτη σε Gedore
387947

daz
02/09/2017, 15:41
Athanasios η συλλογή σου από θέμα ποιότητας δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από μια άλλη. Το κύριο αρνητικό της είναι η εργονομία της καστάνιας που όμως έχει και τα θετικά της. Εγώ δεν θα την ήθελα για μοναδική μου καστάνια αλλά εξαρτάται και σε τι δουλεύει ο καθένας.
Καλοδούλευτα. :beer:

Υγ. Ωραίο το openbox13

daz
02/09/2017, 16:14
Λοιπόν η κάθε μία θέλω να μην ξεπεράσει τα 50€.
Φυσικά όσο πιο λίγα τόσο πιο καλά αν και δε θέλω να πάρω lidl ποιότητα.
Είδα ότι και η stanley έχει κάποιες οικονομικές προτάσεις ενώ διάβασα στο εξωτερικό ότι η tengtools είναι ποιοτική.
Από εσάς έχω δει πως η οικονομική σειρά τής bahco αξίζει σαν ποιότητα.
Οπότε σε αυτή την τιμή και με αυτά τα δεδομένα τι αξίζει να πάρω?
Δεδομένα:
Έως 50€
Καλή ποιότητα
Ευκολία εύρεσης
Εργονομία

Αν μπορείτε να μου υποδείξετε και κάποιο μαγαζί θα ήμουν πολύ ευγνώμων.

Οι απαιτήσεις σου είναι πολύ μικρές αλλά δεν είναι κακό να επενδύσεις σε λίγο καλύτερα εργλεία απ' ότι χρειάζεσαι.
Δεν ξέρω γιατί στον Λεό δεν αρέσουν τα 100 ευρώ σύνολο για τις δυο! Εγώ νομίζω ότι είναι υπέρ αρκετά και μπορείς να πάρεις εργαλεία που υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου ώστε στο μέλλον να μπορείς να ασχοληθείς και με κάτι περισσότερο, αν ίσως προκύψει!

Πρέπει να πάρεις οποσδήποτε μια συλλογή 1/4 για τις μικρές βίδες και την ευκολία που προσφέρει και σιγουρα μια 1/2.

Αν ρίξεις μια ματιά στον καινουριο κατάλογο προσφορών της carolus (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147330&page=4&p=2895905&viewfull=1#post2895905) θα βρεις αρκετές επιλογές εντός μπατζετ και σε ξεχωριστες κασετίνες και σε συνδιασμο 1/4-1/2 και σε μινι 1/4. Η ποιότητα αυτών δεν είναι κάτι περισσότερο απ' την ποιότητα της forch πχ και όπως βλέπεις ούτε η τιμή διαφέρει. Άλλες κασετίνες της carolus όπως αυτές που έχω βάλει στην αρχή αυτού του θρεντ, στο starter kit (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150742&p=2801511) και αλλού είναι πιο ακριβές και σίγουρα λίγο καλύτερες (πχ έχουν καλύτερες καστάνιες). Οι διάφορες bahco και toptul είναι επίσης άριστες επιλογές στην τιμή τους αν και λίγο ακριβότερες από forch και αυτές τις καινούριες carolus. Για μαγαζιά με bahco δες στο starter kit ενώ toptul έχει εκεί που σου είπε ο μισκιν (http://www.daskalakistools.gr/) όπως επίσης και στην TECNOPNEUMATIC (https://www.google.gr/search?client=firefox-b&dcr=0&q=%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1+toptul+%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%AC+%CE%BF%CE%B4%CF%8 C%CF%82&oq=%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1+toptul+%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%AC+%CE%BF%CE%B4%CF% 8C%CF%82&gs_l=psy-ab.3..35i39k1.7736.10484.0.10664.17.14.1.0.0.0.231.1829.0j10j1.11.0....0...1.1.64.psy-ab..9.1.159.33rIy50zUTI) στην ιερά οδό. Carolus στη labo.gr. Force λίγο πολύ βρίσκεις παντού. (http://www.fire-expert.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CF%84%CF%89%CF%82/%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b1/%cf%83%ce%b5%cf%84-%ce%ba%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%b1%cf%82-%cf%83%cf%85%ce%bb%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b5%cf%82/)



Αν το έχεις με το ψάξιμο στο ebay μπορείς να βρεις πολύ καλές και αρκετά ακριβές συλλογές, πολύ φθηνά. Πχ αυτήν εδώ ο miskin την πήρε κάπου στα 50 ευρώ.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147274&page=2&p=2648268&viewfull=1#post2648268

Καλό ψάξιμο και ότι θέλεις ρώτα. :)

Edit.
Μακριά από stanley. Η teng στο εξωτερικό είναι πολύ καλή vfm αλλά απ' ότι έχω διαπιστώσει όχι στην Ελλάδα. Κάπου τα έχουμε ξαναγράψει για tengtools.

rhtoras
02/09/2017, 18:17
Ευχαριστώ φίλε μου για το πολύ κατατοπιστικό-ομολογουμένως-σχόλιό σου.
Μόλις βρω χρόνο θα πάω να ψωνίσω.
Αυτός στην Ιερά οδό δείχνει πολύ ακριβός.
Θα ρίξω και μια ματιά στην Αθηνάς για παραπάνω.
Φυσικά αν πετύχω acesa που έχω δουλέψει θα τσιμπήσω τίποτα αν υπάρχει στοκ.

Η Stanley Πάντως δείχνει να έχει και καλά εργαλεία.
Μάλλον όμως γελιέμαι...

daz
02/09/2017, 20:05
Η Stanley Πάντως δείχνει να έχει και καλά εργαλεία.
Μάλλον όμως γελιέμαι...

Έχει κάποια καλούτσικα και κάποια που είναι πραγματικά για τα σκουπίδια. Κάποια καλά είναι απ' τη σειρά fatmax που είναι ακριβότερη.

Athanasios
02/09/2017, 20:38
Daz από καστάνιες χρησιμοποιώ: σε 1/2 Force, σε 3/8 SADVIK BELZER 7750 (GERMANY), με καρυδάκια όμως Gedore, Dowidat. Δεν έχω ακόμη καστάνια 1/4, χρησιμοποιώ αντάπτωρα στην 3/8 για 1/4. Στις υπόψη αγορές είναι μια καστάνια 1/2, μια 1/4 και η μανιβέλα που έβαλε πιο πάνω ο Miskin, μάλλον Gedore.
Το Stahlwille, να φανταστείς ότι το πήρα 8 ευρώ, μοναδικό και τελευταίο κόμματι.

daz
03/09/2017, 00:40
Athanasios αν έχεις γερμανοπωλύγωνο καστάνιας 10μμ, με έναν αντάπτορα μπορείς να το κάνεις καστάνια 1/4ου.

carolus
388057

Gedore.

388058

388060

388062

388061


Ασφαλώς μια καστάνια 1/4 είναι απείρως προτιμότερη καθότι έχει μεγαλύτερη αντοχή από ένα γερμ/νο καστάνιας 10μμ αλλά είναι καλή λύση μέχρι να πάρεις ενώ μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και αργότερα και σε απλό γερμανοπολύγωνο κάνοντάς το μανέλα.
Απ' τους δυο σου προτείνω τον carolus. Τον χρησιμοποιώ χρόνια (αυτός στη φωτό δεν είναι δικός μου) στη συλλογή της μηχανής και του έχω κάνει κρας τεστ. Παράλληλα είναι και φθηνότερος! Το σύστημα με την μπίλια μου αρέσει περισσότερο, ενώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί με μεγαλύτερη άνεση και σε γερ/να χωρίς αναστρεφόμενη καστάνια (γιατί για να αλλάξεις φορά γυρίζεις το γερμ/νο ανάποδα). Μοναδικό του αρνητικό που όμως δεν μειώνει την χρηστικότητά του είναι ότι αν δεν τον συγκρατήσεις, όταν τραβάς το καρυδάκι θα βγει και αυτός απ' το γερμανοπολύγωνο. Φυσικά υπάρχει ίδιος και σε άλλες μάρκες.

Athanasios
03/09/2017, 08:31
Daz, δυστυχώς δεν έχω γερμανοπολύγωνα καστάνιας, μέχρι πρότινος τα θεωρούσα πολυτέλεια. Έχω τα κλασικά από 6-32mm, εκτός των #20, 29, 31, που τα έχω σε γερμανικά (το #31 δεν το έχω καθόλου).
Η 1/4 RL.161PB της FACOM τι λέει; Την βλέπω στο φυλλάδιο προσφορών. Εργαλεία της FACOM δεν έχω ούτε ένα, τα θεωρώ υπερτιμημένα, ποιοτικά όμως είναι πολύ καλά.
Σε ανάλογη τιμή-λειτουργία, υπάρχει κάποια της GEDORE;

rhtoras
17/09/2017, 17:00
http://www.vardakas-tools.gr/Portals/0/Products/ergaleia_xeiros/tona_set.jpg
Για 47€ αυτή η συλλογή αξίζει?
Είναι καλή η τιμή και πλήρες το σετ.
Σίγουρα οι Τσεχοσλοβάκοι βγάζαν καλά εργαλεία απλά δεν ξέρω πόσο παλιό είναι το σέτ μιας και πλέον το 1992 την αγόρασε η Stanley αν δεν κάνω λάθος.
Αξίζει αυτή η συλλογή γιατί με τόσα χρήματα δεν αγοράζεις πληρεστερη συλλογη΄στην Ελλάδα?
Καμια περαιτέρω πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη όπως και οτι ίσως αργηότερα συμπληρώσω με μια καλύτερη και πιο σύγχρονη καστάνια.
Ευχαριστώ πολύ..

Leon67
17/09/2017, 17:28
http://www.vardakas-tools.gr/Portals/0/Products/ergaleia_xeiros/tona_set.jpg
Για 47€ αυτή η συλλογή αξίζει?
Είναι καλή η τιμή και πλήρες το σετ.
Σίγουρα οι Τσεχοσλοβάκοι βγάζαν καλά εργαλεία απλά δεν ξέρω πόσο παλιό είναι το σέτ μιας και πλέον το 1992 την αγόρασε η Stanley αν δεν κάνω λάθος.
Αξίζει αυτή η συλλογή γιατί με τόσα χρήματα δεν αγοράζεις πληρεστερη συλλογη΄στην Ελλάδα?
Καμια περαιτέρω πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη όπως και οτι ίσως αργηότερα συμπληρώσω με μια καλύτερη και πιο σύγχρονη καστάνια.
Ευχαριστώ πολύ..

Κατα τη γνώμη μου μόνο αν την δεις από κοντα μπορεις να κρινεις. Αν ειναι made in CZ θα αξιζε αλλά θελεις και κανα 40αρι τουλάχιστον για καστάνια. Με 60 ευρώ + ΦΠΑ εχει στον τωρινό κατάλογο προσφορων η Carolus μια κασετίνα -από τις καινούργιες βέβαια πλαστικές- στο 1/2" και με επιλογή ανάμεσα σε πολύγωνα και εξάγωνα.

daz
17/09/2017, 20:19
Αν είναι να πας σε άλλη καστάνια δεν αξίζει. Πάρε κατ' ευθείαν αυτό που θέλεις.

Αν κρίνω απ' την σχεδίαση, δεν είναι ταιβαν. Ούτε το χρώμιο παραπέμπει εκεί, ούτε η σχεδίαση που είναι retro, ούτε οι λαβές. Επίσης τα καρυδάκια φαίνονται παλιά αν κρίνω απ' την σχεδίαση που έχει το εξάγωνο. Δεν είναι flank drive ή Ud profile ή όπως την ονομάζει η κάθε μάρκα την καινούρια σχεδίαση.

Για την ποιότητά της δεν μπορώ να πω πως συγκρίνεται με ταιβανέζικες αντίστοιχης τιμής αν δεν την δω από κοντά τουλάχιστον. Από θέμα χαρακτηριστικών είναι σίγουρα υποδεέστερη πάντως αν και η καστάνια σαν στρογγυλοκέφαλη δεν θα έχει με τίποτα λιγότερα από 48 δόντια! Είναι πάντως υπερπλήρης για 1/2. (Δεν έχει το 10αράκι και το 11 αλλά σε κασετίνα 1/2 αυτό δεν είναι έλλειψη)

Οι μεταλλικές μ' αρέσουν αλλά το πλαστικό μέσα όχι. Σε κάποιες είναι πολύ ανθεκτικό και δεν θα πάθει τίποτε, σε άλλες όμως είναι αρκετά λεπτό και μετά από λίγο τα καρυδάκια θα κάνουν βόλτες μέσα. Αυτή δεν ξέρω τι έχει!

Σκεφτόμουν να την πάρω και εγώ ένα φεγγάρι για το χωριό αυτή!

rhtoras
18/09/2017, 16:57
Αν δεν πάρω αυτή την κασετίνα ίσως πάρω μια acesa ή pastorino που έχω βρεί και θα βγούν πιο ακριβά όμως.Σε αυτή την περίπτωση όμως θα πάρω σαν συμπλήρωμα 1/4 της bahco που κάνει μόλις 23€.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

rhtoras
20/09/2017, 19:01
Παρείγγειλα κατι εργαλεία απο Ελλάδα μεταξύ των οποίων και καρυδάκια smalcalda με 0,60€ το ένα.Ο Πωλητής βέβαια δεν μου έστειλε smalcalda αλλά dowidat germany.
Η απορία μου είναι εαν αυτά είναι καλύτερα ή χειρότερα.
Σας ευχαριστώ...

daz
20/09/2017, 19:57
Παρείγγειλα κατι εργαλεία απο Ελλάδα μεταξύ των οποίων και καρυδάκια smalcalda με 0,60€ το ένα.Ο Πωλητής βέβαια δεν μου έστειλε smalcalda αλλά dowidat germany.
Η απορία μου είναι εαν αυτά είναι καλύτερα ή χειρότερα.
Σας ευχαριστώ...

:lol:

Παίξε κανένα λοτο ρε φίλε! :wave2:

daculas
21/09/2017, 20:50
Παρείγγειλα κατι εργαλεία απο Ελλάδα μεταξύ των οποίων και καρυδάκια smalcalda με 0,60€ το ένα.Ο Πωλητής βέβαια δεν μου έστειλε smalcalda αλλά dowidat germany.
Η απορία μου είναι εαν αυτά είναι καλύτερα ή χειρότερα.
Σας ευχαριστώ...

Aπό που τα παράγγειλες?

rhtoras
23/09/2017, 01:08
Aπό που τα παράγγειλες?

Aπό το ggv.gr τα αγόρασα...

rhtoras
29/09/2017, 19:00
Μετά από πολύ σκέψη και ενώ στη δουλειά χρησιμοποιούμε facom& facom 360 1/4(οι οποίες δεν με έχουν εντυπωσιάσει για να πώ την αλήθεια!) κατέληξα σε αυτές τις 2:
388728 στα 22€
και η δεύτερη 388729στα 28€.

Ποια από τις 2 αξίζει περισσότερο.Η βασική χρήση που επιδιώκω είναι σε ποδήλατο και μικροβλάβες στο σπίτι.

daz
29/09/2017, 20:38
Και οι δύο καλές ειναι. Αποφάσισε με βάση το περιεχόμενο. Η χρήση είναι πολύ lite!

