PDA

View Full Version : Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)



Σελίδες : [1] 2 3

daz
21/07/2017, 13:23
Αυτά τα γαλάζια της σειράς robust line είναι ιδανικά όταν θέλεις να τρυπήσεις διάφορα υλικά που είναι μαζί. Εγώ τα δουλεύω κυρίως σε τοίχους, πλακάκια, μπετό. Μπορούν να τρυπήσουν μέχρι και γρανίτη! Τα έχω δουλέψει και σε ξύλο και δουλεύουν μια χαρά αλλά αν έκανα πολλές τρύπες σε ξύλα θα έπαιρνα τρυπάνια ξύλου. Σε σίδερο που δουλεύω πιο πολύ έχω 10αδες. Απλά, tin, κοβαλτίου, κάτι περίεργα καρβίδια κ.α. Δε θα τα έβαζα ποτέ τα cyl-9 σε σίδερο γιατί θα τα κατέστρεφα! Η κατασκευή τους είναι για να τρυπάνε διάφορα μεταλλικά ελάσματα που μπορεί να υπάρχον μέσα σε άλλες κατασκευές, από κει και πέρα μειώνεις την ζωή τους.


Για κάποιον που δουλεύει κυρίως σε τοιχοποιία τα robust line είναι καλή επιλογή γιατί δουλεύουν με και χωρίς κρούση σε όλα τα υλικά που θα συναντήσει. Από κει και πέρα ανάλογα με τις ανάγκες του θα χρειαστεί και σιδήρου και ξύλου.
Η bosch εκτός απ' τα γαλάζια cyl-9 έχει και τα cyl-5 (μπλε χρώμα) που δεν είναι για ξύλο και για σίδερο αλλά κάνουν όλες τις υπόλοιπες δουλειές σε τοιχοποιία συμπεριλαμβανομένου του γρανίτη! Επίσης έχει τα cyl-3 που είναι για τοίχο, μπετόν, πέτρα αλλά όχι γρανίτη. Τα cyl-1 δεν κάνουν για μπετό αλλά για πέτρα και τοίχο.

Διαλέγουμε αυτά που θέλουμε χωρίς να δίνουμε λεφτά σε κάτι που δεν χρειαζόμαστε!

Τα νούμερα που χρειάζεται κάποιος πιο συχνά σε ξύλο και τοίχο είναι 4,5,6,8. Δυο σειρές, για τοίχο και ξύλο σε αυτά τα νούμερα δεν θα είναι πολύ ακριβά. Πχ cyl-3 ή 5 για τοιχοποιία + ξύλου, μπορεί να έχουν όσο τα cyl-9. Σε σίδερο τα νούμερα που μπορεί να χρειαστεί καποιος είναι είναι απ' το 2 μέχρι το 10 + τα μισά τους. Αν ανοίγει τρύπες για σπειρώματα θα χρειαστεί και κάποια απ' τα υπόλοιπα! Αν ανοίγει σε ινοχ θα χρειαστεί ακόμα περισσότερα. Αν δεν ασχολείται με μέταλλο αλλά θέλει να έχει μερικά νούμερα μπορεί να πάρει τα 2,3,4,5,6,8. Εδώ η σειρά είναι hss-r (τα μαυρα), hss-g (μεταλλικό χρώμα), hss-co (επίστρωση κοβαλτίου) και μετά ξεφεύγουν απ' τα δεδομένα της συζήτησης. Τα hss-r ή g είναι μια χαρά για όποιον δεν κάνει πολλές τρύπες και δεν τρυπάει περίεργα κράματα. Αν δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί θα τα καταστρέψει στην πρώτη τρύπα ότι και να πάρει.

fasarias
21/07/2017, 19:30
Εγω παντως τα δικα μου τα robust τα cyl 5 τα ξεσκισα σε κωλοπλακακια γρανιτες που τρυπουσα.
Μου φαινεται σαν τα sds τρυπανια δεν ειναι τιποτα.

daz
21/07/2017, 19:45
Το πλακάκι από γρανίτη θέλει κρούση?

MISKIN
21/07/2017, 19:50
Αποστόλη τα sds μπορούν να χρησιμοποιηθούν και χωρίς κρούση, έχουν τέτοια λειτουργία τα πιστολέτα.

fasarias
21/07/2017, 19:56
Το πλακάκι από γρανίτη θέλει κρούση?

Οχι.
Θελει χαμηλες στροφες με διακοπτομενη περιστροφη τυπου "πιστολιασματα" στην σκανδαλη και οχι συνεχομενη συν αν ειναι εφικτο ψυξη του τρυπανιου για να μην υπερθερμαινεται και καιει τον αιθερα.
Το παραδειγμα με τα sds το εδωσα για διευκρινηση της αντοχης των συγκεκριμενων τρυπανιων.

fasarias
21/07/2017, 20:13
Θα μπορουσα να επεκταθω και να "πλατιασω" επι του θεματος αλλα δεν ειναι το καταλληλο thread αυτο για να το κανω.
Εγω θα πω συνοπτικα πως η γνωμη μου μετα απο εκτεταμμενη χρηση που εχω κανει σ`αυτα τα multi construction τρυπανια, ειναι πως ειναι καλα υπο προυποθεσεις.
Πιστευω πως ακομα και τα πιο φθηνα τρυπανια τυπου sds ανταγωνιζονται στα ισα τα multi construction.

Μιλαω παντα φυσικα για χρηση πανω σε δομικα υλικα παντος τυπου.
Οχι ξυλο ουτε μεταλλο.

vaska
21/07/2017, 20:39
Εγώ πάντως που χρειάστηκε να φυτέψω πείρο πάχους 5.5 mm σε μάρμαρο 8cm που από κάτω είχε τσιμέντο κι έπρεπε να μπω και 3-4 cm μέσα στο τσιμέντο και όλα αυτά σχεδόν πρόσωπο με την μία πλευρά του μάρμαρου, παρόλο που είχα τα cyl-9 της bosch δεν είχα την διατομή που ήθελα και πήγα σε καλό μαγαζί που μου έδωσε τρυπάνι για μάρμαρο. Μου είπε μόλις ξετρυπήσω το μάρμαρο ν' αλλάξω τρυπάνι για να μην διαλύσω αυτό που μου έδωσε. Η δουλειά έγινε άψογα, δεν είχαμε ρωγμές δεν είχαμε κανένα παρατράγουδο και η τρύπα ήταν ακριβώς 5.5. Κρούση έβαλα στην αρχή στις 5-6 πρώτες στροφές ίσα για να κάνω την αρχή και μετά τρύπησα χωρίς κρούση με χαμηλές στροφές. Η τρύπα ήταν κάθετη στο δάπεδο και η συμβουλή του μάστορα ήταν να καθαρίζω συχνά την τρύπα από τα ρινίσματα αν ήθελα να είμαι ακριβής στην διάμετρο. Το έκανα και η τρύπα ήταν άψογη. Καταλήγω ότι κάθε υλικό θέλει το δικό του τρυπάνι και τις δικές στου στροφές γενικά τον δικό του χειρισμό.

Coyote.V
21/07/2017, 20:41
Θα μπορουσα να επεκταθω και να "πλατιασω" επι του θεματος αλλα δεν ειναι το καταλληλο thread αυτο για να το κανω.
Εγω θα πω συνοπτικα πως η γνωμη μου μετα απο εκτεταμμενη χρηση που εχω κανει σ`αυτα τα multi construction τρυπανια, ειναι πως ειναι καλα υπο προυποθεσεις.
Πιστευω πως ακομα και τα πιο φθηνα τρυπανια τυπου sds ανταγωνιζονται στα ισα τα multi construction.

Μιλαω παντα φυσικα για χρηση πανω σε δομικα υλικα παντος τυπου.
Οχι ξυλο ουτε μεταλλο.

Εγώ ως ερασιτέχνης δεν αντιμετωπίζω προβλήματα με τα φθηνά εργαλεία και έχω κάνει ολόκληρη ανακαίνιση στο σπίτι με αυτά Ειδικά αυτό το παλιό μπλε πιστολέτο της einhell (sds) που είναι 1500W και 4 joule είναι πάρα πολύ καλό και δυνατό δουλεύει ώρες, έχει πέσει κάτω πολλές φορές χωρίς να πάθει τίποτα. Φαντάσου έχω γκρεμίσει ολόκληρη μπετουδένια μάντρα 80 πόντους ύψος 2,5 μέτρα μήκος και 12 πάχος με την μία χωρίς ιδιαίτερες στάσεις.

fasarias
21/07/2017, 22:04
Vaska το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες και με ενα ολοκαινουργιο φθηνιαρικο sds τρυπανακι (επιμενω στα sds γιατι σ`εμενα εχουν αποδειχθει τα πιο ανθεκτικα) πιστεψε με.
Μιλαμε για μονο ΜΙΑ τρυπα.
Ουσιαστικα ξερεις που μπορει να ειχες προβλημα?
Αν ειχες να ανοιξεις π.χ. 10 τρυπες στο μαρμαρο.

Η διαφορα ενος εξειδικευμενου τρυπανιου με ενος μη, ειναι στην μελετη του υλικου που εχει κανει ο κατασκευαστης εξ`αρχης.
Για παραδειγμα (Πολυ τυχαιο) ας πουμε οτι θελουμε να τρυπησουμε ενα μαρμαρο και παιρνουμε ενα εξειδικευμενο τρυπανι μαρμαρου και ενα μη εξειδικευμενο τρυπανι μπετου.
Ο κατασκευαστης μετα απο δοκιμες που εχει κανει, εχει καταληξει οτι επειδη το μαρμαρο ειναι πολυ σκληρο υλικο χωρις ελαστικοτητα και με μεγαλη ευαισθησια στις ρωγμες αποφασισε οτι στην ακμη (μπροστα στη μυτη δηλαδη) θα το κανει μυτερο για να διεισδύσει καλυτερα χωρις να το σπασει και μετα επειδη το μαρμαρο θα βγαλει ας πουμε 1 χ ογκο σκονης θα σου φτιαξει τις σπειρες ανα 2 χιλιοστα αποσταση μεταξυ τους.
Απο την αλλη μερια αντιστοιχα ισχυουν για το μπετο και παει λεγοντας, ακολουθωντας αυτη τη σκεψη λοιπον καταληγουμε στο συμπερασμα οτι εκ`των πραγματων ενα τρυπανι multi construction δεν μπορει να ειναι πουθενα καλο ή εξειδικευμενο, γιατι δεν εχει κατασκευαστει γι`αυτο.
Με μοτοσυκλετιστικους ορους (ετσι για να μην ξεχναμε οτι εδω ειναι μοτοφορουμ) ειναι σαν το v-strom που ειχα, τα εκανε ολα αλλα ηταν παντου μετριο πουθενα καλο ή εξειδικευμενο.
Το σιγουρο ειναι πως και με τα 2 η τρυπα 5,5 χιλιοστα θα εβγαινε.
Γιατι λοιπον πηγαινουμε και πληρωνουμε φρου-φρου κι`αρωματα και ομορφα τρυπανακια με μπλε χρωματακια οταν με λιγοτερα λεφτα μπορουμε να πετυχουμε το ιδιο αποτελεσμα?
Αναρωτιεμαι και πολυ φοβαμαι οτι πολλες φορες πεφτουμε θυματα του μαρκετινγκ και του ιδιου μας του εαυτου λογω του παθους που εχουμε απεναντι στα εργαλεια και στην αναζητηση του καλυτερου.

@Coyote.V
Εσυ αναφερεσαι σε δραπανο ενω εμεις κανουμε συγκριτικο για τρυπανια.
Παρ`ολα αυτα δεν θα διαφωνησω καπου μαζι σου, ο καθενας οτι εχει ή οτι μπορει να εχει.
Να σου πως επισης οτι σιγουρα στα ''ακριβα εργαλεια" πληρωνεις ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ή τιμημα στο brand name της εταιρειας
Αλλα θα σου πω ομως και κατι αλλο χωρις να θελω να το παιξω καμποσος, απο τα χερια μου εχουν περασει πααααααααρα πολλα "φθηνα" εργαλεια και ειδικοτερα ηλεκτρικα εργαλεια.
Το ζυγισμα και την εργονομια των "ακριβων" εργαλειων, δεν θα την βρεις ποτε στα "φθηνα" να εισαι σιγουρος γι`αυτο.

vaska
21/07/2017, 23:00
Μπαίνουν τα sds σε κανονικό τσοκ? Νομίζω θέλουν κόψιμο. Πάντως το ειδικό Τρυπάνι δεν ήταν ακριβό απλά ήταν σχεδιασμένο για μάρμαρο κι έκανε όσο κάνει ένα καλό Τρυπάνι

Coyote.V
21/07/2017, 23:09
Δεν θέλουν κόψιμο το sds είναι 10 χιλιοστά νομίζω, ίσιο, απλά έχει κάτι αυλάκια στο τελείωμα τα οποία θα βυθιστούν στο τσοκ αν είναι μεγάλο και θα τα ξεπεράσει για να σφίξει.

MISKIN
21/07/2017, 23:16
Δεν θέλουν κόψιμο το sds είναι 10 χιλιοστά νομίζω, ίσιο, απλά έχει κάτι αυλάκια στο τελείωμα τα οποία θα βυθιστούν στο τσοκ αν είναι μεγάλο και θα τα ξεπεράσει για να σφίξει.

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, το ένα μόρσο (θα) πέφτει πάνω στο αυλάκι.

Coyote.V
21/07/2017, 23:19
Το διευκρίνισα, μεγάλο τσοκ... το πιάνει, αν έχεις δοκίμασε να δεις.

MISKIN
21/07/2017, 23:28
Το διευκρίνισα, μεγάλο τσοκ... το πιάνει, αν έχεις δοκίμασε να δεις.

Έχεις εσύ τέτοιο τσοκ, ή το έχεις δει;

Coyote.V
21/07/2017, 23:33
Δεν έχω δικό μου, έχω βάλει σε φίλο που είχε στο εξοχικό του είχα πάει ένα 18άρι μακρύ τρυπάνι sds... του το πήγα χωρίς το πιστολέτο γιατί μου είπε πως έχει ξαναβάλει και εγώ θα ήμουν με το μηχανάκι.
Νομίω 16άρι ήταν το τσοκ. Μια χαρά έκανε τις τρύπες χωρίς να χαλαρώσει ούτε μια φορά.

MISKIN
21/07/2017, 23:37
Το έπιασε άκρη άκρη. Το τσοκ δεν έχει αρκετό βάθος για να χωρέσει μέσα όλο το λούκι του sds. Σε ώρα ανάγκης θα το κάνεις, αλλά μόνο τότε.

Coyote.V
21/07/2017, 23:48
Ωπ είπες την μαγική κουβέντα!

Και να το κόψεις πάλι δεν θα μπορείς να το πιάσεις όλο, γιατί αυτό που μένει είναι 2 πόντοι

Επίσης είναι κρίμα να το κόψεις τα sds είναι πολύ πιο ακριβά από τα άλλα...

daz
22/07/2017, 00:21
Μιλαω παντα φυσικα για χρηση πανω σε δομικα υλικα παντος τυπου.
Οχι ξυλο ουτε μεταλλο.

Μα γι' αυτό παίρνεις τα multi construction ρε συ. Αφενός επειδή τρυπάνε όλα τα δομικά υλικά και αφετέρου επειδή τρυπάνε και κάτι επιπλέον. Επίσης δεν χρειάζεται να έχεις ξεχωριστά τρυπάνια για κάθε είδος αν είσαι ερασιτέχνης και δεν χρειάζεται να αλλάζεις 2 τρυπάνια αν είσαι επαγγελματίας και θέλεις να κάνεις 100 τρύπες. Ο επαγγελματίας σίγουρα θα χρειαστεί και πιο ειδικευμένα τρυπάνια πάντως, όπως είπες. Αυτό όμως δεν ακυρώνει την χρησιμότητα των υπολοίπων.

Γιατί γύρισε η κουβέντα στα multi contstruction. Αυτά είναι για να τρυπάνε "σαντουιτς" διαφόρων υλικών. Αν θέλεις να ανοίξεις τρύπα σε ξύλινο πάτωμα και να τρυπήσεις και το τσιμέντο από κάτω, δεν υπάρχει άλλη λύση.
Για κάποιον που θέλει απλά να ανοίγει τρύπες σε διάφορα υλικά (ξύλο, μέταλλο, τοιχοποιία) είπα ότι είναι καλύτερα να πάρει ξεχωριστά για το κάθε είδος και στην τοιχοποιία να πάρει αυτά που χρειάζεται. Ούτε καν τα cyl-5 αν δεν θέλει να τρυπάει γρανίτη, αλλά να πάρει τα cyl-3 πχ.

daz
22/07/2017, 00:27
Πλατειάστε όσο θέλετε, το διαχώρισα!

bros400pgm
17/10/2017, 00:48
Υπάρχει κάποιο ιντερνετομαγαζο να αγοράσω τρυπάνια φ6, φ8 και φ12 για γρανιτοπλακακια; Εάν κάποιος ξέρει κ μαγαζί στην Πάτρα, μου κάνει.
Προτείνετε τα cyl9 ή τα cyl5; Ενίοτε πίσω από το πλακάκι, υπάρχει γυψοσανίδα και το πλαισιο της.

vaska
17/10/2017, 04:20
Ο κλασικός. Μητρόπουλος στην Ερμού χαμηλά έχει τα πάντα

fkol k4
17/10/2017, 09:13
Υπάρχει κάποιο ιντερνετομαγαζο να αγοράσω τρυπάνια φ6, φ8 και φ12 για γρανιτοπλακακια; Εάν κάποιος ξέρει κ μαγαζί στην Πάτρα, μου κάνει.
Προτείνετε τα cyl9 ή τα cyl5; Ενίοτε πίσω από το πλακάκι, υπάρχει γυψοσανίδα και το πλαισιο της.

Τα cyl9 είναι οριακά επαρκή για γρανιτοπλακάκια (ή πλακάκια πορσελάνης όπως είναι το σωστότερο).
Αν θέλεις μία ή δύο τρύπες, θα πάρουν λίγο παραπάνω (βρέχε τα να μην καίγονται) αλλά θα είσαι εντάξει.
Αν θέλεις να τα χρησιμοποιείς σχετικά συχνά, θα πρέπει να πας σε υγρής κοπής με επίστρωση διαμαντιού (όπως πχ εδώ, στο κάτω μέρος της σελίδας (https://www.skroutz.gr/c/961/spare-parts.html?keyphrase=%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9+%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%84 %CE%B7))

Και φυσικά, όσο μεγαλύτερη η τρύπα, τόσο πιο αναγκαίο το κατάλληλο τρυπάνι. Στην 6άρα πχ δεν υπάρχει και τόση διαφορά, στην 12άρα υπάρχει αρκετή.

bros400pgm
17/10/2017, 12:20
Δηλαδη ας πουμε τα BENMAN; Λογικα θα κανω αρκετες τρυπες.
Ο Μητροπουλος στην Πατρα μου προτεινε τρυπανι γυαλιου: αργες στροφες και νερο. Στεκει;

vaska
17/10/2017, 13:05
Δηλαδη ας πουμε τα BENMAN; Λογικα θα κανω αρκετες τρυπες.
Ο Μητροπουλος στην Πατρα μου προτεινε τρυπανι γυαλιου: αργες στροφες και νερο. Στεκει;


ότι σου είπε, είναι γνώστης. Τουλάχιστον σε μένα ότι έχει πει είναι σωστό.

bros400pgm
17/10/2017, 15:08
Εάν ισχύει αυτό που λες, μου είπε επίσης πως θα κάνω αρκετή ώρα για κάθε τρύπα και δεν με παίρνει αυτό. Επίσης μου είπε μια τρελή τιμή για ένα 8αρι (30€), ενώ στο λινκ που έβαλε πιο πάνω ο συμφορουμιτης από το skroutz.gr, έχει με 60€ 6-8-10mm

vaska
17/10/2017, 17:29
Εάν ισχύει αυτό που λες, μου είπε επίσης πως θα κάνω αρκετή ώρα για κάθε τρύπα και δεν με παίρνει αυτό. Επίσης μου είπε μια τρελή τιμή για ένα 8αρι (30€), ενώ στο λινκ που έβαλε πιο πάνω ο συμφορουμιτης από το skroutz.gr, έχει με 60€ 6-8-10mm

αν έτσι πρέπει να γίνει για να γίνει σωστά και χωρίς να ραγίσει το γυαλί, έτσι θα γίνει ο κόσμος να χαλάσει. Δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει "δεν με παίρνει", αν θες να το κάνεις κι έτσι πρέπει να γίνει κανόνισε να σε "πάρει". Για τις τιμές τώρα. Δεν πουλάει με χασούρα αυτό είναι σίγουρο, δεν πεινάει για να σκοτώσει το εμπόρευμα, πουλάει με κέρδος. Όπου όμως τον έχω τσεκάρει οι τιμές του είναι καλές έως πολύ καλές. Υπάρχουν φορές που τον έχω πιάσει να έχει ξεφύγει αλλά πρέπει να συντρέχουν λόγοι για να γίνει αυτό πχ να έδωσε προσφορά η εταιρία και αυτός να έχει ακόμα παλιό στοκ. Σε κάθε περίπτωση πάρε ότι σου κάνει την δουλειά σου και είναι και κοντά στο ποσό που μπορείς να διαθέσεις, αν τον θεωρείς ακριβό πάρε από skroutz, στην τσέπη μου δεν θα μπουν σε καμία από τις 2 περιπτώσεις.:D

camen
27/10/2017, 16:36
Θελω να ρωτησω κατι που με εχει παραξενεψει...
Ειχα παρει ενα «τρυπανι»-φρεζα απο αυτα που ειναι για να ανοιγεις τρυπα και να φωλιαζει το κεφαλι της φρεζατης βιδας.
Μαλιστα το πηρα απο Μητροπουλο και ειμαι της volkel για μεταλλο κ γραφει Ηss.καπου το χα βαλει κ φωτο νομιζω...
Προσφατα πηγα να το χρησιμοποιησω κ εχω την εντυπωση οτι το ψιψινι δεν κοβει.Τι με αργες στροφες κ κοπτικο λαδι,τι με περισσοτερες στροφες,τι απαλα,τι με πιεση ισα ισα που χαιδευει την περιμετρο της τρυπας και κατεβαζει λιγο το γρεζακι. Κ σφυριζει κιολας!
Παιζει να ειναι ελλατωματικο;
κανω εγω καποια μαλακια κ θελει συγκεκριμενο τροπο δουλεματος;
Να το παω πισω κ να τους πω οτι δε κοβει;

Με σκαλωσε ασχημα η μαλακια γτ δεν ηταν φτηνο ...

camen
27/10/2017, 16:39
Να σαν αυτο ειναι περιπου...

MISKIN
27/10/2017, 16:57
Με τρία φτερά;
Θέλει αργές στροφές, το πολύ 200, περίπου εμπειρικά το λέω. Αν στην αρχή που το δούλεψες του έβαλες 1000, μπορεί να χάλασες τις κοπτικές ακμές.
Αλλά και πάλι θα έκοβε. Δε βάζεις καμιά φώτο;


Τώρα που το σκέφτομαι και 200 πολλές είναι για τρίφτερο. Άντε το πολύ 50-80. Για αυτό κιόλας σφυρίζει, έχεις πολλές στροφές.

camen
27/10/2017, 17:20
Με τρία φτερά;
Θέλει αργές στροφές, το πολύ 200, περίπου εμπειρικά το λέω. Αν στην αρχή που το δούλεψες του έβαλες 1000, μπορεί να χάλασες τις κοπτικές ακμές.
Αλλά και πάλι θα έκοβε. Δε βάζεις καμιά φώτο;


Τώρα που το σκέφτομαι και 200 πολλές είναι για τρίφτερο. Άντε το πολύ 50-80. Για αυτό κιόλας σφυρίζει, έχεις πολλές στροφές.
Τριφτερο ναι...θα βαλω κ φωτο...παντως αρχικα με λιγες το δουλεψα,δε ξερω ποσες το ηλεκτρικο δραπανο χειρος στη πιο χαμηλη σκαλα

MISKIN
27/10/2017, 17:25
Λογικά λέει στο ταμπελάκι του περί στροφών. Πάντως πίεσε το λίγο, αν δεν το έχεις κάνει, δε θα πάθει τίποτα.

camen
27/10/2017, 17:42
Αυτο εδω ειναι το σκασμενο !

MISKIN
27/10/2017, 19:04
Τριφτερο ναι...θα βαλω κ φωτο...παντως αρχικα με λιγες το δουλεψα,δε ξερω ποσες το ηλεκτρικο δραπανο χειρος στη πιο χαμηλη σκαλα


Αυτο εδω ειναι το σκασμενο !
Δε καταλαβαίνω και πολλά από τη φώτο, αλλά σε καμία περίπτωση δε φαίνεται να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα που να μη κόβει. Ένα τέτοιο εργαλείο μόνο στη περίπτωση που έχει "στήθος", δε θα κόβει. Δηλαδή αντί να πατάει πρώτα η ακμή, να πατάει λίγο πιο πίσω. Αυτό όμως συμβαίνει όταν το τροχίζεις. Όταν χαλάει από τη χρήση δεν συμβαίνει αυτό. Καινούργιο για να γίνει αυτό μόνο αν έχει κατασκευαστικό λάθος.
Βάλτο σε μια τρύπα με φρέζα και δες που πατάει.

vaska
27/10/2017, 20:01
από το σχήμα του καταλαβαίνω ότι πρέπει να προϋπάρχει η τρύπα και μετά να μπει το εργαλείο να την κάνει φρεζάτη. Σωστά??

camen
27/10/2017, 20:10
από το σχήμα του καταλαβαίνω ότι πρέπει να προϋπάρχει η τρύπα και μετά να μπει το εργαλείο να την κάνει φρεζάτη. Σωστά??
Σωστα ,ξεχειλωνεις την τρυπα ας πουμε γιαννα ερθει προσωπο το κεφαλι της βιδας

MISKIN
27/10/2017, 20:10
Εξυπακούεται! Δε πιστεύω να προσπαθεί να τρυπήσει στο τυφλό!

camen
27/10/2017, 20:12
Δε καταλαβαίνω και πολλά από τη φώτο, αλλά σε καμία περίπτωση δε φαίνεται να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα που να μη κόβει. Ένα τέτοιο εργαλείο μόνο στη περίπτωση που έχει "στήθος", δε θα κόβει. Δηλαδή αντί να πατάει πρώτα η ακμή, να πατάει λίγο πιο πίσω. Αυτό όμως συμβαίνει όταν το τροχίζεις. Όταν χαλάει από τη χρήση δεν συμβαίνει αυτό. Καινούργιο για να γίνει αυτό μόνο αν έχει κατασκευαστικό λάθος.
Βάλτο σε μια τρύπα με φρέζα και δες που πατάει.

Θα δοκιμασω να ασκησω περισσοτερη πιεση με χαμηλες στροφες.
Δεν το εχω ξαναδουλεψει στο παρελθον κ δε ξερω πως πρεπει να συμπεριφερεται,
απλα περιμενα να κοβει πιο γρηγορα,να βγαζει γρεζι κ αυτο βγαζει πουδρα...

camen
27/10/2017, 20:15
Φανταζομαι οτι δε παιζει ρολο η διαμετρος της τρυπας;
Δλδ σε μια τρυπα 4mm δουλευει το ιδιο οπως σε μια τρυπα 8mm?
Θελω να πω δεν για συγκεκριμενη τρυπα ρυθμισμενο;!
Επανω γραφει νουμερο 16,5 αλλα φανταζομαι αφορα το κεφαλι που φτιαχνει για να χωρα η βιδα.

stefanos
27/10/2017, 20:34
Φανταζομαι οτι δε παιζει ρολο η διαμετρος της τρυπας;
Δλδ σε μια τρυπα 4mm δουλευει το ιδιο οπως σε μια τρυπα 8mm?
Θελω να πω δεν για συγκεκριμενη τρυπα ρυθμισμενο;!
Επανω γραφει νουμερο 16,5 αλλα φανταζομαι αφορα το κεφαλι που φτιαχνει για να χωρα η βιδα.

Και παίζει και δεν παίζει.
Ουσιαστικά η στροφές είναι η γραμμική ταχύτητα που η ακμή κόβει.
Οπότε φυσικά όσο μεγαλώνει η διάμετρος του εργαλείου πρέπει να μειώνεις την ταχύτητα.
θεωρητικούρες. Ότι είπε o Miskin αργά και πίεση.
Απλά σε μια 8άρα που θα χρειαστεί μεγαλύτερη πατούρα θα ζοριστείς παραπάνω από την 4άρα.

MISKIN
27/10/2017, 20:36
Νομίζω 16,8 είναι για τρύπα Μ8. Έχουν νούμερα και είναι για τις ανάλογες τρύπες.

Πίεσε το! Μη το φοβάσαι!

camen
27/10/2017, 21:00
Οκ θα κανω καποια τεστ κ αμα το διαλυσω θα παρω αλλο που δεν θα ειναι ελλατωματικο ααχαχαχαχαχα
Θενκς για τη βοηθεια!!!

vaska
27/10/2017, 21:47
Οκ θα κανω καποια τεστ κ αμα το διαλυσω θα παρω αλλο που δεν θα ειναι ελλατωματικο ααχαχαχαχαχα
Θενκς για τη βοηθεια!!!

Ρε συ να σου στείλω εκείνο το τρυπάνι χειρός που είχα πάρει και με κορόιδευες?? Με 8 στροφές το λεπτό θες, με 8 θα πάει με 10 θες με 10 θα πάει. Λέγε να το στείλω??

camen
27/10/2017, 21:52
Ρε συ να σου στείλω εκείνο το τρυπάνι χειρός που είχα πάρει και με κορόιδευες?? Με 8 στροφές το λεπτό θες, με 8 θα πάει με 10 θες με 10 θα πάει. Λέγε να το στείλω??

Αυριο θα με το δωσεις απο κοντα να το δοκιμασουμε;)

daz
27/10/2017, 23:07
Δεν πιστεύω να το χρησιμοποιείς σε ινοξ ε;

camen
27/10/2017, 23:46
Δεν πιστεύω να το χρησιμοποιείς σε ινοξ ε;

Οχι !!!

vaska
27/11/2017, 21:10
Τελικά τι έκαμες με το φρεζάκι, δούλεψε σωστά ή ήταν χαλασμένο?? Θέλω κι εγώ να "χωνέψω μερικές βίδες σε αλουμίνιο. Άλλαξα χούφτες και κλειδαριές στις συρόμενες πόρτες του σπιτιού και οι καινούριες βίδες είναι ναι μεν φρεζάτες αλλά έχουν πλατύτερο κεφάλι από τις παλιές και μένουν μερικά χιλιοστά πιο έξω με αποτέλεσμα να μην μπαίνει η πλαστική τάπα που τις κάνει αόρατες. Κι επειδήΣ είμαι τελειομανής λέω να φρεζάρω λίγο την τρύπα στην πόρτα. Για πε

camen
28/11/2017, 08:59
Τελικά τι έκαμες με το φρεζάκι, δούλεψε σωστά ή ήταν χαλασμένο?? Θέλω κι εγώ να "χωνέψω μερικές βίδες σε αλουμίνιο. Άλλαξα χούφτες και κλειδαριές στις συρόμενες πόρτες του σπιτιού και οι καινούριες βίδες είναι ναι μεν φρεζάτες αλλά έχουν πλατύτερο κεφάλι από τις παλιές και μένουν μερικά χιλιοστά πιο έξω με αποτέλεσμα να μην μπαίνει η πλαστική τάπα που τις κάνει αόρατες. Κι επειδήΣ είμαι τελειομανής λέω να φρεζάρω λίγο την τρύπα στην πόρτα. Για πε

Οχι επιμένω οτι δε δουλεύει σωστά το συγκεκριμένο αλλα δεν εχω κανει τπτ περισσότερο...

macdeath_s
29/11/2017, 20:54
Φρέσκια παραλαβή. Φαίνονται πολύ πιο ποιοτικά από ότι άλλο έχω πιάσει/δουλέψει. Κάτι Milwaukee μόνο μου χαν κάνει αντίστοιχη εντύπωση. Εντύπωση μου έκανε ότι και στα δύο είχε στο πίσω μέρος περιορισμό των στροφών αναλόγως το υλικό.

390821

@topos
02/12/2017, 18:28
Αυτα τα dewalt λενε τιποτα?
DEWALT ΤΡΥΠΑΝΙΑ ΚΟΒΑΛΤΙΟΥ EXTREME HSS-CO (http://www.e-shop.gr/set-6-tem-dewalt-trypania-kobaltioy-extreme-hss-co-f2-8mm-dt4956-p-TLS.011250)

bros400pgm
01/02/2018, 13:34
Έχω ένα ποτηροτρυπανο makitaB-00985 32mm.
Γνωρίζει κάποιος στροφες που χρειάζεται και εάν θέλει έλαιο κοπής (για ινοξ);

MISKIN
01/02/2018, 16:19
Έχω ένα ποτηροτρυπανο makitaB-00985 32mm.
Γνωρίζει κάποιος στροφες που χρειάζεται και εάν θέλει έλαιο κοπής (για ινοξ);

Στροφές στο inox από 250 ως το πολύ 350στρ/λ. Το έλαιο απαραίτητο. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό αλλά είναι ακριβό. 12€

392723

392724

fasarias
04/02/2018, 14:35
Ρε παιδες μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω αυτο το τρυπανι?

https://www.bosch-professional.com/gr/el/%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82-cyl-9-natural-stone-2593264-ocs-ac/

Μηπως το εχει δουλεψει κανενας σας, για να μου πει εντυπωσεις?

Nektarios2016
04/02/2018, 15:21
Ρε παιδες μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω αυτο το τρυπανι?

https://www.bosch-professional.com/gr/el/%CF%84%CF%81%CF%85%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82-cyl-9-natural-stone-2593264-ocs-ac/

Μηπως το εχει δουλεψει κανενας σας, για να μου πει εντυπωσεις?
Ενδεικτικα
https://www.kentrovidas.gr/m/prodcat.php?cat=1278
https://www.toolstore.gr/trypania-pollaplwn-xrhsewn-c-261_176.html#.WncITPrQChA
Το εχω δουλεψει, σε τοιχοποιια γαμει! Σε μπετο επισης με λιγη υπομονη. Λογικα και σε αλλα υλικα οπως αναφερει.
Χωρις κρουση και στις ενδεικνυομενες στροφες!

fasarias
06/02/2018, 08:57
Νεκταριε εχω τετοια τρυπανια multi construction.
Πιο συγκεκριμενα εχω το σετ τα cyl-5
392877

Στην πετρα κλ@νουν μεντες γι`αυτο βλεφαριαζω τωρα αυτα που ποσταρα μηπως και ειναι ανθεκτικοτερα, αλλα δεν τα βρισκω πουθενα.

fasarias
09/02/2018, 10:44
Εγινε τελικα, δοκιμαστικη φθηνοαγορα σε τρυπανακια bennman multi construction μετα απο προτροπη του πωλητη-ιδιοκτητη του καταστηματος, για να αγορασω αυτα και οχι τα αλλα της πετρας που ειχε.

Παραλληλα δε επεσε και συνεχεια αγορων σε μικρα τρυπανακια κοβαλτιου, συν ποτηροτρυπανου για ινοξ (μονιμος νταλκας αυτοι οι ανοξειδωτοι νεροχυτες ρε γ@μω) συν μετροταινιας και μαρκαδορακι ετσι για το γαμωτο.

392974

Μακαρι το συγκεκριμενο ποτυροτρυπανο (δεν ειναι bennman αυτο) να ειναι λιγακι αξιοπρεπες και να μην κλαιμε τα λεφτα μας στο φιναλε, τα τρυπανακια multi θα τα φυτιλιασω ειναι δεδομενο αυτο, απλα ειμαι περιεργος να δω στην πραξη και στην συγκριση πως στεκονται απεναντι στα κατα πολυ ακριβοτερα bosch που εχω.

Εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια στην bennman και ακομα δεν ξερω τον λογο, την θεωρω μια φθηνοτερη-αντιστοιχη wurth, μπορει βεβαια να πεφτω κι`εξω οκ.
Στους καταλογους της παντως ειδα σιγουρα rebranded πενσοειδη nws και νομιζω και καποια knipex, αλλα δεν ρωτησα τιμες για να δω αν συμφερουν.

leftos
09/02/2018, 11:44
Για τους νεροχυτες αφου ειναι και η δουλεια σου γιατι δεν χρησιμοποιεις καποιον διατρητη με μαχαιρια εχουν εταιριες οπως virax και απ'οτι θυμαμαι δεν ειναι απαγορευτικες οι τιμες.
Εκτος αν ειναι θεμα χρονου βολικοτητας που σιγουρα βολευει ενα ποτηροτρυπανο.

atopos
09/02/2018, 13:54
Θέλω να κάνω κάποιες τρύπες 4/6/8mm σε ξύλο μεγάλου μήκους 15cm για προτρυπημα/πέρασμα carriage bolts(αυτές οι βίδες που έχουν στρογγυλή κεφαλή και βιδωνουν από την πίσω πλευρά με καρυδάκι).
Τα μόνα τρυπάνια που έχω σε αυτό το μήκος είναι κάτι sds μπετου.Να δοκιμάσω λέτε η θα απλά θα χάσω τον χρόνο μου(προφανώς χωρίς κρούση..)?
Το λέω μιας και τα multiconstruction τρυπάνια που κυκλοφορούν έχουν περιπου το ίδιο τύπου κεφαλής..

fasarias
09/02/2018, 15:46
Για τους νεροχυτες αφου ειναι και η δουλεια σου γιατι δεν χρησιμοποιεις καποιον διατρητη με μαχαιρια εχουν εταιριες οπως virax και απ'οτι θυμαμαι δεν ειναι απαγορευτικες οι τιμες.
Εκτος αν ειναι θεμα χρονου βολικοτητας που σιγουρα βολευει ενα ποτηροτρυπανο.

Διατρητη εχω της rothenberger πολυ καλο.
Tο θεμα χρονου δεν με πολυαπασχολει ιδιαιτερα ασε που δεν πιστευω να κερδιζεις ή να χανεις κατι συγκριτικα στην μια εργασια με την αλλη, αμελητεες διαφορες.
Κοιτα να δεις ομως τι συμβαινει.
Ο μεγαλυτερος διατρητης που κυκλοφορει στην αγορα ειναι 35mm που κανει για ολες τις "κοινες" μπαταριες νεροχυτη-παγκου, στις μπαταριες με υποδοχη ντουζ ομως η βαση του κορμου ειναι περιπου στα 40mm και εκει εχουμε προβλημα, ειδικα στις επαγγελματικες κουζινες με τους ανοξειδωτους παγκους διπλης λαμαρινας που δεν τρυπιουνται με τιποτα εκει το 90-95% των μπαταριων που χρησιμοποιουνται ειναι παντα με ντουζ.

fasarias
09/02/2018, 15:55
Θέλω να κάνω κάποιες τρύπες 4/6/8mm σε ξύλο μεγάλου μήκους 15cm για προτρυπημα/πέρασμα carriage bolts(αυτές οι βίδες που έχουν στρογγυλή κεφαλή και βιδωνουν από την πίσω πλευρά με καρυδάκι).
Τα μόνα τρυπάνια που έχω σε αυτό το μήκος είναι κάτι sds μπετου.Να δοκιμάσω λέτε η θα απλά θα χάσω τον χρόνο μου(προφανώς χωρίς κρούση..)?
Το λέω μιας και τα multiconstruction τρυπάνια που κυκλοφορούν έχουν περιπου το ίδιο τύπου κεφαλής..

Μπορει και να πετυχεις, αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα κουραστεις, αν ειχες σιδεροτρυπανα το συζηταγαμε.
Τραβα παρε καλυτερα απο ενα χρωματοπωλειο 3 τρυπανακια ξυλου, λογικα και παμφθηνα θα τα βρεις και την δουλεια σου καλυτερα θα κανεις.

leftos
09/02/2018, 18:30
Καταλαβα ειδικα η fiore max εχει τεραστια εδρα και θελει δουλεια μετα με τρυπανι.
Στους διπλου τυχωματος παγκους εχω μια μακρια βιδα και κοβω πρωτα το κατω και μετα το επανω με την ιδια η το βγαζω και βαζω την κοντη.

vaska
10/02/2018, 13:45
Για να δούμε τελικά πόσα ξέρουμε σε αυτό το φορουμάκι από εργαλεία και τρύπες, βάζω το πρόβλημα και τα δεδομένα και περιμένω απαντήσεις:

Έχουμε υλικό λαμαρίνα καλής ποιότητας πάχους 0,5 - 0,7mm, πάνω σε αυτή στηρίζουμε αμελητέου βάρους αντικείμενο με δύο βίδες Μ2 ή Μ3. Υπάρχουν 2 τρύπες που όμως πολλές φορές δεν είναι στην σωστή απόσταση, οπότε βιδώνει μόνο η μία βίδα. Θα μπορούσε να γίνει η 2η τρύπα στην σωστή απόσταση και λυθεί το θέμα όμως η διαφορά μεταξύ της υπάρχουσας τρύπας κι εκείνης που πρέπει να ανοιχτεί είναι μερικά χιλιοστά και η μία θα πέσει πάνω στην άλλη με αντιαισθητικό αποτέλεσμα. Το πιο σωστό θα ήταν να "περπατήσω" λίγο την μία τρύπα κατά μήκος έτσι ώστε το εξάρτημα που θέλω να στερεώσω να στηρίζετε σε μία βίδα σταθερής τρύπας και σε μία άλλη που θα μπορεί να μετακινείται κατά μήκος. Υπάρχουν διαθέσιμα και δράπανο μπαταρίας και dremel ρεύματος και μπαταρίας. Ποιο εξάρτημα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να κοπεί σωστά και όσο γίνεται πιο ίσια η λαμαρίνα?? Πρόσβαση έχω μόνο από την έξω μεριά της λαμαρίνας και επίσης δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ψαλίδι λόγω μικρών διαστάσεων και αρκετού πάχους της λαμαρίνας. Μία λύση θα ήταν με κεραμικό τροχάκι να κόψω τις 2 παράλληλες αλλά στην κάθετη κοπή θα άφηνα σημάδια, πράγμα που δεν θέλω.
Μάλλον κάτι σε φρεζάκι θα χρειαστεί αλλά δοκίμασα με ένα διαθέσιμο που είχα από Dremel και ενώ ξεκινάω σωστά δεν μπορώ να είμαι απολύτως παράλληλος στο κόψιμο.
Για πείτε τι βάζει ο νους σας??

daz
10/02/2018, 14:06
Δεν καταλαβαίνω πως θα είναι πιο καλαίσθητο το αποτέλεσμα αν προεκτείνεις την μια τρύπα με το να ανοίξεις μια δευτερη ακριβώς δίπλα της.

Αν σου φεύγει τροχάκι (το κάνει αυτό) γιατί δεν ανοίγεις την δευτερη τρύπα εκέι που πρέπει και έπειτα να ενώσεις παλιά και καινούρια με τον τροχάκι. Για να μη σου φεύγει τράβηξε δυο παράλληλες γραμμές σαν οδηγούς, ενώνοντας τις δύο τρύπες.

stefanos
10/02/2018, 15:10
α. Ποντάρισμα και δεύτερη τρύπα στη σωστή θέση.
β. Εάν υποθέσουμε ότι πέφτει η μιά πάνω στην άλλη (στην Μ2-Μ3 για να συμβεί αυτό μιλάμε για λάθος 1.5mm το περισσότερο) φρεζάκι 2mm
γ. Αν νιώθεις τυχερός μεγαλώνεις και τις 2 τρύπες με το επόμενο μεγαλύτερο τρυπάνι στα σωστά κέντρα (δύσκολο) και ροδέλα για να μην φαίνεται .
δ. Βάζεις την μια βίδα και ανοίγεις με μεγαλύτερο τρυπάνι την επόμενη περαστή και στα 2 εξαρτήματα και πας σε μεγαλύτερη βίδα.

Για τόσο μικρές δουλίτσες https://www.google.gr/search?q=needle+file+set&rlz=1C1CHNG_elGR350GR350&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwis9Iy_tZvZAhXBiywKHcwpDXwQ_AUICigB&biw=1440&bih=788

MISKIN
10/02/2018, 15:12
Πάρε μια άλλη λαμαρίνα και τρύπα σωστά.

vaska
10/02/2018, 22:48
Μιλάμε για case H/Y στο οποίο δημιουργούμε θέση για ssd που δεν είχε προβλεφτεί. Οπότε ζητούμε τα λιγότερα ρινίσματα γιατί αυτά μαγνητίζονται εύκολα και κολλάνε σε σημεία που δεν θέλουμε αυξάνοντας τις πιθανότητες βαχυκυκλώματος. Την Δευτέρα θα ανεβάσω φωτο να δείξω τι ακριβώς εννοώ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει η λύση της αλλαγής λαμαρίνας ή πονταρίσματος κλπ.

Μία ιδέα που έριξε ο Θωμάς Camen ( στο ίδιο μήκος κύματος είναι και ο Στέφανος) είναι να ψάξω για καλή μικρή λίμα και να την βάλω πάνω στο τρυπάνι και με πλευρική πίεση και λίγες παλινδρομικές κινήσεις ίσως φτάσω πολύ κοντά στο επιθυμητό. Θα ψάξω από Δευτέρα να δω τι θα βρω'σε μεγέθη και ποιότητες και θα δοκιμάσω. Μου ακούγεται λογικό. Με το φρεζάκι του dremel λόγω πολυστροφίας με βγάζει εύκολα εκτός γραμμών και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα (σκατά γίνεται για να πω την αλήθεια).
Ουσιαστικά αυτό που ζητάω είναι ένα εργαλείο που να κόβουν τα πλαϊνά του και όχι η μύτη του.

MISKIN
10/02/2018, 22:54
Μιλάμε για case H/Y στο οποίο δημιουργούμε θέση για ssd που δεν είχε προβλεφτεί. Οπότε ζητούμε τα λιγότερα ρινίσματα γιατί αυτά μαγνητίζονται εύκολα και κολλάνε σε σημεία που δεν θέλουμε αυξάνοντας τις πιθανότητες βαχυκυκλώματος. Την Δευτέρα θα ανεβάσω φωτο να δείξω τι ακριβώς εννοώ. Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει η λύση της αλλαγής λαμαρίνας ή πονταρίσματος κλπ.

Μία ιδέα που έριξε ο Θωμάς Camen ( στο ίδιο μήκος κύματος είναι και ο Στέφανος) είναι να ψάξω για καλή μικρή λίμα και να την βάλω πάνω στο τρυπάνι και με πλευρική πίεση και λίγες παλινδρομικές κινήσεις ίσως φτάσω πολύ κοντά στο επιθυμητό. Θα ψάξω από Δευτέρα να δω τι θα βρω'σε μεγέθη και ποιότητες και θα δοκιμάσω. Μου ακούγεται λογικό. Με το φρεζάκι του dremel λόγω πολυστροφίας με βγάζει εύκολα εκτός γραμμών και δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα (σκατά γίνεται για να πω την αλήθεια).
Ουσιαστικά αυτό που ζητάω είναι ένα εργαλείο που να κόβουν τα πλαϊνά του και όχι η μύτη του.

Εργαλείο τέτοιο είναι το κονδύλι. Υπάρχουν κονδύλια 2 ή 3 mm. Αλλά δε νομίζω ότι είναι ενδεδειγμένη λύση γιατί θα σου κλοτσάει στο δράπανο χειρός και θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά. Εφόσον δεν υπάρχει επιλογή να αλλάξεις το κουτί, τότε με λίμα μικρή όπως είπε ο Θωμάς, αλλά με το χεράκι.... Πάρε ένα καλό σετ μικρές λίμες (της Wurth είναι καλές) να κάνεις τη δουλειά και να σου μείνουν οι λίμες.

stefanos
10/02/2018, 23:05
https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ergaleia-heiros/limes-raspes/set-limes-5-temahion-61819982/

Η στρογγυλή είναι 3 χιλ ,ξεκίνα με το χέρι, δεν χρειάζεσαι παραπάνω "λίμα" από αυτή ούτε δράπανο.

virus
12/02/2018, 21:53
αν εχεις dremel θα εχεις και τη βαση που το κανεις και ρουτερ. υπαρχει και αυτο το παπαρακι (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5335#perigrafi) που μπορεις να κανεις δουλεια.

να υποθεσω οτι θες να κανεις συρταρωτη τρυπα;

vaska
13/02/2018, 06:20
αν εχεις dremel θα εχεις και τη βαση που το κανεις και ρουτερ. υπαρχει και αυτο το παπαρακι (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5335#perigrafi) που μπορεις να κανεις δουλεια.

να υποθεσω οτι θες να κανεις συρταρωτη τρυπα;

Αυτό το παπαράκι έψαχνα να βρω, υποθέτω κόβει μέταλλο γιατί τα περισσότερα φρεζάκια του Dremel είναι για ξύλο. Δεν το έχω (μάλλον), θα κοιτάξω καλύτερα σε μία θήκη που έχω όλα τα εξαρτήματα του dremel και μάλλον θα κάνω δουλειά με αυτό. Ναι σωστά υποθέτεις για συρταρωτή τρύπα μιλάω

vaska
10/03/2018, 13:44
Τελικά και αφού ο Virus έδωσε τα φώτα του πήγα σε ντόπιο μεγάλο εργαλειέμπορο και βρήκα κοπτικό (κονδύλι) καρβιδίου με 3mm άξονα (που κουμπώνει δλδ στο dremel) και το δοκίμασα. Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. Ο συγκεκριμένος έχει πολλούς τύπους,για λίγες στροφές οπότε κουμπώνουν πάνω σε δράπανα αλλά αρχίζουν από 4mm και για πολλές στροφές που μπαίνουν σε τύπου dremel εργαλεία.
Θέλει προσοχή γιατί αν το ζορίσεις κλωτσάει άσχημα και μπορεί να σπάσει και αυτό δεν μας συμφέρει μιας κι έχει 13,5 ευρώ η λαλακία.

JNP
10/03/2018, 14:56
Θέλει προσοχή γιατί αν το ζορίσεις κλωτσάει άσχημα και μπορεί να σπάσει και αυτό δεν μας συμφέρει μιας κι έχει 13,5 ευρώ η λαλακία.
:a022::priest::a2:

virus
11/03/2018, 22:20
Σωστα. Βρηκες το σωστο κοπτικο. Με ρεγγουλα ρε κοστιζουν πολυ αυτες οι μαλακιες. αν σου σπαει ευκολα θες πιο χοντρο κοπτικο μπροστα παντα σε αξονα 3mm.

Tycho Moon
12/04/2018, 16:12
Xθές πήγα να τρυπήσω μπετό με τρυπάνι 6χιλ Bosch CYL 9 Robust.

Ξεκίνησα με χαμηλές στροφές χωρίς κρούση για να κάνω την αρχή και στη συνέχεια για να προχωρήσω, ανέβασα σταδιακά στροφές και έβαλα κρούση μέχρι που λίγο πριν τελειώσω (είχα φτάσει σε βάθος περίπου 7εκατ) κόπηκε το τρυπάνι σαν αγγούρι.

Επίσης, το 5αρι τρυπάνι της ίδιας σειράς, παρατήρησα χθες ότι είχε στραβώσει σε κάποια προηγούμενη χρήση (πάλι σε μπετό)...

Τη σειρά αυτή την αγόρασα για να ξενοιάσω με το θέμα "τρυπάνι", αλλά αποητεύτηκα καθώς την έχω χρησιμοποιήσει μόνο 4-5 φορές για συνολικά 20-25 τρύπες.

¨Η κάτι δεν κάνω σωστά ή κάτι δεν πάει καλά με την ποιότητα αυτών των τρυπανιών.

Σκέφτομαι να αγοράσω μεμονομένα ένα 5αρι και ένα 6αρι για να αποκαταστήσω την κασετίνα και να δοκιμάσω τα Alpen.

Κάποια γνώμη από τους ειδήμονες? :rolleyes:


394766

394767

394768

Bowleno
12/04/2018, 16:34
Δεν νομίζω να κάνουν για μπετό αυτά.... τούβλα δείχνει, όχι μπετό το σετ. έχω παρόμοιο σετάκι της bosch έχω τρυπήσει κάμποσα σπίτια με δαύτα και δεν είχαν ούτε έχουν (ακόμα) θέμα

Tycho Moon
12/04/2018, 16:41
Δεν νομίζω να κάνουν για μπετό αυτά.... τούβλα δείχνει, όχι μπετό το σετ. έχω παρόμοιο σετάκι της bosch έχω τρυπήσει κάμποσα σπίτια με δαύτα και δεν είχαν ούτε έχουν (ακόμα) θέμα

Δε νομίζω ρε μάστορα. Και για μπετό κάνουν.

https://shop.bosch-professional.com/gb/en/accessory/cyl-9-multiconstruction-drill-bits-sets--2593518

JNP
12/04/2018, 17:14
Δεν νομίζω να κάνουν για μπετό αυτά.... τούβλα δείχνει, όχι μπετό το σετ. έχω παρόμοιο σετάκι της bosch έχω τρυπήσει κάμποσα σπίτια με δαύτα και δεν είχαν ούτε έχουν (ακόμα) θέμα


Δε νομίζω ρε μάστορα. Και για μπετό κάνουν.

https://shop.bosch-professional.com/gb/en/accessory/cyl-9-multiconstruction-drill-bits-sets--2593518

Και οι δύο δίκιο έχετε.
Στο σαιτ της bosch αναφέρει τρυπημα σε μπετόν με κρουση ή χωρίς, στη συσκευασία όμως των τρυπανιων δεν δείχνει μπετόν πάρα μόνο τούβλα, ξυλα και αλουμινιο!
Προσωπικά δεν τα έχω δουλέψει ποτέ.

fkol k4
12/04/2018, 18:25
Νομίζω πως έχουν ήδη αναφερθεί και άλλοι για τα τρυπάνια αυτά στο θέμα.

Τα CYL-9 είναι απλώς κρουστικά τρυπάνια όπως και όλα τα άλλα της αγοράς. Έχουν καλής ποιότητας κατασκευή και μέταλλο όπως όλα τα επαγγελματικά αξεσουάρ της Bosch και αυτό που τα κάνει και ξεχωρίζουν λιγάκι σε σχέση με τα υπόλοιπα απλά κρουστικά τρυπάνια είναι πως το κομμάτι του καρβιδίου που έχουν στην άκρη είναι καλύτερα τροχισμένο οπότε είναι λίγο πιο αποδοτικά και τρυπάνε και κανένα ψιλό σίδερο που και που μιας και έχουν και κόψη.

Είναι καλά τρυπάνια λοιπόν, αλλά μέχρι εκεί.
Αν θέλεις να τρυπάς σε μπετό συχνά και βαθιά (7 cm για 6άρι τρυπάνι είναι βαθιά), τότε χρειάζεσαι δράπανο και τρυπάνια SDS. Μήν πετάς άδικα τα λεφτά σου σε κρουστικά τρυπάνια.
Ακόμα και το πιο φτηνό SDS (πχ ένα από αυτά (https://www.skroutz.gr/c/950/skaptika-diatritika.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=80&price_min=)) με φτηνοτρυπανάκια της σειράς δεν συγκρίνεται με κανένα κρουστικό δράπανο+κρουστικά τρυπανάκια όσον αφορά το τρύπημα σε μπετό.

Tycho Moon
12/04/2018, 18:39
@fkol k4: Δηλ με το BOSCH - GSB 21-2 RCT που έχω και ένα σετ τρυπάνια σαν και αυτά

https://www.vardakas-tools.gr/set-trypania/Alpen-profi-beton-ptsb

λες να μην κάνω δουλειά? :confused:

edit: Το να μην κόβει το τρυπάνι, το καταλαβαίνω, αλλά επιτρέπεται να κοπεί?? Προχώραγε μεν, αλλά αργά, μέχρι που κόπηκε..

JNP
12/04/2018, 18:52
Νομίζω πως έχουν ήδη αναφερθεί και άλλοι για τα τρυπάνια αυτά στο θέμα.

Τα CYL-9 είναι απλώς κρουστικά τρυπάνια όπως και όλα τα άλλα της αγοράς. Έχουν καλής ποιότητας κατασκευή και μέταλλο όπως όλα τα επαγγελματικά αξεσουάρ της Bosch και αυτό που τα κάνει και ξεχωρίζουν λιγάκι σε σχέση με τα υπόλοιπα απλά κρουστικά τρυπάνια είναι πως το κομμάτι του καρβιδίου που έχουν στην άκρη είναι καλύτερα τροχισμένο οπότε είναι λίγο πιο αποδοτικά και τρυπάνε και κανένα ψιλό σίδερο που και που μιας και έχουν και κόψη.

Είναι καλά τρυπάνια λοιπόν, αλλά μέχρι εκεί.
Αν θέλεις να τρυπάς σε μπετό συχνά και βαθιά (7 cm για 6άρι τρυπάνι είναι βαθιά), τότε χρειάζεσαι δράπανο και τρυπάνια SDS. Μήν πετάς άδικα τα λεφτά σου σε κρουστικά τρυπάνια.
Ακόμα και το πιο φτηνό SDS (πχ ένα από αυτά (https://www.skroutz.gr/c/950/skaptika-diatritika.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=80&price_min=)) με φτηνοτρυπανάκια της σειράς δεν συγκρίνεται με κανένα κρουστικό δράπανο+κρουστικά τρυπανάκια όσον αφορά το τρύπημα σε μπετό.

Εχω κάνει δεκάδες ξετρυπηματα σε 25 εκ οπλισμενο μπετόν με 10χιλ μακρύ τρυπανι και κρουστικο δράπανο δύο ταχυτήτων. Είναι απαραίτητο όμως ποτε-ποτε να βγάζεις το τρυπανι και μαζί την σκόνη για να ξεμπουκωνει το τρύπημα. Φυσικά να είσαι και τυχερός να μην πέσεις σε σίδερο. Επίσης θέλει προσοχή να μην γερνουμε δεξιά -αριστερά και ζοριζουμε το τρυπανι. Κάτι τέτοιο πιστεύω έγινε με τον φίλο παραπάνω και γιαυτό έσπασε.
Δεν νομίζω λοιπόν ότι 7εκ τρυπημα με 6χιλ τρυπανι είναι κάτι σοβαρό, ώστε να χρειάζεται SDS,άλλωστε έχω κάνει πολλά τρυπηματα στα 5εκ για ουπα με 6χιλ τρυπανι.

fkol k4
12/04/2018, 19:42
@fkol k4: Δηλ με το BOSCH - GSB 21-2 RCT που έχω και ένα σετ τρυπάνια σαν και αυτά

https://www.vardakas-tools.gr/set-trypania/Alpen-profi-beton-ptsb

λες να μην κάνω δουλειά? :confused:

edit: Το να μην κόβει το τρυπάνι, το καταλαβαίνω, αλλά επιτρέπεται να κοπεί?? Προχώραγε μεν, αλλά αργά, μέχρι που κόπηκε..

Δεν ξέρω αν θα κάνεις δουλειά, εδώ που τα λέμε το τι εννοεί ο καθένας "δουλειά" είναι σχετικό.
Εγώ που έχω 25+ χρόνια στις οικοδομές, συνεχίζω να θεωρώ πως με κανένα κρουστικό τρυπάνι δεν "κάνεις δουλειά" στο μπετό, και οριακά κάνεις τη δουλειά σου και σε τοίχο. Τα CYL-9 τα έχω μόνο για πλακάκια που δεν θέλω να κάνω ζημιές ή για όταν έχω κανένα ψιλολοΐδι και βαριέμαι να βγάλω το SDS και τρυπάω με το δραπανοκατσάβιδο. Και πάλι δεν έχω απαίτηση να τρυπήσει γρήγορα

Ο φίλος JNP πιο πάνω, δηλώνει ευχαριστημένος. Δεν έχω λόγο να πιστεύω πως δεν είναι.
Υποθέτω πως έχει να κάνει και με το ποιες είναι οι προσδοκίες σου.

Το να κοπεί το τρυπάνι δεν είναι και πολύ συχνό, αλλά καμιά φορά συμβαίνει. Το δράπανό σου έχει πολύ περισσότερες στροφές, κρούσεις και γενικότερα δύναμη σε σχέση με ένα δραπανοκατσάβιδο, οπότε υποθέτω πως καταπονεί το τρυπανάκι αρκετά περισσότερο.

andreastwin
12/04/2018, 21:20
τα CYL-5 ειναι για μπετο τα εχω και εχω τρυπιση παμπολες φορες και ειναι ακομα καινουργια.

και κατι αλλο μιας και αναφερομαστε στα συγκεκριμενα τρυπανια.αν θελει καποιος να τρυπιση ενα σκληρο μεταλο το οποιο δεν τρυπιετε ουτε με κοβαλτιου.με το συγκεκριμενο CYL-5 τρυπανι του κανεις ενα ελαφρη τροχισμα στα διαμαντια για να παρει το γυρισμα τις λεπιδας που εχουν τα τρυπανια τα κανονικα,και τρυπαει ακομα και ρουλεμαν.

macdeath_s
12/04/2018, 21:27
Δε νομίζω ρε μάστορα. Και για μπετό κάνουν.

https://shop.bosch-professional.com/gb/en/accessory/cyl-9-multiconstruction-drill-bits-sets--2593518

4-flute dura design with a reinforced core section delivers better wear resistance and stability when drilling in concrete

Παραμύθια δλδ ? Σκέψου να τρύπαγες και με το πιο μικρό...

andreastwin
12/04/2018, 21:47
πρεπει να υπαρχει βαθμος σκληροτητας, γ'ιαυτο ο μηχανουργος μου ειχε πει να παρω το CYL-5 .αλλα αυτο που ειδα στο τρυπανι, μου λεει οτι το νουμερο αυτο που ειχε παρει ο φιλος ειναι το ποιο μαλακο σε σκληροτητα,και οπως δειχνει, να ειναι μονο για τουβλα.

daz
13/04/2018, 01:43
4-flute dura design with a reinforced core section delivers better wear resistance and stability when drilling in concrete

Παραμύθια δλδ ? Σκέψου να τρύπαγες και με το πιο μικρό...

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις!

leftos
13/04/2018, 09:34
Συγνωμη κι'ολας αλλα πριν τα sds πως δουλευανε τα κολλημενα με ηλεκτροκολληση τρυπανια απο μπετοβεργα τα εχετε ξεχασει καποιοι.
Εγω πιτσιρικας στις οικοδεμες αυτα θυμαμαι δεν ειναι πανακεια τα sds απλα για μεγαλη τρυπα 16 20 22 θελει να βαλεις πρωτα ενα 10 12 και μετα 16 και μετα 22 και φυσικα οπως ειπε ο φιλος παραπανω να βγαζεις πισω το τρυπανι να φευγει η σκονη οχι μια φορα αλλα πολλες.
Καλα ειναι τα εργαλεια αλλα πρεπει να ξερεις να τα χρησιμοποιεις οποιο sds και να παρεις αν το δουλεψεις λαθος ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.
Ωραιοι οι συμπλεκτες για να μην σου σπασει τα χερια στο κολλημα και οι αποσβεστηρες για να μην νιωθεις κρουση αλλα σωστη δουλεια μπορεις να κανεις και με απλο εργαλειο.
Ολα θεμα χρονου και ευκολιας ειναι αν εισαι επαγγελματιας ναι να παρεις κατι καινουργιο που θα σε παει γρηγορα και ευκολα.
Αλλα ενας ερασιτεχνης δεν χρειαζεται πολλα.

JNP
13/04/2018, 11:29
Ακριβώς όπως τα λέει ο leftos παραπάνω τρυπαγα κιεγω 25εκ μπετόν για να περάσω σωλήνες νερού. Πρώτα 10χιλ τρυπανι μετά 16 και τέλος 20χιλ. Το κρουστικο ήταν ένα metabo 600w δύο ταχυτήτων και δεν κολωνε πουθενά εκτός αν έπεφτα σε σίδερο. Από τότε εκτιμησα τα metabo *.
Έκανα και δυο τρυπες 15εκ διάμετρο σε ίδιο μπετόν 25αρι για να περάσω σωληνα εξαεριστηρα, κάνοντας ένα σωρό τρυπες των 10χιλ και δούλευα μετά καλεμι.Το 10αρι αυτό μακρύ τρυπανι είναι ακόμα ετοιμοπολεμο.

*Το metabo αυτό έκανε ακόμα καμμια διακοσαρια τρυπες διαμετρου 10χιλ και βάθος 6-7εκ σε μπετόν και περίπου 4.000 τρυπες 3χιλ σε κόντρα πλακε και πολλές άλλες δουλειές που δεν θυμάμαι. 28 χρόνια μετά την αγορά του το άνοιξα πρόπερσι για καθαρισμα και προληπτικο σέρβις και τα καρβουνακια του είναι ακόμα στη μέση!

daz
13/04/2018, 12:15
Όπως είπε ο fkol "το τι εννοεί ο καθένας "δουλειά" είναι σχετικό".

JNP
14/04/2018, 14:48
Θυμήθηκα ότι είχα πάρει ένα cyl 9 σε διαμ 10χιλ σε προσφορά και το βρήκα:
394836
394838
Οπως βλεπουμε στις οδηγίες χρήσης :
1) Σε πλακάκι δεν βάζουμε κρουση και οι στροφές είναι το πολύ 300 rpm.
2) Σε όλα τα άλλα υλικά η κρουση απαγορεύεται εκτός από το μπετόν που επιτρέπεται, οι δε στροφές να είναι μέχρι 2000 rpm.
Συνήθως πετάμε τη συσκευασία και όταν έρθει η ώρα παίρνουμε την εργαλειαρα μας που δεν κολλάει πουθενά, πατάμε τέρμα γκάζια και φυσικά με κρουση γιατί είναι πιο αντρικιο. Αποτέλεσμα γνωστό.Ραγισμενα πλακάκια, καμμένα ξυλα η πλαστικα, σπασμένο τρυπανι αν πέσει και σε σίδερο.

Grafton 505
18/06/2018, 21:29
Αριστερόστροφες αρίδες μετάλλου υπάρχουν;

daz
18/06/2018, 21:57
Ναι αλλά είναι ακριβούλες!

Κάτσε να το δει κανένας virus ή miskin να σε ξεφραγκιάσουν!

Grafton 505
18/06/2018, 22:12
Ο αγοραστής έχει δυνατό κουμπαρά, δεν τον φοβάμαι. :lol:

Έχω την εντύπωση πάντως ότι κάπου έχει αναφερθεί ξανά.

MISKIN
18/06/2018, 22:23
http://www.bouzopoulos.gr

fasarias
15/11/2019, 20:15
Καπου το βρηκα προσφορα και το τσιμπησα.
Ολοκληρωμενο σετακι σε πολυ ομορφο και εργονομικο κουτακι.
Ποιοτητα κατασκευης, επιεικως μετρια ομως αλλα οτι πληρωσεις-παιρνεις κιολας.

412780

412781

JNP
16/11/2019, 01:28
[QUOTE=fasarias;3022225]Καπου το βρηκα προσφορα και το τσιμπησα.
Ολοκληρωμενο σετακι σε πολυ ομορφο και εργονομικο κουτακι.
Ποιοτητα κατασκευης, επιεικως μετρια ομως αλλα οτι πληρωσεις-παιρνεις κιολας.

Μία χαρά είναι. Ότι τρυπάνι χαλάει το αντικαθιστάς με κάποιο καλύτερο!

vaska
16/11/2019, 08:19
Έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω σχετικά με τα τρυπανια α) τα τρυπανια γυαλιού είναι ίδια με των κεραμικών πλακιδίων; Β) δουλευονται όπως και τα κοινά δηλ έστω ότι θέλουμε να κάνουμε τρύπα 8 Χιλ ξεκινάμε από μικρότερη διαμετρο και φτάνουμε σιγά σιγά στην επιθυμητή; γ) με πόσες στροφές τρυπάμε; πολλές; λίγες; Δ) αν υπάρχει δυνατότητα ψυχουμε με νερό;

stefanos
16/11/2019, 10:07
Καπου το βρηκα προσφορα και το τσιμπησα.
Ολοκληρωμενο σετακι σε πολυ ομορφο και εργονομικο κουτακι.
Ποιοτητα κατασκευης, επιεικως μετρια ομως αλλα οτι πληρωσεις-παιρνεις κιολας.

412780

412781

Μια χαρά είναι, ότι τρυπάνι στομώνει το ακονίζεις, αργό δράπανο, μια σταγόνα λαδάκι.
Αναλώσιμα είναι έτσι κι αλλιώς.

doctor_john
16/11/2019, 10:08
Έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω σχετικά με τα τρυπανια α) τα τρυπανια γυαλιού είναι ίδια με των κεραμικών πλακιδίων; Β) δουλευονται όπως και τα κοινά δηλ έστω ότι θέλουμε να κάνουμε τρύπα 8 Χιλ ξεκινάμε από μικρότερη διαμετρο και φτάνουμε σιγά σιγά στην επιθυμητή; γ) με πόσες στροφές τρυπάμε; πολλές; λίγες; Δ) αν υπάρχει δυνατότητα ψυχουμε με νερό;

α) με του γυαλιού μπορείς να τρυπήσεις κεραμικό αλλά ένα καλό τοίχου κάνει την δουλειά σωστά. Των κεραμικών είναι συνήθως πιο "μαλακα".
Υπάρχουν και multi που τρυπάνε γυαλι, κεραμικό, μπετο κλπ δεν τα έχω πετύχει.

β) Αν έχεις πάχος κομματιού που υποστηρίζει το τρυπάνι χωρίς να σπάει, νομίζω μεγαλύτερο από 15mm δοκίμασε το.
Συνήθως με το νούμερο που θες χωρίς πίεση να μην κρακάρει.

γ) λίγες

δ) μάλλον μπορείς αλλά αν κάνει λάσπη θα γίνεις Πόλοκ, δεν ανεβάζει θερμοκρασία να ασχοληθείς.

μια σκούπα καλύτερα νομίζω

JNP
16/11/2019, 14:34
Καλά τα είπε ο μαστρογιαννης από πάνω.
Εγω έκανα αρκετές τρύπες στα πλακάκια του τοίχου στα μπάνια.
Τρυπαγα κατευθείαν με το τρυπάνι που αντιστοιχουσε το ουπατ.
Ξεκίναγα με 800περ στροφές χωρίς κρούση, ψύξη δεν χρειάστηκα, μόνο σκούπα από κάτω για την σκόνη.
Μολις ξετρυπαγα το πλακακι έβαζα κρούση και αποτελειωνα στο βάθος που ήθελα.
Τρυπάνια δούλεψα 6 και 8 χιλ. Ράγισμα δεν έγινε πουθενά.

bros400pgm
16/11/2019, 16:55
Καλά τα είπε ο μαστρογιαννης από πάνω.
Εγω έκανα αρκετές τρύπες στα πλακάκια του τοίχου στα μπάνια.
Τρυπαγα κατευθείαν με το τρυπάνι που αντιστοιχουσε το ουπατ.
Ξεκίναγα με 800περ στροφές χωρίς κρούση, ψύξη δεν χρειάστηκα, μόνο σκούπα από κάτω για την σκόνη.
Μολις ξετρυπαγα το πλακακι έβαζα κρούση και αποτελειωνα στο βάθος που ήθελα.
Τρυπάνια δούλεψα 6 και 8 χιλ. Ράγισμα δεν έγινε πουθενά.


Μιλας για κεραμινκα ή γρανιτοπλακακια που ειναι της μοδος πλεον; :D

JNP
16/11/2019, 18:20
Μιλας για κεραμινκα ή γρανιτοπλακακια που ειναι της μοδος πλεον; :D

Κεραμικά μόνο.