PDA

View Full Version : Εργαλεια ξυλουργειου



dimitrisinside
16/07/2017, 18:41
καλησπερα παληκαρια , ψαχνω τα παρακατω σετ εργαλειων , τα οποια ουτε καν ξερω πως τα λενε στα Ελληνικα.
Ξερει κανεις που μπορουμε να παρουμε απο Ελλαδα σε καλη τιμη αλλα οχι κινεζικα ?

386471

386470

MISKIN
16/07/2017, 19:14
Στη Γερμανία θα τα βρεις λογικά πιο φθηνά. Πάντως εγώ αν ήθελα ποιοτικά θα έπαιρνα από εδώ. (https://www.fine-tools.com/bohr.html)

Pew
16/07/2017, 19:15
Αριδες με επιπεδη μυτη στην κατω φωτογραφια.
Στην επανω ειναι αριδες για ανοιγμα φωλιας.

dimitrisinside
16/07/2017, 20:25
Στη Γερμανία θα τα βρεις λογικά πιο φθηνά. Πάντως εγώ αν ήθελα ποιοτικά θα έπαιρνα από εδώ. (https://www.fine-tools.com/bohr.html)

Σιγουρα θα τα βρω πιο φθηνα ,απλα δεν ξερω αν προλαβουν να ερθουν μεχρι την Πεμπτh .
Βρηκα ενα σετ της Projahn η οποια εχει καλο ονομα, και το σκεφτομαι

Nektarios2016
16/07/2017, 21:46
καλησπερα παληκαρια , ψαχνω τα παρακατω σετ εργαλειων , τα οποια ουτε καν ξερω πως τα λενε στα Ελληνικα.
Ξερει κανεις που μπορουμε να παρουμε απο Ελλαδα σε καλη τιμη αλλα οχι κινεζικα ?

386471

386470

Forstner και φτερου.

JNP
28/12/2017, 10:29
Προχθές αποφασισα και έκανα σέρβις στις πλανες και τα ροκανια που έχουν καιρό να δουλέψουν. Λυσιμο, ξεσκονισμα, γυαλισμα και λαδωμα. Και αναμνηστικη φωτο πριν την αποθήκευση. Είναι από τα εργαλεία που μου αρέσουν πραγματικά.
391631

Αυτή είναι γερμανική KUNZ N.3,smoothing κατά τους εγγλεζους δηλαδή για να κάνεις τα τελειωματα-φινιρισματα.Της έχω τροποποιήσει λίγο τη λαβή και είναι πολύ ελαφριά και ξεκούραστη.
391632

Αυτή η Stanley είναι για δημιουργία πατουρας σε πορτοπαραθυρα. Έχει δουλέψει πολύ λίγο.
391633

Η μεγάλη Stanley N.5 είναι για ευθυγραμμιση σανιδων και έχει μήκος 35 εκ.
Η μικρούλα της παλάμης είναι πολύ εύχρηστη και είναι η πιο συχνά δουλεμενη.
Όλες οι Stanley είναι Εγγλεζικες.
Έχω και μια ηλεκτρική Bosch πράσινη σειρά για χοντροδουλιες, αλλά οι πλανες χειρός έχουν άλλη χάρη.Τουλαχιστον αυτή είναι φτιαγμένη στην Ελβετία, όπως και πολλα εργαλεια της μπλε σειράς το 1990.
391678

JNP
29/12/2017, 11:00
https://woodandshop.com/woodworking-hand-tool-buying-guide-handplanes/
Ένα καλό σαιτ για όποιον θέλει να μάθει για ξυλουργικες πλανες.

JNP
30/12/2017, 01:09
Αυτή είναι κλασσική ξύλινη πλάνη του πατέρα μου και το 1950 έβγαζε και με αυτή το μεροκάματο.
391680
Η λάμα είναι Peugeot, έχει αρπάξει λίγο σκουριά από τον ιδρώτα των χεριών στο επάνω μέρος αλλά η κόψη κάτω ξυριζει.Τα ξύλινα μέρη είναι σε καλή κατάσταση.
Άλλη μια που εχω είναι χάλια και την έχω για φίλους δανεικη. Είναι τόσο χάλια που όλοι θυμούνται και την επιστρέφουν. :bawl:
391681