(δεν μπορώ να δω καλά αν η bahco έχει προέκταση με κεφαλή μπίλιας)

rhtoras
29/09/2017, 21:11
Και οι δύο καλές ειναι. Αποφάσισε με βάση το περιεχόμενο. Η χρήση είναι πολύ lite!

(δεν μπορώ να δω καλά αν η bahco έχει προέκταση με κεφαλή μπίλιας)

Eίχα την εντύπωση οτι η Bahco είναι καλύτερη σε όλα από την toptul.Τελικά βρήκα μια σελίδα με 5€ μεταφορικά από Γερμανία και 20€ την toptul και θα κινηθώ για αυτήν(η μεταλλική κασετίνα μου γυάλισε).
Ευχαριστώ πολύ.

daz
30/09/2017, 04:15
Για 3 ευρώ διαφορά πάρτη από Ελλάδα.

Η bahco που είναι καλύτερη σε όλα απ' την toptul δεν θέλεις να μάθεις πόσο κοστίζει. Με 22 ευρώ δεν παίρνεις ούτε καστάνια!

Leon67
30/09/2017, 06:58
Μετά από πολύ σκέψη και ενώ στη δουλειά χρησιμοποιούμε facom& facom 360 1/4(οι οποίες δεν με έχουν εντυπωσιάσει για να πώ την αλήθεια!) κατέληξα σε αυτές τις 2:
388728 στα 22€
και η δεύτερη 388729στα 28€.

Ποια από τις 2 αξίζει περισσότερο.Η βασική χρήση που επιδιώκω είναι σε ποδήλατο και μικροβλάβες στο σπίτι.

Σε ποδήλατο μαλλον θα χρειαστεις κλειδί και καρυδάκι 15mm. Στο 1/4' 15mm καρυδάκι εχει η Heytec και η Snapon.

388733

daz
30/09/2017, 10:17
Και υπάρχει λόγος που δεν υπάρχει σε καμία μάρκα!

Δεν χρειάζεται σε 1/4! Είναι πολύ μεγάλο!

Και το 14 μεγάλο είναι, αλλά το 14 χρησιμοποιείται και σε πλαστικές βίδες, ή σε αλουμίνια ή σε σπέσιαλ βίδες με χαμηλές ροπές. Το 15 είναι άχρηστο και το έχεις μόνο εσύ!

rhtoras
30/09/2017, 11:24
Ναι αλλά θα πάρω και μία 1/2 ή 3/8 για να καλύψω κάποιες έξτρα ανάγκες.Απλά δεν θα την πάρω ακομα γιατί καλύπτονται αλλιώς οι ανάγκες μου(1/4).
Νομίζω ότι και η toptul έχει το 15 διότι έχει ένα καρυδάκι παραπάνω.
Ευχαριστώ όλους πάντως για τις συμβουλές...
Τώρα μπήκα σε σκέψεις για την Bacho σε σχέση με την ποιότητα της.

daz
30/09/2017, 11:41
Το 14 θα έχει, αποκλείεται να έχει 15.
15 σε 1/4 δεν υπάρχει! Το γεγονός ότι το βρήκε ο λεό δεν σημαίνει τίποτα! Αυτός έχει βρει μέχρι και 27 σε 3/8.

Τι ακριβώς σε προβληματίζει με την ποιότητα της bahco?

rhtoras
30/09/2017, 12:12
Μήπως λόγω πολύ χαμηλής τιμής είναι Κινεζιά ή δεν έχει εγγύηση εφόρου ζωής.
Επίσης ίσως χρειαστώ το κατσαβίδι με τις μύτες.
Κατά τα άλλα μάλλον θα πάρω τη bahco αν είναι τόσο καλύτερη από την toptul.

daz
30/09/2017, 16:04
Γιατί να είναι καλύτερη η bahco? Είναι ακριβότερη? Όχι
Οπότε γιατί να είναι καλύτερη?

Αυτέ οι δύο κασετίνες έχουν σχεδόν την ίδια τιμή. Η όποια διαφορά τους είναι λόγο περιεχομένου και όχι ποιότητας.

Φυσικά και είναι κινέζικα ή ταιβανέζικα και τα δύο! Με τέτοια τιμή τι άλλο θα ήταν?
Η bahco έχουμε πει ότι έχει δυο ποιότητες χωρίς να τις διαφοροποιεί οπτικά. Την σειρά ergo και τις απλές. Η σειρά ergo καθώς και όσα εργαλεία βγάζει με την ονομασία Belzer είναι top και συγκρίνονται μόνο με κορυφαίες μάρκες ανάλογης τιμής. Μια καστάνια 1/4 της σειράς ergo κοστίζει 40 με 50 ευρώ. Χώρα κατασκευής αυτών είναι η Ισπανία και παλιότερα η Σουηδία.

Η φθηνή σειρά της προέρχεται από Κίνα, Ταιβάν και είναι vfm. Οι καστάνιες αυτής της σειράς είναι αρκετά καλές σε σχέση με άλλες και οι κασετίνες αρκετά προσεγμένες αλλά και η τιμή τους είναι λίγο ακριβότερη απ' των υπολοίπων. Στο ίδιο επίπεδο ήταν και τα προηγούμενα carolus, πριν βγάλει αυτές τις φθηνές σειρές που έβγαλε φέτος με τις καστάνιες επιπέδου force κτλ.

Όταν θέλουμε ολοκληρωμένες και οικονομικές κασετίνες με αξιόλογη ποιότητα, τέτοια εργαλεία είναι η καλύτερη αγορά που μπορούμε να κάνουμε. Ειδικά όταν οι ανάγκες μας δεν είναι μεγάλες, οτιδήποτε άλλο είναι υπερβολή και πεταμένα λεφτά!

daz
30/09/2017, 16:09
Ρήτορα, αν μεθαύριο βρεις μια μανεσμαν στα 22 ευρώ με πολύ περισσότερα κομμάτια η ποιότητα θα είναι χειρότερη. Απ' την κασετίνα μέχρι τις καστάνιες οι οποίες μετά από λίγο καιρό θα ξεχαρβαλωθούν (αναλόγως και την χρήση βέβαια).
Είπαμε κρίνουμε ανάλογα την τιμή. Η τιμή όμως εξαρτάται και απ' το περιεχόμενο. Δυο κασετίνες με παρόμοιο περιεχόμενο και τιμή, σπάνια έχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα.

rhtoras
30/09/2017, 16:25
Ρήτορα, αν μεθαύριο βρεις μια μανεσμαν στα 22 ευρώ με πολύ περισσότερα κομμάτια η ποιότητα θα είναι χειρότερη. Απ' την κασετίνα μέχρι τις καστάνιες οι οποίες μετά από λίγο καιρό θα ξεχαρβαλωθούν (αναλόγως και την χρήση βέβαια).
Είπαμε κρίνουμε ανάλογα την τιμή. Η τιμή όμως εξαρτάται και απ' το περιεχόμενο. Δυο κασετίνες με παρόμοιο περιεχόμενο και τιμή, σπάνια έχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα.

Άρα και οι 2 είναι παρόμοιας ποιότητας και εφόσον είναι σχεδόν ίδιες,θα πάρω αυτήν που έχει τα πιο χρήσιμα κομμάτια μέσα.
Ευχαρισώ για όλα και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις/απορίες μου.

daz
30/09/2017, 16:44
Άρα και οι 2 είναι παρόμοιας ποιότητας και εφόσον είναι σχεδόν ίδιες,θα πάρω αυτήν που έχει τα πιο χρήσιμα κομμάτια μέσα.
Ευχαρισώ για όλα και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός με τις ερωτήσεις/απορίες μου.

Ακριβώς!

Δεν γινεσαι. Φόρουμ είναι, όποιος δεν θέλει δεν απαντάει! :beer:

The_bandit
01/10/2017, 18:45
Eρώτηση προς γνώστη Daz. Κασετίνα matador 1/2'' που γράφει σε όλα Made in Germany αξίζει να την πάρω ?

daz
01/10/2017, 18:59
Ξέρω 'γω!

Μπορεί να είναι πολύ ακριβή και να μην αξίζει.
Μπορεί να μην είναι ακριβή αλλά να είναι ακριβή για την δουλειά που την θέλεις και να μην αξίζει.
Μπορεί να είναι τόσο ακριβή όσο μια καλύτερη οπότε πάλι δεν αξίζει.
Μπορεί να μην είναι ακριβότερη από μια καλύτερη αλλά να είναι υποδεέστερη από μια ίδιας τιμής, λόγο χαρακτηριστικών (καστάνια, πάχος στα καρυδάκια, ποιότητα χρωμίου κ.α) οπότε να μην αξίζει!

Σαν μάρκα είναι καλή και τα εργαλεία της επαγγελματικά.

The_bandit
01/10/2017, 19:12
Ξέρω 'γω!

Μπορεί να είναι πολύ ακριβή και να μην αξίζει.
Μπορεί να μην είναι ακριβή αλλά να είναι ακριβή για την δουλειά που την θέλεις και να μην αξίζει.
Μπορεί να είναι τόσο ακριβή όσο μια καλύτερη οπότε πάλι δεν αξίζει.
Μπορεί να μην έχει την ίδια τιμή από μια καλύτερη αλλά να είναι υποδεέστερη από μια ίδιας τιμής, λόγο χαρακτηριστικών (καστάνια, πάχος στα καρυδάκια, ποιότητα χρωμίου κ.α) οπότε να μην αξίζει!

Σαν μάρκα είναι καλή και τα εργαλεία της επαγγελματικά.

Τιμή κάτω από 180
Για ανακατασκευή μοτό θα τη χρειαστώ αλλά να μείνει και στην οικογένεια
Η φθηνότερη Gedore που βρίσκω δεν πέφτει κάτω από 250, για HAZET δεν συζητάω καν....

Road Pirat
01/10/2017, 19:33
Στα 130 παίρνεις Facom πάντως https://www.tbs-aachen.de/SALE/FACOM_RS161-2_Socket-Set_1/4undquot__1/2undquot_i863_67003.htm, δεν νομίζω ότι χρειάζεστε να ανέβεις τόσο ψιλά. Επίσης σε αυτά τα λεφτά μπορείς να βρεις και Koken.

daz
01/10/2017, 19:40
Στα 165 που έχει η matadore που θέλεις, έχεις κι άλλες επιλογές.

Σε αυτά τα λεφτά είναι όλες καλές.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153195&page=4&p=2890637&viewfull=1#post2890637

Είχα πει ότι ψαχνουμε περίπου με την παρακάτω σειρά.

Ποιότητα/τιμη
Περιεχόμενο
Χαρακτηριστικά
Διαθεσιμότητα
Εγγύηση
Κασετίνα
Εμφάνιση
Χώρα παραγωγής
Μάρκα

Σε αυτή την κατηγορία τιμής η ποιότητα είναι αυτή που πληρώνεις. Αν σε καλύπτει και στα υπόλοιπα...

Allst@rf
16/10/2017, 11:32
Καλησπέρα στη παρέα.
Έβαλε το Eshop χθές http://http://www.e-shop.gr/set-75-tem-stanley-kastanies-1-2--1-4-mayro-xromio-stht0-73398-p-TLS.060671 αυτή τη προσφορά .

αν έχετε την καλοσύνη οι γνώστες να με διαφωτήσετε αν αξίζουν τα συγκεκριμένα ή οχι,

Συγνώμη απο τους μοδς ,αλλά εψαχνα το θέμα που ήταν για τις προσφόρες και δεν το βρήκα.

Ευχαριστώ

MISKIN
16/10/2017, 14:10
Το λινκ που έβαλες δε δουλεύει, αλλά μάλλον αυτό (http://www.e-shop.gr/set-75-tem-stanley-kastanies-1-2--1-4-mayro-xromio-stht0-73398-p-TLS.060671) θα εννοείς.

Αυτά τα εργαλεία έχουν ένα μεγάλο μείον ασχέτως μάρκας. Κάποια στιγμή από τη χρήση το λέιζερ θα σβηστεί και θα ψάχνεις να βρεις ποιο είναι τι. Επίσης έχει καρυδάκια μέχρι το 22, ενώ μια τυπική κασετίνα 1/2 φτάνει μέχρι το 32. Τώρα αν τα χρειάζεσαι ή όχι τα μεγάλα καρυδάκια εσύ το ξέρεις (στη φώτο φαίνεται να λείπει και το 19...).

Allst@rf
16/10/2017, 16:12
Ευχαριστώ

Leon67
16/10/2017, 16:21
Καλησπέρα στη παρέα.
Έβαλε το Eshop χθές http://http://www.e-shop.gr/set-75-tem-stanley-kastanies-1-2--1-4-mayro-xromio-stht0-73398-p-TLS.060671 αυτή τη προσφορά .

αν έχετε την καλοσύνη οι γνώστες να με διαφωτήσετε αν αξίζουν τα συγκεκριμένα ή οχι,

Συγνώμη απο τους μοδς ,αλλά εψαχνα το θέμα που ήταν για τις προσφόρες και δεν το βρήκα.

Ευχαριστώ

O κ. ΜISKIN ήταν ευγενικός και politically correct. Αν διαβάζεις πίσω από τις λέξεις και σκέψεις ΟΚ.
Αν όχι τα μαύρα -φωσφατωμένα εργαλεία που δεν είναι impact είναι αρκετά χαμηλής ποιότητας. Με κανα 20αρικο αγοράζεις καποια πολύ καλύτερη κασετίνα, ίσως με 2-3 λιγότερα πράγματα αλλά σίγουρα ποιοτικότερη. Αν πάλι θες να συμβάλλεις στην ανακύκλωση χάλυβα κτλ και σου περισεύουν 59 ευρώ να την αγοράσεις ότι και να σου πούμε εδω μέσα.

daz
16/10/2017, 16:30
1oν τα μαυρα φωσφατωμένα εργαλεία που δεν είναι impact, είναι βιομηχανικού τύπου και πρώτα θα γεράσουν τα εγγόνια των παιδιών μου και μετά αυτά!

2ον αυτά δεν ειναι φωσφατωμένα ούτε industrial ούτε τίποτα. Είναι μαυρο χρώμιο μυ αςς!

3ον Μεταφερόμαστε στις συλλογές με καρυδάκια.

MISKIN
16/10/2017, 16:44
O κ. ΜISKIN ήταν ευγενικός και politically correct. Αν διαβάζεις πίσω από τις λέξεις και σκέψεις ΟΚ.
Αν όχι τα μαύρα -φωσφατωμένα εργαλεία που δεν είναι impact είναι αρκετά χαμηλής ποιότητας. Με κανα 20αρικο αγοράζεις καποια πολύ καλύτερη κασετίνα, ίσως με 2-3 λιγότερα πράγματα αλλά σίγουρα ποιοτικότερη. Αν πάλι θες να συμβάλλεις στην ανακύκλωση χάλυβα κτλ και σου περισεύουν 59 ευρώ να την αγοράσεις ότι και να σου πούμε εδω μέσα.

Και αυτά κυρ Λεωνίδα φωσφατωμένα είναι. Είναι μήπως χαμηλής ποιότητας και αυτά; :a014:

389405

Δεν ανέφερα πουθενά για χρώμια, χρώματα, φωσφατώσεις, κλπ. Ήμουν σαφής. Μίλησα για το laser lettering (έτσι μ' αρέσει να το λέω :D )

virus
16/10/2017, 17:40
κι αυτα φωσφατωμενα ειναι. ειναι κι αυτα μαπες; :p


389409


(ειναι ιμπακτ αυτο μην δωσετε σημασια)

daz
16/10/2017, 17:43
κι αυτα φωσφατωμενα ειναι. ειναι κι αυτα μαπες;


389409

Αυτό είναι impact ρε! Nice one! :D

Πότε θα μου το στείλεις και αυτό? :lol:

virus
16/10/2017, 17:44
στο επομενο αεροπλανο :lol:

vaska
16/10/2017, 17:49
Τα φωσφατωμένα δεν υπερέχουν ή υστερούν από τα άλλα λόγω φωσφάτωσης. Ο λόγος που "βάφονται" μαύρα είναι για να μην τα κλέβουν στα εργοτάξια γιατί εκεί ότι γυαλίζει κλέβεται. Τώρα αν μιά εταιρία για να δείξει ότι έχει "εργοταξιακή ποιότητα" βάφει τις μούφες μαύρες, οι μούφες μούφες θα παραμείνουν όσο κι αν τις φωσφατώσει.

vaska
16/10/2017, 17:51
στο επομενο αεροπλανο :lol:

μλκ σας κοροΪδεύει ο σουπιάς και καλά ότι θέλει να δοκιμάσει τα εργαλεία σας κι εσείς του τα στέλνετε?? Καλά είστε σοβαροί?? Έτσι φκιάνει την προίκα του αυτός.

:lol:

daz
16/10/2017, 19:22
Τα φωσφατωμένα δεν υπερέχουν ή υστερούν από τα άλλα λόγω φωσφάτωσης. Ο λόγος που "βάφονται" μαύρα είναι για να μην τα κλέβουν στα εργοτάξια γιατί εκεί ότι γυαλίζει κλέβεται. Τώρα αν μιά εταιρία για να δείξει ότι έχει "εργοταξιακή ποιότητα" βάφει τις μούφες μαύρες, οι μούφες μούφες θα παραμείνουν όσο κι αν τις φωσφατώσει.

Φωσφατωμένα σαν αυτά που έβαλε ο αχιλλέας παραπάνω δεν θα βρεις πουθενά! Δλδ θα βρεις ρε παιδί μου, αλλά δύσκολο να τα πετύχεις σε συνεργεία ή βιομηχανίες. Εκεί που υπάρχουν δεν συχνάζουμε εμείς! Δύσκολο επίσης είναι και να τα βρεις να τα αγοράσεις.

Τα φωσφατωμένα που βλέπουμε συχνά πυκνά είναι impact. Δλδ κρούσης για χρήση σε αερόκλειδο. (το ξέρω ότι το ξέρεις αλλά το γράφω για όσους δεν το γνωρίζουν).

Η διαφορά που έχουν τα φωσφατωμένα κρούσης δεν είναι αυτή που νομίζει ο περισσότερος κόσμος. Όλοι νομίζουν ότι έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα πράγμα που είναι λάθος. Το ανάποδο ισχύει! Πιο μαλακά είναι! Είναι πιο μαλακά ώστε να μην σπάνε και το σώμα τους να απορροφά μέρος της κρούσης απ' το αερόκλειδο. Συνεπώς την ώρα που δουλεύουν παραμορφώνονται και επανέρχονται (ελάχιστα μεν αλλά παραμορφώνονται). Και γι' αυτόν τον λόγο δεν έχουν χρώμιο! Αν είχαν χρώμιο θα ξέφτιζε αμέσως.
Ασφαλώς είναι και πολύ πιο χοντρά!

vaska
16/10/2017, 20:18
Φωσφατωμένα σαν αυτά που έβαλε ο αχιλλέας παραπάνω δεν θα βρεις πουθενά! Δλδ θα βρεις ρε παιδί μου, αλλά δύσκολο να τα πετύχεις σε συνεργεία ή βιομηχανίες. Εκεί που υπάρχουν δεν συχνάζουμε εμείς! Δύσκολο επίσης είναι και να τα βρεις να τα αγοράσεις.

Τα φωσφατωμένα που βλέπουμε συχνά πυκνά είναι impact. Δλδ κρούσης για χρήση σε αερόκλειδο. (το ξέρω ότι το ξέρεις αλλά το γράφω για όσους δεν το γνωρίζουν).

Η διαφορά που έχουν τα φωσφατωμένα κρούσης δεν είναι αυτή που νομίζει ο περισσότερος κόσμος. Όλοι νομίζουν ότι έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα πράγμα που είναι λάθος. Το ανάποδο ισχύει! Πιο μαλακά είναι! Είναι πιο μαλακά ώστε να μην σπάνε και το σώμα τους να απορροφά μέρος της κρούσης απ' το αερόκλειδο. Συνεπώς την ώρα που δουλεύουν παραμορφώνονται και επανέρχονται (ελάχιστα μεν αλλά παραμορφώνονται). Και γι' αυτόν τον λόγο δεν έχουν χρώμιο! Αν είχαν χρώμιο θα ξέφτιζε αμέσως.
Ασφαλώς είναι και πολύ πιο χοντρά!

Αυτό που σας έγραψα για τα εργοτάξια και τα φωσφατωμένα είναι η απάντηση της κας Βράττη σε δικιά μου ερώτηση. Μου είπε επί λέξη ότι "δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του μετάλλου ή της επεξεργασίας του αλλά είναι φτιαγμένα για να μην γυαλίζουν γιατί στα εργοτάξια ότι γυαλίζει κλέβεται" Η κουβέντα μας ήταν πάνω στα Γαλλικά κλειδιά.

Allst@rf
16/10/2017, 20:57
Δλδ η προσφορά που έχουν τα lidl το Σάββατο είναι πιο τίμια μάλλον

Road Pirat
16/10/2017, 22:17
Του Λιντλ είναι 1/4 μόνο, δεν συγκρίνονται

yiannis172
16/10/2017, 22:39
3/8 & 1/4 ειναι αυτη του Σαββατου.

Road Pirat
16/10/2017, 22:55
Για αυτό δεν λέμε? https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=4558 μοιάζει να είναι 1/4 αλλά για να το λες

yiannis172
16/10/2017, 23:12
Η καστανια και τα πανω καρυδακια ειναι 3/8 και απο κει που ειναι η συστολη και κατω ειναι 1/4.

daz
17/10/2017, 16:00
Δλδ η προσφορά που έχουν τα lidl το Σάββατο είναι πιο τίμια μάλλον

Τίμια μεν άθλια σε ποιότητα δε! Δεν κάνει για όλους γιατί δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις. Αν την θέλεις για να βιδώσεις καμια σήτα στο εξοχικό να μη μπαίνουν κουνούπια, μια χαρά ειναι! :lol:

Κωστή...

1/2

http://www.vardakas-tools.gr/set-kastanies-ergaleia/Set-kastanias-karydakia-1-2-TONA-TO-SET

1/4

http://www.vardakas-tools.gr/set-kastanies-ergaleia/BAHCO-SL25-Set-kastanias-karydakia-1-4

1/4 + 1/2

http://www.toolmart.gr/ergaleia-xeiros/bahco-s-560.html

Επειδή σε βλέπω που κοιτάς συλλογές 1/2 με μικρά νούμερα και συλλογές 3/8 βάζω και ..

1/4 + 3/8 (βασικά 1/4 είναι μόνο το κατσαβίδι και οι μύτες με τον αντάτωρα)

https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/karudakia-kastanies/kasetina-bahco-34-temahion-60025112/

Η ίδια απ' έξω.

http://www.ebay.com/itm/Bahco-S330-1-4in-3-8in-Drive-Metric-Socket-Set-of-34-XMS17SOCK38-/162689939851?epid=19004674718&hash=item25e113798b:g:cyQAAOSwaUNZzQaH

1/2 απ' έξω.

http://www.ebay.com/itm/Bahco-S240-Socket-Set-of-24-Metric-1-2in-Drive-XMS17SOCK12-/162689932992?epid=14004752853&hash=item25e1135ec0:g:ciAAAOSwtM1ZzQMy

http://www.ebay.com/itm/Bahco-S240-Socket-Set-Square-Drive-24-Piece-1-2-in-Drive-24pc-/263248061968?epid=6005164494&hash=item3d4acea610:g:tYIAAOSw8a1Zrsvp

Μη κοιτάς μόνο την διαφορά τιμης με την στανλευ! Κοίτα και το περιεχόμενο.


Edit. Σε περίπτωση που δεν ξέρεις τι θέλεις.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150742

daz
17/10/2017, 16:13
ΒΤW η δική μου επιλογή θα ήταν αυτή.

http://www.toolmart.gr/ergaleia-xeiros/bahco-s-560.html

Όλα τα βασικά εργαλεία με λογική τιμή, πολύ καλές καστάνιες μικρής κεφαλής και κανονικού μήκους, με 72 δόντια και κουμπί ασφάλισης. Μακριά καρυδάκια και κατσαβίδι με θηλυκό καρέ 1/4 στο πίσω μέρος για να μπαίνει η καστάνια 1/4.
Κασετίνα με μεταλλικά κουμπώματα και σίδερένιο άξονα στο πίσω μέρος αντί για πλαστικό.

Athanasios
27/10/2017, 13:07
Πριν από δύο μήνες περίπου, είδα μια μεταλλική κασετίνα της ELORA. Ήταν 3/8 με πολύγωνα καρυδάκια σε ίντσες, είχε την παλιά καστάνια (αυτήν που για να αλλάξεις φορά σπρώχνεις το καρέ προς τα μέσα), σε μπλε χρώμα, με διαστάσεις (περίπου) 30cm x 25cm. Πιστεύω ότι δεν θα μου χρειαστεί. Αν όμως ''με πιάσει ο διάολος" , ποια τιμή (χωρίς ΦΠΑ) μπορεί να θεωρηθεί καλή;

MISKIN
27/10/2017, 13:14
Πριν από δύο μήνες περίπου, είδα μια μεταλλική κασετίνα της ELORA. Ήταν 3/8 με πολύγωνα καρυδάκια σε ίντσες, είχε την παλιά καστάνια (αυτήν που για να αλλάξεις φορά σπρώχνεις το καρέ προς τα μέσα), σε μπλε χρώμα, με διαστάσεις (περίπου) 30cm x 25cm. Πιστεύω ότι δεν θα μου χρειαστεί. Αν όμως ''με πιάσει ο διάολος" , ποια τιμή (χωρίς ΦΠΑ) μπορεί να θεωρηθεί καλή;

Κοίτα λίγο και στις αγγελίες

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149895

Athanasios
27/10/2017, 13:47
Miskin, οι κασετίνες του φίλου μας είναι σε 1/2. Αν θυμάμαι καλά, έχει γραφεί ότι η ELOFORT είναι η οικονομική σειρά της ELORA. Βέβαια, η τιμή αυτή θεωρώ πως είναι ενδεικτική για το τι θα μου πούνε. Περιμένω γνώμες, προτάσεις, υποδείξεις και από τους υπόλοιπους ''γνωστούς - αγνώστους'' .

MISKIN
27/10/2017, 14:05
Είναι όντως η οικονομική σειρά, αλλά εγώ λέω τη Rahsol. Δεν πρόσεξα ότι θέλεις 3/8, αλλά δύσκολα θα βρεις τέτοιο παλιό σετ σε 3/8. Αν έχεις βρει τότε χτύπα το. Τα 3/8 δεν είναι δημοφιλή στα μέρη μας. Θα πρέπει μετά να πας σε κάτι πολύ πιο ακριβό.
Εκτός αν κοιτάξεις σε Ταϊβάν κάτι... CAROLUS, TOPTUL, κλπ

vaska
04/11/2017, 19:28
Την προσοχή σας παρακαλώ (είμαι μαγαζί ακόμα κι έχω άπλετο χρόνο ανάμεσα σε κάτι ενημερώσεις οπότε θα σας ζαλίσω)

Το λοιπόν έχουμε και λέμε, τα εργαλεία είναι φετιχ, λεφτά δεν υπάρχουν, όλοι θέλουμε τα εργαλεία όλων κι ας ξεβιδώνουμε μια βίδα τον μήνα κλπ κλπ κλπ

εδώ και καιρό μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να άρω μια σειρά καστάνιες της snap on (αυτές με το ιδιαίτερο σχήμα) αλλά λόγω τιμής και Αμερικής που συνεπάγεται τελωνείο το κόστος είναι μάλλον απαγορευτικό. Διαβάζοντας και παρακολουθώντας τα γραφόμενα και ειδικά αυτόν τον Μπουστη τον σουπιά έμαθα ότι και οι Ταϊβανέζοι κάνουν αξιόλογα ψιψιψψίνια και ειδικά η Gearwrench. Βρίσκω το μοντέλο 81230P 120 XP 4 τεμάχια με σπαστή κεφαλή (νάνο 1/4, κανονική 1/4, 3/8 και 1/2) σε πολύ συμπαθητική τιμή μαζί με τελωνεία και μεταφορικά κοντά στα 160€.

389961

Σήμερα περνώντας από μεγάλο εργαλειάδικο της Πάτρας είδα την ίδια ιστορία σε σχεδιασμό, με σταθερή κεφαλή της Koken και μιλώντας με τον Ιδιοκτήτη μου έδωσε τιμή και για τα 4 120 + φπα.
Οι κωδικοί που έχω από τις Koken και οι τιμές είναι

ΜΑΝΕΛΛΑ ΚΑΣΤΑΝΙΑ 1/4" "Κοken" ΚΟΚ.2753Ρ 23.97 €
ΜΑΝΕΛΛΑ ΚΑΣΤΑΝΙΑ 1/4" "Κοken" ΚΟΚ.2753Ρ-160 33.49 €
ΜΑΝΕΛΛΑ ΚΑΣΤΑΝΙΑ 3/8","Κοken" ΚΟΚ.3753Ρ 27.26 €
ΜΑΝΕΛΛΑ ΚΑΣΤΑΝΙΑ 1/2","Κοken" ΚΟΚ.4753Ρ 35.09 €

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι οι Κoken έχουν πολύ λιγότερο δόντια από τις GearWrench.

Τι κάνουμε τώρα, πως αντιμετωπίζουμε το μείζων θέμα που ανέκυψε??
Για πείτε παρακαλώ

daz
04/11/2017, 20:20
Ποιό είναι το θέμα?

Οι κοκέν έχουν πολύ λίγα δόντια αλλά κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερες ποιοτικά!
Το back drag είναι ανύπαρκτο (η αντίσταση όταν κάνεις την καστάνια προς τα πίσω) και η δουλειά που έχει γίνει στην επιμετάλλωση είναι φοβερή. Ακόμα και ο ήχος είναι σκέτη κ@λα!

Αν θέλεις snap on πάρε snap on και ας είναι μία και μοναδική στο μέγεθος που χρησιμοποιείς περισσότερο.
Αν θέλεις snap on like, πάρε σετ gearwrench να ευχαριστηθείς δόντια!
Οι κοκεν είναι κλασικό Ιαπωνικό προιόν.

vaska
04/11/2017, 20:31
Ποιό είναι το θέμα?

Οι κοκέν έχουν πολύ λίγα δόντια αλλά κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερες ποιοτικά!
Το back drag είναι ανύπαρκτο (η αντίσταση όταν κάνεις την καστάνια προς τα πίσω) και η δουλειά που έχει γίνει στην επιμετάλλωση είναι φοβερή. Ακόμα και ο ήχος είναι σκέτη κ@λα!

Αν θέλεις snap on πάρε snap on και ας είναι μία και μοναδική στο μέγεθος που χρησιμοποιείς περισσότερο.
Αν θέλεις snap on like, πάρε σετ gearwrench να ευχαριστηθείς δόντια!
Οι κοκεν είναι κλασικό Ιαπωνικό προιόν.

Κι εμένα οι Koken που έπιασα μου άρεσαν πολύ, βελούδινος ήχος της καστάνιας και ειδικά η νάνο είναι απίστευτη (θα την βάλω κάτω από το μαξιλάρι μου να την χαϊδολογάω τα βράδια). Μάλλον για Koken στρέφομαι.

Τώρα οι snap on ίσως έρθουν μέσα σε βαλίτσα θείου από Αμέρικα αλλά είναι μπούμπης ο μπάρμπας και προτιμάει να κουβαλάει χρυσά ρολόγια και δαχτυλίδια από τα μαγαζιά του στο Αμέρικα για να τα πουλήσει εδώ, παρά να βαρύνει τις αποσκευές του με παλιοσίδερα.

daz
04/11/2017, 20:42
Βασίλη αν ξαναπας ρώτα αν και πόσο έχει την 2774Ν, σε παρακαλώ!

Και ας είναι ξεδοντιάρα! :lol:


Υγ. Την Ν όχι P, 2774Ν

daz
04/11/2017, 20:47
Αν δεν την έχει, πότε μπορεί να την φέρει.

389967

389968

389969

389970

Grafton 505
04/11/2017, 20:48
@VASKA : Μπορείς να πάρεις και από Αγγλία snap-on. Δες εδώ :

http://buy1.snapon.com/catalog/catalog.asp?store=uk

Ο γούγλης έβγαλε και μια εταιρία στα Χανιά που λέει ότι φέρνει snap-on.

http://www.e-fotinakis.gr/page/article/4/el/8

daz
04/11/2017, 20:52
@VASKA : Μπορείς να πάρεις και από Αγγλία snap-on. Δες εδώ :

http://buy1.snapon.com/catalog/catalog.asp?store=uk

Ο γούγλης έβγαλε και μια εταιρία στα Χανιά που λέει ότι φέρνει snap-on.

http://www.e-fotinakis.gr/page/article/4/el/8

Ορίστε δουλειές! Δεν μπορώ να βρω σμυριδόπανα της προκοπής και τώρα μιλάμε για σναπ ον.

vaska
04/11/2017, 20:57
Αν δεν την έχει, πότε μπορεί να την φέρει.

389967


Θα τον ρωτήσω Δευτέρα και θα ενημερώσω

Ρε συ Ποστόλ ο κωδικός που έδωσες είναι για συγκεκριμένη διάσταση καρέ ή πρέπει να του πω και για ποιο καρέ ενδιαφέρεσαι??


@VASKA : Μπορείς να πάρεις και από Αγγλία snap-on. Δες εδώ :

http://buy1.snapon.com/catalog/catalog.asp?store=uk

Ο γούγλης έβγαλε και μια εταιρία στα Χανιά που λέει ότι φέρνει snap-on.

http://www.e-fotinakis.gr/page/article/4/el/8

Θα τα μελετήσω αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να κάθομαι όταν θα δω τις τιμές.

Grafton 505
04/11/2017, 21:25
Θα τα μελετήσω αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να κάθομαι όταν θα δω τις τιμές.

Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχεις και υπογλώσσια μαζί σου.

Grafton 505
04/11/2017, 21:27
Ορίστε δουλειές! Δεν μπορώ να βρω σμυριδόπανα της προκοπής και τώρα μιλάμε για σναπ ον.

Σναπ-ον ρούλς !!!! :a08:

vaska
04/11/2017, 21:30
Θεωρώ δεδομένο ότι θα έχεις και υπογλώσσια μαζί σου.

είδα μία κεφαλή καστάνιας με 490 δολάρια. Ευτυχώς και είναι δολάρια και θα μας έρθει φτηνότερα σε ευρώ
:eyepop::a21::eleison:

virus
05/11/2017, 16:55
Ρε συ Ποστόλ ο κωδικός που έδωσες είναι για συγκεκριμένη διάσταση καρέ ή πρέπει να του πω και για ποιο καρέ ενδιαφέρεσαι??


το 2 ειναι 1/4
το 3 ειναι 3/8
το 4 ειναι 1/2


ειναι για τον κωδικο της κοκεν. για το πρωτο ψηφιο. 2753 που γραφεις

daz
05/11/2017, 18:22
Βασίλη ο κωδικός είναι γι' αυτή ακριβώς που έβαλα τις φωτό. Σπαστή, 1/4, χωρις κλείδωμα με στρογγυλή μεταλλική λαβή! Γι' αυτό σου τόνισα και το γράμμα που έχει ο κωδικός. Άλλη η 2774Ν και άλλη η 2774P. Εγώ θέλω την πρώτη.

o_gavros
07/11/2017, 21:17
Καρυδάκια για μπουλονοκλειδο= καρυδάκια αέρος;
Αν όχι,ποιες οι διαφορές τους;

daz
07/11/2017, 23:02
Καρυδάκια για μπουλονοκλειδο= καρυδάκια αέρος;
Αν όχι,ποιες οι διαφορές τους;

Ναι!

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153195&page=11&p=2903994&viewfull=1#post2903994

JNP
20/11/2017, 09:39
390636
Λόγω βροχής προχθές έκατσα και καθάρισα την παλιά συλλογή 1/2" της DOVIDAT(1980).Ειναι σε πολύ καλή κατάσταση. Της είχα βάψει τη μεταλλική κασετινα πριν 20 χρονια αλλά η απόχρωση δεν είναι η original. Της έχω προσθέσει και δυο μπουζοκλειδα, 16 και 21 χιλ.
Το ερωτημα είναι πως ανοίγεται η καστανια που έχει καρέ μέσα έξω; Έχει δει κανείς κανένα video για service τέτοιων κεφαλων;
Καλή εβδομάδα να έχετε. Γιαννης.

daz
20/11/2017, 10:11
Πολύ ωραία συλλογή. Πας θρου είναι η καστάνια; Αν ναι έχει ασφάλεια στο κάτω μέρος. Αν οχι, βάλε φωτό να σου πω.
Λίγες στρογγυλό κεφαλές δεν ανοίγουν εύκολα, αυτές με τα ελάσματα στο επάνω μέρος στο κέντρο της περιστρεφόμενης πλάκας. Αν είναι τέτοια θέλει προσοχή. Με ένα διεισδυτικο λαδι, ίσως γλυτώσεις την ταλαιπωρία.

vaska
20/11/2017, 11:01
Pass through λέγονται αυτές??

