PDA

View Full Version : Honda Cr250 1991



basiliss13
17/07/2017, 21:29
ότι λέει ο τίτλος(cr250 ντεεε)
386570
είχα υποσχεθεί σε φίλους εδώ,αλλα και σε εμενα ένα χωματερό,...και αφού τα έφερε έτσι η ζωή ξεκινάμε(την ανακατασκευη ντεεε)

Για άλλο έψαχνα,...αλλα και αυτό όταν πέρασε από τον δρόμο μου δεν γινόταν να το αφήσω.....ονειρεμένο μηχανάκι από πολύ κόσμο,που βγάζει μια αγρια ομορφιά....

Το Honda λύθηκε για ανακατασκευή πριν 3 χρονια,και έμεινε στης κούτες,...το φόρτωσα,ήρθε σπίτι,χωρίς να ψάξω πολύ πολύ για ελλείψεις....προς το παρόν δεν φαίνεται κάτι που θα με δυσκολέψει...

386571

386572

το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να τελειώνω με πλαίσιο,ώστε να στήνεται σιγά σιγά και να μου δίνει κουράγιο.....οποτε καθαρισμός καλός στο πλαίσιο,έλεγχος και επισκευή σε σπειρώματα,και πάμε για ηλεκτροστατική(πιστεύω μέσα στην εβοδομάδα ντεεε):beer::beer::beer:

dumutrus
17/07/2017, 22:10
καλη αρχη και κρατα μας ενημερους με πολλες φωτο α παρε και μια :beer:

basiliss13
18/07/2017, 20:16
αργά αλλα σταθερά.....(συνεχίζουμε ντεεε)

ειμαι στην φάση που τελειωσα με πλαίσιο,καθάρισμα στα σπειρώματα,και είναι έτοιμο να πάει για βαφή(το βιάζομαι λίγο ,μιας και θέλω με την άδεια να το έχω να το δουλέψω....οποτε ίσος πάει για κανονική βαφή και όχι ηλεκτροστατική)

λίγο ίσιωμα το υποπλαίσιο από τα 9024 καπάκια που θα έχει φάει....


386632
έχουν πέσει πάνω διαφορες ποιότητες χρώματος,....με το τελευταίο να έχει βαφτεί πάνω από λάσπες λάδια,...αλλα ευτυχώς ίχνος σαπίσματος...


το τεπόζιτο θα το ξεβάψω,και θα επαναφέρουμε το παλιό πλαστικό(εύκολη διαδικασία,με ενδιαφέρον...)

386633

The_bandit
21/07/2017, 19:29
Καλησπέρα και από εμένα. Υποθέτω θα κάνεις αμμοβολή το πλαίσιο πρίν την ηλεκτροστατική ?

Καλή δύναμη και πολλές φωτό !!

basiliss13
21/07/2017, 22:22
Καλησπέρα και από εμένα. Υποθέτω θα κάνεις αμμοβολή το πλαίσιο πρίν την ηλεκτροστατική ?

Καλή δύναμη και πολλές φωτό !!

καλησπέρα φιλε,κοίτα..(άκου ντεεε)

γενικα την αμμοβολή την αποφεύγω,και την έχω σαν τελευταία λύση,μιας και θεωρώ ότι η αφαίρεση υλικού μονο καλο δεν κάνει,....αλλα είναι αναγκαστική όταν έχουμε σάπια(ευτυχώς εδώ τίποτα)η κακής ποιότητας χρώματα,και δύσκολα κομμάτια να τριφτούν για να αφαιρεθούν(όπως εδώ δηλαδή...)οποτε αναγκαστικά έγινε αμμοβολή,και τελικά βάφτηκε σε φανοποιείο φίλου πριν λίγο....

οποτε αύριο έχουμε δουλειά...

dumutrus
21/07/2017, 22:24
ο λαος θελει φωτο δωσε πονο

basiliss13
21/07/2017, 22:27
ο λαος θελει φωτο δωσε πονο

δυστυχώς δεν έβγαλα....ούτε όταν έγινε αμμοβολή,αλλα ούτε στην διαδικασία βαφής.....απολογούμαι...(συγγνώμη ντεεε)


θα επανορθώσω αύριο που θα τα πάρω...

dumutrus
21/07/2017, 22:39
δεκτη η συγνωμη αυριο με της φωτογραφιες σου στην διευθηνση χαχα.

basiliss13
21/07/2017, 22:51
ρε παλουκαρια(παλικαρια Ντεεεε!)

περνει χαμπάρι το πλαστικό τεπόζιτο από διαβρωτικό χρώματος?


καμια ιδέα να βγάλω το χρώμα εύκολα?

386855

dumutrus
21/07/2017, 22:56
καποια στιγμη στο παρελθον ειχα βαλει διαβρωτικο στο ενα πλαστικο της ουρας και μετα απο λιγο μαζι με το χρωμα αρχιζε να ματζουνιαζει και το ιδιο το πλαστικο ευτηχος το πηρα εγκερα χαμπαρι τωρα το ρεζεβουαρ που αντεχει τη βενζινη λογικα θα εχει καλυτερη αντοχη.εγω θα δοκιμαζα με σβουρακι γυαλοχαρτο και απαλες κινησεις

Tedvj23
22/07/2017, 09:58
Καλή συνεχεια!!

Υ.γ.το yz250 τελος?το tdr 50?

Υ.γ.2.για τι μότο εψαχνες που γράφεις στο πρώτο ποστ?

sapila racing
22/07/2017, 10:18
Είσαι διχρονακιας τελειωμένος, μπράβο!
Δεν ξέρω τι παίζει με το πλαστικό τεπόζιτο για να σου πω, αλλά θα σου ευχηθώ καλή συνέχεια! :beer:

basiliss13
22/07/2017, 10:53
Είσαι διχρονακιας τελειωμένος, μπράβο!
Δεν ξέρω τι παίζει με το πλαστικό τεπόζιτο για να σου πω, αλλά θα σου ευχηθώ καλή συνέχεια! :beer:
Νάσαι καλά φίλε

Θα δοκιμάσω με λίγο από κάτω και βλέπουμε...

δυστυχώς μαζί με τα μπροστινά καλαμια,δεν έχουμε ούτε πίσω ανάρτηση!!

πήρα το πλαίσιο σήμερα,αν και πρέπει να το αφήσω μια μέρα ακόμα(τραυματίζεται εύκολα το χρώμα),αλλα είμαι ανυπόμονος!!

οποτε έχουμε πλαίσιο-φιλτροκούτι-υποπλαίσιο(και πατάκια,...αλλα είναι χαλια,θα πάρω καινούρια)


η αρχή έγινε,...

386860

386861

basiliss13
22/07/2017, 11:00
Καλή συνεχεια!!

Υ.γ.το yz250 τελος?το tdr 50?

Υ.γ.2.για τι μότο εψαχνες που γράφεις στο πρώτο ποστ?


Ευχαριστώ φίλε,το yz έγινε πένα(ποιο πένα δεν γινόταν)και δυστυχώς έπρεπε να το δώσω για να συμπληρώσω στην αγορά του tz....

το tdr50 μπλέξαμε με τα χαρτιά,...μεταβίβαση δεν μπορούσε να γίνει,και έτσι δόθηκε και αυτό....

έψαχνα για πινακιδατο εντουρο,....πάντα δίχρονο έτσι....αλλα στο cr δεν μπορούσα να αντισταθώ......την θυμάμαι ακόμα την πρώτη φορα που το είδα αρχές 90....!!!

Λευκάδιος
22/07/2017, 11:28
Διαβρωτικό(ξύλου συγκεκριμένα) έχω βάλει σε βαμμένο ντεπόζιτο XR600 και δεν είχα θέμα.
Καλή συνέχεια :beer:

astroman76
22/07/2017, 12:02
αν το πας χωμα καλητερα να εκανες ηλεκτρο στον σκελετο... για την μπογια δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα ενα CR500 που ειχε χαλια τεποζιτο μου πειρε χρονο με θερμοπηστολο οστε να παρει μια γιαλαδα και μετα πολλες ωρες με σβουρακι για να γιαλισει και τελειο δεν εγηνε. το φιλτοκουτι που δεν περνει βενζινη οστε να κανει φουσκες στους πορους το εβαψα και μεχρι να το δωσω ητανε οκ.

basiliss13
22/07/2017, 12:17
αν το πας χωμα καλητερα να εκανες ηλεκτρο στον σκελετο... για την μπογια δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα ενα CR500 που ειχε χαλια τεποζιτο μου πειρε χρονο με θερμοπηστολο οστε να παρει μια γιαλαδα και μετα πολλες ωρες με σβουρακι για να γιαλισει και τελειο δεν εγηνε. το φιλτοκουτι που δεν περνει βενζινη οστε να κανει φουσκες στους πορους το εβαψα και μεχρι να το δωσω ητανε οκ.

ναι,το φιλτροκούτι και εγώ το έβαψα,...το τεπόζιτο έχει πολύ βαθιές γρατσουνιές,....όταν το ξεβάψω θα δούμε.....να σου πω την αλήθεια αυτά δεν με απασχολούν και πολύ...υπάρχουν καινούρια,η μπαίνουν αυτοκόλλητα,και δεν είναι και ακριβά....

το πλαίσιο έχεις πολύ δίκιο,....η χρήση θα είναι πολύ ερασιτεχνική βουνό,στα φανερά σημεία έχω σκοπό να βάλω διάφανο προστατευτικό αυτοκόλλητο,...

προς το παρόν καθαρίσω-επισκευάζω-μοντάρω,...και συμπληρώνω λίστα με ελλείψεις...

386862

Coyote.V
22/07/2017, 21:17
ρε παλουκαρια(παλικαρια Ντεεεε!)

περνει χαμπάρι το πλαστικό τεπόζιτο από διαβρωτικό χρώματος?


καμια ιδέα να βγάλω το χρώμα εύκολα?

386855

Καλή αρχή, θα προσπαθούσα να το ζεστάνω με ένα πιστόλι θερμού αέρα όχι σε μεγάλη θερμοκρασία, ίσα ίσα να μαλακώσει και με μια σπατουλίτσα σιγά σιγά. Θα σου πάρει πάρα πολλές ώρες. Αν βάλεις διαβρωτικό θα σου φάει και το πλαστικό.

Λευκάδιος
22/07/2017, 22:18
Μερικές φωτό απ'το ντεπόζιτο που ανέφερα παραπάνω.
Πριν(απο την άλλη μεριά είναι χειρότερο)
386877


Διαβρωτικό ξύλου(αυτό βρήκα,αυτό πήρα)
386878


Τελικό αποτέλεσμα μετά απο αρκετό τρίψιμο και χωρίς να έχει γυαλιστεί.
386879


Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου το ντεπόζιτο δεν έπαθε το παραμικρό:wave2:

basilis_k6
22/07/2017, 22:45
οταν εβαφα το mz η μπογια στο μεταλλικο ντεποζιτο δεν έβγαινε με τίποτα. Πήρα ενα διαβρωτικο, ακολουθησα τις οδηγιες και πάλι δεν βγήκε. Το δείχνω σε κάποιον και μου λεεί: μετά απο 20 χρόνια και τοσες στρωσεις καλό χρώμα γιατι να το βγάλεις? Ρίξε αστάρι πανω όπως είσαι. "

ετσι εγινε και το αποτέλεσμα ήταν άψογο.

Λευκάδιος
22/07/2017, 23:02
Ναι αλλά άλλο μεταλλικό και άλλο πλαστικό ντεπόζιτο.Μάλιστα κάποια πλαστικά ντεπόζιτα(πχ acerbis) δεν βάφονται γιατί ότι και να τους κάνεις(προεργασία/υλικά) μετά απο λίγο καιρό αρχίζει να σκάει το χρώμα.Είναι ωραία όταν τα βλέπεις φρεσκοβαμμένα να γυαλίζουν αλλά μετά απο λίγο καιρό μετανιώνεις για τον κόπο ή το χρήμα που διέθεσες(αν το κάνει άλλος).
Και εγω παιδεύτηκα(στο τρίψιμο) παρά την χρήση διαβρωτικού αλλά και αυτό βοήθησε αρκετά στο να φύγουν τα χοντρά.

basiliss13
29/07/2017, 09:57
Καλή αρχή, θα προσπαθούσα να το ζεστάνω με ένα πιστόλι θερμού αέρα όχι σε μεγάλη θερμοκρασία, ίσα ίσα να μαλακώσει και με μια σπατουλίτσα σιγά σιγά. Θα σου πάρει πάρα πολλές ώρες. Αν βάλεις διαβρωτικό θα σου φάει και το πλαστικό.

διαβρωτικό απορρίπτεται!!επηρεάζει το πλαστικό άμεσος.....


δοκίμασα θερμοπιστολο,...και φαίνεται να βγαίνει εύκολα,...δεν βρήκα τον χρόνο να το τελειώσω....ελπίζω την Κυριακή

basiliss13
29/07/2017, 10:00
Ναι αλλά άλλο μεταλλικό και άλλο πλαστικό ντεπόζιτο.Μάλιστα κάποια πλαστικά ντεπόζιτα(πχ acerbis) δεν βάφονται γιατί ότι και να τους κάνεις(προεργασία/υλικά) μετά απο λίγο καιρό αρχίζει να σκάει το χρώμα.Είναι ωραία όταν τα βλέπεις φρεσκοβαμμένα να γυαλίζουν αλλά μετά απο λίγο καιρό μετανιώνεις για τον κόπο ή το χρήμα που διέθεσες(αν το κάνει άλλος).
Και εγω παιδεύτηκα(στο τρίψιμο) παρά την χρήση διαβρωτικού αλλά και αυτό βοήθησε αρκετά στο να φύγουν τα χοντρά.
ρωτώντας σε τοπικά καταστήματα μου είπαν ότι τα διαβρωτικά για λαδομπογιές είναι ίδια,....δεν υπάρχει σκύλου,και σιδηρου....(με κάθε επιφύλαξη,μιας και όλοι ξέρουμε την εξειδίκευση τέτοιον καταστημάτων)


εμενα ευτυχώς δεν είναι ποιότητας το χρώμα,και φαίνεται να φεύγει εύκολα...

basiliss13
29/07/2017, 10:02
387104



παρέλαβα πίσω ανάρτηση,....δεν ξέρω τι θα βγει,....αλλα για αρχή να στηθεί είναι ότι πρέπει,...αργότερα βλέπουμε(φυσικά θα την λύσω για service)

basiliss13
29/07/2017, 10:20
εντωμεταξύ έχω ξεκινήσει και το μοτερακι του σιγά σιγά...

η αιτια της τελευταίας ακινητοποίησης,έφυγε η ασφάλεια πιστονιού,και ο πυρός είχε επαφή με τον κυλινδρο...

οποτε έχουμε ζημια στον κύλινδρο,ο οποιος έχει χιτώνιο

λέω να βάλω ξανά χιτώνιο,κάνα tips?και ποιος θα μας έκανε την δουλειά?

387105

387106

387107

SHOOTER045
29/07/2017, 13:23
Αν πας σε μαμά HONDA,είναι αρκετά ακριβότερα από wiseco ,vertex,prox.
Αφού είσαι με ανοιγμενο μοτέρ, τσεκαρε και μπιέλα / ρουλεμάν

Coyote.V
29/07/2017, 13:26
λέω να βάλω ξανά χιτώνιο,κάνα tips?και ποιος θα μας έκανε την δουλειά?


Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Αθήνα υπάρχουν πάρα πολλοί.

basiliss13
29/07/2017, 13:33
Αν πας σε μαμά HONDA,είναι αρκετά ακριβότερα από wiseco ,vertex,prox.
Αφού είσαι με ανοιγμενο μοτέρ, τσεκαρε και μπιέλα / ρουλεμάν

δυστυχώς καινούριος δεν υπάρχει,.....μεταχειρισμένος και καλούτσικος.....κάτω από 300 δεν είδα(και ελαχιστους βρήκα..)...γιαυτο μάλλον παο για χιτώνιο,....ελπίζω με κάνα 200αρι να ξεμπερδέψω....


ο στρόφαλος επίσης είναι για επισκευή...:a7::a7:

basiliss13
29/07/2017, 13:35
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι; Αθήνα υπάρχουν πάρα πολλοί.

χαλκίδα,αλλα ναι,για Αθηνα κοιτάω,....


για τον Πέτρου ακούω καλά πράγματα,...και για Δράκο να μην πάω!:eek:

SHOOTER045
29/07/2017, 13:45
δυστυχώς καινούριος δεν υπάρχει,.....μεταχειρισμένος και καλούτσικος.....κάτω από 300 δεν είδα(και ελαχιστους βρήκα..)...γιαυτο μάλλον παο για χιτώνιο,....ελπίζω με κάνα 200αρι να ξεμπερδέψω....


ο στρόφαλος επίσης είναι για επισκευή...:a7::a7:

Και με χιτώνιο μια χαρά δουλειά θα κανείς.
Και απ οτι θυμάμαι τα ελατήρια των αφτερ μάρκετ πιστονιων,είναι κατα τις σκληρότερα των μαμά.
Είχα καποτε ενα 96αρι( το τελευταίο με σιδερένιο πλαίσιο) χτύπησε καποτε ρουλεμάν και τα είχα βάλει όλα wiseco ,αλλά τοτε ηταν αλλες και καλες εποχές

basiliss13
17/11/2017, 16:53
390518

μείναμε λίγο πίσω,μιας και έχω μπλέξει με διαφορα,....αλλα πλέον έχω και το τελευταίο κομμάτι του παζλ...