JNP
10/03/2018, 15:31
Αγοράζεις μια άριστη πλάνη ή ένα σκαρπελο, το δουλεύεις και έρχεται η στιγμή για τροχισμα. Με το χέρι ότι και να κάνεις, όσο έμπειρος και να είσαι τα αποτελέσματα θα είναι μέτρια. Μετά από χρόνια προσπαθειών και αποτυχιων πέτυχα ένα εργαλείο της Stanley πριν 30 χρονια που κάνει την δουλειά αυτή τέλεια. Είναι τόσο πετυχημένο που ακόμα και τώρα κυκλοφορεί χωρίς καμμια αλλαγή!
http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=346
393861
Με 19 ευρώ παίρνεις το εργαλείο, λαδι ακονίσματος και μια φτηνή ακονοπετρα.
393830
Εδώ βλέπουμε τα δικά μου, ένα δουλεμενο επανω και ένα δεύτερο καινούργιο.
393831
Εδώ βλέπουμε το πίσω μέρος της συσκευασίας με οδηγίες χρήσης. Βλέπουμε πως προσαρμοζουμε τη λάμα, πως ρυθμιζουμε τις μοίρες ακονίσματος, πρώτα 25 και μετά 30 μοίρες,πως τρώμε το γρεζι της κοψης. Συμπληρωσα και λίγες λεπτομέρειες. Φροντίζουμε ώστε η λάμα να είναι γωνιαζμενη σωστά. Αντί για ακονοπετρα εγώ χρησιμοποιω γυαλοχαρτο πιασμενο σε μια επίπεδη επιφάνεια. Ιδανική επιφάνεια είναι μια γυάλινη πάχους ένα εκατοστό. Την ακονοπετρα την αποφεύγω γιατί μετά από λίγη χρήση χάνει την ισιαδα της και παύει να ακονιζει σωστά.
Πιο πρακτικό για μένα ώστε να αλλάζω εύκολα γυαλοχαρτα, είναι μια ξύλινη επιφάνεια από διπλό πάγκο κουζίνας που πιάνεται από κάτω στη μεγγενη παγκου. Στα πλάγια έχω βάλει πιαστρακια για χαρτιά. Κόβω ένα φύλο γυαλοχαρτου κατά μήκος στη μέση. Το πιασιμο και η αλλαγή στα μισά γυαλοχαρτα είναι πανεύκολη.
393832
393833
393834
Στην πρώτη φωτο βλέπουμε δύο ρεταλια από πάγκο κουζίνας κολλημενα μεταξύ τους και από κάτω ένα ξύλινο τάκο που τον σφιγγουμε στην μεγγενη παγκου. Δεξιά και αριστερά είναι βιδωμενα τα κλιπ για το πιασιμο του γυαλοχαρτου. Θέλουμε δύο κλιπ από κάθε μεριά.

daz
10/03/2018, 15:45
Ωραίος! Με τον ίδιο ή παρόμοιο τρόπο μπορεί κάποιος να φτιάξει και επιφάνεια για να ακονίζει μαχαίρια. Προσοχή μόνο τα γυαλόχαρτα να είναι καλά τεντωμένα. Με γυαλί ή πλακάκι η οποιαδήποτε επιφάνεια που είναι πολύ σκληρη και επίπεδη είναι ακομα καλύτερο. Βάζοντας δέρμα από κατω μπορεί κάποιος να ακονίσει και convex.

JNP
10/03/2018, 15:51
Για να είμαι ειλικρινής για μαχαιρια το πρωτοεφτιαξα.
Όλο λέω να του προσθέσω ένα κομμάτι τζάμι από πάνω κιολο το ξεχνάω.
Κατω απο το γυαλοχαρτο βάζω ένα κομμάτι από mouse pad και ακονιζω το Fallkniven F1 convex.Ετσι πετυχαίνω πιο έντονο convex από ότι με το δέρμα.

SciTeF
10/03/2018, 18:03
Καλή επιφάνεια που παραμένει επίπεδη είναι και το corian από το οποίο φτιάχνουν πάγκους κουζίνας. Αν έχει κανείς περισεύματα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για αυτόν τον σκοπό ή να μου τα δώσει αν δεν τα θέλει!

JNP
10/03/2018, 18:06
Καλή επιφάνεια που παραμένει επίπεδη είναι και το corian από το οποίο φτιάχνουν πάγκους κουζίνας. Αν έχει κανείς περισεύματα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για αυτόν τον σκοπό ή να μου τα δώσει αν δεν τα θέλει!

Κιαυτό πολύ καλό αλλά το καλυτερο είναι το χοντρο κρύσταλλο.
Τώρα όσον αφορά το Νο του γυαλοχαρτου. Αν η λάμα έχει δοντακια και έχει στομωσει πολύ ξεκινάμε με Νο100, αλλοιως Ν180-220.Φθανουμε σταδιακά όσο ψιλά θέλουμε. Το Νο 600-800 είναι αρκετό.
Πολλοί γυαλιζουν τη λάμα σε δέρμα με λειαντικη αλοιφή η σε πανινο τροχό και φθάνουν σε ακραία επίπεδα κοψιματος.
Το τρόχισμα -γυαλισμα θέλει χρόνο και υπομονή αλλά και πειραματισμο, γιατί το κάθε ατσάλι έχει άλλη μικροσκοπικη κατασκευή.Στο youtube έχει πολλά και καλά φιλμακια με όλες τις μεθόδους.

daz
10/03/2018, 20:33
Για να είμαι ειλικρινής για μαχαιρια το πρωτοεφτιαξα.
Όλο λέω να του προσθέσω ένα κομμάτι τζάμι από πάνω κιολο το ξεχνάω.
Κατω απο το γυαλοχαρτο βάζω ένα κομμάτι από mouse pad και ακονιζω το Fallkniven F1 convex.Ετσι πετυχαίνω πιο έντονο convex από ότι με το δέρμα.

Συνέχεια στο κατάλληλο θρέντ. :)

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154229&page=15&p=2923949&viewfull=1#post2923949