Εγώ νόμιζα ότι pass through λέγονται αυτές
390637

Αυτή που βλέπω μοιάζει με την πολύ παλιά δικιά μου που πρόσφατα ανοίχτηκε για πρώτη φορά και γρασσαρίστηκε. Συνήθως έχουν εμφανείς ασφάλειες και μόλις τις αφαιρέσεις είναι πανεύκολο να τις ανοίξεις. Πολύ απλές κατασκευές κι εύκολες στην συντήρηση!

daz
20/11/2017, 13:35
Ναι Βασίλη αυτές είναι αλλά και αυτές με το καρέ που το πιέζεις για να βγει απ' την άλλη μεριά πάλι έτσι λέγονται.

Σαν εκείνη με την κόκκινη λαβή που έχεις.


Edit. Γράψε λάθος. push through λέγονται.

vaska
20/11/2017, 16:52
Ναι Βασίλη αυτές είναι αλλά και αυτές με το καρέ που το πιέζεις για να βγει απ' την άλλη μεριά πάλι έτσι λέγονται.

Σαν εκείνη με την κόκκινη λαβή που έχεις.


Αυτό πάντως που εσύ και ο Θωμάς ξέρετε καλύτερα από μένα τι και που το έχω με ξεπερνάει

:lol:

JNP
20/11/2017, 17:52
Πολύ ωραία συλλογή. Πας θρου είναι η καστάνια; Αν ναι έχει ασφάλεια στο κάτω μέρος. Αν οχι, βάλε φωτό να σου πω.
Λίγες στρογγυλό κεφαλές δεν ανοίγουν εύκολα, αυτές με τα ελάσματα στο επάνω μέρος στο κέντρο της περιστρεφόμενης πλάκας. Αν είναι τέτοια θέλει προσοχή. Με ένα διεισδυτικο λαδι, ίσως γλυτώσεις την ταλαιπωρία.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην καστανια αυτή δεν υπάρχει μοχλος ή δίσκος για αλλαγή της φοράς περιστροφης. Απλά πατάς το καρέ που περνάει από την άλλη πλευρά, βάζεις το καρυδακι και είσαι έτοιμος.
Η καστανια δουλεύει κανονικά, αλλά μετά σχεδόν σαράντα χρόνια, σίγουρα θέλει λίγο καθαρισμα και φρέσκο γρασσο. Ελπίζω οι φώτο να είναι σαφείς.
390638
390639
ΥΓ.Τα Α και Δ τα χτύπησα με ποντα γιατί βαρέθηκα κάθε φορά να δοκιμάζω την καστανια κατά που γυρίζει(δεξιά ή αριστερά). Θα μπορούσαν να έχουν σταμπαρει δύο βελάκια, ένα από κάθε πλευρά, και να μην υπάρχει πρόβλημα.

daz
20/11/2017, 19:27
Απ' την μια μπορούσες να γράψεις Α και στην άλλη 3Α. Έτσι κανείς δε θα φανταζόταν γιατί τα έγραψες. :lol:
(να δω ποιος θα καταλάβει το καταβλακιώτικο χιούμορ μου)

Με 3 χέρια και 2 κατατσαβιδιάκια Νο3 ίσια ανοίγει εύκολα. Βάλε τα κατσαβιδάκια στην εγκοπή, χρησιμοποίησε το ένα για να σταθεροποιήσεις την ασφάλεια ωστε να μη γυρίζει και με το άλλο πίεσέ την προς τα έξω. Όταν βγει απ' την εγκοπή βάλε το κατσαβίδι από κάτω ώστε να μην κατέβει πάλι και σιγά σιγά ανέβασε όλη την αφάλεια επάνω μέχρι να βγει.

Το γράσο ξεραίνεται και η καστάνια γίνεται σκληρή. Οι καστάνιες χρειάζονται κάτι που να μην ξεραίνεται και να μην είναι αρκετά λεπτό ώστε να φεύγει. Δεν ξέρω τι είναι αυτό το κάτι, εγώ τους βάζω λάδι όποτε μου θυμηθεί ή λάδι μεγάλης διεισδυτικότητας χωρίς να τις ανοίξω επίσης όποτε μου θυμηθεί (ή όταν νιώθω ότι είναι στεγνές).

390641

daz
20/11/2017, 19:31
Αυτό πάντως που εσύ και ο Θωμάς ξέρετε καλύτερα από μένα τι και που το έχω με ξεπερνάει

:lol:

Δεν ξέρεις τι έχεις.. Καλό είναι αυτό ρε! :lol:

Το πρωί ήμουν στη δουλειά και δεν είχα μυαλό.

push through λέγονται αυτές οι καστάνιες. Πους, γιατί πιέζεις το καρέ ώστε να αλλάξει κατεύθυνση.

pass through λέγονται αυτές που έβαλες με το καρυδάκια με την τρύπα, διότι το μπουλόνι "περνάει" από μέσα.

vaska
20/11/2017, 19:48
Δεν ξέρεις τι έχεις.. Καλό είναι αυτό ρε! :lol:

Το πρωί ήμουν στη δουλειά και δεν είχα μυαλό.

push through λέγονται αυτές οι καστάνιες. Πους, γιατί πιέζεις το καρέ ώστε να αλλάξει κατεύθυνση.

pass through λέγονται αυτές που έβαλες με το καρυδάκια με την τρύπα, διότι το μπουλόνι "περνάει" από μέσα.

κι εγώ έτσι ήξερα αλλά στην τελική ποιος είμαι που θ' αμφισβητήσω τον Γκουρού?? Κι έτσι έκανα μόκο στα εργαλεία και τσακωνόμουν με τον sniper για τους ιμάντες

edit

και pass και push through έχουμε. :lol:

vaska
20/11/2017, 20:41
Απ' την μια μπορούσες να γράψεις Α και στην άλλη 3Α. Έτσι κανείς δε θα φανταζόταν γιατί τα έγραψες. :lol:
(να δω ποιος θα καταλάβει το καταβλακιώτικο χιούμορ μου)

Με 3 χέρια και 2 κατατσαβιδιάκια Νο3 ίσια ανοίγει εύκολα. Βάλε τα κατσαβιδάκια στην εγκοπή, χρησιμοποίησε το ένα για να σταθεροποιήσεις την ασφάλεια ωστε να μη γυρίζει και με το άλλο πίεσέ την προς τα έξω. Όταν βγει απ' την εγκοπή βάλε το κατσαβίδι από κάτω ώστε να μην κατέβει πάλι και σιγά σιγά ανέβασε όλη την αφάλεια επάνω μέχρι να βγει.

Το γράσο ξεραίνεται και η καστάνια γίνεται σκληρή. Οι καστάνιες χρειάζονται κάτι που να μην ξεραίνεται και να μην είναι αρκετά λεπτό ώστε να φεύγει. Δεν ξέρω τι είναι αυτό το κάτι, εγώ τους βάζω λάδι όποτε μου θυμηθεί ή λάδι μεγάλης διεισδυτικότητας χωρίς να τις ανοίξω επίσης όποτε μου θυμηθεί (ή όταν νιώθω ότι είναι στεγνές).

390641

όταν με το καλό βγάλει την ασφάλεια και λύσει την καστάνια, εύκολα με την πόντα θα μπορέσει να σκαλίσει βέλη σε κάθε μία από τις επίπεδες φαρδιές επιφάνειες, αρκεί στο μοντάρισμα να μη τις βάλει ανάποδα
επίσης για την αλητεία θα προσπαθούσα με τρυπάνι κοβαλτίου 3mm να κάνω 2 τρύπες στις άκρες της ασφάλειας έτσι ώστε την επόμενη φορά με ασφαλειοτσίμπιδο να βγει πολύ πιο εύκολα

daz
20/11/2017, 20:49
Ή να βάλει έτοιμη ασφάλεια με τρύπες. Φθηνές είναι!