PDA

View Full Version : Honda cbr 600 FS



2vloman
10/07/2017, 11:42
Καλησπέρα παίδες , έχω μια εβδομαδα τωρα που έχω παρει το FS και συχνά πυκνά μου ανεβάζει πολυ την θερμοκρασία , , στο σύστημα ψύξης όλα δείχνουν εντάξει , ωστόσο κάνει τα δικά του , βλέπω κάτι 115 , 118 και πονάει η καρδούλα μου , μήπως ξέρει κανεις τι να προσέξω ;

christoi
10/07/2017, 11:50
Σε τι ταχύτητες κινείσαι;
4κύλινδρα μέσα στην πόλη με μέτρια κίνηση, χειμώνα ανάβει και σβήνει το βεντιλατέρ.
έδω λένε για πάνω από 100 βαθμούς μέσα σε κίνηση (χαμηλές ταχύτητες) (https://cbrforum.com/forum/new-member-area-5/cbr600f-temperature-question-17475/)

sniper
10/07/2017, 11:51
Καλησπέρα παίδες , έχω μια εβδομαδα τωρα που έχω παρει το FS και συχνά πυκνά μου ανεβάζει πολυ την θερμοκρασία , , στο σύστημα ψύξης όλα δείχνουν εντάξει , ωστόσο κάνει τα δικά του , βλέπω κάτι 115 , 118 και πονάει η καρδούλα μου , μήπως ξέρει κανεις τι να προσέξω ;

Εδώ και μια βδομάδα έχει καύσωνα και οι θερμοκρασία στον κινητήρα ανεβαίνει ακαριαία και δεν κατεβαίνει εύκολα, ειδικά μέσα στην πόλη και την κίνηση.

Αν όλα όπως λες είναι οκ, και δουλευει και το βεντιλατέρ (άρα δεν έχεις και θέμα με τον θερμοστάτη), τότε απλά κάνε υπομονή να δροσίσει.

SONone
10/07/2017, 11:53
βαλε καινούργια υγρά σωστά, οχι έτοιμα απο πρακτικερ κτλπ. δες απο μπροστά αν ειναι πολυ τσαλακωμένες οι κυψέλες στο ψυγείο. και γενικα ειναι ενα μηχανακι που αγκομαχαει στην κίνηση. αποφυγε την. μολις ξεμπλοκάρεις ακομα και με 50χλμ να πηγαίνεις δεν πεφτει εύκολα η θερμοκρασία?

2vloman
10/07/2017, 12:05
Λοιπόν , μιας και το μηχανακι το πήρα πρόσφατα , ταρζανιές δεν κάνω , κινούμε με 4η με 70-90 χλμ .Μεγαλη κίνηση δεν πιάνω , μιας και πηγαινοέρχομαι από παραλιακή

2vloman
10/07/2017, 12:07
Όσο για τις κυψέλες είναι σχεδόν άθικτες , αλλά η θερμοκρασία κάνει τα δικά της , ανοίγει το βεντιλατερ κατεβάζει στους 104 και μετα από Κάνα λεπτό ανεβαίνει πάλι στον θεό και μετα δεν πέφτει

2vloman
10/07/2017, 12:18
Σε ότι αφορά τον θερμοστάτη , δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά , Οςο Για τον αισθητήρα του βεντιλατερ έχω βάλει παράλληλα και κουμπάκι για να το ανοίγω μόνος μου

sapila racing
10/07/2017, 12:20
Όσο για τις κυψέλες είναι σχεδόν άθικτες , αλλά η θερμοκρασία κάνει τα δικά της , ανοίγει το βεντιλατερ κατεβάζει στους 104 και μετα από Κάνα λεπτό ανεβαίνει πάλι στον θεό και μετα δεν πέφτει

Δηλαδή παίρνει μπρος το βεντιλατέρ κανονικά, ρίχνει την θερμοκρασία και μετά οταν ξανανεβαίνει η θερμοκρασία το βεντιλατέρ δεν ξαναπαίρνει μπρός?
Αν είναι έτσι το πιο πιθανό είναι οτι θέλει αλλαγή η βαλβίδα που δίνει σήμα στο βεντιλατέρ. Μην το αφήσεις να ανεβάζει τόσο γιατί θα έχεις άλλα θέματα μετά.

sniper
10/07/2017, 12:20
Όσο για τις κυψέλες είναι σχεδόν άθικτες , αλλά η θερμοκρασία κάνει τα δικά της , ανοίγει το βεντιλατερ κατεβάζει στους 104 και μετα από Κάνα λεπτό ανεβαίνει πάλι στον θεό και μετα δεν πέφτει

Ναι οκ, μια χαρά δουλεύει το μηχανάκι σου. Απλά κάνει ζέστη.

sapila racing
10/07/2017, 12:21
Σε ότι αφορά τον θερμοστάτη , δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά , Οςο Για τον αισθητήρα του βεντιλατερ έχω βάλει παράλληλα και κουμπάκι για να το ανοίγω μόνος μου

Μηπως λοιπόν η συνδεσμολογία που έκανες δεν το αφήνει να παρει μπρός απο μόνο του?

2vloman
10/07/2017, 12:23
Όχι , το βεντιλατερ το έχω ανοιχτό συνέχεια , δεν το αφήνω να σβήσει

sniper
10/07/2017, 12:23
Όχι , το βεντιλατερ το έχω ανοιχτό συνέχεια , δεν το αφήνω να σβήσει

Ε και κάποια στιγμή θα μείνεις κι από μπαταρία.

SONone
10/07/2017, 12:33
υγρα σωστα καινουργια μεσα εχεις ή οτι ειχε ο προηγουμενος?

2vloman
10/07/2017, 12:34
Όχι υγρά δεν έχω αλλάξει , αλλά θα το κάνω αύριο , τι υγρά να πάρω ;;

2vloman
10/07/2017, 12:38
Υπάρχει περίπτωση , να έχει παρει αέρα το κύκλωμα ;; αν ναι , πως κάνω εξαέρωση ;

SONone
10/07/2017, 13:19
θα αλλάξεις υγρά απο ολο το κύκλωμα οχι μονο του δοχείου ή του ψυγείου. αν δεν ξερεις ας το κανει καλύτερα μάστορας. υπάρχουν πολλά υγρά αλλα πρεπει να ειναι και σωστα για αλουμινενιους κινητήρες
πχ το manual μου για το cbr 600 f4 1999 (που λογικά ίδιο παίρνουμε) λεει
Pro Honda HP Coolant or an equivalent high quality ethylene
glycol antifreeze containinq silicate-free corrosion inhibitors.

παντως και εγω που το ειχα παρει μτχ. ο προηγούμενος ειχε μεσα μια χαρα αντιψυκτικό απο τα ακατονόμαστα γιατι μολις το άλλαξα έστρωσε η κατάσταση.

sapila racing
10/07/2017, 13:24
Υπάρχει περίπτωση , να έχει παρει αέρα το κύκλωμα ;; αν ναι , πως κάνω εξαέρωση ;

Σε αυτα τα μοτέρ η εξαέρωση γίνεται βάζοντας το μοτέρ να δουλέψει με ανοιχτή την τάπα του ψυγείου για 2-3 λεπτά στο ρελαντί και ρίχνοντας και 3-4 γκαζιές.

Αν ανεβάζει 118 βαθμούς με το βεντιλατερ να δουλεύει, σίγουρα κατι δεν πάει καλά, κι εφ όσον μόλις το πήρες και δεν ξέρεις τι έχει μέσα στο ψυγείο το πρώτο που θα κάνεις είναι αλλαγή στο παραφλού.
Πολύ καλά υγρά έτοιμα για χρήση είναι τα Bel Ray Moto Chill, υπαρχουν βέβαια πολλές αλλες μαρκες και προιόντα. Αυτα βαζω εγώ εδω κι πολλά χρόνια κι είμαι ευχαριστημένος.
http://www.belray.com/bel-ray-moto-chill-racing-coolant

2vloman
10/07/2017, 13:25
Μακάρι , θα δείξει αύριο, εγω φοβάμαι ότι ο θερμοστάτης δεν δουλεύει καλά , γιατί δεν το κάνει συνέχεια αυτο , π.χ μου έτυχε να μην ανεβάσει το μεσημέρι και να ανεβάσει το βράδυ

2vloman
10/07/2017, 13:29
Οκαυ, θα τα βάλλω αύριο και θα δω . Ευχαριστώ παίδες

Power Wings
10/07/2017, 14:30
Σε ίδιο μηχανάκι από ψυκτικό υγρό εγώ χρησιμοποιώ Motocool Factory line της Motul τα οποία είναι πάρα πολύ καλά. Επίσης για να αφαιρεθούν πλήρως τα παλιά υγρά, εκτός της βίδας αποστράγγισης που βρίσκεται πάνω στην αντλία νερού, θα πρέπει να ξεβιδώσεις και ένα βιδάκι που βρίσκεται κοντά στην εξαγωγή του πρώτου κυλίνδρου. Από εκεί αδειάζουν τα κύλινδρα, τα οποία κρατούν 150-200ml.

Ξεκίνα με μια σωστή αλλαγή υγρών κι έπειτα προχωράς παραπέρα. Πάντως στο δικό μου με τις ταχύτητες που αναφέρεις μέσα στην πόλη (70-90χλμ) δε φτάνει ούτε 100 βαθμούς κελσίου. Είναι αρκετά τα χιλιόμετρα για να δροσίζεται χωρίς να ανάψει το βεντιλατέρ. Μόνο αν έχει τακτικά φανάρια τότε ανεβάσει μέχρι 107-108 κι έπειτα αρχίζει το βεντιλατέρ και πέφτει στους 102-104. Και σκέψου ότι έχω ανεβασμένη συμπίεση στο δικό μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με θερμοκρασίες.

2vloman
10/07/2017, 15:00
Σε ευχαριστώ πολυ φίλε για τις πληροφορίες

pz1000
11/07/2017, 13:13
καλησπερα , να πω οτι κ εγω σε μεταχειρισμενο CBR600fi με το που μόλις το πήρα παρατήρησα οτι το vedilater δεν επερνε μπρος πριν τους 115. Οπότε καθαρισα το ψυγειο και το συστημα ψυξης (με απιονισμενο νερο μαζι με λευκό ξύδι) εβαλα νεα φουσκα στο ψυγειο στους 99 ν ανοιγει και ενα καλο αντιψυκτικο οπου το εριχνα σιγα σιγα στο ψυγειο γα μην παγιδεψω αερα στο συσημα , εφοσον συμπληρωσα και το δοχειο διαστολης σιγουρεψα πως δεν εχω αερα με το να αφησω να δουλεψει λιγα λεπτα χωρις την ταπα στο ψυγειο και ολα μια χαρα.

dankannn
11/07/2017, 15:51
Οτι σου ειπαν απο πανω , και ειδικα ο Power Wings , να αδειασεις τα μπλοκ των κυλιδρων και να κανεις καλη εξαερωση.
Μην ξεχασεις να αδειασεις και το παγουρι πισω.
Απο υγρα βαλε η τα Motocool Factory line της Motul που σου ειπε ο Power Wings η της denicol το sub zero.
Εμενα εχθες με μαμα εξατμηση που εχει καταλυτη επανω και με τις ταχυτητες που λες ειχε απο 94-97c.
Το βασικο ειναι οταν ανοιγεις να να πεφτει η θερμοκρασια.
Εμενα παντα το βεντιλατερ ξεκινα στους 107-108 και εχω φτασει στο κεντρο της Αθηνας με ζεστη εως τα 112 και να σου πω οτι εχω 100.000 χλμ

2vloman
11/07/2017, 20:07
Λοιπον σημερα καθαρισα, ολο το κυκλωμα ,εβγαλε την βρωμα....Καθαρισα με απιονισμενο νερακι 7-8 φορες, (20Λιτρα μου φυγανε -.-') μεχρι να βγαινει πεντακαθαρο.
Υγρα τελικα εβαλα της Honda τα Pro cool . Ωστοσο το προβλημα με την θερμοκρασια εξακολουθει να υπαρχει :/

2vloman
11/07/2017, 20:12
Επισης αλλαξα τον διακοπτη του βεντιλατερ, με εναν που ανοιγει στους 100 βαθμους, ο οποιος παλι δεν δουλευει :Ρ(Υποψιαζομαι πως δεν κανει σωμα το ψυγειο για καποιον λογο :/ αλλα αυτο θα το κοιταξω αργοτερα ,γιατι οπως προ ανεφερα εχω βαλλει παραλληλα το διακοπτακι οποτε ειμαι κομπλε προς το παρον)
Οσο για την θερμοκρασια:
Ξεκιναει δουλευει ανεβαζει ανεβαζει, και αναβω εγω το βεντιλατερ π.χ στους 108 θα πεσει μεχρι τους 104 αλλες φορες μεχρι 96-98 και μετα απο ενα λεπτακι αρχιζει και ανεβαζει παλι μονο του στον θεο (με το βεντιλατερ να ειναι ανοιχτο ακομα)
Υποψιαζομαι οτι ειναι Θερμοστατης λοιπον ο οποιος εχει λαλισει απο τα πολλα χρονια ακινησιας

dankannn
11/07/2017, 21:01
Επρεπε να τον αλλαξεις πριν τα υγρα, αν θες παρε την φλατζουλα και ελα να σου δωσω ενα αν εισαι απο αθηνα

Υγ
Κατσε απλα να ψαξω αυριο για να ειμαστε ΟΚ οτι τον εχω ακομα ,βρηκα και ταπα ψυγειου αν χρειαστεις.

2vloman
11/07/2017, 21:25
Επρεπε να τον αλλαξεις πριν τα υγρα, αν θες παρε την φλατζουλα και ελα να σου δωσω ενα αν εισαι απο αθηνα

Υγ
Κατσε απλα να ψαξω αυριο για να ειμαστε ΟΚ οτι τον εχω ακομα ,βρηκα και ταπα ψυγειου αν χρειαστεις.
Νομιζω δεν εχουν προβλημα οι διακοπτες ,θα τους κοιταξω οταν θα εχω χρονο, σε ευχαριστω παντως.
Τωρα πιο πολυ με καιει να μαθω /να αλλαξω αυτο που προκαλλει την υπερθερμανση.

2vloman
11/07/2017, 21:27
Υπαρχει περιπτωση ο θερμοστατης να μην δουλευει σωστα ;δηλαδη , να ανοιγει οταν φτασει την καταλληλη θερμοκρασια , να ανοιξει το μεγαλο κυκλωμα και μετα παλι να κλεισει ,η να μην εχει ανοιξει πληρως ;

2vloman
11/07/2017, 21:37
οπα , για θερμοστατη μου λες;
αν ναι , πολυ ευχαριστως :Ρ

dankannn
12/07/2017, 10:58
Τελικα οχι για τον θερμοστατη , η καπου θα ειναι και δεν μπορω να τον βρω η θα εχει φαει σουτ.
Ταπα ψυγειου αν χρειαστεις υπαρχει.
:)

sniper
12/07/2017, 11:01
Επισης αλλαξα τον διακοπτη του βεντιλατερ, με εναν που ανοιγει στους 100 βαθμους, ο οποιος παλι δεν δουλευει :Ρ(Υποψιαζομαι πως δεν κανει σωμα το ψυγειο για καποιον λογο :/ αλλα αυτο θα το κοιταξω αργοτερα ,γιατι οπως προ ανεφερα εχω βαλλει παραλληλα το διακοπτακι οποτε ειμαι κομπλε προς το παρον)
Οσο για την θερμοκρασια:
Ξεκιναει δουλευει ανεβαζει ανεβαζει, και αναβω εγω το βεντιλατερ π.χ στους 108 θα πεσει μεχρι τους 104 αλλες φορες μεχρι 96-98 και μετα απο ενα λεπτακι αρχιζει και ανεβαζει παλι μονο του στον θεο (με το βεντιλατερ να ειναι ανοιχτο ακομα)
Υποψιαζομαι οτι ειναι Θερμοστατης λοιπον ο οποιος εχει λαλισει απο τα πολλα χρονια ακινησιας

Ποια η διαφορά των δύο;

2vloman
12/07/2017, 12:30
Ποια η διαφορά των δύο;

To ενα ειναι μικρο κυκλωματακι, το οποιο με βαση την θερμοκρασια του υγρου στο ψυγειο κλεινει το ηλεκτρικο κυκλωμα σε μια συγκεκριμενη θερμοκρασια και ανοιγει το Βεντιλατερ
Ο θερμοστατης ειναι ενα εξαρτημα το οποιο βρισκετε πανω στο μοτερ συγκεκριμενα στην κεφαλη και εμποδιζει το ψυγειο να ψυχει το μοτερ εως οτου να φτασει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια λειτουργιας

killbill
12/07/2017, 16:00
Καλησπέρα,

Εγω πάντως 12 χρόνια που έχω το μηχανάκι το βεντιλατέρ ανοίγε πάντα στους 108 και έκλείνε όταν κατεβάσει την θερμοκρασία στους 104.
Φέτος μετά απο τόσα χρόνια έχω δεί και κάνα δυο φορές 112 με κίνηση πολύ και σταμάτα ξεκίνα στο κέτρο,
επίσης η θερμοκρασία μου έχει μεταβληθεί 1-2 βαθμού πιο πάνω, δηλαδή πλέον ανοίγει το βεντιλατές στους 109-110 και κλείνει 105-106, μήπως θέλω και εγώ θερμοστάτη?

Υγρά άλλαξα φέτος.
Ακόμη περυσι που είχα συνθετικά λάδια μέσα, η θερμοκρασία καλοκαιριάτικα ήταν πολύ νορμαλ μέχρι και 4-5 βαθμούς πιο χαμηλα απο τα ημισυνθετικά, πολλές φορές δεν έφτανε καν τοσο ψηλά να αναψει βεντιλατέρ (παρατήρηση).

Bill

sniper
13/07/2017, 10:59
Καλησπέρα,

Εγω πάντως 12 χρόνια που έχω το μηχανάκι το βεντιλατέρ ανοίγε πάντα στους 108 και έκλείνε όταν κατεβάσει την θερμοκρασία στους 104.
Φέτος μετά απο τόσα χρόνια έχω δεί και κάνα δυο φορές 112 με κίνηση πολύ και σταμάτα ξεκίνα στο κέτρο,
επίσης η θερμοκρασία μου έχει μεταβληθεί 1-2 βαθμού πιο πάνω, δηλαδή πλέον ανοίγει το βεντιλατές στους 109-110 και κλείνει 105-106, μήπως θέλω και εγώ θερμοστάτη?

Υγρά άλλαξα φέτος.
Ακόμη περυσι που είχα συνθετικά λάδια μέσα, η θερμοκρασία καλοκαιριάτικα ήταν πολύ νορμαλ μέχρι και 4-5 βαθμούς πιο χαμηλα απο τα ημισυνθετικά, πολλές φορές δεν έφτανε καν τοσο ψηλά να αναψει βεντιλατέρ (παρατήρηση).

Bill

Γι αυτό και είπα ότι με τον καύσωνα συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά τα μηχανάκια με fairing. Εδώ ανοίγω το πρωί στις 9 τον κινητήρα κι ενώ όλο τον υπολοιπο καιρό η ένδειξη θερμοκρασίας είναι "--" σήμερα το πρωί ήταν 38. Και η αύξηση της θερμοκρασίας είναι εκθετική κι αντίστροφα η μείωση δύσκολη, ειδικά αν είσαι μέσα σε κίνηση.

Τώρα βέβαια, σε μηχανάκι αγορασμένο μεταχειρισμένο κλπ, ποιος ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει. Σίγουρα τα λάδια παίζουν ρόλο αλλά όχι τόσο πολύ. Αντίθετα, αυτά (και σίγουρα τα συνθετικά) υποφέρουν από τις μεγάλες θερμοκρασίες με απώλειες τελικά.

2vloman
13/07/2017, 12:37
Δεν αντιλεγω σε καμια περιπτωση, αλλα οι δικες μου θερμοκρασιες δεν παυουν να ειναι υπερβολικα αυξημενες και επικινδυνες
Σημερα αφου δωσω πορια με το καλο, θα προσπαθησω να κοιταξω την κατασταση του θερμοστατη

sapila racing
13/07/2017, 12:46
Δεν αντιλεγω σε καμια περιπτωση, αλλα οι δικες μου θερμοκρασιες δεν παυουν να ειναι υπερβολικα αυξημενες και επικινδυνες
Σημερα αφου δωσω πορια με το καλο, θα προσπαθησω να κοιταξω την κατασταση του θερμοστατη

Ο θερμοστάτης δοκιμάζεται με standard διαδικασία. Εχεις το manual?

2vloman
13/07/2017, 16:42
οχι ,δεν το εχω δυστηχως αλλα βρηκα αλλον θερμοστατη
ο οποιος φαινεται να ειναι σε καλη κατασταση

sapila racing
13/07/2017, 16:49
οχι ,δεν το εχω δυστηχως αλλα βρηκα αλλον θερμοστατη
ο οποιος φαινεται να ειναι σε καλη κατασταση

Μεταχειρισμένο θερμοστάτη θα βάλεις? :confused:

2vloman
13/07/2017, 17:22
Αυτον βρηκα τωρα, απαξ και στρωσει η κατασταση εννοειται πως θα παραγγειλω καινουργιο

sniper
13/07/2017, 17:24
Αυτον βρηκα τωρα, απαξ και στρωσει η κατασταση εννοειται πως θα παραγγειλω καινουργιο

Εκτός από την περίπτωση βανδαλισμού μηχανής, για ποιο άλλο λόγο λες να βγήκε από μοτέρ και να πουλήθηκε ένας θερμοστάτης;

2vloman
13/07/2017, 17:32
οχι εδω εισαι λαθος, τον θερμοστατη οπως και τον διακοπτη βεντιλατερ μου τα εδωσε ο προηγουμενος κατοχος ,βασικα εμπορας ειναι ο ανθρωπος και εχει και συνεργειο και εχει πραμα
βασικα δεν μου τα πουλησε, μου τα εδωσε ετσι , και εξακολουθει να μου λεει πως οτι χρειαστω να επικοινωνισω μαζι του
+ το γεγονος οτι ο θερμοστατης βγηκε μπροστα στα ματια μου απο ενα F το οποιο το εχει για ανταλλακτικα
και περαν αυτου, μου εδειξε και μου εξηγησε ολη την διαδικασια

2vloman
13/07/2017, 17:41
Γενικα να ξερεις παρολο που το μηχανακι ειναι 15ετιας, εδωσα πολλα λεφτα διοτι η κατασταση του ειναι φανταστικη, δυσκολα θα βρει καποιος τοσο καθαρο και εργοστασιακο F
και ο ανθρωπος 2 φορες που εχω παει τωρα, μου λεει πως οτι χρειαστω ειναι εκει.
Προσωπικα δεν εχω ξενερωσει καθολου με το προβλημα, και ειμαι κατευχαριστημενος απο τον ιδιο τον εμπορα ο οποιος ειναι ακομα διπλα μου.
τελος παντων παω να κανω την αλλαγη και βλεπουμε

2vloman
13/07/2017, 20:28
386327
λοιπον παιδες αυτος εδω ο κυριος ηταν η αιτια ολου του κακου
το μηχανακι δουλευει φυσιολογικα τωρα 85-95 βαθμους

sapila racing
13/07/2017, 20:37
386327
λοιπον παιδες αυτος εδω ο κυριος ηταν η αιτια ολου του κακου
το μηχανακι δουλευει φυσιολογικα τωρα 85-95 βαθμους

Aντε καλές βόλτες τώρα. :beer:

Μικe777
13/07/2017, 23:07
μπραβο φιλε!!:beer: να φερω να ριξεις μια ματια και το δικο μου?:D

telegonos
14/07/2017, 01:08
Να ξέρεις, ειδικά το καλοκαίρι, στο CBR σου μπορείς να τον αφαιρέσεις και τελείως. Καλό θα κάνεις, κακό δεν θα κάνεις.



Μην τον ξεχάσεις από Οκτώβρη όμως να τον ξαναβάλεις ε;

telegonos
14/07/2017, 01:10
Ο θερμοστατης ειναι ενα εξαρτημα το οποιο βρισκεται πανω στο μοτερ συγκεκριμενα στην κεφαλη και εμποδιζει το ψυγειο να ψυχει το μοτερ εως οτου να φτασει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια λειτουργιας

Σωστός και για του λόγου το αληθές ακόμη σωστότερο, ειδικά στο CBR του φίλου, δεν είναι στην κεφαλή αλλά σε μέσα σε δικό του ''δοχείο-φούσκα'' που βρήσκεται προφανώς στην πορεία του ψυκτικού μεταξύ κινητήρα-ψυγείου.

2vloman
15/07/2017, 21:20
μπραβο φιλε!!:beer: να φερω να ριξεις μια ματια και το δικο μου?:D

χαχαχα, να ξερεις ειναι χρονοβορες και ριψοκυνδινες :Ρ