PDA

View Full Version : Κιτ επισκευής ελαστικών



Grafton 505
13/07/2017, 21:51
Πως και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ακόμα;

Όλοι θα χρειαστούμε ή έχουμε χρειαστεί, οπότε πιο και τι κουβαλάτε σε/με ένα κιτ επισκευής ελαστικών ;

Στο δικό μου απλά πρόσθεσα 4 επιπλέον αμπούλες CO2 (οι μαύρες) και ένα μικρό ξυραφάκι. Θα βάλω όμως και μερικά μικρά δεματικά γιατί με φάνηκε καλή ιδέα.

386331

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/07/2017, 22:33
Ποσο κοστιζει αυτο ρε μαν.Στα βενζιναδικα βρισκεις?

Coyote.V
13/07/2017, 22:35
Με τόσες αμπούλες φουσκώνεις Ζέπελιν !

Grafton 505
13/07/2017, 23:08
Ποσο κοστιζει αυτο ρε μαν.Στα βενζιναδικα βρισκεις?

Ίσως αλλά καλύτερα από εδώ -----> κλικ (http://www.motoraid.eu/travel-equipment/kit-episkeyis-elastikon/repair-motoraid?limit=50) ή παρόμοιο


Με τόσες αμπούλες φουσκώνεις Ζέπελιν !

Ε δεν έχεις και άδικο. :lol:

Coyote.V
13/07/2017, 23:14
Ε δεν έχεις και άδικο. :lol:
Πάνω από τρεις αμπούλες το όχημα θεωρείται κινητό βουλκανιζατέρ και πρέπει να έχεις και POS. :p

virus
13/07/2017, 23:37
οι αμπουλες εχουν καποια ημερομηνια ληξης; η κρατανε πολυ;

Grafton 505
13/07/2017, 23:40
οι αμπουλες εχουν καποια ημερομηνια ληξης; η κρατανε πολυ;

Επ' άπειρον. Είναι υπό πίεση και σφραγισμένες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/07/2017, 23:51
Ίσως αλλά καλύτερα από εδώ -----> κλικ (http://www.motoraid.eu/travel-equipment/kit-episkeyis-elastikon/repair-motoraid?limit=50) ή παρόμοιο



Ε δεν έχεις και άδικο. :lol:
Ακριβουτσικο μου φενετε.Της αμπουλες της βαζης για να φουσκωσουν το λαστιχο για νς μπορεσεις να βαλης το κορδονι?Οταν ειναι με σαμπρελα χρησιμευουν?Αν οχι,τοτε τι κανουμε?

Grafton 505
13/07/2017, 23:53
Ακριβουτσικο μου φενετε.Της αμπουλες της βαζης για να φουσκωσουν το λαστιχο για νς μπορεσεις να βαλης το κορδονι?Οταν ειναι με σαμπρελα χρησιμευουν?Αν οχι,τοτε τι κανουμε?

Δεν το έχω χρειαστεί ποτέ. Οι αμπούλες φουσκώνουν και tubeless και σαμπρέλα. Διοξείδιο του άνθρακα περιέχουν συμπιεσμένο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/07/2017, 06:35
Δεν το έχω χρειαστεί ποτέ. Οι αμπούλες φουσκώνουν και tubeless και σαμπρέλα. Διοξείδιο του άνθρακα περιέχουν συμπιεσμένο.

Ναι αλλα οταν η σαμπρελα εχει τρυπα?Το ασαμπρελο προλαβενεις να βαλης κορδονι πριν ξεφουσκωση.Με σαμπρελα ομος το φουσκωνεις και τον βγαζει τον αερα λογικα

nik69
14/07/2017, 08:49
Ναι αλλα οταν η σαμπρελα εχει τρυπα?Το ασαμπρελο προλαβενεις να βαλης κορδονι πριν ξεφουσκωση.Με σαμπρελα ομος το φουσκωνεις και τον βγαζει τον αερα λογικα

Υπάρχουν κόλλες σαν κα αυτή.
Πολλά καινούργια αυτοκίνητα έχουν τέτοια κιτ με κομπρεσέρ κινέζικο αντί για ρεζέρβα (οικονομίες βλέπεις)http://www.motoraid.eu/airman-tyre-sealant-250-ml

Panos76
14/07/2017, 08:55
Υπάρχουν κόλλες σαν κα αυτή.
Πολλά καινούργια αυτοκίνητα έχουν τέτοια κιτ με κομπρεσέρ κινέζικο αντί για ρεζέρβα (οικονομίες βλέπεις)http://www.motoraid.eu/airman-tyre-sealant-250-ml

Φαστ το λέγαμε παλιά, το έχω μόνιμα επάνω μου όπου και αν πάω εκτός Αττικής και με έχει σώσει 2 φορές εκτός από πέρυσι που μου πέταγε τον αφρό από τη βαλβίδα. Οπότε καλό είναι να υπάρχει και μια σαμπρέλα καβάτζα.

Coyote.V
14/07/2017, 09:16
Με το φάστ έχω προσπαθήσει 5 φορές χωρίς αποτέλεσμα... και τις 5 έβγαλα τροχό και έτρεχα σε βουλκανιζατέρ. Καλύτερα να έχεις σαμπρέλα (ή μπαλώματα) λεβιέδες και αμπούλα μαζί παρά φάστ....

Panos76
14/07/2017, 09:32
Με το φάστ έχω προσπαθήσει 5 φορές χωρίς αποτέλεσμα..

ε ναι, το φαστ δεν φουσκώνει βάρκες :bawl:

(εξαρτάται το μέγεθος της ζημιάς, για ελαφριά/μικρά μηχανάκια, ή μικρή τρύπα, σε ξελασπώνει)

teogtp
14/07/2017, 09:43
ε ναι, το φαστ δεν φουσκώνει βάρκες :bawl:

(εξαρτάται το μέγεθος της ζημιάς, για ελαφριά/μικρά μηχανάκια, ή μικρή τρύπα, σε ξελασπώνει)

Παναη. ....
Σε οσες φορές χρησιμοποιησα φαστ πήρα και από ένα μεγαλοπρεπεστατο creampie. ........

Bowleno
14/07/2017, 09:55
Παναη. ....
Σε οσες φορές χρησιμοποιησα φαστ πήρα και από ένα μεγαλοπρεπεστατο creampie. ........

Ομοίως κι εγώ, σε όσα μηχανάκια το είχα χρησιμοποιήσει είτε παπάκια είτε εντουράκια, το ίδιο αποτέλεσμα

(γιαυτό δεν έχω πάρει ούτε θα πάρω ποτέ ξανά μΕχανάκι με σαμπρελωτά λάστιχα) :D

Έχω πάντα κάτω από την σέλα κορδονάκια με το σχετικό εργαλείο και το έχω χρησιμοποιήσει μια μόνο φορά στα 20 χρόνια....

Panos76
14/07/2017, 09:59
Παναη. ....
Σε οσες φορές χρησιμοποιησα φαστ πήρα και από ένα μεγαλοπρεπεστατο creampie. ........

Το κούνησες καλά πάνω κάτω; Το έβαλες σε όρθια θέση σωστά; Θέλει χειρισμό το εργαΛείδι.

Μόνο εγώ έχω θετική εμπειρία δηλ;;

teogtp
14/07/2017, 10:19
Το κούνησες καλά πάνω κάτω; Το έβαλες σε όρθια θέση σωστά; Θέλει χειρισμό το εργαΛείδι.

Μόνο εγώ έχω θετική εμπειρία δηλ;;

Μάλλον το παρακουνησα. ......
:tooth:

taisteal
14/07/2017, 10:23
Το κούνησες καλά πάνω κάτω; Το έβαλες σε όρθια θέση σωστά; Θέλει χειρισμό το εργαΛείδι.

Μόνο εγώ έχω θετική εμπειρία δηλ;;

Μια χαρά δουλεύει το φαστ,έχουμε σωθεί δυο φορές στο βουνό.
Έχει να κάνει και το πόσο μεγάλη είναι η τρύπα

:ninja:

Bowleno
14/07/2017, 10:23
Το κούνησες καλά πάνω κάτω; Το έβαλες σε όρθια θέση σωστά; Θέλει χειρισμό το εργαΛείδι.

Μόνο εγώ έχω θετική εμπειρία δηλ;;


Μάλλον το παρακουνησα. ......
:tooth:

Εξ ου και το creampie; :D

Panos76
14/07/2017, 10:31
Εξ ου και το creampie; :D

μόνο αφρόγαλα έμαθε να φτιάχνει όταν κατέβηκε απ' τη στάΝη, που να μάθει για το φαστ :bawl:

AristidisZ
14/07/2017, 10:36
Ρε παίδες γιατί δε ποστάρετε κιόλας καν link με κιτ που θεωρείτε καλά / οικονομικά ή δε ξέρω εγώ τι άλλο :)

gior-gos
14/07/2017, 11:31
Και οταν φουσκωνουμε το λαστιχο με την αμπουλα φοραμε γαντι (οχι χειρουργικο) γιατι το χερι παγωνει..

sniper
14/07/2017, 11:38
Ίσως αλλά καλύτερα από εδώ -----> κλικ (http://www.motoraid.eu/travel-equipment/kit-episkeyis-elastikon/repair-motoraid?limit=50) ή παρόμοιο



Ε δεν έχεις και άδικο. :lol:

Με 3 αμπούλες λάστιχο 180/55/17 ισα που πιάνει πίεση κοντά στο 12, δοκιμασμένο το 2006 στο 600.

Δεν το βλέπω στη φωτό - κι επειδή είπες ότι δεν το έχεις δοκιμάσει ποτέ - χρειάζεσαι κάτι που να πιάνεις την αμπούλα, το δικο μου σετ είχε ένα πλαστικό διχτάκι - ΠΟΤΕ με γυμνά χέρια, θα σου καεί το δέρμα απο τον πάγο που θα δημιουργηθεί όταν τρυπήσει η αμπούλα.

Coyote.V
14/07/2017, 11:54
ε ναι, το φαστ δεν φουσκώνει βάρκες :bawl:

(εξαρτάται το μέγεθος της ζημιάς, για ελαφριά/μικρά μηχανάκια, ή μικρή τρύπα, σε ξελασπώνει)

Επάνω στην φούρια σας να με πειράξετε κάνετε τρομερά λάθη... :cool: καβαλάω 32 χρόνια μηχανές και έχω αλλάξει 9 μέχρι στιγμής. Η βάρκα μου έχει tubles ελαστικά για να μην βρίσκει στο σκαρί στο μώλο. :D

buckley
14/07/2017, 11:57
Μάλλον το παρακουνησα. ......
:tooth:

Τα δοντάκια να χεις πλυμένα καλού κακού...

buckley
14/07/2017, 12:00
Επάνω στην φούρια σας να με πειράξετε κάνετε τρομερά λάθη... :cool: καβαλάω 32 χρόνια μηχανές και έχω αλλάξει 9 μέχρι στιγμής. Η βάρκα μου έχει tubles ελαστικά για να μην βρίσκει στο σκαρί στο μώλο. :D

Γλαρωμένο σε βλέπω στη φωτό του άβαταρ πάντως να προσέξεις λίγο μην ξενερίσει το vara...

daz
14/07/2017, 15:32
Με το φάστ έχω προσπαθήσει 5 φορές χωρίς αποτέλεσμα... και τις 5 έβγαλα τροχό και έτρεχα σε βουλκανιζατέρ.

Αν δεν βγάλεις την ρόδα βάζεις την βαλβίδα στο επάνω μέρος. Όταν τελειώσεις γυρίζεις την ρόδα. Συνήθως δουλεύει!


Καλύτερα να έχεις σαμπρέλα (ή μπαλώματα) λεβιέδες και αμπούλα μαζί παρά φάστ....

Σιγουρα αλλά...

Έχεις ξεζαντάρει λάστιχο? Well... μόνος σου forget it! Χρειάζεσαι άλλον έναν με βαρύ μηχανάκι για να ξεζαντάρεις το λάστιχο με το το πλαινό σταντ του. Και πάλι εύκολο δεν θα είναι, ειδικά αν είναι το πίσω! Κάποια λάστιχα μπορεί να ξεζαντάρουν πιο εύκολα και άλλα πιο δύσκολα, ειδικά αν έχει να βγει κανα 2 χρόνια από πάνω.


Για όσους δεν ξέρουν και δεν κατάλαβαν, πριν βάλουμε τους λεβιέδες θα πρέπει το λάστιχο να έχει φύγει απ' τα τοιχώματα της ζάντας και να έχει κάτσει στην μέση. Σε αντίθετη περίπτωση θα στραβώσουμε την ζάντα με τους λεβιέδες και το λάστιχο δεν θα βγει.

daz
14/07/2017, 15:41
Με 3 αμπούλες λάστιχο 180/55/17 ισα που πιάνει πίεση κοντά στο 12, δοκιμασμένο το 2006 στο 600.

Δεν το βλέπω στη φωτό - κι επειδή είπες ότι δεν το έχεις δοκιμάσει ποτέ - χρειάζεσαι κάτι που να πιάνεις την αμπούλα, το δικο μου σετ είχε ένα πλαστικό διχτάκι - ΠΟΤΕ με γυμνά χέρια, θα σου καεί το δέρμα απο τον πάγο που θα δημιουργηθεί όταν τρυπήσει η αμπούλα.

Με 3 αμπούλες έγινε τούμπανο. 130/80/17

Τώρα πόσο ρόλο μπορούν να παίζουν οι αμπούλες δεν το ξέρω.

Ή και το ίδιο το λάστιχο ανάλογα με την διάσταση! Πχ στο 180/55 ίσως ήθελε άλλη μία μόνο, για να φτάσει απ' τα 12 στα 30+. Ας χρειάστηκε 3 αμπούλες μέχρι τα 12psi!


Edit. To έψαξα για τις αμπούλες. Υπάρχουν 16 και 45 γραμμαρίων. Φυσικά των 45 θα είναι μεγαλύτερες και πολύ ακριβότερες, οπότε όλες αυτές που περιλαμβάνονται στα σετ είναι 16 γρ. Οι δικές μου είναι 16.

daz
14/07/2017, 16:04
(γιαυτό δεν έχω πάρει ούτε θα πάρω ποτέ ξανά μΕχανάκι με σαμπρελωτά λάστιχα) :D



Σε χωμάτινα με ακτίνες είναι δύσκολο να βάλεις λάστιχο χωρις σαμπρέλα. Υπάρχουν λύσεις βέβαια αλλά και ακριβές είναι και μπορεί να χρειαστείς την σαμπρέλα έτσι κι αλλιώς!


Ρε παίδες γιατί δε ποστάρετε κιόλας καν link με κιτ που θεωρείτε καλά / οικονομικά ή δε ξέρω εγώ τι άλλο :)

Αρίστο το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα δυο εργαλεία, κορδόνι και αμπούλες. Βρίσκεις εύκολα παντού. Ακόμα και πολλά βουλκανιζατέρ έχουν ή μαγαζιά με ήδη για βουλκανιζατέρ. Αν παρεις κιτ, πρόσεξε τα εργαλεία να ειναι σχήματος Τ για μεγαλύτερη ευκολία.



Και οταν φουσκωνουμε το λαστιχο με την αμπουλα φοραμε γαντι (οχι χειρουργικο) γιατι το χερι παγωνει..

Γι' αυτό τα περισσότερα κιτ, στη μία αμπούλα έχουν αυτό το χρωματιστό προστατευτικό.

πχ το σετ που έβαλε ο grafton απ' το motoraid.

386357

mike_4
14/07/2017, 16:22
Επισκευή μαλιστα, με κορδόνι.


Για την πλήρωση όμως, σκεφτόμουνα τη λύση του μίνι κομπρεσέρ:

http://www.skroutz.gr/s/11052544/Lampa-Pocket-Compressor-72149.html Αυτό είναι με μπαταρίες, οπότε δεν χρειάζεται καν έξοδο 12V

Το έχει δοκιμάσει κανένας; Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι αποτελεσματικό; Ξέρετε κάποιο αντίστοιχο με μπαταρίες;

Ο βασικός λόγος που δεν θέλω αμπούλες, είναι πως μου έχει κολήσει ότι με ακραίες καιρικές συνθήκες μπορεί να σκάσουν (διαισθητικά, χωρίς να το έχω ψάξει, αν το έχει ψάξει κανείς ας γράψει τι ξέρει )

sniper
14/07/2017, 16:33
....
Ο βασικός λόγος που δεν θέλω αμπούλες, είναι πως μου έχει κολήσει ότι με ακραίες καιρικές συνθήκες μπορεί να σκάσουν (διαισθητικά, χωρίς να το έχω ψάξει, αν το έχει ψάξει κανείς ας γράψει τι ξέρει )

Δεν παίζει αυτό που λες, δεν παθαίνουν τίποτα. Δοκιμασμένα, αφημένες για ώρες στον ήλιο σε νταμάρι άμμου, Αύγουστο με 40ρια.

nik69
14/07/2017, 16:53
Επισκευή μαλιστα, με κορδόνι.


Για την πλήρωση όμως, σκεφτόμουνα τη λύση του μίνι κομπρεσέρ:

http://www.skroutz.gr/s/11052544/Lampa-Pocket-Compressor-72149.html Αυτό είναι με μπαταρίες, οπότε δεν χρειάζεται καν έξοδο 12V

Το έχει δοκιμάσει κανένας; Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι αποτελεσματικό; Ξέρετε κάποιο αντίστοιχο με μπαταρίες;

Ο βασικός λόγος που δεν θέλω αμπούλες, είναι πως μου έχει κολήσει ότι με ακραίες καιρικές συνθήκες μπορεί να σκάσουν (διαισθητικά, χωρίς να το έχω ψάξει, αν το έχει ψάξει κανείς ας γράψει τι ξέρει )

Είναι 5 χρόνια τώρα αποθηκευμένες κάτω από την σέλα. Εάν είχαν κάνει μπαμ θα το είχα καταλάβει σίγουρα.

daz
14/07/2017, 18:20
Επισκευή μαλιστα, με κορδόνι.


Για την πλήρωση όμως, σκεφτόμουνα τη λύση του μίνι κομπρεσέρ:

http://www.skroutz.gr/s/11052544/Lampa-Pocket-Compressor-72149.html Αυτό είναι με μπαταρίες, οπότε δεν χρειάζεται καν έξοδο 12V

Το έχει δοκιμάσει κανένας; Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι αποτελεσματικό; Ξέρετε κάποιο αντίστοιχο με μπαταρίες;

Ο βασικός λόγος που δεν θέλω αμπούλες, είναι πως μου έχει κολήσει ότι με ακραίες καιρικές συνθήκες μπορεί να σκάσουν (διαισθητικά, χωρίς να το έχω ψάξει, αν το έχει ψάξει κανείς ας γράψει τι ξέρει )


Έχω πάρει ένα απ' αυτά τα φθηνά, του έχω βγάλει όλα τα πλαστικά και έχει μείνει μόνο το μοτεράκι (12v) και έχω και 3 αμπούλες μαζί μου! Για άσφαλτο όμως, για να περάσω κορδόνι, μία στο τόσο θα προτιμούσα να έχω 3-4 αμπούλες με ένα κιτ επισκευής, παρά ένα φθηνό μοτεράκι με μπαταρίες.

Grafton 505
14/07/2017, 22:57
Ναι αλλα οταν η σαμπρελα εχει τρυπα?Το ασαμπρελο προλαβενεις να βαλης κορδονι πριν ξεφουσκωση.Με σαμπρελα ομος το φουσκωνεις και τον βγαζει τον αερα λογικα

Θα στο κάνω τάλαρα, γιατί μΕ φαίνεται ότι δεν φοράς τα γυαλιά σου. Στην φωτό που έβαλα, αν προσέξεις υπάρχει και σωληνάριο κόλλας με με αυτοκόλλητα για σαμπρέλες. Για δες .....

386403


Με 3 αμπούλες λάστιχο 180/55/17 ισα που πιάνει πίεση κοντά στο 12, δοκιμασμένο το 2006 στο 600.

Υπολόγισα ότι χρειάζομαι 3 και κάτι για να φουσκώσει σωστά το δικό μου το λάστιχο.



Δεν το βλέπω στη φωτό - κι επειδή είπες ότι δεν το έχεις δοκιμάσει ποτέ - χρειάζεσαι κάτι που να πιάνεις την αμπούλα, το δικο μου σετ είχε ένα πλαστικό διχτάκι - ΠΟΤΕ με γυμνά χέρια, θα σου καεί το δέρμα απο τον πάγο που θα δημιουργηθεί όταν τρυπήσει η αμπούλα.

Δεν το βλέπεις γιατί δεν υπάρχει. Δεν το είχε από την αρχή. Το ξέρω για το κρύο .... έχομε και beretta (http://www.pyramydair.com/blog/wp-content/uploads/2011/02/02-25-11-01-Beretta-92FS-air-pistol-grip-open-for-CO2-cartridge.jpg) ! :D


Δεν παίζει αυτό που λες, δεν παθαίνουν τίποτα. Δοκιμασμένα, αφημένες για ώρες στον ήλιο σε νταμάρι άμμου, Αύγουστο με 40ρια.

Πάνω στην αμπούλα γράφει μέχρι 49 βαθμούς Κελσίου.

Bowleno
14/07/2017, 23:55
Σε χωμάτινα με ακτίνες είναι δύσκολο να βάλεις λάστιχο χωρις σαμπρέλα. Υπάρχουν λύσεις βέβαια αλλά και ακριβές είναι και μπορεί να χρειαστείς την σαμπρέλα έτσι κι αλλιώς!


Αρίστο το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα δυο εργαλεία, κορδόνι και αμπούλες. Βρίσκεις εύκολα παντού. Ακόμα και πολλά βουλκανιζατέρ έχουν ή μαγαζιά με ήδη για βουλκανιζατέρ. Αν παρεις κιτ, πρόσεξε τα εργαλεία να ειναι σχήματος Τ για μεγαλύτερη ευκολία.



386357


Ντεν πατάω χωματάκι καρντιά μου, μου προκαλεί αλλεργία :D

Ε, ρε, blitz που σου χρειάζεται.....:p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/07/2017, 07:55
Θα στο κάνω τάλαρα, γιατί μΕ φαίνεται ότι δεν φοράς τα γυαλιά σου. Στην φωτό που έβαλα, αν προσέξεις υπάρχει και σωληνάριο κόλλας με με αυτοκόλλητα για σαμπρέλες. Για δες .....

386403



Υπολόγισα ότι χρειάζομαι 3 και κάτι για να φουσκώσει σωστά το δικό μου το λάστιχο.



Δεν το βλέπεις γιατί δεν υπάρχει. Δεν το είχε από την αρχή. Το ξέρω για το κρύο .... έχομε και beretta (http://www.pyramydair.com/blog/wp-content/uploads/2011/02/02-25-11-01-Beretta-92FS-air-pistol-grip-open-for-CO2-cartridge.jpg) ! :D



Πάνω στην αμπούλα γράφει μέχρι 49 βαθμούς Κελσίου.

Γλυκε μου με κοροιδευεις?Περιμενεις να ξεζανταρης λαστιχο στη μεση του πουθενα χωρις λεβιεδες και να μπαλωσεις τη σαμπρελα?Σου εχει τυχη?Ξερεις ποσο δυσκολο ειναι?Αντε και πες οτι λεβιεδες εχεις,και το ξεζανταρης,και το μπαλωνεις.Το ζανταρισμα?Θελει λιπος,η ava για τα πιατα και ειναι αρκετα πολυ δυσκολο να ζανταρης.Φιλε μου εχει τυχη και μιλαω εκ του ασφαλους.dr350 καλοκαιρι,δασος ρουβα.Μου εσκασε και πολεμουσαμε 2 ατομα να το φτιαξουμε.Τελικα μετα απο πολυωρη προσπαθεια το φτιαξαμε.Αλλα το dr δεν εχει τοσο μεγαλο λαστιχο.Λοιπον ακου.Καποια εποχη με επιανε 1φορα λαστιχο τη βδομαδα στο παπακι(απο το βαρος ).Ειχα παντα στη βαλιτσα ενα μακρι κατσαβιδι,ενα λεβιεδακη μικρο ποδηλατου,ava για τα πιατα και σαμπρελα.Φιλε το εφτιαχνα αλλα πολυ δυσκολα.Αυτος ηταν ο λογος που το εδωσα.Δυσκολα στο παπακι.Φαντασου στη μεγαλη μοτο

karellen
16/07/2017, 09:52
Και που να χει και κόντρα μέσα το λάστιχο,σαν τα εντουρο.

SHOOTER045
16/07/2017, 10:32
Έχω δει εντουρα ,να αλλάζει λάστιχο ( σαμπρέλα) σε 5 λεπτά.
Επίσης σε μακρινές βόλτες με ον οφ
που περιλαμβανουν και πολύ χώμα και οι πιθανότητες να παθουμε λάστιχο είναι ποιο πολλές
παίρνουμε μονο μπροστινή σαμπρέλα ,για να μπαίνει διπλωμένη και στον πίσω τροχό αν χρειαστεί

virus
16/07/2017, 12:00
.....παίρνουμε μονο μπροστινή σαμπρέλα ,για να μπαίνει διπλωμένη και στον πίσω τροχό αν χρειαστεί


πιο ταληρα μας το κανεις;

daz
16/07/2017, 12:02
Μια χαρά αλλάζεις αλλάζεις λάστιχο βουνό αν ξέρεις! Αν δεν το έχεις κάνει ποτέ και περιμένεις ότι θα το κάνεις στο βουνό την πρώτη φορά, μάλλον θα σε φάνε οι λύκοι!

daz
16/07/2017, 12:06
πιο ταληρα μας το κανεις;

Καλά να λέει! Αν και εκεί που οι πιθανότητες είναι πολλές να σε πιάσει λάστιχο, παίρνεις και τις δύο (πχ διάσχιση της πίνδου σε Χ ημέρες). Συνήθως σπάει το πίσω λάστιχο και δεν είναι απίθανο να γίνει και δεύτερη φορά στην ίδια βόλτα. Οπότε μερικά μπαλώματα και μια μπροστινή σαμπρέλα καλό είναι να υπάρχουν.

SHOOTER045
16/07/2017, 12:24
πιο ταληρα μας το κανεις;

Η μπροστινή σαμπρέλα των 21' κλπ ιντσών,αν την διπλώσεις βάζοντας την στον πίσω τροχό, όταν φουσκώσει θα πάρει μια χαρά την φόρμα του πίσω τροχού.
Η πίσω 18' η 17'
Όσο και να την τραβηξεις 21' δεν γίνεται.
Σίγουρα αν υπάρχει χώρος παίρνεις και τις δυο.
Όπως και μεγαλα tie wrap ( υπαρχουν κάτι ενισχυμένα με μεταλλικό σύρμα, αλλά και απλα χοντρά κάνουν)
Στην περίπτωση που σκιστει το εξωτερικό λάστιχο, έχουμε σαμπρέλα και ξεζανταρει αλλά είμαστε μακριά απο τον προορισμό μάς.
Τα tie wrap τα περνάμε αναμεσα απο τα αυλάκια των τακουνιων και γύρω απο την ζάντα, με το κούμπωμα να είναι στο κέντρο της ζάντας, εκεί που είναι οι ακτίνες.
Φουσκώνουμε σταδιακα και μαζευουμε τα tie wrap.
Θα μας παει μια χαρά στον προορισμό μας

Grafton 505
17/07/2017, 17:32
Γλυκε μου με κοροιδευεις?Περιμενεις να ξεζανταρης λαστιχο στη μεση του πουθενα χωρις λεβιεδες και να μπαλωσεις τη σαμπρελα?Σου εχει τυχη?Ξερεις ποσο δυσκολο ειναι?Αντε και πες οτι λεβιεδες εχεις,και το ξεζανταρης,και το μπαλωνεις.Το ζανταρισμα?Θελει λιπος,η ava για τα πιατα και ειναι αρκετα πολυ δυσκολο να ζανταρης.Φιλε μου εχει τυχη και μιλαω εκ του ασφαλους.dr350 καλοκαιρι,δασος ρουβα.Μου εσκασε και πολεμουσαμε 2 ατομα να το φτιαξουμε.Τελικα μετα απο πολυωρη προσπαθεια το φτιαξαμε.Αλλα το dr δεν εχει τοσο μεγαλο λαστιχο.Λοιπον ακου.Καποια εποχη με επιανε 1φορα λαστιχο τη βδομαδα στο παπακι(απο το βαρος ).Ειχα παντα στη βαλιτσα ενα μακρι κατσαβιδι,ενα λεβιεδακη μικρο ποδηλατου,ava για τα πιατα και σαμπρελα.Φιλε το εφτιαχνα αλλα πολυ δυσκολα.Αυτος ηταν ο λογος που το εδωσα.Δυσκολα στο παπακι.Φαντασου στη μεγαλη μοτο


Κουμπάρε,τρικυμία εν κρανίο μιλάμε. :plaf:
Έχεις ιδέα ποιος είμαι και τι έχω κάνει; ΟΧΙ. Άρα άσε τα σορόπια.

Λοιπόν, ρώτησες...



Ναι αλλα οταν η σαμπρελα εχει τρυπα?Το ασαμπρελο προλαβενεις να βαλης κορδονι πριν ξεφουσκωση.Με σαμπρελα ομος το φουσκωνεις και τον βγαζει τον αερα λογικα

και σου απάντησα με το κάτωθι καθαρά και ξάστερα.


Θα στο κάνω τάλαρα, γιατί μΕ φαίνεται ότι δεν φοράς τα γυαλιά σου. Στην φωτό που έβαλα, αν προσέξεις υπάρχει και σωληνάριο κόλλας με με αυτοκόλλητα για σαμπρέλες. Για δες .....

386403


Ποια ξεζανταρίσματα και λεβιέδες και άβα μάβα ξάβα. Ο τίτλος του θρέντ είναι για κιτ επισκευής ελαστικών και ΜΟΝΟ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/07/2017, 18:05
Κουμπάρε,τρικυμία εν κρανίο μιλάμε. :plaf:
Έχεις ιδέα ποιος είμαι και τι έχω κάνει; ΟΧΙ. Άρα άσε τα σορόπια.

Λοιπόν, ρώτησες...




και σου απάντησα με το κάτωθι καθαρά και ξάστερα.



Ποια ξεζανταρίσματα και λεβιέδες και άβα μάβα ξάβα. Ο τίτλος του θρέντ είναι για κιτ επισκευής ελαστικών και ΜΟΝΟ.

Ναι ρε φυλε.Καταλαβα και ειδα.Τα μπαλωματα στη φοτο που εβαλες τι θα τα κανεις?Που θα τα βαλεις?Μπενουν πανω στη σαμπρελα.Δε χρειαζετε να ξεζανταρεις?

daz
17/07/2017, 18:09
Eιρηνη υμιν. Μην αρχίσουμε να πετάμε ο ένας στον άλλον λεβιεδες. :lol:

irinia
18/07/2017, 07:18
ΚΑΙ ΗΜΙΝ..........

Grafton 505
18/07/2017, 21:35
Ναι ρε φυλε.Καταλαβα και ειδα.Τα μπαλωματα στη φοτο που εβαλες τι θα τα κανεις?Που θα τα βαλεις?Μπενουν πανω στη σαμπρελα.Δε χρειαζετε να ξεζανταρεις?

Ξεκόλλα με το ξεζαντάρισμα ρε άνθρωπε. Σε άλλο θρεντ είναι το πως ξεζαντάρεις. :facepalm:

Εδώ είναι μόνο για το τι έχουν τα κιτ επισκευής, του εμπορίου ή προσωπικά.


Eιρηνη υμιν. Μην αρχίσουμε να πετάμε ο ένας στον άλλον λεβιεδες. :lol:

Αν έχεις κανένα τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/SNAP-ON-BEAD-LIFTING-TOOL-PRY-BAR-LEVER-FOR-TIRE-CHANGER-MACHINE-EAA0247G02A-/201420518800), ευχαρίστως το τρώω στο κεφάλι :lol:

daz
18/07/2017, 21:42
Αν έχεις κανένα τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/SNAP-ON-BEAD-LIFTING-TOOL-PRY-BAR-LEVER-FOR-TIRE-CHANGER-MACHINE-EAA0247G02A-/201420518800), ευχαρίστως το τρώω στο κεφάλι :lol:

:lol:

Κατι dowi έχω ή gedore, δε θυμάμαι! Αλλά χρησιμοποιώ κάτι φτιαχτούς από γερμανοπωλύγωνα!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/07/2017, 00:14
Ξεκόλλα με το ξεζαντάρισμα ρε άνθρωπε. Σε άλλο θρεντ είναι το πως ξεζαντάρεις. :facepalm:

Εδώ είναι μόνο για το τι έχουν τα κιτ επισκευής, του εμπορίου ή προσωπικά.



Αν έχεις κανένα τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/SNAP-ON-BEAD-LIFTING-TOOL-PRY-BAR-LEVER-FOR-TIRE-CHANGER-MACHINE-EAA0247G02A-/201420518800), ευχαρίστως το τρώω στο κεφάλι :lol:

Ναι αλλα.......:hmm:
Πος ξεζανταρεις:tooth::p

daz
19/07/2017, 00:36
Ναι αλλα.......:hmm:
Πος ξεζανταρεις:tooth::p

Πάτερ, εγώ κάνω το σταυρό μου πάντως! Μη το συνεχίσουμε εδώ, την επόμενη που θα μου συμβεί θα βγάλω φωτό σε νέο θέμα.

karellen
19/07/2017, 09:11
Ναι αλλα.......:hmm:
Πος ξεζανταρεις:tooth::p

Έχοντας τη μηχανή στο πλαϊνό σταν την ανασηκώνεις λίγο,χώνεις τη ζάντα από κάτω από το σταν και ξανακατεβάζεις τη μηχανή ώστε η άκρη του σταν να πιέσει το λάστιχο να ξεκολλήσει από τη ζάντα.Επαναλαμβάνεις 3-4 φορές.
Μετά λεβιέ κανονικά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/07/2017, 18:15
Έχοντας τη μηχανή στο πλαϊνό σταν την ανασηκώνεις λίγο,χώνεις τη ζάντα από κάτω από το σταν και ξανακατεβάζεις τη μηχανή ώστε η άκρη του σταν να πιέσει το λάστιχο να ξεκολλήσει από τη ζάντα.Επαναλαμβάνεις 3-4 φορές.
Μετά λεβιέ κανονικά.Ξερω πος ξεζανταρεις απλα πειραζω το φιλο μας τον grafton που τον ειδα λιγο ευεξαπτο:p

daz
19/07/2017, 18:45
Ναι ρε πάτερ μου αλλά μη χαλάμε το θρεντακι. Αυτό το σκέφτηκες;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/07/2017, 20:59
Ναι ρε πάτερ μου αλλά μη χαλάμε το θρεντακι. Αυτό το σκέφτηκες;

Οκ.sorry man.

Grafton 505
19/07/2017, 21:15
Ναι αλλα.......:hmm:
Πος ξεζανταρεις:tooth::p


:bawl: