PDA

View Full Version : Προβληματάκι με ρεύματα



Nik0s_Dk
19/07/2017, 14:05
Καλησπερες. Ειχα ακινητη τη μοτο 10 12 μερες. Η μπαταρια με το συναγερμο. (Παρενθεση η μπαταρια αγορασμενη φεβρουαριο και εδω και κανα μηνα τρωει κολληματα τυπου δε παιρνει μπροστα ενω σε μετρησεις δειχνει οκ. Και σε συνεργειο με ειπανε μαλλον εχει βραχυκυκλωσει αλλα πρεπει να το δει ηλεκτρολογος). Αφου τη φορτισα πληρως λοιπον κινησα για καλαβρυτα. Στο χαιδαρι σταματω για τζινα παω να ξεκινησω γιοκ. Σπρωχτα δευτερα γκντουπ πηρε εφτασα. ΟΜΩΣ στο δρομο το κοντερ εδειχνε ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. πχ στα πρωτα 10μετρα εγραφε 67 χλμ... τα ερωτηματα. Αλλαζω μπαταρια αμεσα? Το κοντερ λεει οτι ναναι παιζει να χει βραχυκυκλωσει τπτ? Τελος αν χρειαστει κατι θα εκτιμουσα αφανταστα οποιαδηποτε βοηθεια εκ πατρων η τριπολης που ειμαι κοντα και μπορω να παω.. anyhelp welcomed..

kalgeorge
19/07/2017, 14:47
Καλησπερες. Ειχα ακινητη τη μοτο 10 12 μερες. Η μπαταρια με το συναγερμο. (Παρενθεση η μπαταρια αγορασμενη φεβρουαριο και εδω και κανα μηνα τρωει κολληματα τυπου δε παιρνει μπροστα ενω σε μετρησεις δειχνει οκ. Και σε συνεργειο με ειπανε μαλλον εχει βραχυκυκλωσει αλλα πρεπει να το δει ηλεκτρολογος). Αφου τη φορτισα πληρως λοιπον κινησα για καλαβρυτα. Στο χαιδαρι σταματω για τζινα παω να ξεκινησω γιοκ. Σπρωχτα δευτερα γκντουπ πηρε εφτασα. ΟΜΩΣ στο δρομο το κοντερ εδειχνε ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. πχ στα πρωτα 10μετρα εγραφε 67 χλμ... τα ερωτηματα. Αλλαζω μπαταρια αμεσα? Το κοντερ λεει οτι ναναι παιζει να χει βραχυκυκλωσει τπτ? Τελος αν χρειαστει κατι θα εκτιμουσα αφανταστα οποιαδηποτε βοηθεια εκ πατρων η τριπολης που ειμαι κοντα και μπορω να παω.. anyhelp welcomed..

anorthwtis 99%
mou ekane ta idia prosfata

μπορει και καποιο καλωδιακι που κανει την πορεια μπαταρια-ανορθωτης-μπαταρια, να μην λειτουργει.
δες πρωτα αυτα μη σε βαζουν να αγοραζεις τζαμπα μπαταρια

o teos
19/07/2017, 14:55
Honda= ανορθωτής φανταστηκα και εγω με αυτα τα συμπτωματα......:rolleyes:

o_gavros
19/07/2017, 20:09
Τηλεδιάγνωση προφανώς και δεν μπορεί κανείς να κάνει.
Σε σχετικά πρόσφατη (το φλεβάρη) χαζοπεριπετεια μου με το ξεκινημα και την μπαταρία, είχαν μπει τα ζιζάνια περί ανορθωτη στο μυαλό μου,γιατι ενω είχα φορτίσει (έτσι νομιζα τουλαχιστον) την μπαταρία και έδειχνε σωστά, μόλις την έσβηνα με άφηνε.
Μόλις φόρτισα τη μπαταρία με σωστό φορτιστή,για ένα βραδυ, τότε όλα λύθηκαν.
Αν φορτισεις σωστα τη μπαταρία και συνεχίσεις να εχεις θέμα, βόλτα απο ηλεκτρολόγο και καλοχώνευτο το μπουγιουρντί.

Coyote.V
19/07/2017, 20:24
Δεν ξεκαθαρίζεις ποιος ήταν ο λάθος φορτιστής και ποιος ο σωστός, μήπως αυτός που είχες είχε βλάβη;

lykourgi
19/07/2017, 20:36
Έχε υπόψιν ότι έξω από τα Καλάβρυτα (περίπου 2 χλμ) υπάρχει συνεργείο. Δεν νομίζω ότι ασχολείται με μοτοσυκλέτες, αλλά ίσως σε βοηθήσει να βάλεις ή να αφαιρέσεις κάτι, ειδικά αν δεν έχεις εργαλεία πρόχειρα.
Βρίσκεται στον δρόμο προς Πάτρα, λίγο πριν το σταυροδρόμι για Πάτρα, Μαζέικα, Βυσωκά.

o_gavros
20/07/2017, 12:32
Δεν ξεκαθαρίζεις ποιος ήταν ο λάθος φορτιστής και ποιος ο σωστός, μήπως αυτός που είχες είχε βλάβη;

ο λάθος δεν ξέρω ποιος ήταν, το πήγα σε ένα (φιλικό μου) συνεργείο αυτοκινήτων και την άφησα να μου τη φορτίσει.Προφανώς κατι δεν εγινε σωστά γιατι δεν φτούρησε.
Δανείστηκα απο ένα φίλο έναν CTEK όμως και έγινε δουλίτσα.

BLiTzER
20/07/2017, 13:00
Έχω πολύ καλό φορτιστή, αν θες να μου τη φέρεις, να τη φορτίσω και την παίρνεις την επόμενη. Αν δε δουλέψει, είναι για αντικατάσταση.

Nik0s_Dk
20/07/2017, 14:29
Έχω πολύ καλό φορτιστή, αν θες να μου τη φέρεις, να τη φορτίσω και την παίρνεις την επόμενη. Αν δε δουλέψει, είναι για αντικατάσταση.

Ευχαριστω παρα πολυ αλλα δυστυχως ειμαι καλαβρυτα και δε προβκεπεται να γυριζω αμεσα. Αν δεν το εχω λυσει μεχρι την επιστροφη μ θα σου στειλω. Ευχαριστω πολυ !!

Nik0s_Dk
20/07/2017, 14:46
Οταν λετε λαθος φορτιση τι εννοειτε? Σε μετρησεις μετα τη φορτιση ηταν στο 13.2 και αναμενη μεχρι 14. Θεωρητικα ειναι καλα νουμερα. Μπορει να ειναι λαθος φορτισμενη? Φορτιστης ρυθμιζομενος για μπαταρια αυτοκινητου κ μηχανης. Υπαρχει κατι πιο ειδικο?
ΚΑΙ μιας και το θυμηθηκα κατα καιρους ειχε κανει διακοπες ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ. 3 4 φορες το συνολο. Καπου το ειχα ξαναπει ομως δεν το ειχα ψαξει. Σορυ που σας τα πρηζω αλλα τωρα ψιλοευκολυνομαι να το κοιταξω..

o_gavros
20/07/2017, 16:35
Ετσι όπως τα λες,μάλλον δεν είναι η μπαταρία.
οχι,δεν ξέρω κάτι πιο ειδικό σε φορτιστή.
Το εν κινήσει, είναι λίγο υποπτο. Απλά για να αποφύγεις άδικα έξοδα,κάνε μια πλήρη φόρτιση τη μπαταρία κι αν επιμείνει το βηχαλάκι, μπιζολβόν των 500mg και γρηγορα στον παιδίατρο.

Nik0s_Dk
20/07/2017, 16:43
Ετσι όπως τα λες,μάλλον δεν είναι η μπαταρία.
οχι,δεν ξέρω κάτι πιο ειδικό σε φορτιστή.
Το εν κινήσει, είναι λίγο υποπτο. Απλά για να αποφύγεις άδικα έξοδα,κάνε μια πλήρη φόρτιση τη μπαταρία κι αν επιμείνει το βηχαλάκι, μπιζολβόν των 500mg και γρηγορα στον παιδίατρο.

Κλαιω με το μπιζολβον!! :roflmao::roflmao:

Θα δω μες στην επομενη αν μπορεσω να κατεβω προς πατρα να το δει πατρινομαστορας. Αν καποιος ξερει καποιον που ξερει εναν αλλο ας πληροφορησει!

daz
20/07/2017, 16:56
Μηχανική τρόμπα έχει το μηχανάκι? (δεν φταίει η τρόμπα, απλά θέλω να δω αν έχει ρεύμα όταν σου κάνει αυτά τα κολπα)

vaska
20/07/2017, 17:29
Στείλε μου την μπαταρία Πάτρα με το ΚΤΕΛ σε μια συσκευασία της προκοπής, στην φορτίζω και την επόμενη στην στέλνω. Αν έτσι λύσεις το πρόβλημά σου έχει καλώς αλλιώς πας για μπαταρία. Ότι θες μου λες.

lykourgi
20/07/2017, 20:04
Ευχαριστω παρα πολυ αλλα δυστυχως ειμαι καλαβρυτα και δε προβκεπεται να γυριζω αμεσα. Αν δεν το εχω λυσει μεχρι την επιστροφη μ θα σου στειλω. Ευχαριστω πολυ !!
Το άλλο Σαββατοκύριακο, πιθανότατα (σχεδόν σίγουρα) θα είμαι Καλάβρυτα. Αν μέχρι τότε χρειαστείς φορτιστή ή κάτι άλλο, πες το.

kalgeorge
21/07/2017, 09:00
Κλαιω με το μπιζολβον!! :roflmao::roflmao:

Θα δω μες στην επομενη αν μπορεσω να κατεβω προς πατρα να το δει πατρινομαστορας. Αν καποιος ξερει καποιον που ξερει εναν αλλο ας πληροφορησει!

πηγαινε να τσεκαρεις τον ανορθωτη.
ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα, μην παιδευεσαι με μπαταρια

vaska
21/07/2017, 16:36
Το λοιπόν ο Νικόλας ήρθε Πάτρα στον γκουρού της ηλεκτρολογίας vaska. Επιστρατεύτηκε ο optimate, βγήκε η μπαταρία φορτίστηκε και ο φορτιστής έδειξε οκ. Η μπαταρία πριν μπει για φόρτιση μετρήθηκε και βρέθηκε να έχει το 80% της χωρητικότητάς της. Αδικαιολόγητο μιας και είχε προηγηθεί φόρτιση και ταξιδάκι. Μετρήθηκε αμέσως μετά την φόρτιση αλλά και μια ώρα μετά κι έδειξε απώλειες.
Οπότε καταλήγουμε με τον Νίκο να την βάλει πάνω να πάει Καλάβρυτα και να την ξαναμετρήσει στο τοπικό συνεργείο. Ο ανορθωτής έδειχνε κανονικές τιμές φόρτισης οπότε αν η μπαταρία είχε και πάλι απώλειες θα ήταν από αστοχία της μπαταρίας.
ΟΚ Νικόλα??
ΟΚ μάστορα.

Ας την βάλουμε τώρα πάνω να δούμε.

Και ω του θαύματος μόλις μπήκε η μπαταρία πάνω η μηχανή είναι νεκρή από ηλεκτρικά. Όταν λέμε όμως νεκρή εννοούμε νεκρή, dead, καπούτ.

Ρε τι διάολο συμβαίνει?? Μην είναι καμία ασφάλεια???

Βγήκαν και μετρήθηκαν όλες με πολύμετρο αλλά και οπτικά. Οι ασφάλειες καλές.

Τηλ σε συνεργείο φίλου, μπλα μπλα μπλα..... να κοιτάξετε την κεντρική ασφάλεια την 30Α που είναι στο ρελέ της μίζας, αν έχει καεί αυτή δεν έχει πουθενα ρεύμα η μηχανή και τα Honda έχουν θέμα με την ασφάλεια αυτή.
Προσπαθούμε να βγάλουμε την φύσα που πάει στο ρελέ για να βρούμε την ασφάλεια και να την μετρήσουμε αλλά η φύσα είναι μάλλον αρσενική και μας γράφει στα παπάκια της και δεν βγαίνει με την καμία. Κοντέψαμε να ξηλώσουμε ότι καλώδιο υπήρχε και αυτή η πουτάνα εκεί ακλόνητη.

Τηλ στον Δεμπόνο (ηλεκτρολόγο για μοτο στην Πάτρα) στέλνει παλικάρι να δει, ξαναμετράμε ασφάλειες, βγάζουμε και την ασφάλεια του ρελε και μετράμε και αυτή και τελικά όλες είναι ΟΚ.

Γμτ την γκαντεμιά μου μέσα τι φταίει και δεν έχει ρεύμα η μηχανή??
Τελικά την πάει ο Νίκος παδαράτα μέχρι το συνεργείο κι εκεί ο αρχιμάστορας Δεμπόνος ανακαλύπτει ότι δεν είχαμε βιδώσει πάνω στον αρνητικό πόλο το καλώδιο της γείωσης αλλά μόνο κάτι άλλα καλώδια που ήταν βιδωμένα στον αρνητικό μαζί με την γείωση (είχε 2 ακροδέκτες το γαμίδι). Προφανώς η γείωση κρύφτηκε για να μας τσεκάρει και να δει πόσο μ@λ@κες είμαστε και ιδιαίτερα εγώ που το έπαιζα και γνώστης τρομάρα μου.

Τελικά η μηχανή πήρε μπροστά και μετρήθηκε και στο ηλεκτρολογείο και το πόρισμα είναι ότι αν τελικά ξεμένει από ρεύμα υπαίτια είναι η μπαταρία. Ανορθωτής και κύκλωμα φόρτισης είναι όλα κομπλέ.

Αυτά τα νέα από το Πατραϊκό μέτωπο.

Coyote.V
21/07/2017, 17:06
Και μόνο η καλή σου πρόθεση να βοηθήσεις φτάνει, αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

vaska
21/07/2017, 17:24
Και μόνο η καλή σου πρόθεση να βοηθήσεις φτάνει, αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

Παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του χαχαχαχαχα.
Τι λες μωρέ, καλώδιο για τυφλούς ήταν.

teogtp
21/07/2017, 17:47
Βασίλη, τελικά του έκανες φορματ;









:tooth:

vaska
21/07/2017, 17:49
Βασίλη, τελικά του έκανες φορματ;



:tooth:

και φορματ και alt + ctrl + del και απ' όλα

Nik0s_Dk
21/07/2017, 19:25
Βασιλη ευχαριστώ και από δω. Ολα καλά. Γελασαμε κιολας με τη λαλακια μας κ τελος καλο!! Θα δουμε τωρα τι θα γινει. Θα ενημερωσω.
Ps: απο χαλανδριτσα σχεδον ολος ο δρομος ειχε χαλικι και ειδικα σε κλειστες στροφες. Γενικα σε καποια σημεια είναι ωραιος δρομος.

vaska
21/07/2017, 19:45
αν την Κυριακή δεν με χώσει η MILFάρα να αλλάξω λάδια στο ρδέλο της (και αφού μπω στο λούκι αλλάξω και της χοντρής αλλά και του παπιού) ίσως σε επισκεφτώ για καφεδάκι. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω πρώτα. Μιλάμε
:beer:




PS
Να φέρω φορτιστή, πολύμετρο και σταυροκατσάβιδο???
:bawl:

Nik0s_Dk
21/07/2017, 20:40
αν την Κυριακή δεν με χώσει η MILFάρα να αλλάξω λάδια στο ρδέλο της (και αφού μπω στο λούκι αλλάξω και της χοντρής αλλά και του παπιού) ίσως σε επισκεφτώ για καφεδάκι. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω πρώτα. Μιλάμε
:beer:




PS
Να φέρω φορτιστή, πολύμετρο και σταυροκατσάβιδο???
:bawl:

:roflmao::roflmao::roflmao:

Αστο να πα στο διατανο. Αφου παιρνει μπροστα για την ωρα δε θελω να το ξανακοιταξω! Χαχαχαχχα

Παρε τη χοντρη κι ανεβα.. λιγα τα χιλιομετρα εφετο, κατι πρεπει να κανεις! Εγω εδω θα μαι. Κανονιστε καμια πατρινοβολτα προς δω χαμου!

zannisvel
21/07/2017, 20:45
Μπράβο ρε Βασκα!!!! Πολλές μπύρες και από μένα για τη πρόθεση και τη συμπαράσταση.
Νίκο μία χαρά ρε φίλε!! Μακάρι να είσαι πάντα έτσι τυχερός!!!!

korx
17/11/2017, 20:12
εισαι οραιος χαχαχαχα