PDA

View Full Version : Honda Varadero MK2 περίεργος θόρυβος όταν γυρίζω το κλειδί



tkata
22/07/2017, 10:53
Καλημέρα σε όλους.

Αφού έχω λύσει κάποια θέματα του παρελθόντος, κατεβαίνω σήμερα να πάρω την καλή μου να την πάω για spa που έχω κανονίσει - πλυσίματα, γυαλίσματα, κλπ. Αμ δε...!

Βάζω κλειδί, το στρίβω... ακούγεται ένας περίεργος θόρυβος σαν γρήγορο τικ-τικ-τικ και δεν ανάβει καθόλου το FI ενώ το κοντέρ είναι νεκρό και τρεμοπαίζει μια ένδειξη στο ηλεκτρονικό μέρος του κοντέρ. Όταν πατάω μίζα ο θόρυβος σταματάει αλλά δεν μιζάρει καθόλου. Ο θόρυβος ακούγεται κάπου στο κοντέρ ή μπροστά προς τα φώτα... Ηλεκτρικός θόρυβος, περίεργος. Η αντλία βέβαια δεν λειτουργεί. Δεν το έχει ξανακάνει αυτό. Νέα κόλπα. Δυστυχώς σήμερα είναι κλειστά και τα συνεργεία.

Μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα γιατί θα σταλτάρω ολόκληρο το ΣΚ; Παίζει να είναι μπαταρία;

Ευχαριστώ.

Coyote.V
22/07/2017, 10:59
Καλημέρα, μάλλον μπαταρία είναι... το τικ τακ που ακούς είναι κάποιο ρελέ που προσπαθεί να οπλίσει αλλά δεν έχει το απαιτούμενο ρεύμα με αποτέλεσμα να προσπαθεί συνέχεια. Αν έχεις πολύμετρο μέτρα την μπαταρία ή αν έχεις φορτιστή βάλε να φορτίζει.

cosgili
22/07/2017, 11:12
Όπως είπε και ο Κογιότης, μάλλον μπαταρία. Αυτός ο ήχος όντως μοιάζει για ρελέ.

tkata
22/07/2017, 11:34
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Φορτιστής δεν παίζει. Δεν έχω αλλάξει μπαταρία ποτέ σε μηχανή. Παίζει να αγοράσω και να την περάσω εγώ ή πρέπει να πάω με την μηχανή σε μαγαζί; Χαζή ερώτηση ε...;;;

George_M.
22/07/2017, 12:01
μετρα πρωτα να δεις ποσα volt δινει κ μετα -αν πρεπει- αγοραζεις,ναι δεν ειναι δυσκολο μπορεις κ μονος να την περασεις.
ανα παλι δεν κατεχεις τοτε πας στο κοντονο συνεργειο/μαγαζι κτ ο κανουν αυτοι.
αν δεις κατω απο 12 volt με σβηστη μοτο τοτε πας για νεα

Coyote.V
22/07/2017, 12:44
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Φορτιστής δεν παίζει. Δεν έχω αλλάξει μπαταρία ποτέ σε μηχανή. Παίζει να αγοράσω και να την περάσω εγώ ή πρέπει να πάω με την μηχανή σε μαγαζί; Χαζή ερώτηση ε...;;;

Δεν γνωρίζω τις δεξιοτεχνίες σου... η μπαταρία πάντως θέλει φόρτιση πριν την βάλεις επάνω.

Ζεύκας
22/07/2017, 13:35
+1 ψήφος για μπαταρία.

αν έχεις κανά φιλαράκι ηλεκτρολόγο πες του να σου μετρήσει την μπαταρία

α, και πολλοί μπαταριατζήδες ακόμα κι αν είναι κλειστό το μαγαζί τους παίρνεις τηλ
και έρχονται και σου φέρνουν καινούρια. τώρα αν χρεώνουν παραπάνω δεν ξέρω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/07/2017, 15:30
Συνδεσε αμαξι με γκριμπατσα στη μπαταρια του με τη δικια σου.ςν παρη μπροστα ειναι μπαταρια( το πιο πιθανο) αν δε παρη κοιτας περετερω.

motoexelixis
23/07/2017, 00:16
Συνδεσε αμαξι με γκριμπατσα

απαραιτητως βεβαια , η μπατσα να ειναι γκρι, αν ειναι αλλο χρωμα δε κανει...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/07/2017, 07:47
απαραιτητως βεβαια , η μπατσα να ειναι γκρι, αν ειναι αλλο χρωμα δε κανει...

:roflmao::roflmao::roflmao::blush::blush:

zopas
23/07/2017, 09:33
Αφου δεν εχεις ξαναλλαξει μπαταρια σε συμφερει μακροπρόθεσμα να βαλεις σε εξουσιοδοτημενο μαμα μπαταρια που θα εχει όμως φορτιστεί πρωτα με αργη φορτιση μια μερα σε παλμικο φορτιστη..αυτή η αρχικη σωστη φορτιση είναι ένα μεγαλο ατου για την μακροβιοτητα της μπαταριας..στα 130-140 ευρω...άλλες λυσεις πιο φθηνες λυσεις μην ζητήσεις γιατι στο μελλον θα μπλέξεις..για 20-30 ευρω διαφορα δεν αξιζει..

tkata
23/07/2017, 18:33
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
:beer:

tkata
03/08/2017, 07:57
Μπήκε μπαταριούλα μαμά YUASA 140 euro. Μια χαρά όλα!
Ευχαριστώ παίδες!
:beer: