PDA

View Full Version : Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)



Σελίδες : 1 [2] 3

vaska
16/11/2019, 19:38
Ευχαριστώ άπαντες. Καθρέφτη θέλω να τρυπήσω και είναι και παχιός παχιός και θέλει και 6 τρύπες. Φοβάμαι αυτές που είναι στην μέση του όλου μήκους. Θα τον βάλω πάνω σε πάγκο για να μην ασκήσω πίεση και κάνει κρακ. Έχω τρυπάνια για κεραμικό αλλά καλού κακού πήρα σήμερα και 2 νούμερα γυαλιού. Έχουν διαφορά πάντως, τα του γυαλιού είναι με "αφτιάκια - φτεράκια" πως να το πω, σαν μικρό φτυάρι. Σαν αυτό

412806

JNP
16/11/2019, 20:13
Τα γνωστά τρυπάνια για κεραμικό/μπετο δεν τρυπανε το τζάμι αλλά το σπάνε. Μακρυά λοιπόν!
Αυτό στη φωτο είναι το ειδικό για τζάμια. Μερικά έχουν στη συσκευασία τους οδηγίες χρήσης.
Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει στη Μηχανουργικη Τεχνολογία ότι κάνεις με στοκο για τα τζάμια ένα κωνικο κύκλο γύρω από εκεί που θα τρυπησεις και μέσα ρίχνεις καθαρό πετρέλαιο για ψυκτικό μέσο η κάτι παρόμοιο.Ψαξτο λίγο.
Καθαρό πετρέλαιο θυμάμαι ότι έβαζαν και σε ένα χαράκτη σαν στυλό που έκοβαν τα τζάμια.
Σημείωση. Γιατί δεν κολλάς τον καθρέφτη με σιλικόνη πάνω στα πλακάκια;

vaska
16/11/2019, 21:44
Αυτό με το πετρέλαιο το έχω ακούσει κι εγώ και γι αυτό ρώτησα για νερό ως ψυκτικό. Δεν είναι μόνο η στήριξη που πρέπει να γίνει, πρέπει να ανοιχτούν τρύπες για καλώδια. Αλλιώς θα έπεφτε σιλικόνη και των γονέων. Θα με βασανισει το βλέπω. Πάντως έχω τα σωστά τρυπανια θα το πάω και αργά. Μου είπαν και για πλαστελίνη γύρω από την τρύπα για να έχω ξεφτια. Αλλά όλη την δουλειά μάλλον την κάνει το τρυπάνι. Με το σωστό δεν θα έχω πρόβλημα φαντάζομαι. Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν ανοίγω την τρύπα κατευθείαν στην διάσταση που θέλω ή πάω σταδιακά.

toyar
16/11/2019, 23:57
δε δοκιμαζεις σε κανα ρεταλι πρωτα να καλιμπραρεις το χερι σου;
(δεν ηξερα οτι τρυπανε τα τζαμια με διατρηση)

Bowleno
17/11/2019, 01:12
(δεν ηξερα οτι τρυπανε τα τζαμια με διατρηση)

Και πως ακριβώς νόμιζες ότι τα τρυπάνε; :confused:

toyar
17/11/2019, 07:02
με κοπη

JNP
17/11/2019, 07:11
Εκείνο που δεν ξέρω είναι αν ανοίγω την τρύπα κατευθείαν στην διάσταση που θέλω ή πάω σταδιακά.

Αν η τρύπα είναι 5-6 χιλ τρύπα κατευθείαν.
Σίγουρα θέλει σταθερό χέρι και ψυκτικό υγρό.

vaska
17/11/2019, 10:42
Η δουλειά έγινε ο καθρέφτης τρυπηθηκε. Έγιναν τα σημαδια, ξεκίνησα με πολύ λίγες στροφές και μόνο με το βάρος του εργαλείου. Δεν πιεζα καθόλου. Μπήκε πλαστελίνη περιμετρικά της τρύπας και περνούσα τακτικά πετρέλαιο με πινέλο. Τελικά έγιναν 3 τρύπες 6χιλ και 3 τρύπες 10 Χιλ. Οι μικρές πήγαν εύκολα. Ζορίστηκα με την πρώτη μεγάλη που είχα στην αρχή τρυπήσει με 6αρι τρυπάνι και προσπάθησα στην συνέχεια να μεγαλώσω με το 10αρι. Τσίμπαγε τον καθρέφτη και πετούσε ξεφτια δίπλα στην τρύπα, οπότε τις άλλες τις άνοιξα κατ ευθείαν με το 10αρι και πήγαν πολύ καλύτερα και πιο εύκολα. Κάπου κόπηκα κι εγώ και άφησα μια στάμπα με το DNA μου όποτε όπως λένε οι παλιοί "φιγούρα θα κάνει". Ευχαριστώ όλους σας.

JNP
17/11/2019, 11:32
Η δουλειά έγινε ο καθρέφτης τρυπηθηκε. Έγιναν τα σημαδια, ξεκίνησα με πολύ λίγες στροφές και μόνο με το βάρος του εργαλείου. Δεν πιεζα καθόλου. Μπήκε πλαστελίνη περιμετρικά της τρύπας και περνούσα τακτικά πετρέλαιο με πινέλο. Τελικά έγιναν 3 τρύπες 6χιλ και 3 τρύπες 10 Χιλ. Οι μικρές πήγαν εύκολα. Ζορίστηκα με την πρώτη μεγάλη που είχα στην αρχή τρυπήσει με 6αρι τρυπάνι και προσπάθησα στην συνέχεια να μεγαλώσω με το 10αρι. Τσίμπαγε τον καθρέφτη και πετούσε ξεφτια δίπλα στην τρύπα, οπότε τις άλλες τις άνοιξα κατ ευθείαν με το 10αρι και πήγαν πολύ καλύτερα και πιο εύκολα. Κάπου κόπηκα κι εγώ και άφησα μια στάμπα με το DNA μου όποτε όπως λένε οι παλιοί "φιγούρα θα κάνει". Ευχαριστώ όλους σας.

Ποια ακριβώς τρυπάνια δούλεψες;
Τα περίεργα για τα τζάμια ή και άλλα;

vaska
17/11/2019, 13:44
Ποια ακριβώς τρυπάνια δούλεψες;
Τα περίεργα για τα τζάμια ή και άλλα;

Τα περίεργα για γυαλί σαν αυτό που έβαλα στην φωτο

bros400pgm
17/11/2019, 14:34
Φτερού νομίζω λέγονται :)

JNP
17/11/2019, 15:06
Τα περίεργα για γυαλί σαν αυτό που έβαλα στην φωτο
Ωραία τώρα ξέρουμε τι να κάνουμε αν χρειαστεί.

JNP
17/11/2019, 15:28
Φτερού νομίζω λέγονται :)

Κατηγορία φτερού λοιπόν, αλλά το τζάμι το ξεφτιλιζει!

vaska
17/11/2019, 15:32
Φτερού νομίζω λέγονται :)

κι εγώ έτσι νομίζω αλλά και γυαλιού να τα ζητήσεις το ίδιο είναι


Κατηγορία φτερού λοιπόν, αλλά το τζάμι το ξεφτιλιζει!

με εκπληκτική ευκολία η αλήθεια είναι. Δεν το περίμενα να σου πω

JNP
06/02/2020, 17:01
Πήρα σήμερα μια σειρά τρυπάνια Dewalt κοβαλτίου 2-8χιλ για inox/μεταλλα/πλαστικά /ξυλο,και μια σειρά 4-8χιλ Hex-9 Bosch για διάφορα υλικά πλην μπετου. Το cyl-9 10χιλ το είχα.
Τα Bosch είναι εξάγωνα 1/4" για κατσαβιδοτρυπανα. Βέβαια κάνουν και για κανονικά τσοκ.
Μαζί με τα HSS και τα κλασσικά διαμαντοτρυπανα είμαι υπέρ πλήρης.
415012

daz
06/02/2020, 22:56
και μια σειρά 4-8χιλ Hex-9 Bosch


Εχεις χρησιμοποιήσει εξάγωνα τριπάνια σε σίδερο? Εχω πάρει και εγώ κατά λάθος μια σειρά και δε θέλω να τα βάλω ούτε σε μπαταρίας με εξάγωνο τσοκ ούτε σε ηλεκτρικό δράπανο με κανονικό τσοκ.

JNP
07/02/2020, 06:50
Εχεις χρησιμοποιήσει εξάγωνα τριπάνια σε σίδερο? Εχω πάρει και εγώ κατά λάθος μια σειρά και δε θέλω να τα βάλω ούτε σε μπαταρίας με εξάγωνο τσοκ ούτε σε ηλεκτρικό δράπανο με κανονικό τσοκ.

Τα εξάγωνα τα θέλω για αλουμίνιο και κυρίως δομικά υλικά, πλακάκια κλπ χωρίς κρούση.
Για σίδερο χρησιμοποιώ HSS και για inox τα κοβαλτίου.

Bowleno
07/02/2020, 07:07
Εχεις χρησιμοποιήσει εξάγωνα τριπάνια σε σίδερο? Εχω πάρει και εγώ κατά λάθος μια σειρά και δε θέλω να τα βάλω ούτε σε μπαταρίας με εξάγωνο τσοκ ούτε σε ηλεκτρικό δράπανο με κανονικό τσοκ.

Δώσε παραπάνω info.... Ο λόγος;

OldMan
07/02/2020, 10:39
Το τσοκ τους φοβαται η αδερφη του ελέους..:p

Υ.Γ.
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι πιο καταλληλα για κρουστική χρήση..
(αν και σε μεγαλη απελπισία έχω βαλει εξαγωνο σε SDS-plus τσοκ - αλλα μη βγει παραέξω.. :a01: )

daz
07/02/2020, 15:49
Δεν έχω βάλει τρυπάνι σε σίδερο που δεν κόλλησε καποια στιγμή. Ειδικά την ώρα που βγαίνει το τρυπάνι απ' την άλλη μεριά σε διαμπερή τρύπα. Αν δεν έχει τις ανοχές να "γλιστρήσει" στο στο τσοκ, θα σπάσει αν είναι μικρό και θα σου γυρίσει τον καρπό αν είναι μεγαλύτερο. Επίσης η κόψη του τρυπανιού θα καταστραφεί μια ώρα νωρίτερα.

Κι αν αυτά δεν είναι σημαντικά, τότε σε πολλές εργασίες η έκκεντρη περιστροφή που δίνουν οι ανοχές της εξάγωνης υποδοχή ή η έκκεντρη σταθεροποίηση του τρυπανιού στο τσοκ ενός κανονικού δραπάνου, ίσως είναι αρκετά.

Νομίζω αποτελεί μια λύση ανάγκης για όσους έχουν κατσαβίδια μπαταρίας (δράπανα μπαταρίας χωρίς τσοκ,με εξάγωνη υποδοχή για μύτες μόνο).

Εγώ πάντως σκέφτομαι να τους κόψω την εξάγωνη πατούρα. Ο μονος λόγος που τα κρατάω ακόμα είναι επειδή έχω αρκετά στρογγυλά τρυπάνια για την ώρα.

stefanos
08/02/2020, 10:25
Δεν έχω βάλει τρυπάνι σε σίδερο που δεν κόλλησε καποια στιγμή.

Πολύ επικίνδυνη κατάσταση που γίνεται χειρότερη όσο μεγαλώνει η διάμετρος του τρυπανιού και η δύναμη του εργαλείου.
Έτυχε να δω σοβαρό κολωνάτο να σβουρίζει 200άρα μαντεμένια μέγγενη που την δούλευαν χωρίς βίδες στο τραπέζι...
Αφού ευχαριστήσαμε το θεό , κάναμε ένα τσιγάρο και μαζέψαμε τη μέγγενη από εκεί που είχε εκτοξευτεί, χαλαρώσαμε λίγο τα λουριά.

JNP
08/02/2020, 10:49
Ωχ... Από τα ατυχήματα που δεν φαντάζεσαι!

doctor_john
09/02/2020, 23:26
Όσες περγαμηνές υψηλής ταχύτητας και να έχουν τα καλά τρυπάνια, αν χρησιμοποιούμε πολλές στροφές ή δεν παρέχουμε
κάποιο είδος λαδιού κοπής ή σαπονέλαιου ή προσπαθούμε να τρυπήσουμε με την μία, θα κολλήσει.

Ειδικά όσο αυξάνεται το πάχος του κομματιού, θεωρώ ότι επιβάλεται λίγη αυστηρότητα στην διαδικασία.

Που να δείτε χορογραφία δραπάνου με ποτηροκόφτη για ατσάλι. Εκεί που λές το έκοψε, σηκώνει 100kg δράπανο
με εργαλεία που σε βάζει σε διαδικασία να δέσεις το δράπανο με τον πάγκο και τον πάγκο με το δάπεδο.

Κόβω και τρυπάω συχνά ατσάλι με το δράπανο, αν δεν είχα την δυνατότητα να το δουλεύω 50 - 200 στροφές
δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω τις δουλειές που θέλω.

lazarefa
02/05/2020, 13:18
Προέκυψε ενδεχόμενο να χρειαστεί να τρυπήσω πορσελάνη νιπτήρα μπάνιου (όπου έχει ήδη στο κέντρο μια μικρή τρύπα (4-5 χιλ.) για τοποθέτηση αλυσίδας τάπας, ώστε να την διανοίξω περί τα 35 χιλ. για να τοποθετήσω αναμεικτική μπαταρία νιπτήρα (τώρα έχω τις παλιές μπαταρίες τύπου γέφυρας). Βασικά επειδή έχει παλιώσει η υφιστάμενη και πλέον στην αγορά τείνουν να εξαφανιστούν (λίγα μοντέλα και όχι τόσο καλής ποιότητας συν το παρωχημένο ντιζάιν), σκέφτομαι την αντικατάσταση με αναμεικτικού τύπου. Το θέμα είναι με τι τρυπάνι θα πρέπει να διανοιχθεί η οπή. Λογικά ποτηροτρύπανο φαντάζομαι. Ψάχνω για ποτηροτρύπανο (γενικά) δομικών υλικών, ή υπάρχουν εξειδικευμένα που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί για ανάλογες εργασίες; Έχετε κάτι να προτείνετε; Με ενδιαφέρει διάσταση γύρω στα 35 χιλ. (34 είναι από ότι διάβασα η στάνταρ διάσταση αυτών των μπαταριών για τοποθέτηση σε νιπτήρα).
Επίσης με την αφορμή αυτή, θα ήθελα να προτείνετε τρυπάνια (6 & 8 χιλ.) για πλακάκι/πορσελάνη. Πέρσι είχε χρειαστεί να τρυπήσω πλακάκι για τοποθέτηση επίτοιχου καθρέπτη μπάνιου και χρησιμοποίησα ένα τρυπάνι 6 χιλ. γυαλιού της Bosch, παρόμοιο με αυτό:

https://mikramegala.gr/shop/uncategorized/%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-3mm/

Φαντάζομαι υπάρχουν και πιο κατάλληλα από το παραπάνω (που λογικά είναι κυρίως για γυαλί από όσο κατάλαβα) για τέτοια υλικά.

macdeath_s
02/05/2020, 13:22
Αυτά εδώ τα έχει δουλέψει κανένας ? Ψάχνω κάτι καλύτερο από τα CYL (Multiconstruction) της Bosch. Mε παραξενεύει ότι απαγορεύουν τη κρούση με αυτά οπότε τύχο με τούβλο πως ?

417924

JNP
02/05/2020, 13:34
Επίσης με την αφορμή αυτή, θα ήθελα να προτείνετε τρυπάνια (6 & 8 χιλ.) για πλακάκι/πορσελάνη. Πέρσι είχε χρειαστεί να τρυπήσω πλακάκι για τοποθέτηση επίτοιχου καθρέπτη μπάνιου και χρησιμοποίησα ένα τρυπάνι 6 χιλ. γυαλιού της Bosch, παρόμοιο με αυτό:

https://mikramegala.gr/shop/uncategorized/%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-3mm/

Φαντάζομαι υπάρχουν και πιο κατάλληλα από το παραπάνω (που λογικά είναι κυρίως για γυαλί από όσο κατάλαβα) για τέτοια υλικά.

Εγώ ότι τρύπες έκανα σε πλακάκια μπάνιου με πορσελανινη επένδυση, χρησιμοποιησα καινούργια αδουλευτα διαμαντοτρυπανα με χαμηλές στροφές χωρίς κρούση. Κανένα πρόβλημα.
Τρυπάνια γυαλιού ποτέ δεν χρειάστηκα.

bros400pgm
02/05/2020, 13:39
Προέκυψε ενδεχόμενο να χρειαστεί να τρυπήσω πορσελάνη νιπτήρα μπάνιου (όπου έχει ήδη στο κέντρο μια μικρή τρύπα (4-5 χιλ.) για τοποθέτηση αλυσίδας τάπας, ώστε να την διανοίξω περί τα 35 χιλ. για να τοποθετήσω αναμεικτική μπαταρία νιπτήρα (τώρα έχω τις παλιές μπαταρίες τύπου γέφυρας). Βασικά επειδή έχει παλιώσει η υφιστάμενη και πλέον στην αγορά τείνουν να εξαφανιστούν (λίγα μοντέλα και όχι τόσο καλής ποιότητας συν το παρωχημένο ντιζάιν), σκέφτομαι την αντικατάσταση με αναμεικτικού τύπου. Το θέμα είναι με τι τρυπάνι θα πρέπει να διανοιχθεί η οπή. Λογικά ποτηροτρύπανο φαντάζομαι. Ψάχνω για ποτηροτρύπανο (γενικά) δομικών υλικών, ή υπάρχουν εξειδικευμένα που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί για ανάλογες εργασίες; Έχετε κάτι να προτείνετε; Με ενδιαφέρει διάσταση γύρω στα 35 χιλ. (34 είναι από ότι διάβασα η στάνταρ διάσταση αυτών των μπαταριών για τοποθέτηση σε νιπτήρα).
Επίσης με την αφορμή αυτή, θα ήθελα να προτείνετε τρυπάνια (6 & 8 χιλ.) για πλακάκι/πορσελάνη. Πέρσι είχε χρειαστεί να τρυπήσω πλακάκι για τοποθέτηση επίτοιχου καθρέπτη μπάνιου και χρησιμοποίησα ένα τρυπάνι 6 χιλ. γυαλιού της Bosch, παρόμοιο με αυτό:

https://mikramegala.gr/shop/uncategorized/%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-3mm/

Φαντάζομαι υπάρχουν και πιο κατάλληλα από το παραπάνω (που λογικά είναι κυρίως για γυαλί από όσο κατάλαβα) για τέτοια υλικά.

Φ32 είναι η τρύπα που πρέπει να ανοίξεις.
Επίσης, πιθανόν εκεί στο κέντρο να έχει ήδη μικρότερου πάχος υλικού η πορσελάνη ώστε να μπει και μονή βρύση. Τσεκαρε κ εάν όντως είναι έτσι, με μικρά χτυπηματακια με την άκρη του καλεμιού θα ανοίξει ;)

daz
02/05/2020, 14:09
Αυτά εδώ τα έχει δουλέψει κανένας ? Ψάχνω κάτι καλύτερο από τα CYL (Multiconstruction) της Bosch. Mε παραξενεύει ότι απαγορεύουν τη κρούση με αυτά οπότε τύχο με τούβλο πως ?

417924

Ti δεν κάνουν τα multi της bosch? Είναι πάρα πολύ καλά τρυπανάκια ειδικά αν τα χηρσιμοποιείς απλά σε τοιχοποιία. Καλύτερα είναι μόνο οι εξειδικευμένες σειρές. Πχ αν θέλεις να τρυπήσεις πέτρα το καλύτερο είναι να πάρεις CYL-9 Natural Stone, αντί για CYL-5 ή CYL-9 multiconstraction,

Από κει και πέρα το πόσο αποτελεσματικό θα είναι εξαρτάται και απ' τον οδηγό. Θα το βάλεις επάνω σε metabo ή σε einhel?

macdeath_s
02/05/2020, 15:08
Σε Makita ή Dewalt θα μπούνε. Γενικά και από συναδελφούς αλλά και από customer feedback έχω διαβάσει ότι δεν είναι τόσο εύκολα σε ξύλο και ότι σε επίπονη χρήση τα μικρούλια σπάνε. Δεν είπα ότι για μένα ότι δεν κάνουν κάτι απλά ρώτησα γνώμη για Milwaukee αν είναι καλύτερα :)

lazarefa
02/05/2020, 16:17
Φ32 είναι η τρύπα που πρέπει να ανοίξεις.
Επίσης, πιθανόν εκεί στο κέντρο να έχει ήδη μικρότερου πάχος υλικού η πορσελάνη ώστε να μπει και μονή βρύση. Τσεκαρε κ εάν όντως είναι έτσι, με μικρά χτυπηματακια με την άκρη του καλεμιού θα ανοίξει ;)

Εφόσον δεν παίζει μικρότερο πάχος υλικού στο κέντρο του νιπτήρα, κάτι σαν το παρακάτω θα μου έκανε;
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=13111&skr_prm=WyIyMmQzNWI3Ny1lOGJkLTQ1YWYtYjM3My0zZGFkZGEyNzAxOWIiLDE1ODg0Mjg2Nzc0MzAseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0#texnika
Το συγκεκριμένο να υποθέσω ότι χρειάζεται κάποιο πρόσθετο άξονα για να προσαρμοσθεί στο τσοκ του δραπάνου, και αν ναι, ποιον;

bros400pgm
02/05/2020, 16:32
Ναι θα κάνει. Έχω της ίδιας εταιρίας τα μικροτερα. Αυτό που δεν βλέπω όμως είναι να έχει κεντραδωρο ;)

fasarias
02/05/2020, 20:50
lazarefa αυτο που εγραψε ο bros400pgm ισχυει, δηλαδη οτι στο κεντρο του νιπτηρα εκει που ειναι η βιδα της ταπας υπαρχει καλουπι με λιγοτερο υλικο, αν βαλεις το χερι σου απο κατω και ψιλαφησεις θα το καταλαβεις.

Παιρνεις ενα καλεμακι ή κανενα κατσαβιδι σκαψιματος και το σπας σιγα-σιγα και πολυ προσεχτικα, εγω συνηθως σκαω με το σφυρακι τις πρωτες επανω στην βιδα μεχρι να ανοιξει και μετα ειναι πιο ευκολο, βαραω με την μυτη απο το σφυρακι λιγο-λιγο μεχρι να ολοκληρωθει.
Μαζι με την καινουργια βρυση να αγορασεις και 2 ταπες διακοσμητικες, για να σφραγισεις τις παλιες οπες.

https://www.allwater.gr/product/ydraulika-eidi/schares--tapes/tapa-diakosmitiki-gia-niptita-metalliki-chrome-2002622

Ωραιο φαινεται το ποτυροτρυπανο που κοιτας αλλα ειναι ημιτελες, γιατι δεν ειναι το θεμα αν εχει ή οχι ανταπτορα με τρυπανι που το συγκεκριμενο δεν εχει, αυτο το αγοραζεις εξτρα εξαλλου αν θες https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=13338

Αλλα το γεγονος οτι κανενα τρυπανι απο αυτα που εχουν οι ανταπτορες επανω ενσωματωμενο δεν ειναι αντιστοιχης δυνατοτητας ή αντοχης ωστε να καταφερει να τρυπησει την πορσελανη
ή το χ-ψ σκληρο υλικο για το οποιο προοριζεται ωστε να μας δωσει το κεντρο που γινεται η αρχη του τρυπηματος, θεωρω οτι ισως θα επρεπε να το εχουν μελετησει λιγο καλυτερα το θεμα και να εχουν κατασκευασει ενα τρυπανι-οδηγο ιδιο υλικο με το ποτυροτρυπανο.

Bowleno
02/05/2020, 20:52
Εγώ ότι τρύπες έκανα σε πλακάκια μπάνιου με πορσελανινη επένδυση, χρησιμοποιησα καινούργια αδουλευτα διαμαντοτρυπανα με χαμηλές στροφές χωρίς κρούση. Κανένα πρόβλημα.
Τρυπάνια γυαλιού ποτέ δεν χρειάστηκα.

Εγώ πάλι, έχω κάτι τρυπάνια τούβλου της Bosch εδώ και καμιά 20ετια τα οποία βεβαίως δεν έχω ακονίσει ποτέ:lol:
Μια χαρά τρύπες ανοίγω στα πλακάκια, ξεκινάω με το μικρότερης διαμέτρου που έχω διότι τα μεγάλα νούμερα γλυστράνε τρέλα, με λίγες στροφές άνευ κρούσης και μετά κατευθείαν την διάμετρο που θέλω. Ποτέ δεν έχω σπάσει κανένα....

lazarefa
02/05/2020, 21:51
lazarefa αυτο που εγραψε ο bros400pgm ισχυει, δηλαδη οτι στο κεντρο του νιπτηρα εκει που ειναι η βιδα της ταπας υπαρχει καλουπι με λιγοτερο υλικο, αν βαλεις το χερι σου απο κατω και ψιλαφησεις θα το καταλαβεις.

Παιρνεις ενα καλεμακι ή κανενα κατσαβιδι σκαψιματος και το σπας σιγα-σιγα και πολυ προσεχτικα, εγω συνηθως σκαω με το σφυρακι τις πρωτες επανω στην βιδα μεχρι να ανοιξει και μετα ειναι πιο ευκολο, βαραω με την μυτη απο το σφυρακι λιγο-λιγο μεχρι να ολοκληρωθει.
Μαζι με την καινουργια βρυση να αγορασεις και 2 ταπες διακοσμητικες, για να σφραγισεις τις παλιες οπες.

https://www.allwater.gr/product/ydraulika-eidi/schares--tapes/tapa-diakosmitiki-gia-niptita-metalliki-chrome-2002622

Ωραιο φαινεται το ποτυροτρυπανο που κοιτας αλλα ειναι ημιτελες, γιατι δεν ειναι το θεμα αν εχει ή οχι ανταπτορα με τρυπανι που το συγκεκριμενο δεν εχει, αυτο το αγοραζεις εξτρα εξαλλου αν θες https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=13338

Αλλα το γεγονος οτι κανενα τρυπανι απο αυτα που εχουν οι ανταπτορες επανω ενσωματωμενο δεν ειναι αντιστοιχης δυνατοτητας ή αντοχης ωστε να καταφερει να τρυπησει την πορσελανη
ή το χ-ψ σκληρο υλικο για το οποιο προοριζεται ωστε να μας δωσει το κεντρο που γινεται η αρχη του τρυπηματος, θεωρω οτι ισως θα επρεπε να το εχουν μελετησει λιγο καλυτερα το θεμα και να εχουν κατασκευασει ενα τρυπανι-οδηγο ιδιο υλικο με το ποτυροτρυπανο.

Όντως είναι πιο λεπτό το υλικό του νιπτήρα εκατέρωθεν από το σημείο που υπάρχει η τρύπα για τη βίδα της τάπας (σε μια διάμετρο γύρω στα 40 χιλ.). Το θέμα μου είναι ότι επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία κι επειδή η πορσελάνη είναι ψαθυρό υλικό, φοβάμαι το ενδεχόμενο να αρχίσω να κοπανάω το υλικό σε εκείνο το σημείο και να προκαλέσω κάποια ρωγμή. Αυτό το σενάριο πως το αποκλείεις; Μια στραβή να σου κάτσει και την έβαψες.

bros400pgm
02/05/2020, 21:53
Όντως είναι πιο λεπτό το υλικό του νιπτήρα εκατέρωθεν από το σημείο που υπάρχει η τρύπα για τη βίδα της τάπας (σε μια διάμετρο γύρω στα 40 χιλ.). Το θέμα μου είναι ότι επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία κι επειδή η πορσελάνη είναι ψαθυρό υλικό, φοβάμαι το ενδεχόμενο να αρχίσω να κοπανάω το υλικό σε εκείνο το σημείο και να προκαλέσω κάποια ρωγμή. Αυτό το σενάριο πως το αποκλείεις; Μια στραβή να σου κάτσει και την έβαψες.

Φώναξε έναν μάστορα να το κάνει.

lazarefa
02/05/2020, 22:08
Λες το προφανές, πλην όμως (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι να δώσω 20-30 ευρώ σε μάστορα για να ανοίξει εμπειρικά την τρύπα στο νιπτήρα με σφυρί/καλέμι, προτιμώ να τα δώσω για να πάρω ένα σωστό τρυπάνι να κάνω τη δουλειά μόνος μου.
Αλήθεια, εσένα δεν σου έτυχε ποτέ βαρώντας να προκαλέσεις κάποια ρωγμή; Επίσης, πόσο εύκολο είναι σπάσε-σπάσε να φτάσεις περίπου στα ιδεατά όρια διαμέτρου των 35 χιλ. τρύπας κι όχι πχ λίγο παρακάτω ή παραπάνω;

bros400pgm
02/05/2020, 22:14
Πάρε το τρυπάνι αδερφέ. Απλά να προσέχεις να το ψυχειε μην ανάψει.

lazarefa
02/05/2020, 22:24
Εκεί θα καταλήξω μάλλον. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις και μην με παρεξηγείς που επιμένω να κάνω τη δουλειά ο ίδιος. Για την ψύξη το έχω υπόψη κι έχω δει και βίντεο σχετικά.

fasarias
03/05/2020, 01:09
Όντως είναι πιο λεπτό το υλικό του νιπτήρα εκατέρωθεν από το σημείο που υπάρχει η τρύπα για τη βίδα της τάπας (σε μια διάμετρο γύρω στα 40 χιλ.). Το θέμα μου είναι ότι επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία κι επειδή η πορσελάνη είναι ψαθυρό υλικό, φοβάμαι το ενδεχόμενο να αρχίσω να κοπανάω το υλικό σε εκείνο το σημείο και να προκαλέσω κάποια ρωγμή. Αυτό το σενάριο πως το αποκλείεις; Μια στραβή να σου κάτσει και την έβαψες.

Φυσικα και ΔΕΝ το αποκλειεις αν ειναι δυνατον, ειναι μια απαιτητικη εργασια που θελει πολυ λεπτους χειρισμους και μεγαλη προσοχη.


Λες το προφανές, πλην όμως (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι να δώσω 20-30 ευρώ σε μάστορα για να ανοίξει εμπειρικά την τρύπα στο νιπτήρα με σφυρί/καλέμι, προτιμώ να τα δώσω για να πάρω ένα σωστό τρυπάνι να κάνω τη δουλειά μόνος μου.
Αλήθεια, εσένα δεν σου έτυχε ποτέ βαρώντας να προκαλέσεις κάποια ρωγμή; Επίσης, πόσο εύκολο είναι σπάσε-σπάσε να φτάσεις περίπου στα ιδεατά όρια διαμέτρου των 35 χιλ. τρύπας κι όχι πχ λίγο παρακάτω ή παραπάνω;

Σε αυτο διαφωνω καθετα, ο μαστορας που θα ερθει στον χωρο σου με δικα του εξοδα, με γνωση ,εμπειρια και καποια πιο εξειδικευμενα εργαλεια απο τα ''κοινα" που του χρειαζονται για το επαγγελμα αυτο, δεν θα πληρωθει μονο για να ανοιξει την τρυπα αλλα για να φερει εις περας ολη την εργασια απο την αρχη εως το τελος και με δικια του ευθυνη κιολας αν θα γινει καποια στραβη (πολυ μεγαλη πιθανοτητα).
Παρ`ολα αυτα επειδη καταλαβαινω πως το εγραψες και μαλλον πως το σκεφτεσαι, φυσικα και δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, απλα αναλυω και καποιες αλλες παραμετρους που καλο ειναι αν εισαι απο την αλλη μερια να τις λες και να τις εξηγεις πιο περιληπτικα μερικες φορες.
Αγορασε το ποτυροτρυπανο και καλη σου επιτυχια, παντα με προσοχη φυσικα.
Γνωμη μου ειναι να παρεις και τον κεντραδορο-οδηγο εξτρα για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, χαμενος δεν παει γιατι κουμπωνει σε ολα τα ποτυροτρυπανα μεγαλυτερης διαμετρου και συν οτι εχεις πλεονεκτημα στην προκειμενη περιπτωση λογω του οτι υπαρχει ηδη μικρη τρυπουλα στο κεντρο εκει που ειναι η βιδα της ταπας αρα δεν θα χρειαστει να ανοιξει τρυπα στην πορσελανη ο κεντραδορος-οδηγος, απλα ισως επειδη μπορει να ειναι μεγαλυτερη διαμετρος το τρυπανι του οδηγου, να χρειαστει να την μεγαλωσεις προτου εφαρμοσεις με ενα αλλο καλης ποιοτητας τρυπανι κοβαλτιου ή multi construction.

daz
03/05/2020, 03:06
Σε Makita ή Dewalt θα μπούνε. Γενικά και από συναδελφούς αλλά και από customer feedback έχω διαβάσει ότι δεν είναι τόσο εύκολα σε ξύλο και ότι σε επίπονη χρήση τα μικρούλια σπάνε. Δεν είπα ότι για μένα ότι δεν κάνουν κάτι απλά ρώτησα γνώμη για Milwaukee αν είναι καλύτερα :)

Δεν έχω χρόνο να μεταφέρω τους άλλους με το νιπτήρα κάπου αλλού και χανόμαστε.

Όλα τα μικρά σπάνε. Θέλουν μικρότερη πίεση και περισσότερες στροφές. Κοίτα τα μούλτι δουλεύουν σε ξύλο αλλά δεν είναι γι' αυτή τη δουλειά. Σε καμία περίπτωση δε θα κάνουν την ίδια δουλειά με τα τρυπάνια ξύλου. Ουσιαστικά οι έχτρα δυνατότητες που έχουν είναι για μια ώρα ανάγκης που θα έχεις να τρυπήσεις "σαντουιτς" υλικών ή για την περίπτωση που θα σου τύχει να ανοίξεις καμιά τρύπα σε κάτι περίεργο. Αν θες να κάνεις μια κατασκευή με ξύλα και θα ανοίξεις μερικές δεκάδες τρύπες χρειάζεται αρίδα ξύλου.

Τα μιλ δεν τα ξέρω αλλά αμφιβάλω αν είναι καλύτερα.

lazarefa
03/05/2020, 07:10
Φυσικα και ΔΕΝ το αποκλειεις αν ειναι δυνατον, ειναι μια απαιτητικη εργασια που θελει πολυ λεπτους χειρισμους και μεγαλη προσοχη.



Σε αυτο διαφωνω καθετα, ο μαστορας που θα ερθει στον χωρο σου με δικα του εξοδα, με γνωση ,εμπειρια και καποια πιο εξειδικευμενα εργαλεια απο τα ''κοινα" που του χρειαζονται για το επαγγελμα αυτο, δεν θα πληρωθει μονο για να ανοιξει την τρυπα αλλα για να φερει εις περας ολη την εργασια απο την αρχη εως το τελος και με δικια του ευθυνη κιολας αν θα γινει καποια στραβη (πολυ μεγαλη πιθανοτητα).
Παρ`ολα αυτα επειδη καταλαβαινω πως το εγραψες και μαλλον πως το σκεφτεσαι, φυσικα και δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, απλα αναλυω και καποιες αλλες παραμετρους που καλο ειναι αν εισαι απο την αλλη μερια να τις λες και να τις εξηγεις πιο περιληπτικα μερικες φορες.
Αγορασε το ποτυροτρυπανο και καλη σου επιτυχια, παντα με προσοχη φυσικα.
Γνωμη μου ειναι να παρεις και τον κεντραδορο-οδηγο εξτρα για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα, χαμενος δεν παει γιατι κουμπωνει σε ολα τα ποτυροτρυπανα μεγαλυτερης διαμετρου και συν οτι εχεις πλεονεκτημα στην προκειμενη περιπτωση λογω του οτι υπαρχει ηδη μικρη τρυπουλα στο κεντρο εκει που ειναι η βιδα της ταπας αρα δεν θα χρειαστει να ανοιξει τρυπα στην πορσελανη ο κεντραδορος-οδηγος, απλα ισως επειδη μπορει να ειναι μεγαλυτερη διαμετρος το τρυπανι του οδηγου, να χρειαστει να την μεγαλωσεις προτου εφαρμοσεις με ενα αλλο καλης ποιοτητας τρυπανι κοβαλτιου ή multi construction.

Γενικά δε διαφωνώ μαζί σου, παίρνεις ωστόσο το ιδανικό σενάριο του σοβαρού Επαγγελματία τεχνικού. Για τον επαγγελματισμό του Χ Έλληνα μάστορα (αυτού που συνήθως ασχολείται με ανάλογα μερεμέτια σε σπίτια για βιοπορισμό, ή, συνηθέστερα, για να συμπληρώνει το εισόδημά του από άσχετες δουλειές) και την όποια υπευθυνότητά του επίτρεψέ με να κρατώ ισχυρές επιφυλάξεις. Αν ήξερα κάποιον πραγματικά επαγγελματία, με εμπειρία στο αντικείμενο, σοβαρό εξοπλισμό κλπ, δεν θα το συζητούσα καν. Πρακτικά το σενάριο που παίζει είναι, καλώ κάποιον τυχαία, χωρίς να ξέρω το ποιόν του, τον εξοπλισμό του κλπ και περιμένω να κάνει τη δουλειά. Σίγουρα δεν είναι καμιά τεράστια επιστήμη όλο αυτό, αλλά επειδή ξέρεις και ξέρω πως δουλεύει συνήθως το πράγμα στα τεχνικά επαγγέλματα εν Ελλάδι (το ξέρουμε αν μη τι άλλο οι περισσότεροι από τα σέρβις στα μηχανάκια μας κι όχι μόνο), ξαναλέω ότι προτιμώ να δώσω τα 20-30 ευρώ για ένα σωστό ποτηροτρύπανο και να κάνω μια οπή ολοστρόγγυλη (ασχέτως που δεν θα φαίνεται όταν καλυφθεί από τη μπαταρία) και να μου μείνει και το εργαλείο.
Για τον κεντραδόρο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι ακριβώς όπως το λες.

Bowleno
03/05/2020, 10:01
Δεν έχω χρόνο να μεταφέρω τους άλλους με το νιπτήρα κάπου αλλού και χανόμαστε.


.

Μαθαίνεις ραπτομηχανή και κέντημα; :D
:p

macdeath_s
03/05/2020, 16:40
Δεν έχω χρόνο να μεταφέρω τους άλλους με το νιπτήρα κάπου αλλού και χανόμαστε.

Όλα τα μικρά σπάνε. Θέλουν μικρότερη πίεση και περισσότερες στροφές. Κοίτα τα μούλτι δουλεύουν σε ξύλο αλλά δεν είναι γι' αυτή τη δουλειά. Σε καμία περίπτωση δε θα κάνουν την ίδια δουλειά με τα τρυπάνια ξύλου. Ουσιαστικά οι έχτρα δυνατότητες που έχουν είναι για μια ώρα ανάγκης που θα έχεις να τρυπήσεις "σαντουιτς" υλικών ή για την περίπτωση που θα σου τύχει να ανοίξεις καμιά τρύπα σε κάτι περίεργο. Αν θες να κάνεις μια κατασκευή με ξύλα και θα ανοίξεις μερικές δεκάδες τρύπες χρειάζεται αρίδα ξύλου.

Τα μιλ δεν τα ξέρω αλλά αμφιβάλω αν είναι καλύτερα.

Tον περιορισμό των αμερικάνικων για κρούση το θεωρείς μείον ? γιατί εγώ για κάποιο λόγο ναι.

daz
03/05/2020, 16:55
Βάλε ένα λινκ. Δε μπορώ να τα βρω.

daz
03/05/2020, 16:56
Μαθαίνεις ραπτομηχανή και κέντημα; :D
:p

Τι σόι μοδίστρα είμαι ρε?

macdeath_s
04/05/2020, 21:20
Βάλε ένα λινκ. Δε μπορώ να τα βρω.

Εγώ ?

daz
05/05/2020, 00:52
Εγώ ?

Ναι αυτά τα milwaukee δε μπορώ να τα βρω να δω χαρακτηριστικά ή ότι άλλο.

macdeath_s
05/05/2020, 01:29
Ναι αυτά τα milwaukee δε μπορώ να τα βρω να δω χαρακτηριστικά ή ότι άλλο.

https://es.milwaukeetool.eu/juegos-de-brocas-multimaterial/

lazarefa
14/05/2020, 17:55
Έχετε να προτείνετε ποιοτικά τρυπάνια ξύλου τύπου φτερού; (μεμονωμένα κυρίως, έστω και σετ). Τα τρυπάνια της Kiel πχ είναι αξιοπρεπή;

fasarias
19/09/2020, 19:04
421075

421076

Συνοδεύεται με βαριές περγαμηνές, για να δούμε αν θα ανταπεξέλθει των προσδοκιών ή θα κλαίω τα ευρώ μου,μιας και φθηνό δεν το λες.
Προορίζεται για χρήση σε γρανιτοπλακακι πολύ συμπαγές.

bros400pgm
19/09/2020, 20:28
Πες μας εντυπώσεις. Σίγουρα θέλει ψύξη κάθε λίγο ;)

fasarias
03/10/2020, 20:34
Το τρυπάνι δοκιμάστηκε εκτεταμένα.
Λοιπόν η φάση πάει ως εξής.

1) Ο κατασκευαστής προτείνει να ξεκινάμε το τρύπημα στις 45 μοίρες ούτως ώστε να μπορεί να τρυπήσει λόγω του ότι δεν έχει μύτη μπροστά για να μπορέσει να κεντράρει.

2) Ελάχιστη ψύξη στην αρχή και χωρίς κρούση φυσικά.

3) 10 φορές παραπάνω διάρκεια ζωής από τα ''κοινά'' ή τελοσπάντων ανταγωνιστικά τρυπάνια του εμπορίου.


Τι ισχύει τώρα.

1) Δεν τρυπάς ΠΟΤΈ ούτε στις 45 μοίρες, ούτε και στις 2 μοίρες.Το τρυπάνι γλιστράει σαν διάολος ειδικά αν έχεις ψεκάσει και νερό όπως προτείνεται και αρχίζει να χαρακώνει το πλακάκι και να κάνει ζημιά.
Αναγκάστηκα να κάνω σε όλες τις τρύπες την αρχή με απλό τρυπάνι μέχρι ένα συγκεκριμένο βάθος και μετά να προσαρμόζω το milwaukee ώστε να συνεχίζω.

2) Χρειάζεται αρκετή ψύξη και όχι ελάχιστη, γιατί το διαμάντι ζεσταίνεται πολύ, ακόμα και στις χαμηλές στροφές, χωρίς κρούση φυσικά.
Το πρόβλημα είναι όμως ότι με το πολύ νερό και σε συνδυασμό με την σκόνη που μαζεύει ενώ κόβει δημιουργεί ένα υπόστρωμα λάσπης και θέλει συνέχεια καθάρισμα γιατί στομώνει μπροστά (έχει έναν αυλό κάπου στην μέση σαν δίοδο διαφυγής του νερού και της σκόνης), κι`άλλος χαμένος χρόνος εκεί λοιπόν.

3) Κλάιν-Μάιν έχω κάνει 6 τρύπες με χίλια ζόρια και έχει αρχίσει ήδη να δείχνει σημάδια έντονης φθοράς, κάπου διάβασα ένα σχόλιο από χρήστη, νομίζω στο amazon ότι του έβγαλε καμμιά 10αρια τρύπες και βγήκε off, μου φάνηκε υπερβολικό αυτό το σχόλιο αλλά απ`ότι φαίνεται μάλλον ισχύει τελικά.

Το ρεζουμέ της δοκιμής και δουλειάς που έκανε.
Τον τρυπάει τον γρανίτη χωρίς σπασίματα και φθορές περιμετρικά αλλά έχει πολύ υψηλό κόστος αγοράς (15 ευρώ το ένα) και πολύ μικρή διάρκεια ζωής με μεγάλη ταλαιπωρία για το τελικό αποτέλεσμα.
Αν μιλάμε για κάποιες λίγες τρύπες ίσως αξίζει, αλλά αν μιλάμε για αμιγώς επαγγελματική χρήση και αύξηση παραγωγής κρίνεται εντελώς ασύμφορο.

Τι σκατό-υλικό είναι αυτό το γρανιτοπλακάκι και ήθελα να ήξερα ποιος μπούστης το ανακάλυψε γαμώτη μου.

Τι να κάνω ρε παίδες για βοηθήστε με λίγο, έχω να κάνω άλλες 20 τρύπες στον γρανίτη τουλάχιστον, τι σκατά να πάω να αγοράσω μπας και τα καταφέρω?
Στο τέλος θα βάλω το κρουστικό και θα τα κάνω φιτίλια όλα μου φαίνεται.
Εν`τω μεταξύ ακόμα και το ρημάδι το τρυπάνι το parkside που έχω και έχει 1 joule δύναμη μόνο, πάλι ζημιά κάνει, πετάει φλούδα όσο προσεκτικά και αν το κάνω.
Πως μπλέξαμε έτσι ρε παιδάκι μου.
Παρακαλώ να μην πέσουν προτάσεις για multi-construction τρυπάνια της bosch κ.λ.π. τέτοια κόλπα γιατί έχουν δοκιμαστεί αρκετές φορές στο παρελθόν και έχουν αποτύχει πλήρως (καίγονται για πλάκα).
Θα προτιμούσα προτάσεις από δοκιμασμένες λύσεις που αποδίδουν.

S705
03/10/2020, 21:31
Σε απλό πλακάκι έπρεπε να ανοίξω μια μεγάλη τρύπα για να βάλω ένα ηλεκτρικό κουτί που θα δεχόταν μια πρίζα.
Έκανα πολύ ελαφρά ποντες και ξεκίνησα με απλό τρυπάνι σιδήρου έως να τρυπήσει το σμάλτο και λίγο πιο μέσα. Ύστερα έβαλα τρυπάνι μπετου χωρίς κρούση. Θυμάμαι ότι δεν είχα σπασίματα καθώς και ότι έκαψα 2ή3 τρυπάνι μετάλλου.
Σίγουρα είναι δουλειά που χρίζει υπομονής.

MISKIN
03/10/2020, 21:39
Τρυπάνι γυαλιού έχεις δοκιμάσει;

bros400pgm
03/10/2020, 21:48
Ούτε γυαλιού, ούτε τίποτα δεν τα τρυπάει. Το μόνο ίσως που θα κάνει λίγο καλύτερη δουλειά, είναι ο κεντραδορος με συνεχή ροή νερού.

lazarefa
04/10/2020, 08:00
Επειδή πρόσφατα (Μάιος) χρειάστηκε να τρυπήσω πορσελάνη για να ανοίξω τρύπα Φ35, έκανα πολύ καλά τη δουλειά με το παρακάτω (δουλεύεται με λίγες στροφές, ιδανικά γύρω στις 300, εγώ το δούλεψα με 500 στροφές με δραπανοκατσάβιδο):
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B001CBXW7O/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

fkol k4
04/10/2020, 11:31
Τι να κάνω ρε παίδες για βοηθήστε με λίγο, έχω να κάνω άλλες 20 τρύπες στον γρανίτη τουλάχιστον, τι σκατά να πάω να αγοράσω μπας και τα καταφέρω?

a. Βέλτιστη επαγγελματική λύση:
Διαμαντοτρύπανο ξηρής διάτρησης με υποδοχή Μ14 που μπαίνει σε γωνιακό τροχό (ό,τι μπαίνει σε τρυπάνι ξέχασέ το).
Με αυτό τρυπάς μόνο το πλακάκι για να μη μπουκώσει. Μολις περάσεις το πλακάκι συνέχισε με απλό τρυπάνι για τοίχο.

β. Ρεαλιστική λύση:
Τρυπάνι κρουστικό (όχι SDS, απλό) με απλό κρουστικό τρυπανάκι (πάρε 2-3). Προτιμότερο αν έχεις κάνα ζώο σαν τα παλιά κρουστικά ρεύματος. Κρουστικό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας δεν κάνει, θα σου βγάλει το λάδι.

Με τη 2η λύση θα "τσιμπήσει" λίγο άκρες, αλλά λιγότερο από όσο νομίζεις.
Με την 1η έχεις άψογο αποτέλεσμα αλλά:
1. Πρόσεχε μη σημαδέψεις με το τρυπανάκι το πλακάκι (πρέπει να ξεκινήσεις υπό γωνία οπωσδήποτε για να κάνεις αρχή)
2. Είναι ακριβό και δύσκολο να το βρεις


Οι μαστόροι δεν έχουν συνήθως τέτοια τρυπάνια και ακόμα κι αν έχουν τα κρατάνε για πολύ ειδικές περιπτώσεις-πελάτες. Στην Ελλάδα τέτοιου είδους έξοδα δεν τα πληρώνεσαι.

S705
04/10/2020, 11:34
Μια φώτο να το δούμε?

fasarias
04/10/2020, 11:51
fkol αυτο εδω λες ε?

https://www.stereotiki.gr/store4/keil-trupania-granitoplakidion-clone.html


Μαλλον στην λυση νουμερο 2 που προτεινεις ειχα ψιλοκαταληξει και εγω, να παω να παρω τιποτα τρυπανακια κρουσης φθηνα και να τα προσαρμοσω σε ενα παλιο black&decker ρευματος που εχω, το δραπανοκατσαβιδο μου εχει καψει τα χερια και δουλεια δεν γινεται.

bros400pgm
04/10/2020, 19:23
Για ποιο λόγο κάνεις τις τρύπες στα πλακάκια;

fasarias
04/10/2020, 21:14
Για ποιο λόγο κάνεις τις τρύπες στα πλακάκια;

Κρεμαω αξεσουαρ μπανιου.
Εκανα κατασκευη 5 καινουργια μπανια τωρα το καλοκαιρι, και εχουν γρανιτη-πλακακι και στα 5.
Υπολογισε τωρα περιπου 3-4 αξεσουαρ εκαστος στο καθε μπανιο με τουλαχιστον 2 τρυπες 6αρες το καθε ενα απο αυτα και do the match στην σουμα για ποσες τρυπες μιλαμε συνολο.
Το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα εξ`αυτων δεν εχουν μεγαλη επιφανεια στο πισω μερος τους ωστε να μπορεσουν να καλυψουν εστω και λιγο καποια ενδεχομενη φθορα ή σπασιμο φλουδας του πλακακιου και αν γινει θα φαινεται.

Δεν ειναι ουτε καινουργιο αλλα ουτε και μεμονωμενο το συγκεκριμενο θεμα στην περιπτωση την δικη μου και φυσικα των συναδελφων μου.
Ειναι πολυ παλια αυτη η ιστορια, συνεχεια μας τυχαινουν τετοια πλακακια στα σπιτια και συνεχεια ψαχνω για λυσεις, ειδικα τωρα τελευταια εχει γινει και μοδα.
Με συναδελφους που το εχω συζητησει καποιος μου ειπε οτι προτιμαει να τα κολλαει με καποιες πολυ δυνατες κολλες (οπως ειναι π.χ. η mamut της den braven που κανει θαυματα) παρα να παλευει να τρυπησει.
Εμενα δεν μ`αρεσει αυτη η λυση αλλα εχω αρχισει να το σκεφτομαι και αυτο στο φιναλε.

fkol k4
04/10/2020, 22:23
fkol αυτο εδω λες ε?

https://www.stereotiki.gr/store4/keil-trupania-granitoplakidion-clone.html


Μαλλον στην λυση νουμερο 2 που προτεινεις ειχα ψιλοκαταληξει και εγω, να παω να παρω τιποτα τρυπανακια κρουσης φθηνα και να τα προσαρμοσω σε ενα παλιο black&decker ρευματος που εχω, το δραπανοκατσαβιδο μου εχει καψει τα χερια και δουλεια δεν γινεται.

Ναι, αν ,πορείς να το βρεις σε μικρό μέγεθος (6, 8).

Αν και θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με το παλιο black&decker ρευματος πρώτα.

Και η mamut είναι καλή λύση αρκεί να έχεις τρόπο να τα στερεώσεις για μέχρι να τραβήξει.

fasarias
04/10/2020, 22:46
6αρι είναι αυτό που παράθεσα στο λινκ.
Η mamut είναι πανίσχυρη την γνωρίζω πολύ καλά από διάφορες άλλες εφαρμογές που κάνω, και σχεδόν στιγμιαία επειδή είναι αρκετά πηχτή, δεν τίθεται ζήτημα συγκράτησης δηλαδή, μια που το έβαλες και το κράτησες μερικά δευτερόλεπτα και μια που έμεινε εκεί το αξεσουάρ.

fasarias
04/10/2020, 22:50
Σας ευχαριστώ όλους πολύ παίδες για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σας, ειλικρινά. :a18:

JNP
05/10/2020, 08:23
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και για το διαμαντε τρυπάνι και για την κόλλα.

bros400pgm
05/10/2020, 16:21
Κρεμαω αξεσουαρ μπανιου.
Εκανα κατασκευη 5 καινουργια μπανια τωρα το καλοκαιρι, και εχουν γρανιτη-πλακακι και στα 5.
Υπολογισε τωρα περιπου 3-4 αξεσουαρ εκαστος στο καθε μπανιο με τουλαχιστον 2 τρυπες 6αρες το καθε ενα απο αυτα και do the match στην σουμα για ποσες τρυπες μιλαμε συνολο.
Το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα εξ`αυτων δεν εχουν μεγαλη επιφανεια στο πισω μερος τους ωστε να μπορεσουν να καλυψουν εστω και λιγο καποια ενδεχομενη φθορα ή σπασιμο φλουδας του πλακακιου και αν γινει θα φαινεται.

Δεν ειναι ουτε καινουργιο αλλα ουτε και μεμονωμενο το συγκεκριμενο θεμα στην περιπτωση την δικη μου και φυσικα των συναδελφων μου.
Ειναι πολυ παλια αυτη η ιστορια, συνεχεια μας τυχαινουν τετοια πλακακια στα σπιτια και συνεχεια ψαχνω για λυσεις, ειδικα τωρα τελευταια εχει γινει και μοδα.
Με συναδελφους που το εχω συζητησει καποιος μου ειπε οτι προτιμαει να τα κολλαει με καποιες πολυ δυνατες κολλες (οπως ειναι π.χ. η mamut της den braven που κανει θαυματα) παρα να παλευει να τρυπησει.
Εμενα δεν μ`αρεσει αυτη η λυση αλλα εχω αρχισει να το σκεφτομαι και αυτο στο φιναλε.

Προφανώς συνάδελφος και εσύ. Εγώ καιρό τώρα βάζω bison polymax crystal express. Σε μια δουλειά που φτιάξαμε δοκιμάσαμε της Παναγιάς τα μάτια: τρυπάνι με δραπανοκατσαβιδο με κρούση, χωρίς κρούση, ποτηροτρυπανα, γυαλιου/φτερού κλπ κλπ. με κόστος σε χρόνο. Στο 2ο-3ο από τα 20 μπάνια, το παράτησα.
Εσπασα ένα πλακακι 60επι100εκ. στα πόσα και ήταν σε γυψοσανιδα. Τυχερός θα έλεγα ήμουν. Από τότε, όπου βρίσκω, βάζω τη bison.

Ps. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι ποτηροτρυπανα με οδηγό και συνεχή ροή νερού (πχ της husqvarna).

Acacius
05/10/2020, 17:46
Επειδή το θέμα είναι ενδιαφέρον και για DIY, ρωτάω να μαθαίνω: να γίνουν οι τρύπες πάνω σε αρμούς αντί για πλακάκια δε γίνεται; Πρέπει να γίνουν σε συγκεκριμένα σημεία (που δεν έχουν αρμό), ή υπάρχει άλλος περιορισμός;

Edit: Δε λέμε να βάλεις μπαταρία μπανιέρας, αλλά 6άρι τρυπάνι δεν είναι και τόσο μεγάλο. Ακόμα κι αν ξύσει τα πλακάκια, νομίζω ότι είναι λιγότερο πιθανό να σπάσουν.

bros400pgm
05/10/2020, 18:43
Επειδή το θέμα είναι ενδιαφέρον και για DIY, ρωτάω να μαθαίνω: να γίνουν οι τρύπες πάνω σε αρμούς αντί για πλακάκια δε γίνεται; Πρέπει να γίνουν σε συγκεκριμένα σημεία (που δεν έχουν αρμό), ή υπάρχει άλλος περιορισμός;

Edit: Δε λέμε να βάλεις μπαταρία μπανιέρας, αλλά 6άρι τρυπάνι δεν είναι και τόσο μεγάλο. Ακόμα κι αν ξύσει τα πλακάκια, νομίζω ότι είναι λιγότερο πιθανό να σπάσουν.

Κι όμως, στον αρμο, στην άκρη του πλακακιου, σπάει πιο εύκολα μεγάλο κομμάτι ;)
Μιλάμε πάντα για τα γρανιτοπλακακια

doctor_john
05/11/2020, 08:33
Θέλω να τρυπήσω πλάκα αλουμινίου σειράς 6 ή 7 με 4cm πάχος, δημιουργώντας τρύπα 50mm με περιθώριο σφάλματος 0,50mm.
Βαρέως τύπου κάθετο δράπανο, ευθυγραμμίσεις, έλεγχος στροφών, λίπανση, καλυμμένα.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ποτηροτρύπανο καρβιδίου για ανοξείδωτο που θα ελεγχθεί - διορθωθεί στον τόρνο πρώτα.
Υποθέτω πως θα χρειαστεί να αδειάσω υλικό, έστω στην μέση της κοπής ή να χρησιμοποιήσω το κέντρο της κοπής για να
ευθυγραμμίσω κόψιμο και από τις δύο πλευρές.

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο εργαλείο γι' αυτήν την δουλειά;

422375

nassosxlvbros
05/11/2020, 14:02
Αυτό το βιντεάκι (https://www.youtube.com/watch?v=GurSqlwPg9E) αλλά και αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=MYjks0rJu8E) φαίνεται ενδιαφέρον.... Πάντως μπελάς το γρανιτόπλακο.... Σε αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=Y95wd_QApQc) ο τύπος κάνει μια ωραία πατέντα για να ψύχει το τρυπάνι... :)

bros400pgm
05/11/2020, 16:52
Αυτό το βιντεάκι (https://www.youtube.com/watch?v=GurSqlwPg9E) αλλά και αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=MYjks0rJu8E) φαίνεται ενδιαφέρον.... Πάντως μπελάς το γρανιτόπλακο.... Σε αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=Y95wd_QApQc) ο τύπος κάνει μια ωραία πατέντα για να ψύχει το τρυπάνι... :)

99% των περιπτώσεων, το πλακάκι είναι τοποθετημένο και βρίσκεται στον κάθετο τοίχο :)
Πρόσφατα απέκτησα ένα σετ της husqvarna (120€) μαζί με την βεντουζα-οδηγο (που ενώνεις δοχείο υπό πίεση με νερό) αλλά δεν έχω καταφέρει να το δοκιμάσω.
Φοβάμαι ότι το νερό θα κάνει χάλια τον χώρο και ψάχνω τρόπο να κλείσω τις τρύπες του οδηγούν που δεν θα χρησιμοποιώ, έστω και αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχω 2-3 οδηγούς (6-8-10mm).

S705
05/11/2020, 18:42
Θέλω να τρυπήσω πλάκα αλουμινίου σειράς 6 ή 7 με 4cm πάχος, δημιουργώντας τρύπα 50mm με περιθώριο σφάλματος 0,50mm.
Βαρέως τύπου κάθετο δράπανο, ευθυγραμμίσεις, έλεγχος στροφών, λίπανση, καλυμμένα.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ποτηροτρύπανο καρβιδίου για ανοξείδωτο που θα ελεγχθεί - διορθωθεί στον τόρνο πρώτα.
Υποθέτω πως θα χρειαστεί να αδειάσω υλικό, έστω στην μέση της κοπής ή να χρησιμοποιήσω το κέντρο της κοπής για να
ευθυγραμμίσω κόψιμο και από τις δύο πλευρές.

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο εργαλείο γι' αυτήν την δουλειά;

422375

Δες την υδροκοπη!

doctor_john
05/11/2020, 18:48
Eίναι τσουχτερά ρε γμτ, εδώ με ένα 35ε καθαρίζω..

S705
05/11/2020, 20:47
πόσο τσουχτερά δηλαδή?

doctor_john
05/11/2020, 21:07
Νομίζω κανα 70ε υπολογίζοντας 3 τρύπες που πάλι θα πρέπει να φινίρω στο τελικό μέγεθος, καθετότητα.
Είμαι λάθος; 2χ50mm 1χ 25mm με σφάλμα κάτω από 0.5mm μεταξύ τους σε 4cm πάχος.

Μηχανουργείο θα με ρωτάνε πόσο έχει αυτό που φτιάχνω στο εμπόριο...

painterakis
09/11/2020, 18:31
Ποιά η διαφορά των HSS-CO (κοβαλτίου) με το HSS-TIN (τιτανίου) ως την καταλληλότητα σε μέταλλα όπως αλουμίνιο, γαλβανιζέ και ανοξείδωτο;

MISKIN
09/11/2020, 19:06
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πχ χρήση σε σταθερό μηχάνημα (κάθετο δράπανο, φρέζα, τόρνος, cnc, κλπ) ή χειρός. Τι κοβαλτίου; 5%, 8%; Όταν χαλάσει η ακμή τι θα κάνεις; Θα το τροχίσεις στο χέρι; σε μηχάνημα, θα το πετάξεις;
Τι ελίκωση θα έχει το τρυπάνι; Για αλουμίνια, για σκληρά υλικά; κλπ κλπ κλπ

Στη θέση σου θα πήγαινα σε κοβαλτίου. Αν ξέρεις να τροχίζεις ή έχεις τροχιστικό, πάρε τα 8% αλλά προσοχή κόβουν πολύ αλλά σπάνε πιο εύκολα.
Όλα αυτά τα τρυπάνια δε κάνουν για αλουμίνιο κανονικά. Για αλουμίνιο η ελίκωση είναι πολύ απλωμένη, να το πω, δε ξέρω αν καταλαβαίνεις.

painterakis
09/11/2020, 20:36
Ποιο συγκεκριμένα, μιλάω για χρήση σε δράπανο χειρός, που το 90% θα είναι τρύπημα στο χέρι και 10% με τοποθέτηση σε βάση για κάθετο τρύπημα.
Σε κοβαλτίου έχω 8% που τα έχω τροχίσει μια φορά λόγω ότι τα "έκαψα", έγιναν πάλι λειτουργικά (αν και το Ν.3 δε το κατάφερα όσο ήθελα αλλά θα το προσπαθήσω).
Τρυπώ συνήθως λαμαρίνα (μαύρη ή γαλβανιζέ), στρατζαριστά ή σωλήνες ... inox και αλουμίνιο σπάνια και πάντα ξεκινώντας απο το 3άρι και ανεβαίνω αν νούμερο μέχρι εκεί που θέλω (έχω υπομονή).
Το θέμα είναι αγόρασα ένα 3άρι τιτανίου (μιας και το 3άρι κολβατίου που έχω δεν έχει επανέλθει όπως πρέπει μετά το τρόχισμα) και εντυπωσιάστηκα όταν τρύπησα ένα γαλβανιζέ 5mm σε σχέση με όταν ήταν καινούργιο το καβαλτίου.
Έτσι ψάχνω για τιτανίου, μια και θέλω να πάρω μια σειρά της Bosch για να αντικαταστήσω αυτή που έχω.

MISKIN
09/11/2020, 20:58
Εφόσον το χεις με το τρόχισμα (όσο πιο μικρό το τρυπάνι τόσο πιο δύσκολο το τρόχισμα) δε χάνεις να δοκιμάσεις τα HSS-TIN.

Edit :δεν είπαμε όμως τη διαφορά που έχουν, που προφανώς είναι ότι αυτό με επικάλυψη τιτανίου είναι πιο σκληρό και ανθεκτικό. Βέβαια μετά το τρόχισμα, χάνουν την επικάλυψη, που όμως παραμένει στα φτερά του τρυπανιού που του δίνουν λίγο ζωή ακόμη.

daz
09/11/2020, 23:09
Ποιο συγκεκριμένα, μιλάω για χρήση σε δράπανο χειρός, που το 90% θα είναι τρύπημα στο χέρι και 10% με τοποθέτηση σε βάση για κάθετο τρύπημα.
Σε κοβαλτίου έχω 8% που τα έχω τροχίσει μια φορά λόγω ότι τα "έκαψα", έγιναν πάλι λειτουργικά (αν και το Ν.3 δε το κατάφερα όσο ήθελα αλλά θα το προσπαθήσω).
Τρυπώ συνήθως λαμαρίνα (μαύρη ή γαλβανιζέ), στρατζαριστά ή σωλήνες ... inox και αλουμίνιο σπάνια και πάντα ξεκινώντας απο το 3άρι και ανεβαίνω αν νούμερο μέχρι εκεί που θέλω (έχω υπομονή).
Το θέμα είναι αγόρασα ένα 3άρι τιτανίου (μιας και το 3άρι κολβατίου που έχω δεν έχει επανέλθει όπως πρέπει μετά το τρόχισμα) και εντυπωσιάστηκα όταν τρύπησα ένα γαλβανιζέ 5mm σε σχέση με όταν ήταν καινούργιο το καβαλτίου.
Έτσι ψάχνω για τιτανίου, μια και θέλω να πάρω μια σειρά της Bosch για να αντικαταστήσω αυτή που έχω.

Μη μπερδεύεις την επίστωση με το υλικό του τρυπανιού.

Το τινάνιο είναι μια επίστωση που, αν δεν κάνω λάθος, συνήθως μπαίνει από από HSS τρυπάνια, ώστε να αυξήσει την αντοχή στη θερμοκρασία και να μειώσει τον χρόνο κοπής.
Η επίστρωση Tialn (titanium-aluminium-nitride) μπορεί να δώσει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πολύ πιο σκληρά μέταλλα (όπως φυσικά και για γενική χρήση). Νομίζω μπαίνει πάνω σε τρυπάνια κοβαλτίου και αντέχει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες. Ως εκ τούτου μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε περισσότερες στροφές και χωρίς κάποιου είδους ψύξη.
Όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με απλά τρυπάνια (κοβαλτίου ή μη) που δεν έχουν καμία επίστρωση.

Διάφορες επιστρώσεις με απλά λόγια..

422595

422596

422597

422598

422599

422600

https://ruko.de/en/blog/a-comparison-of-the-coatings

OldMan
10/11/2020, 13:43
Μηπως, ρε Μελανοφορε, θα επρεπε να μαθουμε πρωτα να μη βαζουμε αριστεροστροφα το δραπανο σε δεξιοστροφα τρυπανια και μετα να ασχοληθούμε με τις επιστρωσεις Καρβιδιονικελιου του Μεγαλοπρεπους, (μεγαλη η χαρη του... παντα να μας φυλαει..)

(λέω εγω τωρα..)

daz
10/11/2020, 15:22
:lol:

Αν αρχίσουμε να λέμε τέτοια, άδικα γράφουμε επί 13 σελίδες!

doctor_john
10/11/2020, 15:56
Παρακάτω η πτυχιακή του κ. Κάλφα Γεώργιου με επιβλέπον καθηγητή τον κ. Χατζηφωτίου Θωμά, που περιγράφει το δράπανο, βασικές αρχές και λειτουργία.

https://maredu.gunet.gr/modules/document/file.php/MAK211/%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%20%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BE%CE%B7% CF%82%20%CE%BF%CF%80%CF%8E%CE%BD%20-%20%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82.pdf

Road Pirat
11/11/2020, 09:06
Θέλω να τρυπήσω πλάκα αλουμινίου σειράς 6 ή 7 με 4cm πάχος, δημιουργώντας τρύπα 50mm με περιθώριο σφάλματος 0,50mm.
Βαρέως τύπου κάθετο δράπανο, ευθυγραμμίσεις, έλεγχος στροφών, λίπανση, καλυμμένα.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ποτηροτρύπανο καρβιδίου για ανοξείδωτο που θα ελεγχθεί - διορθωθεί στον τόρνο πρώτα.
Υποθέτω πως θα χρειαστεί να αδειάσω υλικό, έστω στην μέση της κοπής ή να χρησιμοποιήσω το κέντρο της κοπής για να
ευθυγραμμίσω κόψιμο και από τις δύο πλευρές.

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο εργαλείο γι' αυτήν την δουλειά;

422375

Γιατί δεν ρωτάς και σε ένα μηχανουργείο να στο κάνει στην φρεζα, ποσό να σου πάρει για 3 τρύπες?

doctor_john
11/11/2020, 09:29
Καμία αντίρρηση! και εγώ το προτιμώ. Από την ώρα που έγραψα το παραπάνω περιμένω ένα κόστος στο περίπου
για να δω αν αντέχω οικονομικά. Έχω στείλει απλό σχέδιο σε δύο αρκετά δυνατά εργαστήρια.
Αν το κόστος είναι χαμηλό και θέλουν, θα προσθέσω εργασίες που έχω υπόψιν να κάνω μόνος.

Αν έχεις κάποιον στα δυτικά - βόρεια της αττικής που εμπιστεύεσαι, στείλε στοιχεία.

υγ: και το δικό μου φρεζοδράπανο είναι, απλά δεν ασφαλίζω τα εργαλεία αν η κίνηση
που θέλω είναι μόνο κάθετη.

MISKIN
11/11/2020, 09:29
30€ :D

doctor_john
11/11/2020, 09:40
Είσαι τέτοιος; :D
Mίλα σιντοϊστη μου! τι με αφήνεις και τυραννιέμαι να ψάχνω..
Να τα πούμε σε pm να οργανωθούμε;

george.S
17/01/2021, 09:55
καλημέρα
φίλος που κατασκευάζει πίπες θέλει να πάρει κοπτικά σαν αυτό https://www.janzen-pfeifen.de/english/werkzeugbohrer.html
ξέρει κανένας που μπορεί να απευθυνθεί εδώ Ελλάδα ?

Ευχαριστώ

fasarias
17/01/2021, 10:48
καλημέρα
φίλος που κατασκευάζει πίπες θέλει να πάρει κοπτικά σαν αυτό https://www.janzen-pfeifen.de/english/werkzeugbohrer.html
ξέρει κανένας που μπορεί να απευθυνθεί εδώ Ελλάδα ?

Ευχαριστώ

Ενα μαγαζι που εχει ευρεια γκαμα και ειδικευεται σε τρυπανια και γενικως κοπτικα εδω σε εμας στον πειραια ειναι αυτο.
http://www.bouzopoulos.gr/
Παρε κανε μια ερωτηση, που ξερεις μπορει να βρεις αυτο που ψαχνεται.

GEORGIOS
10/03/2021, 23:47
Να ενημερώσω ότι το Αλι έχει και φθηνά τρυπάνια καρβιδίου, όσο κάνουν τα γερμανικά HSS.

daz
11/03/2021, 00:18
Να ενημερώσω ότι το Αλι έχει και φθηνά τρυπάνια καρβιδίου, όσο κάνουν τα γερμανικά HSS.

Οκ.

S705
11/03/2021, 00:26
Να ενημερώσω ότι το Αλι έχει και φθηνά τρυπάνια καρβιδίου, όσο κάνουν τα γερμανικά HSS.

Και πιθανών να τρυπάνε το ίδιο με τα hss!

daz
11/03/2021, 06:33
Τα καρβίδια είναι προστατευτικές επιστρώσεις που αυξάνουν την αντοχή του τρυπανιού και βελτιώνουν διάφορα χαρακτηριστικά. Παράδειγμα, την αντοχή του στη θερμοκρασία, κάποια πχ δεν χρειάζονται λάδι κοπής.
Δεν έχει καμία σημασία τι καρβίδιο έχουν επάνω, αν αυτό φεύγει με το που θα ακουμπήσει η μύτη στο μέταλλο.
Και φυσικά παίζει ρόλο και το τι βρίσκεται από κάτω.
Ένα τρυπάνι TiAln 6mm μπορεί να έχει από 12 με μονή επίστρωση, έως 50 ευρώ.
Δε ξέρω τι νομιζετε ότι αγοράζετε απ' τον Αλί.

daz
11/03/2021, 06:37
Και πιθανών να τρυπάνε το ίδιο με τα hss!

Ακόμα και αυτό, πιθανότατα να είναι εξαιρετικά αισιόδοξο σενάριο.

GEORGIOS
11/03/2021, 12:30
Τα καρβίδια είναι προστατευτικές επιστρώσεις που αυξάνουν την αντοχή του τρυπανιού και βελτιώνουν διάφορα χαρακτηριστικά. Παράδειγμα, την αντοχή του στη θερμοκρασία, κάποια πχ δεν χρειάζονται λάδι κοπής.
Δεν έχει καμία σημασία τι καρβίδιο έχουν επάνω, αν αυτό φεύγει με το που θα ακουμπήσει η μύτη στο μέταλλο.
Και φυσικά παίζει ρόλο και το τι βρίσκεται από κάτω.
Ένα τρυπάνι TiAln 6mm μπορεί να έχει από 12 με μονή επίστρωση, έως 50 ευρώ.
Δε ξέρω τι νομιζετε ότι αγοράζετε απ' τον Αλί.

Δηλαδή τα τρυπάνια καρβιδίου δεν τροχίζονται, αφού με το τρόχισμα θα φύγει η επίστρωση;
Στο Αλί τα τρυπάνια καρβιδίου των 6 χιλιοστών κάνουν 5 ευρώ.
Έχω παραγγείλει μερικά ψιλά τρυπάνια καρβιδίου από Αλί, αλλά ακόμη δεν τα έχω παραλάβει για να τα δοκιμάσω.

GEORGIOS
11/03/2021, 12:39
Και μία ερώτηση, το μέταλλο (όχι η επικάλυψη) των τρυπανιών κοβαλτίου 5% και 8%, είναι κιτρινωπό ή είναι ασημί;

daz
11/03/2021, 13:49
Δηλαδή τα τρυπάνια καρβιδίου δεν τροχίζονται, αφού με το τρόχισμα θα φύγει η επίστρωση;
Στο Αλί τα τρυπάνια καρβιδίου των 6 χιλιοστών κάνουν 5 ευρώ.
Έχω παραγγείλει μερικά ψιλά τρυπάνια καρβιδίου από Αλί, αλλά ακόμη δεν τα έχω παραλάβει για να τα δοκιμάσω.

Όταν χάλασει η κόψη, τροχιζονται κανονικά. Μόνο που αφού τροχιστουν η μία μεριά της κόψης δε θα έχει την επίστρωση. Όλα τα τρυπάνια τροχιζονται.

daz
11/03/2021, 13:51
Και μία ερώτηση, το μέταλλο (όχι η επικάλυψη) των τρυπανιών κοβαλτίου 5% και 8%, είναι κιτρινωπό ή είναι ασημί;
Χρυσαφιζει.
Ασημένια είναι τα απλά hss.

Edit..
Άκυρο.. δε θυμάμαι για 5 και 8%. Αν θυμηθώ θα το κοιτάξω.
Νομίζω και τα 5 είναι ασημί.

camen
11/03/2021, 15:04
Χρυσαφιζει.
Ασημένια είναι τα απλά hss.

Edit..
Άκυρο.. δε θυμάμαι για 5 και 8%. Αν θυμηθώ θα το κοιτάξω.
Νομίζω και τα 5 είναι ασημί.

Τα 5 και 8 εχουν εναν σκουροχρωμο ασημενιο gun metal χρωμα δε ξερω πως να το περιγραψω.
Αυτα που λεει οτι κιτρινιζουν μαλλον εννοει τα τιτανιου . Παντως κοβαλτιου που να κιτρινιζει δεν εχω δει.

daz
11/03/2021, 15:14
Τα 5 και 8 εχουν εναν σκουροχρωμο ασημενιο gun metal χρωμα δε ξερω πως να το περιγραψω.


Σαν γυλισμένος χαλκός, σαν θαμπός χρυσός.

Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία. Επάνω πρέπει να λέει Co 8% ή Co5%.

Επίσης καλό είναι να λέει made in germany, Austria, Italy κτλ.

Προσοχή μήπως λέει Cn8%. Αυτό είναι το Chinesium. :lol: