PDA

View Full Version : Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........



Desperado
23/11/2005, 17:41
Γειά σας φίλοι, σκέφτομαι να ψάξω για το συγκεκριμένο μηχανάκι μάλλον για μοντ. 94-96 περίπου. Το θέλω για κανένα ταξιδάκι, εντός πόλης (έχω κ παπί) , και λέω να το βάλω κ σε trail ride. Απόψεις??

Dodok edessa
23/11/2005, 18:02
ασπαστο !!!πολυ καλό!!!δυνατο!!τα αφρικα θα τα εχεις για πλακα.!!!:winka: θελει οπωσδηποτε βελτιωση στις αναρτησεις.
κατα τα αλλα ειναι και ΓΑΜΩ!!!!:wave2:
το ειχα 1994-97 και 2001-03.απειρα χιλιομετρα κανενα προβλημα:winka:
ααα!!!και στο χωμα παει πολυ καλα (σχετικο):a013:


29018

Κανένας
23/11/2005, 18:26
Έτσι έτσι
Πολύ καλύτερη μηχανή από το αφρικα,:a26: γιατί όλες οι μηχανές είναι καλύτερες από το υπερεκτιμημένο και αδικαιολόγητα υπερτιμημένο ακατονόμαστο :a029:
Υστερούσε από αυτό, στην ποιότητα των πλαστικών του (ελαφρά υποδεέστερα) και στην θέση οδήγησης στο χώμα (όρθιος )
Έχει πιο σκληρές αναρτήσεις από το ακατονόμαστο, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται λιγότερο άνετο σε χαμηλές ταχύτητες, αλλά είναι πολύ πιο σταθερό σε υψηλές ταχύτητες και σε στροφές
Φρένα όχι τόσο άμεσα σε απόκριση, αλλά δεν μπλοκάρουν αν δεν θέλεις-αυτό ειδικά στο χώμα είναι μεγάλο πλεονέκτημα
όσο από επιδόσεις άντε γεια :wave2:
:a25:
Είχα αλλάξει ελατήρια εμπρός kai αμορτισέρ, με αποτέλεσμα, να μεταμορφωθεί στην κυριολεξία
1991 –2001 :a08:


29020

Dodok edessa
24/11/2005, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Έτσι έτσι
Πολύ καλύτερη μηχανή από το αφρικα,:a26: γιατί όλες οι μηχανές είναι καλύτερες από το υπερεκτιμημένο και αδικαιολόγητα υπερτιμημένο ακατονόμαστο :a029:
Υστερούσε από αυτό, στην ποιότητα των πλαστικών του (ελαφρά υποδεέστερα) και στην θέση οδήγησης στο χώμα (όρθιος )
Έχει πιο σκληρές αναρτήσεις από το ακατονόμαστο, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται λιγότερο άνετο σε χαμηλές ταχύτητες, αλλά είναι πολύ πιο σταθερό σε υψηλές ταχύτητες και σε στροφές
Φρένα όχι τόσο άμεσα σε απόκριση, αλλά δεν μπλοκάρουν αν δεν θέλεις-αυτό ειδικά στο χώμα είναι μεγάλο πλεονέκτημα
όσο από επιδόσεις άντε γεια :wave2:
:a25:
Είχα αλλάξει ελατήρια εμπρός kai αμορτισέρ, με αποτέλεσμα, να μεταμορφωθεί στην κυριολεξία
1991 –2001 :a08:


εγω πάντως Κωνσταντίνε ακομα το ζητάω...:( :wave2:

maintenance
24/11/2005, 08:50
Oντως.......παρα πολυ ωραίο μοτοσακό.

Τα μπροστινα φρένα παρουσίαζαν κάποιες "αδυναμίες", αλλά με την αλλαγή των σωληνακίων με "υψηλής πίεσης"...μεταμορφώθηκε"!!!!

Του είχα κάνει και δυο τούρινγκ, στο εξωτερικό, και κανένα πρόβλημα.

ΩΡΑΙΟ.......ΠΑΡΤΟ!!!

:beer: :beer: :beer:

Desperado
24/11/2005, 15:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχω σχεδόν ψηθεί!!:D από κατανάλωση και κόστος service καμία άποψη?

Κανένας
24/11/2005, 16:18
Πιο σερβις; στα 20000 και στα 40000 δεν ήθελε ούτε ένα καπελλοτο
Κατανάλωση από 6,5 –7,5 νορμάλ χρήση (μέχρι 160κμ/ώρα)

Και 9,5 τέρμα γκάζι
Και σορρυ για τις συγκρίσεις με το ακατονόμαστο, αλλά ήταν βλέπεις ο ανταγωνιστής του και μέτρο σύγκρισης, αλλά και η σέλλα του είναι μακράν καλύτερη και ανετότερη

Τέλος εμένα μου είχε κάψει 3-4 λαμπάκια στο πίσω φανάρι (θέσεως)
και έναν ανορθωτή όταν το πρωτοαγορασα


Ps
και έβλεπα ρε γαμoτω χθες το βράδυ στον ύπνο μου, ότι το έκανα σούζα και πήγαινα και πήγαινα εντελώς χαλαρά και με σταματάει ένας τροχαίος για να …


μου το ζητήσει να κάνει και αυτός σούζα :bigcry: :bawl: :bigcry: (κλαιω γιατι μου χαλασε την σουζα)

:wave2:

Desperado
28/11/2005, 10:36
χμμμ και κάτι τελευταίο...είμαι 1,75 ύψος ...νομίζω θα το φτάνω ε?

maintenance
28/11/2005, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
χμμμ και κάτι τελευταίο...είμαι 1,75 ύψος ...νομίζω θα το φτάνω ε?




Μάλλον με μυτούλες........:D