PDA

View Full Version : Αγορα μηχανης μεχρι 3500 ευρω



socpap
20/07/2017, 22:37
Καλησπερα . Μετα απο 2 χρονια μηχανης και λογο οτι το τουτου το πουλησα για κατι θεματακια που ειχα ,απο το να παρω ενα σαπιο αμαξακι σκεφτομαι να ξαναπαρω μια μηχανη,γιατι ακομα τουλαχιστον δεν μου εχει φυγει το μικροβιο
Η εμπειρια μου ειναι πρωτη μηχανη στα 22 ενα ninja 250 το οποιο απο την βαρεμαρα το πουλησα μετα απο 4 μηνες[δεν ειχα οδηγησει ουτε παπι πριν απο αυτο και παλι ομως το βαρεθηκα],και μετα xt660x το οποιο μαρεσε παρα πολυ και το κρατησα 1 χρονο μεχρι που με τρακαραν απο στοπ και καπου εκει εκλεισε στα 22 μισο ο κυκλος μηχανης για εμενα και με την αποζημειωση πηρα αμαξι.
Λοιπον, τι θελω τωρα,μαλλον καλυτερα δεν ξερω τι θελω ,γιατι αν ηξερα δεν θα εγραφα εδω:)Αυτη την στιγμη βγαζω διπλωμα για Απεριοριστο[ειχα α2].
Μπορω να πω τι δεν θελω..Δεν θελω supersport,δεν με νοιαζουν οι συγκεκριμενεςς μηχανες,λογο θεσης οδηγησης περισσοτερο ,μαρεσει να τις βλεπω αλλα μονο μεχρι εκει
Θελω μηχανη για καθημερινη χρηση,να ειναι μια χαρα στην Αθηνα [xt660x super στην Αθηνα],αλλα να βγαινω εθνικη και να πηγαινω ενα ταξιδακι.Να κανει τα παντα δηλαδη σταθερα και οικονομικα αλλα να μην λειψει το γκαζι[δεν ψαχνω 0-200 σε 5 δευτερα ,οταν λεω γκαζι να παει ανετα τα 150 και οχι να γριλιζει σαν το μονοκυλινδρο xt660]
Περισοτερο κατι κυριλε ,κατι σαν sport touring.Μαρεσει παρα πολυ το vstrom ,Αλλα δεν ξερω τι γινεται λογο υψους,ειμαι 1.73.Ναι μεν η θεση ειναι μια χαρα[ειχα xt παταγα με τις μυτες οποτε δεν με νοιαζει],απλα οσες φορες το βλεπω το τιμονι ειναι στον θεο,αν παιρνει μετατροπες[να το φερνω πιο κοντα κτλ] θα ηταν τελεια
Μετα εχω δει triple-sbf600 s και δεν ξερω τι αλλο.Περιμενω γνωμες.Ερωτας απο τα πιο μη sport touring ειναι το mt07 αλλα ειμαι εκτος budget

taisteal
20/07/2017, 22:39
V-strom.

socpap
20/07/2017, 22:47
Και εγω αυτο θελω αλλα φτιαχνεται το τιμονι?Να το σεταρω δηλαδη η να παρω καινουργιο.Να ερθει πιο κοντα δηλαδη και πιο κατω?Η να ανεβει η σελα πιο πανω και να ερθει πιο μπροστα το τιμονι?Μην ειναι δηλαδη σαν να οδηγω harley

taisteal
20/07/2017, 22:50
Και εγω αυτο θελω αλλα φτιαχνεται το τιμονι?Να το σεταρω δηλαδη η να παρω καινουργιο.Να ερθει πιο κοντα δηλαδη και πιο κατω?Η να ανεβει η σελα πιο πανω και να ερθει πιο μπροστα το τιμονι?Μην ειναι δηλαδη σαν να οδηγω harley

Όλα φτιάχνονται εκτός από την ασχήμια του :D
Το σετάρεις και το φέρνεις στα μέτρα σου.

GisMadiam
20/07/2017, 22:55
Εγώ μόλις πριν 2 ώρες απέκτησα ενα cbf 1000 :)
Λίγο πιο κάτω από τα χρήματά σου.
Είμαι σίγουρος ότι με το ύψος δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

socpap
20/07/2017, 23:16
Καλοριζικο!!! 1000 δεν νομιζεις οτι ειναι πολυ για μετα το xt660?Ασχημο το v-strom?Σας παρακαλω πολυ:D

akis_trevor
20/07/2017, 23:18
Το versys σαρεσει;

socpap
20/07/2017, 23:19
Οχι φιλε μου ,μονο το versys μετα το 2015 μαρεσει ,αλλα δεν παιζουν χρηματα για αυτο.

GisMadiam
20/07/2017, 23:20
Μέχρι πριν 2 ώρες οδηγούσα Majesty 250 :beer:
Τον τελευταίο μήνα που έψαχνα για γνώμες ΣΥΝΕΧΕΙΑ απο forums σε forums, ο κοινός παρανομαστής όλων για το εν λόγω μηχανάκι ήταν η απίστευτη φιλικότητα της. Πραγματικά, την πρώτη στηγμή που την καβάλησα για να την δοκιμάσω ήταν σαν να την οδηγούσα χρόνια.

socpap
20/07/2017, 23:27
Τωρα το σκουτερ που κολλαει ρε μαστορα.Χαχαχαχ

GisMadiam
20/07/2017, 23:29
Είπες "1000 δεν νομιζεις οτι ειναι πολυ για μετα το xt660"

Εννοώ ότι άφησα το σκουτερ για το 1000 :smokin:

socpap
20/07/2017, 23:32
AAA ok τωρα καταλαβα.Χαχαα

taisteal
20/07/2017, 23:34
Τον τελευταίο μήνα που έψαχνα για γνώμες ΣΥΝΕΧΕΙΑ απο forums σε forums....

Πρόκοψες :lol:

Socpap αφού σου αρέσει το στρώμα και είναι στο budget σου,go for it.

GisMadiam
20/07/2017, 23:36
Πρόκοψες :lol:
Απέδωσε καρπούς όπως και να το κάνουμε!

taisteal
20/07/2017, 23:37
Απέδωσε καρπούς όπως και να το κάνουμε!

Ποσα χρόνια το έχεις το cbf??

GisMadiam
20/07/2017, 23:38
Αφού είπαμε, 2 ώρες :D

taisteal
20/07/2017, 23:44
Αφού είπαμε, 2 ώρες :D

Και σε αυτές τις 2 ώρες λοιπόν συμπέρανες ότι το cbf είναι η καλύτερη επιλογή για όλους και όλα;;
Θεούλης.

:lol::lol:

GisMadiam
20/07/2017, 23:47
Και σε αυτές τις 2 ώρες λοιπόν συμπέρανες ότι το cbf είναι η καλύτερη επιλογή για όλους και όλα;;
Θεούλης.

:lol::lol:
Όχι βρε, το παλικάρι θεώρησε ότι είναι too much να πάει από 650 σε 1000 και του είπα ότι εγώ πήγα από 250 σε 1000, καθώς το cbf είναι (όντως!) πολύ φιλικό μηχανάκι.

taisteal
20/07/2017, 23:47
Όχι βρε, το παλικάρι θεώρησε ότι είναι too much να πάει από 650 σε 1000 και του είπα ότι εγώ πήγα από 250 σε 1000, καθώς το cbf είναι (όντως!) πολύ φιλικό μηχανάκι.

Α,οκ
Mea culpa

GisMadiam
20/07/2017, 23:48
:beer:

lleonidas
21/07/2017, 01:24
Καλησπέρα φίλε μου!Αρκετές οι επιλογές σου,οι περισσότερες από αυτές σε καλύπτουν στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) απ'όσα ζητάς.
Εκτός από το vstrom και το cbf 600 που προαναφέρθηκαν,μπορείς να δεις και κάποιο εκ των bandit, tdm 900, fazer, er6f ή κάτι τέτοιο (https://www.car.gr/10575180-bmw-f-800-s-f800s) αν ελεγχθεί και είναι σε καλή κατάσταση.
Έχοντας επίσης ως δεδομένο ότι σου αρέσει το ΜΤ 07, μία λύση είναι να κινηθείς για γυμνό...κάποιο Hornet, z750 ή gsr,αρκεί να είσαι σίγουρος ότι δε θα βασανίζεσαι στα ταξίδια.

takisdemi
21/07/2017, 05:55
Fazer s2. Εχει αρκετο γκάζι 98hp.Χαμηλα ήρεμο ψηλά πολυ δυνατό(σαν ss σου δινει την εντύπωση) ιδιως στην εθνική που λες δείχνει τις αρετές του.
Επισης bandit(αν και βαρύ),cbf πολύ καλα, πιο ροπατα εντός πόλεως αλλα πιο αργα απο το 1ο σε ιπποδύναμη. Στο ταξίδι στην εθνική απο θεμα γκαζιού υπερέχει το fazer στη κατηγορία των 600-650cc

Sapadak
21/07/2017, 06:32
στρομ ή cbf 650

Vice
21/07/2017, 08:53
TDM 900

nikma
21/07/2017, 15:59
Φίλε αν κυκλοφορείς πολύ πόλη τις καθημερινές και πηγαίνεις και ταξιδάκια από εθνική τα σαββατοκύριακα δεν θα βρεις μηχανάκι που να σε καλύπτει πλήρως σε όλα. Άρα κατά τη γνώμη μου προσανατολίσου σε αγορά δύο μηχανακιών! πχ ένα παπί για πόλη κι ένα street με φέριγκ για εθνικές:)
Όσο για το μπάτζετ δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις και τα δύο ταυτόχρονα.

Stavrakos
21/07/2017, 18:20
Ακριβως αυτα που λεει ο lleonidas θα σου ελεγα και εγω αλλα...fazer θες και δεν το ξερεις :-P

gory
22/07/2017, 14:36
Απ'αυτά που αναφέρει ο φίλος, νομίζω το cbf 600 κάνει για το all-around που θέλει, και η σέλα του ρυθμίζεται και θα σου έρθει γάντι.
Το έχει φίλος με ύψος γύρω στο 1:65.

Ζεύκας
22/07/2017, 14:40
vstrom, tdm,fazer εχει πάρει και η κουτσή μαρία οπότε καλή τύχη να βρεις κάποιο της προκοπής. ειδικά tdm!

θα πήγαινα σε cbf600 ψεκαστό που απόσο θυμάμαι είναι και 20 κιλά ελαφρύτερο από το καρμπυρατεράτο

socpap
23/07/2017, 19:37
vstrom, tdm,fazer εχει πάρει και η κουτσή μαρία οπότε καλή τύχη να βρεις κάποιο της προκοπής. ειδικά tdm!

θα πήγαινα σε cbf600 ψεκαστό που απόσο θυμάμαι είναι και 20 κιλά ελαφρύτερο από το καρμπυρατεράτο
Λοιπον ,αποφασισα να παω για κατι που να μαρεσει και να το ευχαριστηθω,το vstrom τα κανει ολα και ομορφο το βλεπω αλλα δεν ειναι αυτο που μαρεσει .
Το συναισθημα λεει z750 ,η καποιο αλλο τετοιο γυμνο η κανα fazer
z750 sta 3300-3500 paizei να βρω με abs η να κοιταξω πιο παλια η κανα fazer η ακομα και tdm[Αν και τα τελευταια με abs θελεις 4000 για να παρεις αλλα λεμε τωρα].Αλλιως θα στραφω σε vstrom Που βρισκω στα χρηματα
Το z750 ειναι too mutch η θα το ευχαριστηθω?

o_gavros
23/07/2017, 20:10
Τα Ζ750 με αβς αρχισαν να βγαίνουν απο το δευτερης γενιάς, τουτεστιν 2007 και μετα.
τα λεφτά που γράφεις πιστεύω θα επαρκούν για να βρεις κάποιο.
Είδα ότι γράφεις στο πρωτο ποστ για καθημερινή χρήση.
Ως κάτοχος Ζ δεν θα στο πρότεινα με ευκολία για καθημερινό μηχανάκι. ο πρώτος ιδιοκτήτης του δικού μου,το πούλησε με ελάχιστα χλμ για τον λόγο ακριβως ότι δεν είναι το βολικότερο καθημερινό μηχανάκι.
Δεν είναι ότι δεν μπορεί να το κάνεις,απλά θα δυσφορεί και αυτό και εσύ.
Θα τελειώνεις τα λάστιχα γρηγορότερα λόγω της ροπής που έρχεται απο χαμηλά (και θα σ'αρέσει να παίζεις με το γκριπ),θα βλέπεις το βεντιλατερ να βαρά υπερωρίες στην πολη μόλις λίγο ζεστάνει ο καιρός,κλπ
Νομίζω το φέηζερ,που στις χαμηλές στροφές είναι πολύ ήπιο,ίσως είναι καταλληλότερο.
Μη με παρεξηγησεις. Εγω το μηχανάκι μου το'χω λατρέψει!Αλλά ξέρω τι έχω.
Αν σ'αρεσει τόσο, έμπαινε.Νουμερο ένα παράγοντας για να πάρουμε μηχανάκι νομίζω είναι να γουσταρουμε να το βλέπουμε.
Τoo much δεν είναι αντικειμενικά.
Για κάποιον πρωτάρη ίσως να μην ενδείκνυται αλλά αν το σεβαστείς,θα σου μάθει.

socpap
23/07/2017, 20:24
Τα Ζ750 με αβς αρχισαν να βγαίνουν απο το δευτερης γενιάς, τουτεστιν 2007 και μετα.
τα λεφτά που γράφεις πιστεύω θα επαρκούν για να βρεις κάποιο.
Είδα ότι γράφεις στο πρωτο ποστ για καθημερινή χρήση.
Ως κάτοχος Ζ δεν θα στο πρότεινα με ευκολία για καθημερινό μηχανάκι. ο πρώτος ιδιοκτήτης του δικού μου,το πούλησε με ελάχιστα χλμ για τον λόγο ακριβως ότι δεν είναι το βολικότερο καθημερινό μηχανάκι.
Δεν είναι ότι δεν μπορεί να το κάνεις,απλά θα δυσφορεί και αυτό και εσύ.
Θα τελειώνεις τα λάστιχα γρηγορότερα λόγω της ροπής που έρχεται απο χαμηλά (και θα σ'αρέσει να παίζεις με το γκριπ),θα βλέπεις το βεντιλατερ να βαρά υπερωρίες στην πολη μόλις λίγο ζεστάνει ο καιρός,κλπ
Νομίζω το φέηζερ,που στις χαμηλές στροφές είναι πολύ ήπιο,ίσως είναι καταλληλότερο.
Μη με παρεξηγησεις. Εγω το μηχανάκι μου το'χω λατρέψει!Αλλά ξέρω τι έχω.
Αν σ'αρεσει τόσο, έμπαινε.Νουμερο ένα παράγοντας για να πάρουμε μηχανάκι νομίζω είναι να γουσταρουμε να το βλέπουμε.
Τoo much δεν είναι αντικειμενικά.
Για κάποιον πρωτάρη ίσως να μην ενδείκνυται αλλά αν το σεβαστείς,θα σου μάθει.
Κοιτα ninja 250 και xt660x ειναι η εμπειρια μου ,και οντως ειναι παπακια σε μηχανη και τα 2.Αλλα κανω μαθημα τωρα με cbf600s και πανευκολο το βλεπω.Κοιτα δεν κανω χιλιομετρα πολλα,μην φανταστεις ,στην αθηνα ας πουμε δεν μπαινω πχ.Με αμαξι ημουν πριν,ποσο πιο κουραστικο μπορει να ειναι?

o_gavros
23/07/2017, 20:32
το σιμπιεφ είναι πολύ user friendly σε όλο του το πακετο.σέλα,τιμόνι,εργονομία,κλπ.
Το Ζ έχει λίγο πιο επιθετική θέση οδήγησης. Όχι και την πιο άνετη σέλα του κόσμου. Για τον δε πίσω (κυρίως ΤΗΝ δε πίσω), όρεξη να έχεις να τους ακούς να βελάζουν.
όλα αυτα βέβαια έρχονται στα μέτρα σου,αλλά θένε λεφτά.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο χρηστικά.
Και μοτερικά οτ χοντα είναι ένα εντελώς γραμμικό (βαρετό για μένα) μηχανακι.
Το Ζ είναι πιο σπιρτόζικο.
Κάντα καμια βόλτα αμα μπορεις.

Αν σε πιάνω,νομίζω ότι στο Ζ θα πας.
Και καλά θα κάνεις,αν σ'αρέσει.

socpap
23/07/2017, 20:45
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι εμενα η μεση μου αντεχει,πηγαινα με xt660x με 150 και γουσταρα με τετοιο ξυλο.Απλα τι εγειν,ημουν να παρω σκουτερ να κανω την δουλεια μου και γουσταρε η κοπελια,και εψαχνα beverly new look 300.Αλλα ταφος,και ειδα το 350 και μαρεσε,αλλα 3000 για σκουτερ?Και με τα ιδια παιρνω μηχανη,και λεω θελω μηχανη,θελει καθισιο,Vstrom.Αλλα λεω τωρα ,το θεμα ειναι να το γουσταρω και αφου οταν ημουν 22 ειχα αυτον τον ερωτα μην το κανω?Το πολυ πολυ να με χωρισει,θα βρω αλλη:)

takisdemi
24/07/2017, 10:29
Το Ζ το κοιτούσα κι εγω. Οταν ομως το εκανα δοκιμή εκτος πόλεως ειδα οτι παλεύεις με τον αερα λόγω γυμνου και κατέληξα στο fazer s2 abs.Ευκολο μεσα στη πολη.Πιο ηρεμο στα χαμηλα,αλλα στα ψηλα και ιδιως σε ταξιδια ειναι άπαιχτο γρήγορο(πιο γρήγορο απο cbf,bandit) και ξεκουραστο λογω ζελατινας.
Αν σ' ενιαφέρουν ταξίδια οχι γυμνό.
Γνωμη μου ο,τι και να πάρεις να δεις να εχει abs.Μια φορα αν χρειαστεί μπορει να ειναι σωτηρια.

noodles
24/07/2017, 13:09
καλο το Ζ750, ασχετα αν προτημω το hornet για διαφορους λογους.
υπαρχουν πολλα Ζ για να διαλεξεις, χρωμα, με εξτραδακια, χωρις κτλ.
πολυ παιχνιδιαρικο στην πολη λογο δυναμης απο χαμηλα, ειναι και γραναζωμενο κανεις παρτυ. η καταναλωση του ειναι υψηλη ομως, ειδικα αν σε τρωει το δεξι χερακι σου θα ξεφευγεις αρκετα.

αν θελεις ταξιδακια χωρις να παιζεις ξυλο με τον αερα bandit και fazer ειναι πολυ καλες επιλογες.
η γυναικα θα καθεται ανετα πισω σε αυτα τα 2, καμια σχεση με το Ζ. αν εισαι και ηρεμος οδηγος θα σε λατρεψει περισσοτερο;)

socpap
24/07/2017, 15:37
Το Ζ το κοιτούσα κι εγω. Οταν ομως το εκανα δοκιμή εκτος πόλεως ειδα οτι παλεύεις με τον αερα λόγω γυμνου και κατέληξα στο fazer s2 abs.Ευκολο μεσα στη πολη.Πιο ηρεμο στα χαμηλα,αλλα στα ψηλα και ιδιως σε ταξιδια ειναι άπαιχτο γρήγορο(πιο γρήγορο απο cbf,bandit) και ξεκουραστο λογω ζελατινας.
Αν σ' ενιαφέρουν ταξίδια οχι γυμνό.
Γνωμη μου ο,τι και να πάρεις να δεις να εχει abs.Μια φορα αν χρειαστεί μπορει να ειναι σωτηρια.

Ναι αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι,fazer και ζ και βαθος βαθος αν δεν βρω τιποτα απο αυτα τα 2 ,στρομα. Απλα περισσοτερο Πολη θα ειμαι κλαι λιγοτερο ταξιδια[οταν λεω ταξιδια εννοω αθηνα χαλκιδα και μια στις τοσες κανα μεγαλο]..

socpap
24/07/2017, 15:38
καλο το Ζ750, ασχετα αν προτημω το hornet για διαφορους λογους.
υπαρχουν πολλα Ζ για να διαλεξεις, χρωμα, με εξτραδακια, χωρις κτλ.
πολυ παιχνιδιαρικο στην πολη λογο δυναμης απο χαμηλα, ειναι και γραναζωμενο κανεις παρτυ. η καταναλωση του ειναι υψηλη ομως, ειδικα αν σε τρωει το δεξι χερακι σου θα ξεφευγεις αρκετα.

αν θελεις ταξιδακια χωρις να παιζεις ξυλο με τον αερα bandit και fazer ειναι πολυ καλες επιλογες.
η γυναικα θα καθεται ανετα πισω σε αυτα τα 2, καμια σχεση με το Ζ. αν εισαι και ηρεμος οδηγος θα σε λατρεψει περισσοτερο;)

Φιλε μου bmw 316 ειχα ,και το παταγα [οσο το παταγα δηλαδη],οποτε τα 20αρακια εφευγαν για πλακα.Ποσο θα καιει δηλαδη?
Εχω δει αυτα τα 2
https://www.car.gr/10134617-yamaha-fz6-fazer-s2
https://www.car.gr/9592922-kawasaki-z-750

Tedvj23
24/07/2017, 15:42
Κοίτα απ κοντά και κάνε βόλτα και ένα τέτοιο...
386934

socpap
24/07/2017, 19:08
Κοίτα απ κοντά και κάνε βόλτα και ένα τέτοιο...
386934

street triple ειναι?Κοιτα αν αντεξω την μουρη του με τα 2 στρογγυλα φαναρια ναι:D